r Gemengde berichten. Nederlandsch Tooneel Yan Gent. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ST00MB00TDIENST OP DE WESTER-SCHELDE. Uren van yertrek gedurende de maanden JANUARI tot en met MAART 1903. Grooten Schouwburg te Gent. 371«t« ST AATSLOTERIJ. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 31 Januari 8.28 8.43 Zondag I Februari 8.59 4.15 Maandag 2 t, 4.32 4.49 Dinsdag 3 H 5.7 5.26 W oenadag 4 5.48 6.9 Donderdag 5 u 6.34 7.1 Vrjjdag 6 7.84 8.9 Van Vlissingen naar Breskens vm. c 1 Breskens naar Vlissingen n 1 Ter Neuzen naar Borsselen u i n Borsselen naar Vlissingen n u Vlissingen naar Borsselen u Borsselen naar Ter Neuzen o Neuzen, is wegens beleediging van eeu ambtenaar veroordeeld tot 7 dagen gevang. H. d. R., oud 23 j., arbeider te Boschkapelle, is wegeus beleedigiog van een ambtenaar veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gister P. J. T., schoenmaker te Nieuw Namen, die wegens meineed tot 6 tnaandeu gevangenisstraf was veroordeeld, en die in hooger beroep terecht stood, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Op de mijn Oranje-Nassau had Dinsdagavond een 16jarige jongeling het ongeluk tusschen een der machines te geraken, met het gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Te Sneek verloor een ouderenpaar binnen 14 dagen vier kinderen aan mazelen. Bij 't sloopen van een houtzaagmolen te Meppel schroefde een werkman een groote ijzeren bout, 20 K.G. wegende, boven in de kap los. Hij scheen geen zin te hebben 't zware voorwerp naar beneden te dragen hij wierp't althans naar beueden, waar het neerkwam op 't hoofd van een molenaarsknecht. De ongelukkige jongeling, die eerstdaags in 't huwelijk zou tredeu, overleed binnen een half uur. De verpachting van staanplaatsen op de Leeuwarder kermis van 1903 beeft opgebrachl 7360,82, tegen 3472,70 in het vorig jaar. Als eeu nieuw middel van propaganda voor de beslrijding van drankmisbruik heeft de Volks- bond prentbriefkaarten verkrijgbaar gesteld met reproduclies van de bekende platen. Op 2 Sept. werd te Delft eeu kind geboren, dat door den vader als Adriaau" ten stadhuize werd aangegeven. De ambtenaar maakte er Adrianus" van en daar de vader bezwaar maakte om den i Adrianus" als zijn zoon te erkennen en er een rechterhjk vonnis noodig was om de fout te her- stellen, zoo kwam de zaak voor het gerecht. //Adrianus" werd weer //Adriaan" en de papa moest de kosten, 60, betalen. Gelijk hebben, gelijk krijgen en tocb betalen staat echter niet in zijn boekje en nu spreekt hij den ambtenaar aan voor schadevergoeding. Te 's-Gravenhage is Woensdag aangebouden een persoon die een nerinkje drijft in snoepgoed en brandstoffen in de Jan Steenstraat aldaar, en onder verdenking staat valsch geld te hebben uitgegeven, en wel een rijksdaalder. De aanhouding geschiedde in de woning van den bewusten persoon, nadat bij de politie aan- gifte was gedaan, dat het valsche geldstuk van hem afkomstig was. Op het oogenblik zijner arrestatie moel hij getracht hebben een rijks daalder, van hetzelfde maaksel als het uitgegeven geldstuk, aan het oog der politie te onttrekken, maar moet daarin niet geslaagd zijn, zoodat ook deze tweede rijksdaalder in handen zou zijn der politie, die thaus een nauwkeurig onderzoek instelt of de aangehoudene, die de uitgifte loochent, ook de vervaardiger van de valsche munt is. Inmiddels is de man, die bij de politie zeer ongunstig bekend staat en reeds een zwaar vonnis achter den rug heeft wegens een brutale berooving indertijd gepleegd op den Rijswijkschen weg ten nadeele van den chef eeuer groote Ilaagsche firms, in verzekerde bewaring gesteld. Lieve ouders. Een paar weken geleden is een man te Tilburg heimelijk vertrokken, zijn vrouw en drie kindertjes acbterlatende. Woensdag is nu ook de vrouw gevlucht, zoodat de stumperds thaus geheel alleen zijn. Te Opeir.de (Ft.) legde een moeder, bij gebrek aan een kruikje, een warm gemaakten steen in het bedje van het kind. De steen was te beet, het bed vatte vlam, met het gevolg dat huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Niets was verzekerd. Van Mei jl. af wordt een der scholen te Zuidwolde (Dr.) bezocht door een knaapje van ongeveer 6 jaar. Heel parmantig stapt de kleine met een harmonici onder den arm naar de school, alwaar hij de liedjes speelt, welke de kinderen daar geleerd worden. Zoodra hij slechts eenmaal een wijs gehoord heeft, is hjj in staat die op de harmonica na te speleu, zonder een enkele maal te hapereu. Onder de arbeiders op de steeufabrieken langs den Gelderschen IJsel is, tengevolge van het hooge water, veel gebrek aan werk. De plaatsen waar de klei moet gegraven worden (eeue bezigheid met het oog op de nieuwe campagne in het voorjaar) zijn voor het grootste gedeelte ondergeloopen en wijl dit water niet kan wegstroomen, maar laugzamerhand in den bodem moet zakken, kan deze toestand nog een heelen tijd aanhouden. De hoofden van gezinnen worden door de fabri kauten nog zooveel mogelijk aan het werk ge- houden met allerlei arbeid op de steenovens zelven, zooals het leegkruien van de ovens, het bergen van turf, het laden van schepen, enz. Een vischkoopman uit de Korte Wagenstraat te Rotterdam vond in de Keizerstraat een porte monnaie. Dit zagen twee bootwerkers die daarop voorsteldeu samen te deelen, doch de koopman wilde hiervan niet weten en gaf te kennen de portemonnaie op het politiebureau te zullen deponeeren. lnplaats van de richting naar dat bureau te neinen, ging hij huiswaarts en toeu de bootwerkers dit zagen, volgden zij hem en bij zijn huis gekomen steldeu zij hem ten tweede male voor het geld samen te deelen. Toen hij weder weigerde en zijn huis binnenging waar- schuwden zij ten politieagent en deelden hem de vondst die de koopman gedaan had mede, waarna zij zich verwijderden. Door tusschenkomst van dien agent is de porteinonnaie, die ruim f 2 inhield, daarop op het politiebureau in de Pauwen- steeg gedeponeerd. Men schrijft aan de Tel.: In de gemeente Gaasterland kwam de arbeider O. V. dezer dagen al tot een heel wonderbaarlijke ontdekkiug. Ziju naam was van de kiezerslijst geschrapt, wegens het genieten van onderstand van eene inrichtiug van weldadigheid Van dat motief begreep de man niets. En geen wonder Hij is vaste arbeider bij een boer, is op grond van zijn loon //loonkiezer"hij is in het bezit van een eigen huis met erf, is dus diensvolgens z/belastingkiezer" hij heeft meer dan 50 inge- schreven op de Rijkspostspaarbank, is dus daarom //spaamezer". Dat hij in eens dat trio ,/kenteekenen van welstand" verloren had, wist hij niet, evenmin dat hij onderstand genoten had, van welke instelling, van welken aard ook Hij was ontstemd en ging op informatie uit bij kerkeiijke en burgerlijke armbesturen, die er ook niets van wisten Wel verklaarden ze, dat door hen nooit zijn naam opgegeven was als gealimenteerde. Maar met dat al is de man zijn kiesrecht kwijt. De brand in het krankzinnigengesticht te Colney Hatch, Londen, blijkt volgens de laatst outvangen berichten meer en meer een oube- echrijfelijk vreeselijke ramp te zijn geweest. Aau de berichten daaromtrent is het volgende ontleend Te half zes uur in den morgen werd het vuur ontdekt in hulp-slaapzalen waar 320 vrouwelijke verpleegden sliepeu en in minder dan eeu uur tijd had het vuur zich over de geheele inrichting verspreid. Het was cen der vreeselijkste treur- spelen welke Londen de laatste jaren heeft aan- schouwd. Onmiddellijk nadat het vuur was ontdekt, werden alle mogelijke pogingen in het werk gesteld de slapende vrouwen in veiligheid te brengen, hetgeen met de grootste moeilijk- heden gepaard ging. Verplegers en verpleegsters drongen met ware doodsverachtiug tot de in brand staande slaap- zalen door en slaagden er niet dan met de grootste krachtsinspanning in de ongelukkige waanzinuigeu, die zich nagenoeg alien aan huune kribben vast- klemdeu, van de bedden los te rukken. Was dit eenmaal gelukt dan moest nog met de grootste omzichtigheid worden te werk gegaan om de zalen te verlaten. De meeste toch hadden slechts den smalle deur en 't duurde niet lang of er outstond opstopping. Toeu men ten slotte genoodzaakt was alle nood- deuren open te zetten, vluchtten velen der patienten in de corridors. De tooneelen welke daar hebben plaats gehad zijn niet te beschrijven. Schreeuwend en in de handen klappend sprongen de ongelukkige patienten, alien in spookachtig wit nachtgewaad daar rond met afschuwelijk verwrongen en ver- wilderde gelaatstrekken, grijnzend tegen de steeds meer om zich heen grijpende vlammen, gillend en met gebalde vuisten op de braudweermannen toesnellend. Van tijd tot tijd zag men een ongelukkige waanzinnige vrouw regelrecht op de vuurmassa toesnellen en daarin verdwijnen, of wel men zag ze radeloos van angst als aan den grind genageld blijven staan om eeu oogenblik later als ten donker silhouet voor- of achterover in het vuur ter aarde te valien. Het gekerm dat uit sommige corridors opsteeg was meer dan outzettend. Ongeveer vijf uur later was de braudweer eindelijk het vuur meester. Bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek toen, dat in het geheel vier-en-vijftig vrouwen door den rook zijn gestikt of verbrand. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan tengevolge van een gebrek aan de buizen der stoomver- warming, welke buizen zich onder den vloer der slaapzalen bevonden. Deze ramp heeft te Londen groote verontwaardiging, zoo niet erger, verwekt en men is woedeud op de regenten van de inrich ting, die reeds lang wisten dat het hoofdgebouw, waarin voor 2000 patienten ruimte is, herstelling behoefde, terwijl de reeds in dienst gestelde hulpgebouwen niet aau de wettelijke eischen voldeden. Ook gsan woedeude protesteu op tegen de brandweer organisatie, daar de spuiten geruimen tijd wegeus gebrek aan water werkeloos moesten blijven. De Duitsche justitie vraagt de aanhouding van den koopman Hugo Miiller, geboren te Geeste- miinde, oud 26 jaar, verdacht van een moord- aanslag met het doel om te stelen. Op de aan houding is een premie van 600 mark gesteld. Een vrouw te Sint-Gilles (Brussel) had voor hare twee kinderen van den dokter een middel gekregeu waarin chloroform gemengd was. Er was een voorscbrift bij om het middel slechts bij zeer kleine hoeveelheden toe te dienen. Maandag moest de moeder uitgaan en zij zerzocht eene buurvrouw gedurende dien tijd de kinderen te verzorgen. Nadat de moeder weg was, namen de kinderen het fleschje medecijn eu dronken het uit. Toen eenige oogenblikkeu later de buurvrouw in de kamer kwam, lag een der kinderen stervend op het karpet voor het bed en overleed ondanks de beste verpleging. Het andere kind, dat ook bewu9teloos was, maar in minderen graad was aangedaan, werd Da doelmatige verzorging in 't leven gehouden. De Vesuvius is plotseling beginnen te werken. 's Nachts verlicht de uitbarsting den geheelen omtrek, en de bevolking van de plaatsen aan den voet van den berg maakt zich ongerust. Uit Grosz-Wardein in Hongarije wordt ge- meld, dat kapitein Schwarz, die Zondag 11. een pleizierritje ondernam, niet is teruggekeerd. Alleen zijn paard kwam terug, bloed' iide uit vele wonden, zoodat men veronderstelt, dat Schwarz door wolven is aangevallen en gedood. Bij het geding tegen den gifmenger uit Southwark, die vermoedelijk drie vrouwen, met wie hij achtereenvolgens leefde, vergiftigd heeft, heeft Dr. Stevenson, die met het onderzoek der lijken belast is, een merkwaardig getuigenis af- gelegd. Hij had het lijk onderzocht van de eerst gestorven vrouw. Het had vijf jaar onder den grond gelegeu, en het zag er uit alsof het pas in de kist was gelegdgeen spoor van eenige ontbinding. Dr. Stevenson, een bejaard man die sedert lang dergelijk onderzoek verricht, verklaarde zoo'n trt ffdtid geval nog nooit beleefd te hebben. Hij schreef de verwonderlijke bewaring van het, lijk toe aan de groote hoeveelheid antimonium, die hij in de verschillende deelen gevonden had. Dat wa9 het vergif, dat blijkbaar den dood van de vrouw tengevolge heeft gehad en waaraan ook het laatste slachtoffer gestorven is. Er schijnt een hoogst merkwaardig oud 1L- breeuwsch Bijbelmanuscript te zijn ontdekt. Het is uit Syrie naar Kairo gebracht en door Khaleel Sabra gekocht. llet bestaat uit de vijf boeken van Mozes in Samaritaausche letters op gazellenperkament ge- schreven en dagteekent uit het jaar 116 der Moharn- medaansche tijdrekening, d.i. 735 na Christus dus is het ouder dan eenig ander tot dusver bekend Hebreeuwsch handschrift van den Bijbel. De ou 'ere zijn vermoedelijk alle verloren gegaan. Terstond na de Tien geboden volgen in dit manuscript vijftien regels, welke in het tegen- woordige Oude Testament niet zyn te viuden en waardoor waarschijnlijk verscheiden sinds lang be- staande slrijdvragen opgelost zullen worden. De heer George Zeidan, van de //Royal Asiatic Society", een bekend Arabisch schrijver en geschied- vor9cher, is voorloopig belast met het bewaren van het kostbare handschrift. Als de opgegeven dagteekening juist is, dan moet de ontdekking, volgens deskundigen, als zeer belaugrijk worden beschouwd. Kort geleden heeft het Britsch museum een Samaritaansch manuscript van het boek Numeri en verscheiden Hebreeuwsche gebeden voor een zeer aanzieulijke som verwoiven. Die handschriften waren gedagteekend uit 'tjaar 1339. Er is een oud-Germaansche begraafplaats gevonden in een voorstad van Leipzig, Mockau. t'e graven liggen ongeveer 60 cM. onder de opper- vlakte. Men heeft er vele urnen en leemen en bronzen vuorwerpen gevonden, daaronder een bronzen naald, 17 c. M. lang en 22 gram zwaar. In de aschresten vond men nog goed bewaard gebleven tanden, die bewijzen dat er een sterk menschenras heeft gewoond. De begraafplaats is zeer groot de nederzetling daar aan de Parthe moet zeer groot zijn geweest. De graven zijn uit het oudere brouslijfiperk, ongeveer 'tjaar 800 v. C., dus eeu 2700 jaren oud. Er is in Amerika een record geleverd in zake pleidooien. In een moeilijke rechtzaak van Poupore tegen de hydraulische maatschappij van Lachine te Montreal hebben advokaat Quin en advokaat Smith gedurende tien dagen achtereen gepleit. De advokaten konden elkauder dus nog afwis- selen, maar het meest te beklagen was de rechter, Mr. Trenholme, die koelbloedig de pleidooien, de antwoorden, replieken en tripliekeo, aanhoorde, zonder eenige vermoeidheid te toonen, zoodat hij dan ook na afloop de oprechte geluk wenschen van zijn vriendeu en van da bewondereude pers ontving. Een opmerkelijk gebruik verbreidt zich hoe langer hoe meer in het Italiaansche leger. In ieder regiment worden ge'illustreerde briefkaarten vervaaraigd, waarop een handige teekenaar of de onderscheidingsteekens van dit regiment met eene opgave der veldslagen, waaraan het deelgenomen heeft, bf ook eeu episode uit een dezer veldslagen voorstelt. Deze kaarten worden in duizenden rxemplaren gedrukt en tegen een matigen prijs aan de offi- cieren en soldaten dezer regimenten verkocht, die ze voor hunne correspondenties gebruiken en zoo de kennis der daden van het regiment in de kringen hunuer bekenden verbreideu. Directie: H. WANNYN. Zondag 1 Febr., des namiddags te 2 ure, op- voering van DE VOGELHANDELAAR, lustig zangspel in drie bedrijven, van West en Held, muziek van Carl Zeller, Vlaamsche bewerking van Lod. LievevrouwCoopman. Directie PAUL BOEDRT. Zondag 1 Febr., des namiddags te 2 ure, groote dagvoorstelling, opvoering van LA VIE DE BOHEME, opera in 4 bedrijven, muziek van Giacomo Puccini. Trekking van Dinsdag 27 Jan. 1903. 5e klasae. lOe Iijat. No. 2417 10000. No. 20790 2000. No. 4334 7863 7691 16210 1000. No. 4022 4792 10518 11847 17173 18510 19937 400. No. 434 2294 12497 18363 19512 f 200. No. 19 169 5114 6884 7084 10378 11823 18656 20758 100. No. 811 836 1245 1255 1326 3281 3288 3312 f 70 Trekking van Woensdag 28 Jan. 1908. 5s klasse. lie lyst. No. 827 3100 7918 18969 f 1000. No. 3041 5559 6248 10149 12850 15381 18352 400. No. 7813 9879 13985 18934 17705 19874 /200. No. 954 1420 7129 12511 14396 16458 19365 20319 100. No. 442 1284 1307 1323 14753 14763 70. ZEETIJDINGEN. Van 28 Jan. tot eu met 29 Jan. 5 VLAG. NAAM. M". Van en naar. Lad g. Vaiir Ter tieaien i 28 Eng. s.3. Skinningrove 1459 Skinningrove ijzer idem Ethel berth 1868 Amble kolen idem Ann Webster 2241 Londen stukg. 29 idem Astrologer 2580 Leith idem idem Golfer 1066 Londen ledig Vtan Ter tiesren t 29 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. idem Skinningrove 1459 Skinningrove ledig Vonr Client) 28 Eng. s.s. Lisette 2043 Goole kolen 29 idem Sea Hound 3085 LoDden stukg. Henl 29 Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. idem Derwent 2349 Goole idem Belg. s .s Gandn 1341 Nantes phosph. Eng. s.s. Torgorm 4742 Antwerpen ledig Van 28 Jan. tot en met 29 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 21 binnenvaartuigen op-eu 30 afgeschut; door de Westsl. 3 op- en 5 afgeschut.. West-Europeesche of Spoortijd. 5,— 7,30 9,30 vm. ll,50a)b) 5,30 8,10,nm. 12,15a) I e 1 II u en 5,15 5,35 7,30e) 7,50e)f) nm. 1,«R) 2,15a) 8,30c) if) nm. 12,80a) nm. 8,50 nm. 3,30c) 8,55 10,25 10,55 6,1 Od) 9,10e)f) 11,50b) 6,30d) w Van Ter Neuzen naar Hoedekenskerke vm. 8,10 06118 aqs Hoedekenskerke naar Ter Neuzen 8,50 Deze reizen worden des ZONDAGS niet gemaakt. Bij vertraging van trein 11,44 liunneu booten naar Breskens, Borsselen en Ter Neuzen ten hengnie minuten wachten. Bij vertraging van trein 3,23 wachten da booten van 3,80 naar Breskeas, Borsselen en Ter Neuzen ten lioogite IS minuten. Des WOENSDAGS vertrekt de boot van 6,10 van Vlissingen naar Borsselen en Ter Neuzen om G, 14). Deze reizen worden des ZONDAGS en des WOENSDAGS niet gemaakt. Op de reis van 9,10 nit Vlissingen wordt te Borsselen niet aangelegd. Bij vertraging van trein 1,25 te Ter Neuzen wacht de boot van 1,55 van Ter Neuzen naar Borsselen en Vlissingea ten lioogste SO minuten. Omnibus tusschen de aanlegplaats der stoombooten en het spoorwegstation te Ter Neuzen ad 15 cent per persoon en per rit. Tusschen VlissingenBreskens, VlissingenBorsselen, VlissingenTer Neuzen, Breskens—Ter Neuzen, Borsselen— Ter Neuzen en om-ekeord, worden retourkaarten afgegeven, geldig voor vler dagen, als de abonnementskaartei per maand. a) t«) e)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 6