Nederlandsch Tooneel van Gent. B URGERLIJKE STAN Eh 371ste ST AATSLOTERIJ. Grooten Schouwburg te Gent. geWetst, dat de dokter hem niet buiten geva" acht. Hoewel de politie een ijverig onderzoek heeft ingesteld, heeft dit tot heden geen afdoend resultaat gegeven. Donderdagnamiddag zakten te 's Hertogen- bosch twee jongens, een zoontje van J., het andere van H., door het gs. De eerate kon nog worden gered, de andere verdronk. Het scheelde niet veel of de brigadier in de gevangenisaen aldaar, Snee- vliet, die met groote zelfopoffvring poogde het ongeveer lOjarig ventje van H. te redden, was zelf omgekomen. Het jRotterd. Nbl." meldt 'Eenige weken geleden overleed hier ter stede de wed. v. B. en haar bedroefde erven troostten zich met de gedachte, dat zij hun aandeel in de spaarduitjes van de overledene door middel van den notaris zouden 0Dt7angen. Groot was echter bun teleurstelling, toen bleek dat er nagenoeg niets meer te deelen was. De erven evenwel lieten het er niet bij zitten, want zij hadden de wetenschap, dat er minstens 3000 a 4000 gld. te verdeelen rnoest zijn. Ook was hun niet onbekend dat de werkman E. en diens vrouw, wonende in de Almondestraat, het vertrouwen van de wed. B. hadden genoten, en zij vermoedden dat E. en zijn vrouw op slinksche wijze in het bezit der spaarpenningen van de weduwe waren gekomen. De justitie werd in den arm genomen en het gevolg was, dat zij teimen vond tot huiszoeking in de woning aan de Almondestraat en tot arrestatie van E. en diens vrouw, beiden verdacht van verduisteriug. v Bij de huiszoeking werd f 2000 aan gelds waarden in beslag genomen. Naar verluidt exploiteerde de vrouw van E. een voorsehotbank en verstrekte zij tegen hooge provisie (10 it 15 pCt.) voorschotten. De justitie heeft echter geen termen gevonden om de preventieve hechtenis te bestendigen en beide echtgenooten voorloopig op vrije voeten gesteld Een raadselachtige gift Yrijdagavond werd aan het kantoor der Inrichting voor Stads-Bestedelingen aan de Prinsengracht te Amsterdam aangescheld. Een bejaarde vrouw met omslagdoek en wollen kapermuts reikte aan den portier een in courantenpapier gewikkeld pakj" over met het verzoek, dat aan de heeren te geven want de stad was arm. Toen de portier eenige tegenwerpingen maakte herhaalde zij hare woorden en ging ijlings heen De directeur der inrichting opende in bij zij n der commissieleden, die juist vergadering hadden gehouden, het pakje en vond daarin een wit linnen zakje, een zoogenaamd monsterzakje, bij graan- handelaars in gebruik. Daarin werden eenige kleine pakjes aangetroffen, die bij opening te zamen f 130 aan zilvergeld bleken te bevatten. Een aanwijzing omtrent de bestemming van het geld was niet te vinden. Hoe men bij militairen het eergevoel ont- wikkelt. Er is te Breda een ernstige botsing ontstaan tusschen den majoor Engelenburg, van 't 6" reg. infanterie, en zijn onderhebbende officieren, zoo wordt aan //de Maasbode" gemeld. Een examencommissie bestond uit den majoor, de kapiteins Van Driel en Hardenberg, 1' luitenant Vethake en 2° luitenant van Bengen Bik. Den eersten dag van't examen gelastte kapitein Hardenberg (dat dit geschiedde op last van majoor Engelenburg, is zeer waarschijnlijk, doch wij kunnen dat niet als een feit boekstaveD) aan luitenant van Beugen Bik, zijn sabel te trekken en een klas te kommandeeren van 4 h 6 man. Luitenant v. B. B. kwam hiertegen ernstig in verzet, doch een donderend //Mijnheer, ik gelast het u van den kapitein deed hem in deze berusten, met't voor- nemen te zullen reclameeren. Ook luitenant Vet- hake was een gehjk lot beschoien, op last van majoor Engelenburg. Deze luitenaut is een zeer kalm goedig man en deed dadelijk wat hem gezegc was. Toen nu evenwel de beurt kwam aan kapitein Van Driel, was de maat der vernedering vol. Deze weigerde. Ook luitenant Buis heeft't bevel niet goedschiks opgevolgd. Toen deze den last kreeg, wierp hij zijn mantel en sabel naar een korporaal met de woorden: //Draag jij het!" en nam het geweer aan den schouder. Een en ander schijnt te zijn geschied ten aan- schouwe van het regiment. Zaterdag is luitenant Vethake op't rapport ge- weest om te reclameeren. Overste Draaijer was toen repiments-kommandant. Op de vraag van dezen ,/Maar je hebt het toch zeker niet gedaan (nl. het geweer nemen moet luitenant Vethake geantwoord hebben »Zeker heb ik het gedaan, overste, maar thans kom ik er mij over beklagen Men meldt uit Den Haag De Haagsche recherche heeft een dezer dagen eene goede vangst gedaan. Het is haar gelukt aan te houden 3 kerels, recidivisten, die verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan verschillende inbraken in den laatsten tijd in de omgeving van het Oianje- pleiu gepleegd. Het meerendeel der ontvreemde voorwerpen is reeds in beslag genomen. Daaronder waren een twintigtal horloges, ge stolen uit een pandjeshuis op het Oranjeplein, en een groot aantal karpetten, ontvreemd uit een pakhuis in de Slicherstraat. De dieven zijn na voorloopig verhoor in ver- zekerde bewaring gesteld. In een woniug in de Plantage Lijnbaans- gracht te Amsterdam kwam een 13jarig meisje, Maria Prins, te dicht bij de gloeiende kachel, om verkleumde handen te warmen. Opeens haar vatten haar kleeren vlarn en binnen enkele oogen- ilikken stond de kleine in vlammen. Toen deze door huisgenooten waren gedoofd, was het meisje er treurig aan toe op verschillende plaatsen van haar lichaam had zij zeer ernstige wonden bekomen, en in een raderbaar werd het arme kind in hewusteloozen toestand, naar het gasthuis vervoerd. Men schrijft aan de Tel. De ooievaar, die te Hengelo (O). zijn winter- verblijf heeft opgeslagen, verheugt zich voortdurend in blakenden welstand. Bij zacht en zonnig weer ziet men hem in den tuin van zijn eigenaar rond- loopen, geschuwd door de kippen, die, indien het haar mogelijk was, graag haar geheele para- dija aan den onhekenden indringer zouden overlaten om elders een goed heenkomen te zoeken. Soms evenwel worden ze tijdelijk van haar plaaggeest verlost, als Kloris zoo is hij gedoopt op het geroep van zijn meester zich bij hem voegt en toont, dat er nog andere trouw dan de spreek- woordelijke hondentrouw denkbaar is. Wordt het weer evenwel guurder, dan is het met langbeen's vrijheid gedaan. Zijn meester pakt hem bij beide vleugels, draagt hem tegen een ladder op en plaatst hem in een kist op den zolder boven den bakkersoven, Dat mag een warm verblijf zijn voor Kloris, 't werkt er niet toe mee hem 't voorschrift te doen betrachten wees zindelijk op uw lichaam. Grauw en goor ziet hij er uit. Gedeeltelijk evenwel dient dit op schuld van het voedsels te worden geschreven dat, bestaande uit lange stukken long, onze Kloris vaak te machtig is, om zonder knoeien te ver- zwelgen. De //straat" wordt te Hamburg 's avonds hoe langer hoe onveiliger. Nauwelijks is men bekomen van den schrik, dien de moorden op den jolleman Schmidt en juffrouw Haaae, beide op den openbaren weg gepleegd, hadden teweeg- gebracht, of men verneemt dat er weer ver schillende lieden in St. Pouli 's avonds werden aangevallen en zwaar verwond, en dat de timmer- man Witzke in de Lilienstrasse door een onbekende met een boksijzer werd doodgeslajen. Aardbeien tegen rheumatiek. Het is in de botanische wereld algemeen bekend dat de groote kruidkundige Linnaeus de eerste was die de anti-rheumatische werkiDg der aardbeien consta- teerde, en wel op grond van eigen ondervinding. Ook beweerde hij nooit zoo gezond te zijn als in den aardbeientijd, en beval hij deze deliceuse vrucht uit een hygienisch oogpunt sterk aan. Deze goede eigenschap moet nu ook uit een wetenschappelijk onderzoek gebleken zijn, want in een Fransch dagblad werd medegedeeld dat aan twee Fransche scheikundigen, de heeren Portes en Desmoulieres, door chemische analysen die geneeskrachtige eigenschap bevestigd werd. De aardbeien toch bevatten salicylzuur, gelijk men weet een der beste geneesmiddelen tegen rheumatiek. In 250 gram aardbeien van tien verschillende varieteiten vonden zij een vrij groote hoeveelheid salicylzuur, hetwelk zij echter niet konden doen kristalle^ren. Wordt dit meer algemeen bekend, wat het zeker •zeer verdient, dan zal het aan het gebruik niet alleen van aardbeien, maar ook van compotes, confituren enz. van deze vrucht zeer ten goede komen, terwijl door een chemisch onderzoek de echtheid dezer preparaten gemakkelijk te constateeren is. De afwezigheid van salicylzuur moet in den laatsten tijd in Frankrijk reeds vervalsching aan het licht gebracbt hebben. (Semperv.) De voorspelling van den Zwitser Capre, dat in Januari na een weex van zacht weer eenige koude dagen zouden volgen, is thans bewaarheid. De vorst is enkel een paar dagen later ingevallen dan hij voorzien had. Volgens dezen weerkundige zou de koude niet lang duren en reeds na weinige dagen door sneeuw uit het Noordwesten worden gevolgd met storm omstreeks 14 en 16 Januari. Dan weer hooge druk bij Westewind van 18 tot 26 en de laatste der maaud depressie met veel vochtigheid, regen en sneeuw. Eergisternacht is er een poging gedaan om een der mijnen van de Napbta-lndustrie-Maat- schappij te Brylaw in brand te steken. Gelukkig werd deze misdaad door de nachtwakers verijdeld. Wie weet welk een ramp anders het gevolg er van had kunnen zijn. De booswichten wisten te ontkomen. Uit Yokohama komen berichten van een kindermoord op groote schaal, een zoogenaamde engeltjesmakerij te Osaka. Een vrouw, haar getrouwde dochter met haar man en twee anderen zijn gearresteerd. Sedert het begin der operaties in het vorige jaar zijn 300 kinderen vermoord. Nu ruim een jaar geleden werd in't Algiersche dorpje Marguerite door oproerige Arabieren heftig huis gehouden. De oproerlingen werden opgespoord en moeten thans te Montpellier terecht staan. Dezer dagen kwam daarbij een incident voor. Als getuige trad nl. op de administrateur Monteil, die vertelde wat met hem was gebeurd en hoe men hem gedwongen had zijn leven te redden door het Mahomedaansche geloofsformulier uit te spreken. Monteil voegde daarbij, dat z. l. de Arabieren gaarne een weigering hadden gezien, om maar zooveel mogelijk Europeanen te kunnen ombrengen. Een der verdedigers stond nu op, protesteerde tegen deze woorden die de getuigenis haar objec- tiviteit ontnamen, en wilde de getuigenis van Monteil ongeldig doen verklaren. Na discussie en beraadslaging verklaarde echter de rechtbank, dat Monteils getuigenis de grenzen der ohjectiviteit niet had overschreden, en de aanvraag der verdediging werd afgewezen. Veertig advocaten verlieteu nu de zaal, en eerst na heel wat overredingen lieten zij zich overhalen hun plaatstn weer in te nemen. De koude, die na een penode van buiten- gewoon zacht weder, opnieuw met sneeuw en storm is ingetreden, neemt langzaam, maar zeker toe. De schaatsenrijders verheugen zich en de bladen maken melding van mooie banen en ijsvermaak, maar tevens alweder van ernstige ongelukken door de vorst en haar medgezel den honger, aangericht. In New-York daalde de thermometer Maandag- nacht tot 12 gr. F., d. i. 16 graden, in den loop van vier en twintig uur. Het minimum Maandagnacht is, op dat van 9 December na (8 gr. F.), de laagste thermometerstand sedert Februari 1901. Daarbij deed de snerpende wind de menschen in huis van kou verstijven. De laagste temperatuur in Noord-Amerika werd gerapporteerd uit Cleveland (Ohio), waar zij bedroeg 7 gr. onder 0 F., dus negen en dertig graden vorst Op de Britsche eilanden werd de laagste thermometerstand van W oensdagochtend waar- genomen te Nairn in Schotland, waar hij 16 gr. F. aanwees. In Engeland zelf was de laagste temperatuur 24 gr. F. te Oxford. In Londen en andere steden hebben zich wederom de bijkans onvermijdelijke bevriezingsongelukken voorgedaan, tengevolge waarvan verscheidene menschen om het leven kwamen. En het Meteorologisch Instituut voorspelt met een stalen gezicht//Oostenwind, toenemend in kracht, koud, helder". Zelfs aan de zonnige kusten van Zuid- Frankrijk doet de koude zich gevoelen. Te Men tone en andere plaatsen aan de Riviera daalde de thermometer tot 35 gr. F. dus nog maar even boven het vriespunt. Te Aix-lc Bains sneeuwde het en vroor het zelfs en te Marseille kan men zich niet herinneren zoo'n kouden winter in jaren gehad te hebben. Te Bilbao in Spanje is het werk in de mijnen tengevolge der sneeuw gestaakt moeten worden. Noordelijker is het meer de snerpende wind dan de lage temperatuur, die schade veroorzaakt. De Seine-visschers in en om Parijs werden letterlijk van de rivier weggeblazen en ver schillende gevallen van menschen, die door de koude bevangen en zelfs gedood zijn, deden zich in Frankrijks hoofdstad wederom voor. Onder de laatstbedoelden bevond zich een welgekleed heer van middelbaren leeftijd, die op den omni bus zat. Berichten van sterfgevallen door koude komen ook uit andere streken van Frankrijk. Te Graz, de hoofdstad van Stiermarken, woedde Maandag een hevige sneeuwstorm. Binnen een paar uren had het gewicht der sneeuw nagenoeg alle telegraaf- en telefoondraden doen breken, tengevolge waarvan Graz totaal afgesloten was van de buiten wereld. De treinen tusschen Triest en Weenen reden zonder signalen, daar de sneeuw deze in hun werking belemmerde. En de on- matige sneeuwval is door aanzienlijke tempera- tuursdaling gevolgd. In verband met de hernieuwde koude zijn ook de wolven in Oost-Europa hun strooptochten weer begonnen en wagen deze gevreesde dieren zich nabij en op de hofsteden. Zeven honden, waaronder drie kettinghonden, werden in Stier marken door de onwelkome bezoekers opgevreten Drie wolven zijn reeds neergeschoten. Trekking van Dinsdag 18 Jan. 1902. 5e klasae. 2e lijst. No. 6257 17136 18627 1000. No. 853 f 400. No. 4114 1.860 f 200. No 1521 3494 4409 5777 10302 11688 15969 18128 18882 20457 100. No. 1208 1218 1292 r 70. Trekking van Woensdag 14 Jan. 1902. 5e klasae. 3e lijst. No. 5201 7767 /'1000. No. 6543 9774 11714 18207 19921 400. No. 12692 13773 16600 200. No 2943 3027 3309 5616 8824 15965 18470 100. No. 801 416 70. Directie PAUL BOEDRT. Zondag 18 Jan. a. s., te, 2 uren, groote dag voorstelling, opvoering van LAKM^i, opera in 3 bedrijven, woorden van de heeren Edmond Gondinet en Philippe Gille, muziek van Leo Delibes, en gevolgd door LIVA, muzikaal drauia in twee afdeelingen, met een symphonisch tusschenspel in het Fransch vertaald door Camille Verb*: naar het Vlaamsch van Airne Bogaerls, rnuziek van Joseph van der Meulen. Directie: H. WANNYN. Zondag 18 Jan. 1903, te 21/4 uur, dagvertooning van DE BRLfD DER ZEE, opera in 3 bedrijven,. gedicht van Nestor de Tiere, rnuziek van Jan Blokx. INUEZONDEN STUKKEN. Haven Hlaupitsfopt. In vroeger tijd, ja over enk'le jaren, Kon menig schipper met bescheid, No? steeds uit onze haven varen, Zijn vrachtje brengen wijd en zijd. Doch niets is bestendig hier op aarde, Dat bleek bij ons haven ook al ras, Die, bij de zorgen die zij baarde, Op 't laatst geheel onbruikbaar was. Zoo vlogen maanden jaren henen, De haven bestond nog slechts in schijn, Velen daehten, ze is voor goed verdwenen, Er zal weldra geen kaai meer zijn. Doch, schoon ten doode aangeschreven, Verrees zij weder uit het niet, En raoest er nog een feut aan kleven, Wie weet wat later nog geschiedt. Men oppert nn nog wel bezwaren, En droomt van spoken in 't verschiet, Maar de haven is thans te bevaren, 't Is een feit dat men hier daag'Iijks ziet. Daarom, laat ons niet moed'loos dralen, Pakken wij de zaak eens ernstig aan, Dan wordt het brengen, dan weer halen, Men heeft daar gemak en voordeel van. En ben ik nu zoo vrij in dezen, En spoor ik boer en burger aan, t Zal in 't beiang der Gemeente wezen, Dit hoop ik zal men wel verstaan. Laat ons de zaak nu eens beproeven, Wie of ge ook zijn moogt, arm of rijk, Wij moeten ons nog niet bedroeven, Wat nooit gebeurd, is daarom niet onmogelijk. Hoek, Januari 1903. A. v. A. Axel. Huwelijks-aangiften. 8 Jan. Jacobus Roster, oud 24 j jm. en Aaltje de Visser, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Jan. Johannes Marinus, z. van Reinier Dieleman en van Magdalena de Kidder. 2 Jan. Jozias, i. van Adriaan Bolleman en van Pieternella van de Velde. 3 Jan. Levinus Marinus, z van Levinus de Groote en van Neeltje Tanneke de Putter. 12 Jan. Egbert, z. van Jacobus Verpoorte en van Santina Bakker. 13 Jan. Prudentius Joseph, z. van Seraphinus Gustavus Casteels en ran Coleta de Coninck. 15 Jan. Jan Johanneis, z. van Jan Francois Verlinde en van Hendrina Smies. Overlijden. 6 Jan. Pieternella Jansen va,ti Rosendaal, oud 63 j., echtg. van Daniel Drabbe. Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. Adolphus de Groe\e, oud 32 j., weduwn. en Maria Johanna Brevet, oud 24j.,jd. 14 Jan. Gustaaf Goossens, oud 24 j., jrn. en Maria Victoria Kint, oud 22 j., jd. Geboorten. I Jan. Coralie, d. van Leonardos Willaert en van Nortancia Philomena Segers. 4 Jan. Maria Ludo- vica, d. van Livinus Blanbergh en van Maria Joanna de Bock. 9 Jan. Marie Antonette, d. van Petrus van Dorsselaer en van Leonia Maria Buijs. 13 Jan. Theophilis Alfonsius, z. van Anthonius Eduardus Verbist en van Pharailda Thomaes. Overlijden. 2 Jan. Valentina Francisca de Wit, oud 16 m., d. van Josephus en van Virginie Lernout. 6 Jan. Coralie Willaert, oud 5 d., d. van Leonardus en van Nortancia Philomena Segers. 11 Jan. Cornelis van den Linden, oud 22 m., z. van Theophil en van Rosalia Vlauiinck. 14 Jan^ Ludovica Huijbrecht, oud 66 j., wed. van Martinus Rottier linewaclit. Huwelijks-aangiften. 3 Jan. ^loijsius Josephus Baert, oud 33 j., jm. en Emma Maria Ceelaert, oud 25 j. jd. 9 Jan. Edmondus Rruno de Letter (van Moer- beke, Belgie), oud 28 j., jm. en Emma Maria Cortvriendt, oud 26 j jd. Eugenius Stortewagen, oud 31 j., jm. en Ulalia Vlijminck, oud O j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Jan. Aloijdus Josephus Baert, oud 33 j., jm. en Emma Maria Ceelaert, oud 25 j.. jd. Geboorten. 1 Jan. Honord, z van Josephus Henricus Herwegh en van Antoinette de Vliegher. 3 Jan. Anna Catharina, d. van Seraphinus Rombaut en van Mathilde Elegeers. 8 Jan. Sulma Margaretha Amelia Maria, d. van Franciscus Buysse en van Leonia Maria de Block. Philippine. Geboorten. fe Jan. Catharina Maria Anna, d. van Cornelis Johannes Anthonius Aertssens en van Wilhelmina Isabella de Ruijsscher. 13 Jan. Maria Magdalena. d. van Pieter Rarameloo en van Alice Eugenia Pieters. Overlijden. 3 Jan. Harry Charles Nicolaas Mollet, oud 6 m., z. van Achilles en van Ella Johanna van Schingen. §a§ van €»ent. Geboorten. 3 Jan. Ludovicus Jo hannes, z. van Johannes Vermoet en van Emma Hendrika Troch. 10 Jan. Arthur Bernardus, z. van Franciscus Goet- hals en van Apolonia de Gijsel. Overlijden 1 Jan. Clementine Marie van Acker, oud 4 j., d. van Johannes Baptiste en van Mathilda van Rompu. 10 Jan. Apolonia van Leemput, oud 52 j., d. van Petrus en van Dorothea de Wilde. St. Jansfecn. Huwelijks-aangiften. 9 Jan. Vitalis de Block, oud 24 j., jm. en Seraphina Slock, oud 26 j., id, Huwelijks-voltrekkingen. 7 Jan. Victor Vlaeminck, oud 27 j., jm. en Maria Amelia Savoij, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Jan. Louisa Maria, d. van Pieter Francies Stevens en van Leonia Maria van Gassen. 10 Jan. Petrus Ludovicus z. van Alphonsins Dobbelaer en van Sophia de Bakker. 11 Jan. Petrus Alphonsins, z. van Petrus Swinne en van Elisabeth van Eck. 12 Jan. Theophilus, z. van Augustus Mortier en van Maria Eugenia d'Hooghe. 15 Jan. Maria Josephina, d. van Aloijsius Kegels en van Philomena Mathilda van Looij. Overlijden. 6 Jan. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht, van Augustinus Johannes Cammaert en van Anna Buij^rogge. Westdorpe. Huwelijks-aangiften. 14 Jan. Theodorus Franciscus van der Spiegel, oud 37 j (weduwn. van Maria Pharailda Kindt) en Isabella de Bakker (van Ter Neuzen), oad 40 j. jd. Geboorten. 1 Jan. Gerar<jl, z. van Leo van Hecke en van Amelia Maria van Troost. Eduard Bernardus, z. van Emerentia Eloira Casteels. 12 Jan. Augusta Maria, d. van Bernardus Kamoen en van Johanna van Waes. Knamslag. Huwelijks-aangiften 15 Jan. Johannes Kempe. oud 22 j jm. en Maria de Bruijne, oud 20 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Jan. Cornelis de Feijter, oud 19 j., jm. en Geertruida Janna Verpoorte, oud 23 j., jd. Geboorten. 4 Jan. Poulus Jacobus, z. van Leendert Willemsen en van Pieternella Dees 5 Jan. Jozias, z. van Levinus van de Wege en van Adriana Elizabeth Willemsen. 7 Jan. Dingetje Johanna Elizabeth, d. van Jan Abraham Scheele en van Elizabeth Catharina Dekker. 10 Jan. Jacobus Martinus, z. van Cornelis Goossen en van Cornelia Flornssen. Overlijden. 5 Jan. Geertrni Scheele, oud 71 j., wed. van Frederik van Tatenhove. 16 Jan. Jacob Jacobus Gelnk, oud 2 m., z. van van Leendert karel en van Neeltje Johanna Platteeuw.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 6