A I g e a e e a Hieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-YIaanderja. No. 4317. Dinsdag 16 December 1902. voor Commissi® van Pabricage. Binnenland. 42® Jaargang. FETJILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3uren op den dag der uitgave. Venezuela en de IWogendheden. De nieuwe Spaansche pegeering. De Zoeloe's in Zuid-Afrika. TER NEUZEN, 15 December 1902. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,321. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. COFRAI ADVEETENTIEMj Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj direete opgaaf van driemaal plaatsing derzalfde advertcntie word4 da prjjs slechts tveemitl berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. o, ^.geo, blj de Klrnnai*. J. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat door den Gemeenteraad in iijne Fitting van 11 December 1902, tot leden der Commissie van Fabncage in deze gemeente, voor bet jaar 1903, zijn benoemd de heeren A. VISSER, C. VAN DER HOOIT, P. A. VAN DE VELDE en A. C. N. GRENU en tot voorzitter dierzelfde commissie de heer M. VAN DEN HOEK. Ter Neuzen, 13 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERUOFF, Secretaris. Het volgende, niet onvermakelijke manifest is door president Castro uitgevaardigd De voet van den onbeschaamden vreemdeling heeft Venezuela's heiligen grond ontwijdt. Ziedaar een merkwaardige daad in de geschiedenis der bescbaafde natien, zonder voorbeeld en zonder mogelijke rechtvaardigiug. Het is een barbaarsche handelmg, een aanslag tegen de eerste beginselen van het volkenrecht. Het is ook een onedele daad, want ze is de vrucht eener onzedelijke en laffe' samenzweiing van geweld en slechtheid. Ziedaar wat er gebeurd is op de reede van la Guayra, eenige uren geleden, toen de Duitsche en Engelsche eskaders gezameulijk drie weerlooze schepen onzer marine buitmaakten, die hersteld werden in het dok. Voor de Venezolanen is bet een ongehjke stnjd, want deze schandelijke daden zijn verricht door twee van de macbtigste uatien tegen ons land, dat ternauwernood een langdurige en moeilijke worsteling te boven is. En waarom is die handelmg op znlk een verraderlijke wijze geschied Vene zuela kan zulk een onbeschaamden aanval met weerstaan, immers, die natien hebben zich met gehouden aan de voor zulke gevallen geldende regels. Maar het recht is aan onze zijde. De God der natien, die kracht gaf aan Bolivar en de helden die hem behulpzaam waren in zijn groot bevrijdingswerk, waardoor ons, ten koste van groote opofferiug, de vrijbeid en de onafhankehjkheid gegeven zijn, die God zal met ons zijn in deze beslissende ure. Hij zal ons sterkeu en ons aan- drijven tot zelfopoffering, om onze nationale onafhankelijkheid te bevestigen. Naar de „Daily Mail" uit Willemstad verneemt, vereterkt het stadsbestuur van Puerto Cabello de wallen. De consuls van Duitschland en Engeland eu andere Duitsche en Engelsche onderdanen zijn er in de gevangenis gezet en hun goederen zijn verbeurd verklaard. Een Engelsche stoomboot, die kolen loste, is ondanks de iumengmg van den Amerikaauscheu consul in beslag genomen. De vloot van Venezuela bestoud tot voor kort uit 14 schepen. Washington, 12 December. De Amenkaansche gezant te Caracas, Bowen, bevestigt in een tele gram, dat Venezuela hem verzocht heeft, Engeland en Duitschland voor te stellen de bangende moei- lijkheden aan scheidsrechterlijke beslissiug te ondcrwerpen. In een, onder voorzitting van den Koning ge- houdeu Ministerraad, heeft Silvela het program van de nieuwe regesriug ontwikkeld, die het finantie-plan van Villaverde goedkeurde en een in- grijpende hervorming van het gemeentebestuur als de voornaamste taak beschouwde. Met de re- geering staat of valt de algemeene weerplicht onder opheffiDg van den afkoop van den militairen dienst. De absolute onderwijsvrijheid zou inge- voerd en de katholieke leer door bijzondere wetten begunstigd worden. Londen, 13 December. Aan de ^Staudaard wordt uit Durban gemeid, dat een botsing ont- staan is met Dinizoeloe, wiens volk wapens en ammunitie buit maakte van de Boeren gedurende den oorlog. Dinizoeloe heeft van de regeering last ontvangen zijn buit uit te leveren, doch hij weigerde. 61) -- Kan het niet die man zijn, die uw hoofdop- zichter gisteren, zoo tegen zjjn zin in de vierde klasse stopte Herinnert gij u nietHet feit trof mij en u ook ge hebt er zelfs nog onder- zoek naar gedaan Mijn hoofdopzichter Wacht, ik ben er Fortier Jawel, nu weet ik het weer Jongens, jongeus, dat spijt mij Wat spijt u, commandant? vroeg Jeanne met een gelaat, dat plotseling betrok. Wei lieve juffrouw 1 het spijt mij zoo, dat uw bescbermeling zich juist in de vierde klasse bevindtHet is mij daardoor zeer moeihjk hem te beschermen. Kom, kom, waarin zou de verdienste ge- legen zijn,' als gij er u niet eenise moeite voor uioest getroosten merkte Jeanne Berard op. Volknmen waar Volkomen waar Maar het reglement Och watHet reglementGij zijt immers geheel meester op bet eiland Daar Zaterdag bij de opening van de zittiug der Tweede Kamer, te halfelf slechts 48 leden aanwezig bleken, werd de vergadering geschorst tot 11 uur. Bij de toen voortgezette behandeling van hoofd- stuk V, Binnenlandsche Zaken, verklaarde de Minister van Binnenl. Zaken aan de heeren De Stuers en Cremer, die met het oog op den onhoudbaren toestand, waarin's Rijks Ethnografisch Museum te Leiden verkeert, de urgentie bepleitten van eene beslissing op het aanbod vau Amsterdam van een gebouw, twee jaar geleden gedaan, bij de commissie ad hoc nogmaals te zullen aan- dringen zoo spoedig mogelijk met haar voorstellen voor den dag te komen. Den heer Helsdingen, die klaagde over de lage loonen aan de Rijkswerklieden bij de Univeraiteits- gebouwen te Utrecht, wees de Miniater er op, dat het loon zich heeft te regelen naar den levensstandaard in de verschillende plaatsen. De heer Helsdingen betoogde echter, dat het loon dat het Rijk uitbctaalt, lager is dan dat der Gemeente. lDtusschen was de Minister van oordeel, dat de loonen der Gemeenten op vele plaatsen door den invloed der werkliedenkiezers zijn opgedreven. De heer Nolting bestreed dit en achtte het billijk, dat waar een gemeente een loonregeling heeft gemaakt, het Rijk zich hieraan eveneens houdt. De heer Van Wijck, die er over klaagde dat bij den bouw van het Ziekenhuis te Groningen de verouderde en afgeschafte Algemeene Voor- waarden waren toegepast, werd bestreden door de heeren De Stuers eu Schaper, terwijl de heer Van 11 ini 11 En daarbij, merkte Mr. Gardiuer op, niets bewijst immers, dat die Fortier verdiend heeft zoo streng behandeld te worden. De opzichter beweerde dat hij aan boord van de sSaone" met een maad| cachot was gestraft, maar dat is immers geen reden,' om hem nu nog meer te straffen. Zijt ge wel zeker dat uw opzichter, dien man niet uit haat of wraak opzettelijk het laven zwaar maakt Dat de opzichter hem haat, geloof ik zeker, sprak luitenaut Ramond, zich in het gesprek men- gende, hetwelk hij tot nu toe stilzwijgend, maar aandachtig had gevolgd. Althans, wauneer het de hoofdopzichter Robin is, van wieu ge spreekt. Zeker, zoo heet hij. Ik dacht het al. Welnu, diezelfde Robin werd door den commandant, voor den geheeleu duur van onzen reis arrest opgelegd, toen wij nog niet halfweg waren. Daar hebt ge het al, riep Hanley Gardiner verheugd uit. Ik merkte dadelijk, dat er iets met dien man was voorgevallen. Wees toch zoo beleefd mijnheer Ramond en vertel ons iets meer van de zaak, die Fortier was er zonder twijfel in betrokken. Ik zou u inderdaad zeer dankbaar zijn, voegde Jeanne Berard er bij, indien gij ons iets meer zoudt kunnen zeggen van den man waarin mijn Parijsche vriendin zooveel belang stelt. In weinige woorden verhaalde luitenaut Ramond Veen meende dat de vertraging in den bouw het gevolg is vau bijzondere werkzaamheden. De Minister vau Binnenlandsche Zaken zal niet nalaten, op spoed aan te dringen, doch niet in verband met het verleende subsidie en niet z6d, dat de deugdelijkheid van den bouw er door in gevaar wordt gebraeht. Bij de afdeeling Middelbaar Onderwijs hield de heer Ter Laan een interpellate naar aanleiding van de voorwaarden waaraan de toelating van kostelooze leerliugen tot de Rijks Hoogere Burger- scholen door den Minister zijn onderworpen. De Minister heeft artikel 3 der voorwaarden krachteus de Wet op het Middelbaar Onderwijs toegepast op een wijze, die de onrust in het land gaande heeft gemaakt. Terwijl voor de betalende leerlingen het examen is afgeschaft, wordt van de kostelooze een examen geeischt en kunnen zij wegeus onvoldoendeu ijver en aanleg geweigerd worden. Z i. bestaat geen reden tot het maken van verschil tusschen beide categorieen. Ook keurde spreker af, dat aangewezen wordt het aantal kostelooze leerliDgen, dat op elke school kan geplaatst worden Spreker vroeghoeveel van de 27 afgewezen oud-leerlingen zijn nu toch op school gekomen als betalende leerliugen Wil de Minister aan deze oud-leerlingen en aan de 11 leerlingen die als betalende op school gekomen zijn, alsnog het leergeld en de kosten voor de boeken kwijtschel- den? Kan de Minister er toe overgaan om voor armen en voor rijken het toelatingsexamen af te schaffen? Kan de Minister art. 3 der Voorwaarden zoo wijzigen, dat er gelijk recht voor alien komt De heer Troelstra heeft zitting genomen. Minister Kuy per was niet geneigd de door de heer Ter Laan gewenschte radicale verbetering op dit oogen- blik toe te zeggen, omdat zij aanleiding zou geven tot consequenties, die tot ongeproportioueerd groote uitgaven bij middelbaar en hooger onderwijs zou- den leiden. Een grens moet blijven getrokkeu. De Minister verdedigde tegenover de heeren Verhey en Smidt de toelating van meisjes op de Rijks Hoogere Burgerschool bij uitzoudering. De heer Ter Laan was onbevredigd. Hij ant- woordde, dat het door hem gevraagde met con sequenties niets te maken had, omdat hij bij den bestaanden toestand recht voor njk en arm had Wegeus ingevallen dooiweder is het vervoer op alle kunstwegen, behalve die in onderhoud bij den staat, beperkt met ingang van middernacht tusschen 15 en 16 December. Zaterdagmorgen bleek terstond dat het bestuur der fflJsclub Ter Neuzen" nog juist bijtjjds de wedstrijden had uitgeschreven, daar de dooi was ingetredenhet weer hield zich echter goed, zoodat men er, behoudens dat het ijs wat zacht was geworden en er hier en daar wat water op de baan kwam, geen hinder van ondervond. Des namiddags was een groot publiek op de baan aanwezig en een niet minder groot getal nieuwsgierigen was op den wal naast de ijsbaan geschaard, om van daar de verschillende wedstrijden te volgen. Voor het blokjesrapen, voor jongens en meisjes, had zich het grootst aantal liefhebbers aaugemeld, n. 1. 7 jongens en 5 meisjes. De prijzen werden gewonnen als volgt die voor de jongens le prijs, een inktstel, Y. Stasse2® prijs, een portemonnaie, A. Vroegop; 3® prijs, een zakmesje, Fr. Hatnelink die voor de meisjes 1® prijs, een briefkaarten- album, D. van Pienbroek2® prijs, een hand- taschje, A. C. Donze3e prijs, een werkdoos, G. van de Sande. Voor schoonrijden voor dames hadden zich 4 deelneemsters aangemeld. De 1® prijs, een zilvereu ceintuurgesp, werd toegekendaan mej.T. Stuurman— Bogtmande 2® prijs, een zilveren servetbaud, aan mcj. M. Lommertzen. Aan het schoonrijden voor heeren namen eveneens 4 liefhebbers deel. De 1® prijs, een zilveren asch- en luciferstel, werd toegekend aan den heer J. de Jonge, de 2® prijs, een kristallen glas, op zilveren voet, aan den heer H. Brand. Aan het hardrijden werd door 3 heeren deel- genomen. De 1® prijs, een met zilver gemonteerd inktstel, werd gewonnen door den heer Buikema, uit Hulst; de 2® prijs, een zilveren asch- en luciferstel, door den heer M. J. P. Mijnshergeu. Vooral de wedstrijden in het schoonrijden trokken veel belangstelling. De wedstrqden werden opgeluisterd door muziek van een lOtal leden van het muziekgezelschap u A polio". De aanhoudende dooi was oorzaak dat gisteren niet meer kon gereden worden en de baan, nadat zij zes dagen was opengesteld, moest gesloten worden. Met ingang van 16 Jannari 1903 is A. B. de Coninck, postbode van Ter Neuzen op Spui, overgeplaatst naar Overslag en belast met de bodeloop OverslagZuiddorpeAxel. Op Vrijdagavond jl. sprak D®. G. van Dis in de bijzondere school te Driewegen in het be lang vau het Chr. onderwijs. Zijne boeiende toe- spraak naar aanleiding van Klaagliederen 2 19c „Hef Uwe handen tot Hem op voor de ziel uwer I kinderkens" werd met veel belangstelling en on- verdeelde aandacht aangehoord. Ten slotte sprak Z.Eerw. den wensch uit, dat het overal mocht worden als hier, waar door sainen- werking van Gereformeerden en Hervormden het vrije Christelijke onderwijs bloeit. hetgeen er aan boord tusschen Fortier, Marcelle Hubert en Robin was voorgevallen. Ik behoorde tot den krijgsraad, eindigde hij zijn verhaal, die den man vrijsprak, en it kan niet ontkennen, dat hij ook op mij den indruk achterliet van iemand te zijn, die ten voile ons medelijden en onze bescherming verdient. Ge hebt nu alles zelf gehoord commandant, sprak Hanley Gardiner, en dat verheugd mij niet weinig. Die meQeer Robin nam eenvoudig wraak toen hij Fortier tot de vierde klasse veroordeelde. Welk een monsterachtige onrechtvaardigheid, niet waar Gelukkig zijt gij daar met uw onkreuk- baar gevoel vau recht en billijkheid, om de zaak te herstellen. Dat geloof ik ook riep den commandant uit, een geweldig hooge borst zettende, ik ben er ook, nogDat zou ik denken. De gedachte dat er iemand onder mijn bestuur Ha, wacht maar, die meneer Robin zal van mij hooren, wees daar zeker van. En wat uw beschermeling betreft mejuffrouw, van morgen af zal hij in de derde klasse wezen, en ik zal er voor zorgen, dat hij zoo spoedig mogelijk zijn vverlofpas" krijgt. Ver- laat u gerust op mij. Ziet u dat is mijn karak- ter. Streng waar het wezen moet, maar meegaand en zachtmoedig voor dengenen die willen oppassen en rechtvaardig altijd rechtvaardig Een hand van ijzer, maar een hart van goad, dat wist ik, zeide Hanley Gardiner. Het zijnde- zelfde woorden, die ik in mijn laatst artikel voor de courant, van u sprekende, gebruikt heb. Och kom, hebt ge dat waarlijk van mij gezegd Gezegd, geschreven en laten drukken, mijn waarde heer. Het is mij hoogst aangeuaam te be- speuren, dat ik u dadelijk goed beoordeeld heb. i De oud-kapitein der mariniers, die goed gege- ten en den ouden Franschen wijn duchtig aange- sproken had, en nu onder een heerlijke kop koffie een uitmuntende sigaar zat te genieten, was in de wolken en nam, alles, wat Hanley Gardiner hem beliefde te zeggen, voor goede munt op. Toen hij een weinig later afscheid nam, was hij inderdaad aangedaan en drukte zijn gastheer met kracht de hand. Hoe kan ik u ooit dank baar genoeg zijn, waarde vriend, sprak hij, voor de gelegenheid, waarin ge mij stelt, om opnieuw een daad van rechtvaardigheid te verrichten. Hanley Gardiner en zijn reisgezellin erkenden met dankbaarheid, toen zij dien avond alleen waren, dat het spel, ofschoon nog niet gewonnen, zich uitmnntend liet aanzien. (Worlt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1