A 1 g e m e e n Uieuws- en Advertentieblad Zeeuwscb'Tlaanderen. No. 4320. Dinsdag 23 December 1902. a 40 cent. Kantoorbehoeften. Kantoor- on Schrijfbshoeftsn 7 0 0 f 42® Jaargang. "Wegens het Kerstfeest zal a.s. Vrijdagavond geen nummer van dit blad ver- schijnen. BURGERLIJKE STANDr FEUILLETON. ONSCHULDIG VEROORDEELD. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgio 1,40. Voor Amerika 1,82}. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. OTIXTSNTiSS Van 1 tot 4 regeli 0,40. Voor alien regel meei 0,10. Bjj directs opgaaf ran driemaal plaatsing derselfde advertent)* voidi cu slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatanumte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Nieuwjaars-advertentien voor het nummer van 1 Januari 1903, dat Donderdagmorgen 1 Januari zal verschijnen, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Woensdag 31 dezer, des na- middags 4 ure. Ter Neuzen, 22 Dec. 1902. Firma P. J. VAN DE SANDE. Ten einde teleurstelling te voorkomen zij herinnerd, dat voor de TER NEUZENSCHE COURANT met geen lljst om advertentien wordt rondgegaan. Prijsopgaaf wordt gevraagd van ten behoeve der gemeente-administratie van TER NEUZEN te leveren naar ter gemeente-secretarie ter inzage liggende opgaaf en monsters, uiterlijk Maandag, 5 Januari 1903, 's namiddags 8 uren. Ter Neuzen, 22 December 1902. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Het Boerenhulpfonds. Duitsche bladen beric'hteu, dat generaal Botha door bemiddeliug van den beer J. Duiven te #4) 1 Fortier had inderdaad meer reden van tevreden- heid, dan hij zelf wist, daar Mr. Gardiner be- sloten had nog dienzelfden dag zijn belofte om- trent Marcelle Hebert gestand te doen. Tegen twee uren in den middag liet hij zich met ziju sloep naar Noumea brengen. Aan land gekomen zocht hij zonder verwijl den directeur-generaal op, het hoofd van bestuur over alle gevangenen en inrichtingen der verbanuingskolonie. Gaat ge nog eens naar Boural terug vroeg de directeur, toen Mr. Gardiner had plaats ge- nomen. Ik dacht dat uw studien daar geeiudigd wren Volkomen geeindigd, waarde heer. Maar ik weuschte om een andere reden er heen te gaan, en ik kwam juist hier om u toestemmiug te vragen, die ik uoodig heb, om iemand daar te spreken. Wien Een galeiboef? Dat niet zoo zeer, ik wenschte een der vrouwelijke veroordeelden te spreken, die met het transport van de *Saone" is medegekomen. Marcelle Hebert P vroeg de directeur. Utrecht eenige bekende Boerenvrienden in Duitsch- land heeft opgedragen, een lijst op te maken van in Duitschland vertoeveude weduwen en weezeit van uitlanders, die strijdende voor de republieken gevallen zijn, en van verminkten onder die categorie van strijders, voor zoover zij noodlijdend mochten zijn. De generaal wenscht hun namelijk uit het ,/Generale Boerenhulpfonds" onderstand te ver- leenen. Aan de belofte van generaal De la Rey, onlangs in Duitschland afgelegd, wordt hicrmee reeds een begin van uitvoering gegeven. Manifest der Boeren-generaals. Brussel, 19 Dec. De dagbladen maken een manifest van de generaals Botha en De la Rey openbaar, gedagteekend Londen, 12 Dec. Daarin wordt gezegd, dat het besluit van den Britschen Minister van Kolonien om naar Zuid-Afrika te gaan, de generaals heeft doen besluiten hnn voor- nemen op te geven om verschillende centra van Belgie te bezoeken. Wij vertrekl&n, zeggen zij, Zaterdag naar Zuid-Afrika om ons ter beschikking van Chamberlain te stellen en hem ter plaatse de inlichtingen en de hulp te verstrekken, welke hij wenschen mocht, in de hoop, dat wij daarmee ons verlangen zullen bewijzen om met onze nieuwe regeering samen te werken en om aan onze on- gelukkige landgenooteu de bestediensten te bewijzen. Wij betnigen onze zeer diepe dankbaarheid aan alien die, in Duitschland, Frankrijk, Zwitserland en Belgie, zoo edelmoedig hebben geantwoord op ons beroep ten gunste van de weduwen en weezen. Wij rekenen er op, dat onze edele vrienden hun pogingen zullen voortzetten ten bate van onze arme landgenooteu. De Engelsche politiek. Lord Lansdowne, de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft dezer dagen het woord gevoerd aan een politiek feestmaal in het Hotel Cecil te Londen. Na Washington's waarschuwing tegen ingewortelde anlipathieen te hebben aan- gehaald, sprak hij er zijn genoegen over uit, dat Duitsche en Britsche oorlogsschepen gemeenschap- pelijk handelen in Venezuela. Wat Frankrijk betreft, ofschoon hij tot zijn leedwezen verplicht was de uit een rijke verbeelding ontsproten bewe- ring tegen te spreken dat alle denkbare moeilijk- heden op het punt waren, bijgelegd te worden, waren zulke geruchten hem toch welkom, omdat zij aantoonden dat de wind der openbare meening in de goede richting waait. Er zijn andere mogendheden voor wie wij een ingewortelde sympathie voelen, vervolgde Lans downe, b. v. de Ver. Staten en Portugal. Ook maakte hij gewag van de faciliteiten die Italie aan Engeland verschaft in Somaliland. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat, hoe meer de groote mogendheden samen handelden en elkander vertrouwden, hoe beter dit voor de belangen van den wereldvrede zou. wezen. Hoe weet ge dat Ik raadde het omdat ik weet, dat gij in dien Fortier belang stelt. Ha, gij deukt, dat ik niets weet Maar gij vergist u, ik weet integeu- deel alles en ik weiger u eenvoudig mijn toe stemming om naar Bonral te gaan. Mr. Gardiner ontstelde in het eerst niet weinig bij deze woorden. Hij stelde zich echter weldra gerust, toen de directeur hem bij den arm nam en in een hoek van de zaal tot hem zeide Ik wil niet toestaan, dat ge u de moeite zult geven om naar Boural te gaan, daar ge Mar celle Hdbert veel gemakkelijker te spreken kunt krijgen. Ik zal dadelijk bevel geven, dat zij naar Noumea moet gebracht worden. Ge kunt haar dan in het hospitaal of in het St. Jozefs-klooster spreken. Ik dank u zeer voor uw goedheid, sprak Mr. Gardiner uit den grond van zijn hart. Kom, kom. Bedank mij niet, voor zoo'n kleinigheid. Ik ben gaarne bereid u in alles van dienst te zijn. Bezoekers als gij zijn zeldzaam genoeg in dezen verloren uithoek, en daarom moeten wij het hun naar den zin trachten te maken, dat zij nog eens terugkomen Er is slechts een ding, vervolgde de directeur met een fijn glimlachje, dat ik u eenigszins kwalijk heb genomen. Het Venezolaansche geschil. La Guayra, 18 Dec. De Duitsche kruiser „r'alke" heeft heden deu Venezolaanschen schoener Victoria" te Maracalbo genomen en onklaar ge- maakt. Het geval heeft groote opschudding te Maraca'ibo verwekt. Caracas, 18 Dec. Niettegenstaande deu kritieken toestand zijn alle vreemdelingen veilig, zijn de winkels heropend, en is de spoorwegdienst hervat. Londen, 19 Dec. Men verneemt, dat van Engelsche zijde op het door de Ver. Staten geopperd voorstel om de Venezolaansche kwestie aan scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen, geantwoord is op een wijze, die een bevredigende opiossing waarschijnlijk maakt. Engeland wil echter uitsluitend met de Ver. Staten te maken hebben en geheel buiten president Castro om handelen. Caracas, 20 Dec. De regeering wacht met smart op antwoord uit Washington omtrent't arbi- tragevoorstel. In de avondvergadering der Tweede Kamer van Vrijdag werd een aanvang gemaakt met de be- handeling van de Waterstaatsbegrooting. De heer De Klerk vroeg wijziging in de voor- schriften betrefifeude overwerk en op vergoeding van salaris voor zon- en >feestdagen. De heer Van Nispen vreest dat partieele regeling van het verkeer per automobiel de algemeene regeling, die noodig is, van veiligheid op de openbare wegen zal praejudicieeren. De heer Van de Velde maakt bezwaar tegen het toestaan van tolheffing voor rijwielen. De heer Helsdingen wenscht betaling van over werk aan werklieden bij den Waterstaat die langer dan 11 uur per dag werken. De heer Melchers ondersteunt den aandrang tot droogmaking der L&uwerzee. De Minister van Waterstaat wil nagaan of in den werktijd der arbeiders bij den Waterstaat wijziging is te brengen en aan den schaftijd wil hij gaarne de hand laten houden. In de betaling der losse arbeiders is z. i. geen wijziging te brengen. Met het or.derzoek der plannen naar droogmaking der Lauwerzee is een techuische commissie bezig. Het ontwerp inzake veiligheid op de wegen is terug van den Raad van State. Tolgeldheffing voor rijwielen is niet onbillijk. Bij artikel 9 bepleit de heer Van Gijn nu voor de 12e maal en bij de 5e Regeering de zaak van den Dordtschen Wsterweg. De Minister verklaart dat ten aanzien van het Hellegat gebleken is uit het voltooid ouderzoek, dat verbetering van hetstroomvak blijvend mogelijk is. De toestand van den Dordtschen Waterweg is ongunstig, niet omdat de Waterweg achteruit gaat maar omdat er meer dan ooit te voren schepen Wat heb ik dan gedaan? Het betreft de zaak van Fortier. Het spijt mij, dat ge u niet dadelijk tot mij in plaats van tot den commandant van Nou hebt gewend, om dien man te helpen. Ik verzeker u, waarde heer, dat ik dit alleen uit bescheidenheid heb gelaten. Ik wist te goed, hoe overladen gij zijt met werk, en achtte het dus beter n niet lastig te vallen met zulk een kleinigheid als de overplaatsing van een ver- oordeelde van de vierde in de derde klasse Zooals ge weet is dat alles wat ik gevraagd heb. Ik weet het. Ik zou er misschien niets van gehoord hebben zonder de bijkomende ge- schiedenis van dien opzichter Robin. De com mandant van Nou heeft een rapport over dien man bij mij ingediend. Ik deed onderzoek en vernam tegelijkertijd dat gij belang in Fortier stelt een bijzonder groot belang, niet waar? Inderdaad, de brief die mijn zuster ontving was zoo dringend, dat wij niet anders konden doen dan er dadelijk werk van te maken. Tot miju genoegen hoor ik, dat de man onze belangstelling volkomen waard is. Dat hoor ik ook en ik verzeker u, dat ik hem van nu af aan onder mijn bescherming zal nemen. Zijn straf kan ik niet verminderen en evenmin zijn straftijd verkorten, er zullen nog met grooter diepgang langs Goeree binnenkomen. De Minister is tot speed bereid, maar de zaak eischt uauwgezet onderzoek. De beer Smeenge wees op het belang van een vlnchthaven te Krammer en sloot zich overigens aan bij den heer Van Gijn. Bij art. 11 dringt de heer Krap aan op ver betering der positie der ingenieurs van den Water staat. De Minister zal de ontvangen wenken overwegeu. Bij art. 15 dringt de heer Smeenge, dankbaar erkennend dat de kanaalbeambten de laatste Z jaar in gunstige conditie zijn gekomen, aan op tegemoetkoming in andere wenschen dezer lieden, met name opname dezer beambten in het pensioen- fonds. De heer Passtoors, zich hierbij aansluitend, acht gewenscht dat alle salarisverhoogingen in 1906 afloopen en bepleit meerdere uacht- en Zondagsrust, verbetering der dienstkleediug voor zooveel mogelijk beambten en betere woningen voor de slniswachters te IJmuiden. De Minister zal een en ander gaarne nader onderzoeken. Bij art. 28 wenscht de heer Kolkman verbetering der aanlegsteigers te Lobith. De Minister verklaart dat hij voornemens is de visitatie aan die steigers op te heffen hij zal de onderhandelingen inzake den Ouden Rijnmond met Pruisen hervatten. Bij art. 34 verklaart de Minister den heer Arnoldts, niet de verzekering te kunnen geven, dat spoedig zal worden overgegaan tot bevaarbaarmaking van de Maas, een werk van 20 millioen. Te 12 uur werd de vergadering gesloten. In de zitting der Tweede Kamer van Zaterdag werd de algemeene beraadslaging over de oorlogs- begrooting voortgezet. De heer De Boer vestigde 's Minister aandacht op een toepassing van art. 53 van de Militiewet, betreffende de vrijstelling wegens broederdienst, welke voor belanghebbeuden onaangename gevol- gen heeft, zoodat hij aandrong op wetswijziging, teneinde die onrechtvaardige gevolgen weg te nemen. De heer Schokking protesteerde tegen de vooi- stelliug der socialisten, dat het leger bedoelt de eene klasse tegen de andere te beschermen, onder opmerking, dat niets meer de verwezenlijking van den wensch om te komen tot het volksleger, in den weg staat dan die gedachte, welke integen- deel er toe moet leiden, het militaristisch karakter van het leger nog meer te versterken. Hjj bracbt den Minister hulde voor zijn streven tot bevordering der godsdienstige en zedelijke belangen der militairen, weuschte den Zondags- dienst in de kazerne nog meer te beperken achtte met het oog op het tekort aan officieren, traktementsverbetering van het korps urgent en ondersteunde den wensch om het reservekader te doen zijn de band tusschen de kazerne en het burgerlijk leven. verscheidene jaren moeten verloopen eer hij zijn vrijheid herkrijgt, maar ik kan hem ten rninste een verlofpas geven om zich als kolonist te ves- tigen. Hij krijgt dan een stuk land om te be- bouwen, een huis, een Een vrouw, voegde Hanley Gardiner er lachend bij. Een vrouw zelfs, ge ziet dat ik niet karig ben. Gij zijt waarlijk al te beleefd, waarde heer. Ik weet niet, hoe ik er u voor danken zal Zou ik die goede tijding aan mijn beschermeling mogen mededeelen? Zonder twijfel, antwoordde de directeur. Ik zal u een toegangskaart geven, waarop gij hem ten alien tijde kunt bezoeken en spreken. Mr. Gardiner nam afscheid. Zijn hart klopte van blijdschap over het welgelukken zijner plannen. Het was duidelijk, dat de directeur alles wist, alles behalve juist datgene wat voor hem verborgen moest blijven. Hij was in den strik geloopen. Zijn aandacht was geheel op Fortier en Marcelle Hebert gevestigd, en dat het integendeel juist om een ander, om Berard te doen was, kwam niet in hem op. Het was de vraag of hij wist, dat zich iemand van dien naam onder de veroordeelden bevond. (Wordt vervolgd). TER \EI7.EVX('HE (OIRAVT. Dit bind Temhgat M»*nil»«-, Waenadag- en Vrtjdagavwnd, ■ltge«o»ite>d op Feealdagea, fclj de tlruiB r. M. »A»PW De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente TER NEUZEN brengt ter kennis, dat het bureau op den vijrentwinstissten deirr zal zijn gealoten, en dat tot het doen van aangiften van geboorten en overl\jden den dnaropvolgenden das sjelegenheid zal worden ge- jeren, des voormiddags van 11 12 uren. Ter Neuzen, 22 December 1902. De Ambtenaar voornoemd, GRENU.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1