A 1 g e a e e n Nieuws- en Adverteatieblad Zeeuwsck-VIaaaderea. No. 4318. Donderdag; 18 December 1902. 42e Jaar^ang. TOOT Binnenland. FETJILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. A.BONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De toestand van Venezuela. TER NEUZEN, 17 December 1902. TER SEEZESSCHE C0ERA5T. Per drie maaaden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VERTERTISI: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voo? elken regel nmr 0,10. Bij directe opgaaf Tan driemasl plaataing dersoli'd* advettantie wordt <te pr$ slecbts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. Kit hlait veruhljnt fflaandair-, Woen»«l»g- en Vrijdanatvond, ■Hge.onJenl op FeestdageD, bij rte Kirma V. J. ViR D* IARHX 7«> C;uaoas, 15 Dec. Opverzoekran denNederlandschen gezant, die op Curasao ziek ligt, heeft de Ameri- kaansche gezant Bowen ook de behartiging van de Nederlaudsche belaugen op zich genomen. Washington, 15 Dec. In verband met de voorgestelde vreedzame blokkade van de Veue- zolaansche havens, heeft staatssecretaris Hay Duitschland lateu weten, dat Amerikaansche schepen niet gemoeid inoeten worden, tenzij bet verbod van toepassing is op alle scheepvaart. In de nota wordt afkeuring uitgesproken over het aanhouden van schepen in het aigemeen. Deze opvatting van de Ver. Staten is in overeenstemming met het vroeger voorgekomen geval, toen de mogend- lieden trachtten in 1896 een vreedzame blokkade voor Kreta in te stelleu en Sherman, de Ameri kaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, forraeel weigerde, zich daardoor gebouden te achten. Londeu, 15 Dec. Betreffende den toestand in Venezuela verklaarde de Minister van Buiten landsche Zaken, Landsdowne, dat er door be- middeling vao de Amerikaansche regeering een voorstel is ontvangeu om de moeiiijkheid be- treffende de regeling van de eischen van Eugelsche en Duitsche onderdanen naar een scheidsgerecht te verwijzen. Het voorstel wordt op dit oogeublik overwogen. Aan Venezuela zijn niet minder dan drie dringeude waarschuwingen gerichtde laatste aanmauiug was het ultimatum. Het antwoord op het ultimatum verklaarde, dat de Veuezolaansche sehatkist uitgeput was en het daarom voor het oogeublik oumogelijk was voor de regeering, haar schulden te betalen. Maar zoodra de vrede hersteld was, zou men de regeering niet behoeven te herinneren aan haar verplichtingen. Londen, 15 Dec. In het Lagerhuis verklaarde Cranborne, dat de regeering vernomeu heeft, dat de Duitsche vlootvoogd het noodig oordeelde, de twee Venezolaansche kauonneerbooten te laten zinken. De Engelsche aduiiraal draagt daar geen verantwoordiug voor. Schwan stelde voor, de gewone agenda te onderbreken, om de aaudacht te kunnen vestigen -op de tegeuwoordige betrekkingen tusschen EDge- land en Venezuela. Zijn voorstel kwarn in de avond-vergadering aan de orde. Cranborne verklaarde toen Wij hebben alle mogelijke consideraties tegenover Venezuela ge- bruikt, maar tenzij deze republiek toegeeft, zal op de inbeslagneming van de kanonneerbooten een blokkade volgeu, die echter zal worden uitgevoerd met inachtneming van de belangen van de onzij- digen. De Ver. Staten hebben erkend, dat wij, door er op aan te dringeu dat Venezuela haar verplichtingen nakwarn en de rechten van Engelsche onderdanen eerbiedigde, geen iubreuk maakteu op TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Wanneer iemand, die niet gewoon is volgens de beginselen van rechtvaardigheid en goede trouw te handelen, maar zich integendeel er nooit om bekommert, plotseliug in de gelegenheid wordt gesteld zijn plicht te doeD, en deze plicht met zijn belangen en weuscheu overeenstemt, dan gaat hij meestal met zooveel ljver en volharding aan het werk, dat men iemand zou meenen te zieu, die zijn geheele leven voor recht en eerliikheid gestreden heeft. Zoo ging het althans met den commandant der atrafgevaDgenis op het eiland Nou. Zoodra hf den volgenden dag ontwaakte, liet hij on- miidellijk den hoofdopzichter Robin bij zich komen, ranreet hem in de heftigste bewoordiugen zijn gcdrag en eindigde met de verzekering, dat hij een aanklacht tegen hem zou indienen bij den directeur-generaal. Om te beginnen schorste hij hem voor veertien dagen in zijn betrekking. Robin *rkende bij zichzelf, dat hij in den laat- stsu tijd niet bijster fortuinlijk was geweest. de Monroeleer, die wij de Ver. Staten gaarne willen hel pen handhaven. Campbell-Bannerman, de leider der oppositie, verklaarde Wij zijn met handen en voeten aan Duitschland gebonden zonder te weten, wat Duitsch- land's aanspraken zijn. Zulk een samengaan is in strijd met Engeland's belangeD. Balfour betoogde daarop, dat weinig bondge- nooten bereid zouden worden gevondeu om met Engeland te doen te hebben op den door Banner- man gewenschten grondslag. Voor zoover het fiuancieele aanspraken gold, was de regeering bereid zich te vereenigen met een rechterlijke beslissing tot billijke vaststelling van de eischen. De Unie heeft het denkbeeld tot scheidsrechter- lijke beslissing niet geopperd. Het komt van Venezuela, door bemiddeliug van de Ver. Staten. Het is zeker te betreuren, dat de Venezolaansche regeering niet gedacht heeft aan de voordeelen van scheidsrechterlijke regeling gedurende de vele maauden, dat het geschil hangende was. Pas toen wij reeds in vijandelijkhedeu gewikkeld waren, hegon de Veuezolaansche regeering voor het denk beeld van arbitrage te voelen. Het voorstel van Schwan, om verder in de kwestie te treden, werd verworpen. Rome, 15 Dec. In de Kamer heeft Minister Prinetti het optreden van Italie in het Vene zolaansche conflict gerechtvaardigd. Venezuela heeft nooit voldoeuing geschcnken op de herhaalde betoogen van Italie. Na het uitbreken van een nieuwe revolutie sloot Italie een overeenkomst met Duitschland en Engeland, om zich te ver eenigen voor het nemen van maatregelen, om de zegepraal van zijn recht tot bescherming van zijn onderdanen te verzekereu. Deze verklaring werd met toejuichingen begroet. Prinetti verklaarde nog, dat de houding der Ver. Staten volkomen rechtvaardig eu hoffelijk is. Buenos-Ayres, 15 Dec. Officieel wordt het bericht van de //Newyork Herald" tegengesproken, dat Argentinie vooruemens zou zijn tusschen- beideu te komen in de Venezuela-kwestie. Een deel der pers protesteert tegen de houding door Engeland en Duitschland aangenomen. In de Kamer van afgevaardigden protesteerde Martinez tegen de geweldenarij van groote mogend- heden tegen zwakke naties. Hij noodigde de regeering uit, een ruiterlijke, besliste iuternationale staatkunde te volgen, gegrond op de solidariteit der Zuid-Amerikaansche staten, teneiude te komen tot een overeenkomst dier staten voor de ver- dediging der onafhaukelijkheid van alien. Deze motie werd naar een commissie verwezeu. In de zitting der Tweede Kamer van giste- ren, bij de voortgezette behandeling van Hoofdstuk Alles wat hij tegen Fortier had willen ondernemen, was hem mislukt. Zou deze tweede les hem baten Zou zij niet integendeel zijn woede nog meer aanvuren, zijn zucht naar wraak nog heviger doen ontvlammeu Na met Robin te hebben afgedaan, liet de commandant Fortier komen, maakte zich geweldig driftig, toen hij zag, dat deze zoo onrechtvaardig met den dubbelen ketting was geboeid, liet hem oogenblikkelijk losmaken en zonder verwijl naar de gebouwen van de derde afdeeling brengen. Juist terwijl hij dit laatste bevel gaf, zag hij Hanley Gardiner die dezen raorgen volgens belofte, bij hem kwam ontbijten naar zich toekomen. Gij komt of gij geroepen waart, riep hij hem toe. Gij hebt u kunnen overtuigen, dat ik recht weet te doen. Ik acht en hewonder er u te meer om, antwoordde Hanley Gardiner. Ik wenschte we], dat het gezag steeds in zulke handen was als de uwe. De laatste woorden lieten niet na indruk op den commandant te rnaken, die zich zeer gevleid gevoelde. Hanley Gardiner wist van zijn stemming gebruik te maken. Zoudt ge mij willen toestaan, vroeg hij op Fortier wijzende, dien man eenige berichten van ziju familie mede te deelen Mijn zuster verzocht V, Binuenlandsche Zaken, bepleitte de heer Ter ~n verbatering van ons vclksonderwijs en der Leerplichtwet en afschaffiing der standenscholen, waardoor de vette postjes alleen voor de kinderen der rijkeu bereikbaar worden. Voorts wees spreker er op, dat op het oogenblik 2000 onderwijzers zonder betrekking rondloopen, welk getal het volgeud jaar tot 3000 zal stijgen en drong hij aan op betere regeling der ouder- wijzersopleidicg, die thans zeer slecht is en op vaste betrekkingen voor de onderwijzers. Voorts bepleitte hij regeling van de rechtspositie der onderwijzers; drong hij er op aan dat geen ontslagbesluit zou worden goedgekeurd indieD dit niet in openbare vergadering genomen was en wenschte spreker invoering van rechtvaardige tucht- maatregelen. Belet dient, dat de gemeenten minder salaris geven dan de wettelijk vastgestelde minima voor onderwijzerstractamenten. Het schooltoezicht achtte spreker onvoldoende, mede door de onvol- doende bezoldiging der arrondissementsschoolop- zieners. Dezen inoeten worden goed bezoldigde rijksambtenaren als wanneer de districtsschoolop- zieners dienen te worden afgeschaft. Van de aan- wezige krachten dient middelerwijl beter gebruik gemaakt. De vacatiegelden voor exarnensi van inspecteurs en districtsschoolopzieners h f 6 per dag dienen afgeschaft. De heeren Passtoors en Bijleveld juichten toe de door de Regeering in uitzicht gestelde pensioen- regeling voor hijzondere onderwijzers. De laatste wenschte tevens regeling van hun salarissen en voorziening ten behoeve van de leeraren aan niet- gesubsidieerde hijzondere kweekscholen betere regeling van het plaatselijk schooltoezicht door ouders en onderwijzers in de schoolcommissie op te nemen. Tuchtmaatregelen achtte spreker hoog noodig ter verbetering van de verhonding van de hoofden der openbare scholen tot hun personeel. Spreker wenschte subsidie voor herhalingsonderwijs slechts te zien toegekend bij aauwezigheid van een minimum aantal deelnemers en afschaffiug van de verplichte storting bij examens. Voorts kwam de heer Bijleveld in verzet tegen de z. i, eeuzijdige, pessimistische redevoering van den heer Ter Laar>, wien hij vroeg wat hebt gij met uw partij gedaan voor het arme schoolkind, in vergelijking met hetgeen wij, de Christelijke partijen, er voor gedaan hebben De heer Brummelkamp wenschte beter ouder- wijs in de Nederlandsche taal en vaderlandsche ge- schiedenisde heer Dolk afzonderlijk onderwijs aan achterlijke en spraakgebrekkige kinderen. Spreker drong aan op rijkshulp voor dit doel. De heer Pompe van Meerdervoort achtte de Leerplichtwet in haar tegenwoordigen vorm, waar- in zij duizenden arbeiders stelt voor de kens broodsgebrek of wetsovertreding, ongelijkmatig moet worden toegepast, veroordeeld. Spreker mij het u te vragen en als gij er geen bezwaar in ziet In het minst niet, mijn waarde heer In het minst niet 1 Hij gaf aan de opzichters bevel Mr. Gardiner met Fortier alleen te lateu en verwijderde zich eenige oogenblikken. De Amerikaan maakte er zonder verwijl gebruik van. Met haastige, zachte stem sprak hij hem aan. Het verwoudert u misschien, waarom ik be- laug in u stel. Ik heb n dezen dienst bewezen ter wille van uw lotgenoot Berard. Hij heeft gelegenheid weten te vinden, om mij in een paar woorden te zeggen Vertrouw Fortier volkomen. Ik zal het doen. Ik kan het doen, nietwaar P Zonder twijfel, mijnheer antwoordde Fortier, den ander oprecht in de oogeu ziende. Ik ben den man, van wien ge spreekt, het leven ver- schuldigd. Ik zou zonder hem zijn ter dood veroordeeld Eo nog meer dank ik hem hij heeft in mijn hart edeler gevoelens doen ont- waken, dan ik vroeger kende. Hij heeft een beter mensch van mij gemaakt. Ik weet nu wat berouw is, ik heb mijn misdaad ingezien en leeren verafschuwen, ik wil er voor boeten. Voor den man aan wien ik dat alles dank, is mijn vereering onbegrensd. Ik zou verheugd in den dood gaan om hem van dienst te zijn. Stel mij gerust op de proef! drong aan op uitbreiding van het aantal gevallen waarin vrijstelling kan worden verleend, om vrijstelling voor veldarbeid gemakkelijker te maken. De heer Troelstra wees op verschilleude mis- standen bij het bijzonder onderwijs wat school- lokalen, leermiddelen, salarissen en de rechtspositie van het onderwijzend personeel betreft. Tegen over den Minister betoogde spreker de noodzake- lijkheid der inmenging van den Staat in de verhouding tusschen schoolbesturen eu ouderwijzers bewerende dat bij de aangekondigde pensioeuregeling het bijzonder onderwijs toch niet aan den iuvloed van den Staat zal kunnen ontgaan. Nogmaals bepleitte hij in het belaDg der arbeiders school- voeding en kleeding als onafwijsbaar aanhangsel van de Leerplichtwet. De heer Lohman betoogde hiertegenover namens de rechterzijde dat de vrijheid van aanstelling en ontslag der onderwijzers bij het bijzonder onderwijs moet blijven aan hen, die zich voor dat onder wijs interesseeren de ouders. Na in den voormiddag van j.l. Zondag be- vestigd te zijn door den consulent, Ds, Kapteijn, van Axel, welke sprak naar aanleiding van Corinthe 41 en 2, deed des namiddags Ds. G. van den Berg zijn intrede bij de Geref. kerk alhier, tot tekst gekozen hebbende II Corinthe 4 5, 6 en 7. Vooral des namiddags was het kerkgebouw met een overtalrijke schare gevuld, waaronder ook ▼elen van andere gezindte. Bij de Maandag gehouden stemming voor een notabele van de Ned. Herv. gemeente alhier (vacature-Kense) werd gekozen de heer J. de Feijter Az. met 34 stemmen. Verder verkregen de heeren A. de Bruijae 15, D. van den Ouden 2 en P. van den Oudeu en D. Buijze ieder 1 stem. Door den Commissaris der Koningin in Zee- land zijn benoemd tot secretaris van de gezondheidscommissie ta Ter Neuzen, de heer Jac. van de Ree, te Ter Neuzen tot secretaris der gezondheidscommissie te Hulst, de heer Jos. van Waesberghe te Hulst; tot secretaris der gezondheidscommissie te Oost- burg, de heer Mr. J. F. Sluis, aldaar. De heer A. Hans, tot voor korten tijd onder- wijzer aan de Chr. school te Sluiskil, thans ta Rousselaere (B.) is benoemd tot onderwijzer aan de school voor Chr. volksonderwijs te Sluis. De eigendomskwestie over een gedeelte van de losplaats van de haven te Philippine zal in der minne geschikt worden. Het gemeentebestunr Welnu voorloopig vraag ik u nu slechts een ding. Niemand hier mag weten, dat ik be- lang stel in Berard en hem tracht te helpen. Niemand mag zelfs vermoeden, dat ik dien man ken. Wees gij de tusscheupersoon, de middelaar tusschen ous beiden. Ik ben bereid, mijnheer. Versta mij wel. Uit het geheele tusschen- deks ken ik niemand dan u, ik stel iu geen der veroordeelden eenig belang dan in u. Men zal het niet vreemd vinden, dat ik nu en dan met u spreek ik heb daarvoor gezorgd en gij brengt hem woordelijk over, wat ik u zeg. Gij kuot er op rekenen, mijnheer. Vaudaag zegt ge hem niets anders, dan, dat alles naar wensch gaat en dat het oogenblik na- dert. Kunt ge het onthouden. Woordelijk. Ik zal het getrouw overbrengen. Dank u. En nu wat kan ik voor u doen Niets mijoheerniets Gij hebt al meer dan genoeg gedaan, door mij de verandering te bezorgen, welke ik aan u te danken heb. NeenNiet aan mij maar aan hem. Ik hoop mettertijd te kunnen zeggen, dat ge hem nog voor meer zult te danken hebben Voor het oogenblik wilde ik u echter persoonlijk zoo gaarne een dienst bewijzen. Noem me eens wat op, denk eens na (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1