Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 13 December 1902. 42° Jaargang. No. 4316. Gemengde berichten. TWEEDB BIjA-H), Binnenland. FEUILLETON. Telegrafische berichten. 0NSCHULDIG VEROORDEELD. Bij de voortzetting van de behandeling van het Hoofdstuk Justitie in de zitting der Tweede Kamer van gisteren verklaarde de Minister van Justitie, in overeenstemming met bet betoog van den beer De Savornin Lohman, tegenover den heer Smeenge, die op uitbreiding van het personeel van het Amsterdamscb Gerechtshof had aangedrongen ter beperking van den achterstand in civiele zaken, dit liever te willen bereiken door inkrimping van het aantal Raadsheeren, die in een zaak arrest hebben te wijzen. Tegenover de heeren Ziilman en Willinge achtte de Minister, met den heer Ter Laan, verplaatsing van het kanton- gerecht van Onderdendam naar Winssum met noodzakelijk. Bij een algemeene bewerking van de rechterlijke organisatie zal de Minister ook dit punt ter hand nemen. Voorts achtte de Minister de verzekermg van de veiligheid der grenzen tegen smokkelary door permanente versterking der marechaussee, waarop de heer Fruytier had aangedrongen, thuisbehoorend bp zijn ambtgenoot van Oorlog, zoomede het verzoek van den heer Schaper, om aan te dringen op een onpartijdig onderzoek naar de klacht van een koopman uit Bourtange over mishandeling door marechaussees bij zijn arrestatie. In den loop van dit jaar zal in den toestand der Rijksveldwachters verbetering worden aan- oebracht. Bij periodieke tractementsverhooging, waarop de heer De Klerk aandrong, zal het aanvangssalaris niet verlaagd worden. Reis-en verblijfkosten bij transporten, tevens door hem <rewenscht, zal de Minister eveneens overwegen. Ret ligt in 's Ministers voornemen de periodieke verhooging zoo in te richten, dat zij werkelpk beteekenis hebbe. Verplichte pensionneenng op 65jarigen leeftijd, door den heer Hugenholtz verzocht, laat de Minister voorloopig rusten. Als waarborg voor geschiktheid om voor be- vordering in aanmerking te komen, achtte de Minister geen examen gewenscht. Overwogen zal worden den veldwachters gelegenheid te o-even tot inzage van den conduitenstaat. Tegenover den heer Lohman constateerde de Minister met genoegen, dat deze thans geen bezwaar meer heeft tegen de inspecteurs der ^Den^hTwenLohman en De Ridder zeide de Minister toe, te zullen onderzoeken de beste wijze om te voorzien in de behoefte aan vol- doende dienstwoningen. Den heer Passtoors, die zich beklaagd had over een inbreuk op het recht van vereenigen van het personeel der Riiksveldwacht gemaakt, antwoordde de Minister, dat diens beroep op de statuten der bedoelde vereeniging niet afdoende was, doch dat hp de zaak zou onderzoeken. Den heeren Ter Laan en De Ridder, die hooger tractement voor gevangemsonderwpzers en "toelage voor vrije woning bepleitten, ver klaarde de Minister wel voor het oogenblik teaen een en ander bezwaar te hebben, doch in°verband met een komende regeling te zullen overwegen in hoeverre de bezoldiging dezer onderwijzers herziening behoeft. Naar de verhouding in bezoldiging tusschen openbare en bijzondere strafgevangems-onder wijzers, zal de Ministsr een onderzoek instellen, ten einde, zoo noodig, gelijkstellmg te bevorderen. Onderzocht zal worden of, gelpk de heer Passtoors beweerde, de jongens in het Rijks- opvoedingsgesticht te Avereest geen voldoende i»odsdienstonderwij s genieten. TER NEUZEN, 12 December 1902. Uit het Regeeringsantwoord over de vesting- begrooting blijkt dat nader wordt onderzocht welke inrichtiug zou moeten worden gegeven aan een knstbatterij die one, ook nadat de vesting Ter Neuzen zou zijn opgeheven, in staat zou stellen aan onze internationale verplichtingen ten aanzien van de handhaving der neutraliteit op de Wester-Schelde te voldoen. Een ontwerp voor eene zoodanige kustbatterij, die het doelmatigst zou kunnen geplaatst worden in den Nieuw-Neuzenpolder ten westen van de tegenwoordige vesting, is door den Minister goed- gekeurd en eene begrooting van de aan den bouw van dat verdedigingswerk verbonden kosten is opge- maakt. Komt dit werk tot uitvoering, dan zal een grooter gedeelte van het terrein waarop de tegen woordige vestingwerken zijn aangelegd aan de gemeente Ter Neuzen konnen worden afgestaan, dan bij de vorige onderhandelingen in de bedoeliug heeft gelegen, maar dan zal door die gemeente ook een grootere bijdrage in 's Rijks schatkist moeten worden gestort dan toen werd noodig geacht. De Minister kan zich geen stellige meening vormen omtrent de uitvoerbaarheid van de in overweging genomen opheffing der vesting Ter Neuzen, zoolang niet ter zake van de bijdrage der gemeente Ter Neuzen zekerheid is verkregen. Ten einde daartoe le geraken zijn de onder handelingen met het bestuur dier gemeente hervat. Woensdag werd op het Raadhuis alhier in twee perceelen aanbesteed, de levering van het benoodigde brood voor de Nieuwjaars-commissie voor Ter Neuzen en Sluiskil. Hiervoor werd ingeschreven door J. H. van Oost voor Sluiskil, /9,90; A. J. Liebers voor Sluiskil, 9,75J. P. van Hoeve voor Sluiskil f 9,75 J. van Leuven voor Sluiskil, f 9,50 J. Willemsen voor Sluiskil, f 9; J. H. van Oost voor Ter Neuzen, 8,80 J. Willemsen voor Ter Neuzen 8.621/,alles per 100 kilo, 2 briefjes waren van onwaarde. Laagste inschrijver voor beide perceelen J. Willemsen, aan wien de levering is gegond. Met 1 .Tanuari a. s. is tot schipper 3" klasse bij de visscherijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen aangesteld de knecht C. L. van Roeijen, vroeger alhier woonachtig. Door den heer J. H. Blum is aan alle boofden van scholen en directeuren van inrichtingen tot opleiding van onderwijzers in het district Middelburg de vraag gericht of er op hunne inrichtingen bij het onderwijs in de Kennis der Natuur ook proeven op levende dieren worden genomen. Deze vraag is gedaan naar aanleidiug van een onderzoek, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken doet omtrent de vivisectie bij het lager onderwijs. Men schrijft ons Vele personen in de grensplaatsen zijn van meening, dat de oude Belgische nikkelen munt, weldra niet meer geldig zal zijn en trachten zij daarom er zich zoo spoedig mogelijk van te ontdoen. Dit is echter niet noodig. De oude nikkels blijven geldig, zoolang zij in omloop zijn. Alleen worden de stukken, die aan de Nationale Bank terecht komen, ingehouden en niet meer in circulatie ge- bracht. Volgens mededeeling van den Inspscteur over het Loodswezen is in het pas van Ter Neuzen de roode kogelton No. 5 met bol ('s winters spitse ton met bol) verlegd in 121 d. M. water, naar ongeveer51° 24' 27" N.b. en 1° 9 55 W.l. Het vroeuer vermelde wrak Silvio" ligt ongeveer 100 M. WNW. van deze nieuwe ligplaats. De spitse ton No. 6 is verlegd in 63 d. M. water, naar ongeveer: 51® 23' 54" N.b. en 1° 9" 28" W.l. In verband met de verlegging van kogelton No. 5 wordt den 15den December a. 8. de groene sector van het lage licht van Borsele zoodanig verplaatst, dat die ton ongeveer in het midden van den sector ligt. Het licht zal dan zichtbaar zijn rood van benedenwaarts onder den Noordwal in N151°0 tot in N127°0. (24°), dekkende de Kalootwit in N127°0. tot in N92®0. (85°); groen in N92°0., door Oost, tot in N71*0. (21°) wit in N71°0., door Noord, tot in N818°0. (113°); rood in N318°0. tot in N301®O. (17°), dekkende den rug van Borseleverder bovenwaarts wit. Het van kleur veranderen van wit in groen in N92®0. is dwarsmerk voor het inloopen van het Pas van Ter Nenzen. Philippine, 10 Dec. Heden voormiddag had de veekoopman P. de Decker, bij het hakken van kachelhout, het ongeluk dat een stuk hem tegen het rechteroog vloog. Hevig bloedend en kermend van pijn moest hij in huis worden gedragen. Zijn toestand is voor 't oogenblik zoo, dat men dat lichaamsdeel, hoewel veel beschadigd, hoopt te redden. Koewacht. In vroeger dagen werd in deze gemeente veel vlas verbouwd en daar toen het groene en ook het blauwe en witte vlas tegen goede prijzen konden verkocht worden, hebben velen in dien tijd aardige zaken gedaan. Later echter daalde de vlasprijs en het gevolg was, dat telken jare minder werd verwerkt. Dit jaar echter is, ook door de daling der prijzen van de suikerbieten, heel wat vlas verbouwd. Veel is op het land verkocht, doch aanzienlijke hoeveelheden zijn in de schnur geborgen, later verder bewerkt en worden thans van de haal gedaan. In de laatste dagen was de handel in vlas tamelijk levendig. Belgische kooplieden kochten hier het zoogenaamde blauwe vlas op tegen 32 tot 48 stuivers, voor wit Zeeuwsch werd van 28 tot 31 stuivers geboden. Het was voor de landbouwers, nu de beetwortel- teelt achteruit gaat, te bopen, dat de vlashandel begint te herleven. In alle geval vraagt Belgie alle jaren al meer en meer vlas. Volgens de statistiek werd in October van dit jaar in Belgie gevoerd 5,174,865 kilogram vlas tegen 3, 016,146 kilo's in October 1901 en 2,861,984 in October 1900. De invoer is in 2 jaren dus meer dan verdubbeld. In de tien eerste maanden van dit jaar bedroeg de invoer 92,769,332 kilogram. Walsoorden. Door den aanhoudenden strengen vorst begint op de Westerschelde veel drijfijs te komen, waardoor de scheepvaart belemmering ondervindt. Het vaarwater is tot halfverwege met drijfijs bedekt. De dienst van »De Telegraaf" van Rotterdam op Antwerpen is gestaakt. De spoor- boot WalsoordenVlake doet nog geregeld dienst, doch sis het weder niet veranderd zal de dienst spoedig gestaakt moeten worden. 's Gravenhage, 12 Dec. De Minister van Marine, vice-admiraal Kruijs, is heden over- leden. I Tweede Kamer. De Minister Knyper bracht namens de Regeering hulde aan de nagedachtenis van Minister Kruijs, die in eene schoone carriere zich jegens vloot, vaderland en kroon verdieustelijk heeft gemaakt. De voorzitter huldigde den vice-admiraal als een trouwen raadsman der kroon en een degelijken, braven zeeofficier. Bij de behandeling der begrooting van Binnen- landsche Zaken, naar aanleiding van de krachtige afkeuring door de heeren Schaper, Jansen en Borgesius, van de bepaling van art. 20 van het koninklijk besluit tot uitvoering der Woningwet, die volgens hen loyale uitvoering der wet ver- hindert, omdat voor de gemeenten de zekerheid op rijkssteun vervalt, beloofde de Minister wijziging dier bepaling, in het belang van eene krachtige uitvoering der Woningwet. De Minister zal bij uitvoering der Woningwet niet aanstonds voor ernstige geldelijke offers terug- deinzen. Naar aanleiding van de bekende brochure van den heer Melser, critiseerde de heer Schaper heftig de toestanden in het krankzinnigengesticht te Zutfen. De Minister betoogde tegenover den heer Schaper de onpartijdigheid der geneeskundige staatscom- l missie met het onderzoek belast en zeide, dat over het algemeen het personeel in het.krankzin- nigengesticht verbetering eischt. Middelburg, 12 Dec. Heden werd alhier aan het gcbouw van het provinciaal bestuur aanbesteed: het uitvoeren van eenige werken aan het Rijks- archiefgebouw te Middelburg. (Raming 4700). Hiervoor werd het minst ingeschreven door J. van Ditmars Zoon te Middelburg voor f 4699. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij H. A. B., landbouwer te Biervliet, wegens wederspannigheid en valsche aauklacht, is ver- oordeeld tot 9 maaDden gevangenisstraf. De kantonrechter te Zierikzee heeft wegens „wettelijk als getuige opgeroepen wederrechtelijk wegblijven" veroordeeld J. C. van der H., burge- meester van en wonende te Oosterland, tot f 40 boete, subs. 8 dagen hechtenia. (Door den amb- tenaar van het O. M. was gevorderd f 80 boete). «0) In plaats den weg te nemen, langs welken hij gekomen was, stak hij het land dwars over en bevond zich onverwachts in de nabijheid eener ateengroeve, waaruit hij plotseling een troep van ongeveer vijftig veroordeelden, die hun task had- den volbracht, zag te voorschijn kcrmen. Hanley Gardiner bleef stilstaau, om deongeluk- kieeu te iaten voorbijtrekken. De meesten wierpeu hem in het voorbijgaan blikken van haat en afgunst toe, anderen lachten spottend. blechts een nam beleefd zijn stroohoed af. De Amerikaan herkeude hem oumiddellijk, Het was Fortier. De hoofdopzichter had woord gehouden hij Hep aan de dubbele keten, vastge- klonken aan een kleiuen man, met een donker, ongunstig voorkomen. Wie geeft u verlof de menschen te groeten liep een van de wachters, met opgeheven vuist op Fortier losstuivende. Hanley Gardiner trad op den wachter toe Wat hebt ge er tegen, dat die man mi] pr0!!'lkr<vrgeesdje, mijnheer, antwoordde de ander verlegen, dat u dit niet aangenaam zou zijn. Het is mij zoo weinig ouaangenaam, dat hem zelfs teruggegroet heb, zooals ge hebt kunnen zien. De man is ongelukkig, en voor het ongeluk heb ik eerbied. De wachter begreep er niets van, dat was hem te hoog. De troep verwijderde zich en was weldra uit het gezicht, hoewel het akelig gerinkel der tegen- elkander schuivende kettingen nog langen tqd hoorbaar bleef. Hanley GardineT zette zijn tocht voort. Met zijn flinken, veerkrachtigen tred had hij in een half uur het bewoonde gedeelte van het eiland bereikt. Niet ver van de landingsplaats ontmoette hij den commandant. Komaan, zijt ge daar eindelijk riep deze reeds uit de verte, naar hem toegaande om hem de hand te drukken. Gij jaagt op mijn eiland, op mijn gebied, van den vroegen morgen af en komt m^j niet eens opzoeken. Tot straf veroor- deei ik u, om bij mij te blijven eten. Dat kan niet, mijn waarde heer. Ik zou niets liever willen, maar het is mij onmogelijk. Ik weet er echter wat op. Kom gij bij ons in het hotel eten Alweder ik maak waarlijk misbruik Volstrekt niet, volstrekt niet! Gij doet er mij het grootste genoegen mede. Daarenboven geloof ik half en half dat mijn zuster u iets te vragen heeft. Dat zal mij zeer gelukkig maken. Weet ge ook wat de zaak is. Niet geheel en al. Een verzoek om u iemand te mogen aanbevelen, geloof ik Maar zij zal het u zelve beter uitleggen Het is dus afgesproken, ge komt over een uur niet waar Ik zal op mijn tijd passsnGa«t gij nu reeds heen Ja, ik heb nog een paar brieven te schrijven, De post vertrekt morgen. Weldra had Jeanne Beraid alles vernomen wat haar reisgenoot wedervaren was. Zooals ge ziet, eindigde hij zijn verslag, heb ik geen minuut verloren. Vanavond nog kunt gij den bewusten persoon in de gunst van den commandant aanbevelen. Hij zal natuurlijk zeer verheugd zijn, u van dienst te wezen. Daar iwijfel ik ook niet aan. Maar zou het niet voorzichtiger zijn, eerst eenige inlichtingen omtrent dien Fortier te bekomen, om des te beter op de tegenwerpingen, die de commandant misschien zal maken, te kunnen antwoorden. Wie zou ons die inlichtingen kunnen ver- schaffen De eerste de beste officier van het trans- portschip. Kent gij er geen enkele van Ja, een der marine-officieren, die mij juist dezen morgen kwam opzoeken Dat is waar ook ik heb hem ten eten gevraagd. Het is alsof ik het geval voorzien had. Komaan, alles loopt ons mede tot nu toeik heb goeden moed. Het uur van zessen vereenigde den officier der marine, den jongen luitenant Ramond, met den commandant der strafgevangenis. Zij gingen on- middellijk naar den salon, waar zij door Jeanne Berard verwelkomd werden. Gedurende het middagmaal praatte Jeanne Berard met opgewektheid over verschillende onder- werpen, zonder het punt aan te roeren hetwelk haar zoo ter harte ging- Het moest schijnen, alsof zij er weinig of geen belang aan hechte, alsof het niet meer was, dan een losse invaleerst dan kon zij de overwinning behalen. Tegen achj Nu het ijs in de Zuiderzee sterk genoeg is trekt een deel der visschersbevolking uit ter spieringvangst. Een aanlokkelijk werk is dit niet. Behalve het gevaar, dat er aan verbonden is heeft de spieringklopper geducht van de koude te lijden vooral omdat de tochten gewoonlijk reeds te 2 of 3 uur des nachts ondernomen wordeu. Men trekt gewoonlijk met zijn drien of vieren het ijs- veld op, een groote slede meevoerende, waarin het vischtuig en eenige mondvoorraad geborgen is en waarin men straks de gevangen visch naar huis voert. Een groot eind van den wal wordt een dne- hoekig gat gemaakt, de netten worden met behulp van een langen staak onder het ijs geschoveu en na 2 of 3 uren weer te voorschijn gehaald. Dik- wijls gebeurt het, dat de mannen naar huis komen zonder visch en met een nat pak, want I het is geen zeldzaamheid, dat ze op zulk een tocht meer dan eenmaal met slee en al door het ijs gaan. De vangst is dezer dagen verschillend. Er kwam 46a ploeg aan den wal met 7, zegge zeven spieringen. Een ander echter had er 630 be- machtigd, die tegen 45 cent per 100 van de hand werden gedaan. Voorzoover de visch niet wordt opgekocht, verkoopen de vrouwen ze langs de straat, wat ook al een koud werk is. De weiuige centen die met spieringkloppen worden verdiend moeten »zuur gehaald" worden, vandaar dat die visschers die zich ook maar eenigszins kunnen uur was het middagmaal afgeloopen en begaf men zich op het terras, waar onder het genot van het heerlijkste weder en een fonkelenden sterren hemel, de koffie werd rondgediend. Eerst toen achtte Jeanne Berard het oogenblik gekomen. Toegevende aan den herhaalden aandrang van den commandant om toch te xeggen, waarmede hij haar van dienst kon zqn, nam zij op kalmen toon het woord. Het is er mij om te doen, begon zij, een Fransch meisje, dat ik gedurende mijn laatste verblijf te Parijs leerde kennen, een grooten dienst te bewijzen. Met den laatsten postontving ik van haar de tijding, dat haar tweelingbroeder, Fortier genaamd, zich tengevolge van een onbezonnen oogenblik aan een misdaad heeft schuldig gemaakt. Meer dan dat schrijft zij mij van het geval niet. Zij verhaalt alleen, dat Fortier tot dwangarbeid m de kolonie is veroordeeld en met de ffSaone" zou worden overgebracht. Nu weet zij, dat ik hier ben en daarom smeekte zij mij voor haar ongeluk- kigen broeder bij de gezaghebbers van het land, of bij de menschen, die over zijn lot te beslissen hebben, een goed woord te doen, indien ik daartoe in de gelegenheid mocht komen. Het is voldoende, wat ge daar zegt, mejuf- frouw riep de commandant uit. Al mijn welwil- lendheid staat van nu af uwen beschermeling ten dienste Fortier WachtHet komt mij voor, dat ik dien naam meer gehoord heb Mij ook waagde Hanley Gardiner te zeggen. Ik meen zelfs, dat men hem mij genoemd heeft Ha 1 Ik ben er geloof ik. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5