No. 4319. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 20 December 1902. 42° Jaargang. Mond- en Xlauwzeer. Binnenland. FEUILLET0N. ONSCHULDIG VEROORDEELD. EEN NIEDW MANIFEST T"WE1-EjDEI BXjA-ID. I n de zitting der Tweede Kamer vangisteren werd, na goedkeuring van Hoofdstuk \r11 A (Nationale Schuld) behandeld Hoofdstuk \I1B (Financien). Den heer Ferf, die betreurd had, dat niet spoediger voorstellen waren ingediend op grond van het onderzoek der commissie tot regeling der positie der ambtenaren der directe belastin- gen, antwoordde de Minister van Financien, dat dit onderzoek zeer bezwaarlijk was. Een deel daarvan is echter reeds beeindigd en voor stellen zijn naar aanleiding daarvan ingediend, die het budget met 161,000 zouden bezwaren. Een meer gezet onderzoek is noodig om tot een gunstige regeling te komen. Kwam de Minister met een voorstel om voor een deel der plannen f 170,000 te vragen, dan zou men hem terecht overyling verwijten. Komt men met een organisatie, dan dient men die te geven in haar geheel. Dat de commissie een- zijdig was samengesteld, kon de Minister den heer Melchers niet toegeven. Wei zaten er alleen hoofdambtenaren in, doch dit was onver- mijdelijk, wilde men haar niet te zeer uitbreiden. Bij het doen van voorstellen zal de Minister gaarne de besluiten tot organisatie der commissie publiceeren. De Minister kan niet toezeggen, dat de voorstellen reeds het volgend jaar zullen worden ingediend. Een suppletoire begrooting ten bate van de Rijksklerken kon de Minister den heer De Klerk niet toezeggen, Zij moeten wachten op de afdoende voorstellen, tegen het volgend jaar toegezegd. Meer Zondagsrust aan de beambten te Lobith zal de Minister gaarne bevorderen, maar hij L >n den heer Kolkman niet toezeggen, dat de Zondagsdienst geheel zal worden afgeschaft. Verbetering in de te late uitkeering van deurwaarderssalarissen, waarop de heer Ketelaar aandrong, is bij den Minister in overweging. Afwijking van de grondslagen der bedrijfs- belasting alleen voor schippers, door den heer Smeenge gewenscht, ware te bezwaarlijk. Bij eventueele wijziging dier belasting echter zal niet verzuimd worden op dit punt te wijzen. Invoering eener automobielenbelasting ontmoet bezwaar. Openbaarmaking van de sitspraken der Raden van Beroep eveneens. O, als ik durfde Spreek vrij uit. Het is maar, dat ge mij niet begrijpen zult, mijuheerGij weet niet Ik weet alles. Meu heeft mij van Marcelle Hebeit gesproken. Gij wenschtet zeker Juist, mijnheerdat is het! Ik zon zoo gelukkig wezen als ik iets van haar veruemen mocht en ik haar iets van mij kon laten hooren. O, kon ik haar maar zeggen, dat er iemand is, die belang in mij stelt en mij van de dwinglandij van dien Robin heeft bevrijd Zij denkt nu rnis- schien, trees ik Fortier komt nooit uit de atrafgevangeois van Nou. Waar is zij In de inrichting Boural, zeker Jawel, mijnheer. Welnu, wees dan gerust. Ik beloof u, dat ik haar zal opzoeken, haar over u zal spreken, haar zal beschermen, zooals ik u zal blijven be- schermen, terwille van den man, dien ge straks spreken zult. Ga nu heeu Ik vertrouw u, ik weet zeker, dat Berard gelijk had in zijn goede ineening. Dat i9 waar, mijnheer. Ik kan haten en wrask nemen mijn misdaad heeft het bewezen maar hen, die goed voor mij zijn geweest, heb ik lief tot in den dood. De komst van Fortier in de afdeeling voor de De Minister verdedigde tegenover den heer Jansen de benoeming van een rijksadvocaat voor Limburg en Noord-Brabant, waarvanvol- strekt geen achterstelling van een dier provin- cien te duchten is. Aan deze nieuwe organisatie zijn daarentegen verschillende voordeelen ver- Vonden, niet alleen uit een financieel oogpunt, maar ook omdat men daardoor zal krijgen meer eenheid van de behandeling in eerste instantie en in hooger beroep en omdat door de samen- vatting van de verschillende functien de titularis zich beter vertrouwd kan maken met de fiscale rechtspraak. De Minister verdedigde tegenover de heeren Ferf en Drucker de benoeming van den heer Bouman tot directeur der registratie met voor- Jijgaan van andere ambtenaren. De Minister constateerde dat tegenover Bouman onrecht was gepleegd in 1886, toen hij gepasseerd was voor de benoeming tot inspecteur. BOEREN-GENERAALS. De generaals Botha en De la Rey hebben van uit Londen het volgende manifest aan het Nederlandsche volk gericht. Zooals reeds bekend is, keeren wij Zaterdag a. s. naar Zuid-Afrika terug, en voordat wij vertrekken, willen wij gaarne onzen hartelijken dank en den dank van ons rampspoedig en ge- rui'neerd volk betuigen aan de vele vrienden in Nederland, die zoo bereidwillig en zoo vriende- ljjk hebben bijgedragen tot het lenigen van het lot onzer stamgenooten in Zuid-Afrika. Wij betuigen bij dezen onzen innigen dank aan bun excellentien, de Commissarisen der Koningin, voor den steun door hen, aan ons in ons werk verleend, en aan de edelachtbare heeren burgemeesters in Nederland, die zoo bereidwillig op zich genomen hebben Collecte-commissien te vormen in de onderscheidene gemeenten, die zich samen met al de leden dier commissien met zooveel opoffering van tijd, zooveel moeite en krachtige samenwerking hebben laten welgevallen om ons te hulp te komen, Wij danken de leden der onderscheidene com missien in Nederland voor de groote belangstel- ling. die zij in ons werk hebben getoond, niet alleen nu, maar ook in het verledene, en voor hun advies en hun bijstand zoo dikwijls en voortdurend door verschillende leden van die commissien ons verleend. Wij vergeten de dames in Nederland niet. Wij kunnen nooit genoeg onze dankbaarheid uitspreken voor wat zij gedaan hebben voor onze lijdende vrouwen en kinderen. die in con- centratiekampen opgesloten zaten tjjdens den oorlog. De vele opofferingen die zij toen en nu nog zich laten welgevallen, zijn en blijven in warme herinnering van ieder Afrikaner. Wij brengen onzen dank aan het Nederlandsche pers. Met een toewijding en kennis van zaken die onze bewondering opwekken, heeft de pers zonder onderscheid van richting onze zaak voor- gestaan. En daarmee nog niet tevreden, heeft zij zelve een inschrijving geopend, die ons zulk een belangrijke bijdrage bezorgd heeft. Wij brengen onzen dank aan het Nederland sche volk. Hoe ondankbaar zouden wij niet zijn, en zou ons volk niet zijn, indien wij ver- gaten hoe groot de sympathie in de Boerenzaak was, dat zelfs weduwen haar penningsken hebben bijgedragen, om onze noodlijdenden te hulp te komen. veroordeelden der derde klasse, maakte veel op- schudding. Behalve Berard, was er geen een, die er aau gedacht had hem daar ooit te zullen zien. Zij hadden reeds tegeu elkaar gezegd Met Fortier is het uit. Bobin hheft hem nu beet en zal hem niet meer toelaten. Hij zal hem zich laten dood werken aan den dubbelen ketting of hij schiet hem neer met ztjn revolver. Als de opzicbters bij ons niet mak zijn, wat zal het dan wezen in de vierde klas. Een enkele weigering om dit of dat te doen, een woord, een gebaar is reden genoeg om een moord te wettigen. Fortier is zoo goed als dood, daar is geen twijfel aan. En ziedaar, dezelfde Fortier stond om zoo te zeggen voor de tweede maal uit zijU grat op. Van alle zijden kwamen zijn lotgeuooteu op hem toeloopen om hem de hand te schuddeu en zich te overtuigen dat hij werkelijk in levenden lijve voor hen stond. Nu hoor, riepen de kame- raden, ge weet er u door te slaan, ouwe. Ge zijt een boffer, mettertijd wordt gij nog kolonist. De verbaziug steeg echter ten top, toen men van Fortier vrnam, dat de hoofdopzichter ten tweeden male in zijn betrekking geschorst en zich voorloopig voor veertien dagen in arrest had moeten begeven. Dat wordt een ziekte bij dien kerel riepen de grappenmakers uit den hoop. Ge zult zien, van de eene straf in de andere, eindigt hij nog eens met galeiboef te worden( net als wij. Als dat eens waar wasriep een Parijze- naar dau liet ik mij tot baas benoemen, om hem eens op de bauk te laten slapen (Op de bank slspeu is de uitdrukking der veroordealden voor het ontvangen van stokslagen, waarbq de gestraften op een houten bank worden vaatgebonden). Wij gaan terug naar Zuid-Afrika, omdat de belangen van ons volk dit vereischen. Wij laten den heer W J. C. Brebner, secretaris en thesau- rier van het Generale Boeren-Hulpfonds achter. Zijn bureau is gevestigd Anna Paulownastraat 16, te 's Gravenhage. Wij geven U nogmaals de verzekering dat de gelden, door ons gecol- ecteerd, gebruikt zullen worden, zooals in ons beroep op de beschaafde wereld vermeld, om ,/onze weduwen en weezen, onze verminkten en andere nooddruftigen te hulp te komen, en onze kinderen behoorlijk te doen onderwijzen". Hoeveel ook onze nieuwe regeering ons te mlp komt om den treurigen toestand, waarin ons volk verkeert, te verbeteren, zoo zullen er toch nog vele gevallen zijn, dat van ons een reddende en helpende hand verwacht wordt. In Nederland en elders zijn er vele Afri canders en Nederlanders die den strijd met ons hebben meegemaakt en die door omstandig- leden verhinderd zijn om naar Zuid-Afrika terug te keeren en thans zonder bestaanmiddelen zijn. Wij weten dat het Nederlandsche volk ook reeds veel voor hen heeft gedaan maar wij bevelen hen aan voor uw verdere ohd'er- steuning. Wij bevelen daarom onze zaak nogmaals in de belangstelling en liefde van het Nederland sche volk aan want veel blijft nog noodig. TER NEUZEN, 19 December 1902. Met genoegen vernemen wij dat het comite tot oprichting van een ziekenhuis alhier zoover is geslaagd dat in de eerste dagen van het volgende aar de aanbesteding van het gebouw zal kunnen plaats hebben. Welwillend werden wij in de gelegenheid ge- steld kennis te maken met het plan, dat geheel belangeloos door den heer Th. Heijblom, oud- Opzichter van 's Rijks-Waterstaat alhier, is ont- worpen en onder wiens leiding het gebouw zal worden daargesteld. De inrichting zal bevatten een operatiekamer, vier ziekenkamers, een kamer voor herstellenden, een kamer voor een verpleegster en een badkamer, benevens eene woning voor een man en een vrouw die met de bewaking en het schoonhouden van de inrichting belast zullen worden. Naar wij vernemen bestaat het voornemen van uit de inrichting in de wijken onzer gemeente te verplegen, welk plan de ingezetenen door het schenken van eene geringe jaarlijksche bijdrage zeer zeker kunnen doen slagen. Wij vertrouwen dan ook wanneer het comitd pogingen daartoe zal aanwenden het door alge- meenen steun in de gelegenheid zal worden gesteld, met de wijkverplegiBg te beginnen, zoodra de bouw van het ziekenhuis zal ziju voltooid. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal alhier in het #H6tel des Pays-Bas" op 26 Dec. a. s. eene uitvoering worden gegeven onder leiding van den heer Van den Heuvel, regisseur van het yNederlandsch Tooneel van Gent, met aan dat tooneel verbonden artisten. Over het op te voeren tooneelspel »Jonege- huwden schrijft het yTooneelblad" van Gent het volgende tfHet was ons niet gegeven de eerste opvoering van Bjornstjerne Bjornson's //Jonggehuwden" bij te wonen. Verleden Donderdag giug het ten tweede male, en we waren gelukkig te mogen erkennen dat het een der beste tooneelwerken is die te Gent ooit werden opgevoerd. Wij kennen geen drama's, waaarin zooveel gebeurd met zoo weinig gerucht. Ajles is hier een ingetogenheid en laat het ons dadelijk zeggen Sen wer- Fortier ging naar den hoek waarin Berard zich had teruggetrokken. Ik Verwachtte usprak Berard hem toe, en hij ondervroeg Fortier naar de geringste en schijn- baar onbeduidendste bijzonderheden van zijn un- derhoud met Mr. Gardiner en luisterde aandachtig naar diens woorden. Heeft hij u geen enkele opheldering ge geven omtrent het plan, dat hij beraamd heeft vroeg Berard tsen de andere zijn mededeeling had geeindigd. Neen antwoordde Fortier. Hij heeft niets gezegd, uit voorzichtigheid zeker, ik begrijp dat wel. Maar ik heb toch geraden wat hij van plan is. Hij wil beproeven u te doen ontsnappen. J a, ik ben niet bevreesd het u te zeggen. Ik ken u beter dan hij Bovendien, vroeg of laat zoudt gij er toch achter komen, want ik wilde u voorstellen met mij te vluchten. Ik dank u hartelijk voor dat aanbod, sprak Fortier. Maar ik neem het niet aan. Waarom niet P Vooreerst, omdat het voor u alleen gemak- kelijker is te ontkomen. Indien ik voor mijn eigen ontvluchting er bij moest zorgen, zou ik u nooit zoo kunnen dienen, als ik nu hoop te doen voor u te waken, u te waarschuwen als er gevaar dreigt, u te verdedigeu desnoods Neen, neen, ik blijf, mijn besluit staat vast. Hebt ge alles wel goed overdacht, vriend. Gij zijt nog jong en het leven valt zwaar en duurt lang in een verbanningsoord. Ik heb een misdaad begaanIk wil er voor boeten. Dat kunt ge ook door te arbeiden. Het achip kelijkheid. Want dit is het treffende in dit tooneel werk, dat het de werkelijkheid zoo nabij komt. Het is een stuk echt leven, met daarbij, de poezie die van de werkelijkheid niet afscheid- baar is. Wij zijn er het Bestuur dankbaar voor dat het ons met dit meesterstuk bekeud heeft gemaakt en drukken de hoop uit dat de directeur het nog dikwijls aan ons publiek zal laten genieten, tot outering en veredeling van den kunstsmaak die, al heeft hij nu zeker een hooger peil dan vroeger jereikt, nog heel wat vatbaar is voor die loutering en die veredeling." Waar de gelegenheid om van het spel van beroeps-artisten te profiteeren in onze plaats zelve niet dikwijls voorkomt, zullen liefhebbers van let tooneel voorzeker niet nalaten daarvan te profiteeren. Van het meerdere of mindere succes dezer uitvoering toch zal het afhangen of hun optreden zich zal herhalen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is ook de gunstig bekende vereeniging „Vooruit- gang is ons streven" weer op haar post om te trachten let publiek met de Kerstdagen een genotvollen avond te verschaffen. De opvoering van het loeiend drama ffDe Man met de Wassenbeelden" zal voorzeker weer strekken om aan de vereeniging een talrijk bezoek te bezorgen, dat zij om hare steeds betoonde energie, ook veidient. Heden werd alhier door den heer A. de Meijer aanbesteed het bouwen van een burgerwoonhuis met annex kantoor, aan de Westkolkstraat te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschre'en door de heeren .b F. Stoffels voor 10133; D. deSmidt&J. A. Rijnberg voor 9772; A. C. Rijnberg voor /"9478; W. P. Nieuwelink voor f 9450 Joris Colijn voor f 9416 I. P. Casteleijn voor f 9382 F. C. Herrebout voor /"9075; J. van der Velden voor f 8630 en Cb. M. Jansen M. Wisse voor 8375. Hoek, 19 Dec. De Nieuwjaarscollecte alhier leeft opgebracht eene som van f 333,60 benevens 5 zakken graan. Gisteravond gaf de muziek vereeniging ffE!k naar zijn krachten" alhier een goed geslaagd concert. Het programma, bestaande uit ver schillende muzieknummers, afgewisseld door eenige voordrachten, te samen het respectabele getal van 21 bereikende, werd zeer ten genoege van het talrijke publiek afgewerkt, waarna het geheel met een geanimeerd bal besloten werd. Eene collecte, ten bate van het aan te koopen vaandel bracht ongeveer f 14 op. Zaamslag, 18 Dec. Dezer dagen had alhier een slager bij het slachten van een varken, toen lij de kop van het dier doorhakte het ongeluk, dat een stukte van het been hem in het oog trof, met het gevolg dat hij dit zeer waarschijnlijk zal moeten missen. Hedenmiddag zon een jong paartje, dat alhier reeds eenigen tijd in ondertrouw is opge- nomen, door den echt vereenigd worden. De familie was reeds in de kom van het dorp aangekomen, terwijl de bruid in angstige spanning de komst van haren bruidegom te huis zat af te wachten. Deze verscheen echter niet, zoodat het geheele gezelschap verontwaardigd den tocht naar huia ondernam, terwijl later bleek dat de bruide gom liever erwten dorschte, dan zich in het huwelijksbootje te wagen. Philippine, 17 Dec. Hedenvoormiddag half negen juist bij het ingaan der school werd het schoolgebouw opeens vervuld door een verstikken- den rook. Wat was het geval Uit het vertrek waar de stoffen voor het onderwijs voor de Land- dat mij meevoert, kan u in Australie afzetten. Niet9 belet u daar uw vroeger beroep weder bij de hand te nemen, en een nieuw te beginnen. Geen sterveling kent daar uw verleden. Gij wordt een nieuw mensch, ge begiut een nieuw en beter leven. En zonder Marcelle Hebert Een nieuw leven zonder haar V Kan zij met mij vluchten P Neen immers. Welnu, dan laat ik haar ook niet alleen hierVluchten Ik alleen vluchten Dat nooit. Nog eens, waarde vriend, ik blijf hier en vraag niets anders, dat gij mij niet geheel en al vergeet, en wanneer ge vrij zult zijn, nu en dan eens zalt denkeu aan den onge- lukkigen misdadiger, dien ge als eerlijk man de hand hebt willen reiken. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De komst van Fortier in de derde klasse kon vooral daarom met zooveel beweging gevierd worden, omdat de veroordeelden zich nog in het tijdperk van rust bevonden, dat door den dokter was voorgeschreven, om hen van de vermoeienissen der reis te doen bekomen. Die rusttijd liep echter weldra ten einde. Op een morgen van den vijfden dag na hun aankomst, werden de gevangenen onzacht uit hun slaap gewekt door de luid schreeu- wende wachters, die, om nog meer leven te maken met de sleutelbossen tegen de tralies van de vensters rammelden. Haastig sprongen zij uit de hangmatten en stonden reeds in rij en gelid, toen de grendels van de deuren werden geschoven en de opaichters binnen traden. In de eerste plaats moeaten alien in de afdeeling naar de smederq gebrackt worden, om den ring en den ketting,. De Burgemeester van TER NEUZEN, gelet op eene beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid; dd. 9 December 1902, waarbij is inge- trokken de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 3 Mei 1898; maakt aan belanghehbenden bekenddat de bij laatstge- noemde beschikking ingetvokken bepalingen, betrekking heb- bende op maatregelen bij het heerschen van niond- en klauw- zeer van at 10 December 1902, bij het voorkomen van ge- noemde ziekten weder zullen worden toegepast; dat deze maatregelen bestaan in 1«. verwijdering en afzondering van vee dat verschijnselen van mond- en klanwzeer vertoont 2®. het onderzoek van aan die ziekte lijdend verdacht vee 3e. het merken, zoo noodig. van ziek, verdacht of hersteld vee 4®. het, zoo noodig, afalniten van hoeven enz. en vervoer uit en naar afgesloten kringen 5". ontsmetting 6®. vervoer naar besmette plaatsen. Ter Nenzen, 18 December 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5