(jemengde berichten. B[JRGERLIJKE STAND. HandeLsberichten Telegrafische berichten. Moord te Ooltgensplaat. echt Nederlandsche ooren er zich niet aan stooten. Maar 't was een waar genot ODze taal te hooren spreken zooals dat werd gedaan door onze Zuid- Nederlandsche zusters en broeders. Ook de blijspelen //Nichtjea Roman" en jrZij wil niet trouwen" voldedeu goed. Waar dit optreden der Gentsche artisten in alle deelen geslaagd mag genoemd worden, is het voor- zeker te verwachten, dat het niet bij dit eerste optreden zal blijven. De tooueelvereeniging jVooruitgang is ons streven", alhier, mag weer met voldoening op hare laatste uitvoering terugzien. Was de generale repetitie reeds druk bezocht door een publiek dat zeer voldaan was over de opvoering van het drama in 9 bedrijven vDe Man met de Wassenbeelden", bij de eerste uit voering op j.l. Vrijdag verdrong men zich letterlijk om, zij 't dan ook nog een staanplaatsje, machtig te worden op de bovenzaal van het Hotel de Commerce" bij den heer J. Michielsen. En tot het eiud toe werd de opvoering vau het drama met onverdeelde aandacht gevolgd. Het streveu van de vereeniging, dit bleek uit deze uitvoering weer voldoende, verdient dan ook die groote belangstelling. Het is voor haar jammer dat zij bij het opvoeren van zulke stukken niet over de middelen beschikken kan om wat vlugger het decor te verauderen, daar nu het geduld van de hoorders iomtijds op een zware proef rnoet worden gesteld. Niettemin waren de hoorders over de uitvoering zeer voldaan, en zal hun oordeel wellicht aanleiding hebbeu gegeven dat velen die de uitvoeriDg nog niet bezochten, er hedenavond, nu de tweede opvoering plaats heeft, zullen heen gaan. In den uitslag der vanwege het bestuur van den Oud-Vogelschorpolder te Sas van Gent ge- houden aanbesteding van het aanleggen van een nieuwen weg enz., opgenomen in ons vorig nummer, is abusief vermeld dat door V. Willems te Selzaete was ingeschreveu voor 11,450; genoemde heer had ingeschreveu voor 11,742, terwijl door den heer K. de Vos te Ter Neuzen (die niet onder de inachrijvers was vermeld) was ingeschreven voor 11,450. Den 7 Eebr. j.l. werd de Directie van de spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen door den kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld lot 25 boete, wegens het niet binnen den door de wet bepaalden tijd voldoen van remboursementen van verzonden mosselen. Thans is opnieuw door een anderen mossel- handelaar aldaar eene aanklacht ingediend wegens eenzelfde feit. Het grootste gedeelte van de mosselen uit Philippine wordt in den laatsten tijd langs het station Bouchaute, van den Belgischen staats- spoorweg verzonden. De uitbetalingen geschieden aan dit station geregeld 8 a 10 dageu na de verzending. (M. Cl.) Sluiskil, 25 Dec. Het was eene gelukkige gedachte van deu heer H. J. van den Ouden, godsdienstonderwijzer te Ter Neuzen, om met zijne catechisanten te Sluiskil Kerstfeest te vieren. Eene gelukkige gedachte, die gelukkig uitgevoerd en gelukkig geslaagd is. Wat was het mooi, wat was het vol in dat kleine Evangelisatie-gebouw Een mooie Kerstboom, badend in licht, waarvan de eenvoudige, doch mooie versieringen zoo goed uitkwamen, stond in het midden. Daaromheen zaten de catechisanten, ruim een vijftigtal, met stralende gezichten. En de nog overblijvende ruimte was gevuld met nieuwsgierigen. En plechtig klouk het te ruim half zes t'k Zal met mijn gansche hart Uw eer, ver- melden Heer U dank bewijzen" enz. Dat was een begin, dat pakte. En van ruim half zes tot ongeveer half acht werd het feest gevierd. Af- wisselend werd gesproken en gezongen. Vooral het zingen door de kiudereu viel in den smaak. En gaat men na, hoe kort de tijd geweest is om de liedjes, waaronder een paar op niet bekeude wijzen, in te studeeren, dan mag men niet anders hebben dan een woord van lof voor zooveel toe- wijding van de zijde van onderwijzer en organist en leerlingen. Door de milddadigheid van een zeer geacht ingezeteue, die al zoo vaak getoond heeft veel over te hebben voor Sluiskil en in 't bijzouder voor de jeugd, was men in staat gesteld om de te zingen liedjes, tot een klein boekje vereenigd, den kindereu en grooteren in handen te geven, wat zeer bijdroeg tot welslagen van het feest, Te half acht ongeveer liep het feest teueinde. Met dankgebed werd besloten. Daarna een kort woord vauwege de Regelingscommissie tot den heer Van den Ouden, een toepasselijk lied van een drietal jonge dames aan denzelfden heer, en de kleinen kregen hunne Kerstgescheuken ieder een boekje met eene Kerstvertelling, een op mooi papier gedrukte tekst (om aan den wand te hangen), en verder de bij alien zoo welkome krentenkoeken, siuaasappels enz. Het feest is in alle opzichten goed geslaagd. Eere aan alien, die meegewerkt hebben tot dezen goeden uitslag. Maar laat het ook eene aansporing zijn voor de ouders, om hunne kinderen trouw ter catechisatie te zenden, ook gedurende de zomermaanden. Zaanislag, 29 Dec. Heden overleed alhier in den hoogen ouderdom van ruim 92 jaren, de oudste ingezetene onzer gemeente, de heer M. van Kerkvoort. Ongeveer 35 jaren had hij in den gemeenteraad zitting gehad, toen hij op 80jarigen leeftijd zijn mandaat nederlegde. Telkeus werd hij zonder strijd, en door alle partijen als ver- tegenwoordiger in de raad herkozen, terwijl hij zich steeds in de algemeene achting van zijne ge- meentenaren mocht verheugen. Een welverdiende rust wordt dezen man van harte toegewenscht. '8 Gravenhage, 29 Dec. De Eerste Earner onderzoekt heden en morgen in de afdeelingen spoedeischende begrootingsontwerpen, behandelt morgen en overmorgen deze ontwerpen en de Indische begrooting en gaat uiteen tot 5 Januari, ter voortzetting van het onderzoek der Staats- begrooting. De Hooge Raad handhaafde het ontslag van rechtsvervolging in zake het spelen op het Scheveningsche wandelhoofd. In de heden gehouden zitting der Eerste Kamer is door den Voorzitter de nagedachtenis van den Minister Kruys gehuldigd, waarvoor de Minister Kuyper namens de Regeering dankle. De heer Van Alphen herdacht den heer Kruys als oud vriend. De Voorzitter uitte zijn leedwezen ov«r de ingekomen ontslagname van den heer Alberda. De heer Zinnicq Bergman heeft zitting genomen. Benoemd tot kantonrechter te Goes Mr. C. Lucasse, lid van Gedeputeerde Staten vau Zeelaud te Middelburg. In het groote dorp H., in 't noorden van Friesland, is onlangs iemand tot notabele der Herv. Kerk benoemd, die lezen noch schrijven kan. En deze moet toezicht houden op de omvangrijke administratie der groote kerkelijke bezittingen. De echtelieden B. te Nieuwepekela, ruim 60 jaar oud kwamen des nachts van een feest in het hotel Pybes aldaar. De brug over het kanaal stond open, waardoor beiden te water geraakten en ver- drouken. Gearmd werden de lijken opgehaald. De kantonrechter te Zuidbroek heeft een 12jarigen knaap te Meeden veroordeeld tot 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis, wegens het aanhitsen van een hond op een wielrijder, hetgeen botsiug en beschadiging van het rijwiel ten ge- volge had. Een jonge Scheveningsche vrouw, die Woens- dag in het huwelijk trad, is des avonds, kort na de bruiloft, spoorloos verdwenen. Men meldt uit Zaandam De mr. brood- en koekbakker D. J. A. is plotseling in hevige mate krankzinnig geworden. Als oorzaak wordt genoemd eene kwetsie die hij met zijn personeel kreeg over weigering op een der Kerstdagen te bakken. Toen de patroon daarop zelf aan den arbeid wilde gaan, ontdekte hij, dat het meel onbruikbaar was gemaakt. Dit is althans de algemeene lezing van het geval. Een meisje van 10 jaar verliet op den eersten Kerstdag, met haar broertje van 8 jaar, in het vroege ochtenduur heimelijk de ouderlijke woning te Delft. Zij togen over Pijnacker en Zoetermeer naar Gouda, alwaar zij s middags te 4 uur bij hunne grootouders aankwamen. Toen deze van den tocht hoorden, waren de jeugdige avonturiers spoediger in Delft terug, dan zij in Gouda gekomen waren. Beide kinderen hadden het reisplan in het geheim opgemaakt, daarbij de route viudeude op een wandelkaart. Hoe gevaarlijk dienstmeisjes soms te werk gaan bij 't glazen zeemen is weer eens gebleken te Nieuwersluis. Een 18jarig meisje viel daar bij dat werk uit een tweede verdiepiug en kreeg daar bij zulke hevige verwondingen, dat zij spoedig aan de gevolgen is bezweken. Zrkere H., een alleenwonend persoon te Abenes (Haarlemmermeer) ontwaarde bij zijne tehuiskomst dat er gedurende zijne afwezigheid iemand in huis was geweest. Geen kwaad ver- moedeude, begou hij te driuken van gereedstaande melk, en werd na 't gebruik daarvan ongesteld. Bij onderzoek der melk bleek, dat op den bodem der kan koperzuur lag, dat eveneens aanwezig werd bevonden in de boter en het zout. Hij stelde de politie er mee in kennis, die dadelijk vermoedde dat er eene poging tot ver- giftigmg had plaats gehad. De leveusmiddelen werden in beslag genomen en aan de justitie overgegeven tot onderzoek. De man zelf is in 'tziekenhuis te Leiden op genomen. Men is den dader nog niet op't spoor. Er is uitgevonden, van waar de kinder- lijkjes afkomstig waren, die op de Moerdijkspoor- brug werden gevonden. In de doos was een fabrieksmerk aanwezig. De politie vroeg inlichtingen aan den fabrikant, waaruit bleek dat de doos afkomstig moest zijn uit een modewinkel in de Hoogstraat te Rotter dam. Daar vernam men toen dat onlangs een winkeljuffrouw was ontslagendeze werd opge- spoord en voor den officier van justitie te Breda bekende zij, op 5 December te Rotterdam bevallen te zijn vau een levenloozen tweeling, die door haar beminde was meegenomen, in de doos ge- pakt en op de spoorbrug uit den trein was ge- worpen, waar het pakje op een pijler bleef liggen. Volgens de juffrouw hebben de kind^rtjes niet geleefdzij en haar beminde zijn dan ook na verhoor dadelijk vrijgelaten. Vermoedelijk zal alleen een strafvervolging worden ingesteld wegens het op ongeoorloofde wijze vervoeren van lijken. Een Urkervisscber, die tijdens de vorst op de Noordzee aan het visschen was, is op merk- waardige wijze gered. Schipper P. Pasterkamp, varende op de blazer- schuit U. K. 821, was in een stormachtigen nacht en bij felle vorst ter hoogte van het vuurschip „de Haaks" met zijn knecht, Alb. Kroon, en een jongen bezig, het kornet uit te werpen, toen hij uitgleed en overboord viel. De man verdween in de diepte, maar kwam weer boven en zwom zijn schip, dat door den wind voortgedreven was, achterna. Gelukkig zwaaide de blazer over den windwant het achterste kortouw was nog niet vastgemaakt en de korlijn stond strak gespannen. Pasterkamp zonk voor de tweede maal, maar behield zijn bewustzijn en greep onder water met de uitge- strekte armen nog bijtijds het net, waarna hij, steeds onder water, langs de lijn naar boven klauterde. Toen riep hij naar den knecht, die op de plecht met een haak in de hand uitkeek of hij hem zien en vatten kon, en hem den haak in de kleeren sloegmaar deze scheurden door. Met een been binnenboord en het andere er buiten op een vooruitstekeud hout, boog de knecht nu voorover om de hand van den schipper te vatten, met gevaar om van het gladde, slingerer.de vaartuig te vallen, ook wijl hij alle krachten moest inspannen om den drenkeling, die met een hand de lijn en met de andere zijn hand vasthield, omhoog te krijgen. Reeds had Kroon eenige malen geklaagd, dat hij met zijn verkleumde handen den schipper, die met zijn doorweekte wijde kleediug zoo zwaar was, niet meer kon kon houden, en deze had reeds gezegd ,Laat me maar los toen P. op den inval kwam, een touw om zich te laten werpen de jongen haalde een touw, dat om het hoofd van den schipper werd geworpen, waarna deze er in slaagde, een arm er doorheen te wringen. Met vereende krachten werd toen P. langs den gladden buitenkant opgeheschen en binnenboord gehaald. Woeusdagavond tegen 11 uur geraakte een stoomtrawler van Ostende ongeveer 8300 M. bezuiden Zandvoort op een der banken vast, doordat het kompas onklaar geworden was en het vrij hevig mistte, waardoor men de kust niet zien kon. Twee leden der bemanning, de stuurman Essens en de matroos Braks, gingen met het roeibootje naar den wal om hulp te zoeken. Daar het bootje onderweg vol water sloeg, kwamen zij druipnat op de kust. Een hunner ging toen de duinen in, of hij ook een huis kon vinden, maar geraakte verdwaald en werd Donderdag- ochtend door een jachtopziener aangetroffen. De tweede persoon, die wacht bij het bootje gehouden had, vervoegde zich om half 12 aan het politie- bureau en moest onder geueeskundige behandeling gesteld worden, daar hij zich ziek gevoelde. Inmiddels was reeds bekend geworden, dat er een schip gestrand was. De kustwacht telegrafeerde naar IJmuiden om sleepbooten. Twee kwamen dadelijk naar het gestrande schip. De bemanning, toen nog 8 man, werd van boord gehaald. In den avond van eersten Kerstdag, omstreeks 10 uur, werd Ooltgensplaat in beroering gebracht door een vreeselijke misdaad. Eenige jongelieden bevonden zich in het koffiehuis van de wed. v. Loon. Te midden der algemeene vroolijkheid ontstond een woordenwisseling, waarbij de 24jarige Corn, de Vos aan Adr. Kooyman een messteek in de borst toebracht, tengevolge waarvan Kooyman eenige oogenblikken later den geest gaf. De dader werd in arrest gesteld. De verslagene A. Kooyman was een 24jarige arbeider, wonende te Ooltgensplaat, evenals de dader, een ongehuwde .arbeider van ongeveer den zelfden leeftijd. Tusschen den moordenaar en zijn slachtoffer bestond al sedert geruimen tijd een slechte ver- standhouding, die haar oorzaak vond in jaloezie over een meisje. Op den bewusten avond ontmoetten zij elkaar in de herberg van de wed. v. Loon. De ver slagene en zijn makker, de arbeider S. G., hebben toen den dader C. de Vos herhaaldelijk getart en hem eindelijk gezamenlijk aangevallen en op den grond geworpen. De Vos wist daarop op te staan en trok toen zijn mes, waarmede hij eerst S. G. een paar steken toebracht, waarvan slechts e'en een lichte vleesch- wond veroorzaakte. Daarna stak hij opeens A. Kooyman het mes in de borst tot een diepte van pi. m. 15 centimeter, waarop de verslagene oogenblikkelijk doodelijk gewond neerzeeg. Oumiddellijk werd de hulp van Dr. Hers in- geroepen en hoewel deze in het begin nog teekenen van leven bespeurde, kon hij een uur later slechts den dood van bet slachtoffer constateeren. De verslagene was ongehuwd en de voornaamste kostwinner van het gezin. De dader werd onmiddellijk door de plaatselijke politie in hechtenis genomen en in verzekerde bewaring gesteld. Naar men beweert, heeft hij zijn misdaad reeds volmondig bekend. Van andere zijde meldt men nog: De Vos zat in een bierhuis met een meisje, waarmede Kooyman vroeger kermis hield. In den loop van den avond werd krentenbrood ge- bruikt en was Kooyman belast met het snijden en ronddeelen. Over dat verdeelen ontstond twist, waarbij De Vos, die een lang mes in de hand had, opvloog en een der omstaande jongelieden een paar steken onder den rechterarm toebracht. lerwijl deze de herberg uitvloog, stormde De os met het mes op Adrianus Kooyman in en bracht dezt n een ruim 2£ decimeter diepen steek onder het hart toe. De dood volgde binnen een half uur. De dader werd onmiddellijk gegrepen en in het arrestantenhok opgesloten. Hij toonde niet het minste berouw. Vrijdagmiddag werd het lijk in beslag genomen en ter beschikking van de justitie te Rotterdam gesteld. Zaterdagmorgen werd de dader O. de Vos per stoomboot ^Deu Bommel" naar Rotterdam getrans- porteerd en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. Ook nu toonde hij nog niet het minste berouw over zijn daad. Keuien. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Dec. Jan Michiel van Doeselaar, oud 21 j., jm. en Dingena Cornelia van der Hooft, oud 24 j„ jd. Alfred Bernards Inghela oud 24 j., jm. en Aima Pieternella Maria Verbiest oud 19 i id' Johannis Schippers, oud 19 j„ jm. en Janna Herrebout, oud 20 j., jd. Albertus Lodewijk Godefridus Fermont, oud 25 j., jm. en Anna Maria Philomena de Roeck, oud 21 j., jd. Geboorten. 23 Dec. Joseph Franciscus Antonius Marina i. van Desiderius Johannes Augustus van den Eeckhout en van Elisabeth Sophia Buijsse. 25 Dec. Jacomina Levina, d van Johannes Adrianus van der Hooft en van Tannetie' Versluijs. 26 Dec. Anthonie Marinus, z. van Jan Riemens en van Cathelina van Hoorn. Jan Marinus, z. van Jacobus ocheele en van Henderika Schaaije. Jacob, z. van Adriaau de Bruijn en van Kornelia Visser. Overlijden. 21 Dec. Jan de Zeeuw, oud 14 m., z. van Cornelis en van Hendrika Deij. P O L I T 1 E. Bij de politie alhier is als gevonden gedeponeerd een beursje met geld rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Rotterdam, 29 December 1902. Binnenl, Granen. Het naderend uiteinde vau het jaar gaf aanleiding tot geen groote zaken, niettegenstaande er vrij wat ter Beurze was aan- gevoerd. Wegens de afgeloopen feestdagen en het ophanden zijnde Nieuwjaar waren verscheiden Zeeuwsche schippers niet aangekomen. Men noteert- Puike Tarwe 75 7,25 mindere en goede /6,— a 6,50 Rogge 4,75 a 5,30 en puike duarboven Zomergerst met weinig handel /4,70; Wintergerst 4,50 k 5,— Cheva- liergerst 5,a 5,50; Wintergerst 7,20 k 7,80 Zomergerst 7,50 a 8,— Cheva lier 7,20 it 8,— per 100 kilo Haver 3,25 a 4,25 Paardeuboonen 6,75 a 7, Bruine Boouen 5,50 it 9,50 Kooker'wten' 8,— k f 9,50 mindere 7,25 a 7,50 Kroonerwten 9,50 Kanariezaad 10,— a 12,50, alles per hectol. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo 180 en per 100 kilo 7,50 a 8,—; Rogge per 2100 kilo 128 a 130 Gerst Zwarte Zee 114 a 115 Arnerik. Mai's 130 Odessa 125 per 2000 kiloBoekweitgrutten 209 per 2100 kilo; Haver Russische 6,45 per 100 kilo. V Meel. Prima inlandsch 10,75 a 11,50 1° soort 9,75 a 10,50; Zeeuwsche Tarwebloem 11,a 11,75; prima Belgisch 11,25 a 12,25; 1" soort 10,a 11,prima Iransch f 10,a /ll,prima Duitsch 12,— it 13,— le soort 10,75 a 11,75 extra puik Hong. 15,25 k 16,—prima Amenk. 11,25 a 12,25; 1" soort 10,50 a 11,— 2' soort 9,25 kf 9,75 In]. Rogge- bloem 9,50 a 10,75; Duitsche 9,25 a 10,75, per 100 kilo netto. Runderprijzen 54 k 70; Stieren 40 a 56Kalveren 80 a 95; Schapen 40 a 52 Varkeus 42 a 48 cent, alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien 130 it 250; Stieren 55 a 120 Vaarzen 60 a 115 Graskalveren 30 a 40 Fokkalveren /15- nuchtere 7 k 12 Biggen 8 5 13 per stuk. Aardappelen. Spuische jam men 2,50 k f 1 lakkeesche f 2,25 it f 2,50 Zeeuwsche blauwe 2,60 it 2,80 Brielscbe kralen 3,25 a /3,50; Geldersche /2,75 a 2,90Eigen- heimers 2,25 per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld 52 en 60 it 65 cent per half kilo. Zoetemelksche Kaas /24 a/25 Der 50 kilo. V Zeeuwsche Eieren 6,— a 6,50 en Buitenlandsche per 100 3,50. Zeeuwsche A juin 1,— k 1,10 per 60 kilo. Zeeuw schVlas 1,40 a 1,60 per steen, Blauw Hollandsch 1,50 a 2,30. L ij n z a a d 9,50 it 11,50 per hectol. K a r w ij z a a d 11,25 it 11,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in houten vaten per too kilo 11,20 it 11,50 en 8 it 8£ cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten 85 cent en dito Santos 18^ cent per half kilo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2