Zeeuwsch-YUaaderea, Donderdap; 22 Januari 1903. A1 g 9 a 0 n JTieuws- ea Adverteatieblad Toe? VERPACHTING T 0 L LE N. Openbare Vergadering bij inzet en opbod FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Binnenland. Dr. H. J. A. M. SCHAEPMAN. f ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Kamer van Koopliandel en Fabri6ken te Ter Nenzen. Op Hlaandag 9 Februari 9903, wan de tollen op den weg van HULST naar WALZOORDEN bij RUSTWAT en tusschen den NOORDDIJK- en den MARIA- POLDER. Chamberlain over Zuid-Afrika. Kritiek op Keizer Wilhelm's beleid. Duitschiand's ongunstige finan- cieele toestand. TER SEUZESSCHE C0ERA5T. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Bolgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. iDTIBTUTlSlf! Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj direct® opgaaf van driemaal plaatsing darzelfdi advafteni)* wordt <i» slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatarnimte berekend. Olt blad veraehljnt n»anil.(-, Woenidag- em Mttifewomlerd op Feeatdasen, hlj lie Flrma P. J. Vil D1 IAIDI to Tor «e»e*. Donderdag 22 Jannari 1903, 's nam. 7 unr. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. VAN des namiddags 2 uur zal, onder nadere goed- keuring, door den Burgemeester van HULST ten Gemeentehuize aldaar ten overstaan van den Notaris Mr. J. G. VAN DEINSE worden over- gegaan tot de openbare verpachting De verpachting geschiedt voor Mnjaar, ingaande 1 Mm 1903. De voorwaarden liggen ter lezing ter Provinciale griffie en ten Gemeentehuize te Uulst, Axel, Neuzen, Hontenisse en Sas van Gent, alsmede aan de tollen op den weg van Neuzen naar Axel en van Uulst naar Walzoorden. Op die plaatsen kan ook inzage worden ver- kregen van de besluiten der Staten tot heffing van tolrecbt en tot vaststelling van reglementaire voorschriften voor die heffing, alsmede van eene handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan iederen pachter ten gebruike zal worden gegeven. Middelburg, 17 Jannari 1903. Gedeputeerde Staten van Zeeland, ROEST, Voorzitter. KRU8EMAN, Griffier. Johannesburg, 18 Jan. Aan een hem aangeboden feestmaal hield Minister Chamberlain een rede, waarin hij deed uitkomen, dat de inwoners de 75) Zijn bekentenis, hoe duidelijk en belder ook, was op zichzelve echter niet voldoende om het feit wettig vast te stelleu en de prius, die dit begreep, wist zijne verklaringen daarom met de meest overtuigende bewqsstukken te versterken. De onschuld van Berard was op de ontwijfelbaarste manier bewezen. Ook omtrent de beweegredenen van de misdaad liet prins Orsilof zijn rechters niet in het onzekere. Hij had zijn ongelukkigen landgenoot niet ver- moord, maar gerecht, omdat prins Lavisine zich •Is een der geduchtste en onverzoenlqkste vijanden der nihilistische partij, waarvan Orsilof in Frauk- rijk de voornaamste vertegenwoordiger was, had doen kennen. Wat baron Mdrieux betreft, dezeu had hij een- voudig als verrader ter dood veroordeeld. Het rechtsgeding had den gewonen loop. Men liet hem bedaard uitspreken en luisterde naar alles wat hij te zeggen had met de grootste aandacht. Welke pogingen hij echter a&nwendde om zijn daad een anderen schijn te geven, hoeveel moeite hij zich gaf het woord vermoorden te mijden en daardoor het in zijne oogen volkosen gerecht- vaardigde ter dood brengeu, iugevolge het voDnis belangen hunner medeburgers, Boeren zoowel als Engelschen, bewouers van het platteland zoowel als stedelingen, in her oog dienden te houden, daar deze belangen dezelfde zijn. De overeenstemming tusschen stad en land, tusschen Boer en Brit was noodzakelijk voor de toekomst van Zuid-Afrika. De gesprekken, door den Minister met de Boerenleiders gevoerd, hadden hem een gunstigen indruk gegeven van hun welwillendheid, en hij geloofde daarom, dat als de Boeren bemerken, dat wij hen rechtvaardig en edelmoedig willen behandelen, hun gevoelens en zelfs hun vooroor- deelen willen ontzien, zij zullen eindigen alle verdenkiDg en vijandschap op te geven, welke ons zoo langen tijd verdeeld hielden. Spreker hoopte, dat degroote mannelijkedeugden, die deze lieden kenmerkten, kracht zullen geven aan de natie, die men wenschte met hun hulp en goeden wil in Zuid-Afrika te kunnen grond- vesten. In zijn rede deelde Chamberlain vervolgens mee, dat de bedoeling was aan het Rijksparlement een ontwerp voor te leggen betreffende deD waarborg eener leeuing van 35 millioen pond sterling (420 millioen gulden), gedekt door de hulpbronnen van Transvaal en Oranje-Rivierkolonie. Deze leening zal worden uitgegeven, zoodrahetParlement haar heeft goedgekeurdhet bedrag zal dienen ter aflossing der tegenwoordige schulden van Transvaal, de overneming der bestaande spoorlijnen, den bouw van nieuwe lijDen in de beide nieuwe kolonien, voor openbare werken en landverdeeling. Transvaal en de Oranje-Rivierkolonie zullen ou- middellijk van de noodigekapitalen worden voorzieB, ter ontwikkeling van het land gedurende de eerste jaren. Na de uitgifte der eerste leening zal zoo spoedig mogelijk een andere leening van 30 millioen pond sterling (360 millioen gulden) in jaarhjksche termijnen van 10 millioen pond sterling (120 millioen gulden) worden uitgegeven. Deze tweede leening zal worden beschouwd als oorlogsschuld en gedekt worden door de Transvaalsche hulp bronnen. Wat de arbeidskwestie betreft, rnerkte Chamberlain op, dat er voldoende arbeidskrachten zouden zijn in Zuid-Afrika als men de kaffers tot werken dwong, maar het meest noodige was, kwantiteit en kwaliteit der blanke arbeidskrachten te verhoogen. Het zou niet juist zijn, meer drastische maai- regelen te nemen, zoolang niet deze middelen waren uitgeput. Lord Miluer had toegestemd, onmiddelljjk een interkoloniale conferentie bijeen te roepen ter behandeling der gemeenschappelijke belangen, waaronder ook behoorden bestuur en wetgeving van het bewiud zijner partij, in de plaats te stellen, de gezworenen van de reehtbank lieten hun ge- weten door die schoonschijnende woorden niet in slaap wiegen. Zij waren wel zoo verstandig in een moord een moord te zien, een misdaad, die niet te verdedigen is, welken glimp de moordenaar zijn beweegredenen ook verkiest te geven. Prins Orsilof werd daarom als een gewone dief en moordenaar ter dood veroordeeld. De uitspraak van de reehtbank was ternauwer nood bekend geworden, toen zich de stem der pers verhief om herroeping te eischeu van het vonnis, waarbij Berard veroordeeld was. Eenige dagen later verscheen in de voornaamste couranten het geruchtmakend bericht, dat Jean Berard volstrekt niet gestorven was, zooals men meende, maar dat hij van het eiland Nou in Nieuw-Caledonie had weten te ontsnappen en in volmaakten welstand met zijn dochter te New- York woonde, vanwaar hij zich met de eerste ge- legenheid naar Fraukrijk zou begeven om zich opnieuw ter beschikking van de justitie te stellen. Zooals de wet voorschrijft werden de beide vonnissen vernietigd, van Berard en van Orsilof, en de zaak kwam voor een anderen rechter. Het daartoe benoemd gerechtshof was dat van Rouaan. Berard, die slechts eenige dagen te voren uit Amerika was teruggekeerd, had zich onmid- dellijk ter beschikking vau de justitie geateld. voor de inboorlingen. Hij had ook voorgesteld, dat de rijksregeering een koninklijke commissie LjJ bencemen om de zaken te onderzoeken. De rijksregeering was gaarne bereid, zelfbestuur aan de nieuwe kolonien toe te staan, zoodra voldoende was gebleken, dat de kolonien in staat waren die te a&nvaarden. Berlijn, 19 Jan. Na den staatssecretaris kreeg de heer Schadler (Centrum) het woord. Deze merkte op, dat het kenmerk van den financieelen toestand was tekorten, minder inkomsten, meer uitgaven. Spreker kritiseerde scherp de over- schrijdingen der begrooting en verzocht inlichtingeu over de Venezolaanshe kwestie. De vernieuwing van het Drievoudig Verbond was een zeer heuglijk feit, maar Duitschland zou tocb ook verder voor zware bewapening moeten blijven zorg dragen. Spreker en zijn vrienden hadden niets tegen het rijk, vele dingen echter waren wel geschikt de vreugde over het bestaan van het rijk te bekoelen. Spreker schetste ver volgens de ontstemming in Beieren over het telegram door den Keizer dezen zomer uit Swiue- miinde aan den prins-regent van Beieren gericht, toen de Beiersche Landdag 100,000 mark van de begrooting voor de schoone kunsten schrapte. De rijkskanselier graaf Von Biilow wees er op, dat het telegram van den Keizer uit Swinemiinde aan den prins-regent van Beieren, is een persoonlijke gedachteiiwisseling tusschen beide mouarchen, die geenszins het karakter heeft vau een regeerings- daad. Daaroin zqn de telegrammen ook met open- baar gemaakt in het officieel orgaan de wReichs- anzeiger." De prins-regent heeft door prins Ludwig den Keizer ook nog mondeling zijn dank doen betuigen voor het telegram. De prins-regent wist zeer goed, dat de Keizer nooit de bedoeling heeft gehad zich te mengen in de parlemeutaire aangelegenheden van een bondsstaat. Zoowel de Keizer als de bondsvorsten athten het hun voor naamste taak het karakter van den bondsstaat en de rijks-idee, waarvan de Grondwet van het rijk de onwankelbare grondslag is, zuiver en ongerept te bewaren. Dat is ook de taak van den rqks- kanselier en de plicht van alle afgevaardigden. Graaf Von Biilow kan daarom sleehts ten diepste betreuren de wijze waarop de sfgevaardigde Schiidler des Keizers telegram ter sprake heeft gebracht. Hij sprak den wensch uit, dat een iegenlyk, wie ook, zich zal onthouden van alles wat in het buitenland twijfel zou kunnen wekkeu aan de eenheid van het rijk en aau den trouw en de liefde voor het keizerschap, dat voor het Duitsche volk meer is dan een formeel begrip, want het keizer- Het openhaar ministerie bepleitte ditmaal zelf zijn zaak met vuur en met welsprekendheid en eiudigde, onder levendige toejuichingen van het aanwezige publiek, met het dringend verzoek tot zijne oumiddellijke invrijheidstelling. De gerechtigheid erkende volmondig hare dwa- ling zonder zich echter met de gevolgen, die deze gehad had, verder in te laten. Diezelfde reehtbank, welke Berard in vrijheid stelde, veroordeelde prins Orsilof tot leveuslange verbanning naar de strafkoloaie. Deze verminde- ring van straf had hij te danken aan de gezworenen, die, bewogen door het vuur en den ijver, waar- mede Orsilof, Berard van alle schuld had trachten vrij te pleiten, ^verzachtende omstaudigheden" hadden aangenomen. Prinses Sophie Lavisine verliet Parijs en Frauk rijk. Zij begaf zich naar haar land in een niet ver van Moscou gelegen vrouwenklooster. De wensch van Jeanne Berard werd vervuld. Haar huwelijk met Mr. Gardiner werd te Parijs, met groote plechtigheid, openlijk gevierd. Stralen- de van vreugde en trots, trad zij aan den arm van haar vader naar het altaar en een beweging van levendige belangstelling en bewondering ont- stond overal, waar zij voorbijkwam onder de menigte, die de kerk vulde. De edele Hanley Gardiner, zijn vrouw en haar vader, het thans voor goed vereenigde drietal, dat schap, waaraan de dierbaarste herinneringen voor het Duitsche volk zijn verbondeu, is het plecht- anker van Duitschlands wereldpositie, van Duitsch- lands toekomst»Niemand mag twijfelen aan den vasten wil van ons volk om niet te laten tornen aan het keizerschap." De rede van den rijkskanselier werd door de rechterzijde levendig toegejuicht. Nidat nog de conservatieve afgevaardigde, graaf Stolberg, het woord had gevoerd, werd de behandeling der zaak verdaagd. Berlijn, 20 Jan. De sociaal-democraat Von Vollmar kritiseert de binnen- en buitenlandsche staatkunde. De goede betrekkingen tot Engeland zijn vau groote waarde, maar de overdreveu vrien- delijkheid, die Duitschland tegenwoordig aan EDgeland betuigt, is verachtelijk. Berlijn, 19 Jan. In den Rijksdag leidde staats secretaris Thieleman de beraadslaging over da begrooting in met een expose van het budget. Hij wees er op, dat een leening van 125 millioen mark noodzakelijk is. De hervorming der rijks- financien zou eerst mogelijk zijn na het in werking treden van het toltarief en na de afslniting van nieuwe verdragen. In het dienstjaar 1902 zou het deficit 30 millioen mark bedragen, ontstaan door een vermindering der inkomsten en een ver- meerdering der uitgaven. Voor het leger zou 6f millioen meer noodig zijn; het departement der marine zou de begrooting niet overschrijden. Wel zal de blokkade der Venezolaansche havens wellicht een suppletoire begrooting noodig maken. Heden ontvingen wij 't bericht, dat Dr. Schaep- man te Rome hedenmorgen om 4 uur is overleden. Dr. Schaepmau werd in 1844 geboren te Tub- bergen, provincie Overijssel. In 1867 priester geworden, vertrok hq naar Rome om er zijn# studien voort te zelten en verbleef daar tot in 1870. Aldaar den doctorstitel verworven hebbende, werd hij benoemd tot professor aan het Groot Seminarie te Rijsenburg. Nog student aan dat Seminarie zijnde, gaf hij zulke proeven van dichterlijke gaven, dat de bevoegde Alb. Thijin schreef^Er is eene nieuwe, nog onbekende ster aan deu dicht'renhemel ver- schenen" en de eveneens bevoegde Van Lennep zrDaar is een andere Vondel onder ons opgestaan". Zoowel door zijne leziugen als door zijn geschrif- ten in bun bondigen, helderen, pittigen stijl, gaf slechts door den dood van elkander zal scheiden, smaken ten voile het geluk hetwelk zij verdienen en leven nu eens in New-York, dan te Parijs, of aan boord van de ^Florida". Zooals van hen was te wachten, was een hunner eerste bezigheden om een onderzoek naar den toestand van Armand Fortier en Marcelle Hebert, in te stellen. Niet alleen de nieuwsgierigheid ook de be langstelling en dankhaarheid dreef hen hiertoe. Zij vemamen weldra, dat de gouverneur zijn woord had gehouden. Fortier was kolouist geworden en gehuwd met haar, die hij zoo lang en zoo trouw had bemind. Huune landhoeve leverde uitslekeude vruchten op, hun arbeid was voorspoedig, hun liefde nog even vurig als vroeger en zoo leefden zij tevreden in de belooning, die hunne stand- vastigheid eindelijk had bekroond. Korten tijd later ontvingen de vrienden nog verblijdender tijding van hunne beschermeliDgen. Fortier had zijne vrijheid verworven. De directeur der strafkolonie had gratie voor hem aaugevraagd, als belooning voor den heldenmoed, waarmede «/de kolonist Fortier," met groot gevaar van eigen leven, twee rnaunen uit een brand had gered. Fortier echter beschouwde zijn daad in een auder lichtIk heb er indertijd twee gedood en nu twee van een gewissen dood gered dat staat gelijk, meende hij.' K1NDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1