A1 g a m e e a Hieuws* en Advertentisblad voor Zeeuwsch-Ylaaaderea, No. 4335. Donderdag 29 Januari 1903. 43® Jaar^ang. GRONDBELASTING. FEUILLETON. Een geel gelaat, een blank gemoed. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De verbittering in Amerika tegen Duitschland en de Venezo* laansche kwestie. 3) Graaf Ballestrem. Een spoedig bijgelegd geschil. TER NEUZEN, 28 Jannari 1903. TER BEVZEHfSCHE COIIRAHfT. ABONNEMEN, T: Per dric maanden biuneu Ter Neuzen f 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgid 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bq alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTSSTJ KTlSRi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dtrselfds advartensla wordt da slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar piaatsrxiimts berekend. nit ltlad veraahynt flnandag-, Woeiidag- en Vrljdasavoad, altgezonderll op feeatdagen, bij de Firma P. 9. Fl* DK MIDI to Was leaieo. De Bnrgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 23 Januari 1903 invorderbaar verklaard kohier der grond- belasting op de gebouwde en ongebouwde eigeudouimen dezer gemeente, over het jaar 1903 op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 27 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GElLL. De opwinding in Amerika tegen Duitschland heeft zoo'n bedenkelijken omvang aaDgenomen, dat zelfs de meest bezadigde correspondenten van de meest kalrne, Europeesche bladen, haar niet langer meeuen te mcgen verzwijgen. De gematigde correspondent van de //Times" te New-York, schrijft bv. aan zijn blad //Hoe gaarne dat men zich er toe zon willen bepalen om de feiten met kalmte en gematigdheid te constateeren, kin men toch niet ontkennen, dat de openbare meening in de Vereenigde Staten tegenover Duitschland een karakter van verbittering heeft aangenomen, dat een werkelijk gevaar zou kannen opleveren. A1 zou ook het Venezolaan sche conflict morgen zijn bijgelegd, is het toch waarschijutijk, dat het cousequenties zal hebben, die zich eerst over eenige jaren zullen doen ge- voelen, maar waarvan de eerste teekenen reeds weldra gezien zullen worden. Reeds dringen de bladen nu al op een uitbreiding der Amerikaansche marine aan." En op nog zoo veel meer. De Amerikaansche pers is aan de hevigste veroutwaardiging ten prooi. Evenweltusschen de wederzijdsche regee- ringen gaat't vriendschappelijker toe. Duitschland heeft, geheel uit eigen beweging, de regeering te Washington de nauwkeurigste inlichtiugen over haar optreden aan de Venezolaansche kust, gegeven, en het Amerikaansche Kabinet heeft daarvoor //ten zeerste laten bedanken". En verder schjjnt Duitschland, evenals Engeland en Italie, de defi- nitieve opheffing der blokkade der Venezolaansche havens, bepaald te hebben op heden. Wat de onderbaudelingen te Washington aau- gaat Men verzekert dat de schikking a. s. Zaterdag zal worden getroffen. De oplossing welke beoogd De voor de keerkringen niet geschikte kleeren, vermeerderden het lijden van vader en dochter j loomer en matter werden Lotjes bewegingen. Haar tong kleefde letterlijk aan het verhemelte en slechts met moeite kon zij op de bemoedigende woorden haars vaders autwoorden. Waldbeck had er niet aan gedacht, dat hun haastig voortsnellen hen zoo moest afmatten. Hij nam de kleine op zijn arm, doch moest haar spoedig weer op den grond zetten. Nog slechts vijf minnten gaans was de afstand van de naaste huizen. Misschien moest hij zich in de stad tien minuten ophouden, en dan zou hij terugkeeren. Hij begreep, dat de hit.te in de schaduwlooze straten verstikkend moest zjjn. Niet ver van den weg stonden oude muren, beschaduwd door hooge palmeu en breed gebladerde banaanstammen. 't Was een boven a lies uitstekeud punt, dat dadelijk in het oog viel en gemakkelijk ternggevonden kon worden. Daarheen begaf Waldbeck zich met zijn kind. Lotje, toon du dat ge een verstandig meisje aijt, sprak hij met van ongerustkeid bevende stem, terwijl hij de kleine tegen den muur in een bescha- duwden hoek zette. Wees onbevreesdniemand zal je storen, en evenmin zal je eenig leed wedervaren. Blijf dus stil hier staan, als iemand voorbjj mocht komeu. We moeten ous zoo goed helpen, als we wordt, zal zoowel in financieel als in diplomatiek opzicht een krachtige beacherming voor Venezuela zijn. De ooafhankelijkheid der republiek wordt er volmaakt door gehandhaafd. Twee dagen na de opheffing der blokkade, zullen de Ver. Staten zich belasten met het innen der inkomende rechten en van de totaal-opbrengst zal 50 pCt. aangewend worden tot delging van alle schulden, welke Venezuela nog heeft te be- talen en waaronder begrepen zijn de 3pCts. Venezolaansche buitenlandsche schuld van 1881 en de 5pCls Duitsche leening. De andere helft zal worden gereserveerd voor de begrooting der Venezolaansche republiek. De Ver. Staten zullen verder te Caracas worden vertegenwoordigd door een gezant, die op in- structies uit Washington alle eventueele moeilijk- heden zal hebben op te lossen. De Keizer heeft graaf Ballestrem, wiens her- benoeming tot voorzitter van den Rijksdag verzekerd schijnt, tot erfelijk lid van het Pruisische Heeren- huis benoemd. Tusschen Brazilie en Bolivia was een geschil gerezeu over het Acre-gebied. Brazilie had n.l. een krachtig protest gezonden aan Columbia, verklarende, dat zij de concessie van gronden in het gebied Acre aan een Amerikaansch syudicaat als nietig beschouwde. Een gedeelte van dit gebied is namelijk betwist terrein. Daar Columbia een schikking die voorgesteld was had afgewezen, en het voornemen had kenbaar gemaakt om troepen te zenden, teneinde de Braziliaansche bewoners van Acre tot onderwerping te noodzaken, riep de President van Brazilie troepen bijeen, om nu ook aan zijn zijde het recht met de wapenen te verdedigen. En den 24 dezer trok de President van Bolivia aan de spits van een expeditie-leger naar het Acre-gebied. Zjjn ambt droeg hij tijdelijk over aan den tweeden Vice- President, nadat hij den eersten Vice-President gevaugen had gezet, omdat deze zich verzette tegen onderhaudelingeu met het Amerikaansche syndicaat in Acre. Intnsschen, beide partijeu hebben tenslotte een oplossing langs minnelijken, boven een langs gewelddadigen weg gekozen. President Pando van Bolivia stelde 't openen van nadere onder- handelingen voor, en dit voorstel is aangenomen. Er worden nu geen troepen meer naar't betwiste gebied afgezonden. kannen, want zonder eenige sinaasappels of een flesch vrnchtensap mogen we niet terugkeeren. Denk aan je versmachtende broertjes, aanjelieve moeder, en verwijder je niet van hier. In weinige oogenblikken ben ik weder bij je, en in dien tijd zul je nitgernst zijn. Van hier zie je zoowel de stad als de stoomboot. Houdt beiden in 't oog, terwijl ik mij naar de naaste huizen spoed. Het kind zuchtte diep ze scheen niet graag alleen te willen bljjven. Doch vermoeid als zij was, verheugde zij zich in het vooruitzicht op een korte rust en de beloofde ververschingeu. Zij kuste haar vader, en vroolijk lachend weukte zij hem toe, zoo dikwerf hij op zijn weg omzag. Vijf minuten verstreken. Lotjes blikken waren gevestigd op de verwijderde huizen, waarboven de vervalleu Spaansche kerken, wonderlijk opgeschikt door enkele palmkruinen en de door de ledige boogveusters zichtbare dichte bladerenmassa's hoog uitstaken. Met haar gedachten volgde zij haar vader door de onbekende gloeiende straten, zij zag in haar verbeelding, hoe hij daar alles kocht, wat haar hart begeerde. Een kolibri zweefde in hare nabijheid van bloem tot bloem als een bij stak bij bet lange snaveltje nn in dit, dan in dat bloemkelfeje. Zij meende het vogeltje met de hand te kunnen grijpen en verliet bare plaats, het als 't ware haar lokkend diertje volgende, zoodat zij aan de andere zijde van den bouwval en vervolgens op een daarlangs loopend pad kwam. Zich de vermaning haars vadeis herinnerend, In verband met de behandeiing van een gewichtig wetsontwerp, waarin zij veel belang stelt, heeft H. M. de Koningin, presidente van den Raad van State, gisteren met Z. K. H. den Prins, raadgevend lid, de zitting van dat hooge staatscollege bjjgewoond en de vergadering gepre- sideerd. Naar de Stand, meldt is bij den Raad van State aanhangig gemaakt een wetsontwerp houdende maatregelen tot het tegengaan van verlotingen. Uit den Haag meldt men Naar wij vernemeD, zijn tot de requiem mis voor wijlen Dr. Schaepman uitgenoodigd de katholieke Ministers, de katholieke leden van hooge staatscol- leges, in den Haag aanwezige katholieke leden der Tweede Kamer, de katholieke leden der Eerste Kamer en van den gemeenteraad, de bestuursleden van alle katholieke instellingen, de leden van Katholieke mannenvereenigingen, die het geheele middenschip zullen vullen, de leden der katholieke damesvereenigingen, enz. Niet-katholieken hebben onder geen voorwaarde en in geen qaaliteit toegang. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren zijn aangevangen de algemeene beschouwiugen over de Staatsbegrooting voor 1903. De beer Vening Meinesz besprak den toestand der gemeente-fiuancien, achtte het gemeentelijk belastingstelsel weinig elastisch en gebrekkig, en betoogde dat ten aanzien van armwezen, onderwijs en politic meer van Rijkswege voor de gemeenten moeten worden gedaan. Intnsschen wilde spreker die drie onderwerpen niet maken tot uitsluitende takken van Staatszorg. De heer Van den Biesen weet den ongunstigen toestand van de gemeentefiuancien speciaal van Amsterdam en Rotterdam aan de uitgaven voor armenzorg, oDderwijs en openbare werken. De kosten voor armenzorg zijn een gevolg van het nalaten van protectiedie voor onderwijs van de liberale onderwijspolitiek en de slechte wet van 1857. De uitgaven voor openbare werken zijn veel te hoog. Als middelen tot redres gaf spreker aan in- voering eener gemeentelijke bedrijfsbelasting met belasting der uitwonendenwederinvoering der accijnzenzuinigheid. Voorts drong spreker aan op bescherming, ten einde te voorkomen, dat Amsterdam en Rotterdam tot de villes inortes zullen gaan behooren. De heer Van Velzen merkte op, dat zoowel wilde zij terugkeeren, toen zjj achter zich stemmen hoorde. Hevig ontsteld bleef zij staan. Doch nauwelijks had zij een paar donkerbruine gestalten gezien, wier eenige kleeding uit een om de heupen gewonden katoenen lap en een stroohoed met breeden rand bestond, terwijl een lang ines zonder scheede aan een riem op hnn zijde bing, of de schrik overweldigde haar. Alle bezinning verliezende en slechts bezield door de gedachte zich buiten het bereik der haar vreeselijk voorkomende menschen te stellen, drong zij langs het kronkelend pad dieper in het kreupelhout. De twee mulatten hadden echter de kleine vluchtelinge niet opge- merkt. Daarentegen volgde Lotje die, nu en dan stil- staande om adem te halen, altoos de haar beangsti- gende stemmen hoorde, voortdurend het instinct- matig gevoel van zelfbehoud. De zich boveD haar wolvende dichte plauteugroei beschutte haar wel tegen de verzengende zonnestralen, maar te ver- stikkender was ook de hitte in dezen alle lucht- wereuden bladerengang. Haar ademhaling werd moeilijker, haar bewegingen loomer, maar het geluid der mannenstemmen joeg haar steeds dieper in het akelige bosch. Zij wilde om hnlp roepen, maar haar stem weigerde zij wist ook dat haar vader te ver was, om door haargehoord te worden. Daarbij zweefde 't haar duister voor den geest, dat haar vermeende veivolgers door haar roepen om hulp, aangespoord konden worden, om haar spoediger te ratten en haar dan het roepen te beletten. En in haar verhitte verbeelding waren die bruine vervolgers geweldige reuzen geworden, zooals z(j voor finale oplossing der schoolquaestie als voor arbeidersverzekering voorbereiding en geld noodig zijn en drong aau op protectie. Spreker is van oordeel, dat men deze Regeering den tijd moet laten haar toegezegde maatregelen in te dienen. Spreker bepleitte voorts eenheid van tijd. De heer Van Nierop ontkende, dat de huis- houding van de groote gemeenten te weelderig is. Spreker schreef den nood dier gemeenten hieraan toe, dat de middelen niet zijn gestegen in gelijke verhouding als de uitgaven. Hij drong aan op verruiming van het belastinggebied der gemeenten. De premier, Minister Kuijper is weer in zoo verre hersteld, dat hij de zitting der Kamer kon bijwonen. Gisteravond gaf de zangafdeeling „Geduld Overwint" der ffVereenigde Handwerkslieden" alhier eene uitvoering in het lokaal der vereeni- ging. De opkomst van leden en donateurs was groot. Zoowel de verschilleDde nummers voor gemengd koor als eene solo voor sopraan, oogsten algetneen applans. Niet minder werden luide toegejuicht de opgevoerde blijspelen //Het verloren testament" en „De dochter van den barbier," De gezellige stemming die onder de, door het genotene dankbaar gestemde, hoorders was ontstaan, bleef ook voortduren op het geannimeerde bal, waarmede de uitvoering besloten werd. De oorspronkelgk met ingang van 3 Januari aangekondigde dienstregeling van de spoorweg GentTer Neuzen, die weer dadelijk werd inge- trokken, zal thans met 1 Februari a. s. in werking treden. De trein van 5,35 unr's morgens uit Ter Neuzen en die van 7,56 unr 's avonds uit Gent, vervallen dan tusschen Ter Neuzen en Selzaete. Alleen des Maandags en des Zaterdags zal 's morgens te 5,85 een trein van hier naar Gent vertrekken. Des Zondags zal 's avonds een trein vertrekken nit Gent te 6,30 en des Vrijdags te 7,56, welke treinen tot Ter Neuzen doorrijden. Thans wordt met zekerheid gemeld dat met ingang van 1 Februari dagelijks aan alle stations der spoorwegmaatschappij Mechelen—Ter Neuzen retonrkaarten, met de gewone reductie als op Zondagen, worden afgegeven. Voorts zou het voornemen bestaan om met Mei a. s. twee treinen meer te doen loopen tusschen Ter Neuzen en St. Nicolaas. die uit de sprookjes kende, die, met zevenmijls- laarzen aau, gemakkelijk de kinderen konden be- reiken, naar wier bloed zij dorstten. En zoo ging 't al verder en verder in een meermalen afgebroken wilde vlucht. Nn aan deze, dan aan gindsche zijde van het pad liep een ander pad. Lotje dacht er niet aan, zich op een er van te verschuilen en de brnine reuzen voorbij te laten gaan. Steeds bleef zij op het eens betreden pad voortsnellen, totdat haar krachten haar eiudelijk begaven, en zij hijgend en kreuuend ineenzouk. Zij had nog de kracht, ter zijde van het struik- gewas te kruipen. Toen de gevreesde stemmen dicht bjj haar klonken, sloeg zij de oogeu op, en toen zag zij hen voorbijgaan. Buiteu adem luisterde zij, totdat zij niets meer hoorde, een zwart gordijn scheen haar oogen te benevelen, haar hoofd zonk achterover, de angsl had baar geheel verbijsterd. Zij hoorde den dof galmeudeu roep haars vaders niet, die vruchteloos de ruine en den omtrek er van doorzochtzij hoorde de stoomfluit niet, die dringeud de laatste achterblijvers aan boord riep. Kort en koortsig kwam de bekleinde adem uit de kleine borst. Een roode liaanbloem boog haar kelk als ter bescherming naar het gloeiende engelen- gelaat. Stoutmoedig liepen langstaartige hage- dissen over het ineengezonken lichaam. Ten derde en laatste male weerklonk het fluiten der stoomboot, toen Waldbeck buiten adem, in de hand een mandje met sinaasappels en banancB< dragend, naar de plaats der inschepiug snelde. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1