(semengde berichten. Telegrafische berichten. De ruime lokalen konden ternauwernood alle belangstellenden bevatten en't mag gezegd worden, dat dezen een hoogst aangenamen en gezelligen avond hebben doorgebracht. (N. v. d. D.) Zooals in ons vorig nummer per advertentie werd bekend gemaakt werd heden de stoomtram HulstWalsoorden voor het publiek verkeer ge- opend. Deze advertentie bereikte ons zo6 last, dat het niet mogelijk was de dienstregeling nog op te ncmen. Onze lezers vinden die in het nnmmer van heden onder de rabriek //Middeleu ▼an vervoer." Uit het verslag van den penningmeester, uitgebracht in de j.l. Zaterdag gehouden alge- meene vergadering van het uitkeeringsfonds bij ziekte ,/Hulp en Nood" alhier, bleek dat gedurende de maauden September, October en November was ontvangen aan coulribntie f 465,48, buiten- gewone inkomsten f 22,18, totaal f 487,61, uit- gegeven werd aan ziekengeld f 162,88, bodeloon f 46,95, buitengewone uitgaven 10,totaal f 219,78, alzoo een goed slot van f 267,83. Het vorig goed slot beliep 3030,02, zoodat het thans aanwezig kapitaal bedraagt f 8297,85. De St.-Ct. van Zaterdag 13 Dec. bevat een kon. besluit tot instelling van plaatselijke com mission als bedoeld in art. 86 der Ongevalleuwet 1901. In de provincie Zeeland zijn o. m. ingesteld eene commissie voor de gemeenten Hulst, Clinge, Graauw, Hontenisse, Osseuisse, Hengstdijk, Boschkapelle, Stoppeldijk, St. Jansteen deze com missie beeft haren zetel in de gemeente Hulst eene commissie voor de gemeenten Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Zuiddorpe, Overslag, Koewachtdeze commissie heeft haren zetel in de gemeente Ses van Gent; eene commissie voor de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Axel, Zaamslag deze commissie heeft haren zetel in de gemeente Ter Neuzen eene commissie voor de gemeenten Oostburg, IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat, Schoondijke, Groede, Breskens, Nieuwvliet, Zuidzande, Cadzand, Retranchement, Slu g, Aardenburg, Eede, St. Kruis, Waterlandkerkjedeze commissie heeft haren zetel in de gemeente Oostburg Door den Officier van Justitie te Middelburg wordt de opsporing verzocht van den 26jarigen Victor E. L. L. Hamerlinck, slager en herbergier te Sas van Gent, bij vonnis der arrond. rechtbank te Middelburg, dd. 4 November 1902, veroordeeld tot 4 maanden gevaugenisstraf wegens mishandeling. Sluiskil, 15 Dec. Bij de gisteren alhier in het cafe de Commerce van den heer G. A. Stock man gehouden prijskamp op het biljard waaraan door 52 spelers werd deelgenomen, werden de prijzen behaald door de heeren E. Dellaert te Westdorpe en A. Marsilje te Sluiskil 1" prijs, E. Kieboom te Westdorpe en H. de Cooker te Ter Neuzen 2e prijs en A. van Giesen te Westdorpe en J. van Lnijk te Ter Neuzen 8° prijs. De prijs beschikbaar gesteld voor de in de eerste ronde afgespeelden, werd behaald door de heeren M. Eraser, te Axel (Spui) en C. Gijsel te West dorpe. Hoelf, 13 Dec. Past op uw klompen. Toen Zaterdagavond een inwoner dezer gemeente na een bezoek bij een zijner familieleden wilde vertrekken, waren zijne klompen, die hij, zooals gebruikelijk is, voor de buitendeur had laten staan, verdwenen. Het ijverigste zoeken mocht niet baten, de vogels waren gevlogen en ook twee marechaussees, die daar toevallig voorbij kwamen, konden ze niet terecht brengen. Een schadelijke visite dus, want zoo'n paar klompen kost toch licht een daalder of me r. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de een of ander zich die mooie klompen heeft toege- eigend. Men zij dus op zijne hoede. Hulst. Zondag had alhier de eerste rit, de feestnt, plaats van den stoomtram //HulstWal soorden". De locomotief was door een groot aantal vlaggetjes netjes versierd. In de prachtige wagens hadden de aandeelhouders en eenige gt- noodigdeu plaats genomen. De ingezetenen van Hulst en Honteniss- toonden hunne belangstelling door het uitsteken der vlaggeu. Heden is de lijn voor het publiek opengesteld en is eindelijk de lang verbeide verbeterde verbinding tot stand ge- komen tusschen vele gemeenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaauderen enhet andere deel van Neder- land. Hulst. In het hotel //De Graanbeurs" had Zondagavond het 4(,e of laatste gedeelte plaats van den internationaleu tooneel- en voordrachtenwed- strijd, uitgeschreven door de vereeniging //Ernst en Luim." Een twaalftal voordracnten werden gehouden, waaronder echter een 4tal buiten den wedstrijd. Aan den wedstrijd namen deel een heer uit St. Nicolaas, een uit Ter Neuzen, een uit Selzaete, een uit lerseke en uit Hontenisse, alsmede de tooueelvereenigirig //De Vreqgd" uit St. Gilles, die het in Belgie bekroonde drama opvoerde getiteld „Vergeten en vergeven." Een groot aantal bezoekers, waaronder ook vele uit omliggende plaatsen, waren opgekomen zoodat de ruiine concertzaal weer geheel gevuld was. Men mag zeggen dat //Ernst en Luim" veel succes gehad heeft bij den wedstrijd, dien zij uit geschreven heeft. Vooreerst was de deelneming buiten verwachting en ten tweeden was de belang- stellicer, zoowel van het publiek uit Hulst als uit aangrenzende gemeenten, buitengewoon groot. Deze week vergadert de jury orn uit te maken wie bekroond zal worden. In ons nummer van a. s. Zaterdag hopen wij den volledigen uitslag te vermelden. De plechtige prqsuitdeeling zal plaats hebben op een der eerste Zondagen van de maand Januari. Hontenisse, 13 Dec. Heden werd alhier van wege het Kroondomein aanbesteed, het herbouwen van de landbouwschuur op de hofstede ,/Groene- hove" te Groenendijk en bewoond door D. Dekker. Ingeschreven werd als volgt: door J. van der Velpen te Ossenisse voor4985, J. Boeijkens te Hontenisse voor /4750, J. N. van Gijssel te Hulst voor f 4708, J. Jonkheim te Hontenisse voor/4650, A. Goede- mond te Hansweert voor Z4630, J. Schopman te Hulst voor f 4624, M. J. van Arenthals te Honte nisse voor f 4410, B. H. Reuling te Hulst voor 4400, D. W. Koster voor 4360, P. O. Yoet voor _/4350, J. J. Colsen voor /4312, alien te Hontenisse, C. L. Everaert voor/4225, C. Bleijen- bergh voor /4199, beiden te St. Jansteen. Het werk zal vermoedelijk worden gegund aan den laagsten inschrijver. Stoppeldijk, 15 Dec. Gisteravond gaf onze fanfare St. Cecilia hare eerste winteruitvoering in de school aan de Veerstraat. Toonden de muzikanten in de verschillende nummers hoe ver zij het, onder degelijke leiding, in de edele muziek hebben gebracht, het overige deel van 't program liet zien, dat zij ook op de planken geen vreemdelingen zijn. De ,/komieke- lingen" waren uitstekend in hunne scenes en het blijspel //De Burgemeester van Zundert" was in waarheid den lachsucces. St. Cecilia mag met trots op deze uitvoering terugziep en onthale ons weer spoedig op een soortgelijk welgeslaagd programma. 's Gravenhage, 15 Dec. In den begrafenisstoet van den Minister van Marine volgden alle Ministers, de president der Tweede Kamer en de comman- danten der drie Marinedirectien. Op de begraafplaats waren aanwezig een oud-Minister van Marine, verschillende Kamer- leden, de Japansche gezant, vele marine-ofRcieren en ambtenaren van het departement. Namens de Regeering huldigde de Minister van Oorlog de groote toewijding van den heer Kruijs aan zijne Marine, zijne loopbaan en regietaak en namens de zeeofficieren en het korps herdacht de Schout bij Nacht Derx het vele goede dat de overledene voor de Marine deed, en die hoewel hij de krijgstucht streng handhaafde, dat deed met gepaste humaniteit. Tweede Kamer. Bij de voortgezette be- handeling van de begrooting voor Binnenlandsche Zaken lichtte de heer Hubrecht een amendement toe, om deu post ad f 20,000 voor voorbereiding en eventueele oprichting van technicum te verlagen tot 12000 om all een gelden toe te staan voor voorbereiding. De Minister wijzigde dienovereenkomstig de redactie van den post, maar handhaafde het cijfer, waarop het amendement werd ingetrokken. Heden werd voor de Haagsche rechtbank behandeld de zaak van het Zeeuwsche meisje (uit lerseke) dat in September j.l. in het gebouw van het kantongerecht te 's Gravenhage op een zaak- waarnemer revolverschoten loste. Uit de behandeling der zaak bleek, dat be- klaagde die in intieme relatie tot den zaakwaar- nemer stond en moeder was geworden, minder op den zaak waarnemer gebeten was, dan op een eveneens op diens kantoor werkzaam persoon, die volgens haar den zaakwaarnemer tegen haar opstookte. Zij ontkende de bedoeling tot dooden te hebben gehad. Het Openbaar Ministerie vorderde 1 jaar ge- vangeriisstraf wegens pogiug tot moord. Men schrijft uit Middelburg Op een van de andere Engelsche kantoren alhier, dat van James Webster, schijnen ook verduiste- ringen te zijn gepleegd. De justitie heeft ook deze zaak in onderzoek, en deze week zijn reeds onge- veer 60 tegenwoordige en vroegere geemployeerden van dat kantoor door den reohter-commissaris bij de rechibank alhier in verhoor geweest. Het bijna 12jarigzoontjevandenheerG.de Groot, kapitein der postboot Minister Havelaar, is Vrijdag op een tocht per schaats naar zee in het Keteldiep in een wak gereden en verdronken het lijk was dien avond nog niet gevonden. Een 23jarig jongmensch, zekere Scholten, van Zwolle, is Vrijdagochtend op de schaats naar Vollenhove gereden om daar een familiebezoek te brengen. Hij is nog niet terug. Bij informatie is gebleken dat hij niet op de bestemde plaats is aangekomen, zoodat men vermoedt dat hij in een wak geraakt en verdroDken is. In de Molensteeg te Haarlem, op een heel nauw en klein bovenachterkamertje, huisde het echtpaar Bgeen van beiden nog 30 jaar oud. De man had vast werk bij den kruidenier S., ging 's ochtends aan den arbeid, kwam's middags schaften en ging dan weder aan het werk. Zoo was het ook Vrijdagochtend gegaan toen de man aan zijn dagtaak begon, zijn vrouw, die ziek was, achterlatende op het kamertje waar geen stookgelegenheid te vinden is. I egen twaalt uur hadden de benedenburen haar nog hooren loopeD. Toen had zij blijkbaar het eten voor haar man warm gemaakt op een test met doove kolen, en was toen weder te bed gegaan. Even twaalf uur was de man thuisgekomen. Op zijn weder heengaan hadden de benedenbewoners geen acht geslagen, doch toen te 6 uur boven niets gehoord werd en het tijd werd voor de koffie van den bovenbuurman, ging men eens kijken, en vond toen de vrouw dood te bed en den man eveneens dood, zittende aan de tafel met de vork nog in de hand. Dadelijk liepen geruchten van vergiftiging, doch de geneesheeren constateerden verstikking door kolendamp. Etende was B., zonder er iets van te merken, de eeuwigheid ingegaan. De 1 ijken zijn naar het gasthuis overgebracht. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld Een tot heden onbekend persoon is, na te Flelvoirt in de Roomsche kerk te zijn betrapt op het met lijmstokjes lichten van de offerblokken ontvlucht, maar achterhaald en aan de politie overgegeven. 'tSchijnt een vreemdeling te zijn. Vrijdag werd wederom bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat aan bet post- kantoor aldaar een aangeteekende brief vermist werd. Er bevond zich voor een waarde van onge- veer 100 aan Hollandsch geld in. De recherche stelde een onderzoek in met het gevolg, dat een der beambten gearresteerd werd op de verdenking den aangeteekenden brief gestolen te hebben. Sieds Harmenson en Trijntje Kalsbeek, een jonggehuwd paar te Friens, waren Donderdag- morgen uitgereden met bestemming naarDeWilp (provincie Groningen) om daar een bezoek te brengen aan de ouders van den man. In hun gezelschap bevond zich Wijke Har menson, tijdelijk bij haar broeder verblijf houdende. Te Grouw werd Binne Bethlehem, met wien Wijke vaste verkeering had, aangezocht om de reis mede te maken. Deze nam genoegen in den voorslag en de tocht werd aanvaard. Bij de Kromme Ee is het 4tal in een groot wak gereden. Terwijl Binne en Wijke bijna on- middellijk naar de diepte zonken, wist Sieds zich en zijn vrouw aan de kanten van het wak boven water te houden en langzamerhand meer den oever te naderen, totdat hij eindelijk grond voelde en staande zijn vrouw omhoog kon beuren. Het hulpgeschrei der drenkelingen werd gehoord door Arjen Sjollema en Johannes Kooistra. Dezen snelden met ladders en touwen te hulp en kwamen, niettegenstaande den aanzienlijken afstand, nog tijdig genoeg om dit paar te redden, ofschoon de vrouw, van de koude bevangen, reeds bewuste- loo8 was. Men spoedde zich naar de woning van den landbouwer S. Bottema, waar beiden te bed werden gebracht. Onmiddellijk werd nu om den dokter gezonden. Toen deze kwam, was Trijntje reeds bij kennis gekomen en liet zich de toestand der geredden tamelijk goed aanzien. De lijken van Binne en Wijke zijn een paar uur later gevonden en voorloopig naar het lijken huisje te Grouw gebracht. Te Winsterswijk is een vrouw gestorven, van wie verteld wordt, dat zij gedurende de drie laatste jaren nooit anders dan op een stoel had ge- slapen en nimmer op bed, uit vrees wellicht, dat men haar geld zoude ontnemen. Toen de menschen bij wie zij inwoonde, haar vo6r eenige dagen uit- geput op den grond van haar vertrek zagen liggen en dezen haar bij zich wilden brengen, hield zij nog krampachtig de deur vast om niet uit haar kamer verwijderd te worden. Toen Woensdag onze Koningin, die zich bij voorkeur bij het schaatsenrijden onder het al- gemeen beweegt, na het klauteren langs den hoogen spoordijk, waar zij bij een brug moest overstappen met wat al te snelle vaart het Apeldoorusch Kanaal opreed en terecht kwam op het nauwe plekje, waar eenige kinderen en een boerenvrouwtje aan het rijden waren, was laatstgenoemde^ die juist een mooie bocht wilde maken, daarovlr erg boos. //Mens kiek toch nut, astenblieve", riep zij waarop de Koningin minzaam antwoordde //Ja, vrouwtje, 't was maar een klein ongelukje. Ik zal oppassen." Men kan zich de ontsteltenis voorstellen van het vrouwtje, toen een oogenblik later, achter den Prins en het gevolg, een troep mannen en vrouwen het ijs kwamen opstormen en haar ver- telden, dat zij zooeven tot de Koningin gesprokeu had. Zij moest even aan den dijk gaan zitten, om op haar verhaal te komen en verklaarde aan de omstanders, dat ze er //O zoo beduusd" van was Eenigszins beneveld door het gebruik van sterken drank trachtte een bouwman op de rnarkt te Delft een paard te verkoopen aan den handelaar v. M. Na lang handelen kwam men overeen te betalen 10 voor ieder jaar dat het paard oud was. Nu ontstond echter quaestie over den ouderdom de koopman beweerde dat het paard 7, de boer dat het 16 jaar oud was. Spoedig kwam het van woorden tot daden en vielen er over en weer klappen, zoodat de politie tusschen beiden moest komen. Nadat op het politiebureau was uitgemaakt dat het paard 7 jaar oud was, vond de boer 't beter 25 gulden schadevergoeding te geven en toen was de vrede hersteld. Terwijl de familie Moret te Barendrecht gezellig in huis zat, werd eensklaps de st,ilie rust verstoord door een groot geraas in de kachelpijp. Men begon reeds aan een of ander spook te denken. Eenigszins van den schnk bekomen, werd besloten de kachel af te breken, om te zien water haperde. Alzoo geschiedde en tot verbazing der huisgenooten vie! uit de warme kachelpijp een boutekraai Het dier gaf nog teekenen van leven, doch was hevig geschroeid. De Kralingsche IJsclub is een formeele onge uksvogel Zaterdagmiddag te 1 uur begon de wedstrijd in het schoonrijden bij dooiend weder en Zondag was een eind gemaakt aan het ijsvermaak. De rivier de Maas is vol drijfijs, zoodat stoom- u ij- 6?, beurtschlPPers uit Zeeland de reis schuldig bleven. De zeebooten vertrekken geregeld. ,Ee°e "ouwelijke dentiste te Amsterdam, die Dinsdag een mondoperatie had verricht, raakte daarna een onbeduidend wondje aan haar lip aan. Dat veroorzaakte bloedvergiftigmg, met het treurige gevolg dat zij Woensdagavond onder hevige pijnen is overleden. ge,neente Rotterdam is voornemens om ze hf "sico te dragen der bij de Ongevallenwet geregelde verzekenng harer werklieden. Over 1901 werd ruim 21/, millioen aan loon uitbetaald. Zondagnacht zijn eenige rondtrekkende werklieden bij Reims op vreeselijke wijze omge- komen. Zij hadden met zijn vieren een schuil- plaats gevonden in het gewelf onder den oven van een glasfabriek. Plotseling stortte de bodem van den oven in, zoodat de gloeiende massa in het gewelf vloeide. Zij werden door deze lava niet getroffen, maar de vreeselijke hitte, 140O graden, droug door in hun schuilplaats. Een kon nog vluchten met vreeselijk geschroeide oogen, die wellicht nog kunnen herstelleu. Maar de drie anderen konden niet gered worden, ofschoon men terstond door water de hitte liet afkoelen. Men vond den een geheel verdroogd door de hitte; de tweede was gestikt, maar had geen brandwondende derde was verdronken in een put, waarin hij al vluchtende was gevallen. De geldstukken, die een in een zakje bij zich had, vond men gesmolten terug. Een spaarbankboekje was slechts ten deele verschroeid. Naar aanleiding van het gerncht, dat er een groot bedrag aan goud door de Boeren in de laatste phrase van den oorlog ergens in Transvaal zou zijn begraven, ontvangt de /.Daily Maill" uit Johannesburg een telegram, dat, indien het op goede gronden berust, aan de waarheid van dit verhaal vrij wat kracht bijzet. Voor de overgave van Pretoria zou de heer Munnik, de Transvaalsche mijncommissaris naar Pietersburg (waar hij vroeger landdrost was ge weest) vertrokken zijn en vandaar naar het zoo- genaamde ,,lage veld" hebben koers gezet in een kleine „spider" (vierwielig, licht rijtuigje) met een trolley bij zich, met muilen bespanneu en zwaar geladen met kisten. Deze kisten bevatten, zoo beweert men thans te Pietersburg, niets dan goud uit de Randmijneu, dat, om het niet in handen der Engelschen te laten vallen, in het #lage veld" begraven werd. Tot bevestiging van deze bewering wordt nog medegedeeld, dat nog slechts een week geleden een vijftien-tal Boeren, alien onlangs teruggekeerde gevangenen, het ,/lage veld" introk. Kort daarop kwam er een tweede groep Boeren in Pietersburg, die, toen zij vernamen, dat de anderen hen reeds voor waren, terstond zooveel zij konden, de eerste Boeren achterna gingen. Men schat de waarde op 80,000 ons d. w. z. meer dan 3,600,000 gulden. Evenals ieder jaar omstreeks dezen tijd be- gint de Vesuvius onrustig te worden. Rondom den hoofdkrater hebben zich een groot aantal scheuren vertoond, die rook en vlammen uit— spuwen. Een bende van 4 lieden, die beschuldigd zijn 57 diefstallen in kerken te hebben gepleegd, stond dezer dagen te Niort (Frankrijk) voor het Hof van Assises terecht. De chef der bende is tot 15 jaar dwangarbeid en verbanning veroordeeld, de andere drie tot 5 jaar van dezelfde straf. De I'igaro ontving van haar correspondent te Rome bericht dat Dr. Marcile uit Parijs met de door hem geschaakte Ml'e Le Play Maandag te Turin was aangekomen. Hij had zich onder'een anderen naam in zijn hotel laten inschrijven, hoe wel hij onder de Italiaansche wetten niets te vreezen had. Dinsdag zijn ze naar Venetie door- gereisd, en volgens den correspondent toonden zij zich opgewekt. Blijkens de laatste berichten zou het paar weer op weg raar Parijs zijn, en daar zal het wel op een huwelijk uitloopen. Volgens sommigen zal ergeen vervolging plaats hebben, omdat de jonge dame boven 16 jaar is en dan alleen met straf wordt gedreigd, als be- drog of geweld gebruikt is, wat niet het geval schijnt te zijn geweest. Het was een afspraak

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2