A 1 g e n e s a Nieuws* ea Ad?erteatieblad Zesawsch-Vlaaadiria. No. 431G. Zaterdag; 13 December 1902. 42e «1aar^anir. 700f Gemengde berichten. abonnement Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZEjJ±iJrOS'X"J±i BLAD. Arbeiders-opsiootjes in Rusland. Venezuela en de mogendbeden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbnnk te Middelhurg. Te KEIIZEKSCHE (MBAAT. Voor Per drie maanden binuen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTEMTlfiS: Van 1 tot 4 regela 0,40. Voor eiken regel meer 0,10, B^j direct* opgaaf van driemaal plaatsing deraelfdt adrertentia wordt da prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatarnimte berekend. ■>lt bl»ft verawfcljnt naarnlag-. W<iep»itait Vrljdaaavond, aliKeiODderd op VeentdaKen, bij dr Firm* I". 1. IIKBB De overheid van Rostof had, om samenscholingen der arbeiders te verhinderen, alle voetgangers het overschrijden van een zekeren Tayon verboden. De trams mochten bovendien Diet meer tot het station rijden. De kozakken, die op de hand- having dezer bepalingeu hadden te letten, hielden zich aanvankelijk rustigtoen echter jongens, door volwasseneu opgestookt, met steenen begonnen te gooien, gaven de kozakken vuur en doodden en verwoudden eeaige personen. De arbeiders ver- zetten zich tegen de begrafenis van een der ge- dooden en eischten, dat de rechter van instructie het lijk eerst zou zien. Het feit dat de Poleski-spoorweg, een spoorweg bataljon van de regeering kreeg en de werklieden- verbruiksvereeniging het verstrekken van krediet staakte, maakte dat het werk werd hervat. Naar het heet, is de geheime drukkerij van het Donsche sociaal-demokratische comite ontdekt. Zes belhamels zijn 's nachts in hechtenis genomen. De leiders hebben den arbeiders den raad ge- geven Zaterdag het wert opnieuw neer te leggen als aan hun eischen niet voldaan wordt. Elken dag vergaderen de menschen buiten de stad, waar- aan ook vrouwen druk deelnemeu. De redevoerin- gen die daar gehouden worden, loopen grootendeels over de eischen tegen de spoorwegmaatschappij om hooger loon, korteren arbeidsduur en ontslag van voormanneu die gehaat zijn. oorts is een klacht, dat de werklieden bij huwelijken of ge- in plaats van de beloofde 10 roebels er 5 krijgen en bij begrafsnissen in plaats slechts 10. boorten slechts ▼an 15 Londen, 10 Dec. In het Lagerhuis heeft de onder-staatssecretaris van Buiten]andsche Zaken, Cranborne, verklaard dat de Engelsche aanspraken tegenover Venezuela o. m. omvatten eischen tot schadeloosstelling wegens onrechtmatige belemme- ring van Engelsche koopvaardijschepen, wegens gevangeuzettiug en mLhaudeliug van Engelsche ouderdanen en wegens beschadiging of verniehng van Engelsche eigendommen. De regeering had geen bericht. ontvangen dat er reeds gewelddadige stappeu waren gedaan. Washington, 10 Dec. De gezant der Ver. Staten te Caracas, Bowen, seint dat hij Castro heeft meegedeeld, dat hij is belast met de behartiging van "de belangen der Duitschers en Engelschen, en heeft verzocht de gevangen genomenen vrij te laten. Castro stemde ten slotte toe in de vrijlating der yoornaamste gevangenen. Bowen zou er nu op aandringen, dat ook de anderen vrijgelaten zouden worden. Londen, 10 Dec. De Admiraliteit heeft bericht ontvangen, dat het Venezolaansche oorlogsscbip Bolivar" te Port-of-Spain, Trinidad genomen is Port-of-8pain, 10 Dec. De officiereu van de Bolivar" zijn hier aan land gezet eu het scheeps- volk te la Guayra. De #Quail" is er op uitge- stevend om het schip te nemen, dat den mond van de Orinoco blokkeert. De geheele kust van Venezuela is van heden af geblokkeerd door de Engelschen van Demarara tot la Guayra, door de Duitschers van la Guayra tot Columbia. Curacao, 10 Dec. Groote vaderlandslievende demonstration hebben gister plaats gehad te Cara cas, bij het ontvangen der lijding van de in beslagneming der Venezolaansche oorlogsschepen Volkshoopen trokken in optocht door de straten er werden heftige redevoeringen gehouden en het gepeupel beproefde de deuren van het Duilsche gezantschapsgebouw open te breken. De regeering heeft beslag gelegd op den spoorweg naar la Guayra (een Engelsche onderneming) en op den grooten centralen spoorweg, die een Duilsche onderneming is. De te Caracas vertoevende Britscne burgers zijn gevangen genomen, op twee na, die zich wisten le.- verschuilen. 97 Duitschers zijn gevangen genomen. De Belgische zaakgelastigde werd ook gearresteerd, maar dat was een vergissing. Het gepeupel was zeer opgewonden 1 stand wordt als kritiek beschouwd. Engelsche en Duitsche vlaggen werden in den loop van den avond verbrand. Caracas, 10 Dec. De oorlogsschepen van Venezuela, behalve een, dat door Iranschen als hun eigendom werd opgeeischt, zijn tot zinkeu gebracht. Daar een gedeelte van de matrozen der ver- bouden marines aan wal is gebracht, worden uit Caracas troepen verwacht om hen te verdrijven. La Guayra, 11 Dec. Groote militaire toe- bereidselen worden gemaakt2000 man onder bevel van generaal Ferrer worden uit Caracas verwacht. Het antwoord van Engeland en Duitschland is gister door den Amerikaanschen consul over- handigd. De strekking er van is onbekend. Alle gevangen Engelschen zijn vrijgelaten. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Dec. het voigeude vonnis uitgesproken G. H. N., oud 24 jaar, gepensioneerd Oost- lndisch militair, zonder vaste woonplaats, laatst verblijveude te Ter Neuzen, gedetineerd te Middel- burg, is wegens het opzettelijk als echt en on- vervalscht uitgeven van muntspecien, waarvan de valschheid toen hij ze ontving bekend was, vrij- gesproken en ontslagen van rechtsvervolging, met last tot zijne invrijheidstelling. Bij bevelschriften van bovengenoemde recht bank zijn naar de openbare terechtzittiug ilier rechtbank verwezen I. A. S., oud 17 jaar, geboren te Zaamslag, II. L R., oud 19 jaar, geboren te Stekene, III. C. R., oud 17 jaar, geboren te Stekene, alien wonende te Axel en gedetineerd te Middelburg, ter zake dat de 1® en 2® in den avond van 2 December 11. omstreeks 7 uur te Axel in den winkel van E. Goosian verschillende geldstukken tot een gezamenlijk bedrag van 47,75 hebben weggenomen, terwijl de 3® opzettelijk eenige geld stukken, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 15, wetende dat die door diefstal waren ver- kregen, van de 1® beklaagde ten geschenke heeft aangenomen. Aan de twee eerste beklaagden is Jhr. Mr. .1. A. Schorer, aan de derde Mr. A. A. de eer Gz., advocaten te Middelburg, ambtshalve als verdedigers toegevoegd. Men meldt aan Het Centrum uit Vianen Alhier is na een ziekte van eenige dageu over leden de nu vergeten, maar vroeger bij oud en jong bekendecircus-directeur Blanus. Toen Blauus nog in zijn goeden doen was, toen ziju stal nog /erscheidene paarden bevatte, hij met verschillende wagens rondtrok en allerlei artisten des avoi ds in zijn tent optraden, toen was (de ouderen zullen het zich nog wel herinneren), Blanus de man, toen was hij beroemd, iedereen keude hem. Op kermissen was hij oumisbaar, in groote schareu trok men naar zijn linnen tent. Maar ook Blanus heeft zijn tijd gehad. Andere paardenspelleu zijn gekomen, grooter, meer naar de eischen des tijds ingericht. En de circus van Blanus raakte in verval. De beste paarden werden verkocht, rijders en rijderessen werden hun directeur ontrouw, zij konden op betere voorwaarden werken. Slechts enkele getrouwen zijn gebleven. Eu op een leven van roem en zonder zorgen, volgde een leven van vergetelheid en kommer. Slechts met twee wagens eu eenige oude paarden trok de oude directeur" rond, tot hij te Vianen door een ziekte werd aangetast en de dood aan ziju veelbewogen leven een einde maakte. Door slechts enkelen gevolgd, is de oude directeur naar zijn laatste rustplaats geleid. Te Veenhuizen heeft een hond, een echte bunsingvanger, bij een gevecht met een otter het onderspit gedolven. De otter trok hem mede De toe- naar beneden, waar de hond werd dood gebeteu Kaatsheuvel kreeg een 18jarig persoon een slag van een paard, dat hij beslaan moest, tegen de borst, met het gevolg dat hij op de plaats gedood werd. Op den Haarlemmerweg buiten Amsterdam werd Woensdagmorgen door een melkboer een vrouw aan den weg liggende gevonden geholpen door eeu ander droeg hij haar in een huis en daar bleek dat zij dood was. De vrouw was een zwervelinge, thnisbehoorend te Spaarndam. De schipper A. Foppen te Harderwijk, die onlangs uit den mast van zijn gezonken vaartuig met bevroren handen en voeten gered werd, is dezer dagen een der beenen afgezet. Het zal hierbij echter niet blijven. Indien de patient wat sterker wordt, zullen ook het andere been en enkele vingers geampateerd moeten worden. Tot heden toe, durfden de geneesheeren nog niet tot deze operatie over te gaan. De deelneming met den ongelukkigen jonge- ling is algemeen. Koude winters Voor 1890 den strengen winter, dien ieder zich nog herinnert zijn er natuurlijk ook zeer strenge winters geweest, doch weinige overtroffen die van 1784, toen men met zwaar beladen sleden over den Amstel reed eu de grachten uog in April stijf dicht lagen. In 1763 had men iets dergelijks met de Maas beleefd eu werd voor Rotterdam op de bevroren rivier een groot wijnvat gekuipt. Geheel Europa kromp onder de konde van den winter van 1709 en zelfs tot in Italie toe was het onmogelijk warme handen te krijgen. De Zuiderzee is geheel dicht geweest in 1674 en de Noordzee kreeg 't toen ook te pakkeu en deed langs de kust een zeer breede strook ijs zien. Trouwens het genot van eeu sledevaart over de zee, was voor onze voorouders betrekkelijk geen zeldzaamheid, want in 1609 kon men gerust van Harlingen naar Enkhuizen loopen. Maar die winter van 1609 is al heel erg geweest, want, naar de historieschrijver heeft aangeteekend de weiden wildeu in den daaropvolgenden zorner maar niet meer groen worden. Paarden werden op het ijs beslagen in een completeu smidswinkel. In 1512 en 1468 moesten allerlei in fusten geborgen vloeistoffen, als olie, wijn enz. met bijlen aan slukkeu gestagen en met moeite ontdooid worden. Volgens nog oudere overleveringen moet het in 1287 ook niet malsch geweest zijn, want Melis Stoke schreef, dat er toen menschen in huu bed doodvroren eu kinderen in hun wiegen Maandag werden in een kolemijn te Wilkes barre (Pensylvanie) 17 mijnwerkers door een ont- ploffing gedood. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de ouvoorzichtigbeid van een der werklieden, die een mand dynamiet liet vallen. De bewuste rnijn is berucht, wegens de groote hoeveelheid gas, welke er zich ontwikkelt. Volgens de Gotthardpost is het met de dreigende bergafschuiving in de Joggenen (aan den Furka- straatweg) zeer slecht gesteld. De straatweg is daar drie jaar geleden met groote kosten verbreed eu vernieuwd, en hij heeft tot nu toe wel stand gehouden, maar over het geheele afschuivings- gebied staat elk oogenblik een onheil te ver- wachteu. De scheuren en kloven boven den straatweg vangen alle bergwater op, dat bevriest en uitzet en groote ijsvlakten vormt. Zoodra het gaat dooien acht men een groote catastrofe zeer waarschijnlijk, wat zeer nadeeligzal moeten werken op het drukke vreemdelingenverkeer over de Furka. Men spreekt er van, een nieuwen straatweg aan te leggen boven het afschuivingsgebied. Sedert eenigen tijd kunnen de ingezetenen van Washington, wanneer zij des morgens hunne brieven openen, constateeren hoe het weder worden zal. De postkantoren zijn namelijk met het observatorium van Washington vprbondeu en een bijzonderen stempel vermeldt nevens de dag- teekening nog de woorden mooi, regenachtig, mistig, bewolkt, stormachtig naar gelang van de meteorolngische voorspellingen. Daar de resultaten van deze nieuwigheid voortreffelijk zijn, zal deze overal iugevoerd worden, waar obser- vatoria zijn. Een geweldtge- brand nabij Brussel verwekte Dinsdagmiddag tegen halfvier grooten schrik in en om de stad. De brand brak uit in de veruisfabriek Hittecher in de rue Gallait 48 te Schaerbeek. De werklieden, ten getale van ongeveer 40, vluchtten in alle richtingen uiteen, terwijl het vuur zich meer en meer uitbreidde. Weldra werd ook de naburige groote meubelfabriek van Buy iuck aangestoken, waar ongeveer 80 werklieden aauwezig waren. Ook dezen slaagden er alien in te ont- komen. De vrijwillige brandweer van Schaerbeek, bijgestaan door personen uit het publiek, slaagde er niet in den brand meester te worden, daar de hevige wind de vlammen aanwakkerde en de spuiten aanvankelijk weigerden te werken, ver- moedelijk doordat het water bevroren was. De veruisfabriek is geheel door het vuur ver- nieldom 3 uur 35 min. stortte de rechter- vleugel van de meubelfabriek ineen. Eerst om 4 nur 50 min. besloot men de hulp der Brusselsche brandweer in te roepen, die om 5 uur aanrukte. Door de medewerking van deze bleven de naburige gebouwen gespaard en kreeg men om halfacht den brand onder de knie, hoewel de beide fsbrieken den ganschen nacht bleven branden. De schade wordt op 350,000 francs geschat. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De fabriek van den heer Buytinck schijnt slechts ten deele geassureerd te zijn. De directeur der »Charbonnages Beiges", Harze, heeft een brochure in 't licbt gegeven, handelende over de in Limburg gevonden steenkool. Hij is van meening, dat de Belgische staat, zonder voor de mijnexploitatie monopolie te nemen, zich voor binnenlandsch verbruik een eigen mijngebied moet reserveeren, teneinde tegenover den steen- kolenhandel van particuliere maatschappijen een tegenwicht te vormen. »Het huwelijk is een loterij." Te Milaan zullen 83 jonge vrouwen, zorgvuldig uitgezocht op een voorafgaand schoonheidsconcours, als hoofd- prijzen dienen in een loterij, waarbij de prijs van een lot op f 5 is bepaald. Iedere winner van een dier hoofdprijzen zal het recht hebben de door hem getrokken schoone te huwende op- brengst der entree's op het schoonheidsconcours zal als bruidschat onder de 83 echtparen ver- deeld worden. Baron Hugo Ortliel is een Moscovisch grondbezitter en sedert tien jaar bedlegerig. Toch is de baron niet ziek integendeel om zijn voor- treffelijke gezondheid te bewaren verlaat hij nooit zijn bed. Hij verkondigt nl. de theorie dat men om lang te leven, alle lichaamsinspanning moet vermijdeu, daarentegen den geest altijd bezig houden. Van uit zijn legerstede bestuurt bij dan ook persoonlijk zijn groote bezittingen en ontvangt aan zijn ledikant zijn houtvesters en pachters. Hij reist gaarne en veelop een draagbaar bed heeft hij een heel stuk van de wereld bezocht. Te Weenen is de vorige week het volgende gebeurd. Achter op de tram staan een eerste luitenant en een oude beer, de laatste in burger- kleeren. De oude heer verliest zijn eveuwicht en trapt den luitenant op de teenen. Hij roept »pardou", maar de ander antwoordt barsch »kijk beter voor je, ouwe ezel Tot groote verbazing der andere passagiers geeft de oude heer een flinken oorveeg aan den luitenant. Deze trekt zijn sabel en wordt met moeite tegengehouden. De politie snelt toe en voert de strijdende partijeu naar het bureau. Daar wil de oude heer dadelijk de zaak uiteenzetten, maar de inspecteur snauwt hem toe wwachten tot je gevraagd wordt." En bij dat vragen gaf de oude heer op te zijn de gepensioneerde luitenant-veldmaarschalk X. De luitenant en de inspecteur hadden toen heel weinig schik in de zaak. De veldwinneude vrouwen-emancipatie. Bij den raad van justitie te Soerabaja is door een dame, die nog niet laug geleden in het huwelijk was getreden, een aanvraag tot echtschei- ding ingediend, omdat zij geen zin heeft langer den kost voor haar echtgenoot te verdienen. En de waardige echtgenoot wil zich wel van haar laten scheiden, als zij hem maar blijft onderhouden met een maandelijksche soin van f 100.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1