I Gemengde berichten. Telegrafische berichten. e e:. 6 d b IS RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbanb te Middelburg. 0 v a d z 1 i V z k- g •1 tl Et d d k d, d I at c, I Aan den Inspecteur over het Loodswezen te Vlissingen zal worden verzocht de afbakening aan den vasten wal door het Schaar van Waarde te vervangen door betonning, daar blijkt dat de steekbakens niet voldoende zijn, en om een ton te leggen circa 200 Meter beoosten de haven van den Zimmermanpolder, tegen den lagen derrieoever. Besloten werd aan het gemeentebestuur van Zaamslag te verzoeken het bijplaatsen van twee vloedpalen aan den Westkant der haven aan den Margarethapolder en voorts de haven uit te bag- geren, daar deze reeds zoo is opgeslibt, dat de geladen schepen bij doodstroom de haven niet kunnen verlaten. Aan de bevoegde autoriteit zal worden verzocht aan den Westelijken kanaaldijk van het kanaal door Zuid-Beveland tusschen de Schore-brug en de spoorbrug over het geheele eind meerpalen te plaatseu, daar de windrichting oorzaak kan zijn dat de schippers aan de Westelijke zijde moeten meeren, om zouder veel oponthoud voor de brug- opening te kunnen geraken. Nog werd geklaagd over de willekeurige bevoor- deeling van de stoom- boven de zeilvaart, door het bedienend personeel van de spoorbrug aldaar. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda is benoemd tot kapelaan te Hontenisse, den Eerw. heer A. Vermeulen. Door de vereeniging #Landbouw Belang" te Bruinisse werd Zaterdag aanbesteed de levering van 112,100 Kg. superphosphaat. Hiervoor schreven in de heeren E. P. Staal te St. Jansteen voor /"2,76; J. Schilperoort te Bruinisse voor /"2,75; Snelleman Vlaming te Dinteloord voor f 2,72 en A. Wieland te Ter Neuzen voor f 2,68. Philippine. Gedurende het jaar 1902 was de loop der bevolking in deze gemeente als volgt Geboren werden 26 m., 25 vr., totaal 51. In de gemeente vestigden zich 49 m., 40 vr., totaal 89. Overleden zijn 8 m., 9 vr., totaal 17, terwijl naar elders vertrokken 41 m., 35 vr., totaal 76. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1901 544 476 1020 K 31 1902 570 497 1067 alzoo eene vermeerdering van 47 personen. Hulst. Dinsdagavond had in het hotel ;/De Graanbeurs" de uitreiking plaats van de prijzen behaald bij den tooneel- en voordrachtenwedstrijd dezen winter alhier gehouden. Daar zij, die een prijs behaald hadden, weder op de plauken zoudeu komen om het stuk, waar- mede zij bekroond waren, nog eens voor te dragen, was er een talrijk en net publiek. De groote concertzaal was te klein om het aantal bezoekers te bevatten. Velen moesten zich met een staan- plaats behelpen. De rederijkerskamer uit Hamme speelde weer meesterlijk het drama Deborah", waarin vooral mevr. Van der Wiele, die den titelrol vervulde, uitmuntte. Haar viel een daverend applaus ten deel. Niet minder werden toegejuicht mej. A. Ringler, die er niet tegen opgezien had midden in den winter de groote reis uit Leeuwarden te maken om hier op te treden en de heer J. W. Melkert uit Tiel, die thans ook een nieuw nummer, De Strooper", voordroeg. Mej. Ringler vergastte ook hel publiek met een paar extra nummers. In het //Goudvischje en ook het tooneelstukje //Een moeilijke keuze was ze onbetaalbaar. Ook de heeren Jansen en Terlien van alhier kweten zich uitmuntend van hun taak. De heer J. J. Verjaal uit Ter Neuzen had veel succes met zijn voordracht //Het doode pa&rd". In een woord zij, die de laatste voor stelling van den tooneel- en voordrachtenwedstrijd hebben .bijgewoond, mogen gerust zeggen, dat zij dien avond heel wat kunstgenot hebben gesmaakt. Koewacht. Maandag was het feest voor de kinderen dezer gemeente. De kleinen werden op kosten van den heer burgemeester onthaald op chocolademelk en krentenbroodjes. Nu dat be- grijpt ge, dat stond de jeugd bijster goed aan en de onderwijzers der openbare scholen en de onder wijzeressen der bijzondere meisjesschool hadden heel wat werk om ieder op tijd te bedienen. Ook de kinderen van de ouders, die op het Belgische gedeelte dezer gemeente woonden, werden door den gullen gastheer niet vergeten. Zij mochten evengoed mede doen ab de Nederlandsche. Stoppeldijk, 6 Jan. Een windhoos richtte hier heel wat schade aan. Bij den heer G. Heijens kwam zij met zoodanige kracht tegen een grooten graanstapel, dat deze geheel uit elkaar werd geslingerd en de bossen tot in de hoogste boomen vlogen. Vandaar vervolgde zij haar weg naar de woning van den heer A. de MaatLemsen, waar een deel van het dak werd medegenomen en de paunen tot 400 M. ver vlogen. Vandaar wervelde zij naar 't Koegat, waar zij verdronk, na verscheidene waterstralen eenige meters hoog te hebben opgespoten. Hontenisse. In den laatsten tijd komen hier nu en dan treurige zaken voor, die ieder wel- denkend tneneeh ten zeerste zal afkeuren. Eerst die telkens wederkeereude branden met #oorzaak onbekend", en nu de pogiugen om den stoomtram HulstWalsoorden te doen ontsporen. Dinsdag avond moet er in de nabijheid van Hulst weer een balk op de rails gevonden zijn, terwijl de vorige week een steen en een stuk ijzer ontdekt is Door een nauwlettend toezicht zijn tot nu toe ongelukken voorkomen. Het is te hopen, dat de dader of daders dezer laffe daden spoedig mogen opgespoord worden Walsoorden. Alhier heeft zich weer een geval van diphterithus voorgedaan en wel in een huisge- zin waar de ziekte reeds viermaal geheerscht heeft terwijl na elk geval de woning terdege ontsmet is. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. d. P., oud 27 j., 2°. J. d. P., oud 23 j., beiden werklieden te Hulst, zijn wegens strooperij veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. J. D., oud 15 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal vrijgesproken. 's Gravenhage, 7 Jan. Een officieel bericht uit Atjeh van heden meldt dat Toekoe Moeda Peudada zich heeft onderworpen. Te Schoten is ingebroken bij den landbouwer Wolf. Zes personen in huis en twee honden buiten hebben niets gehoord. De dieven hebben een ingemetselde brandkast niet ontdekt, doch medegenomen f 185 uit een spaarpot en voorts nog f 250. Te Susteren (L.) ontstond tusschen de broeders L. een twist, waarbij de een den ander zoodanig verwondde, dat men voor zijn leven vreest. De vrouw van den brievenbesteller uit IJmuiden, die den 29 November te Rotterdam door haar man, met een mes, op zoo vreeselijke wijze werd verwond, is Zaterdag uit het ziekenhuis te Rotterdam, waar zij ter genezing werd opgenomen, als hersteld ontslagen. De hoogste prijs in de verloting van de Katwijksche visscherij-tentoonstelling, een logger ter waarde van f 20,000, is ten deel gevallen aan een steenhouwer te Scheveningen. Tusschen een echtpaar, wonende in de Dijkstraat te Amsterdam, ontstond Maandagochtend twist, die in een vechtpartij ontaardde. Een dochter wilde de vechtenden scheiden, waarop de vader zijn dochter bij de haren greep en langs den grond sleurde. Het meisje had toevallig een mes in de hand en bij haar pogingen om los te komen, werd de vader daarmede vrij ernstig aan het hoofd ver wond, zoodat hij naar het gasthuis moest worden gebracht. In de Vrijdag gehouden zitting van het kan- tongerecht te Delft was o. a. een welgesteld land bouwer uit Stompwijk gedagvaard wegens herhaaide orertreding der leerplichtwet. De man had voor een ouwillig zoontje reeds 8 maal f 2,50 boete betaald en hield maar vol dat de jongen #van de school niks wou weten." Trouwens, de jongen moest landbouwer worden en dan had je zooveel niet noodig te weten De man redeneerde verder zooWillen de kinderen leeren, dan is hij er niet tegen, doch willen zij niet, dan wil hij ze niet dwingen. Dat hij zelf niet tegen leeren was, poogde hij te bewijzen door de mededeeling, dat hij zelfs een zoon op //Studie" had. De ambtenaar bij het O. M. trachtte den man aan het verstand te brengen, dat de Leerplichtwet niet is voor kinderen die wel, doch voor kinderen die niet willen leeren. Hij eischte, met het oog op de recidive, f 30 boete subsidair 10 dagen hechtenis. Speculeeren In Den Haag woont een weduwe, die, over een kapitaal van een ton gouds beschikkende, door haar effectenhandelaar in een speculatie van twee millioen nominaal is gesleept en die dezer dagen geexecuteerd is, zoodat zij nu met een armzalig overschotje van nog geen 10,000 naar een achterhoek van het land vertrekt, om daar in een dorp zich tegen honger te vrij waren. Als een bijzonderbeid kan worden meege- deeld, dat de commissie tot wering van school- verzuim te Berkenwaude het vorige jaar slechts een keer vergaderd heeft en wel om een voorzitter en secretaris te benoemen. Gelijk men weet, werden in den nacht van 9 op 10 April van het vorige jaar te Amsterdam de 60jarige Pieter Brouwer en zijne nicht Johanna Smal vermoord in hunne woning, Czaar Peterslraat 37. Dezer dagen is de Amsterdamsche justitie op het spoor van de vermoedelijke daders gekomen. Hare nasporingen hebben er reeds toe geleid, dat een vijftal personen zijn in hechtenis genomen. Nieuwjaarsdag werd den geheelen dag in deze zaak instructie gehouden. Nader wordt nog gemeld, dat er eenig verband bestaat tusschen deze ontdekking en het zoo gunstig afgeloopen ouderzoek in een andere moord- zaak, nl. die van de Dubbele Buurt te Amsterdam. In deze zaak, meldt het blad verder, heeft de justitie veel dienst gehad van de aanwijzingen van een onbekende, althans ongenoemde. Diens mededeelingen vulden op hoogst bevredigende wijze de nasporingen van justitie en recherche aan, zoodat de moordenaars ontdekt en tot bekentenis gebracht werden. Zeer zeker zal deze man in aanmerking komen voor een deel van de premie, welke door de justitie voor het ontdekken van de moordenaars is uitgeloofd. Haast ongeloofelijk zal het klinken, dat diezelfde man thans in hechtenis is onder de ernstige ver- denking schuldig te zijn aan den moord van de Czaar Peterstraat. De Tilb. Ct. bevat een iogezonden stuk, onderteekend H. Panhuijzen, waarin wordt mee- gedeeld, dat protest is aaugeteekeud bij den Hoogen Raad tegen den commissaris van politie wegens diens leiding inzake den moord op Maria Kessels in de kerk aan den Noordhoek en dat een uieuwe instructie wordt gevraagd tegen den vroegeren verdachte Mutsaers, op grond van artt. 109, 40 en 399 Welboek van Strafvorderiug. Te Broekerhaven (bij Enkhuizen) is bij het bejaarde echtpaar E. ingebroken en een sum van f 790 gestolen. E. had zijn schip verkocht, en bewaarde de koopsom in huis. Hiermede zijn de dieven (men vermoedt van twee) zeer waarschiju- lijk bekend geweest. Maandagmorgen is Gerrit Konings, landbouwer te Raamsdonk, vermoord gevonden. Hij had mes- steken in de zijde en in het hoofd. De oorzaak van den moord kan nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Nadat het lijk gisterenmorgen te vijf uur was ontdekt, is de wachtmeester der marechaussee A. van Driel gewaarschuwd, die zekeren v. O., boeren- arbeider te Raamsdonk, een weesjongen van ongveer 23jarigen leeftijd, in zijn huis arresteerde. De verslagene is gehuwd. (Hbld.) Midden op den Dam te Amsterdam, toeu de klok van het Paleis Zaterdaguacht drie uur speelde, stond een zeven- of achtjarig meisje, bibberend van kou rond te kijken. Wij vroegen het kind, waar het heen moest. »Naar huis", was het antwoord, en bij een verder vragen kwamen wij te weten, dat het kind naar de Brouwersgracht moest, heele avonden en nachten in allerlei kroegeu op den Zeedijk moest zwerveu om te zingen, en eerst in de morgenuren naar de woning terugkeerde. Vader was zoek, moeder leefde nu met een z/oom", en deze twee konden nu mooi weer spelen van 36£ cent, die het arme schaap opgehaald had. Maar gedachtig aan de slimmigheid, die kinderen uit dergelijke omgeving aan den dag kunnen leggen en soms de hartroerendste verhalen opdisschen, waar geen woord van waar is, liepen wij het kind achterna, den Nieuwendijk door, totdat wij bij den Haarlemmerdijk een paaragenten tegen kwamen. Deze kenden het meisje, wisten alles van de huiselijke omstandigheden, en bevestigden hetgeen het kind ons had meegedeeld. Zij is een trouw straatfiguurtje op achtjarigeu leeftijd. Waren de kinderwetten reeds ingevoerd, het arme schaap zou te redden zijnthans houdeu wij ons hart vast bij de gedachte aan wat de toekomst voor haar geven zal. (N. v. N.) Bij een winkelier te Haarlem kwam een vrouw een bokking haleu, teveus verzoekende een rijksdaalder te wisselen. Buiten toch stond een vrouw, die 2 kwartjes van haar moest hebben. Men voldeed aan haar verzoek, het geld werd in ontvangst genomen, en de vrouw ging naar buiten, doch de rijksdaalder heeft de winkelier nog met gezien. Men schrijft uit Dordrecht Zaterdagavond omstreeks elf uur ontmoette de 32jarige Johanna C., huisvrouw van C. de G., een vrouw wier reputatie nu juist niet schitterend is en die veel misbruik van sterke drank maakte op de Voorstra&t bij de Torenstraat een jongmensch, De K. geheeten. Haar eerste werk was hem Nieuwjaar te wenschen, waarna zij voorstelde een tapperij in de buurt binnen te gaan. Bij die eene tapperij bleef het nietsamen bezochten zij verschillende dezer inrichtingen. En toen de tapperijen volgens de verordening moesten sluiten, kochten zij een flinkeu voorraad jenever op en gingen toeu, voorzien van een glaasje, verder op marsch. In den loop van den nacht voegden zich bij het tweetal zekere v. 't H. en v. d. L. en rijkelijk proevende van den voorraad jenever, dien zij in flinke hoeveelheid bij zich hadden, scharrelde het gezelschap in het nachtelijk uur door Dordrecht's straten. 's Nachts vier uur viel de vrouw op het Nieuw- kerksplein neer, waarop het drietal haar bracht naar de woning van v. D. aan den Bleijenhoek, waar de vrouw sedert een achttal dagen inwoont. V. d. L. droeg de inmiddels weer ineeugezakte vrouw de trap der woning op. En boven gebracht, bleek de vrouw overleden te zijn. Is hier nu een misdaad in het spel of is de ongelukkige vrouw in den jenever gestikt Haar lijk vertoont een wond boven het rechteroos, doch die kan heel goed door den val op het Nieuw- kerksplein veroorzaakt wezen. Het drietal personen die met de vrouw uit zijn geweest, is door de politie in voorloopige bewaring genomen en ge hoord, terwijl het lijk der vrouw naar het ziekenhuis overgebracht is, waar het Zondagmiddag gerechtelijk is gesehouwd. Twee werkloozen te Maastricht zagen dat een officier zijn gouden horloge verloor, raapten 't op, liepen hem na, overhandigden het en kregen tot beloooing de zedeles, dat ze dieven zouden zijn geweest, als ze anders hadden gehandeld Alleen de Katwijksche bommen en loggers hebben in het afgeloopen haringseizoen voor bijna een millioen gulden 998,433 aan haring uit de zee gehaald 1 Men meldt uit Dinteloord Vrijdaguacht zijn vier vermomde maunen de woning van den bierhuishouder J. E., alhier, binnengedrongen. Toen de vrouw des huizes wakker werd en alarm maakte, zijn de indringers gevlucht, eenig geld, een kistje sigaren en eenige flesschen drank medenemende. De vrouw is zoodanig geschrikt, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De politie is de daders reeds op het spoor. Men schrijft aan de N. C. Een leuk pendant van de muizenhistorie, dezer dagen te Rotterdam afgespeeld, levert de ratten- geschiedenis, die kort geleden in een dorp in Friesland is voorgevallen. Een heer kocht daar van een rondreizend koopman een witte rat, die zeer mak bleek te zijn. De kooper plaatste het dier in een kooitje op zjjn kamergedurig werd het deurtje opengezet en dan wandelde de rat bij hem om, sprong op zijn schrijfbureau, op zijn schonder, kortom toonde zich geheel getemd. 's Nachts werd het kooitje zorgvuldig gesloten. En dit bleek noodig Want toen het eens vergeten werd, was's mor- gens de rat verdwenen, zonder een spoor achter te laten. Een tiental dagen later vervoegde zich iemand uit een geheel ander eind van het dorp, nog wel door een breede gracht daarvan gescheiden, bij onzen heer, met de vraag of hij soms een witte rat wilde koopen. Onmiddellijk herkende deze zijn eigendom, maar zonder hiervan blijk te geven, informeerde hij, hoe men aan deze rat was gekomen. Hij werd toen gewaar, dat ze uit een kist met pakhooi te voorschijn was gekomen en daarop spoedig heel- huids gevangen. De koop ging aan, zonder dat de koopman ooit vernam, dat de heer het dier reeds vroeger had bezeten. Dit had zich in zijn af»ezigheid uitnemend ontwikkeld. Het werd weer in de kooi gedaan, die nu telkens zorgvuldig werd gesloten, en alleen werd geopend voor de voedering. En wat gebeurt op een goeden dag Tot groote verbazing van haar meester had ze een nest vol jongen gebracht. De jonge ratjes, alleraardigst vlugge diertjes, het lichaam grijs naar vaderszijde, met witte pootjes van moederskant, zijn toegezegd aan vrienden van den eigenaar en dus zal er mettertijd misschien een nieuwe ratten- generatie ontstaan. Een te Deventer woonachtige vrouw, die veroordeeld was tot het ondergaan van drie dagen hechtenis, wegens openbare dronkenschap, en aan- zegging had gekregen, dat zij zich tot het ondergaan dier straf te Zutphen had aan te melden, begaf zich, daar haar de middelen ontbraken om per trein te reizen, te voet derwaarts. Daar meldde zij zich bij de gevangenis aan, maar vernam tot hare verwondering, dat zij wel weer terug kon gaan, daar er geen plaats was. De vrouw moest nu weer te voet naar Deventer terug, waar zij laat in den avond aankwam met doorgeloopen voeten. Zij heeft order gekregen den 6ettJanuari nog maar eens te Zutphen terug te komen. Ten tweeden male gedeserteerd. Dezer dagen meldde zich in de St. Jacobskazerne te's Hertogen- bosch aan een marinier van Hr. Ms. zeemacht, die zich niet aan de krijgstucht had kunnen ge- wennen en dus op een mooien dag was gaan deserteeren. Zooals dat gebruikelijk is, werd onze deserteur in het arrestantenlokaal opgesloten. Don- derdag nu meende de kapitein echter, dat men den man wel in de wacht kon zetten, daar hij toch niet zou wegloopen. Het arrestantenlokaal was ook zoo donker en naar. Daar klinkt echter terwijl onze vriend in het wachtlokaal zit, eens- klaps het bevel»In het geweer." De soldaten Snellen natuurlijk alien naar buiten, zooals plicht gebiedt. De deserteur blijft onbewaakt achter. Dat was hem echter te sterk, weer werd bewezen de waarheid van het spreekwoord De geest is gewillig, maar het vleesch is te zwak. De ver- leiding is te groothij ziet al de beweging daarbuiten het is nieuwjaar, de menschen ver- keeren in opgewekte stemming. Waarom ik niet, zoo denkt hij. In een ondeelbaar oogenblik is het berouw over zijn desertie verdwenen, en snelt hij de straat op. Thans loopt hij weer als vrij man rond. Het onderzoek in de zaak van Edwards, die den moord op het echtpaar Darby en hun kindje heeft gepleegd en een aanslag op het leven van een grijsaard, die tot zijn arrestatie leidde, brengt onder rneer aan den dag, dat men herhaal- delijk een vrouw in het zwart gekleed bij Edwards binnen heeft zien gaan en later weer heeft zien vertrekken. De vrouw had een lijdend voorkomen. Volgens de laatste berichten is men haar op het spoor en zou zij een vriendin van den moordenaar zijn. In verband met deze gebeurtenis is het nift onbelangrijk op te merken, dat blijkens officieele opgave, in den loop van het jaar 1901 niet minder dan 17,575 personen in Londen spoorloos zijn verdwenen. Geen wonder, dat in de groote stad een zekere onrust heerscht tengevolge der vele en geheimziunige misdadeu van den laatsten tijd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2