Landbouwberichten. (iemengde berichten. SPOORWEGONGELUK. oud 17 j., zonder beroep, te Clinge, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot 5 dagen gevang. lu. H. C. v. L., oud 15 j., klompenmazer, 2°. A. v. G., oud 11 j., zonder beroep, te Clinge, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot 5 dagen gevang. J. J. K., oud 19 j., timmerraan te Ter Neuzen, is wegens eenveudige beleediging veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. J. B., oud 36 j., rijksveldwachter te Arne- muiden, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering en valschheid in geschrifte veroord. tot een jaar gevang. met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis en ontzetting gedurende vijf jaren om het ambt van rijksveldwachter te bekleeden. E. J. v. R., oud 33 j., koopman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot twee maanden ge™ng. Men schrijft ons Door den vroeg ingevallen strenge vorst zijn vele kippen uitgescheiden met leggen. Het ge- volg hiervan is, dat de eieren zeer schaarsch zijn en van 75 tot 80 cts per 13 betaald worden. Wie nu eieren gaart, kan er werkelijk een mooien stuiver van maken. Oogelukkig echter willen de meeste kippen niet leggen. Er zijn landbouwers, die van 80 tot 100 kippen hebben en per dag slechts 2 of 3 eieren garen, doch er zijn ook anderen, die slechts een 20ta! hoenders bezitten en toch iedere week met een korf eieren ter markt komen. Hoe komt dit De oorzaak ligt doodeenvoudig in de voeding en de ver- zorging der kippen. Het spreekt van zelf, dat in den winter, als de kippen geen groeu kunnen pikken, geen insecten of wormen vinden, beter moeten gevoederd worden dan in den zomer. Zeer aan te raden is, het graan te vermengen met wat vlee8chmeel. Ook prikkelende zaden als hennepzaad, zonnebloem en boekweit zijn zeer bevordelijk voor het eierleggen. Kippen mogen vooral geen sneeuw- of ijswater drinken, daarom moet meu bij koud, vriezend weer de vogels nu en dan een korn louw water voorzetten. Bij vriezend, alsrnede bij koud, vochtig weder mogen de kippen niet voor half voormiddag buiten komen en moeten reeds half namiddag naar het hok. Dit hok moet, zoo mogelijk, door paardeumest verwarmd worden, goed gereinigd en tusschenbeide gelucht worden. Aan te raden is het hok aan de zonzijde van een venster te voorzien, omdat het licbt er be- hoorlijk kan doordringen. Om in den winter veel eieren te garen is het ook raadzaam vroeg in het voorjaar kuikens te kweekendeze zuLen waar- schijnlijk reeds in den winter leggen. Een landbouwer hier in de buurt heeft 80 kippen, waaronder 5, die in het jongste voorjaar geboren zijn. Van die 5 kippen trekt hij iedeie week 26 eieren, die hij verkoopt voor 3 francsterwijl de andere 75 kippen hem geen enkel ei schenken. Men herinnert zich dat onlangs twee kiuder- lijkjes gevondeu werden, die uit een trein over het Hollandsch Diep op de spoorwegbrug ge- worpen en, door een brugwachter gevouden, aan de justitie te Breda overgegeveu werden. Naar we vernemen moet de politie de schul- digen hierin thans op het spoor zijn. Uit Schiedam schrijft men Het tooneel stelt voor een kerk, daarnaast een huis, vroeger door den predikact bewoond. Na lang leeg te hebben gestaan, komt er zich iemand in vestigen, die aan het einde der maand weigert de huur te betalen. Gevolgen een deurwaarder en betalen. Mijnheer echter boos en zal de kerk, die hem den deurwaarder op zijn dak heeft gestuurd, er wel eens tusschen nemen. Hij laat zijn piano naar boven hijschen en zetten tegen een muur, grenzende aan de kerk. Nan welijks heeft des Zondagsochtends het orgel stil gehouden, of hij begint te tingeleu. 't Wordt in de kerk wel gehoord, doch is niet hinderlijk. Wat nu te doen, om toch die akelige kerk in 't vaarwater te zitteu Hij koopt een zwaar orgel met oplegpaten, plaats dit in zijn keuken op de aanrechtbauk, en nauwelijks is het kerkorgel stil, of het keuken-orgel doet zijn muziek hooren. In de kerk is 'tduidelijk hoorbaar, zelfs meer dan de stem van den voorganger. De menschen kijken elkander aan, en hoe 't zij, zij moeten er om lacheu. De kerk in angst. Buurman heeft het huis voor 3 jaren gehuurd De Zondag werd dan ook met kommer tegemoet gezien. Maar, 't is rustig, 't blijft rustig, den geheelen dienst door. De muzikale bewoner blijkt met de Noorderzon te zijn vertiokken. In het dorp Ingen (gem. Lienden) had bij den bakker R. J. van Wijk Zaterdagavond een treurig ongeluk plaats. Twee knechtjes van ongeveer 16 jaar, op den zolder bezig zijnde koren om te zetten, hadden de onvoorzichtigheid een poffer te ontsteken in een lantaarn. De lantaarn vloog uit elkaar. Toen men naar boven ging om te zien wat er gebeurd was, kon een der jongens nog stamelend zeggen »Ik heb het niet gedaan." Hij gaf daarna den geest, terwijl de ander in deeriiiswaardigen toestaud verkeerde. Een jonge juffrouw D., uit Ubach over Worms (Limburg), die zich naar Herzogenrath begaf om van daar met den trein naar Aken te stoomen, werd op haar weg door een landlooper aangesproken met de woorden »/Je geld of je leven Daar zij niet dadelijk haar beurs afstond, kreeg zij met een handijzer zoodauigen slag op het hoofil, dat uit drie wonden het bloed gutste en zij bewusteloos ueerzeeg. Een dorpsgenoot de heer S., die denzelden weg passeerde, vond haarin dezen toestand en bracht haar tot bewustzijn. Haar beurs met 30 mark was door den bandiet gekaapt. Bij 't onderzoek der Rotterdamsche politie naar de inbraak, die Zaterdagmiddag zou zijn ge- pleegd ten huize van den heer Witstijn in de Avenue Concordia, is geblekeu dat 't verhaal ver- zonnen was. Hoewei het 9jarige zoontje had meegedeeld, dat een man met een grooten baard, gewapeud met mes en pistool, de dienstbode bij de keel ge- grepen en op den grond geworpen had en dus eenig vaag spoor aangaf, oordeelde de" politie een nader onderzoek binnenshuis gewenschtdit gaf aanleiding om aan de mededeelingen van het kind te twijfelen, en nadat het onderzoek was voort- gezet, bekende eergister de 19jarige dienstbode, zelve de daderes van den diefstal te zijn. Om den schijn van waarheid aan haar verhaal te geven, pleegde zij hier en daar binnenshuis braak, zeite zilverwerk op tafels gereed, bracht om de sleutel- gaten krassen en sporen van braak aan, enz. Om de sleutels machtig te worden had zij de pennen gehaald uit de scharnieren der deuren van het buffet, waarin de sleutels geborgen waren. Het kind had zij 't verhaal van den baardigen inbreker zoo ingepreut, dat de jongeu het op 't laatst zelf geloofde en aan de politie vertelde. Toen zij haar bekentenis aflegde, deelde zij ook mede, de gestolen f 30 in een hok onder de steenkolen te hebben geborgen, waar inderdaad 20 gevonden werdf 10 had ze besteed voor een uieuwe japon. Men meldt uit Delft Eene ^juffrouw", die zich met het ontsluieren der toekomst voor anderen bezighoudt, was door middel van den sterken arm uit hare woning ver- wijderd, omdat zij een huurschuld had van 10 weken. De politie ontfermde zich over inboedel en juffrouw, door den eerste onder dak te willen bren- gen en aan het mensch bewijs te geven voor gratis logiea in een der volkslogementen. Toen nu het het armzalig boeltje op een kar geladen was, be- merkte de politieman, dat de vrouw een doosje uit het beddegoed te voorschijn haalde en met bijzondere zorg behartigde. De politieman werd bevatigen door nieuwsgierigheid en, bij onderzeek bleek dat het doosje 100 rijksdaalders, welgeteld bevatte. Het was natuurlijk uit met de gemeeu- telijke liefdadigheid ende huisbaas kwam nu ook aan zijn geld. Een spoorwegongeluk met, helaas, treurigen afloop heeft gister ochtend op de lijn Leiden Woerden, tusschen laatstgenoemde plaats en Bode- grave plaats gehad. De spoorwegbrug over de vaart nabij de halte Waarder, de Wierickerbrug, wordt elken avond, als de laatste trein in de richting Woerden gepas- seerd is, opengedraaid en blijft zoo, ter wille van de scheepvaart, met ouveilige seinen tot den morgen staan. Dan pleegt de brugwachter te komen en haar, voor den eersten trein uit de richting Bodegrave arriveert, dicht te draaien. Dezen morgen heeft wasrschijulijk de wachter Harteveld zich verslapen en toen, ongeveer half zeven met bedoeldeu trein no. 291 nader reed, stond de brug nog open. In den nog donkeren, zwaar mistigen ochtend heeft de machinist blijkbaar de onveilige signalen niet of te laat opgemerkt en vrijwel met voile vaart reed de trein in de brugopening. De locomotief met tender, de bagagewagen en twee volgende derde-klasserijtuigen glipteu over de opening heen, het derde rijtuig, lste en 2d® klasse, viel in de opening en bracht den trein met een ontzettendeu ruk tot staan. De locomotief, door den schok, scheurde van den tender, gleed nog eenige meters voort en viel dan van den spoordijk naar omlaag de tender sloeg eveneens omver, den dijk af. Het bagagerijtuig daarachter werd geheel in elkaar gedrukt, de eerste 3e-klasse-wagen werd voor eeu deel verbrijzeld, de tweede, gedrukt tusschen den eersten en het in de opening be- kuelde rijtuig, viel op zijn achterwielen omhoog. Slechts enkele passagiers zaten in de 3e-klasse- rijtuigen. Zij kwamen er gelukkig met een schramp of een onbeduidende vleeschwond af. Maar heel erustig werd het treiupersoneel ge- troffen. De hoofdcouducteur Priem zat in den bagage wagen nabij de rem het dak van dien wageu, afgestooten door den schok, viel op hem en knelde hem nabij de maagstreek zoo ontzettend vast, dat de dood nagenoeg onmiddellijk volgde. Men moest den ongelukkige laten uitzagen. De conducteur Harteveld, die wilde afspringen, werd met zijn rechterbeen tusschen de afgebrok- kelde spanten gegrepen. Het been werd ver- morzeld en ontzettend leed de ongelukkige, die, hangend aan dat been, zich uiet verroeren kon. Een passagier uit Alfen kwam hem te hulp en heeft zijn lichaam gestut, tot er werklieden kwamen, die de spanten konden wegzagen en 's mans lijden daardoor aanmerkelijk konden ver- zachten. De machinist en de stoker hebben aan het afbreken van tender en locomotief huu leven te danken. Zij vielen op de baan en, schoon ernstig bezeerd, vooral aan het hoofd geeft hun toestand geen reden tot beznrgdheid. Betrekkelijk spoedig was er hulp uit Bodegrave en Woerden, de gekwetsten konden worden ver- bonden en per treiu naar Leiden vervoerd, waar- heen men ook het lijk van den hoofdconducteur Priem dirigeerde. In triest duister was het ongeluk gebeurd. Toen het dag begon te worden kou meu den toestand overzien. De materieele schade is enorm. Behalve veel spoorwegmateriaal werd de brug geheel vernield. Het verkeer moest worden gestaakt. Met bekwamen spoed heeft men een hulpbrug geslagen, zoodat de passagiers, eenerzijds aange- bracht, konden overloopen en in den aan de andere zijde wachtenden trein plaats nemen om hun reis te vervolgen. Spoorwegautoriteiten, maar vooral groote massa's nieuwsgiengen zijn den geheelen dag de imposaute rui'ne komen bekijken. De Parijsche millioenen-oplichtersfamilie Humbert is te Madrid gesnapt. De Fransche ambassade aldaar, door een anoniem schrijven op de hoogte gebracht, maakte het verblijf der familie bekend aan de Madndsche politie. De Humbert's hebben van 9 Mei af reeds kalmpjes te Madrid gewoond en zijn er recht- streeks van Parijs heengetrokkeu. Eerst betrokken zij e en woning van 30 per maand, later een van het dubbele van den huurprijs in een deftige straat, tusschen het koninklijk paleis en de ge- vangenis, waarin zij thans zijn opgeborgeu. De familie had slechts omgang met een mede- bewoner en ontving brieven noch kranten, maar ging dikwijls naar het postkantoor. De Humbert's verklaren, dat zij de slachtoffers zijn van een afschuwelijken laster. In den loop van het eerste verhoor uitten zij bedreigingen tegen zekere hooggeplaatste Franschen. De politie legde beslag op /1140 en op juweelen ter waarde van 5000. Romain d'Aurignac verklaarde, dat zijn ouders en hij gerust zijn en hopen, dat men hun recht zal doen. De woning der Humbert's is verzegeld. Men vermoedt, dat zij papieren in het watercloset hebben laten verdwijnen. De politie-inspecteur had n.l. tegen een uur 's nachts alle toegangen tot het huis doen afzetten, zoO dat men ook niet ontvluchten kon door den tuin, wat werkelijk beproefd werd. Toen hij aan- schelde bleef het stil. Weer belde hij, roepende #in naam der wet, doe openNu werd er geffuister vernomen, slaan van deuren, een lang- durig gestroom van water in de waterclosets en gerucht aan de ramen. Maar daar alle uitgangen versperd waren, wachtte de inspecteur geduldig. Na weer eenige malen bellens, werd hem einde- lijk open gedaan, en de bende was gevangen. De arrestatie van de heruchte oplichters is een groot succes voor de Fransche radicale regeering, die door de nationalisten beschuldigd werd, 't zoek zijn der familie in de hand te werken, omdat te veel leden van haar partij bij de oplichtingen zouden betrokken zijn. Maar die nationalisten zitten nooit om argumenten verlegen. Zij beweren nu, dat de regeering de Humbert's alleen heeft doen arresteeren om de aandacht af te leiden van onthullingen van generaal De Galliffet, betreffeude de rol door het kabinet-Waldeck-Rousseau in de zaak Dreyfus gespeeld, en dezelfde nationalisten beweren, dat men een herziening van het proces- Dreyfus wil bewerken, terwijl de zaak-Humbert alle gemoederen bezig houdt. Deze uitingen van spijt van de tegenstanders bewijzen ook dat de gevangenneming der Humbert's een succes is voor het kabinet-Combes en vooral voor den Minister van Justitie Valle. Op de arrestatie der oplichters was een belooning gesteld van f 12,500, die nu aan de Spaansche politie zal worden uitbetaald. Een kunstkooper te Parijs is het slachtoffer geworden van een paar sluwe oplichters. 's Morgeus kreeg hij bezoek van een net gekleed heer met wien hij het eens werd over den verkoop eener schilderij, voor 800 frs. De kooper beloofde tegen 4 uur terug te komen voor andere zaken, waar- over hij zich nog wilde bedenken. Tegen 2 uur verschijnt een ander liefhebber, die grooten zin toont in het verkochte doek en er 1200 frs. voor biedt. De kunstkooper moet tot zijn leedwezen verklaren, dat het al verkocht is, maar belooft ten slotte ie zullen trachten het van den kooper terug te krijgen en het dan aan den tweeden liefhebber thuis te bezorgen. De eerste verschijnt te 4 uur weder, maar toont weiuig lust van den koop af te zien. Na veel praten laat hij zich overhalen tegen een vergoeding van 200 frs. de overeenkomst te verbreken, en de verkooper telt hem de som uit, blijde zelfs nog 200 frs. te zullen verdienen. Toen hij echter den volgenden dag de schilderij liet bezorgen aan het opgegeven adres, bleek daar niemand van den naam des koopers bekend te zijn. Koude en wolven. In de omstreken van Blezseug in Hongarije is een 18tal zigeuners op het open veld door een geweldigen sneeuwstorm overvalleu. De ongelukkigen ziju alien gevonden, gestorveu vau de koude. Te Gross-Szalonta werd een 18jarige jonge boer, Stephan Bruuuer genaamd, door een bende wolven overvallen en verslouden. Zijn beenderen en kleederen slechts werden teruggevonden. De felle koude heeft de wolven zefs tot in de nabijheid van Wiener-Neustadt gebracht, waar hun sporen zijn herkend en verscheidene honden door hen werden verslonden. Men herinnert zich niet, in die streek ooit wolven te hebben gezien. Een vreeselijk verhaal van een schipbreuk is gedaan door de bemanning van een schoener uit Portmadoc ,Mary and Leanor," welk schip was geworpen op de Duitsche kust nabij den vuurtoreu van Jade. De bemanning, bestaande uit vijf personen, redde zich in het want. De kapitein. Jones genaamd, die het gebruik vau zijn rechterarm had verloren, moest door den stuurman in het want vastgebondeu worden, de anderen konden zich zelf vastmaken. Het weer was bitter koud, er viel een kille sneeuwregen, terwijl zware golven voortdurend tegen en over het schip sloegeu. Tegen tieu uur klaarde het weer een weinig op en zij werden gezien van uit den vuurtoreu van Jade. Kort Jaarop kwam eeu Duitsch oorlogschip in zicht en trachtte met een boot de ongelukkigen te ledden, maar de golven waren te hoog. Den geheelen nacht bleef het oorlogschip echter in de buurt en liet zijn zoeklicht op de schoener schijnen, wat tenmiuste het gevoel van verlatenheid aan de schipbreukelingen oulnam. Hun toestand was echter vreeselijk; van de vier matrozen waren de arroen en beenen bevroren, van den vijfde, den kapitein, alleen de beenen. De regen was door hun zeelaarzen gedrongen, en die waren toen hard bevroren. Hun handen waren met een laag ijs bedekt. Eindelijk kwam er een reddingsboot, getrokken door een sleepboot, en na 26 uur werd het vijftal uit zijn ellende gered. Men had echter eerst de meeste moeite hen uit het want te bevrijden. Moulai-Mohammed, een berucht Algiersch rooverhoofdman, die tallooze karavanen heeft uit- geschud, hoeven heeft geplunderd, een vijftal in landers, e£ne Europeaansche vrouw en zijn eigen kind heeft vermoord, en die alle Afrika-jagers aanviel en beroofde, die de schrik van het gebied der Beni-Snoussis was, is een dezer dagen door Ca'ids gedood. Dezen hadden zijn schuilplaats ontdekt, begaven zich in alle suite daarheen, klommen op het dak van zijn huis en wierpeu met brandende fakkels naar hem, hopende hem door vuur en rook te bedwingen naar buiten te komen. Inmiddels werd ook lustig op hem ge- schoten, totdat hij zich eindelijk gewond overgaf. Op weg naar de gevangenis bezweek hij. De telegrafie zonder draad. Zaterdag 1.1. is het eerste telegram zonder bemiddeling van een kabel over den Atlantischen oceaau gezonden en wel van kaap Breton naar Cornwall door lord Minto aan Koning Edward gericht. Marconi meldde den gouverneur het overseinen op soort- gelijke wijze en heden werd daarvoor dankgezegd, waarna het tweede telegram over den Oceaan door den uitvinder aan den Koning van Italic werd verzonden, gevolgd door een aantal berichten aan Italiaansche nieuwsbladen. Z. M. en de nieuws- bladen zonden gelukwenschen terug aan Marconi. Sedert eenige dagen logeerde te Genua in een klein hotel markies Reggio, behoorende tot de hoogste Genuaansche aristocratie, met een jonge, zeer elegante vrouw. Op een zekeren dag in de vorige week zag de hotelhouder beiden niet op het gewone uur verschijnen daarom ver- schafte hij zich na vergeefsch kloppen toegang tot de kamer zijuer geheimzinnige gasten en za^ tot zijn ontzetting beiden dood op het bed liggen. De markies had in zijn hand nog de revolver waarmee hij eerst de jonge vrouw en toen zich zelf gedood had. Op tafel lag een papier met de volgende woorden r Wij maken een einde aan ons leven omdat wij elkaar te liefhebben wij hopen in een ander leven vereenigd te zijn, nu wij het hier beneden niet "kunnen wezen. Wij vracun alien vergiffenis." Een aanstonds ingesteld onderzoek bracht weldra aan het licht, dat de minnares van markies Reggio was de gravin Uboldi, wier echtgenoot kapitein der infanterie en wier broeder kolonel bij de Alpenjagers en aide de camp des konings is. R»ggio was ook gehuwd en vader van twee kinderen. Een familie-moord. In Zurich woonde in de herberg De Zon zekere Heiurich Toggweiler, een Jljarig man, met zijn 35jarige vrouw Anna Riicdi en hun tweejarig dochterje Anna. Het was een ongelukkig huwelijk. Toggweiler, een ruwe klant, mishandelde zijn vrouw herhaaldelijk om allerlei kleinighedeu, zoodat zij eindelijk met haar kind naar haar moeder vluchtte, en daar weer haar intrek nam. Teveus diende zij een verzoek tot echtscheiding in. Donderdagmiddag zou de kantonrechter in het daaruit gevolgde proces uitspra&k doen. 's Morgens ging hij naar het parket om de stukken in te zien, doch omdat die juist in handen waren, kon hij ze niet krijgen en nu begaf hij zich regelrecht naar het huis van zijn schoonmoeder. Die vroeg wat hij wilde "Ik wil nog een paar woorden met Anna spreken zei hij. De oude vrouw had geen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6