Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Hij is door zijn vader uitgezonden tot het doen van een paar boodschappen binnen deze gemeente en het bleek dat hij ook aldaar geweest was. Brand in Londen. Door den zuivelconsulent in Zeeland, de heer L. J. M. Koert, te Middelburg, zal a. s. Maandag te Hnlst eene lezing worden gehonden over het nut en de inrichting eener controle-vereeniging. Sas Tan Gent, 22 Jan. Gisteren kwam hier alweer een geval van keelziekte met doodelijken afloop voor. Een meisje van ongeveer zeven jaar overleed aau die gevaarlijke ziekte. Yerleden jaar was in hetzelfde huis ook de keelziekte. Toen de zieken genezen waren, werd het huis flink ontsmet. De toenmalige bewoners zijn intusschen verhuisd en nu breekt de ziekte bij de nieuwe bewoners nit. Het schijnt wel, dat een deugdelijke en afdoende ontsmettiug niet bestaat, want zoowel hier als elders wordt het verschijnsel wfcargenomen, dat die ziekte met lange tusschenpoozen in hetzelfde huis zich vertoont. (Zel.) Hnlst, 26 Jan. Heden werd alhier ten behoeve der vereeniging #Landbouwbelang" te Graauw, aanbesteed de levering van superphosphaat 1°. 124,000 K.G. te leveren aan het station Hulst. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren E. Staal te St. Jansteen voor 2,64, A. Hame- link te Ter Neuzen voor 2,63, D. J. Oggel te Axel voor 2,62, J. van Arenthals te Hans- weert voor f 2,601/!j en J. Rottier te St. Jansteen voor 2,59. 2°. 78,600 K.G. te leveren franco wal te Paal. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren E. Staal te St. Jansteen voor 2,54, D. J. Oggel te Axel voor 2,53, A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,52, J. van Arenthals te Hansweert voor 2,501/3 en J. Rottier te St. Jansteen voor 2,49. Alles berekend per 100 K.G. Midflelbnrg. Alhier is bericht ontvangen van het overlijden te Zeist van den beer Mr. W. A. van Hoek, vroeger rijksadvocaat in Zeeland en gedurende vele jaren lid van den gemeenteraad. De over- ledene was een zeer kundig jurist. 's Gravenhage, 28 Jan. Eerste Kamer. Bij de algemeene beschouwingen over de staatsbe- grooting erkende de Minister Kuijper, dat de financieele toestand der gemeenten voorziening eischt, maar bij was van oordeel, dat er omtrent de oorzaken en omvang nog geen gevestigde opinie bestaat. Accijnsverhooging en algeheele herziening van de geineentewet is van den Minister niet te ver- wachten. Wel matige tariefsverhooging. De Minister zal aan de Koningin voorstellen de benoeming eener commissie om de kwestie aangaaude de gemeente financien grondig te onder- zoeken. De algemeene beschouwingen zijn gesloten en hoofdstuk II goedgekeurd. Het negenjarig zoontje van den heer M. Starke, te Nieuw-Beerta, spelende met zijn geit, bond dit dier aan een schaafbank. De geit, zich van de schaafbank los willende rukken, trok die onderst- boven, met het ongelukkige gevolg dat haar kleine meester er onder geraakte en er levenloos onder vandaan moest worden gehaald. In zijkanaal F van het Noordzeekanaal is de 15jarige zoon van den rijksveerman De Kreek, terwijl hij iemand zou overhalen, uit de roeiboot gevallen, onder het ijs geraakt en verdronken. Sedert 23 Januari 1.1. des namiddags te ongeveer 5 unr wordt uit de ouderlijke woning, Maruixstraat 226 te Amsterdam, vermist Nicolaas Wilhelnaus Poggemeier, oud 9 jaren, nogal groot voor zijn leeftijd, donker blond haar en wenk- brauwen, donkere oogen, neus recht, mond idem, aangezicht smal, geiaatsklaar bleek, houding recht, gekleed met griize blouse, korte grijzen Manchester pantalon, grijs wollen wintermuts, zwarte kousen en rijglaarzeu. Namens den vader, die een ongeluk vermoedt, verzoekt de commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam de opsporing van den knaap. Door een inwoner van Noordwijkerhout is bij het omspitten van een stuk tuiugrond een pot met oude zilveren muntstukken gevouden. Deze werden door hem voor 300 verkocht, de waarde van het zilver. Door het omvallen van een lantaarn outstond Zondagochtend brand in deboerderij van J. Nugte- ren aan den Lagendijk te Ridderkerk. Huis en schuur brandden geheel af. Zeven koeien kwamen in de vlammen om. Naar men verueemt, dekt assurantie de schade. Een onvoorzicbtigheid, die erustige gevolgen had kunnen hebben, werd door een dienslbode in de Spijkerstraat te Arnbem begaan De heer des huizes is eigenaar van een motor- rijwiel, en had een hoeveelheid benzine, die ver- schraald was, in een kan laten doen, die ergens werd neergezet. Zaterdagmorgen wilde de merd de kachel aanmaken en na er vuur in gedaan te hebben, goot zij er nog wat benzine uit de kan bovenop. Een geweldige vlam sloeg uit de kachel en deed ook de benzine in de kan in brand vliegeu. De haren der dienstbode werden ge- schroeid. In haar angst zette zij de brandende kan ergens neer, waarop de tweede meid de kan onder de waterleidingkraan zette, met het gevolg dat de brandende benzine overal been spatte en op den grond liep. Ten slotte slaagde de heer des huizes er in om de benzine te dooven. Dat de kleeren der dienstboden geen vlam hebben gevat, is een wonder. In den nacht van Zondag op Maandag te ongeveer een uur is een inwoner van Amsterdam, de heer V., esn diamanthandelaar, toen hij zich naar zijn woning aan de Weesperzijde begaf, op brutale wijze aangerand. Aan de brug bij het Amstelhotel gekomen, snelde plotseling een man op hem toe, die hem eerst een slag in het gelaat gaf en daarna trachtte den heer V. zijn hoed over het gezicht te slaan, wat hem echter niet gelukte. Toch was de aanrander zoo brutaal nog een poging tot berooving te wagen, door's heeren V.'s kleeren open te rukken. De heer V. greep daarop den man vast, die hem toen in zijn handen beet. Het gelukte hem echter niet, los te komen. Een agent en een bewoner uit de buurt, die op het geroep van den heer V. te hulp gesneld waren, hebben vervolgens den aanrander gearresteerd. Later is in een cafe aan de Weesperzijde ook nog iemand aangehouden, in wiens gezelschap de aanrander den geheelen avond had doorgebracht. Oudheid-bezitters worden gewaarschuwd tegen de handelingen van twee quasi-antiquairs, als heeren keurig gekleede personen, met opgedraaide kneveltjes. Bij hen, die zulke zaken bezitten, zoeken zij tal van voorwerpen uit, bieden fabel- achtige sommen voor voddeu die niet de minste waarde hebben en een bespottelijk lagen prijs voor voorwerpen die een groote waarde bezitten. En wat gebeurt dan Dan hebben de heeren toevallig niet zooveel geld bij zich om de stukken, voor welke zij een reusachtige som be- weren te willen besteden, te betalen. Maar geen nood, zij znllen direct het geld gaan halen. In tusschen nemen zij de waardevolle voorwerpen, waarvoor zij een klein prijsje geven, alvast mee tegen contante betaling, want zdoveel hebben de heeren wel bij zich. De argelooze verkooper vindt dat goed, de voorwerpen van f 5000 h 6000 waarde worden betaald met, laat ons zeggen f 10 a 25 en de heeren laten tevergeefs op zich wachten om de voorwerpen, waarvoor zij f 5000 of meer geboden hebben, af te halen. Bij het verlaten van de woningen kunnen zij zelfs hun handen niet thuis houden. Gisterenavond is de 72jarige V., uit Exel (gem. Laren), onder de tram der Geld-Overijs. Stoomtram Mpij. gekomen nabij 't dorp LareD. Verminkt aan hoofd en ledematen, was de onge lukkige bijna onmiddellijk dood. De drank moet hier weer oorzaak zijn. De machinist heeft nog krachtig geremd. Tegen het aanstaande badseizoen is men in Scheveningen natuurlijk druk in de weer, nieuwe aantrekkehjkheden voor de vreemdelingen te be- denken. Gemakkelijk is dit niet, daar het publiek dat dergelijke modebadplaatsen bezoekt, doorgaans nogal verwend is. Maar men meent het thans gevonden te hebben. Er zullen namelijk proeven genomen worden, om ieder die zulks wenscht, een wandelingetje onder zee te laten maken. Tweemaal daags zullen dan, als alles slaagt, groepen van ten hoogste tien personen onder des- kundige leiding en voorzien van duikercosluums systeem Duval Seret, zich te water, of beter gezegd onder water kunnen begeven en de wondereu der zee aanschouwen. De onkosten dezer onder- neming zijn natuurlijk zeer aanzienlijk, maar de liefhebbers van deze zeewandelingen hebben dan ook per uur 15 te betalen, terwijl de wandeliug circa twee en een half uur zal moeten duren als alles goed afloopt Men meldt uit Breda aan de N. C. Breda heeft een tweegevecht gehad. En niet om een of andere kinderachtigheid, maar om bet echt ridderlijke motiefde vrouw, in casu het meisje Twee vereerders waren er van een meisje, en toen de een wat te veel naar den zin van den auder met de jeugdige blondine had schaatsenge- reden, volgdeu tusschen de heeren hooge en dikke woorden en als waardig slot een kinnebakslag. Die beleediging kon slechts met bloed worden uitgewischt, daarover waren de medeminnaars het treffend eens. Maar hoewel fel gebeten op elkaar, zij verlangden elkanders dood niet. De duelvoor- waarden waren dan ook niet al te streug. Er zou gevochten worden met zoogenaamde reprimeer- degens, waarvan de kling slechts eenige centimeters kan dringen in het lichaam van dengeue, die ge- troffen werd. Teneinde onaangeuaamheden met de politie te voorkomen, zou de strijd biunenshuis geleverd worden, waartoe een der getuigen zijn ruim kantoor disponibel steldegeneeskundige hulp zou c. q. verleend worden door een semi-arts, expresselijk daartoe overgekomen. Alles is behoorlijk en strikt volgens de regels gegaan. Bij de zooveelste »ronde" kreegdeheer K. een steek in den linkerschouder, het bloed spoot uit de wonde en aan de eer was voldaan, de smaad was afgewischt. De tegenstanders gaven elkaar de hand, de semi-arts verbond den gekwetste, en de ongekwetste ging naar de jouge dame, wier kleuren hij droeg en voor wie hij zijn leven gewaagd had. Uit Amsterdam meldt men Zondagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een hevigen brand in het westelijk deel der stad. Acht oude graanpakhuizen der firma Wed. C. Stants en Zoon stonden in een oogwenk tijds in lichtelaaie. Het vuur vlamde uit alle vensters en luiken en een dichte vonkenregen daalde in den omtrek neder. Nu en dan vielen kleine ontploffingen in het gloeiende graan voor. De brandweer, met een overvloed van materieel aan- gerukt, had te kampen met een fellen wind. Er was groot gevaar, dat de brand zou overslaan op het aan de brandende gebouwen grenzende tabaks- pakhuis der firma F. Heckman en Co., waarin duizenden balen tabak waren opgeslagen. De brandweer is er echter met inspanning van alle krachten in geslaagd, dit pand te beveiligen. De commandanl, de heer Meier, liet de lange Marnis- ladder tegen den gevel van het perceel opstellen. Ondanks den fellen gloed klommen de brandwachts naar het dak en slaagden erin het vuur tegen te houden, ofschoon een houten deur, die het tabakspakhuis van de brandende perceelen scheidde, reeds was doorgebrand. Intusschen was de hoofdbrandmeester Nieuwenhuis het tabakspakhuis aan de achterzijde op de Zoutkeetsgracht binnen- gegaan en hield daar stand, hoewel hij een oogenblik bijna gedwongen werd voor het vuur terug te trekken. De *Jan van der Heyden" ondersteunde de stoomspuiten en had een goede ligplaats gevonden in het ,i,waaigat", een water aan de achterzijde der brandende pakhuizen. Tegen half negen was er zekerheid, dat men den brand kon beperken tot de acht pakhuizen. Den ganschen avond brandde het graan door, en duizenden toeschouwers waren saamgestroomd om het woeden der vlammen gade te slaan. Omstreeks 6 uur had de machinist Westerbeek, die in een der pakhuizen woont, bemerkt, dat er brand was ontstaan in eene partij lijnzaad, die rondom een droogeest was opgetast. Hij bracht zijne vrouw en kinderen in veiligheid, waarschuwde de brandweer en redde de boeken uit het kantoor. De electrische tram Leidsche pleinZoutkeetsgracht kon, ook al wegens het blusschingswerk, haar eindpunt niet bereiken. Daar in de Planciusstraat de geleidiug beschadigd is en er andere verbingspuuten aan de huizen- gevels gezocht zullen moeten worden, zal de tram in de eerstvolgende dagen stoppen voor de brug over de Brouwersgracht. Midden in het moeilijk werk bleek het, dat het vuur was overgeslagen op de stoomkoffiepellerij ffInsulinde", aan de Zoutkeetsgracht. De opge- jaagde vonken hadden den boven het dak van dit pand uitstekenden houten stoftoren in vlam gezet en door dien koker had het vuur zich zelfs al een weg gebaand naar een der koffiezolders. Hier was het onheil echter spoedig bezworen. Den ganschen nacht bleef de brandweer op hetterrein werkzaam en het stond te bezien, dat ook den volgenden dag nog niet alle vuur gebluscht zou zijn. De firmanten bevonden zich te Bussum, zoodat des avonds nog niets omtrent de hoeveelheid, die in de pakhuizen was opgeslagen, of omtrent het bedrag der assurantie kon worden vernomen. Buitendien heeft de brandweer nog een kleinen uitslaanden brand gebluscht in de Joden-Breestraat, op de tweede verdieping van perceel no. 3, ontstaan door een ongeluk met een petroleumlamp. Maandagochtend waren de pakhuizen nog hier en daar brandende en onder bewaking der brand weer. Des nachts zijn de gevels van drie der acht perceelen met donderend geraas ingestort. terwijl op straat de slangenvoerders bezig waren, Gelukkig werd geen der manuen getroffen, ofschoon het puin rondom hen neerviel. De slangen der vechtwaterleiding werden onder de steenen en het mede omlaag gekomen lijnzaad bedolven en waren daardoor verder onbruikbaar. Maandag- morgen vroeg stortte de zuidelijke zijmuur der pakhuizen in en verbrijzelde het dak van een klein aangrenzend schoolgebouw. De school stond echter leeg, maar nog kort te voren bevonden zich vier brandwachten op het dak. Men verneemt, dat de gebouwen voor 80,000 verzekert zijn en dat het geen gewoonte is het opgeslagen graan te assureeren. Betreffende het tramongeluk bij Sneek meldt de Sneeker correspondent van de Leeuw. Ct., dd. 23 dezer Ongeveer 3 uur hedennamiddag verspreidde zich door deze stad het gerucht van een zeer ernstig tramongeluk bij het tramstation alhier, waarbij een huis was vernield en groote schade aan het rollend materieel was aangebracht. Gelukkig hoorde men niet van persoonlijke ongelukken of verlies van menschenlevens. Honderden belang- stellenden, die langzamerhand aangroeiden tot duizenden, spoeddeu zich de stad uit naar de plaats van het ongeluk, dat zulk een vreeselijke verwoestiig te aanschouwen gaf. Het ongeval heeft zich aldus toegedragen Dezen namiddag vertrok van hier eene goederen- tram in de richting Bolsward, die te Nijlanderzijl met de van Bolsward komende dienst-of personen- tram zou wisselen. De machinist van deze laatste tram moet te Nijlanderzijl den wissel zijn voorbij- gestoomd. Opeens echter werden de beide machi- nisten elkanders nabijheid gewaar en vreesden beiden voor een botsing. Die van de Sneeker tram zette de machine op contra-stoom en sprong er af. De andere volgde dit voorbeeld, doch deed, naar men zegt, niets aan de machine. Beide trammeu reden nu onbeheerd in vliegende vaart en elkander opduwende naar Sneek, de goederentram voorop, daarachter de personentram. In deze zaten passagiers. Gelukkig voor hen, zeker door het geweldig stooten, veroorzaakt door te groote snelheid, brak de koppelstang van dezen wagen, waarmede hij aan de locomotief was gehaaktde wagen kwam geleidelijk tot staan en gaf den reizigers gelegeuheid uit te stappen, die thans veilig te voet hun reis naar hier konden vervolgen. In woeste vaart vlogen de trammen nu langs den weg door het dorp IJsbrechtum en naderden, volgens ooggetuigen, met de snelheid van een sneltrein, deze stad. Bij het tramstation alhier stond een tram voor de richting Joure gereed, gelukkig nog zonder passagiers. Deze tram werd met voile kracht door de vliegende en onbeheerde trammen aangereden en voortgestuwd. De uit- werking der botsing was verschrikkelijk. De tram voor Joure werd voorbij de Hospitalerbrug uit de rails gestooien en bleef op ongeveer een meter afstand van de Franekervaart staan. Hare machine en personenwagens zijn tegen elkaar gedrongen en beide zwaar beschadigdde koppelstang er tusschen is tot een A vorm geknepen. Behalve schade aan het beschot der machine zijn de lantaarns daann weggedrukt. Van den personenwageu zijn de balkons en afdak daarboven als 't ware ver- morseld in de eerste klasse er van is bijna een geheele bagage-wagen ineengeschoven. Het restant van dezen bagagewagen ligt verspreid. De grootste goederenwagen (voor boter) is een anderen weg meer links, gevolgd en kwam terecht op het even voor de Hospitalerbrug staande hoek- huis, dat in een oogwenk in puin lag. Dit huis, bewoond door de bejaarde wed. Flapper, die uaaisters in dienst heeft, levert een vreeselijk tooneel van verwoesting op. De zolder, waarop vier meisjes werkten, is in zijn geheel naar beneden gevallen. Een stuk zijdak viel gelukkig in eene richting dat zij ongedeerd er onder zaten. Spoedig waren zij uit hunne benarde positie gered. De wed. F. was tot haar geluk juist in het achterhuis en heeft eene verwonding aan het hoofd en den schouder opgedaan. Haar zenuwgestel is door den schrik erg gesehokt. De woniDg daar naast kreeg een deel van het onderstel van een goederen wagen door de ruiteu de reeds bejaarde bewoner die voor het raam zat te lezen, bleef ongedeerd. Een dikke boom, een zware iep, trotseerde de kracht van den vernielenden goederenwagen, welke laatste, voor het oog echter, maar weiuig heeft geleden. De bagagewagen achter deze heeft meer averij bekomen evenals de locomotief, waaraan zij vastgekoppeld zat. De locomotief van de Bolswarder tram schijnt niet ernstig beschadigd te zijn, daar zij al spoedig van het terrein van het ongeluk was verwijderd. Tot op verren afstand werden ingezcteuen alhier opgeschrikt door het geraas, dat het vernieliugswerk vergezelde. Het trampersoneel is hedenavond spoedig met het opruimen van een en ander begonnen. Doordat de hollende trammen bij het station de binnenrails zijn gevolgd, bleef de lijn richting Joure zoowel als de richting Bolsward vrij en had er betrekkelijk weinig vertraging in het vervoer plaats. De officier van justitie, de rechter-commissaris en de grifRer waren Vrijdagavond op het terrein van het tramongeluk. Daarna begaven zij zich met den commissaris van politie alhier naar Bolsward, om den chef van 't tramstation aldaar en een beambte te hooren. De rechtbank zal wel spoedig uitmaken, wie in deze de hoofdschuldigen zijn. Uit Londen wordt van gisteren gemeld Het bekende krankzinnigengesticht Colney Hatch is afgebrand. Vanmorgen om 6 uur wekte de gloed ons, en de oorzaak bleek a] ras. Aan het gesticht gekomen bleek ons, dat de Joodsche vleugel in brand stond de hevige storm wakkerde de vlammen aan. De brandweer kwam laat, om dat de heuvels bij Highgate, Muswell en andere zeer steil en de wegen doorweekt en slecht zijn. Eerst kwart voor acht waren vier brandweerwagens op het terrein aan wezig tegen 10 uur waren er nog vijf uit de City bij gekomen. Vijf gebouwen zijn afgebranddaarin werden 200 vrouwen verpleegd. Om 12 uur waren reeds 50 lijken gevonden. De verpleegsters verrichtten daden vol heldenmoed tot redding, doch te vergeefs. Het hoofdgebouw, dat afbrandde, was tijdelijk en van hout en plaatijzer in elkaar gezet. Bovendien schijnt de wateraanvoer voor de spuiten on^ol- doende te zijn geweest. De oorzaak van den brand is onbekend. Een arm soldaat, in garnizoen te Przemysl in Calicie, vond dezer dagen voor de deurzijner kazerne een postzak, die tijdens het vervoer uit den wagen was gevallen. De zak bevatte 200,000 kronen aan waarde, en daar de Oostenrijksche wet een vinder 10°/o loon loekent, werd de administratie der keizerlijk-koninklijke posterijen veroordeeld den geluksvogel 20,000 kronen uit te betalen. Henri de Rothschild gaat de woestijn in maar op een antokar. Hij hoopt, tot Oearglu, diep in de Sahara, door te dringen, waar nog geen automobiel is geweest. Een parlementslid te Texas, Slayden, heeft opzienbarende onthullingen gedaan, aangaande het korp8 consuls der Vereenigde Staten in Mexico. Een dezer, in een der vooruaamste steden van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2