A1 g e a e 0 a Uisuws* en Adrortentieblad ZMUWsch-Vlaandoroa. SCH00LBEH0EFTEN. No. 4330. Zaterdag 17 Januari 1903. 43e Jaar^an^. AANBESTEDING (jemengde berichten. TDOf ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. IBIIIIE&STIE] BLAD. INaandag, 2 Februari 1903, a. schoolboeken en andere sehoolbe- hoeften b. voorwerpen voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes, De opstand in Marokko. De biokkade der Venezolaansche havens. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhnrg. 5,52 6,00 09 6.17 6,28 6,42 6,51 7,00 7.17 8,15 6,08 7.85 7.86 7,49 8,05 8.18 8,22 8,80 8.88 7,57 8,— 8,08 8,06 8,12 8,17 8,25 8,30 8,38 8,41 8,44 8,52 9,— 9,08 9,11 9,14 9,22 9,27 9,35 9,40 9,46 9,49 9,52 9,55 8,05 8,12 8.5 8.20 8.30 8.31 8,35 8,50 9.21 9,34 67,56 8.07 8,42 8,55 9 10 9,18 9,23 9,27 9,35 6,17 8,55 9,33 5,52 7,09 8,15 TER VEI/iEVSCHE COIIRMT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per pout: Voor Nederlanri f 1,10. ^oor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bjj alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDVIBTIMTHK Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaat.ing derzelfde advertentie »ordt de pr slechts tw eemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. ISM bla«l Waandag-, Waemdag- en Vrljdayavond, ■llyeaondcrd op Feeatdageo, bij de Firms P. J, VAW DC limi ta Openbare aanbesteding, bij enkele inschrijving, in 5 afzonderlijre perceelen, op des namiddag8 3 uren, ten gemeentehuize te Ter Neuzeu, van de levering van voor de openbare scholen aldaar voor het school- jaar aanvangende 1 April 1903. Voorwaarden enz. liggen ter inzage op de Genaeente-Secretarie. Ter Neuzen, den 15 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. 5,20 12,35 7.2® De toestand in Marokko wordt hoe langer boe benarder, en zooals de zakeo, naar luid van berichten, thans staaD, scbijnt de Sultan zijn langsten tijd te hebbeu gehad. De aanhang van den pretendent wast met den dag. De wTimes"-correspondent te Tanger meldt van daar, dato 18 Januari Een ernstig gevecht heeft vandaag plaats gehad op 3 K..M. van Tanger, vlak bij mijn huia. Eenige honderden Mooren vielen het dorp aan, dat slechts door een zestig man verdedigd werd. Hoewel zulk een aauval geheel onverwachts kwam, alaagden de verdedigers er in, de aanvallers terug te J drijven, die vier dooden achterlieten. De vrouwen en kinderen zijn in mijn woning gevlucht met al hun bezittingen van waarde, zoodat mijn huis stampvol is. De aanvallers hebbeu zich-. teruggetrokken in een naburig dorp, maar het gevecht kan ieder oogenblik hervat worden. Daarenboven heeft men het vee naar mijn erf gedreven, waar alles veilig is, omdat beide par- tijen mijn huis zullen eerbiedigen. De dorpelingen hebben hulp gevraagd aan de naburige stammen, en verwachten versterkingen. Nu er bloed gevloeid heeft, kan de zaak erustig worden. Verscheiden Europeanen, ook dames, zijn oog- getuigen geweest van dit gevecht,, dat overigens geenerlei gevaar meebrengt voor de Europeanen, daar het, eei<?oudig een geschil is tusschen twee stammen. Maar uit dit voorval blijkt loch, dat de Marokkaansche regeering op dit oogenblik niet meer bij macbte is, de orde te handhaven. Men is nu nog bezig, met uit verscheiden dorpen vrouwen en kostbaarheden bij mij in veitigheid te brengen. De biokkade der Venezolaansche havens't werk van EBgeland, Dubschland en Ital'ie om Venezuela wat in ruil te geven voor zijn niet afdoen der vordeiingen, die de genoemde Europesche mogend- heden op liet door onlusten zwaar geteisterde land hebben, bezorgtden kooplieden der verbonden regee- ringen heel wat nadeel. De Italiaanscbe kooplieden waren de eersten die over de groote financieele nadeeleu dezer biokkade klaagdeu. En nu zijn ook de Engelsche en Amerikaansche handelsmenscheu aan 't mopperen gegaau. Om een staaltje te geven van hun schade't volgende in de haven van Liverpool liggen o'p verschepiDg naar Venezuela goederen te wachten, vertegen- woordigende een waarde vaa 1,2001,000 gulden. Aangezien nu het invoerrecht in v.ele gevallen even hoog is als de waarde zelf, zoo redeneeren de kooplni, kost de biokkade nu reeds aan Vene zuela een belaugrijk bed rag, dat had ku nnen dienen om de eischen der Engelschen en Duitscbers -ten deele te voldoeu. Ala de verbonden mogendheden haar nu nog niet opheffenMaar met dat al schijnt er toch nog geeu kans op. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken C. R., oud 17 j., arbeidster te Axel, gedetineerd te Middelburg, is wegeus heling veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte bechtenis. 1°. A. S., oud 17 j., 2°. M. L. R., oud 19 j., arbeidsters te Axel, gedetineerd te Middelburg, zijn wegens diefstal veroord. tot eene gevang. de 1* van negen maanden, de 2« van drie maaDden met in mindering brenging der doorgebrachte hecht. A. E. P., oud 24 j., schippersknecht te Phi lippine, is wegens wederspannigheid veroord. tot eene maand gevang. Uit Ierseke wordt aan de Zeeuwsche Ct. se- meld Terwijl de stoomboot »Neeltje," te Ierseke thuis behoorende, Maandag onder Battenoord bij Herkin- gen bezig was met oesters te korren, wilde de kapiteiu P. van Liere, een baken, dat onder een raderkast zou komen, op zij drukken. Hij viel bij die gelegeuheid over boord en werd zelf door het rad gegrepen en verpletterd. Hy werd dood aan boord gehaald. De zoo treurig verongelukte is een man van 41 jaar, die om zijn braaf gedrag en degelijkheid de algemeene achting genoot. Hij laat een weduwe en 7 kinderen achter. Dezer dagen kwamen zich te Assen twee personen achter uit de gemeente Emmen aau- melden om gevangenisstraf te ondergaan, waarvoor zij een afstand van negen uur te voet hadden afgelegd. Het bleek echter, dat in de gevangenis geen enkel plaatsje beschikbaar waa. Zij konden dit voetreisje nu nog ecus overdoen. Een armoedig man kwam bij den burge meester eener Friesche gemeente 50 cts. ter leen vragen. Toen de burgemeester vroeg wat hij daarmede wilde, was het antwoord ^koperdraad koopen om te kunnen hazenstrikken." Dat de burgemeester, boe groot zijn medelijden ook was met den arme, hoofd van een geziD, voor dat doel geen geld leende, is te begrijpen. Te Sneek zijn eergistermiddag twee kleine waaghalzen van 11 jaren op het Spoorkanaal door het ijs gezakt en verdronken. Aan het postkantoor te Grave vervoegde zich gisterenochtend iemand, die vroeg om »een formoelje van de onbevare weg". Daar de aanwezige ambtenaren niet begrepeu wat de man bedoelde, verzocht men hem zich duidelijker te verklaren. Nu kregen zij het bescheid, dat hij moest hebben ^een formoelje van de onge- vraagde weg." Nog begreep men hem niet, en nu verbeterde de man »een formoelje van de ongevraagde wet." Nn slaagde de man beter. De ambtenaren kwamen tot de couclusie, dat hij een formulier van de Ongevallenwet moest hebben. Een landbouwer schrijft aan de #Ap. Ct." Zoo zacht is in den laatsten tijd de weersge- steldheid, dat de winterrogge reeds weer nieuwe groeikracht vertoont. De onlangs uitgezaaide graankorrels ontkiemen reeds en druk is men hier en daar nog bezig met 't bemesten en beploegen van akkers, om daarop nog onverwijld rogge uit te zaaien. Dat had men in't laatst van November, toen strenge vorst op eens een eind aan alleu veldarbeid maakte, niet kunnen denken, dat men bij 'teinde des jaars eB in 't begin van 1903 al deze werkzaamheden weer kon hervatten. Tengevolge van de geregeld door hoogetempe- ratuur en van milde lucht beginnen de knoppen van vele heesters en boomen reeds te zwellen. De meeste bloesemknoppen der vruchtboomen zijn reeds duidelijk te onderkennen. Voor zoover we hebben nagegaan, beloven de verschillende oogstboomen veel. Moge de weer ingevallen vorst niet al te veel schade doen. Uit Noord-Brabant trekken in den laatsten tijd zeer veel werklieden naar Duitschland, waar zij bij het aanleggen van spoorwegen en het graven van kanalen overvloed van werk vinden. Het ligt voor de band. De bietencampagnes waren reeds vroeg geeindigd en er is hier voor de arbeiders baast geen werk Daar wordt flink geld verdiend. Van verschillende plaatsen zijn in de afgeloopen week weer een aantal gehnwde en jonge mannen vertrokken. De vrouwen met haar kinderen blijven hier, de mannen zenden wekelijks't geld per post- wissel op en komen om de 2 it 3 maanden hun gezin eens opzoeken. Meestal leven ze ginds in keten. Het vorige jaar zijn uit ons land langs de grenskantoren naar Belgie gezonden 55,693 runde- ren tegen 60,246 in 1901. Deze verminderde invoer moet voornamelijk worden toegeschreven aan het feit, dat in Juni en Juli uit ons laud veel geslacbt vee naar Engeland werd gezonden, waardoor de verzendiug naar Belgie in die maanden minder was dan in hetzelfde tijdvak van 1901. De vermindering betreft alleen het slachtvee. De invoer van melkvee voor dit jaar was zelfs grooter en bedroeg ruim 1000 stuks meer dan in 1901. Dieren en muziek. Een der lezers vrh het Vad., J. E., schrijft aan dat blad het volgende in aansluiting aan het artikel Dieren en muziek" in Het Vaderland, kan ik een aardig feit meedeelen. Eenige jaren geleden, wij woonden buiten, kwam daar een bekende zeer muzikale pianiste bij ons logeeren. Gedurende haar verblijf werd elken avond na het thee-uurtje de piano geopend en ^ontsloot zij voor ons het heiligdom der kunst." Op zekeren avond keek toevallig een van ons naar boven en zag daar vlak boven de piano tegen het plafond een groepje spinnekoppen. Elken avond kwamen de diertjes geregeld terug, niet alle tegelijk, maar langzamerhand wandelde het gezelschap nit den tain naar binnen. Dat zij het uurtje goed kenden, bleek den eersten avond na het vertrek van onze musicienne, want ook toen waren die toehoorderessen op 't bepaalde uur present. Wij telden er 14, die te vergeefs wachtten op de heerlijke klanken. Later hebben wij ze aiet meer gezien, hoewel er toch van tijd tot tijd gespeeld werd. Het bewijst meer voor den goeden smaak der aardige spinnekopjes, dan helaas voor de uitvoeringen. Te Berlijn heeft het gemeentebestuur sedert eenigen tijd schoolgaande kinderen die stotteren, een afzonderlijke cursus laten volgen bij eenige onderwijzers, die zich op het genezeo van dit spraakgebrek hebben toegelegd, volgenseen methode, waarbij inzonderheid op de ademhaliug gelet wordt, een longen-gymnastiek. Daar met dit onderwijs uitstekeude gevolgen bereikt zijn, heeft de school- commissie door een der onderwyzers de wijze van behandeling op schrift laten brengen, en afdrukken worden nu daarvan aan de ouders afgegeven van alle leerlingeu die stotteren. Men hoopt aldus deze lastige hebbelijkheid in hooge mate te ver- minderen. Te New-York verscheen onlangs op een terechtzitting als getuige een persoon, die op de viaag naar zijn beroep ten antwoord gafnhelper van een bedelaar." Groote verbazing van den rechter, die een nadere verklaring vroeg. »Heel eenvoudig," zei de getuige. „Ik help hem bij bet kleeden en eten." Nieuwe verbazing, welke de verdere verklaring uitlokteffJa, hij heeft maar een arm." „En hoeveel verdient ge wel als kamerdieDaar vroeg de rechter verder, waarop de getuige bits antwoordde //Ik ben geen kamer- dienaar, maar helper." vWelnu dan, verdient gij wat als helper?" „Ik heb niet te klagen 10 dollar in de week met den kost." *Niet zoo kwaad" mompelde de edelachtbare „als ik geen rechter was, dan En toen begon het verhoor. Een liefdesdrama houdt sedert enkele dagen de gemoederen te Rome weer bezig. Een jouge, beeldschoone Romeinsche, een zekere juffrouw Buffalini, is er van door gegaan met een jongen werkman, waarop zij verliefd was gewordeu. De ouders riepen de hulp der politie in en deze spoorde het jonge paar te Pola op. Toen de karabiniers de kamer wilden binnentredeu, om het meisje mede te nemen, greep zij een revolver, schoot daarmede haar minnaar dood en verbrij- zelde, voor de karabiniers het beletten konden, toen zich zelf den schedel. De Morgauscheepstrust heeft besloten twaalf reusachtige Transatlantische stoomschepen in de vaart te brengen, gebouwd naar het model van de //Celtic Zes dezer zullen io Amerika, de andere ze8 in Groot Brittannie vervaardigd worden, ieder tegen 500,000 pond sterling. Duurder nog worden de beide //Cunarders", die te New-Castle gebouwd worden door Vickers Sons en Maxim en Swan, Hunter en Co. Ieder schip zal twee schroeven hebben en 1.250.000 pond sterling kosten. De schepen moeten in 27 maanden klaar zijn en in Juni 1905 bun maiden-voyage" doen. Hun snelheid is berekend voor 26 knoopen by zes uur en 25 knoopeo voor twee dagen onafgebroken sloomen. Overal in de Vereenigde Staten heerscht gebrek aan steenkool. In een groot getal plaatsen moesten de fabrieken gesloten worden wegens gebrek aan brandstof. Er heerscht een hevige koude in t geheele land en de arme bewouer3 der groote steden verkeeren in ellendiger toestand dan ooit te voren. Zelfs de hospitaleu in New-York hebben geen kolen meer en zijn gedwongen hout te branden. Gaskachels worden bij honderden verkocht en er is een groote stijging van den prijs van petroleum. De toestand is veel erger dan zij was tijdens de werkstaking in de kolen- mijnen. De menschen zenden hunne kinderen niet naar de school nit "rees voor longontsteking, welke epidemisch heerscht. De burgemeester van Detroit heeft een verzoek gezonden aan de burgemeesters van al de groote steden in de Ver. Staten om afgevaardigden te zenden naar \1 ashington, teneinde bij het congres aan te dringen op vaststelliug van den kolenprijs. Als een gevolg van dezen kolennood hebben de bewoners van het stadje Areola (Illinois), ten einde raad, een trein, bestaande uit zestien wagens met steenkool, doen stilstaan en letterlijk uit- geplunderd. De wagens werden door driehonderd burgers, waaronder geestelijken, bankiers en de commissaris van politie, in de beste orde ontladen. De kolen werden gewogen en zorgvuldig werd er gerekend. Betaling werd aan den agent van de maatschappij aangeboden, doch geweigerd. De kolen ijn verdeeld onder de meest behoeftige bewoners. Uit drie andere steden in het Westen komen ook berichten van gelijksoortige aanhondingen van kolentreinen. Sommige spoorwegmaatschap- pijen, zoo wordt gemeld, hebben gewapende wachters op de kolentreinen geplaatst. Dat iemand »van kleur verandert", is niet zeldzaam maar zoo als een Roemeensche juffrouw Cerboe dit, volgens een buitenlaudsch blad, doet, is wel, wonderbaar. De huid dezer menschelijke kameleon veran dert nl., volgens het bericht, telkens van kleur. Soms staan die veranderingen in verband met inwendige gevoelens en aandoeningen toorn maakt haar bijna zwart als een negerindoor groote vreugde wordt zij rooskleurig; bij ongerustheid vertoonen zich groenachtige vlekken op een bleeken grond bij vrees of een levendige aandoening wordt de helft van haar lichaam, welke van de aanleiding tot dien indruk is afgekeerd, violet, Maar meestal komen die kleurveranderingen zonder dat men de aanleiding kau nagaan en niet over het geheele lichaam soms wordt enkel haar gelaat spierwit wat aan andere dames ook wel overkomt, maar dikwijls wordt een arm, de hals, een hand, eeu voet of eenig ander lichaamsdeel voor eenigen tijd rood, geel, groeu, paars enz. De jonge dame is aan deze kleurveranderingen onderhevig sitids een bootongeluk waarbij zij bijna was verdronken. Alleen in den slaap blijft haar lichaam zijn natuurlijke, brnine kleur behoaden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1