i A 1 g e m e e a Niouws* ea Adverteatieblad Zeeuwsch-Vlaaadsrea. No. 4319. Zaterda^ 20 December 1902. 42e Jaargang. 7 0 0 1 ONDERZOEK geoefendheid m lotelingen der lichting1903, Gemengde berichten. Wegens het Kerstfeest J^Ta.s. Vrijdagavond geen nummer van dit biad ver- schijnen. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. lEIIElIE^STIE] IBXjA-ID. die dingen naar het bewijs voor militaire bekwaamheid of licbamelijke geoefendheid. De toestand van Venezuela. J TER tEl/XVMHE IIUR1VT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82* Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVEBTEHTlfiM: Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor alien regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaa) plaatsing derzelfda adrertentia Yordt da pi slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Tb. T- »lt Woeo.dag. eg VrlJ.I ■Itge.omlerd op Fee.tdagen, btj de Klrm» H. J. TAI NAAR DE De Bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat de Luitenant-Generaal, Inspecteur der Infanterie, eene algemeene regeling heeft vastgesteld van het onderzoek bedoeld bij 19 der Beschikking van den Minister van Oorlog dd23 Juli 1902, II' Afd., No. 90, naar de geoefendheid van lotelingen der lichting 1903 die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide. Artikel 104 der Militiewet 1901, tweedc lid, bepaalt, dat voor de samenstelling van het gedeelte, tot korte oefen.ng (4 maanden) in te lijvcn, in de eerste plaats in aanmerking komen de lotelingen, die aan de door Hare Majeste.t de Koningin bij beslnit van 1 April 1902, St.bl. No. 48 ge steldo eisehen van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid voldoen. Indien het aantal van hen die aan deze eisehen voldoen, niet overeeukomt met het tot korte oefening in te lijven gedeelte, heeft hrj, die een hooger mlimner bezit, den voorrang tot de toelating daarby. Het derde lid van dn artikel bepaalt ™rder> d" d® lotelingen. die aan de bovengenoemde door Hare Majesteit de Koningin gestelde eisehen, hetzij van militaire bekwaam heid hetzij van licbamelijke geoefendheid voldoen, worden ingalijfd bij het korps en geplaatst m het garmzoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe gescliikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienat is overeen te brengen. Bij deze toewijzing van de lotelingen aim het korps en het garm zoen hunner keuze hebben, volgens S 13 der iB^chfkkrng van den Minister van Oorlog, dd. llebrnari 1902, VII Afd No. 47, zij, die in het bezit zijn van een getuigschnft, dat zij voldoen aan de eisehen, zootoel van militaire bekwaamheid ,1 van lichamelijke geoefendheid, den voorrang boven hen, die slechts een getuigschrift bezitten, dat zij aan een dezer eisehen voldoen. De Luitenant-Generaal, Inspectenr der Infantene, heeft in ziin bovenvermelde regeling bepaald, dat het onderzoek.naar de geoefendheid van lotelingen der lichting 1903 die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid. hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel naar beide, zal plaats vinden tusschen 4 en 18 Januari 1903. Het onderzoek loopt voor elke ploeg in een dag afen wordt voor jongelieden nit deze gemeente gehonden te IJz'ndyke. Bij nadere algemeene bekendmaking zal worden opgegeven de Ltvm, het uur en de loealiteit, waar de jongelieden voor het onderzoek aanwezig moeten zijn. De bewijzen, bestemd voor hen, die bij het onderzoek aan de eisehen hebben voldaan, znllen op den SS.ten, aSsteu en Slsien Januari l»OS voor de belang- hebbenden verkrijgbaar worden gesteld ter Secretarie van deze gemeente. Tot het onderzoek worden liilsluHentl toegelaten zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1903 en zich, voor of uiterlijk op den JOslen December 1902. ter Secretarie ran de gemeente bnnner inwoning, lot deelneining aan het onderzoek hebben aangemeld. Ter Neuzen, den 17 December 1902. Do Bnrgemeester, J. A. P. GEILL. heeft in den Ministerraad bij een bespreking van j de buitenlandsshe vraigstukken gewezen op ie schikking betreffende de eisehen der Franschen, die met Venezuela getroffen was, en waarvan de ratificatie in April plaats had. Hij meende, dat de belangen van de Fransche burgers en de waar- borgen, die zij hadden verkregen, niet zouden worden geschaad door de jongste gebeurtenissen. Caracas, 17 Dec. Hedenochtend isdeltaliaansche gezant vertrokken. Londen, 17 Dec. In het Lagerhuis verklaarde Balfour op verschillende vragen betreffende Vene zuela, dat de blokkade-kwestie ernstig overwogen was. De voorwaarden der blokkade zullen te zijner tijd bekend gemaakt worden, om de onzijdige mogendheden er mee in kennis te stellen j ze zal zoo geschieden dat de neutralen er zoo min mogelijk last van ondervinden. lets wat men ffvreedzame blokkade" noemt, kan niet bestaan, want een blokkade onderstelt oorlogstoestand. Healy vroeg of de toestemming der Ver. Staten tot de blokkade verkregen was, waarop Balfour antwoordde, dat neutralen niet geraadpleegd worden als men in staat van oorlog is. New-York, 18 Dec. Het /Evening Journal" maakt. het volgende telegram uit Caracas openbaar, gedagteekend 17 dezer: Venezuela stemt in alles toe, behalve afstand van grondgebied. Het stelt Bowen, den Amerikaanschen gezant, als scheidsrechter voor. Caracas, 18 Dec. De moeilijkheden zullen beslist aan arbitrage worden onderworpen. Bowen zal een der arbiters zijn. De blokkade van la Guayra is beden aangevangen, docb geldt alleen voor Venezolaansche scbepen. Een groot handelshuis te Antwerpen heeft een cijfertelegram uit Caracas ontvangen, waarin rnee- gedeeld wordt, dat de positie van president Castro zeer hachelijk is. Een nieuwe opstand zou hem wachtfin eu generaal Matos zou geweigerd hebben zijn hulp te verleenen tegen de vijauden. De Aroerikaansche Senaat heeft een langdurige geheime zitting gehouden, waaiin de zaak werd besproken. Officieus woTdt meegedeeld, dat de handelwijze van Duitschland en Engeland »op niet zeer scherpe wijze" besproken werd, maar particuliere mededeelingen luiden anders. Senator Teller b. v. verklaarde, dat beide mogendheden een oorlogstoestand hadden uitgelokt en het volkeurecbl geschonden hadden en dat het tijd was, daar tegen op te treden. Bacon sprak van buitensporigheid en Steward verklaarde, dat hij den tijd zag komen, dat de Europeescbe mogend heden zich tegen de Ver. Staten zouden verbinden, zonals nu tegen Venezuela. D« Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken Men meldt uit IJmuiden: De kapitein-fortcommandant heeft aan drie korporaals voorloopig arrest opgelegd. Deze korpo- raals zijn Zondagavond uitgegaan met den kanon- nier W. naar Wijk naar Zee, en hebben dien kanounier, die beschonken was, alleen naar huis laten gaan langs het strand. Toen zij een paar uur later thuis kwamen, was de man daar nog niet en toen zijn zij uitgetrokken om hem te zoeken en hebben hem verdronken gevonden aan het strand. Het geval wordt onderzocht. Op een der vreeselgk koude dagen van de vorige week kwam een 6jarig jongentje, dat onge- veer een uur moest loopen, alvorens de school te Haarlem te bereiken, met nagenoeg bevroren vingertjes in zijn klas. Door doelmatige zorg van den onderwijzer herstelde de kleine patient, nadat door de tinteling menig traantje aan het oog was ontvallen. Toen des middags de kinderen weer ter school kwamen, liep een meisje van ruim 7 jaar, eveneens van niet rijke ouders, langs de bank waarop onze kleine man zat en legde een paar wollen mofjes voor hem neder. Natuurlijk was een welgemeend dankje van het jongetje en en een woord van lof van den onderwijzer bet loon, dat het kleine medelijdende kind ten voile had verdiend. (O. H. C.) De vorst heeft sedert enkele dagen plaats gemaakt voor den storm, die aan het huishouden is op zee. In het Kanaal loeide een zuid-westen- wind, die de havenwerken van Dover beschadigde en de vaart voor de grootste stoombooten zeer bemoeilijkte. De mailboot ^Pas-de-Calais" kwam een uur te laat aan de Admiraliteitspier aan en de //Rapide" bereikte Dover twee uur over haar tijd. En de (rFrederika", die in gewoue omstan- digheden binnen 6 uur van Southampton naar Guernsey vaart, deed daar gisteren 15 uur over. Ook ernstige ongevallen hebben zich voorge- daan. Een zeer groot aantal schepen bekwam aan kiel of want schade. De pier van Folkestone is over een groote uitgestrektheid verwoest en die te Aberystrioith is over 150 voet weggeslagen. Ook op de Fransche kust woedde de storm en deden zich verschillende ongevallen voor. Zoo komen ook van de Middellandsche zee soortgelijke berichten. In Tunis, waar, naar reeds gemeld is, een geweldige overstrooming landerijen verwoest werden en een aantal menschen ver- Jronken, terwijl de overheid machteloos is tot het verleenen van hulp, kwam de stoomboot «Felix- Tonache" uit Marseille zoo gehavend aan, dat er 15 dagen noodig zijn, om haar weer in conditie te brengen. Bij dit alles heerscht over het algemeen een zomersche temperatuur. In Londen b. v. wees de thermometer 55 gr. F. aan, dat is 10 gradeD hooger dan gewooulijk en in Schotland en Ierland was het ook Woensdagochteud 10 si 15 gr. warmer dan den dag te voren. In New-York spreekt men zelfs van 'een warmen regen. Zoo warm althans was deze, dat hij in korteu tijd de laatste sporen van den jongsten sneeuwstorm deed ver- dwijnen. Bij al deze berichten klinkt het vreemd te ver- nemen, dat nog iemand van de koude is omge- komen. Joseph Denie, restaurateur in de rue Philippe de Girard te Parijs is gisteren overleden tengevolge van de geleden koude. Een geweldige python-slang van 24 voet lengte, die aan boord van het Eogelsche stoom- schip yAfridi" van Singapore naar Europa werd overgebracht, wist op 2 mijlen afstand van ge- noemde haven nit zijn kooi te ontsnappen en grooten schrik ODder het scheepsvolk te verspreiden. Na ongeveer 2 uur den baas gespeeld te hebben, werd hij, op het oogenblik, dat hij de brug wilde beklimmen, om ten voile bezit te nemen van het schip en de lading, die ten deele uit een menagerie van wilde dieren bestond, door kapitein Golding, den commandant, afgemaakt. Kapitein Golding vertelt, dat hij in den nacht van den 5 October een geweldige beweging hoorde in de menagerie op het dek. Hij begaf zich aanstonds naar boven en zag den Python een der beide trappen naar de brug opidimmen. De ofiicier van de wacht snelde met eea gil de andere trap af en de matrozen van de wacht sloten zich in het voorschip op. De eenige per- soon, die den commandant ter zijde bleef was de eerste officier, die met een lantaarn bijlichtte, terwijl de kapitein met een bijl naar het monster toe kroop. Na laDgen tijd vergeefsche pogingen tot een overval te hebben gedaan, gelukte het den kapitein eindelijk een eind aan de heerschappij van den python te maken. \6ot een paar weken werd te Winchester een feestmaal gehouden, waarbij 500 gasten niet minder dan 40,000 oesters opaten. Sedert dien tijd zijn verscbeiden personen, die aan den maaltijd deel hadden genomen, ziek geworden en Woensdag overleden tengevolge dier ziekte de bekende genees- heer William Eugl&nd en de kelner Small. De ziekte draagt het karakter van thyphuskoorts. Onder degenen, die er door aan zijn gegrepen, bevinden zich ook de deken van Winchester en de vroegere bnrgemeester. Beslist thyphus heerscht te Portsmouth, vooral onder de gegoede familien. Op een vergadering van de Gezondheidscommissie, Maandagavond ge houden, conslateerde Dr. Fraser, medisch ambtenaar voor den openbaren gezondheidstoestand, dat de oorzaak der ziekte moet gezocht worden in de omstandigheid, dat de oesters, afkomstig van het stadje Emswortb aan de Zuidkust, overdekt zijn met de ontlasting der riolen. Een ware paniek heeft zich reeds door het gansche land verspreid, oesters worden niet meer gegeten, zeer ten nadeele van de handelaars en Dr. Fraser is belast met een onderzoek in loco en het uitbrengen van een rapport. Een firma te Philadelphia heeft van de Japansche regeering een bestelling gekregen voor een aantal Rontgenstralen-toestellen. Onlangs n. 1. had een vertegenwoordiger van den Mikado zulk een instrument gekocht, om verdachte employes aan de Muut te controleeren. Inderdaad werden met behulp daarvan geldstukken ontdekt in de maag van een schuldige, zoodat de regeering met het oog op het behaalde succes, verdere uitbreiding aan haar onderzoek wilde geven. Het Arabische monster-proces, behandelende de moorden in April van dit jaar te Marguerite Algiers, door Arabieren gepleegd, wordt thans te Montpellier geroerd. Niet minder dan 106 beschuldigdeu zijn gedaj- vaard alien dragen op den schouder een nummer. Er zijn twee hoofdmannen, de heeren Yacoub en Taarbi, prachtige Arabieren, figuren uit brons. Jeze heeren vooral hebben heel wat op hun ge- weten, zij waren de stokebranden in bovengenoemde onlusten. Dit proces wordt werkelijk een monster- proces, niet minder dan ODgeveer 2000 quaesties zal de jury te behandelen knjgen en ongeveer 81 getuigen a charge moeten worden gehoord. Het optreden der Duitsche politie heeft reeds herhaaldelijk tot ernstige klachteu aauleiding gegeven en vele klagers hebben moeten onder vinden dat tegen //die heilige Polizei" niet veel te beginnen valt. Uit Beuthen, Opper-Silezie, komt thaus weder een bericht, dat als een fraai staaltje van //Poli- zeierei" dienen kan. Een huurkoetsier wiens jong en vurig paard niet op eene plek wilde blijven staan, reed voor let spoorwegstation bedaard been en weder, toen een Pickelhaube hem gelastte zich te verwijderen. )e koetsier weigerde aan dat bevel te voldoen, waarop een tweede Pickelhaube werd gerequireerd en khet paard bij den teugel werd genomen met let doel koetsier, paard en rijtuig bij den commis- saris te brengen. Bij het draaien dreigde het rijtuig te kantelen en viel de koetsier van den 3ok. Hij werd daarop gehoeid en aldus naar het politie-bureau geleid. Alsof dit nog niet genoeg was, werd hij door de Pickelhaubes op de meest ergerlijke wijze beschimpt, geschopt en gestagen, zoodat de arrestant vele 7erwondingen opliep. Een vervolging zal tegen deze ongelikte Pickel haubes worden ingesteld. Mesureur, de directeur van de ^Assistance piblique" te Parijs heeft beweerd, dat hij reden heeft te gelooven, dat het jaar 1903 de lang gewenschte ontdekking van het serum tegen de tering zal aanschouwen. Door mijn beroep, heeft hij gezegd, sta ik ir betrekking met een groot aantal geneeskundiger en geleerden. Onderzoekingen, pogingen, proef- nemingen, tot heden gedaan, doen mij vertrouwen, dat het doel zal worden bereikt. Daarmede is niet aan alle teringlijders geneziug beloofd. Wat men zoekt en wat men op het punt staat te vinden, is een serum, waarvan de inspuiting hen, die de vatbaarheid voor tuberculose schijnen te bezitten, tegen de gevreesde bacil kan vrij- waren. In de Johannesstrasse te Altona was sinds jaren een goed bekende schoenwiukel van J. W. Meijer. Onlangs werd in diezelfde straat, eenige huizen verder, door zekeren F. W. Meijer, eveneens een schoenwinkel geopend. Daaruit ontstond ver- warring, en de oudste der twee winkeliers begon een proces wegens oneerlijke mededinging. Bij het onderzoek bleek, dat F. W. Meijer zijn eigen naam voerde, zijne eigen zaken dreef, en nooit iu eenige contractueele verbouding gestaan had tot J. W. Meijer. Hij beweerde dus niets anders te doen dan uitoefening van zijn natuurlijk recht, een geoorloofden handel te drijven onder zijn eigen naam. De rechtbank heeft evenwel anders beslist en den eisch toegewezen, wat betreft het voeren der firma met de voorletters F. W. mag wei zijne schoenenzaak voortzetten en ook zijn naam op de bordjes plaatsen, maar alleen #Meijer" zonder voorletters. Dit schijnt te Altona voldoende te zijn om ver warring te voorkomen. Het Zwitsersch Kanton te Bern is een aardig buitenkansje ten deel gevallen. Een der grootste handelaars in okjfolie, Johannes Courant geheeten, is dezer dagen te Bern overleden en zijn nalalenschap wordt op 15 millioen francs geschat. Hij was Zwitser van geboorte maar heeft ruim 60 jaren te Genua gewoond, waar zijn reusachtigen uitvoerzaak gevestigd is. Iu den laatsten tijd had hi] zijn woouplaats naar Bern overgebracht, waar hij nu op 84jarigen ouderdom kinderloos is overleden. Tot zijn naaste erfgenaam behoort zijn neef, de hoogleeraar dr. Th. Kocher te Bern. Volgens de kantonale wet bedraagt in dit geval het successierecht 9 zoodat de schatkist onge veer li millioen francs zal beuren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1