Ter Neuzensche Courant. Ponderdag 25 December 1902. 42e Jaargang. No. 4321. TWE3BDB BLAD. FETTILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Telegrafische berichten. De blokkade. Uit Zuid-Afrika. Een familie-drama TER NEUZEN, 24 December 1902. baarheid kunnen betuigeu RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Burgemeester en Wethouders ran TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat de Gemeente-Secretarie met ingang van 2 Januan 1903 on de gewone werkdagen voor het publiek zal zijn geopend, van dea voormiddags 8-12 en des namiddags van 2—6 nur, met uitzondering van den Zaterdag, wanneer de Secretane des namiddags 5 uur wordt gesloten. Ter Neuzen, 23 December 1902. Bargemeesters en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De Duitsche ,/Reichsanzeiger" heeft't volgende bekend gemaakt over de blokkade van de. Vene zolaansche havens Pnerto-Cabello en Maracaibo Nu de regeering van de Ver. Staten van Vene zuela geweigerd heeft te voldoen aan de te harer kennis gebrachle eischen van dekeizerlijke regeering, zullen de havens Puerto-Cabello en Maracaibo worden geblokkeerd. De blokkade treedt 20 December in werking. Schepen onder andere dan Venezolaansche vlag, die voor de dagteekenmg van deze bekendmaking zijn vertrokken nit West- Indische of Oost-Amerikaansche havens, krijgen een uitstel van 20 dagen voor zeil- en 10 dagen voor stoouischepen. Komende uit andere liavens wordt aan zeilschepen een uitstel van 40, aan stoomschepen van 20 dagen toegestaan. Schepen onder andere dan Venezolaansche vlag, die op den dag van deze bekendmaking in de geblokkeerde havens liggen, krijgen 15 dagen tijd. Schepen die trachten de blokkade te verbreken stellen zich bloot aan de maatregelen, die krachtens^ het volkenrecht en de verdragen met de onzijdige mogendheden op hen van toepassing zijn. Lord Milner heeft meegedeeld, dat in Zuid- Afrika vijf nieuwe spoorwegen aangelegd zullen worden, en wel: van Transvaal naar Rhodesia, nl. van Krugersdoip en Zeerust naar Lobatsi van Veertien-Stroomen naar Klerksdorp, een rechtstreeksche verbiuding tusschen Kimberley en Johannesburgvan Harrismith naar ereeniging ter ontsluiting van het noordoostelijk deel van den Vrijstaatvan Ladybrand door Ficksburg uaar Bethlehem, en van Springs, bij Johannesburg, door Ermelo en Zwaziland, naar de Delagoa-baai. De correspondent van de //Daily Telegraph te Johannesburg, die dit meldt, bericht tevens, dat de toestand hoopvol is. De repatriatie, de landkwestie, de spoorwegkwestie enz. vorderen zoo goed mogelijk, meent bij. Het vraagstuk van kafferarbeiders op den Rand blijft echter tot de moeilijkate onafgedane zaken behoorpn. De Rand- mijuen hebben slechts 47,000 kaffers in dienst, in plaats van drie maal zooveel vroeger. De be- langrijke goudopbrengst bewijst niets, want de mijnmaatschappijen zijn bezig hun ertsreserves uit te putten het exploreerwerk staat stil. Zuid-Afrika schijnt overstroomd te moeten wor den van Engelsche elemenlen. Van 26,000 personen, did Engeland gedurende Augustus ver- lieten, zijn er meer dan 5000 naar Zuid-Afrika gekomen. Van andere uaties zijn daar gedurende dezelfde maand meer dan 600 aangekomen. Van af 1 Januari tot 31 Augustus 1902 zijn er uit Engeland gekomen ongeveer 25,000, tegen 18,000 in 1901 en van andere naties bij de 3000. Uit Australie alleen zijn niet minder dan 8630 nieuwelingen naar Zuid-Afrika ovrrgekomen, nl. van Nieuw Zuid Wales 781, Victoria 167H, Queensland 254, Zuid-Australie 290, West-Au stralie 342, Tasmania 212. 65) Alles gaat uitstekend. Tot nu toe is er niets dat onze bevrijdingsplannen in den weg staat, zeide Mr. Gardiner aan Jeanne Berard nadat hij liaar van zijn bezoek verslag gedaan had. Neen, niets, gaf zij ten antwoord, en toch zullen zij gewijzigd moeten worden. Gewijzigd, waarom Omdat men n, zelfs na de ontvluchting niet moet kunnen beschuldigen, er de hand in te hebben gehad. Het geheele gedrag van den di- recteur, zijn bereidvaardigheid, en vriendschap, die hij u toont, leggen ons tegenover hem ver- plichtingen op, die wjj niet mogen verzaken. Het mag hier na uw vertrek met gezegd worden, dat gij iedereen bedrogen hebt, dat gij een komedie hebt gespeeldLaten wij dat niet uit het oog verliezen. Ons doel, de reden waarvoor wij hier zijn gekomen, zal veel verschoonen en over het hoofd doen zien, maar toch bid ik u, doe alles wat ge kuut om de vermoedens van u af te leiden Ik zal doen wat ik kan. Dan is er nog iets. En dat is? Wij moeten ook aan Fortier denken, die zooveel voor vader heeft gedaan en nog wil doen. Als bet uitkomt, dat wij het zijn geweest, die vader bevrijd hebben en dat Fortier daarbij kracht- dadig heeft geholpen, wat zal hij dan na ons vertrek niet te ljjden hebben van de weerwraak Waar gaat het heen als het zoo aanhoudt, vragen de Afrikaanders bezorgd. Dresden, 22 Dec. Het ,/Dresdner Journal" meldt, dat de kroonprinses in den »acht van den 1 iden 0p den 12den dezer in klaarblijkelijk geeste- lijk overspannen toestand Salzburg plotseling ver- laten heeft en zich, brekend met al haar Saksische betrekkingen, naar het buitenland heeft begeven. Het hof heeft voor dezen winter alle groote feestelijkheden afgezegd, ook de Nieuwjaars- receptie zal niet plaats hebben. De kroonprinses, een Oostenrijksche aartsher- togin, was elf jaren getrouwd en uit dit huwelijk zijn drie jongens en een meisje geboren. Bij de behandeling der vestingbegrooting in de zitting der Tweede Kamer van Maandagavond bracht de heer Hennequin ter sprake de onderhande- lingen met Ter Neuzen, om de bestaande ver- dedigingswerken te vervaDgen door een kustbatterij. Hij bestrijd daarbij de stelling van den Minister, dat men hier bijdrage van Ter Neuzen kan eischen en vraagt den Minister of op dit oogenblik de vesting Ter Neuzen kan dienen tot haudhaving onzer neutraliteit op de Wester-Schelde. De Minister van Oorlog antwoordde dat hij plannen heeft laten opmaken, doch dat het hier voorcamelijk eene geldkwestie geldt. Hij zal echter zoodra mogelijk eene beslissing nemen en trachten de zaak tot voldoende oplossing te brengen. De vereeniging //de Volharding" zal zoo vernemen wij op Dinsdag 80 December a. s. haar tweede soiree in dit seizoen geveu. Zij heeft, naar men ons mededeelde, rekening gehouden met den tijd, de laatste dagen van het oude jaar, en daarom haar best gedaan een varieerend programma ten gehoore te brengen. Zoo zullen de leden kunnen genieten van muziek, zang en tooneel. Enkele oude leden, voor eenige dagen hier aau- wezig, hebben hunne medewerking toegezegd, en zullen o. a. solo's worden gegeven op de viool en solo-nummers worden gezongen, alles afge" wisseld door comediespel. Waar de vereeniging zoo heeft getracht het hare te doen, is het te weuschen, dat de leden deze pogingen door een druk bezoek op prijs toonen te stellen. Heden had aan het gebouw van het Pro- vinciaal Bestuur te Middelburg, de aanbesteding plaats van 1°. Het maken van een dukdalf, vloei- en meerpalen, pontonjukken en een toegangsbrug en verbetering van de geleidingsdukdal ven der pontons in de tramweghaven aan het Zijpe. Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer Mees Visssr te Papendrecht, voor 14,910. 2°. Het verleugen van de basaltglooiing tot ver- "idiging van den duinvoet tusschen de strand- hoofden n«* 11 en 12 aan de Oude Hoeve aan de noordzijde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in Zeeland. Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer P. Vink te Noordgouwe, voor 9997. 3°. Het vervangen van de beschoeiing van de weslzijde van de Marinebuitenhaven te Vlissingen door eene glooiiug van znilenbasalt en het uitvoeren van bijbehoorende werken. Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer W. Dekker te Yeere, voor 4484. Naar men verneemt, zal de verplichte hengstenkeuring in deze provincie gehouden worden in de eerste of tweede week van Februari a. s. voor hengsten die bij de laatste keuring nog niet den vereischten leeftijd hadden bereikt, ongesteld waren of later ingevoerd zijn. Ondanks de lagere der beamten, die door hem om de tuin zijn ge- leid en bedrogen Het is waar, zeer waar, wat ge daar zegt Dat is iaderdaad een moeilijkheid, waaraan ik niet gedacht had. Maar wij zullen haar overwinuen Ongetwijfeld. Maar hoeveel tijd denkt dat wij er voor noodig hebben Heel weinig. Ik heb mijn vertrek over tien dagen bepaald en aangekondigd. Over tien dagen?zal vader over 10 dagen vrij zijn? Zal ik hem waarlijk over tien dagen in mijne armen kunnen sluiten Ik ben er zeker van. Beste vriend hoe zal ik u ooit mijn dank- Hanley Gardiner zag haar aan en zweeg. Drie dagen na zijn bezoek bij den directeur werden Hanley Gardiner twee stukken overhandigd. Het eene gaf hem verlof zich steeds met den veroordeelde Fortier, te onderhouden, het tweede berichtte hem, dat Marcelle Hebert zich in het Sint Jozefsgesticht der geestelijke zusters te Nou mea bevond en bevel was gegeven, hem toe te laten, wanneer hij haar wenscbte te spreken. Reeds den volgenden dag begaf hij zich naar de stad, liet zich het gesticht aanwijzen en bevond zich weldra in een soort van spreekkamertje, waar Marcelle Hubert zich bij hem voegde. Haar verschijning verbaasde hem. Gij weet zonder twijfel, wie ik ben juffrouw, begon Hanley Gardiner, nadat hij haar gegroet had. Men heeft mij gezegd, dat hij Hanley Gardiner zijt en het kwam mij voor dat ik uw naam had gehoord in vroeger jaren, toen ik nog niet was, wat ik nu benIk kan echter prijzen die in 1902 bedongen werden, ueemt de paardeufokkerij steeds toe. In 't afgeloopen jaar werden daarvoor bestemd 8399 merrien. Hoek, 24 Dec. Eindelijk. Deze week is van gemeentewege een begin gemaakt met het plaatseu van eenige urinoirs in verschillende gedeelten van de kom. Onnoodig te zeggen, dat na in eene reeds laDg gevoelde behoefte voorzien is. Jammer echter, dat de //eclips" nog onvolkomen is, wat echter met een kleine verandering wel te verhelpen zoude zijn. Axel. De nieuwjaarscollecte alhier heeft opge- bracht eene som van f 460. Axel, 28 Dec. Hedennamiddag overleed alhier de heer H. W. Bor, sedert 1 Maart 1901 directeur van het post- en telephoonkantoor alhier. Sas van Gent. Maandag had in het cafe van den heer P. Bockstael alhier ten overstaan van notarissen Dregmans te Axel en Steegers te Asseuede de openbare verkoop plaats van een partij bouwland gelegen in den St. Aibertpolder onder deze gemeente, ten verzoeke vau Josephus de Clerck c. s., te Ter Neuzen, waarbij de 3 k'oopen in massa geve' werden toegewezen aan den heer A. van Loo, grondeigenaar te Gent, voor de som 1010 per gemet. Sas van Gent, 24 Dec. Gisteren werd alhier door het bestuur van den Oud-Vogelschorpolder aanbesteed 1°. het aanleggen van een nieuwen weg en het maken van 1210 M1 keibestrating en 2515 M1 grindbaan, zonder het vervoer van het benoodigde materiaalraming 14,040. Voor dit werk kwamen 20 inschrijvingsbilletten in, als T. de Pauw te Terdonck (Belgie) voor f 18,000, M. A. Verschelling te Ter Neuzen voor f 13,998, J. Douw te Zierikzee voor f 13,777, L. de Meijer te Selzaete (Belgie) voor f 13,560, E. Claeijssens te Sas van Gent voor f 13,550, A. van Heessel te Boxtel voor f 13,517, P. Bauwens te Sas van Gent voor 13,490, G. Verhelst en F. van der Peijl beiden te Ter Neuzen voor f 18,350, C. van der Hooft te Ter Neuzen voor f 12,888, J. Lindenberg te Wemeldinge voor f 12,866, E. P. Stael te St. Jansteen en A. de Waal te Houtenisse voor f 12,787, J. A. Meertens Jz. te Hoek voor f 12,349, G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor 12,290, E. Merlaan voor 12,110, G. Orlan voor 11,790, beiden te Gent (Belgie), V. Willems te Selzaete (Belgie) voor 11,450, J. Rottier te St. Jansteen voor 10,782, J. Jansen voor 10,685, A. Tholens Dz. voor f 10,625, beiden te Ter Neuzen. Aan den laagsten inschrijver, den heer A. Tholens, is het werk gegund. 2°. het vervoeren der voor die wegen benoodigde keien, kantsteenen en grind, wat is opgedrageu aan Aug'. Dhert, te Westdorpe als de keien van station Philippine f 1,per 1000 stuks, de keien van Huisje Driekwart 1,25 per 1000 stuks, de kantsteenen van station Philippine voor 0,02 per M1, kantsteenen van Huisje Driekwart f 0,02 per M1, grind van Hnisje Driekwart 0,70 per M3. Koewaclit, 23 Dec. Heden werd in den ge- meenteraad, waarin alle leden tegenwoordig waren, met algemeene stemmen tot geneesheer belast met de armenpractijk en de vaccinatie voor het jaar 1903 herbenoemd de heer Dr. A. Verscheure te Stekene (Belgie). Dit is thans het 15« jaar, dat de heer Yerscheure als zoodanig zal werkzaam zijn. Zooals bekend is, heeft Belgie alien invoer van varkens uit ons land verboden, Toch werden dezen zomer dagelijks tal van biggen en ook vele vette varkens over de grenzen gebracht. Dit smokkelen ging, naar het scheen, met geen groote geen oplossing vinden voor de vraag, wat iemand als gij van een ongelukkige vronw, als ik ben, kuut verlangen Ik heb op mij genomen om a tijding te brengen van iemand, in wien ik belang stel om dien persoon alles over te brengen, wat gij hem misschien zult willen zeggen. Wie is dat? vroeg zij angstig. Ik spreek van Armand Fortier. O Er is hem toch niets overkomen Niets kwaads al thans. Hij is op het eiland Nou, niet waar? Zeker. En men heeft hem tot de vierde klasse ver- oordeeld, hoor ik. Hij werd daar eerst ingebracht, maar het is mij gelukt, hem in de derde verplaatst te krijgen. Goddank Ik vreesde zeer voor hem, omdat ik weet hoe de hoofdopzichter Robin hem haat. Ik begrijp u, maar de beachermers van Fortier zijn gelukkig machtiger dan de opzichter. AchMaar hoe lang zal hij nog in de strafgevangenis van Nou moeten blijven, voor hij zijn verltf kan bekomen en En met u in het huwelijk kan treden, met waar? Dat wildet ge immers zeggen? Inderdaad, mijnheer. Ik bemerk, dat hij a al onze wenschen heeft medegedeeld. Het zijn dus ook uw wenschen Zonder twijfel, mijnheer. Welnu, wacht dan geduldig af, tot zij ver- wezenlijkt kunnen worden. O, zeker mijnheer ik zal wachten moeilijkhedeu gepaard, want zelden hoorde men van aanslagen. In sommige grensgemeenten waren zelfs vaste personen die voor een zekerc som per stuk de varkens met kar en paard op Belgisch grondge- bied brachten. Dit frauduleus invoeren van varkens heeft de aandacht getrokken en de heer Fr. van Brussel, landbouwer-volksvertegenwoordiger, uit de aan- grenzende gemeente Stekene, heeft thans verlof gevraagd en verkregen om den Minister van Land- bouw en van Financien te interpelleeren over het smokkelen van varkens aan de Nederlandsche grens. Deze interpellatie zal op een nader te bepalen dag geschieden en kan wel tot gevolg hebben, dat het toezicht aan de grenzen verscherpt wordt. 's Gravenhage, 24 Dec. Tweede Kamer. De Waterstaatsbegrooting werd zonder stemming aan- genomen, na aanneming van het amendement- Schokking om een Rijks-zuivelschool te Bolsward op te richten in plaats van te Leeuwarden. De heer Gosman Borgesius diende, raede namens 4 andere leden, een motie in om later te behandelen, om in afwacbting van een Dadere regeling, aan belangrijke takken van openbaren dienst portvrijdom toe te staan. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Yan Limburg Stirum, antwoordde de Minister dat er geen kwestie is van ondergang der Maat- schappij, maar wel dat er onderhandelingen gaande zijn om aan de zaak van het postcontract krach- tigen grondslag te geven. De West-Indische begrooting werd aangenomen ua de verklaring van Minister Idenburg dat hem niets bekend was van de praatjes over het voor- nemen van Duitschland om Curasao te koopen en evenmin van eenige pressie van eenige mogend- heid ten aanzien van Curasao of van welke kolonie ook. Aangenomen werden de verdere hoofdstukken der begrooting en een reeks van kleine ontwerpen. De overeenkomst met Belgie, betreffende het kanaal GentTer Neuzen, werd van de agenda afgevoerd. De Kamer is daarna uiteen gegaan. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken In sake M. C. d. M., ond 59 j wed. P. R., winkelierster te Clinge, Ch. L. K., oud 45 j., winkelier te Clinge, F. d. K., oud 50 j., hnisvr. van L. B. F., winkelierster te Hulst, S. Y., oud j., wed. F. X. d. R., winkelierster te St. Jansteen, J. A. d. W., oud 50 j., winkelier te Hulst, M. B., oud 45 j., huisvr. van J. K., winkelierster te Hulst, geappelleerden van von nissen van het kantongerecht te Hulst waarbij z(j ter zake van het ten verkoop voorhanden hebben van phosphoorlucifers waren vrijgesproken, zijn de vonnissen van vooraoemden kantonrechter vernietigd en geappelleerden veroordeeld ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. A. P., oud 34 j,, smid te Graauw, is wegens huisvredebreuk veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. 1°. E. v. O., oud 38 j., poelier, 2°. J. v. O., oud 14 j., zonder beroep, 8°. F. v. O., oud 12 j., zonder beroep, te Clinge, zijn wegens strooperij veroord. de 1* tot 5 dagen, de 2° en ieder tot 3 dagen gevangenisstraf. 1°. J. V., oud 18 j., koopman, 2°. P. D. H., Gij bemint hem dus Ja, mijnheer, dat doe ik, antwoordde Mar celle Hebert. Nu en ik zeg u bovendien, dat Fortier binnen eenige maanden eenige wekeneenige dagen misschien, zijn verlofpas zal bekomen om zich als kolouist te vestigen en met u te trouwen. Zij bleef hem een poos onbeweeglijk aanstaren. Toen greep zij hem plotseling bij den arm en hem strak in de oogen ziende, vroeg zij Is het waar wezenlijk waar, wat ge daar zegt Zeker is het waar! Denkt ge dat ik u in zoo iets zou willen bedriegen De directeur ge- neraal in eigen persoon heeft het mij beloofd. O, mijn God: "tYelk een geluk! Welk een geluk Zij was doodsbleek geworden. Ziet ge nu wel, dat ge hem waarlijk lief- hebt sprak Mr. Gardiner. De gedachte maakt mij gelukkig, dat wij wel dra vereenigd zullen zijn. Wij krijgen dan ons eigen hnis, nietwaar Ons eigen land, eveuals de andere kolonisten O, ik zal werken Ik zal vlijtig werken en mijn best doen, dat verzeker ik u. Ik kan werken, ik ben een vrouw uit het volk die met haar handen eerlijk het brood ver- diende. Zeg hem, dat ik wanneer ik eenmaal zijn vrouw ben hem zoo zal liefhebben, dat hij •1 zijn ellende zsl vergeteu. Toen Mr. Gardiner heenging, bracht zij hem aan de dear, kustte hem de handen en fluisterde herhaaldelijk het woord dank, dank, dank (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5