Aigemeen Hieuws- on Adrerteatieblad 7 o o r 2seuwscb-71aaadersa. No. 4336. RADEN VAN BEROEP Gemengde berichten. Zaterdag 31 Januari 1903. 43e Jaargang. H I N D E R W E T. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. SAIKENSTELLING voor gescbillen, voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1901. TER NEUZEN, 30 Jauuari 1903. lEIIZMSCHE COlRASf. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerik* 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. aDVEKTENTIEN; Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor siken regel mesr 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfds advsrtentia wordt <i« pn slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit tol»«l .erxhljat llaanitas-, Woenid.|- en Vetjanynvonrt. mityegonderd op F>cg«d»yen, btj de Plrma P. Jf. Vi» »*»W1 *m Vmr lr«»w Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der Hinderwet do en te weten* dat vergnnning i9 verleend aan GOVERT V AN DER PEIJL te Ter Neuzen en zijne rechtverkrijgenden, tot nit- breiding zijner kalltblussclierij op het pereeel kadaatraal vecrie C no. 4043, vioeger 3784. Ter Nenzen, 26 Januari 19C3. Burgemeester en wethouders voomoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeesters. J. h. OOSl'ERHOFF, Secretaris. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Hoek, 29 Jan Bij de alhier gehouden ver- kooping van hofsteden en landerijen ten behoeve van de erfgenamen van wijlen mej. de weduwe M. v. d. WegeTollenaar werden koopers de be- woners dier hofsteden en wel van pereeel 1, 2 en 3 de heer G. Tollenaar voor 800 en van pereeel 4, 5 en 6 de heer D. Tollenaar voor 830 per gemet. Hook. Door den wachtmeester der marechaussee van Ter Neuzen is hier een onderzoek ingesteld naar de handelingen van deu rijwielhandelaar W., die, naar verlnidt, de opbreugst zou verduisterd hebben van twee nieuwe rijwielen, die hem door een collega tot wederverkoop waren ter hand gesteld. '8 GravenhagO, 30 Jan. Eerste Kamer. Na ampele discussie zijn aangeuomen de hoofdstukken Binnenlandsche Zaken, Marine, Financieu, Oorlog en de Vestingbegrooting. Bij de behandeling van de begrooting van Water- staat is o. a. aangenomen drooglegging der Zuiderzee en opheffing van belemmeringen in het vee- vervoer. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. M. van Rijsoort van Meurs als notaris te Hulst. DER Artikel 5, derde lid, van het Koninklijk besluit van 8 December 1902 (Staatsblad No. 212). De Burgemeester der Gemeente TER NEI'ZEN brengt ter open bare kennis, dat gedurende de maand Februmn ten gemeentehuize voor ieder ter iuzage liggen 1®. de formulieren betreffende het aantal werkgevers en werklieden, die in de in deze Gemeente gevestigde verzekerings- plichtige ondernemingen werkzaam zijn of geweest zijn, en die bevoegd ziju werkgevers of werklieden te machttgen tot het 9"pmaken van eene voordracht voor benoeming tot lid of plaats- vervangend lid van een Raad van Beroep 2°. de uittreksels uit formulieren betreffende werkgevers en werklieden, die, hoewel in een in eene andere Gemeente gevestigde onderneming werkzaam, in deze Gemeente hunne woonplaats hebben. De formulieren en de uittrekseU nit de formulieren liggen gesorteerd naar de letters, waarmede de namen der werkgevers aanvangen. Ter Neuzen, den 29 Januari 1903. De Burgemeester, J. A. P. GEILL. De beperking van het vervoer op de wegen is met middernacht 2930 Januari opgeheven. In de op heden gehouden vergadering van deu Dijkraad der waterkeering van deu calamiteuzen polder Nieuw Neuzen, werd tot deskundige voor de nieuwe schatting der landeu in den polder benoemd de heer D. J. Dees Gz. Een onzer ingezetenen legde eergister zijn goed gevulde portemonnaie bij zich op tafel en vergat »e, toen hij zijne woning verliet, bij zich te steken. Dit later bemerkend, keerde hij terug, doch o schrik, de portemonnaie was verdweneu eu hoe men ook zocht en vroeg, men vond ze niet. Wijl ten slotte de verdenking viel op iemand die niet tot het gezin behoorde, werd de politie in den arm genomen, doch ook deze kon, hoe ze ook zocht, het verlorene maar niet terecht brengen. Den volgendeu morgen echter vond de betrokkene het bewuste voorwerp op zijn mestvaalt terug. Het lag daar zoodanig dat bet terstond in het oog rnoest vallen en nota bene op eene plaats waar de politie den vorigen dag ook nauwkeurig lad gezocht. Hoe nu de portemonnaie daar ge- kimen is, is tot nog toe een raadsel, wat de politie n» tracht op te lossen. Het voornaamste is intusschen voor den eigenaar da er aan den inhoud niets ontbrak. De heer H. W. Odink, te Poortvliet, vroeger te Taamslag, is Woensdag door deu gemeenteraad van Cats met 5 van de 7 stem men benoemd tot hoofd der school aldaar. Zaanslag, 29 Jan. Heden werd alhier door de vereniging „ln 't belang der landbouwers" aar.besit'd de levering van 115,500 kg. super- phosphat, 285,700 kg. ammoniak-superphosphaat, 64,200 k/. chilisalpeter en 18,700 kg. opgeloste peru-guan Het laa-st werd ingeschreven voor superphos- phaat doordhr. D. J. Oggel te Axel voor f 3,38, voorammo lak-superphosphaat dhr. lman J. van der Have te Zitikzee voor /7,11, voor chilisalpeter dhr. J. J- vn Arenthals te Hansweert voor f 9,96 en voor peri.guano dhr. A. Hoste te St. Laureijus voor 8,28. Alles per 100 kg. Men deelt aan //het Volk" mee, dat van de gelegenheid, door den nieuwen directeur-generaal der post en telegraaf opengesteld voor het geheele personeel om klachten en grieven in te dienen een zeer druk gebruik wordt gemaakt. De stukken komen bij tientallen daags binnen en men heeft aan het hoofdbestuur eeu ambtenaar moeten aau- wijzen om ze te rangschikken. »Enkel om tegen morgen de behandeling der Staatsbegrooting aan de orde te stelleu, kwam de Eerste Kamer hedenavond bijeen", zoo schreef 't ffiNieuws" Dinsdag. Zoo'n fitting" kost aan de schatkist f 10 per lid. Natuurlijk is 't den Eerste-Kamerleden daar niet om te doen. Maar zouden zij er niet eens aan willen denken, dat voor de schatkist een 400 wel van beteekenis is Naar de Sueeker Ct. meldt, moet bij het gerechtelijk onderzoek van het tramongeluk bij Sneek gebleken zijn, dat de chef te Bolsward wel degelijk order had gegeven aan den conductear, om op den eersten wissel van af Bolsward (even voorbij het tolhek) te wisselen met de uit Sneek komende goederentram. Dit moet door getuigen bevestigd zijn. Toch is de machinist dieu wissel voorhij gereden. Wie van beideu, machinist of conducteur, of. misschien beiden, de schuld van het nngeval draagt, zal wel nader worden onderzocht. Met den eigenaar van het omvergereden huis moet reeds een schikking getroffen zijn. Men schrijft uit Terschelling, d.d. 27 Jan., aan de //Leeuw. Ct." Hedenmiddag werd door een strandjutter op den Noordsvaarder een fleschje gevondeu, waarin zich een blaadje uit een notitieboekje bevond, waarop met potlood was geschreven Vrijdag 1 Januari 1903. De ,/Zeemeeuw" vergaan met man en muis, afgedreven naar het Noorden en toen vergaan, niettegenstaande de lading hout. Goeden dag tot weerziens boven. Zonder naamteekening, doch het papiertje was geheel beschreven. De in 1892 van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk gedeserteerde soldaat v. B. werd onlangs gevat ua in het buitenland te zijn ge- huwd en vader van 5 kinderen te zijn. De krijgsraad veroordeelde hem tot twee maanden detentiena afloop daarvau zoo hij verder zijne koloniale verbintenis moeten volbrengen. Thans is eeu uiiddelweg iugeslagen door den man aan te raden een verzoek in te dienen om ontslagen te mogen worden van bovenvermelde verbintenis. Op dit verzoek is van hoogerhand goedgnnstig beschikt, tegen terugbetaling van het genoten handgeld. Van dit geld is het grootste gedeelte reeds bijeen zijne vrouw zou zorg dragen dat het overige ge deelte er bij kwam gedurende zijn straftijd. Men meldt uit Barneveld Het gebouw voor ontslagen gevangenen op de Landkolonie van het Leger des Heils, waarvan den 29'ten October de eerste steen gelegd is, is thans reeds bijna voltooid. Voor het aangewezen doel zeer practisch iugericht, vindt men beneden een ruime eetzaal voor dertig personen, terwijl verder nog een keuken en eeu flinke wasch- en badkamer worden aangetroffen. Langs een ge- makkelijke trap bereikt men de tweede verdieping, waar de slaapzaal eveneens voor dertig personen ruimte biedt. Achter deze zaal bevindt zich nog een kantoor voor den met het dagelijksch toezicht belasten beambte. Het geheele gebouw maakt in- en uitwendig op deu bezoeker een vriendelijken indruk. De datum van de plechtige opening is nog niet vastgesteld. Hondini, de bekende „boeienkoning", heeft te Amsterdam weer een nieuwen triomf gevierd. Heeft hij door het verbrekeu van talrijke boeien en door ontsnappiug uit het arrestantenlokaal in het politie-bureau bewezen, dat hij een lastige gevangene zou zijn, ook als krankziunige zal men niet veel met hem kunnen beginnen. Want men heeft hem in een dwangbuis gestopt, waarvan de lange mouwen van onder waren dichtgebonden met riempjes, verder kreeg hjj riemeu over rug en borst, daarna werden zijn armen kruiselings, met de handen op de schouders, vastgebonden en Houdini kroop in zijn hokje. Het duurde wel eenigen tijd langer dan anders, dat hij terug- kwam, maar na vijf minuteu had hij zich toch ontdaan van het dwangbuis. De ,boeienkoniug" had f 500 uitgeloofd, voor wie hem zoo kon binden, dat hij niet los kon komenhij hoefde dus niet te betalen. Dressuur. Dezer dagen bevond zich een bekend sportman, met een drietal paarden op de Melickerheide. Een dezer paarden liep los en werd door een ge- diens'ig boertje opgevangen en naar den nabijzijnden ruiter geleid. Toen het boertje bij hem gekomen was vroeg de ruiter of hij wel schik in het paard had. Als antwoord natuurlijk een verbaasd gezicht. Nogmaals vroeg de ruiter of bij schik in het paard had, dan mocht hij het meenemen. vWaal menheir geer hauwt mich veur de gek" gaf eindelijk ons boertje tot bescheid. ffHeusch niet man, ueem het paard maar mee naar huis" en meteen keert de ruiter de andere twee paarden om, laat ons boertje met het andere paard aan de hand achter en rijd stadwaarts. Ons gelukkig boertje kon den heir mer neet begriepe, doch maakt ook aanstalten om zijn bruinlje naar huis te trausporteeren. En werkelijk het paard gaat tot groot plezier van den buiteuman gedwee mee. Nu maar regelrecht ,/uao de heimath" denkt hij. Nadat hij echter een paar honderd meters naast zijn rosiant is voortgestapt hooreu beiden op eens een schril gefluit. Direct begint het paard te steigeren, rukt zich van ziju begeleider los en werpt hem op zijn ge zicht in de heide, om in vollen ren zijn eersten meester en kameraads op te zoeken. Tableau. (Limb. Koer.) De millionair John D. Rockefeller te Chicago heeft pen bedrag van 7,000,000 dollar beschikbaar gesteld tot voorbereidende nasporingen ter ont- dekking van een serum tegen de tering. Zoodra het yRush Medical College", de medische faculteit der hoogeschool te Chicago, het plan zal hebben uitgewerkt, staac het geld ter beschikking van het College. Rockefeller heeft tot de bestuurders der uni- versiteit gezegd, dat hem minder ter harte ging het aantal doctoren, dat het //Rush Medical College" in de wereld bracht, dan het vormen van menschen, die nasporingen konden doen, om de geneeswijze van hardnekkige kwalen, inzonder- heid van tering, te genezen. Begonnen zal worden met de oprichting van eeu gesucht op den grond der universiteit, waarvan een gedeelte geheel zal ingericht worden tot de bedoelde onderzoekingen. De 28jarige werkman Camille Vertriest, uit Alveringhem is door de rechtbank te Brugge ter dood veroordeeld, wegens vermoorditig met ont- zettend wreedaardige mishandeling van twee zijner kinderen een meisje van 3 maanden en een jongetje van 23 maanden. De marteling der ongelukkige wichten duurde verscheidene weken achtereen. Uit New-York komt het volgend verhaal. Onlangs overleed in Colorado James Stratton, de ontdekker van een rijke goudmijn, en liet zijn vermogen van ongeveer 12 millioen dollars nage- noeg geheel na aan boekerijen en wetenschappelijke instellingen. Zijn eenigen zoon vermaakte hij slechts 50,000 dollars, nog wel onder de voor- waarde dat hij de geldigheid van het testament niet mocht betwisten. Daarop hebben nu een aantal slimme Yankees iets gevondeu. Zij hebben een syndicaat gevormd met 100,000 dollars. De helft krijgt de jonge Stratton als hij nietigver- klaring van het testament vordert, zoodat de uit- slag van het proces hem geen nadeel kan toebrengen. De overige 50,000 dollars zijn voor proceskosten bestemd. Wordt het geding gewonnen, dan komt aan het syndicaat de helft der 12 millioen als c/dividend". De kans op het winnen is niet gering omdat een Amerikaansche jury allicht ge- neigd zal zijn een erflater, die zijn eenigen zoon nagenoeg onterft, voor krankzinnig te verklaren. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van een bericht in uw blad wordt mij dezer dagen van verschillende zijden gevraagd, wanneer onze partijdag zal worden gehouden, en hoe deze zal zijn. Aan al deze vragers zij dus bericht, dat er bij het bestuur van de Centr. A.-R. kiesvereeniging, waarvan ik de eer heb secretaris te ziju, niets van zulk een te houden partijdag bekend is, en dat dit centrale bestuur niet 6eu spreker heeft uitgenoodigd, zelfs nooit over een partijdag heeft gesproken. Ook bij het bestuur der plaatselijke A.-R. kiesvereeniging te Axel, waarvan ik de eer heb voorzitter te zijn, is evenmin iets van dit plau bekend. Wel is het mogelijk dat zulk een partij dag in voorbereiding is, maar niet door de Cen trale A.-R. kiesvereeniging en ook niet in overleg met de plaatselijke A.-R. kiesvereeniging te Axel. Ik kan dus in dezen geen enkele inlichting geven. Hoogachtend, Uw dienstw. R. VAN DE KAMP. Axel, 28 Jan. 1903. Mijnheer de Redacteur! Het spijt mij zeer, dat L. S. mijn repliek op zijn tfiets over de Politiek" met zoo'n sisser van een cent laat afloopen. Daarom zal onze polemiek door dit stukje beeindigd worden. Ik had hoop, dat L. S. wat dieper op de zaak zou zijn inge- gaanmaar die hoop is als een fata morgana verdwenen. In zijn kort woord, komt hij nog verklaren, dat hij er niet in geslaagd is, zijne stellingen ingang te doen vinden bij de politici en vreest dat zijne stellingen, bij mij, ook zulk succes zullen vinden. Nu, ik wil den heer L. S. wel zeggen, dat hij zich daarover niet moet verwon- deren. Wanneer iemand ons eerst komt zeggen vodr mijn 30ste jaar heb ik mijzelf van die zaak niets aangetrokken en later zoo weinig mogelijk en zoo en zoo'n vieze rare politicus ben ik en dan ons op dat gebied eens mores wilt leeren en adviezen geven, dan is het toch wel te verklaren waarom de heer L. 8. zoo ongelukkig uitspeelt met zijne stellingen verkondigen. Volgens zijn zeggen is het parlementaire stelsel ook versleten. Best mogelijk, ten slotte is alles aan slijtage onderworpenhoewel volgens mij en anderen in Zeeuwsch-Vlaanderen het er nog goed mede te doen is. Maar, ik geloof toch, dat zijn stelsel verder ver sleten is, daarom stel ik voor, om het zijne eerst te vernieuwen en met het andere nog maar to wachten. Adieu, A. D. F.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1