A1 g e ra e e llieuws- sa Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaaaderen ratiphaie militie. No. 4312. Donderdag 4 December 1902. Prijsopgaaf BrandstoL 42e Jaar^ang. 7 0 0 J 5500 K. G. Schaalkolen, 22 H. L. Cokes en 2500 K.G. Anthraciet. FEU ILL ETON. Openbare Vergadering Binnenland. ONSCHULDIG VEROORDEELD. ABONNBMENT: Inzendina van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Nenzen. 68) TER SEIIZEKSCHE COIIRAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Ameriks 1,824. Men abonneert zich b^j alle Boekhandelaars, Postdirecieuren en Bneven- bushouders. A D E I'T E K I ll Is Van 1 tot 4 regeis 0,40. Voor elken regei meer f 0,10, Bjj direct.® opgaaf ran driemaal plutaing derzelfde adv«*enti« wordt tie vrijt slechts tweemaai berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. k. -m wtibn wr mr m 'mt ilXAjOAlU.aAi.tj v w blwd Woen.J»g. e. Fee'tda»e"' b'J *lr"1» J- A "T Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN yragen PRIJSOPBAAF van Te leveren bij gedeelten, gedurende 1903, ten behoeve van het Raadhuis. Aanbiedingen worden ingewacht tot en met Maandag 8 December a.s., des namiddags 2 uur. Ter Neuzen, 8 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, gelet op de Militiewet 1901; inaken behendi 1" dat het register van inschrijving voor de Betting van de Nationale Militie van 1904 van de hieronder bedoelde personen, die in 1884 zijn geboren zal gereed lio-een op de gemeente-secretarie alle werkdagen, van den lsten tot en met den Slsten Jannari 1903, van des voormiddags negen tot des namiddags vijt uren 2®. Vestigen de aandacht van bdanghebbmden of de volgende bepalingen van botengenoemde wet Art. 18. Voor de militie wordt ingeschreven ieder minderjarig mannelyk. Nederlander. die binnen het Bijk, in het Duitsche Rijk of in het Komngrijk Belgie verblijf houdt; go. ieder minderjarig mannelyk Nederlander, wiens rader moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duitsche Ryk of in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft; 3®. ieder meerderjarig mannelyk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Dnitsehe Rijk of in het Komngrijk Belgie woonplaats heeft 4®. ieder mannelijk ingezetene met-Nederlander zoo hij op den lsten Jnnuari van liet jaar het I»de levensjaar was Ingelreden en niet verkeert in een der bij art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hier- haven onder 4®.: A. de binnen het Rijk verblijf houdende minderjarige niet-Nederlander a wiens vader, moeder of voogd binnen het Ryk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of de kolomen of bezittingen des Ryks in andere werelddeelen gehad heeft h van wiens ouders de langstlevende by zyn of haar overlijden in het hierboven onder a omschreven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd n.et in dat geval of al is deze buiten 's lands gevestigd c die door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, of die ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en van wien met bekend is dat hy een voogd heeft, indien hij gedurende de vooraf- gaunde achttien maanden in het Rijk verblyf ge houden heeft; IS- de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het U'jk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of de kolonien of bezit tingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hij, die minder jarig is in den zin der Nederlandsche wet. oor meer- deijarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder B2 gehouden hij, die meerderjarig is in den zin van voormelde wet. Art. 14. De inschrijving geschiedt 1®. van hem, bedoeld in art. 18, eerste zinsnede 1°. zoo hij binnen het Rijk verblyf houdt en zijn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd; zoo hij biDnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Ryk woonplaats heeft, in de gemeente, waar hy verblijf hondt zoo hij door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, onderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft, in de gemeente, waar hy verblijf houdt; zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam zoo hij in het Koningrijk Belgie verblijf houdt, to de gemeente Rotterdam 2°. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 2° zoo zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd is de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Dnitsehe Rijk, in de gemeente Amsterdam is zij in het Koningrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 3°. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 3®. zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de ge meente zijner woonplaats zoo hij woonplaats heeft in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam zoo hij woonplaats heeft in het Koningrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam 40. A. van hero, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4®., indien hij minderjarig is zoo hij verkeert in het geval, in de tweede zin snede van dat artikel onder A a omschreven, in de gemeente, waar zijn vader, moeder of voogd woon plaats heeft zoo hij verkeert in het geval, in die zinsnede onder A b omschreven, in de gemeente, waar zijn voogd woonplaats heeftis de woonplaats van dezen bniten 's lands, dan geschledt de inschrijving in de gemeente waar de minderjarige verblyf houdt zoo hij verkeert in een der gevallen. in evenbe- doelde zinsnede onder A c omschreven, in de ge meente waar hy verblyf houdt; van hero, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4®., indien hy meerderjarig is: in de gemeente, waar hy woonplaats heeft De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aan- gewezen gemeente is die, waar het verblijf of de woonplaats gevestigd is of was op den l'<«° Jannari van het jaar, vol gende op dat, waarin de in te schryven persoon het 18*. levensjaar volbracht, tenzij het iemand geldt, wiens inschrij ving te Amsterdam of te Rotterdam moet geschieden wegens verblijf of woonplaats onderscheidenlijk in het Dnitsehe Rijk of in het Koningrijk Belgie. Art. 15. Voor de militie wordt niet ingeschreven 1«. de ingezetene niet-Nederlander, die bewijst te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan de verplichte krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien ran den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aan- geoomen. 2®. hij, die bewijst in de kolonien of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen verblijf te houden of woonplaats te hebben, al heeft zijn vader, moeder, voogd of curator woonplaats binnen het Rijk. Art. 18. Hij, die volgens art. 13 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet geschieden, aan te geven tnsmchen den lsten en den Slsten Jannari van het jaar, volgreude op dat, waarin liij het ISde levensjaar volbracht. Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter inschrijving moet aangeven, alsinede in een der gevallen, hierna in de vierde zinsnede omschreven, rust de verplichting tot het doen der aangifte indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd indien het een meerderjarige betreft, die onder curatele gosield is, op zijn enrator. De verplichting van vader, moeder of voogd geldt evenwel slechts zoo hij of zij binnen het Rijk, in het Dnitsehe Rijk of in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft. Behoudens de uitzonderingen bij de volgende zinsnede gemaakt, rnst de zorg voor het doen der aangifte uitsluitend op den in te schrijven minderjarige indien zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk, in het Duitsche Ryk of in het Koningryk Belgie woon plaats heeft indien zijn vader of moeder of beiden de ouderlijke macht missen indien hij door zyn vader, moeder of voogd verlaten isof indien hij onderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft. Hij, die door de bestuurders, in art. 22 vermeld, ter in schrijving moet worden opgegeven of die in dienst is bij de zeemacht, de marine-reserve en het corps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, is tot het doen van de aangifte niet verplicht. Voor hem of haar, die tot het doen der aangifte verplicht is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemachtigd. De volmacht blijft onder Burgemeester en Wethouders berusten. De wyze, waarop van de gedane aangifte moet blijken, werdt door On« bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordtopnieuw ingeschreven 1®. ieder minderjarig mannelyk Nederlander, die na den lsten Jannari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het l8de levensjaar volbracht en voor het intreden van het 21ste levensjaar zijn verblijf binnen het Rijk in het Duitsche Ryk of in het Koningrijk Belgie gevestigd heeft; ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat waarin de minderjarige het 18de levens jaar volbracht, en vodr het intreden van diens 21 ste levens jaar zijne of hare woonplaats binnen het Rijk in het Dnitsehe Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd heeft ieder mannelyk minderjarige, die na den lsten Januan van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levens jaar volbracht, en voor het intreden van het 21 ste levens jaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij i» een der hierboven onder 1®. omschreven gevallen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevallen, hierboven onder 2°. omschreven ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Jannari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en v6<5r het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd of er woonplaats verkregen heeft; ieder mannelijk meerderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levens jaar volbracht, en v<5or het intreden van het Slate levens jaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder 4°. omschreven ge vallen varkeert 60. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat. waarin hij het 18de levens jaar volbracht, en vddr bet intreden van het 21 ste levens jaar ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden in den zin der tweeda zinsnede van art. 13. Hiorbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving op nieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Neder- landerschap of van het ingezetenschap, of na de restiginz van verblijf of de vestiging of het verkrijgen van woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie. De inschrijving geschiedt in het [register betreffende de liehting van het jaar, waartoe de in de eerste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen leeftijd behoort. Art. 166. Met boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste 100 wordt geatraft de overtrading van de artt. 16, 18 en 22. Ter Neuzen, den 2 December 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Donderdag 4 December 1902, 's nam. 61/, uur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. 2°. 3®. 4®. 5®. Eindelijk riep zij diep bewogen uri, terwijl de tranen langs hare wangen vloeideu. God geve, dat hij aan boord zij Er moeeten, helaas nog vele uren verloopen, eer zij hiervan zekerheid kon bekomen. Sir Gardiner bad haar plechtig doen beleven met geen enkel wooid naar den vader te vrage.n, dien zij zoo angstig versrachtle, en doot geen teeken hare belaugsielling te verraden, terwijl hij dezeltde be- lofte had afgelegd. Een spoor van gejasgdheid, een onbedachtzame beweging, een enkel woord of teeken zou vermoeden kunnen doen ontstaan, het doel hunner reis verraden en de vruchten van zooveel angst en moeite doen oDtglippen. De zon daalde onder de kimmen, toen het schip uit het noordwesten de ruime reede opzeilde. Na ze in de gansche lengte te zijn overgestoken, het het schip eindelijk in de haven vlak tegenover Noumea, zijn anker vallen. Op hetzelfde oogen- blik staken tal van sloepen, bevracht met de voornaamste militaire en burgerlijke hoofden, van wal en richten zich naar het trausportschip. Als wjj eens in de sloep gingen, vroeg de ciLtti van Berard, en ons under al die andtren moug-on Indien vader aan boord is hoe verlaugend moet hij dan niet naar ons uitzien. Ach! hoe gelukkig zou hij zijn mij te zien. En indien hij zich verraadt door zijn vreugde, z^jn ontroeriug O neen, o neen Geloof dat niet. Van hem ben ik zoo zeker als van inijzelve. Hanlev Gardiner sprak geen woord meer, maar gaf oogeiiblikkelijk bevel de sloep te bemaunen. Het trausportschip lag hoogstens twee kabellengten van de ^Florida" verwijderd, een afstand van niet meer dan vier honderd meter. De sloep van het jacht had het schip dus in weinige seconden kun nen bereiken, maar de man aan het roer had bevel ontvangen er niet recht op aan te houden, doch langzaam, langs de zijde, te sturen. Binnen in het schip heerschte leven en diukte. Babbelende stemmen, gelag en gezang klonken door de geopende poorten naar buiten. De ver- oordeeldeu begroetten het land hunner verbanniug met gejuich. Het was immers altijd toch beter, dan het graf, waarin zij zoo lang levend waren opgesloten geweest. Aan dek weerklonkeu luide bevelen, door schelle signalen van het bootsman- fluitje afgebroken. De matrozen liepen ijverig heen en weder, klommeu vlug in het wand en verspreiden zich in de ra's. De maiiuiers stouden onder de wapenen in groepjes om de officieren vereenigd. Luide welkomstgroeten kloukeu over en weer uit de sloepen en van het dek. Voor de sloepen nog laugs zij waren, riepen de meesten het schip al aan Lange reis, he Wij wachtten u al acht dagen Slecht weer ge had En wiudstilte bij de linie, hri. Veel zieken aan boord De bemauuing van het schip ant- woordde Ja Zoo nu en dan Geen zieken meer, zij zijn alien hersteld, wij hebben maar 18 man verloren 3 matrozen, 15 veroordeelden Al deze vrsgen en antwoorden bereikten het gretig luisterend oor van de dochter van Berard. Vijfiien van de veroordeelden waren gestorven en zij wist de namen niet en kon ze zelfs niet vragen. Met een angstigen, onrustigen blik beschouwde zij de geteisterde zijden van het schip. Hanley Gardiner had haar van het dek van het jacht de lange rij van geschutspoorten gewezen. Daar be- vindt zich uw vader! had hij gezegd. Mogelijk kunt ge hem daar zien. Er vertoonden zich in- derdaad eenise hoofden. Enkele veroordeelden, voor verschillende bezigheden uit de hokken ge- laten, maakten van het weinige toezicht, hetwelk er door de drukte der aankomst heerschte, ge- bruik, om in den nauwen achtergang te sluipen, het hoofd buiten te steken en zich te verkwikken door het gezicht van land, huizen, gebouwen, boo me n, sloepen en vreemde gezichten. O, wat had zij er niet voor gegeven, alechta eene vraag te mogen doen en die menschen toe Bij de gister te Leiden gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer werden uitgebracht 4195 stemmen. Van onwaarde waren 82, geldig dus 4163. Gekozen prof. Mr. W. van der Vlucht (lib.) met 2087 slemmen. De heer J. de Lange (antir.) kreeg 2076 stemmen> Bii de stemming voor de Tweede Kamer in Amsterdam III werden uitgebracht 4977 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2489. Van de uitgebrachte geldige stemmen verkregen de heeren Mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) 2476, J. W. IJzerman (lib.) 1165, Mr. A. Anema (antir.) 959, H. Groenewegen (christ.-hist.) 154, A. Sinnema (door onderofficieren gesteld) 122 en B. H. Heldt (vrijz. dem.) 101 stemmen. Herstemming dus tusschen de heeren J. W. IJzerman en Mr. P. J Troelstra. te roepen Is Berard, de deelgenoot uwer ellende nog bij u Dichter bijIn Godsuaam dichter bij I fluisterde zij Hanley Gardiner smeekend toe. De aangesprokeue zag om zich heen en be- merkte, dat hij haar verzoek, zonder vrees voor gevaar, kon inwilligen. Niemand sloeg acht op hen. De haven wemelde van sloepen en schuiten, zij kouden er zich onder begeveu zonder opgemerkt te worden. Jeanne verstomde plotseling, greep Hanley Gar diner in den arm en smoorde een kreet van ver- rassing. In een der geopende geschutspoorten was onverwachts een bleek, diep gegroefd, smartelijk gelaat verschenen, dat echter op eenmaal door een glimlach verhelderd werd. Hjj was het, haar vader. Zij zagen elkander tegelijkertijd. Oubewegelijk en sprakeloos hielden zij de blikken op elkaar gevestigd, met dankbare vreugde in het hart en groote tranen langs de wangen. Hanley Gardiner had zich omgekeerd en keek naar den horizout om zijn eigen tranen te ver- bergen. Het sloeg 7 uur aan boord van het fregat. Een hoornsignaal, een geroffel van trommen, enkele schelle beveleu der opzichters weerklonken en al de poorten werden op hetzelfde oogeublik gesloten. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1