Gezondheidscommissie Kulir-Kachelkolen. 215 zware OLMEIOOU, houten TJALKSCHIP a. Een liouM TjalkscMp, puik jong Rundvleesch Java-Koffie. SAN GUINOSE IN LOSSING: BURGERLIJKE STAND. I laisdelsberiehleift Advertentien. It der CooperatieTe B eetwortelsnik erfabriek b. Den Inventaris yan genoemde schuit. Koogwatergetij te Ter \>ftzen. de Weleerw. Heer P. KAPTEIJN, Ter Neuzen. F. VAN DE REE. Openbare Verkoopintp van zware OLMENBOOMEN. Openbare Verkooping De Kolenvereeniging „D. E. S." het VERVOER der KOLEN, het LOSSEN der KOLEN VRIJDAG en ZATERDAG Magazijn van BEDDEN en MATRASSEN, DEKENS enz. PRIMA DUBBELE Het moeteu lieden geweest zijn, die goed met de inrichting van het huis op de hoogle waren, want zij zijn dadelijk naar boven naar de badkamer gegaan, waar de koopmau zijn brandkast had staan. De dieveu hebben dezen van den muur gerukt, op zij gelegd en door boren en wringen er een gat in gemaakt, waardoor zij gemakkelijk alles konden grijpen wat de kast bevatte. Na zich van den buit te hebben meester gemaakt zijn ze door den tuin vertrokken. INHEZONDEN STUKKEN. Gemeenteraad wan Axel. DAGEN. Vf)c,rn Vain. Donderdag 22 Januari 8.43 9.20 Vrjjdag 28 9 58 10.36 'Zaterdag 24 11.11 11.43 Zondag 25 12.10 Maandag 26 v 0.34 12.56 Dinsdag 27 1.15 1.34 Woensdag 28 1.52 2.8 Aan de leden gezeteld te HULST. JOS. VAN WAESBERGHE. De Notaris W. A. de Ridder. te Ter Neuzen, TER NEUZEN. De Notaris W. A. de Ridder, te Ter Nenzen, voor het voor- en najaar 1903. der voorjaarslevering. Ter Neuzen. J. van de Ree-Tazelaar. L8 DEKKERt Java, Ter Neuzen. Prijs per fl. /1.50, 6 fl. 8,-, 12 fl. /15,-. Te Ter Nenzen bij VAN OVERBEEKE-LEUNIS en A. EGGEBEEN. Onder de 600 gedetineerden in de gevangenis te Odessa ontstond 15 Januari oproer. De muiters braken hun cellen open, bevrijden andere ge- vangenen, barricadeerden de gangen met beddegoed en veruieldeu meubels. De gevangeniswacht maakte van de wapens ge- bruik een gevangene werd gedood, een gewoud. Nadat de gevangenis door twee kompagnieen troepen bezet was, kon de orde worden bersteld. Een soortgelijk oproer ontstond den volgenden dag in de vrouwenge^angenis. Ook hier moesten de troepen vuur geven, waarbij een gevangene werd gedood. Een oude vrouw van 86 jaar, Guy genaamd woonde met baar zoon, een haudelsagent van zestig jaar, in de rue des Trois-Freres te Montmartre. Het ongeluk achtervolgde dit gezin. De vrouw werd ziek, de zoon kwam buiten be- trekkirig en door zijn hoogen leeftijd kon hij geen andere betrekking vinden. De huishuur kou niet worden bctaald en de onverbiddelijke huiseigenaar wilde hen Zaterdag op straat laten zetten. Maar toen de deuryaarder met zijn mannen kwam gaf niemand op hun kloppen antwoord. De deur werd opengebroken en moeder en zoon werden, bijna verstikt, op hun bed gevouden. In het midden van het vertrek stond een komfoor met brandende koleu. De ongelukkigen zijn naar het ziekenhuis Lariboisiere overgebracht, waar men hoopt hen in het leven te kunnen houden. Te Antwerpeu is een zeer brutale diefstal gepleegd. Zondagavond hebben n. 1. eenige dieven van de afwezigheid van een koopmau in diamanten en zijn vrouw gebruik gemaakt, om zich door middel van valsche sleutels toegaug te verschaffen tot diens woniug. Tegeu den tuiumuur vond men twee stoelen op elkaar geplaatst, waarvan de boveuste zwart was gewordeu door voet-indrukkeu, zoodat zij door middel hiervan over den muur zijn geklommen. Anders heeft men, doordat de grond bevroren was, geeu spoor van de dieven kunnen vinden. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer 63,000 frank aan bankpapier, effecteu en andere geldswaardige papieren. waren schuldig gebleven en Dr. Offringa hnn reeds gezegd had, dat als ze met zulk een groet gezin niet in staat waren om te betalen, zij daarotn geen vrees moesten hebben om zijn hulp in te roepen als het noodig was en wanneer zij niet koDden betalen, hij het verschuldigde zon schenken. Evenwel is toch Dr. Ittmann's hulp ingeroepen. Overigens dat het geheel bezijden de waarheid is wat de heer P. Dekker omtrent de behandelingen van Dr. Offringa heeft medegedeeld, en het aldus is gebleken, dat de heer Dekker verkeerd is ingelicht. Hierna vraazt de Voorzitter of iemand nog iets voor de openbare zitting het ft. De heer P. Dekker vraagt of er nog onderzocht is hoeveel armen door de geneesheeren in 1902 zijn behandeld. De Voorzitter zegt dat deze vraag aan de geneesheeren is gedaan, doch hierop geen antwoord is iDgekomen. Hierna stelt de heer P. Dekker voor een oproeping te doen aan alien die in 1902 kostelooze geneeskundige hulp hebben gehad, zich voor 15 Febr. e. k. ter secretarie aan te melden welk voorstel met 6 tegen 5 stemmen wordt verworpen. Voor stemden de heeren F. Dekker, P. Dekker, P. van Fraaijenhove, M. Wolfert en W. Dieleman. Tegen stemden de heeren C. N. Jansen van Rosendaal, P. Dregmans, J. Smies, L. Lamaitre, P. van Hoeve en D. J. Oggel. Het kohier der schoolgelden voor het eerste kwartaal wordt besloten te behandelen in eene beslotene vergadering. Hierna wordt de zitting gesloten. Zitting van 20 Januari. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris. Voorzitter de heer D. J. Oggel. 1. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Brief van Ged. Staten dezer provincie hondende toe- zending van hun besluit, waarbij A. J. Claessens op zijne reclame betreffende zijnen aanslag ill den hoofdelijken omslag voor bet jaar 1902 van de 22e klasse wordt geplaatst in de 18e klasse. b. Als voren, d.d. 13 Dec. j.l., houdende terugzending van een exemplaar van de goedgekeurde geraeentebegrooting voor 1903. c. Van het procesverbaal van kasopneming van den ge- meente-ontvanger, d.d. 16 Dec. j.l., waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde was en in kas bevonden 10 :51,39. en d. Verslag van de werkzaamheden der Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1902. Hieruit blijkt, dat door de Commissie zijn gehouden 18 vergaderingen. Opgero'-pen wegens gepleegd betrekkelijk verzuim, werden 160 personen. Hiervan verschenen er 88. In hoofdzaak werden veldarbeid en armoede als reden van het verzuim opgegeven. In 48 gevallen heeft de Commissie aan den Schoolopziener geadviseerd het verzuim als verschoonbaar aan te merken, waaronder in 37 wegens armoede. Geen enkel geval van absoluut verzuim is in zijn geheel behandeld. Uit het verslag blijkt, dat het verzuim sedert de invoering der wet hier niet is verminderd, terwijl de Commissie aan den Raad in over- weging geeft ter betengeling van verzuimen gepleegd nit onverschilligheid der ouders, gebruik te maken van de be- voegdheid hem verleend bij art. 29 der Leerplichtwet, maar eveneens gebruik te maken van art 35 ter voorkoming van de vele verzuimen wegens armoede. Allen worden voor kennisgeving aangenoraen. 2. Aanbieding rekeniug alg. burg. armb. over 1902. De Voorzitter benoemt tot onderzoek daarvan eene com missie, bestaande uit de heeren Wolfert, Dieleman en F. Dekker. 3. Op voorstel van den Voorzitter wordt z. H. s. besloten tot wijziging der begrooting voor 1902 en om te beschikken over den post voor onvoorziene uitgaven. 4. erzoekschrift van A. P. Freekenhorst om verhooging van jaarwedde als vuilnisman. De Voorzitter deelt mede, dat in 1900 de jaarwedde met f 50,is verhoogd en stelt namens Burg, en Weth. voor afwijzend op het verzoek te beschikken, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat A. van der Welle, belast met het onderhoud der school, voor dat onderhoud eene belooning vraagt van 275,—'s jaars. Na eenige gedachten- wissehng hierover stelt de heer Jansen van Rosendaal voor het onderhoud publiek aan te besteden, welk voorstel met 6 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. Voor stemden de heeren F. Dekker, C. N. Jansen van Rosendaal, J. Smies, M. Wolfert, P. van Hoeve en W. Dieleman. Tegen stemden de heeren P. Dekker, P. Dregmans, P. ▼an Fraaijenhove, L. Lamaitre en 1) J. Oggel. Hierna wordt op voorstel van den Voorziiter besloten aan Oed. Staten dezer provincie dispensatie te verzoeken om geen onderwijzer meer te benoemen, daar het aantal leerlingen op e o. 1. s. tengevolge van het stichten eener R.-K. school zal verminderen met 132 leerlingen. Omtrent het gesprokene door den heer P. Dekker in de vorige zitting zegt de Voorzitter het volgende: jYar ?ank*ding v*tn het gesprokene door den heer P. Dekker in betrekking tot Dr. Offringa is mij na gedaan onderzoek gebleken, dat het hoegenaamd geen waarheid >evat dat Dr. Offringa bij dien man is geroepen en geweigerd heeft te komen. Alleen op verzoek van dien man door tnsschenkomst van een vrouwspersoon, welke van een dergelijk geval door Dr. Ittman was genezen, werd besloten, genoemden geneesheer ook eens te raadplegen. Hoewel zij en haar man bedeesd waren, naar dien ze steeds met de meeste bereidwillighe'd door Dr. Offringa waren behandeld, niettegenstaande zij nog al een betrekkelijk bedrag Mynheer de Redacteur In uw nummer van 17 Jan. 1.1. komt een schrijven voor geteekend L. S., als opschrift voerende: »Iets over de Politiek." Naar aanleiding van dat schrijven vraag ik u zeer beleefd eenige ruimte in nw blad, u dankend roor iiwe welwillendheid. Waar de heer L. S. de vrijheid neemt zijne gedachten over »de Politiek" in het publiek neer te schrijven, acht mij daarin met hem gelijk te staan. Maar waarin ik met hem niet gelijk sta, is in de beschouwing van »de Politiek." De heer L S. toch beschouwt »de Politiek" tezijn: Oor- sprong der oorlogen, bederver van geheele levens, gevaarlijk goedje waar men voor zijn 30*® levensjaar af moet blijven, een vies en gevaarlijk ding, enz. enz. Alzoo beschouw ik nu »de Politiek" niet. De oorsprong der oorlogen ligt niet in de politiek als zoodanig of in het politiek overzicht, maar heeft zijn oorsprong genomen in het hatend menschenhart met zijne menigvuldige mysterien, arglistigheden en doodelijk venijn, zich als zoodanig het eer^t zoo schrikkelijk openbarend naar buiten in dien hartver- schenrenden tweestrijd en moord tusschen de twee oudste prinsen Kain en Habel. Volgens mijne meening hangt het einde van de oorlogen of het ophouden derzelve niet af van »de Politiek", want er wordt zoowel met politiek als zonder politiek gevochten en geoorloogd maar het hangt daarvan afhoelang dit geslacht met bovengenoemde harten in zich deze distelige, doornige aarde bewonen zal. Ook ben ik het niet eens dat Politiek.", een bederver van geheele levens is. »De Politiek" is immers datgene wat men noemt regeeringabeleid, regeeringsdaden, is datgene wat mannen doen die aan het hoofd van groote of kleine ver gaderingen des volks staan En daar nu aan meedoen, daarin leven, daarop influenceeren acht ik niet verderfelijk, maar veeleer geloof ik dat kiesrecht kiesplicht geeft en niet, zooals de heer L. S. zegt, om daarvan zelden of ooit gebruik te maken, acht ik het pliehtmatig dat niet te verzuimen. Of is het den heer L. S. onverschillig door wien hij ge- regeert wordt, hetzij door een Kaffer, een Engclschman of een Turk? Dat men van »de Politiek" als een gevaarlijk vies goedje afmoet blijven tot zijn 0Bte jaar, verklaar ik niet te begrijpen mhschien zijn die woorden voor 13 verschillende uitleggingen vatbaar. Want zoo oppervlakkig beschouwt, zou men zeggen dat een goedje" dat vies en gevaarlijk is tot 2ijn 30®* jaar (iat ook is na zijn 30®*® jaar. Het is zoo net of men uit het politieke stuk van den heer L. S. merken kan, dat hij voor zijn 30ste jaar niets aan de politiek gedaan heeft en na zijn 30st« nog minder. Doch, ter zake, de heer L. S. geeft nog een kort resume van de vergadering Staalman De Vries, het sc.hijnt mij of hij die kreten van teleurstelliDgen door die heeren uitge stooten, wil steunen of versterken. Want hij laat daarop volgen Ministerie van Christelijke teleurstellingeu, wat door hem reeds den l5den Mei 1902 geschreven was, dus hij is er toch vroeg genoeg bij geweest. En zoo erg zijn die, dat het bij hem is om zich dood te ergeren, eer hij daaraan begint moest hij de speech van den heer Passtoors, Katholick afgevaardigde van Beverwijk, onlangs in de Tweede Kamer gehouden eerst lezen, misschien dat hij dat dan wel uit zal stellen, ik wil hem ook wel de verzekering geven dat hij zoo iets ook maar eens kan doen. Doc dat de heer L. S. zich nog vrij meent te kunnen pleiten van inconsequence s schijnt mij onverklaarbaar; aan- gezien hij »de Politiek" noemt vies, gevaarlijk, leelijk, dood ergerend en de hemel zegent dat hij altijd zoover, op een blauwen Maandag na, van de politiek is afgebleven, en niet tegenstaande dat alles toch een kolossaal stuk in de Ter Neuzensche Courant schrijft, getiteld »iet* over de Politiek". Heel het stuk schijnt mij zoo raadselachtig en nevelachtig toe, het lijkt of het geschreven is door iemand die zooveel of zoo weinig, die zoo vroeg of zoo nooit iets aan de Politiek gedaan heeft. len slotte waag ik het nog te vragen en dat is nog een gewichtvolle vraag: Wanneer wij een stel Ministers hadden in Den Haag van 'tslag Politicussen zooals de heer L. S. er een is, zou het dan niet beter gaan A D. F. HenK9<dijh. Hnwelijks-aangiften. 9 Jan. Petrus Joan nes van Megroot, (van Koewacht), oud 34 j., jm. en Louisa Merk, oud 29 j jd. Huwelijks-voHrekkingen. 9 Jan. Theodoras de Blok. oud 29 j., jm. en Dina Mannaart, oud 28 j., jd. Franciscus Josephus van Laere, oud 28 j., jm. en Vlaria Anna Geensen oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Jan. Elisabeth Ludovica, d van Johannes van Deursen en van Louisa Johanna Boeijkens. Hulst, 19 Januari. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe j 7,75; Rogge /6.50; Wintergerst 7,50; Zomergerst Haver/6,— Erwten 9.25 Paardenboonen 8,25 Duivenhoonea 9,25 Witteboonen f 10,50 Bruineboonen 8,25 Boekweit Ljjnzaad 13,50; Aardappels 3,50 Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,15 Eieren per 26 stuks f 1,05. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 25 stnks hoora vee, S3 varkens, 2 schapea. Verkocht: 11 stnks hoornvee, 18 varkens, 2 schapen. K 0 E R S VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 48,— h 48,05 Engelsch per 12,12,10 ZEETUDINGEN. Vsui 19 Jan. tot en met 20 Jan. 0 1 VLAG. N AAJil. M-' Van an naar Lad] g. 19 Eng. s.s. 19 Eng. s.s. 20 iuem 19 Eng. s.s. :Rus. s.s. Eng. s.s. 20 Eng. s.s. Belg. s.s. Voor Ter Weazen i Tadorna 3730 'Liverpool %»n Ter 1'eavea 2199 Londen 1066 idem Vaor (went Derwent 2349 Goole Gen Zimmermanj 4397 Riga Hailing Golfer stukg. stukg. macadam Oaklands Anglia Emmanuel stukg. Jhout&vl. 5511 Feraandina phosph. 19 Eng. s.s. 20 Duits. s.s. 20 Noor. s.s. 19 Eng. s.s. Van 19 Oostsluizen afgeschut aan »- 2570 Leith 402 'Ostende went t Yewdale National Voor Havlide Van Alchymist j 1350 shillot I 2388 iMethil stukg. ledig ijzer ledig iielzaete 11186 Skien hout Melzaete I 1079 Londen ledig Jan. tot en met 20 Jan; werden langg de alhier 14 binnenvaartuigen op-en 28 door de Westsl. 4 op- en 2 afgeschut. P v| P IjKril III 1 o dagen, voor het levenzonder UiIkll i\K_ IS bandradicale genezing, door den specialist l)r Bastin, in zijn gesticht te Fontaine 1 Evfcque (Belgie), het eerste V breukendoor den Staat erkend. Tot nu 4890 echte genez. Model- gesticht, zusters, spreekdraad enz. 12 jaren bestaan. BetaliDg na genez. raagt adres genez. personen Ondergeteekenden brengen langs dezen weg ter kennis van vrienden en bekenden te Axel en omstreken, dat op 19 Januari hun geliefde vader em. pred. in den ouderdom van 80 jaar, te Leerdam zacht en kalm in den Heere is ontslapen. K. J. KAPTEIJN, v. d. m. G. E. KAPTEIJNVan Andel. De Gemeente-Ontvanger van HOEK verzoekt voor 1 Februari i. s. voldoening van Hoofdelijken Omslag, Hondenbelasting en Schoolqeld over 1902. Hoek, 20 Januari J903. De Ontvanger voornoemd, J. M. DREGMANS. te SAS VAN GENT. Bij W. DIELEMAN Wz. te Axel ligt a. s> Zaterdag ter teekening een adres aan het bestuur van bovengenoemde fabriek. EEN LID. [ederen H?laandag, (onvoorziene omstan- digheden voorbehonden) van 9 12 UUP 's morgens, zal ondergeteekende voor het publiek te spreken zijn, voor zaken de volksgezondheid rakende en wel ten kantore (Markt), wijk C n°. 24. lie Secrelaris van de Gezondheidscommissie gezeteld te Hulst, Hulst, 17 Januari 1903. zal ten verzoeke van HEEREN GEDEPUTEERDE STA I EN AN ZEELANI), op Oonderdaq, den 29 Januari 1903, des uamiddags om ure precies, in het openbaar verkoopen staande op de wederzijdsche bermen van den Provincialen weg van Ter Neuzen naar Axel, tusschen de kilometerpalen 3j< en begin- nende aan den Zaamslagschen weg, alwaar men zal vergaderen. Onkosten 10 te betalen binuen 8 dagen na de veiling. VAN EEN TE zal ten verzoeke van den heer L. VAN ECK, schipper te Ter Neuzen, op Maandag den 9den Februari 1903, des namiddags om 2 are, bij den heer Adriaansen, in ,/s Lands Welvaren" te Ter Neuzen, in het openbaar verkoopen genaamd «AVilhelmina Joziena", groot 65 last, te huis behoorende te Ter Neuzen. Afzonderlijk en in cumelo te veilen. ZEGT HET VOORT. te HOEK zal op 31 Jan., des nam. 3 uur, bij J. Drabbe aldaar, trachten aan te besteden Ook zal de Vereeniging dan bij inschrijving aanbesteden A oorwaarden te verkrijgen bij den Voorzitter A. BEDET. te bekomen a 60 cent de kilo, aan huis. Aanbevelend, J. ZEGERS-DE BREE, Donze-Visserstraat. a oor zwakken en herstellende n. De heer I). HILGERS uit Dordrecht was aldoor zwak en sukkelend, totdat hij door het gebruik van de Sanguinose werd geholpen. Tbans schrijft hij ons //Bijna zes maanden hen ik hier ter stede onder behandeling geweest, doch maakte met de minste vordenng. Toen ben ik begonnen de Sanguinose te gebruiken, en ik kan dankbaar getuigen dat zij mij zulke goede diensten heeft bewezen, dat ik geen oogenblik zal aarzelen uw middel ten zeerste aan te bevelen aan ieder die nog lijdende of sukkelende is, als ik zoolang geweest ben. Kolfstraat, D. HILGERS. Dordrecht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3