Landbouwberichten. Genuengde berichten. J ategrafiscfra barichten. Suikerconventie. TER NEUZEN, 3 December 1902. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren was aan de orde het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst betreffende de suikerbelasting, gesloten tusschen Nederland, Duitschland, Oosten- rijk-Hongarije, Belgie, Spanje, Frankrijk, Groot- Britannie en Ierland, Italie en Zweden. De beer Van der Kun kan geen juichtoon aan- heffen over deze overeenkomst. En toch had niemand meer dan hij zich verheugd over de bijeenkomst en de beraadslagingen der suikercon- ferentie. Die beraadslagingen nu hadden onbe- twistbaar een succes, maar, helaas, niet voor ons. Omtrent de toetreding tot de conventie kan echter geen twijfel bestaan. Wij staan al genoeg geiso- leerd in onze oeconomische verhoudingen dan dat wij ons nog verder zouden isoleeren. Maar met de hulde aan onze delagatie te Brnssel ter conference, in het verslag gebracht, kan spreker niet instemmen. Met persoonlijke waardeering van hetgeen door de heereu Van Pestel, Eschauzier (vooral voor de rietsuiker), Van Rossum en d'Aulnis de Bou- ronill (de voorman en de voerman der delegatie) hebben gedaan, mag spreker de houding van onze delegatie volstrekt niet goedkeuren. Onze delegatie nam terstond onnoodig een besliste positie in zij wilde liever geen radicale oplossing maar een geleidelijke verminderiog der premien, waardoor de lijdensgeschiedenis onzer snikerindastrie nog langer zou zijn bestendigd En wat zag men gebeuren Een voor een stonden de gedele- geerden op orn het voorstel van onze delegatie onaaunt melijk te verklaren. En onze gezant, de heer Van Pestel, zag zich verplicht de gedele- geerden der buitenlandsche mogendheden dank te betnigee, dat zij de Nederlandsche delegatie hadden voorgelicht. Daarom meent spreker, de gedele geerden der buitenlandsche mogendheden te mogen danken, dat zij ons hebben bewaard voor de aan- neming van een voorstel, dat onze suiker-iudustrie te gronde zou hebben gericht. Uit de processen-verbaal van de conferentie blijkt, dat de heer d'Aulnis de Bourouill zich heeft doen kennen 1°. als de pleitbezorger van de cartels 2°. als bewonderaar van den surtaxe8°. als principieel verdediger van den surtaxe van 6 op 7 francs4°. als de man die onjuiste inlichtingen heeft gegeveu. Bij de ontwikkeling van dit laatste punt wijst spreker op de onjuiste verklaring van den heer d'Aulnis in het suikerdebat in de ver- eenigiug voor statistiek aan den heer Heerrna von Toss, dat op dat oogen'blik (22 November) in Belgie nog niets bekend was van een surtaxe, terwijl reeds in December 1901 geconstateerd was dat de tegenwoordige surtaxe voor de industrieeleu voldoende was, doch nog kon verminderd worden. Spreker ontleent dit aan het verslag der bedoelde vergadering. Een en ander wettigt de uitspraak dat de processen-verbaal van de suikerconfereutie de mo- numenten zijn van de bdvues door onzen gedele- geerde d'Aulnis daar begaan. De regeering moge dus gewaarschuwd zijn tegen het volgen van het advies van prof. d'Aulnis, ten einde wij niet geraken in de politiek van la chevree et le choux. Inmiddels verheugt het hem, dat de regeering zich in beginsel verklaard heeft voor den surtaxe. Doch hij komt op tegen hetgeen in de Memorie van Antwoord is gezegd over den suikeraccijns. Eene vermindering van dien accijns met f 3 zal hij nooit toestemmen, omdat deze voor de groote meerderheid der consumenteu niets zal beteekenen en slechts voor enkelen voordeelig zal zijn. De surtaxeheffing is zeker noodig om met het buitenland de concurrentie vol te houden. Maar der regeering drukt hij wel op 't hart, dat de nieuwe koers, waarvoor wij thans staan, slechrs is aanvaard, zoodanig dat wij de keuze hebben tusschen doen ondergaan of oDder te gaan. De heer Ter Laan verheugt zich er in, ten bate der arbeidersbevolking, dat wij voortaan de schatting van 21/a millioen van de suikerfabrikanten zullen ontgaau. De fabrikanten berusten in de afschaffiilg van de premien, maar waarschuwen nu voor den ondergang der industrie, en verlangen iets auders. De teugeilooze, toomelooze hebzucht van de indu strieeleu zelf echter is de schuld dat zij in de klem zijn gekomen het stelsel van bescherming heeft heu verwend. Dat stelsel willen zij behoudeu in den vorrn van een surtaxe, dien wij nog nooit gehad hebben en die niet aan de massa der arbeidersbevolking, maar aan eukele suikerkapita- listen ten goede zal komen, die alle mogelijke middelen hebben aangewend, o. a. ook kunstmalige inkrimping der productie, om toch maar de premien te kunneu blijven genieten. Wat de surtaxe beteekent leert men kennen nit de verschiilende adressen die tegen den surtaxe zijn ingekomenen heeft 't buitenland, hebben Oostenrijk en Duitschland oris geleerd, waar de bevolking, de fabrikanten heeft rijk gemaakt. Deze beweren den surtaxe Diet voor zich te vragen maar voor den landbouw, voor de schipperij, voor de arbeiders. Doch de ondervinding heeft geleerd wat daarvan is. Die schipperij, die landbouw, die arbeiders maken zich dan ook volstrekt niet warm over de belangen der fabrikanten die bun z. g. ten goede zullen komen. Neen, de bevolking heeft beslist noodig geen surtaxe en vermindering van accijns. Anders zou de directe belasting worden vervangen door een indirecte. Wij zijn, zegt spreker, voor de Brusselsche conventie, omdat zij een einde zal maken aan de premien, omdat zij den onzinnigen surtaxe, die hier en daar geheven wordt, zal kunnen doen ophouden, en vooral omdat zij ge- legenheid zal geven tot een aanzienlijke verminde ring van den accijns. (Wordt vervolgd). Het wetsontwerp is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De kommies te water 2de klasse J. de Jonge te Ter Neuzen is bevorderd tot kommies te water l,te klasse. Met ingang van 1 Januari 1903 is benoemd tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor der 2do categorie te Philippine P. Dreve, thans in dezelfde betrekking te Kauter. Uit Brouwershaven werd gisteren gemeld Op de Zeehondenplaat is gestrand het Neder landsche stoomschip Willy, kapt. Efense, van New-Castle met steenkolen naar Gent. Het geeft de lading in vaartuigen over, om te trachten heden- middag vlot te komen. Een nader bericht meldt, dat het stoomschip vlot gekomen is en ter reede Burghsluis ankert om de geloste lading weder over te nemeu. Op den avond van den 28 Nov. werd op den openbaren weg onder de gemeente St. Jansteen geweldadig aangerand, tegen den grond geworpen en van zijue koopmansgoederen beroofd, de koopman in galanterien en postpapier P. v. d. H. Door de marechaussee van Hulst bij wien de man nog dienzelfden avond aangifte deed, werd terstond van 't voorgevallene kennis gegeven aan de brigades in het 5do district, met opgave van het signalement van den verdachte, dien den aangerande onbekend was. Eergisteravond nu trof het personeel der brigade alhier een vreemdeling aan in wien zij den gesignaleerde meende te herkennen Alhoewel de man alle schuld loochende en hij zijn alibi trachtte te bewijzen, werd hij door de politie, die's mans opgaven niet erg vertrouwde, nog dienzelfden avond naar Hulst overgebracht om aldaar met anderen geconfronteerd te worden. Al spot dig bleek nu dat men hier goed gezien had de man werd te St. Jansteen door een paar personen herkend en beleed daarop zijn misdrijf. Heden middag is hij geboeid naar Middelburg overge bracht om ter beschikking der justitie te worden gesteld. Stoppeldijk. Zekere v. M., Zondagavond uit de herberg huiswaarts keerende, geraakte, door de duisternis misleid, van den rechten weg en kwam in een vrij diepen sloot terecht. Gelukkig waren een paar personen niet ver daar vandaan, die op zijn hulpgeroep toeschoten en hem, doch niet zonder moeite, uit zijn benarden toestand wisten te verlossen. Zoodoende liep het ongeval voor v. M. nogal goed af; waren zijne helpers niet in de buurt geweest, dan zou het erger geweest kunnen zijn, daar de slootkanten steil waren en er tamelijk veel water stond. Bij dit ongnnstige weder kunnen natuurlijk niet alle wegen even goed zijn. Zoo slecht echter als de M^rgretsche dijk is zullen er weinig ge- vondeu worden. Tamelijk veel menschen wonen langs dien weg, doch hoe zij of naar het dorp of naar den weg op Hulst komen is een raadsel. De dijk is doodgewoon voor mensch eu dier on- begaaubaar. Een spoedige verbetering ware zeer te wenschen. Middelburg, 3 Nov. Bij de heden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier ge- houden aanbesteding van het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen, met bijbehoorende werken, gedurende de jaren 1903, 1904 en 1905 waren zes biljetten ingekomen. Laagste inschrijver was de heer A. Tholens Dz. te Ter Neuzen, voor 22300. 's Gravenhage, 3 Dec. Tweede Kamer. Bij de algemeene beschouwingen over de staatsbe- grootiug wees de heer Drucker op de verdeeldheid der pariijen en rechtvaardigde het optreden van de vrijzinnige democraten spreker verwacht van dit kabinet niet veel in democratische richting en drong aan op invoeriug van eenheid van tijd, regeling van den rechtstoestand der ambtenaren en het nemen van maatregelen ter voorziening in de nooden der gemeeuteu. De heer Van Vliet oordeelt dat de eppositie- partij ten onrechte met de speetwet reclame tegen het Kabinet maakt en bepleitte ouderdoms-verzekering. De heer Schaper betoogde dat het Kabinet conservatief-kapitalistisch is eu het niet goed wordt in de staatkunde voordat het kiesrechtvraagstuk op den voorgrond komt. De heer De Waal Malefijt betoogde, dat uit het antwoord der Regeering blijkt dat in het kabinet overeenstemming heerscht inzake het onderwijsvraagstuk. De heer Van Wijck bepleitte bespoediging van de tariefherziening en wilde draukwetsherziening. De Minister van Oorlog, de heer Bergan- sius, is tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van het departement van Marine, ter vervanging van Minister Kruys. Door den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury is aan de Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Financien en van Buitenlandsche Zaken het rolgende adres gericht Het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft het noodig geoordeeld UExc. uiteen te zetten, waarom die Maatschappij geen adres in zake de Suikerkwestie inzond. Uit die uiteenzetting, vervat in het UExc. aaugebodene en mij in afschrift gezondene schrijven, dd. 24 dezer, blijkt mij, dat het Uitvoerend deel in de meening verkeert, dat het door mij in do Hoofdbestnursvergadering gedane voorstel, om ons van het inzenden van een adres te onthouden, niet berustte op de door mij in die vergadering aangegevene gronden, doch dat bij mij „vee/eer eene overigens lofwaardige trees voor eene onzuivere stemming in het spel was." Ik stel er prijs op te verklaren, dat die vrees goen oogen- blik by mij bestaan heeft en waar mij bij raadpleging ge- bleken is, evenmin bij mijn mede-afgevaardigde voor de afdeeling Hulst, den heer Fruytier, lid 2« Kamer der Staten- Generaal (geen aandeelhouder van de Cooperatieve Suiker fabriek) die mijn voorstel steunde en mede verdedigde. [let voorstel, dit werd in de vergadering uitvoerig en met nadruk toegelicht, geschiedde slechts in het belang der Zeeuwsche Maatschappij en was, wilde men geen conflict met het Uitvoerend deel veroorzaken, naar onze meening bepaald noodig. Het uitvoerend deel toch had zich o. i., door zijn schrijven aan de afdeelingen d.d. 2(5 Augustus 1902, waarin het zich sterk tegen surtaxe verklaarde, reeds lang voor de hoofd- besiuursvergadering aan UExc te zenden, te sterk partij gesteld. Bekend nu was, dat 4 van de 8 afdeelingen der Maatschappij, de afdeelingen Hulst, Kruiningen, Tholen en Zienkzee zich tot de Regeering gewend hadden met het verzoek om surtaxe in te voeren, terwijl ieder wist, dat zooals trouwens ook uit de besprekingen op de vergadering bleek, de afdeeling Heinkenszandal was vandaar geen adres nitgegaan, zeer sterk voor surtaxe was. De stemming dier 5 afdeelingen te samen tellende 1400 van de 2400 leden maakte dat bekend was, dat, zelfs indien, wat verre van waarschijnlijk leek, de 3 overige afdeelingen het geheel met het Uitvoerend deel eens waren, de meerderheid der Zeeuwsche Maatschappijbepaald voor de heffing van eene surtaxe was, Een conflict met het Uitvoerend deel was dan ook onver- mijdelijk en dit wilde mijn mede-afgevaardigde en ik in het belang der Maatschappij voorkomen, van daar het voorstel, dat, zooals werd betoogd nog te meer aan beveling verdiende, nu zich reeds onderscheidene afdeelingen in deze met adressen tot de Regeering gewend hadden. UExc. eerbiedig verschooning verzoekende voor mijne vrij- postigheid heb ik de eer mij met de meeste hoogachting en onderscheiding te teekenen. Wederom zijn te Middelburg twee personen gearresteerd en naar het huis van bewaring over gebracht, verdacht van betrokken te zijn bij de diefstallen op het Engelsch bookmakerskantoor aldaar; een hunner is een getrouwd man. In het geheel zijn hierdoor nu reeds 7 personen in voorloopige hechtenis, terwijl nog steeds een klerk voortvluchtig is, tot wiens arrestatie bevel is gegeven. In verband met deze diefstallen deelt men ons het volgeude mede, aangaande de wijze waarop het betrokken bookmakerskantoor werkt, tevens tot verklaring hoe het mogelijk was dat zulke enorme hoeveelheden brieven daar werden ont vangen De firma Stoddart dan gaf reeds enkele jaren een courant uit, te Londen verschijnende en Spor ting Luck genaamd. In die courant, die voor een penny (5 cent) te koop was, werd geregeld ge- legenheid gegeven tot deelneming aan een racing competition. Hiervoor was in het blad een lijst opgenomen tot deelneming aan deze competition het bestond hierin, dat men voor aangewezen wed- rennen de winners moest trachten te vinden en deze invullen op bedoeld lijstje. Gewoonlijk was het voor drie of vier wedrennen, de ingeschreven paarden voor die wedrennen kwamen dan in die courant voor. Voor ieder lijntje dat men invulde moest 5 cent betaald worden, alleen de eerste lijn was vrij, door het aankoopen van een courant. Zoo dikwijls men dus een lijn invulde, zoo dik- wijls moest 5 cent bijgevoegd worden; het kwam er echter op aan de winners van de aangewezen wedrennen op een lijn in te vullen. De prijs die uitgeloofd werd, hing af van de meerdere of mindere bekendheid der wedrennen, dat bedroeg van 500 tot 1000. Alleen voor zeer groote wedrennen, meer bekend onder den naam van //principal races" was de competitie anders inge- deelddan moest men trachten de vier eerstaan- komende paarden van zoo'n ren in de juiste volgorde op te geven, doch eveueens weer op een zijn en werd daarvoor van 1500 tot 3000 uitgeloofd. De deeluemers die nu de juiste opgave hadden ingezonden, trokken den prijswaren er meerdere winuers, dan werd de prijs gelijkelijk onder de winners verdeeld en was er niemand die de paarden in de juiste volgorde had opgegeven, dan werd de prijs toegekend aan hem of hen die het daaropvolgeud grootst aantal in de juiste volgorde had of hadden opgegeven. Het spreekt vanzelf, dat, met den bekenden weddiugslust van de Engelschen duizenden en duizenden op deze wijze hun geluk baproefden. Echter werd op het laatst van 1900 door de Engelsche politie verboden dtt dergelijke zaken nog langer in Engeland zouden worden uitgeoefend en bracht de firma Stoddart haar zaak over naar Middelburg en werd daar op denzelfden voet voortgezet, tevens werden toen op soortgelijke wijze prijzen uitgeloofd voor voetbal-competitions. Evenals in Engeland, stroomden ook te Middelburg de brieven bij duizenden toe het is wel gebeurd dat Dinsdagsavonds, er was n.l. een vaste tijd be paald waarop de brieven het uiterst moesten oni- vangen zijn, dat 75,000 en meer brieven werden ontvangen, doch dit was natuurlijk slechts in drukke tijden. -Op het postkantoor heerscht dan ook vooral dien avond een buitengewone levendigheid en nog steeds is op Dinsdagavond het geheele bestellerspersoueel op het postkantoor tot het sorteeren der Engelsche mail. Deze brieven dan werden naar het kantoor der firma overgebracht en daar verder behandeld. Zooals uit het bovenstaande blijkt, bevatte elke brief een geldswaardig bedrag, bijna geregeld be- staande uit postalorders en postzegels. Het schijnt nu dat sommige klerken, door de slechte controle die b(j het openmakeu en verder behandelen dezer brieven bestond, zich postzegels en postalorders wisten toe te eigeuen. De naam van bookmakers- firma is echter in geer. enkel opzicht juist, daar een bookmaker slechts zijn bednjf kan uitoefenen op de renbaoen. Reeds meermalen is aangetoond dat de wed- dingslust in het Engelsche volk spreekwoordelijk is en uit de zaken die het bewuste kantoor alleen drijft, blijkt dit weer voldoende. (N. R. C.) Zaterdag zakte te Amsterdam een knaap door het ijs in het loozingskanaal Zeeburgerdijk. De twee gebroeders H., in de nabijheid werkzaam, snelden ter hulp, met het noodlottig gevolg dat alle drie verdronken. Ontzettend was de droef- heid der ouders, die zoo plotseling hunne beide brave, oppassende zoons van 19 en 23 jaren moesten verliezen. Men meldt uit Dalen van 29 Nov. Twee kinderen van den arbeider Oelen aan de Brouwerswijk onder deze gemeente, een meisje van acht en een jongetje van vier jaar, speelden gisteren op het ijs, met het noodlottig gevolg, dat zij er doorzakten en verdronkeu. Men meldt uit Easchede: De politie alhier, die in den laatsten tijd iiverig heeft gezocht naar de daders der verschiilende diefstallen die hier voorvielen, heeft de band gelegd op een drietal personen, alien schilders van beroep, verdacht van de vele nachtelijke inbraken. erschillende ontvreemde voorwerpen, ook sleutels, beitels enz., werden in hunne woningen gevonden. l e Wageningen is uit de buitenhaven opge- vischt het lijk van den 68jarigen G. v. d. G., behangersknecht. De man was verslaafd aan sterken drank en is zeer waarschijnlijk in be- schonken toestand in het water geraakt. Hij hield zijn nachtverblijf bij een slaapsteehouder, of bracht den nacht door in een foods bij de haven, wat hij Zondagavond weder heeft willen doen. De vorige week is bij de taktische oefeningen in den velddienst te Bergen op Zoom een milicien met zijn linkeroog met de bajonet van zij n nevenman in aanraking gekomen en daardoor zoo gewond dat zijn oog hoogstwaarschijnlijk verloren zal wezen. In een magazijn van oud papier te Amster dam heeft men f 1060 aan bankpapier gevonden. Te Ressen werd Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur het Sjarige dochtertje van den blokwachter J. dood langs de lijn gevonden. Vermoedelijk is zij door den sneltrein van ongeveer 2 uur overreden. Dezer dagen is gemeld, dat een werkman in de stoomzagerij van A. Damen te's Hertogenbosch het ongeluk had gehad bij het stuk springen eener cirkelzaag al de vingers zijner rechterhand af te zagen. Thans verneemt de Noordbr. dat de maat schappij, waarbij die werkman tegen ongelukken verzekerd is, zich niet verplicht acht tot uitbetaliDg van schadeloos9telliug, aangezien hij wel verzekerd was op het werk het oouwen van huizen maar niet in de fabriek, alwaar hem het ongeluk is overkomen, al geschiedde daar het zageu van hout ten behoeve dier huizen. Maandagochtend trof den werkman S. der steenfabriek van den heer J. van Hoist aan den Hem bij Schoonhoven een ernstig ongeluk. Toen hij een paard voor een kar zou spannen, begon het dier hevig te siaan en trof S. in het aangezicht, zoodat de neus gespleten en de bovenkaak zb6 diep ingedrukt werd, dat de arts te Schoonhoven de bijna verbrijzelde massa slechts met veel moeite van zeer diep uit de mondholte naar voren kon breDgen. De man is naar Rotterdam vervoerd om daar meer afdoend geholpen te worden, voor zoover dit mogelijk zal blijken. Zoudatfavond omstreeks 8 uur is nabij het station ErmeloYeldwijk gevonden Klaas van Panhuis, met drie gevaarlijke wonden aan het hoofd, vermoedelijk toegebracht met een mes. Naar de stichting Veldwijk gebracht, waar hij verpleegd is, is hij 's nachts ongeveer 3 uur overleden. De gewonde, 23 jaar oud, was niet in staat eenige inlichtingen te geven. Een ijverig ouderzoek is ingesteld. Men meldt uit Elburg van 1 dezer Toen hedenavond te ruim 7 ure Ds. Bax eu zijne dochter uit Doornspijk zich met een rijtuig huiswaarts lieten brengen, is op den straatweg onder deze gemeente een straatklinker door een der raampjes geworpen, waardoor de ruit daarvan verbrijzeld werd, de steen met vele glasscherven in den wagen terecht kwam eD het paard op hoi ging. Men brengt deze verregaande baldadigheid in verbaud met het ontslag van den rentmeester van het Feithenhof alhier, waaraan genoemde predikant als provisor van dat gesticbt heeft medegewerkt. De reizigers zijn er, naar men ver neemt met den schrik afgekomen. Langs den rijksstraatweg van Wolvega naar Heerenveen een afstand van 2 uur reed iemand Maandag op schaatsen van de eene naar de andere plaals. Jongens en meisjes kwamen op schaaiseu uaar school langs de dik beijzelde wegen. De trammen van en naar Heerenveen misten door den ijzel de aansluiting met sommige treinen, hoewel extra-locomotieven op en neer reden om de baan vrij te houden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2