Landbouwberichten. (iemengde berichten. Teiegrafische berichten. ~rechtszaken7~ Arrondissements-rechtbank te Middelbnrg. heeft reeds de zuidzijde van de losplaats met den daarbij behoorenden dijk voor f 900 onder- handsch gekocht van de eigenares, de weduwe Buyck te Gent. Ook met den eigenaar van de westzijde van de losplaats is het gemeentebestuur in onder- handeling. (M. C.) Men schrijft uit Zuiddorpe aan de VI. Ct. Een bejaarde landbouwersknecht van de aan Zuiddorpe grenzende Belgische gemeente Moerbeke had voor meer dan gewone zuinigheid gedurende zijn gansche leven van zijn karig loon fr. 1550 overgespaard. Niets dan verre bloedverwanten hebbende en half-idioot zijnde, had hij nu op aanraden van zijn baas met het bestuur van het oude mannenhuis aldaar een accoord gesloten, om voor zijn spaarpotje de hem nog restende levens- dagen in genoemde inrichtiug onbezorgd te mogen slijten. Zaterdagmorgen rond half vijf bemerkte hij tot zijn schrik, dat zijn koffer opengebroken en zijn geld, benevens een uieuwen borstrok, verdwenen washoewel bij zijn ontwaken om vier uur de koffer nog gesloten was. Later vond men op het erf een portemonnaie, inhoudende fr. 50 aan zilver terug, doch de 1000 francs in bankbiljetten zijn tot heden met terecht. Men schrijft uit Schoondijke Veel neiging om bieten te verbouwen in het jaar 1903 bestaat bier en in het bietenverbouwende gedeelte van Noord-Vlaanderen niet. De prijzen van haver, vlas en erwten zijn van dien aard, dat de fabrikanten, willen zij hier suikerbieteu bekomen, voor den dag zullen moeten komen met voldoende prijzen en geene al te zware voor- waarden. Aan de voorschotten, die vroeger zoo welkoin waren, bestaat geen dadelijke behoefte, de welvaart onder de landbouwers is aanzienlijk toegenomen. Zaterdag vergaderden alhier de besturen van de bieteubondeu in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel en in Watervliet (Belgie). Besloten werd daar, bij de volgende campagne gemeenschappelijk op te tredeD, te contracteeren volgens een zelfde contract, dat in de vergadering werd vastgesteld, en alleen dan bieten te zaaien, wanneer de prijzen eenigszins aanlokkend wajen. Er schijnen nog enkele andere punten van dadelijk belang be- sproken te zijn, maar daaromtrent bewaarde onze zegsman het stilzwijgen. Deze zullen waarschijnlijk eerlang in eene algemeene vergadering worden te berde gebracht. (M. C.) Sas van Gent, 17 Dec. Gisterenmorgen had een der Duitsche monteurs aan de meelfabriek alhier, bij het verrichten zijner werkzaamheden, het ongeluk van een aanzienlijke hoogte te vallen, waardoor hij eenige verwondingen aan hoofd en beenen bekwam. Na voorloopige verzorging daar ter plaatse werd de man naar zijn logement over- gebracht. Bij onderzoek bleken de wonden niet van ernstigen aard te zijn. Gisterenavond had de nachtstoker op den ijzeren man bij de kanaalwerken alhier, het ongeluk op de trap van dat machien uit te glijden en te vallen, waardoor hij eene zware verwonding aan de beenen opliep. Per draagbaar werd hij naar zijn logement overgebracht, alwaar spoedig genees- kundige hulp werd ingeroepen. Middelburg, 17 Dec. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg werd heden aanbesteed 1°. Het aanbrengen van voorzieningen tot uit- breiding der onderzeesche verdediging voor dea mond der haven aan den Willempolder, behoorende tot de werken van de tramweghavens aan het Zijpe. (Raming /22,500). Laagste inschrijver hiervoor was de heer J. Roskara Czn. te Sliedrecht, voor 19,364. 2°. Het maken van werken tot>verbreeding van den toegangsweg naar en tot uitbreidiug der draaiplaats bij de drijvende aanlegplaats in de buitenhaven te Ter Neuzen. (Raming 5,750). Laagste inschrijver hiervoor Wis de heer M. A. Verschelling te Ter Neuzen, voor f 5,069. 3°. Het verlengen der keibestrating op den westelijken dijk van het Kanaal van Ter Neuzen, onder de gemeente Sas van Gent. (Raming f 4050). Laagste inschrijver hiervoor was de heer A. Tholens Dz. te Ter Neuzen, voor f 4,192. 4°. Het veruieuwen van twee dukdalven bij de draaibrug over den oostelijken kanaalarm te Sas van Gent. (Raming f 2945). Laagste inschrijvers hiervoor waren de heeren J. B. de Wolf en Zoneu te Dordrecht, voor f 2835. 's Gmvenhage, 17 Dec. Tweede Kamer. Bij de verdere behandeling van hoofdstuk Binnen- landscbe Zaken, verklaarde de Minister, dat een wetenschappelijk onderzoek ltoodig is voor maat- regelen tegen loodvergiftiging in aardewerkfabrieken. Administratief zal de kwestie omtrent de al- of niet geoorloofdheid van risico-overdracht in zake de Ongevallenwet, aan buitenlandsche maat- schappijen beslist worden. Het invoeringsbesluit van de Ongevallenwet komt vermoedelijk binnen eene week gereed. Tegenover den heer Borgesius betoogden de Minister en den heer Fokker dat het tarief van de rijksverzekeringbank niet te laag is. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn te 3,40 ure alhier van Het Loo teruggekomen en werden aan het station begroet door den burgemeesler en den gouverneur der residentie, met wie H. M. zich op het perron onderhield. H. M. en de Prins reden onmiddellijk naar het paleis van H. M. de Koningin-Moeder, in het Voorhout, tot het aldaar brengen van een bezoek. In de Rijnstraat en op den verder gevolgden weg stegen talrijke hoera's uit de menigte op. In de zitting van 16 December 1902 zijn de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. S., oud 23 jaar, 2°. P. S., oud 28 jaar beiden werkman te Clinge, zijn wegens mishan- deling de 1" veroordeeld tot 2 maanden gevange- nisstraf, de 2" vrijgesproken. E. d. C., oud 33 jaar, houtzager te Westdorpe, is wegens mishandeling veroord. tot 2 maanden gevang. 1°. Th. d. C., oud 19 jaar, landbouwersknecht te Axel, 2®. C. M. d. C., oud 17 jaar, land bouwersknecht te Ter Neuzen, zijn wegens mis handeling de le veroord. tot 14 dagen gevang., de 2" vrijgesproken. P. J. H., oud 19 jaar, bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. Wij ontvingen een werkje //Krachtvoeder," geschreven tot voorlichting van paardenbezitters en veehouders, wien het door den heer Iman J. van der Have op aanvrage wordt toegezonden. In het boekje worden verschillende krachtvoe- ders besproken en inlichtingen gegeven omtrent de wijze waarop en de hoeveelheden waarin men deze moet toedienen, een eu ander gegrond op ervaringen in de praktijk. Waar tegenwoordig zooveel van deze producten wordt gebruikt en men door onoordeelkundig voederen er niet die uitkomsten van verkrijgt die men er van verwacht is het voor de veehouders van belang daarmee kennis te maken. Men schrijft aan de Tel. Nu volgens de verklariDg, dezer dagen door ouzen Minister van Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer gedaan, aan onzen gezant te Brussel is opgedragen bij de Belgische regeering aan te dringen op voorwaardelijke opening der grenzen voor den invoer van ons vee, is het wellicht niet ongepast eens te vernemen, hoe de bewoners van de noordelijke provincien van Belgie zelven de toelating van vee zouden wenscheu. Reeds lang wordt en door het #Handelsblad van Antwerpen" en door #de Gazette van Eecloo" krachtig geijverd voor de geheele openstelliug der grenzen, zoowel voor het fokvee als voor het slachtvee, en wet op dezelfde voorwaarden. Een groote onrechtvaardigheid vinden zij het steeds, dat het slachtvee dadelijk mag binnenkomen en het fokvee eene quarantaine van 10 11 dagen in de rijksstallen aan de grenzen moet ondergaan. Zij wenschen daarom, dat alle Nederlandsche runderen, die ua eene strenge keuring gezond bevonden zijn, onmiddellijk in Belgie zullen worden toegelaten, zooals dat geschiedde voor 1896, toen niemand reden tot klagen had. Dieren, welke bij onderzoek ongezond bevonden zijn, worden gestald, zoo geheele genezing mogelijk is, of anders naar Nederland teruggezonden. Op die wijze zou de gevreesde veeziekte, het mond- en klauwzeer meer tegengewerkt worden dan door de rurideren uit verschillende streken van Nederland 10 dagen op te sluiten in de quarantainestallen, welke in Belgie wel eens //de broeinesten van het mond- eu klauwzeer" worden genoemd. Voorts zou men ter betere beteugeling van de tuberculose het Nederlandsche vee kunnen ken- merken door eene ronde opeiyng in het oor van 15 tot 20 millimeters doorsnee, welke nooit dichtgroeit. Op stal worden de dieren met gaaijes in het oor nu en dan van rijkswege ingespoten met tuberculine. Alle dieren, die clinisCh aangedaan zijn worden afgeraaakt, evenals zij, die reageeren bij de inspuiting. Op die wijze zouden de Nederlandsche koeien, die aan tuberculrse mochten lijden, geen schade berokkenen aan den Belgischen "eestapel. Door deze wijze van invoer zou voor goed een einde gemaakt zijn aan dien heilloozen smokkel- handel in vee, waardoor niet alleen honderden Nederlaudsche koeien zonder de minste keuring en zonder betaliug van invoerrechten in Belgie komen, maar waardoor ook tal van meuschen zedelijk en lichamelijk worden ten onder gebracht. Dan zouden diefstal, vechtpartijen, drinkgelagen, ja zelfs moord aan de Nederlandsch-Belgische grenzen zoo vaak niet voorkomen, en zouden heel "wat ambteuaren en politie-dienareu kunnen gemist worden. Men melt uit IJselmonde Zondagochtend is de 16jarige J. de J., zoon eener weduwe, op het Zuiddiep bij de loodwitfabriek door het ijs gezakt en verdronken. Zondagmiddag begaf zich, ondanks den dooi, een 17jarig jongmensch uit Roelof-Arendsveen per schaats op het Brasemermeer hij had het ongeluk in een wak te rijden en te verdrinken. Een ijstochtje van een viertal Delftsche jongelui Zondag over Leiden ondernomen had een treurig einde. Op het breede Galgewater nabij Leiden reed het viertal in een wak, drie werden nog levend op het droge gebracht, de vierde, zoon van den kruidenier Wenselaar te Delft werd leven- loos opgehaald. Pogingen van een spoedig ter plaatse aanwezig geneesheer om de levensgeesten nog op te wekken leden schipbreuk. Zondagochtend is te Genemuiden aangebracht het lijk van den 23jarigen S. uit Zwolle. Deze was Vrijdag het veer te Genemuiden gepasseerd, om per schaats naar Volendam te gaan. Het was toen 11 uur. Aangezien hij niet te Volendam was aangekomen, is men aan het zoeken gegaan, met het gevolg, dat men tusschen de kribben het lijk van onder het ijs te voorschijn heeft gehaald. Het horloge wees 11,10. Het lijk is, ua geschouwd te zijD, in het lijkenhuisje gebracht en zal naar Zwolle vervoerd worden. Zondagmiddag sprong een bloemistknecht, wonende te Bennebroek, even voorbij zijn woning van de in gang zijnde stoomtram, met het nood- lottig gevolg dat hij er onder geraaktemet verbrijzeld hoofd werd hij bij den heer Stam binnengedragen. De dood trad onmiddellijk in. De man laat een vrouw met zeven kinderen achter, van welke de oudste 11 jaar en de jongste negeu dagen telt. Te Enkhuizen is een knaapje, terwijl de moeder eene boodschap was gaan doen, met vuur in aanraking gekomen, en heeft zich zoo deerlijk gebrand, dat het dientengevolge is overleden. Te Tilburg zijn van Maandag af alle lagere scholen wegens het heerschen van roodvonk en diphtheritis tot nader order gesloten. Een te 's Gravenhage woonachtige dame mocht in de vorige week het zeldzame genoegen smaken bet-overgrootmoeder te worden, hetgeen te merkwaardiger is, daar het de tweede maal in 24 jaren is, dat zich dit feit in dezelfde familie voordoet. Van haar 77 kinderen, klein- kinderen enz. zijn er nog 61 in leven. Te Hoornsterzwaag in de Friesche gemeente Schoterland, heeft een jongen een kameraad onver- wachts in den nek gegrepen en bijna geworgd. De knaap verloor het bewustzijn, zoodat het inroepen van geneeskundige hulp gewenscht was. Na eenigen tijd herleefde hij, doch schijnt overi- gens niet buiten gevaar. De knaap toch kan niet slikken en is niet in staat een woord te spreken. In de Akkerstraat te Breda greep Maandag morgen een treurig voorval plaats. Vrouw J., die op een bovenvertrekje woont in de Akkerstraat, ging dien morgen circa 9 uur naar het water- en vuurhuis van Verhoef, in de zelfde straat gelegen. Daar laat zij haar emmer vol kokend water vullen en gooit er soda in, die zij ook daar gekocht had, bestemd om te wasschen. Terwijl vrouw J. door de winkelierster wordt ge- holpen, waudelen in de straat twee vrouwsper- sonen op en neer, de gez. R. en M. E., waarvan een pas uit de gevangenis is ontslagen. Zoodra vrouw J. den winkel verlaat, wordt zij, zonder dat er te voreu een woord gezegd was, door een der zusters onverwacht bij de baren gegrepen. De andere pakt tegelijkertijd den emmer uit de hauden van vrouw J. en stort gewetenloos den ge- heelen kokenden inhoud over het weerlooze slachtoffer. Terwijl zij kermde van pijn worden vrouw J. de sehoenen uitgetrokken, die vol kokend water stonden, daarna wil zij met behulp van haar ter hulp toegesnelden man zich naar haar woning spoeden, doch eenige passen verder valt zij be- wusteloos neder. Een geneesheer heeft vrouw J. bezocht en heeft de vreeselijke brandwonden, vooral aan de borst, beenen en voeten verbonden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt en de gez. E. zullen haar welverdiende straf niet outgaan. De 22jarige schoenmaker W. te Hengelo (O.), sinds jaren menschenschuw, werd dezer dagen plotseliug waanzinnig. Hij ontkleedde zich en sloeg alles kort en klein, wat hij in handen kreeg, ten laatste ook de ruiten. Daar hi] toen blijkbaar last kreeg van de binnendringeude koude maakte hij van de stoelen een vuur op deu grond en sprong vervolgens om en door de vlammen. De politie geholpen door eenige burgers, had heel wat moeite, den ongelukkige te bedwingen hij is daarna naar het krackziunigen-gesticht te Deventer vervoerd. Weest voorzichtig met petroleumkachels Een paar dagen geleden is de familie K. te Raalte aau een groot gevaar ontsnapt. De kamer der echlgenooten is met een deur verbonden aan de kinderkamer, waar een vijftal spruiten in hun bedjes slapen. Wegens de strenge koude was 's avonds een petroleumkachel aange- stoken en blijkbaar te hoog lateu branden. 's Nachts werd mevr. K. wakker door benauwdheid en bemerkte dat mijnheer geheel zwart zag. Met moeite maakte zij haar echtgenoot wakker die ook hevig benauwd was met inspanning werd een raam geopend, waardoor de damp kon worden afgevoerd. Inmiddels waren de ouders naar de kinderen gegaan, ook dezen waren geheel zwart evenals al het beddegoed. De kachel had zoodanig gewalmd dat het plafond zwart was en met raggen was bezet. Zoo mevrouw niet wakker was geworden zouden ongetwijfeld de zeven leden van het gezin en een kindermeid 's morgens dood gevonden zijn. Een wsarschuwing voor hen, die in het bezit van petroleumkachels zijn De grootste Amerikaansche post die ooit over Vlissingen is aangebracht, is, volgens ,/De Ned. Zondag met de nachtboot aldaar aange komen. Gelijktijdig airiveerden de mails uit de West, Japan en China, zijnde met de Engelsche post er bij 625 zakken, zoodat er 5 postrijtuigen in den Duitschen trein noodig waren om dat zaakje te vervoeren. Ook moesten twee locomotieven dienst doen. H. en zijn vronw te Westerwolde lagen reeds lang in zoete rust, toen de vrouw plotseling hareu echtvriend wakker maakte met de woorden z/Heudrik, daar loopt wat op dele, as 't moar gijn iubrekers bin H. bet bed uit, en, met een bijl gewapend, freedt hij in de nachtelijke duisternis op den dorschvloer. //Is doar wel roept hij met stentorstem. Geen antwoord volgt, maa een sleepend geruisch komt nader. #Geef antwoord of 'k sloag tou schreeuwt Hendrik boos. Nog geen antwoord. Het gortend, half-sleepend half-stappend geruisch is thaus in zijne onmiddel- lijke nabijheid. Nu zwaait H. zijn bijl met forsche, reusachtige kracht om zich, en reutelend viel de inbreker voor zijne voeten neer. Als moeder met de lamp uit het slaapvertrek komt, zieu beiden hun slachtoffer zieltogend op de deele liggen. Hendrik hadhun eigen gemeste, zoetemelksche kalf dat zich losgerukt had, een zoo zwaren slag toegebracht, dat het oogenblikkelijk moest worden geslacht(N.) De militaire justitie zal binnenkort voor een moeilijk geval staan. Dezer dagen toch is te Amsterdam door de politie aangehoudeu eu aan de militaire autoriteit overgegeven C. P. H. van B., die sedert 1893 van het Koloniaal Werfdepot is gedeserteerd. Deze man, diamantwerker van beroep, heeft sedert zijne vlucht in den vreemde vertoefd, is in Engeland gehuwd en bevindt zich te Amsterdam met zijn talrijk gezin om werk te zoeken. De gewone loop der dingen is nu, dat hij voor den krijgsraad wordt terecht gesteld en, na zijne straf te hebben ondergaan naar Indie wordt uitgezonden om zijn diensttijd te vervullen. Maar wat dan met het groote gezin, waarvoor de delinquent een oppassend huisvader is (N. Men schrijft Tusschen twee tuinen loopt een sloot. A, eigenaar van den eenen tuin, is er steeds, als de kippen, bij, die sloot te graven. Hij doet het op min eerlijke wijze, zoo n.l., dat telkens meer van B's wal dan van den zijne afgenomen wordt. Het spreekt van zelf, dat na verloop van tijd op deze wijze de tuin van A een mooi streepje grooter is geworden. Er zijn werkelijk menschen die zich aldus, ook b.v. nog door van een laan, of een weg, (geen kunstweg, want dat gaat moeilijk) af te nemen, zich, ten koste van anderen, weteu te verrijken. Het middel heet in Groningen //aanwerven." In de gemeente Midwolde is een weg opgemeten Eeu plan is aanhangig om dezen weg, die Mid- wolda eu Oostwold langs den kortsten afstand zal verbinden, te verharden. Langs een deel van den weg liggen de perceelen van eeu groot aantal aanwonenden. Wat bleek nu bij de opmeting. Volgens het kadaster moest de weg overal een breedte van 8 a 9 Meter, tot het midden der sloot, bezitten. In waarheid is de breedte thans echter gemid- deld niet meer dan 6 Meter. Nergens bedraagt ze meer dan 7en op vele plaatseu nanwelijks 5 a 6 Meter. Waar is de grond gebleven. De oplossing van dit raadsel ligt naast den weg. Was het zoo doorgegaan, er zou eeu tijd gekomen zijn, dat de weg weg was. Het ongelukkig gevolg van de omstandigheid is, dat het nu wel groote moeite zal kosten, provinciaal subsidie te krijgen voor de verbardiug. Te Brighton is de gasmaatschappij veroordeeld tot het betalen van eene schadeloosstelling van 520 aan iemand, die tengevolge van een lek in de gasleiding aan verschijnselen van veTgiftiging met kooloxydegas geleden had. De eisch van schadeloosstelling bedroeg 2200. Het is bekend, dat in Amerika negers niet waardig geacht worden naast blanken te mogen zittenmen heeft in treinen zelfs wagons met het opschrift //voor gedeurde rassen." Eeu neger reisde onlangs in de Atlantic Coas; Line Railroad en had plaats genomen in het voor negers bestemde gedeelte, maar een conducteur vond hem niet zwart genoeg en verzocht hem over te stappen. De neger weigerde, maar werd met geweld gedwongen den wagon te verlaten. Ten hoogste beleedigd over het feit, dat hij voor een blanke is aangezien, heeft de neger nu een aankiacht bij de spoorwegmaatschappij inge- diend en eischt hij 10 duizeud dollar schadever- goeding.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2