Gemeenteraad van Ter Neuzen. redden met het geld, dat in den zomer werd oververdiend, zich aan de gevaaryolle tochteu niet wagen. Eenigen tijd geleden bezochten een tweetal personen uit De Steeg (Geld een bierhuis aldaar, dat geen vergunning beeft, maar waar, zooals bekend was, dtkwijIs clandestien sterke drank werd verkocht. Nadat zij elk een paar borrels hadden gedronkeu en daarvoor het verschuldigde betaaldeu, vertrokken zij en deden van huuue bevinding aangifte bij de politie, waarna proces-rerbaal werd opgeuiaakt. De huisvrouw van den bierhuishouder is nu door het kantongerecht te Arnhem veroordeeld tot f 30 boete, sibsidiair 6 dagen hechtenis. Dat de ingezetenen aldos medewerken om den clandestienen verkoop van sterken drank tegen te gaan is wel merkwaardig, (Tel.) Oproer ten bate van schaatsenrijders Woensdag is uit Den Haag een detachement rijksveldwachters naar de Goudsche sluis bij Alfen vertrokken, wijl de orde aldaar verstoord was, naar aanleiding van het breken van het ijs vanwege verschillende stoombootmaatschappijen. Het betrof hier den ijsbreker .Van der Garden", die, met de bedoelingden vaartweg Amsterdam Rotterdam te openen, van laatstgenoemde stad Vrijdag 11. was vertrokken. Evenwel nam te Oudshoorn en verderop de bevolking zulk een dreigende houding aan, dat de ijsbreker naar Alfen moest terugkeeren en daar blijven liggen De rijksveldwachters, vier in getal, met kara- bijnen gewapend, bezetten den ijsbreker en het volg-schip en aldus gelukte het de bevolking van de Rijnstreek in zooverre in bedwang te houden, dat de terugvaart kon worden onder nomen. Honderden stonden op de oevers het breken van het ijs met verbittering gade te slaan, maar de karabijnen der veldwachters boezemden hen ontzag in. Aldus, om elf uur vertrokken, voer de //Van der Garden", het ijs vernielend, den Rijn af en voer bij de Gouwe- sluis de Gouwe af. Het ging nu verder tamelijk goed, maar toen, om halfvijf ongeveer de ijs breker de brug te Waddingsveen naderde, stroomde de bevolking aldaar, ten hevigste ver- bitterd, toe. Met schreeuwen trachtte men het snoodgeacht opzet van de vVan der Garden" te keeren, doch de brugwachter begon de brug open te draaien. Nu evenwel trad het volk op. Meer dan honderd mannen stormden de brug op en begonnen aldaar in gelijkmatige hotsende beweging de brug zoodanig te forceeren dat het raderwerk brak, de brug geheel ontzet werd en alleen op de landhoofden rusten bleef. Het was nu onmogelijk geworden de brug te openen. De burgemeester van Waddingsveen beloofde dat alsnu geen verdere pogingen zouden worden gedaan en aldus ligt thans de ijsbreker voor de Waddingsveensehe brug en noch voor, noch achteruitgaan is hem mogelijk. Nu is de be volking van de Gouwestreek voldaan, zij heeft haar prachtige ijsbaan behouden De beide broeders Aime en Augusts Hutt begouiieu, de een als letterzetter, de auder als bedierde aan een baukinste'ling, hun loopbaan. Geduremie de laatste jaren maakten zij uogal fortuin, richtten zelf een groot aautal bankinstel- liugen op, de eene na de audere en laatstelijk in vennootschap met Jules de Coomau de /Caisse internatioriale pour le commerce et l'industrie". Vooral Fransche aandeelhouders waren hierin ge- moeid. Groote ontstelteuis verwekte dan ook zoowel in Frankrijk als in Belgie het bericht dat Msaniag de firma failliet was verklaard, alhoewel dit bericht in de financieele wereld niet zoo geheel onverwaoht schijnt gekomen te zijn. Het gezaweulijke bedrag, waarmede de bank op het oogenblik werkte, wurdt op 150 millioeri francs geschat. Dinsdag is het gerechtelijk onderzoek in deze zaak geopend door den rechter van instructie Arnold, Jules de Cooman is te Doornik gearres- teerd en gevangen gezet, vanwaar hij biunenkort naar Brussel wordt overgebracht. Aime Hutt werd tehuis gearresteerd en Auguste toen hij bij zijn schoonbroer op visitie was. Beiden zijn in de gevangenis Saint-Gillis in verschillende cellen opgesloten, na een eersie verhoor te hebben onder- gaan. Volgens den liquidateur der bewuste bank, Linon, zal het failliet groote gevolgen hebben, daar behalve de gearresteerden ook audere finan ciers te Brussel eu te Antwerpeu, alsmede mannen van beteekeuis in een politieke partij in Belgie door de zaak gecompromitteerd zullen worden. Over de middelen, die de bank gebruikte om aandeelen te plaatsen, heeft de liquidateur merk- waardige onthullingen gedaan. Zij gebruikte in Frankrijk bijkans 1400 ageuten. Haar centrale zetel in de rue Reaumur, die ongekeud weelderig was mgencht, koste 65,000 francs aan huur. Op b'dnegelijke wijze wisten de agenten, jonge- lieden van goed uilerlijk, zich bij de echlgenooten van handvlsmannen aangenaam te mtken en met of zonder medeweteu van het hoofd des gezins aandeelen te verkoopen. Tal van kleine winke- liers, maar ook advocaten, notarissen, kooplieden van naam zijn er op deze wijze ingevlogen. De heer L'ncn betreurt het, dat men in Belgie zoo gemakkelijk bijkans niets-waardige aandeelen kan plaatsen. Ook in Noord-Amerika is de konde nu eerst goed begon Den en v^el zoo goed, dat er zich o. a. te New-York verschillende ongevallen door hebben voorgedaan. De thermometer wijst 15 gr. vorst aan. Vooral echter in de Zuidelijke Staten is het uiterst koud en tal van havens zijn reeds onbereikbaar of knnnen door de schepen, die voor anker liggen, niet verlaten worden. Het Meteorologisch Institnut te Londen voor spelt nu alweer, in verband met rijzing van den barometerstand, dat de vorst nog we] wat zal aanhouden. De laagste thermometerstand, die aan het instituut gemeld is, komt uit Leith in Schot land, waar het 22 graden vriest. Op het vasteland blijft de koude eveneens fel en over het algemeeu wordt voorloopig geen blijvend zachter weder verwacht. Bij de Loreley zit de Rijn vast. Ben 400tal gymnasiasten had Dinsdag een groote meeting belegd in het Marcel]us-theater te Rome, om tegen enkele verhoogingen der examen- eischen te protesteeren. Mede namens de provinciale gymnasiasten werd besloten er bij den Minister van onderwijs op aan te dringen, om de reeds vroeger geformuleerde eischen der gymnasiasten aan te nemen. Er zal een bond van gymnasiasten gevormd worden, een beroep worden gedaan op de pers en desuoods zullen de jongelui tot een werkstaking overgaan. De debatten waren zo6 opgewonden, dat de commissaris van politie her- haaldelijk moest dreigen de vergadering uiteen te doen jagen. Een opstootje te Rome werd Maandag verwekt door de aankondiging van het volksblad Messaggero aldaar, dat aan alien, die met een nummer van het blad op de straat werden aange troffen, bous zouden gegeveu worden voor prijzen, waaronder zilveren tafelserviezen en dergelijke kostbaarheden. De straten waren dan ook op het aangegeven uur vol menschen, die de komst der bons met spanning verbeiden. Nauwelijks waren de uit deelers in het zicht, of de bende viel als wilden op hen aan om de bons meester te worden. De redacteuri en de nitgever zelf kwamen er het slechtst af. De uitgever Cesana redde zich door in een rijtuig te springen, zijn zoon vluchtte in de gevangenis, een redacteur in de bibliotheek Victor Emmanuel, een ander was met zijn bons bijua in stnkken gescheurd, had niet een gastvrij l> ;woner van de Piazza Colonna hem opgenomen. Daar zat de man een paar uur lang philosofisch als een gevangene van de menigte. De zaak liep overigens nog vrij goed af. Een aantal winkeliers trokken van de algemeene span ning partij eu verspreidden reclames onder het eiiket Messaggero. De stakkers, die heermee rondliepen, kregen intusschen de meeste klappen, zoodat zij zich spoedig in veiligheid brachten. Chineesche executie. Omtrent de ten uit- voerbrenuing van een doodvonnis te Kaumi in Kiautschou op 23 October 11. meldt de »Deutsch- Aziatische Warte" het volgende: z/Gistereu vond te Kaumi voor den derden keer in dit jaar de uitoefening der doodstraf plaats. Terwijl de vorige misdadigers voor de stad onthoofd werden, is de derde gisteren in bet hartje der stad, op de hoofdstraat, doodgemarteld. Reeds het outhoofden is bij de Cbiueezeu, met hun stompe sabels, ontzettend, maar wat gisteren gebeurde, overtreft dit verre in gruwzaamheid. Het gerechtelijk onderzoek vond plaats onder het gewone folteren, uitrekken van het lichaam, op- hangen aan de duimen, doen knielen op scherpe stukken ijzer enz. Het slachloffer, een roover, had ongeveer 3 maanden geleden ingebroken en drie man nen zoo zwaar verwond, dat dezen heden nog niet i i staat waren hun werk te verrichten. De voor- gaaude week eerst gelukte het den jmandarijn Jang den roover in handen te krijgen. De dag voor de voltrekking van het vonnis was op heden gesteld en om 7 uur stond reeds een groote menigte menschen op het bestemde terreiu, om het schouwspel te zien. Tegen 8 uur werd de veroordeelde daarheen gesleept en in het „sailung" gehangen. Dit is een houten halskraag, op 2,5 M. hooge palen geplaatst. De schnldige wordt daar met het hoofd iugehangen, zoodat het lichaam vrij harigt en steunt op het achterhoofd en de kin. Zoo liet men den ongelukkige hangen. Opdat echter de dood niet voor 's avonds 8 uur zou intreden, werd het lichaam van tijd tot tijd wat opgegeven en werden er steenen onder de voeten geplaatst. De man scheen een bijzonder krachtig gestel te hebben. 's Avonds om halfacht was hij nog niet dood. Toen namen de beulen een hef boom, staken die door een opening in den wand, waaraan de ketting, die de voeten omsloot, bevestigd was, trokken daarmede den ketting krachtiger aan, zoodat het lichaam en alle been- deren kraakten en hielden deze foltering zoo lang vol, tot het verdraaien der oogen en een laatste gorgelende kreet kort voor 8 uur het intreden van den dood aankoudigdeu. //Master, warry gusa" (very good so) zei een der beulen met een cynisch lachje en gaf nog eens een laatsten ruk aan den hefboom. Het lichaam van den doode bleef als waarschuwend voorbeeld tot den volgenden raiddag hangen." Te Biesmes had een molenaar het ongeluk te vallen en met zijn hoofd in het raderwerk van den moleu te geraken. Dadelijk daarop zette men den molen stop en bevrijdde men het slachtoffer, doch het mocht niet meer baten. Het hoofd van den ougclukkige was geheel verbrijzeld. Een misdadigersroman in werkelijkheid. De man heet Dickinson, hij woont te Philadelphia, stamt uit een goede familie, heeft eeu universitaire opleiding genoten, maar ontwikkelde zich niette- min reeds jong door aanleg en neiging tot be- roepsinbreker. Reeds had hij verscheidene ge- vangenisstraffen ondergaan, toen hij vodr 2 jaar te Philadelphia opdook en onder zorgvuldige bedekkingen van zijn eigenaardige inborst door aangename persoonlijkheid, geschiktheid en voor- spoed, tot deelgenoot in een aanzienlijke fabriek van heerenartikelen werd aangenomen. Nu begon hij em dubbel leven, zooals men anders slechts in romans, meest Parijsche boeveu- romans, te lezen krijgt. Overdag was hij een vlijtig, voorbeeldig handelsman, 's avonds vertoonde hij zich als beschaafd gentleman in de salons te zijner stede. Te middernacht sloop hij op roof uit. In de laatste maanden zijn er te Philadelphia meer dan honderd geheimzinnige diefstallen ge- pleegd, die men thans voor het grootste gedeelte aan den fijnbeschaafden diet' toeschrijft. Hij is hoogst bekwaam in zijn vak en een uitstekend werktuigkundige. Alles, wat tot het nachtelijk beroep noodig was, maakte hij zelf. Een goud- smidssmeltoven bevond zich goed verborgen in zijn privaat kabinet. Eenige dagen geleden werd hij verrast op het oogenblik, dat hij weer uit inbreken wilde gaan. Hij verzette zich met geweld, ontnam een der politiedieuaars diens revolver en stelde hem door eeu schot in het been buiten gevecht. Maar ten slotte werd hij door de overmacht bedwongen. In zijn huis werd een groote hoeveelheid zilveren voorwerpen, juweelen en andere kostbaarheden gevonden. Donderdagnacht veroorzaakte een ijsdam in de Missouri, verscheiden mijlen beneden Nebraska City, een wijziging in den loop der rivier, die gedurende den volgenden en daaropvolgendeu dag een totale stroomverlegging tengevolge had. De rivier stroomt nu in plaats van langs Nebraska, op 3 mijlen van daar verwijderd, om eerst weer 5 mijlen verder haar oude bedding te volgen. De stad is volkomen van rivierwater verstoken. De spoorwegbrug ligt over droog land. Tal van boerderijen en factorijen zijn eveneens van het water verwijderd, terwijl andere streken overstroomd zijn. De eigenaars van bezittingen aan de vroegere rivieroevers hebben onmiddellijk eeneisch ingediend, om erkend te worden als eigenaars der rivierbedding. Door het springen van een smeltoven in een glasblazerij te Courcy-la-Neuvillette, nabij Reims, werd een groot aantal arbeiders door de gloeiende glasmassa overstroomd en zwaar gewond. Een hunner is reeds spoedig aan de gevolgen overleden. Vergadering van Donderdag 11 Dec. 1902. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Moes. De Feijter, Harte, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeijer, Grenu, Dees, Van de Velde, De Jonge en Versluijs. Afwezig de heer Van den Hoek wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. De Voorzitter schorst alsnn de openbare vergadering welke overgaat in eene met gesloten denren, welke te 1 nre wordt geschorst en te 24 ure voortgezet. Bij het weder openbaar worden der zitting is de heer De Feijter niet meer aanwezig. De Voorzitter deelt mede dat in de vergadering met ge sloten denren zjjn behandeld 1. Reclames Koofdtelijken Omslag. Daarop zijn de volgende beschikkingen genomen Verlaagd zijn: J. Hnijssen Johz. van 5600 naar 5000 J- Vinke3800 3500 G. A. Goethals3200 220< A. J. Hamerlinck 2800 2400 H. J. Vooren 1700 1600 Wed. E. Martens. 1600 900 J. Michielsen 1600 1300 Wed. Th. Acke1400 1C00 A. Kooman1400 1300 J. de Bruijne 1300 1200 H. van der Velden 1200 1000 C. J. Dhont1000 900 M. van Kerkvoort 1000 800 G. J. Verlinde1000 800 K. H. Bonvain 900 700 J. B. H. A. Luureijs 900 550 J. J. Sohet 900 400 J- Leunis800 600 D. de Doelder700 600 G. Verlinde700 400 P. C. van der Hooft600 350 A. Dhaeze600 500 J. J. de Nering600 300 C. L. Oostdam 600 500 T. G. van Silfhont600 550 G. van der Bent500 400 H. Kayser 400 350 J. F. de Cooker 350 300 L- Lips300 250 D. C. Ysebaert 300 100 W. Loot250 200 J. Beukelaar200 50 Wed. C. L. van der Straeten 200 50 J. B. de Waerheijt 200 100 I C. Boes 150 50 C. Harms150 100 G. A. Verlinde150 100 J. J. van Wijck 160 100 A. Andenaert 100 50 P. de Brnijne100 50 G. Peterse 100 50 G. van de Velde. 100 50 A. C. van Wijck. 100 5o D. van Wijck 100 50 Gehandhaafd zijn F. Haak .op 8200 I. S. Standaert8000 J. J. de Jager 12200 P. J. Martens v 1200 A. Vermeeren1100 A. P. J. Begheijn1000 Wed. C. L. Hamerlinck1000 H. Hartog1000 C. J. de Clerek C. J. de Bree Wed D. van der Walle P. J. de Deckere C. Klaassen A. Verlinde A. C. Risseeuw J. Veriinde H. O. de Vries A. C. Strnijk W. C. Riemens J. van der Stel F. van der Peijl J. Hotman A. J. Klaa-sen J. C. de Rnijter J. H. de Boer •T. G. de Groen F. Verbrugge Jr. C. T. Vermast D. de Witte Jr M. D. de Witte. Van het kohier afgevoerd zijn: J. van Aalst A. J. de Bar J. C. Baijens P. W. A. Bnrghonts S. van der Hoofd W. Kaptijns A. M. Mangelaars J. van Mol J. Selten J. H. Signorge W. Spierlings H. Vorsters Wed. A. Bolier P. J. Eekman F. d'Hont A. L. van de Linde F. J. Pladdet Wed. C. de Smidt op 900 800 800 700 700 700 i. 550 650 500 450 400 400 350 200 200 200 150 50 50 50 50 50 aangeslagen op 100 ,100 ,100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 50 50 50 50 50 50 2. Afschrijviny wegms hoofdtlijken omslag, schoolqeld en hondenbelatting. De Voorzitter deelt mede dat afschrijving is verleend aan de volgende personen, tot het achter hun naam vermeld bedra- Wegens hoofdelijken omslag aan A. C. Smits 1,291, M. Hogensteijn /3,40, E. J. L. Nolson 79,33, H. R. Jansen 8,70, A. T. de Groot 35,64, wed. Jonker 2,88£, erven P. de Feijter Wz. 86,03, M. Klazinga 1,11, J. de Vuijst 1,57, Ds. R. W. de Jong /9,76, wed. R. de Vries /4,45 A I J Sehmalhausen 28,67j, H. J. M. van de Winke'l 2,524 H. Kenr /0.784, O. G. Lotsy /49.001, G. Gaillv 28 88'' wed. D. van Tatenhove 15,27, wed. J. Verhage /*46i wed. J. F. Bolleman 7,32j. Wegens school geld aan C. van Gelderen 0,25, Aug. de Pauw f 5,H. de Bruijne /0.60, Jan Stroo afgevoerd van het kohier' D P Stoffels f 3,60. Wegens hoDdenbelasting aan: J. van den Hoot f 0,i5. 3. Vaxtstelhng suppletoir kohier hoofd. omslag. De Voorzitter deelt mede dat het 2e supple:oir kohier van den hoofdelijken omslag is vastgesteld op een totaal bedra<- van 149,924. Vervolgens komt aan de orde -t. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, dd. 15 November 1902, waarbij wordt berekend dat op 30 Dec. a s., ten behoeve der gemeente zal worden betaalbaar gesteld 4176,974, zijnde de vierde termijn of het reitant der gewone rijks-uitkeering overeenkomstig de wet van 24 Mei 1897. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een adres van D. C. IJsebaert en 11 andere bewoners van de buurtschap Baandijk, meest alien neringdoendtn, die verzoeken hnn toestemming te willen verleenen om jaar- iijks den 2den en 3den Paaschdag, in huune buurtschap zoodanige vulksrermakelijkheden en kinderspelen te organi- seeren dat die bnnrtscbap het aanzien van kermis erlange. De redenen van dit verzoek zijn dai bovcnbedoeide neringdoenden, alien voor hooge lasten en belastingen zittende en sinds de werkzaamheden aan de staalfabriek zijn opgehouden, hunne zaken bijna tot 'nihil' ziende dalen, verre ten achterstaan met hunne vakgenooten in de koin der gemeente en van de gehuchten" Sluiskil ea Ilriewegen, welke alien met kermis, hooge dagen enz. een buitenkansje genieten. De VoorzitterAangezien de onderteokenaars sprekcn van Slniskil, Driewegen en het Zwaantje, moet ik opmerken dat in die buurten geen officieele kermis wordt gehouden door de bewoners daarvan wordt op bepaalde dagen wat op touw gezet om daardoor volk te lokken. Het komt ons niet gewenscht voor om naast de kermis in de kom, nog een tweede kermis in een ander deel der ge meente officieel vast te stellen, waarom ik namens Burg, en Weth. voorstel het verzoek af te wijzen De bewoners van den Baandijk kunnen evenwel op den dag die zij noemen, den 2den of den 3den Paaschdag bij mij komen en overeenkomstig de verordening vergunning vragen voor het geven van vermakelijkheden. wat hnn, wanneer daartegen geen bezwaren blijken te bestaan niet zal worden geweigerd, en als de Raad hen dan tegemoet wil komen door te bepalen dat ze op die dagen geen belas- ting moeteu betalen, dan vermeen ik dat de bewoners van den Baandijk geheel in dezelfde conditio komen als die van Sluiskil, Driewegen en het Zwaantje. In stemming gebracht, wordt het voorstel van Bnrg. en Weth, om het verzoek af te wijzen, met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter Aan adressanten zal hiervan worden kennis gegeven en hun tevens meegedeeld dat zij zich hier kunnen vervoegen om inlichtingen, hoe zij hnn doel kunnen bereiken. c. Een missive van Ged. Staten van Zeeland, dd. 15 Nov. 1902, waarbij wordt toegezonden een uittreksel uit Hr. Ms. besluit van .5 Nov. 1.1., no. 29, houdende goedkeuring der door den Raad bij besluit van 21 September 1902 bepaalde helling van opcenten op de personeele belasting. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een verzoek van het Transvaal-comite te Ter Neuzen om voor de vergaderingen, die het van tijd tot tijd houdt, gebruik te mogen maken van een der zaien van het ge- meentehuis. De Voorzitter deelt mede dat het Dag. Best, bij meerderheid voorstelt het verzoek toe te staan, en dat dit voor die enkele maleft dat het eomite vergadert, wel kandie vergaderingen duren buitendien ook zoo lang niet. Een der leden van het Dag. Best, was er tegen, op grond zijner meening dat alleen aan met de gemeentelijke in-telling in verband staande commissie een lokaal voor vergaderingen behoort te worden afgestaan en het verzoek uitgaat van een comite dat daar geheel bniten staat. Het voorstel om het verzoek toe te staan, wordt met algemeene 9temmcn iugewilligd. e. Een schrijven van het bestuur der Gezondheidscom- missie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen, verzoekende een lokaal van het raadhnis te willen beschikba&r stellen tot het houden van de vergaderingen der commissie waarvoor zij gaarne bereid is eene billijke vergoeding te betalen voor vuur, licht en onderhoud. De Voorzitter: Namens Bnrg. en Weth. geef ik in over- weging tegen f 2,50 per dag of een deel van een dag dat vergaderd wordt een lokaal van het raadhuis ter beschikking van de commissie te stellen, zonder te bepalen ievlk lokaal wordt beschikbaar gesteld. Het zou kunnen voorkomen dat de commissie vergadert op tijdstippen, dat de raadzaal voor andere doeleinden gebruikt wordt en dan zou het zaaltje achter de secretarie kunnen worden aangewezen. Dat zal voor de heeren toch wel hetzelfde zijn. We vermeenen dat eene berekening van f 2,50 per dag of een deel daarrau

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6