jemengde berichten. L rechtszaken™ Arrondi8sement8-rechtbank te Middelburg. TER NEUZEN, 21 Januari 1903. hij weldra ook blijken Tan uitgebreide, diepe kennis op ander gebied van het menschelijke weten, vooral op dat der geschiedenis en staatkunde, zoodat het district-Breda hem bij 't aftreden van Mr. L. Luijber tot afgevaardigde voor deTweede Kamer koos. In dit staatslichaam nam hij spoedig eene marquante, overwegende positie in. Onwrik- baar zijne beginselen op de groote staatkundige punten handhavende, voerde hij nimmer eene stelselmatige oppositie tegenover andersdenkende KabiDetten en was bij ook om zijn open, rond en joviaal karakter bij alle partijen eene persona grata. Hierbij dient gevoegd, dat hij reeds vdor de yerschijniug van de pauselijke encycliek Rerum novarum, de daarin gepredikte christelijk demo- cratische denkbeelden in zake de sociale kwestie beleed en verdedigde. Het vaderland verliest in Dr. Schaepman een waardig, uitstekend staatsburger, de Tweede Kamer een sieraad, de Katholieke partij haar leider en machtigsten strijder. Hij ruste in vrede. De Prov. Staten van Groningen hebben gisteren tot lid der Eerste Kamer gekozen den beer R. P. Dojes te Uithuizen, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen, met 23 stemmen tegen 18 op Jhr. Mr. J. M. A. van Panhuis, gewezen vice- president van de Raad "an State. No. 19 van het Maandblad der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland bevat verschillende mededeelingen betreffende de in Pebruari in deze provincie te houden verplichte keuriDg van dekhengsten en omtrent de premie- keuringtm voor hengsten. De laatste worden gehoaden te Hulst 16, Oost- bnrg 17, Middelburg en Kruiniugen 18, Goes en Cortgene 19, Zierikzee 23 en St. Maartensdijk 24 Pebruari. Er worden dit jaar aanzienlijke premieu uitge loofd 8 van 1000 voor dekhengsten van 36 jaar 8 aanhoudingsbijdragen van f 300 voor dek hengsten ouder dan 3 jaar, en 8 kleine premien van f 150 voor hengsten van 7 jaar of ouder. Hetzelfde nomrner bevat een artikel over #hoeveu en pijpomgang" der paarden, van de hand van den beer L. Louter. Ook is er in opgenomen een model gewijzigd reglement voor een wiutercursus in landbouwkunde en een artikel over #aankoop van salpetergronden door de Duitsche landbouwgenootschappen." Tijdens zijn verblijf te Parijs heeft Dr. Kuiper een bezoek gebracht aan het Hopital Necker, rue de Sevre 213, om kennis te nemen van een nieuwe methode om door het gebruik van X-stralen inwen- dige kneuzingen %enz. te constateeren. Deze methode, door Dr. Contremonlins uitge' gevonden en door hem de Metroradiographie ge- noemd, stelt in staat op de meest nauwkeurige wijze alle in het lichaam ontstaue verwondingen of ingedrongeu vreemde voorwerpen haarfijn te onderzoeken en hun plaats tot op een milimeter te bepalen. Men mag verwachteii dat voor de uitvoeriug der Ongevallenwet in deze methode een gelukkige vinding wordt geboden om lijden te verzachten, kosten en tijd van diagnose te besparen en simulatie te ontdekken. Kloosterzande. Bij de alhier gehouden aan- besteding van de levering van 293,500 kg. superphosphaat, ten behoeve der vereeniging #Eigen Hulp", werd aannemer de heer E. P. Staal te St. Jansteen voor f 2,47 per 100 kg. Biervliet. Onlangs werden bij een voerman uit het wagenhuis twee balen bloem acht balen lagen op den wagen om den volgenden dag te vervoeren weggehaald. Een vorige week stal men allerlei winkelwaren bij den Middelburger beurtman. Dit geschiedde des Zondagsavonds, toen niemand aan boord was, en wel even na 9 uur. De dieven werden opgemerkt en nog ten deele achtervolgd, zoodat ze een deel van den buit kwijtraakten, als koffie, suiker en pakjes zeeppoeder, ruim het vierde deel van het gestolene. In deze uitgestrekte gemeente zou een grootere politiemacht moeten gevestigd zijn. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank, zijn naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen Men schrijft ons Naar we vernemen bestaat nu het plan de post- verzendingen en bestellingeu aldus te regelen, dat de bestellingen, die van uit het kantoor Hulst geschieden eD waarbij van de tram gebruik gemaakt kan worden, zoodanig zullen geschieden, dat bij v. alle brieven, den dag van ontvangsl nog beantwoord kunnen worden, wat thans meestal onmogelijk is. Plaatsen, die twee bestellingen en buslichtingen daags hebbeu, zouden ook in betere conditie komen, doordat de tweede bestelling heel wat later zou geschieden, waardoor het belangrijke voordeel zou ontstaan, dat vele zeudingen haar adres een dag eerder zouden bereiken. Ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs is, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der Onderwijswet, een subsidie verleend aan Koewacht van f 2000 en aan Ossenisse van 750. Ziiarnslag, 19 Januari. Heden had alhier een zeer droevige omstandigheid plaats, welke geheel de gemeente in opschudding bracht. Een jong gehuwd paartje dat reeds larig in onmin leefde, zag heden hun eenig kindje ten grave dragen. Na van deze droevige plechtigheid te zijn terug- gekeerd, werd aan den vader, tevens schoonzoon, onder afbetaling van het vaderlijk erfdeel zijner vrouw, door zijn schoonmoeder en door zijn vrouw aangezegd, om zoo spoedig mogelijk het huis voor goed te verlaten. De man geen uitweg meer wetende, begon dadelijk, met behulp van anderen, aan het wegdragen zijner goederen, in eene door hem in der haast gehuurde woning. Een luid- ruchtige, maar bittere stemming maakte zich van het talrijk publiek meester, terwijl men zong ,,0 wat een schande" en in koor riep #lang zal hij leven", terwijl intnsschen op oude blikken, bussen en kindertrommels werd muziek gemaakt. Gelukkig werd staande dit incident onafgebroken aan de woning politietoezicht gehouden, want ware dit niet het geval geweest, zoo zouden zeer waar- schijnlijk baldadighedon van de zijde van het talrijk opgewonden publiek niet zijn uitgebleven. 1°. 2°. 3°. 4". 5°. 6°. J. C. E., oud 25 j., geb. te Vlissingen, H Middelburg, t n h B U h n u h Grijpskerke, u Amsterdam, n u II en n te BromberginPosen, C. J. E., n 21 D. T. G., 26 P.H.T.M., n 22 h M.P. M. M., h 26# W. J. J., K 20 7°. H. K., 22 8". J. H. B., 22 9°. J. M., jr 80 de 1', 2°, 5°, 6°, 7°, 8°, en 9°, kantoorbedienden, de 3°, winkelier, de 4°, commissionair, alien wonende te Middelburg en aldaar gedetineerd, ter zake dat zij de 1® tusschen 7 Januari 1901 en 24 December 1902, de 2« tusschen 21 Januari 1901 en 7 December 1901, de 3e tusschen 7 Januari 1901 en 14 September 1902, de 4" tus schen 7 Januari 1901 en 13 November 1901, de 5" tusschen 7 Januari 1901 en 22 November 1902, de 6° tusschen 4 Maart 1901 en 22 Novem ber 1902, de 7e tusschen 23 Augustus 1902 en 8 November 1902, de 8# tusschen 27 Mei 1902 en 22 November 1902 en de 9e tusschen 1 Januari 1902 en 22 November 1902, althans tusschen 25 Maart 1901 en 22 November 1902 te Middel burg, op het kantoor van G. Stoddart, alwaar zij als klerk werkzaam waren, verscheiden malen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening hebben weggenomen geldswaardige postalorders en postzegels toebehoorende aan voomoemden Stod dart althans aan een ander dan aan hen beklaagden, in elk geval dat zij, op tijd en plaats vermeld, verscheiden malen opzettelijk wederrechtelijk zich hebben toegeeigend geldswaardige postalordeis en postzegels toebehoorende aan voomoemden Stoddart, althans aan een ander dan aan hen, beklaagden, gesloten in omslagen die zij in hun dienstbetrekking van klerken, werkzaam op voormeld kantoor ter behandeling onder zich hadden. Aan den len beklaagde is als ambtshalve ver- dediger toegevoegd Mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, aan den 2en Jhr. Mr. J. A. Schorer, advocaat te Middelburg, aan den 3en Mr. A. A. de Veer Gz., advocaat te Middelburg, aan den 4e° Mr. J. A. Heijse, advocaat te Middelburg, aan den 5eo Mr. J. de Witt Hamer J Gz., advocaat te Goes, aan den 6en Mr. P. C. van Deinse, advocaat te Ter Neuzen, aan den 7en Mr. J.J. Heijse, advocaat te Middelburg, aan den 8en Mr. H. Oele, advocaat te Middelburg en aan den 9en Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat te Middelburg. Men schrijft uit Vlissingen Bij het Nederlandsche loodswezen en de beton- ning in het 6e district, te Vlissingen, is men bezig eene aaumerkelijke verbetering aan te brengen in de middelen tot redding van drenkelingen bij ongevallen ter reede of in zee. De te Vlissingen gestationeerde sloepen en zeilsloepen zullen van reddinggordels worden voorzien, terwijl men bij enkele vaartuigen van de betonning en verlichting het z.g. Holmes-reddingslicht reeds heeft aangebracht. Er moet veel kans bestaan, dat deze reddings- toestellen op breeder schaal zullen worden aange- schaft. Hierdoor zou een verbetering zijn aan gebracht, die bij nachtelijke ongevallen vooral haar nut zou hebben. Men zal zich herinneren, dat bij het nachtelijke ongeval, waarbij een drietal roeiers verdronken, en bij het ongeluk van onlangs, waarbij de Nederlandsche zeeloods B. het leven verloor, geen reddingstoestellen aanwezig waren. Dinsdagmorgen vroeg is door een trein over- reden en onmiddellijk gedood de 62jarige J. K., machinist aan de stoomzagerij Kluyverte Zaandam. K. ging naar de fabriek en moest daarbij de rails oversteken. Een ernstig ongeluk had Maandagavond 6 uur aan het Zuidlandsche veer plaats. Na aan- komst van de stoomboot #Oude Maas L11 was de kapitein A. den Boer aan wal gegaan. Even daarna wilde hij zich weder aan boord begeven, waarbij hij echter te water geraakte, waarschijnlijk door de duisternis misleid. Op zijn hulpgeroep kwam de bemanning der stoomboot direct opdagen alle handen werden in het werk gesteld om hem te redden, lijnen werden nitgeworpen, zelfs een had hem nog een weiuig vast, doch ook dit bleef vruchteloos. Onder zijn geroep van #0, God help mij zag men hem naast de brug verdrinken. Zijn lijk is nog niet gevischt. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is op den Velperweg bij Arnhem een invalide van Bronbeek, een korporaal, door drie dronken personen uit Velp aangerand. De aanranders scheurden den man zijn uniform van het lichaam en brachten hem daarop met messen verwondingen toe aan hals en beenen. Men vond den man in bewuste- loozen toestand op den weg liggen. Hij werd in Bella Vista bij het Sanatorium, opgenomen en verpleegd. Maandagmorgen is hij naar Bronbeek getransporteerd. De daders werden door agenten van politie op den Velperweg gear- resteerd en onder hevig verzet naar het politie- bureau aan het Johannaplein overgebracht. Zij blijven ter beschikking van den officier van justitie. In 't begin der vorige week is bij Schokland door den sterken oostenwind aan den grond gekomen het ijzeren tjalkschip, genaamd Nieuwe Zorg, van schipper G. Otter, geladen met turf voor Zaandam. Door de aanhoudende vorst is dit schip rondom in het ijs geraakt, zoodat er nu geen mogelijkheid bestaat het uit dezen toestand te redden. Men kan denken, dat de omstandigheden, waarin zich gedurende een week de opvarenden beviuden, niet erg benijdenswaardig zijn. Zondag hebben enkele burgers en schippers van Kampen zich met het motorschip Eendracht, van den heer G. J. de Jong, naar het eind van het Ganzediep begeven, en van daar per schaats naar het schip, om te vernemen den toestand van be- volking en vaartuig. Het bleek dat er aan mets gebrek was, ook niet aan consumptie. Deze week hoopt men pogingen te doen om het vaartuig uit het ijs te krijgen. Zoo dit vruch teloos mocht zijn, wat wel haast zeker is, zullen de opvarenden het verlaten. Schip en lading ziin niet verzekerd. De 20jarige dochter E. D. te Merkelbeek kwam bij het verrichten van eenig huiswerk te dicht bij de kachel, zoodat haar kleeren vlam vatten, en kreeg zulke hevige brandwonden, dat zij dientengevolge is overleden. Dubbele moord in de Czaar Peterstraat te Amsterdam. De Amsterdamsche justitie heeft de hand gelegd op een man, die vermoedelijk de schrijver is van de dreigbrieven, waarvan in de laatste dagen de facsimile's verspreid zijn. 't Is zekere H. Brinkman te Amsterdam, van wien be- kend is, dat hij in de wereld der Amsterdamsche inbrekers geen vreemdeling is. Men meldt uit Zwolle aan de N. R. C. Maaudag is alhier ter gerechtelijke schouwing uit de gemeente Avereest aangevoerd het lijk van een vrouw, die onder verschijnselen van vergif- tiging moet overleden zijn. In het Sophia-ziekenhuis werd heden de sectie gehouden. Wij vernemen, dat daarbij de vermoedens geenszins zijn verzwakt. Aan een tweetal chemicie is een nader onderzoek opgedragen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Amsterdam onder zeer bijzondere omstandig heden een brutale inbraak plaats gehad ten huize van den heer P. H. van der Lee, Jacob van Lennepkade. Terwijl de geheele familie, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen en de moeder van Van der Lee, zich reeds te bed had begeven, werd de voordeur, vermoedelijk met valsche sleutels geopend en wist de inbreker zich langs dezen weg toegang tot de woning op de tweede verdiepiug te verschaffen. Aldaar gekomen, sloot hij, eveneens met een valschen sleutel, de keukendeur open en kwam daarna in de achterkamer, waar hij uit een kastje, dat aan den muur hing, een sigarenkoker wegnam, waarin een muntbiljet van tien gulden en een groen beursje met twee rijksdaalders. Daarna liep hij door de alkoof, waar het geheele gezin sliep, nam van een stoel een winterjas, die later in de voorkamer weTd teruggevonden, en kwam in de voorkamer, waar hij uit de linnenkast, waarvan de sleutel in het slot stak, twee dames- horlogekettingen, een dames-savonet-horloge, twee gouden ringen en een paar zilveren oorknoopjes wegnam, om zich vervolgens met den bait uit de voeten te maken. Geen der huisgeuooten heeft iets bemerkt. Toen 's nachts omstreeks 4 uur de moedei outwaakte, om een der kinderen te helpen, zag zij de linnenkast opeustaan en verschillende goederen op den grond liggen. On middellijk waarschuwde zij haar man, die op zijn beurt dadelijk de politie met een en ander in kennis stelde. Zaterdagmiddag kwart over 4 was de 7Ojarige weduwe Van Baarlen alleen thuis in haar woning op de eerste verdieping van een huis aan de Ooievaarstraat te Rotterdam, toen zij vermoedelijk met haar kleeren in brand is geraakt doordat zij te dicht bij de brandende kachel kwam. Voorbij- gangers en buren zagen het raam openschuiven en een gestalte in voile vlam voor het raam verschijnen. Dadelijk snelden eenigen naar boven en zagen in deu hoek van de kamer iets branden, dat zij met emmers water doofdeu, evenals het gordijn, dat had vlam gevat. Men droeg de oude vrouw in dekens gewikkeld naar den politiepostdaar bleek dat ze met brandwonden overdekt was en zich nog stukken vuur tusschen haar kleeren bevonden zoo zelfs dat emmers water er weer aan te pas kwamen. Bewusteloos werd zij in een raderbaar naar het ziekenhuis gebracht, waar zij 's avonds overleed. In den nacht van 21 December is te Soe- rabaja een ongehoord stoutmoedige diefstal gepleegd in het gebouw van 's Lands kas. De dieven hadden zich de sleutels weten te verschaffen, waarmee toegang wordt verkregen tot het werk- vertrek van den alg. ontvanger. Daar bevindt zich in den wand een, met grendels gesloten ijzeren kist. Die kist werd geopend en de sleutels der verschillende kassen, welke daarin worden opgeborgen, er uit genomen. De toegang tot deze in twee nevenvertrekken zich bevindende kassen kan echter alleen worden verkregen door een buitendeur, die, zwaar gegrendeld is en bovendien door een schildwacht bewaakt wordt. De dieven wisteu echter binnen te dringen en openden eenige geldkisten, waarin gedeeltelijk ongaugbaar zilvergeld was opgeborgen. Ook de zg. kleine kas werd geopend. De groote kas, die in een brandkluis in een afzonderlijke brandkamer is geplaatst, kon niet geforceerd worden, zoodat de inhoud daarvan ruim 3 ton gouds ongeschonden bleef. Het bedrag van het gestolen geld wordt ge- raamd op 5500 aan ongangbare en f 700 aan gangbare zilveren munt. Het jr/Soerab. Hbl." meent dat de schildwacht in het komplot betrokken moet zijn. Bij het voortgezet onderzoek is in een leege kist een bedrag van ongeveer f 4400 teruggevonden en daarna elders nog een kleiner bedrag. Er blijkt thans in het geheel gestolen te zijn f 50 aan bankpapier f 80 aau goudentientjes en ongeveer f 600 aan niet gangbaar zilvergeld. Omtrent de daders is nog niet de minste aan- wijzing gevonden. Een tiental personen te Antwerpen, die be trokken waren bij den wagen in den lichtstoet, welke verleden zomer in brand geraakte en zoo- doende een brandstapel werd voor het jonge meisje dat er bovenop stond, zijn thans naar de openbare zitting van de strafrechtbank verwezen, onder be- schuldiging dat zij door gebrek aan voorzichtigheid en voorzorgen, doch zonder opzet, den dood hebben veroorzaakt van het meisje. Heel spoedig volgt de vervolging niet op de daad. Een duel op het pistool met doodelijken afloop heeft Yrijdag plaats gehad in het Griinewald tusschen een reserve-kolonel van een regiment jagers van Flensburg en een kapitein van het garnizoen te Potsdam. De kolonel werd door een kogel in het hoofd getroffen en zijn lijk werd naar het militaire hospitaal gevoerd. De tijding van dit duel, waarbij twaalf officieren tegenwoordig waren en waarvan men de beweeg- redenen niet weet, moet een groote veroutwaardiging hebben verwekt. In Italie houden twee roovers de politie reeds geruimen tijd bezig. De een, Varsalona, brandschat de inwoners der provincie Boride ander, Caudino, die van Palermo. Behalve de beweeglijkheid, waartoe de gendarmes hen nopen, leiden de schurken een heerlijk bestaan, daar de bevolking liever een soort van belasting betaalt, dan in vrees te leven voor overvallen van hun benden. Caudino's geslacht dreigt ook niet vooreerst te zullen uitsterven. Zijn vrouw bracht dezer dagen twee welgeschapen zoontjes ter wereld, en hij is als vader der tweelingen in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven, na behoorlijk gedane aangifte. Zaterdag had aan boord van het Ameri- kaanscheoorlogsschip #Massachusetts"een buskruit- ontploffing plaats, tengevolge waarvan vijf man gedood en vier man verwond werden. Allen be- hooren tot de lagere raugen. Tijdens het ongeluk hield de ^Massachusetts" schietoefeningen van Culebra Island uit. Van overheidswege is gewezen op het gebrek aan toezicbt, dat hier bestaan moet hebben. Blijk- baar toch bevond zich ook geen officier in den toren, waar niet minder dan tien manschappen aanwezig waren en negen konden getroffen worden. Het schijnt, dat, in tegenstelling met onlangs gegeven bevelen, het bodemstuk van het kanon geopend was tijdens een onverwachte ontlading. Na het ongeluk begaven zich luitenant Cole en de bootsman Soneman, tegen de waarschuwing der officiers, in den heeten damp, die het geschut- torentje vulde, om den brand te blusschen en verdere schade te voorkomen. Donderdagavond, ten half 9, is in't station van Aalbeke, op de lijn Kortrijk-Mouscron, een trein, die van de eerste stad naar Herseeuw reed, op eene locomotief gebotst, die van Mouscron kwam. De botsing gebeurde een lOtal meters, vddr dat de trein moest stoppenmaar toch «as zij nog zoo geweldig, dat de twee locomotieven erg beschadigd werden, daar de audere in voile snel- heid reed. De machine en het tweede 3de klasrijtuig van den trein sprongen uit de rails. De buffers werden verbrijzeld en een der stukken er van vloog 25 meters verre dwars door de deur eeuer nabijstaande herberg. A1 de rijtuigen werden ontwricht. Een vijftiental reizigers, in de waggons gezeten, werden dooreeu geworpen en gekwetst. De schuld moet gelegen zijn bij den machinist van de losse locomotief die door gereden was, zonder op het onveilig signaal te letten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2