(•emwi^de berichten. Telegrafische berichten. Kantongerecht te Ter Neuzea. //De man, een stevig gebouwde droukaard, die met bloote, of met stukken van kousen omkleede voeten in oude schoenen, het land afslofte, had de reputatie van, behalve allerlei soorten van boqw staan, was brand uitgebroken. Wat de oorzaak daarvan is weet men nog niet want de sleutel is te Sas van Gent. Waarschijulijk is de phosphorus door gebrek aan water aan het branden geraakt. Dien morgen kon geen school worden gehouden. Sas yan Gent. We lezen in het Nieuws van den Dag ,/Wegens het heerschen van roodvonk en diphtheritis zijn te Tilburg alle lagere scholen gesloten. In de Katholieke kerken is door de geestelijkheid tot de parochianen het verzoek gericht bij zoodanig ziektegeval in hun huis, de kerk niet te bezoeken". Men neemt daar dus geheel andere voorzorgs- maatregeleu, dan hier te Sas van Gent. Sas van Gent, 19 Dec. Het plaatselijk nienws- blad alhier schijut wel wat voorbarig met zijn berichten. In het jongste numrner werd n. 1. vermeld dat de alhier heerschecde besmettelijke ziekte dyphtheritus, epidemisch was verklaard. Tot heden is van bevoegde zijde daarvan nog geene officieele kennisgeving gedaan en het is te hopen dat bij het verloop dat thans de ziekte heeft die verklaring achterwege moge blijven. Hulst. Bij den internationalen tooneel- en voordrachtenwedstrijd zijn de volgende heereu be- kroond geworden a. Comische voordrachten. le prijs J. W. Melkert te Tiel, 2e prijs J. Jans- sens te Hulst, 3e prijs W. van Damme te Ham me, 4e prijs J. Dedecker te Selzaete, 5e prijs M. Rein- goudt te Ierseke en P. Terlien te Hulst, beiden met evenveel puriten. b. Dramatische voordrachten. prijs mej. A. Ringeler te Leeuwarden, 2e prijs J. W. Melkert te Tiel, 3e prijs J. Janssens te Hulst, 4e prijs J Verjaal te Ter Neuzen, 5e prijs P. Speelman te St. Gilles. c. Blijspelen. le prijs de rederijkerskamer tTrouw aan Kunst" te Hamme, (Belgie), 2e prijs de tooneelvereeni- ging ^Mutua Amicitia" te Rotterdam. d. Drama's le prijs de rederijkerskamer ,Trouw aan Kunst" te Hamme, (Belgie), 2e prijs de rederijkerkamer De Vreugd" te St. Gilles. Eereprijs voor de meest behaalde puuten, mej. A. Ringler te Leeuwarden. Piijzen voor de beste vertolking van den rol in de tooneelstukken, mevr. Vau de Wiele te Hamme en den heer P. Speelman te St. Gilles. Bovendien werd door het bestuur van pErust en Luim" een aanmoedigings prijs toegekend aan de jongeheer A. Speelman te St. Gilles, die een kiuderrol vervulde in het drama ,/Vergeten en Vergeven". Hulst. Den 23 Jannari a. s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat het Pensionaat voor R.K. jonge- juffrouwen door de Eerwaarde Zusters van Roozeu- daal alhier geopend werd. Dit gouden feest zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Er heeft zich hier ter stede een comite van dames, oud-pensionairen, gevormd, die de feestelijkheden zullen regelen en giften bij alle oud-leerlingen inzamelen om op den dag van het gouden jubile den Zusters een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid aau te bieden. Koewacht. Het is in den laatsten tijd hier al bijzouder stil met het smokkelen van vee. Gingeu op andere jaren in de maauden November en December alle avonden hier koeien frauduleus over de grens, nu is het eeue zcldzaamheid als men runderen ontmoet, die bestemd zijn om over de schreef gebracht te worden. De oorzaak hier- van is, dat in Belgie, evenals bij ons, vee) vee- voeder door de vroeg iDgevallen vorsi is bevroren, dien zij gedurende de reis aan het been hadden gekregeu van den enkel te laten losmaken. Dit laatste gaat veel sneller in zijn werk, dan men wellicht denken zou. Een enkele slag op den klinkbout en de ring valt onmiddellijk op den grond. Bevrijd van den last, schudden de ver- nordeelden verheugd het zooveel lichtere been, en stellen zich in het gelid op den bekenden Marte- laarsweg. Het geroffel van de trom kondigt het //appel" aan, waarop dadelijk de verdeeling voor de werk- plaatsen volgt. Eukelen werden naar het Oostelijke Kamp gezonden, anderen voor het maken van een nieuwen weg naar de Noordelijke Punt. Een afdeeling naar het ziekenhuis, om te helpen aan de uitbreiding van dat gebouw. Afzouderlijke veroordeelden, die vroeger het beroep van kleermaker of smid hadden uitgeoefend, werden over de ver- achillende werkplaatsen verdeeld. Terwijl ten slotte een twintigtal, waaronder I'ortier en Berard zich bevonden, aan het bearbeiden van den grond der Noordelijke Hoeve werden gezet. De indeeling was afgeloopen en elke groep begaf zich onder bevel van een of meer opzichters, naar de aangewezen plaats. De oude veroor deelden, die al de inrichtingen van het eiland kenden, zagen de afdeeling voor de Noordelijke Hoeve met afgunst vertrekken. Daar gaan de geluksvogels, riepen zij. Die boffen er weer mee Zij die zoo spraken, hadden inderdaad geen ongelijk. In de eerste plaats wordt de Hoeve door opzichters bestuurd, die van den landbouw genoegzame kennis bezitteneen geheel ander en veel fatsoenlijker soort van Heden, dan de gewone waardoor de Vlaamsche landbouwers meer genegen zijn runderen te verkoopen dan aan te schaffen. Er is geen de minste vraag meer naar Hollandsch fokvee en de veesmokkelaars zijn tot werkeloosheid gedoemd. Gelukkig voor deze streken bezitten wij thans eene goede politiemacht, waarom er van diefstallen, die anders wellicht aau de orde van den nacht zouden zijn, niets vernomen wordt. Tot eer van onze manschappen moet gezegd worden, dat zij trouw dienst doen. Nooit kan men 's avouds uitgaan, of men ontmoet politie- dienaren, die een wakend oog houden op onze hezittingen en daardoor waarschijnlijk veel kwaad voorkomen. St. Jansteen. In dezen omtrek zijn weer een paar zeer droevige ongelukken voorgevallen, waarvan de vermelding eene ernstige waarschuwing moge zijn. Wij hebben hier het oog op het verbranden van twee kinderen, het eene op de wijk het Riet, dat aan de bekomen wonden over- leden en het andere te Kapellebrug, dat erg verminkt is. 's Gravenliage, 17 Dec. Tweede Kamer. Bij het debat over de begxooting van Oorlog, keurde de heer Marchant 's Ministers bewind af, waardoor den pas wordt aLesneden om te komen tot een volksleger, dat ook de heer Verhey wilde bereiken, door inkrimping van het blijvencj gedeelte, waartoe de Minister niet geneigd schijnt. De heer Troelstra protesteerde tegen de militaire uitgaven. De heer Melchers critiseerde het kazernestelsel. De heer Talma liet in het belang van het leger hen, die gemoedsbezwaren daartegen hebben, buiten de gelederen te houden en bestreed de drankverkoop in de cantine. De heer Ketelaar zal later interpelleeren over de salarissen bij de posterijen en telegrafie. Zitting van 19 December 1902. eroordeeld zijnA. E. P., schipper te Philippine, A. P., knecht te Westdorpe, ter zake van open bare dronken schap; ieder tot eene boete van 1, snbsidiair I dag hech tenis voor elke boete. I* P- H., dienstmeid, F. D., schipper, C. J. E varensgezel, A. S. timmerman, P. A. R., schippersknecht, J. H. schoen- makersknecht, C. L. V.. smidsknecht. J. L. d. D., timmer- mansknecht, E. L. v. H., bootwerker, P. d. Z., schipper, P. J. H., bootwerker, J. C. B., schippersknecht. D. J., boot werker. alien te Ter Nenzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. J. d. N, bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als voren tweemaal gepleegdtot 2 boeten van J 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. M. D., veedrijver, J. J. D., schippersknecht, J. D. P., bootwerker, alien te Ter Neuzen, I. A. d. M., visscher te Phi lippine, ter zake van openbare dronkenschap ieder lot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. v. L., I. B. D., bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij eerste herhalingieder tot eene boete van f 3, subs. 3 d., htcht. voor elke boete. M. A. D., verlaten huisvrouw van L. G., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij eerste herhaling, tweemaal gepleegd, tot eene hechtenis van 2X3 dagen. A. S., sjouwerman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij derde herhalingtot hechtenis van 3 weken. Jmetselaar aldaar, ter zake van openbare dronkenschap bij zevende herhaling, tweemaal gepleegdtot 2 hechtenis- 8traffen, elk van 2 weken. A. W., mosselhandelaar te Philippine en P. J. d. M., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake v«n het in staat van dronkenschap de orde verstoren ieder tot eene boete van J 5, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. P. d. M., schippersknecht te Philippine, ter zake van 1® het verwekken van nachrumoer en 2* openbare dronken schap tot 2 boeten van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. M. D., M. M arbeiders te Axel, ter zake van het ver wekken van nachtrumoer, ieder tot eene boete van yi#subs. 1 da^ hecht. H. d. R., C. B., bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2, sub. I dag hecht. voor elke boete. J. P. E, winkelier en P. C. v. d. H. bouwkundige, beiden te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der woningwet ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. C. F., landbouwer te Hoek, ter zake van vreemde munten in betaling geven tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. v. M., koopman te Wachtebeke, ter zake van over treding der jachtwettot 2 boeten van J 2, sub. 2 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring der opbrengst der in beslag genomen plevieren ad yo,75. C. V., landbouwersknecht te Driewegen, ter zake van het zich met wildstrikken in het veld bevinde'n tot eene boete van y 3, subs. 3 dagen hecht. met verbeurdverklaring en vernieling der wildstrikken. T, v. H., landbouwer te Stekene en A. v. 0„ landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van een openbaren* weg berijden met twee aaneengekoppelde voertuigenieder tot eene boete van y 1, sub*. I dag hecht. C. D. d. R. en J. K zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het loopen o*er den spoorweg zonder vergunning; ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. F. B. en A. P., visschers te Philippine, ter zake van het bevisschcn der Schelde zonder consentieder tot eene boete van j 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. M. H., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvischtot eene boete van f 1, subs. 1 drg hecht. C. J. M., koopman te Ter Neuzen, ter zake van: 1*. het schreeuwen op den openbaren weg, 2«. in staat van dronken schap de orde verstorentot eene boete van 1subs. 1 dag hecht. en tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. P. A. K., landbouwer te Hoek ter zake van het in Zeeland ploegen van een polderdijktot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. L. D., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Woningwettot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. bewakers, terwijl bovendien de landelijke arbeid veel asngenamer en lang 7.00 zwsar niet is, als het werk in de andere inrichtingen. Komaan Het loopt ons mee tot nu toe, jk heb goeden moed, fluisterde Eortier zijn vriend Berard in het oor, toen beiden zich naast elkan- der op weg begaven. (Wordt vervolgd). J. v. K., scheepsjager te Ter Neuzen, ter zake van het vervoer dnor een trekdier doen plaats hebben op noodeloos pijnlijke wijze tot eene boete van 2 subs. 1 dag hecht. J. V., arbeider en B. d. K., landbouwerszoon, beiden te Hoek, ter zake van straatschenderij in vereeniging gepleegd, ieder tot een# boete van 5, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. C. M., leurder P. F., winkelier, C. M.,leurder, alien te Zaam- slag, A. d. B., knecht. P. B. werkman, alien te Philippine, J. H W. D., worklieden te Axel, E. B. M., werkman te West dorpe, J. V., arbeider te Hoek, ter zake van overtreding der Lperplichtwetieder tot eene boete van 1subs. 1 dag hecht. voor elke boete. A. d. V., landbouwer te Ter Neuzen, P. d. W., werkman te Westdorpe, A. H., arbeider, R. B., landbouwer, P. V., arbeider, alien te Axel, F. V., vuilnisman, D. P., P. D.! J. d. G„ J. v. H., arbeiders, alien te Hork, N. H., arbeidster, L. v. d. W C. 0., alien arbeiders te Zaamslag, ter zake als vorenieder tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. VriJceappolten C. E. B., kleermaker te Philippine, ter zake van straatschenderij. thit.lagen van rerhtsvervnlging t J. P. W. R., winkelier te Ter Neuzen ter zake van overtreding der Brandweerverordening C. v. H., veldarbeider te Axel en C. I.zonder beroep te Hoek, ter zake van overtreding der Leerplichtwet. Te Poppel bij de Belgiscbe grens ontdekte de jachtopziener van den heer V. aldaar Dinsdagnacht twee stroopersde een met een geweer, de ander met den lichthak. Op zijne sommatie om het geweer af te geven richtte de strooper zijn wapen op den jachtopziener en schoot hem de voile lading in de beenen. De jachtopziener, beducht voor zijn leven, loste nu zijn geweer op den strooper, die terstond dood neer viel. De jachtopziener zal naar men vreest zijne beide beenen moeten missen. N. v. d. D. Om eieren tegen bevriezen te bewaren. Eieren zijn zeer gevoelig voor de vorst. Een boer van Volendam, die een groot hoenderpark heeft en zijn eieren te Amsterdam uitvent, gevraagd of de vorst zijn eieren niet deed bevriezen en stuk springen, antwoordde, dat hij zijn eiermanden met papier omvoerde en dekte en dat dit de vorst niet doorliet. Papier is, zooals de natuarkunde leert, een slechte warmtegeleider. (N. v. d. D.) Het volgende briefje is door een kassier op het platteland ontvangen, van iemand, op wien ten tweede male een wissel afgegeven was Meheer Van oggend wert mij door u knegt een wissel geprismenteert goot a 5 guldeus die ik kasjieweel al lang betaalt hept. Ik vint hit niet mooy van de vend om twee keer gelt te willen hebbe. in mens zou op zoo weis gouw ze krediet kweit raake en ik wil niet bij een vezoenlijk mens als q bin in een kwaat daglig koome te staan. Als u de wisel terug stuurd dan doe u met in groot plysier als u hem te geleik is uitschilt voor al wat leelijk is. dat heef by goet verdient. Zoo noem ik my uw Vrient ••••••a *De nomaden van Nederland". De heer Alex, van Nancy te Geertruidenberg, heeft bij den uitgever A. P. Vermeeren aldaar een brochure laten verschijnen //De nomaden van Nederlandonthullingen uit het levea der rondreizende kooplieden, alias venters en bedelaars". Sedert jaren verplicht geweest, de bedoelde menschen waar te nemen, deelt hij uit zijn er- varingen een en ander mee, en waaronder opmerke- lijke feiten, waaruit blijkt dat de meesten dezer bedelende venters vrij veel geld verdienen en dit in een liederlijk leven opmaken. Ten bewijze van de weelde, die deze dames en heeren zich veroorloven, diene het volgend menu dat de waardin uit *de Zilveren Ster", waar een massa van die zwervers overnacbten, klaarmaakt voor een Maandagavond als 't mooi weer is en zij bij haar gasten een goeden buit mag verwachteu. //Een goed in 't vleesch zittende koekop, worst, hoofdkaas en dergelijke, een vaatje bier en een goede voorraad sterke-dranken, een mand vol eieren, bokking, haring, kaas, kort en lang witte- brood, fijne beschuitjes en nog fijnere gebakjes, ruimschoots^n in goede kwaliteit. De schrijver vertelt, als een met bnitengewoon geval, van een oudgediende die met schrijfbehoef- ten vent, en zijn vrouw, die liedjes zingt en bedelt en die sarnen, na ,/n wippertje" voor den eetlust als avondmaal een kilo wiitebrood en achttien eitjes met koffie nuttigden. Merkwaardig is deze opmerking //Men vindt in de gelederen der reizende pas- santen outslagen officieren, aan lager wal geraakte advokaten, hooge ambtenaren, aanzienlijke koop lieden, in een woord vertegenwoordigers van alle stauden. Ja, ik zou er niet gaarne voor itistian dat vertegenwoordigers van den Nederlandschen adel ten eenemale ontbreken." Op een avond, bij een bras- en speelpartij om grof geld kwam een der bedelaars op het denkbeeld, eens met hun een-eu-twintigen op tafel te leggen wat ze dien dag in den omtrek der stad hadden opgehaald. Een verloopen school- meester telde 117,35 uit, waarvan /34 moest worden afgetrokken voor'tinkoopen vau de koop- waar bleef een winst vau 83,35 Een zonderling type is sokken Tinus voetbekleedsels, spek en brood, ook heel goed andere zaken, zelfs het goud en zilver uit het kabinet der boenu te kunnen gebruiken. In- tusschen was sokken en kousenbedelen zijn eigenlijke stiel, dien hij zoo goed verstond, dat het hem soms gelukte, op een dag 30 paren, waaronder zelfs zeer goede, machtig te worden. j st°pte ze in een mand op zijn rug; zette s avonds in de eene of andere kroeg eenige paren in jenever om, betaalde er zijn logies en ontbijt mede, en voerde het overschot naar zijn hut, waar vrouw en dochter er rokkeu van aaneen haspelden er den pot over kookten gebroken ruiten, zelfs gaten in dak en schoorsteen er mee dicht stoppen. Sokken hier, en daar, en overal. Tinus geheele aardsche bestaan hing van oude sokken aan elkaar. Hij ruste en stierf dan ook op zijn bed van sokken even »triumfantelijk, als een veldheer op zijn lauweren". De heer Van Nancy heeft een brochure ge- schreven om de aandacht op deze zwervers te vestigen. Hij betreurt dat de menschen hun zooveel geven, en vraagt naar middelen om die nomaden te beteren. lalkrik in Schotland, had een 17 jsrige mijnwerkersdochter, Nellie Grant, /3000 schade- vergoeding verlangd van een 18jarigen mijnwerker wegens schending van de huwelijks-belofte. De rechter besliste, dat de zaak zou worden ver- daagd, tot de beschuldigde 21 jaar was. De 17 jarige aanklaagster kon best zoo lang wachten, en rnocht de beschuldigde dan met een andere gehuwd zijn, dan kon over de klacht worden beslist. Een geweldige aardbeving heeft Dinsdag- ochtend, ongeveer 9a/2 uur, in een der bekoor- lijkste stedeu van Azie, Audidjan, de hoofdstad van de provincie Ferghana, in Russisch Turke stan, verwoestiug aangericht. De schudding duurde 3 minuteu en werd om halfelf door een zwakkeren schok gevolgd- De scheuringen strekken zich uit van Noord-Oost naar Zuid-West. Eenige personen in de stad en in den omtrek werden bij het onheil gedood en de spoorweg is over een groote uitge- strektheid vernield. De bevolking hoopt zich aan het station, door honger gedreven, op. Uit Mar- gelan worden levensmiddelsn en kleederen naar Audidjan gezonden. De stad ligt in de vruchtbare, bekoorlijke vallei van de Kara-Dana, de //Zwarte rivier." De 25,000 inwoners zijn groptendeels landbouwers of veehouders en de buitengewone vruchtbaarheid van den bodem verzekert hun een goed bestaan. Ook de aanleg van de stad zelf wordt geroemd als van groote schoonheid, met fonteineu, parken, enz. Een slecht befaamd hotel te Moskou kreeg onlangs 'n anderen eigenaar. Deze ontdekte op een verkenuiugstocht door zijn nieuwe woniug een weuteltrap naar een geheimen kelder en hierin een groot aaDtal ledige koffers en valiezen benevens eene enorme hoeveelheid beenderen van mensche- lijke geraamten. Men meent te mogen aannemen dat deze daar reeds een dertigtal jaren lagen en afkomstig van reizigers, die van veel geld voor- zien waren toen zij in het hotel hun intrek uarnen en daarop werden vermoord en uitgeschud. Venezolaansche zeden. De beroemde Duitsche natuurvorscher Dr. Passarge, die niet lang geleden uit Venezuela in zijn vaderland is ternggekeerd, heeft voor het aardrijkskundig genootschap te Berlijn interessante mededeelingen over het land gedaan. Voor honderd jaren bestond de bevolking van Venezuela nog bijna geheel uit blanken. Tegen- woordig zijn het de Indianen die de overmacht hebben. De vroegere president Crespo was een kleurling van het negerras, de tegenwoordige president is een volbloed Indiaan. Hij is een energiek man, maar bekommert zich weinig om staatsmansvoorzichtigheid. In den tijd van Guzman Blanco was de toestand in Venezuela niet slecht. De wetgeving is uitstekend, en zou tot voorbeeld kunnen dienen voor vele stateu ongelukkigerwijze houdt men er zich niet aan. Ruw geweld en misbruiken ziju er de wetten. Er bestaat een regeeringspartij, en een partij, die aan de Regeering wil komen, om op haar beurt de zakken te kunnen vullen. De tractementen der ambtenaren zijn niet bijzonder hoog, maar de kleine voordeeien, die hier bijkomen, maken de publieke posten zeer lucratief. Iudien men in Venezuela een finantieele controle der mogendheden kan invoereD, zou er geen revolutie meer zijn, maar gegeven het nationaal karakter der Venezolaneu, valt hier niet aau te denken. De nationale vlag bestaat uit drie banen goud blauw en rood. Het goud verzinnebeeldt de gulden stranden van Venezuela, die door de blauwe golven der zee worden beschermd tegen de rood van bloed gekleurde handen der Spanjaarden. Guzman Blanco zou volgeus Dr. Passarge misschien de macht gehad hebben om het laud aan een vreemde finantieele contifile te onderwerpen. Hij had tot secretaris een oud-Pruisisch onder- offieier, Wiedeman geheeten, die alles voor hem deed. Indien hij zich van iemand wilde ontdoeu, werd Wiedemann met deze commissie belast en de ougewenschte persoon was spoedig op een plaats, vanwaar uit hij Blanco niet langer kon hindereu. Dr. Passarge-verweet ten slotte aan de Duitsche regeering te lang te hebben gewacht met het stellen van hare eischen. Dat had volgens hem reeds in het begin van dit jaar moeten geschied zijn. - -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6