A1 g e a e s a Hieuws- en Advertentieblad voor 2eeuwsch-7Uand®?8£. No. 4311. Dinsdag 2 December 1902. 42e Jaargang. Gemengde berichten. adveetentxEk Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant iiehoort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 1 December 1902. Moordaanslag en poging tot zelf- moord te Rotterdam. TER 5EUZE5SCHE COFRAffT ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,1'), By directs opgaaf ran driemaal plaatsing derzelfdo advsrtantas wordt 4a slechts tweemaal berekead. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■tit bind versabtjat UlaaBdag-, Woeaidsf- en Yrljdaaravonii, langeaiiign**^!! up Feestdagen, bij de Klrma P. J. Til D8 SiKlIB iv Vmw Wen.*- teamaSKAtiaii I Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken brachten 77 van de 119 kiezers hunne stem uit. Gekozen werd de heer H. W. R. Kramer met 43 stem men. De heer P. J. Scheele verkreeg 30 stemmen. 4 briefjes waren van onwaarde. De heer H. Wildschot te Heeg (Fr.) is met ingang van 1 Dec. a. s. beuoemd tot onderwijzer aau de Chr. school te Sluiskil. Gistereuavond werd het gebouw der Christ. Jongel. Vereeuiging //Bidt en Werkt" in de Kerk- hoflaan, op eenvoudige wijze ingewijd. Niettegen- staande het regenachtige weer, was het gebouw reeds spoedig met belaugstellenden gevuld. Na het zingen van psalm 36 2 en gebed sprak de beer J. J. Kense een inleidend woord naar aanleiding van Matth. 18 31 en 32. Vervolgens sprak de heer A. G. van der Hooft, die optrad voor de Jongel. Vereeniging en daarna schetste de heer J. P. Vercouteren den arbeid der Jongel. Vereeniging op de Zondagsschool. Den opgekomenen werd vriendelijk dank gezegd voor hunne belaugstelling. Met het zingen van gezang 180 1 en dank- gebed door den heer Kense werd de bijeeukomst gesloten. Bij de gisteren alhier gehouden prijskamp op het biljard, bij de heeren B. P. de Boy, Hotel den Appel en H. van der Velden, Cafe de Witte Leeuw, waaraan door 52 spelers werd deelgenomen, behaalden de heeren L. de Caluwe van Westdorpe en V. Buijssche van Bassevelde, J. van Luijk en K. Hameliuk van Ter Neuzen, P. Rernery en I, Fonteijn van Ter Neuzen en J. van der Velden Sr. en A. Scheele van Ter Neuzen, respectievelijk den l8ten 2den 3den en 4den prijs. Wanneer heeren cafehouders die een biljard be- schikbaar hebben, hand aan hand giugen oin eens een grooten wedstrijd uit te schrijven, zoude deze, men ziet het aan de liefhebberij welke er voor dat spel be8taat, zeker succes hebben. Door den heer generaal-majoor, hoofdchef van het wapen der kon. marechaussee is aan den marechaussee De Krorn der brigade Hulst tevredenheid betuigd voor zijn fliuk optreden bij de nasporing met levensgevaar van een van diefstal verdacht persoon in den Kieldrechtpolder, onder de gemeente Cliuge, in den uacht van 7 op 8 November j. 1. Van het optreden van dien marechaussee hebben wij toen ook in one blad melding gemaakt. Znamslair, 1 Dec. Tijdens de felle vorst kon men zich alhier op een hofstede overtuigen, dat zoowel bij dag als bij uacht, het hoornvee in de weide werd gelaten en niet gestald werd. De arme dieren waren dan ook zoodanig versteven, dat zij zich niet zonder inspanning konden voort- bewegen, terwijl zelfs de meening de ronde doet dat enkelen bevroren pooten heboen. Axel. Door Ged. Staten dezer provincie is aan het R.-K. kerkbestuur alhier, verlof verleeud tot het bouwen van eene bijzondere school en van eene ouderwijzerswoning binnen den afstand van 50 M. van de R.-K. begraafplaats, onder voorwaarde, dat de afstand, waarop school en ouderwijzerswoning komeu te liggen, niet 30 maar tenminste 35 M. bedrage en dat geeu put worde gegraven op korteren afstand dau 50 M., een en ander van bovenvermelde begraafplaats. Axel, 30 Nov. Op 4 Januari a. s., hoopt Ds. K. J. Kapteiu, predikant aan kerk A alhier zijn afscheidsrede te houdeu. Dezer dagen kwam alhier aan een tolhuis een voerman met kar en paard, welk paard hij even voor den tolboom afspande om daarna zelf de kar door de tolboomen te trekken alwaarhij het paard weer voor het voertuig spande. Daarna zette hij zijn reis voort, terwijl hij de tolgaarster, aan wie hij geeu tolgeldeu betaalde, lachend aankeek. Hulst. Zondag had in hotel ffDe Graanbeurs" alhier het derde gedeelte plaats van den interna- tionalen tooneel- en voordrachtenwedstrijd. Daar het weder zeer ongunstig was, werden geeu per- soneo uit omliggende gemeeoten opgemerkf tocu was de groote concertzaal weer goed bezet. Een der mededingers had kennis gegeven, dat hij wegeus ziekte verhinderd was te komen zoo- dat een paar nummers wegvielen. De voordrachten werden gehouden door 2 heeren uit Hulst, 3 uit Hamme, een uit St. Nicolaas en eene dame uit Hamme. De uitvoering der ver- schillende nummers soheen goed in den smaak van het publiek te vallen. Voorai Weg met de antbmetrek" en //Een lied aau de Zee" werden levendig toegejuicht. De rederijkerskamer //Trouw aan Kunst" gaf voor de pauze een drama en na de pauze een blijspel. In het drama //Deborah" werd voorai de titelrol meesterlijk gespeeld, en mevr. Van de Wiele uit Hamme, die deze rol vervulde, gaf blijk, dat zij er ernstige studie van gemaakt had. Bovendien had zij een zeer beschaafde, nette uitspraak. Ook het blijspel »De speelman op het dak" waar bovengenoemde dame een voorname rol in veivulde, viel uitmunteud in den smaak. Zondag 14 December zal het laatste gedeelte van den wedstrijd plaats hebben. Koewacht. Zondag maakte, ondanks het on- gunstige weder, oris faufarenkorps //De Eendracht" een uitstapje naar de wijk St. Andries. Daar de faufaren dit gedeelte der gemeente nog niet bezocht had, was de belaugstelling der inwoners dier wijk in dit eerste bezoek zeer groot en veleu hadden als bewijs van instemming met dit bezoek, de vlag uitgestoken. De vereeniging maakte een muzikale wandeling, terwijl een paar herbergen werden bezocht. Stoppeldijk, 30 Nov. De gevolgen van 't bevriezen der meeste koebeten doen zich reeds gevoelen. Is andere jaren de gemiddelde prijs /5 per 100 K.G., nu wordt reeds /10h/ll besteed. Enkele landbouwers voederen dan ook al aardappelen, zoodat deze tot den ongehoorden prijs van 4 per 100 K.G. zijn gestegen en stellig nog veel zullen klimmen. Door deze duurte doet ieder zooveel mogelijk vee van de hand, wat reeds aan de prijzen der varkens te bespeuren valtze worden van 8 tot 10 ct. per kilo minder verkocht dan voor den vorst. Hengstdijk, 29 Nov. Een onzer ondernemend- ste landbouwers, de heer P. van Weesemael, heeft met subsidie van de maatschappij van Landbouw en Veeteslt in onze provincie een Yorkshire beer aangekocht bij de maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. Dit is weer een bewijs, dat de tegeuwoordige landbouwer het niet alleen op 't land zoekt, doch zich ook meer op zijn stal gaat toeleggen. De auders zoo stille Beuthuizerstraat, te Rotter dam, loopende van den Bergweg naar het Pijnacker- plein, werd Zaterdagmorgen omstreeks kwart over tienen in opschudding gebracht door moordgeroep. Bewoonsters van de huizenrij aan den oostkant der straat tusschen de Zaagmolenstraat en de Vinkenstraat, bemerkten tegelijkertijd, dat een vrouw met van schrik verwrongen gelaat voor het geopende raarn verscbeen van de tweede verdiepiug van pand 85. Van haar was dat moord-geroep afkomstig. Dadelijk trachtten eenige voorbij gangers de woning dezer vrouw binnen te dnngen. De buiten- deur stond open, doch de dear der tweede ver- dieping was dicht en bleef dicht. Intusschen bleven het moord-geroep en het gejammer van kinderen aanhouden, en zeker zou men er toe overgegaan zijn de dear te forceeren, ware deze niet aau den binneukant plotseling opengerukt door de vrouw, die, met hangend haar en met bloed overdekt de gang opsnelde, achtervolgd door een man gewapend met een scheermes. Voor nog de toegeschoten burgers het konden beletten, had de man de vrouw reeds achterhaald et: hij wierp haar tegen den grond met de knie op haar borst bracht hij haar met het mes nog eenige verwondingen toe aan den hals en een der armen De los-werkman Johannes Ignatius van Leeuweu, 36 jaar oud, wonende Bloklandstraat 98, en zijn bloedverwant G. Schoots, heier van beroep en wouende Vinkendwarsstraat 17, pakten den woeste- ling beet en sleepten hem van zijn slachtoffer af. Maar zoo gemakkelijk werd men hem niet meester. Hij rukte zicb los en stoof andermaal op de vrouw af, waarop Van Leeuwen het eerste het beste wat hem voor de hand kwam, opnam, n. 1. een dorpel en den woestaard zulk een slag op het hoofd tot bracht dat hij een oogenblik versuft en wezenloos was. Doch spoedig herstelde de man en v<5or men hem het moordtuig kon ontrukken, bracht hij zichzelf een ernstigen messteek aau de keel toe. Daarop snelde hij naar achteren, waar 3 kindere jammerend dooreenliepen. D&ar ten auuschoHwe van de angstige kleinen, sneed hij zich in de polsen. Inmiddels waren het moordrumoer had zich snel verspreid, terwijl de vleeschhouwer Plezier om de politie was geloopen agenten van het bureau Vinkenstraat ter plaatse verschenen. De agent 3eklasse P. Vennema stormde met getrokken sabel de achterkamer in en sommeerde den man het mes over te geven waaraan hij nu terstond voldeed, waarna eenige agenten hem aangrepen en hem overbrachten naar het bureau aan de Vinken straat. Honderden nieuwsgierigen, die zich voor het huis hadden verzameld, moesten door de politie op een afstand gehouden worden, daar de ver- bitterde menigte auders op bem zou zijn aange- vlogen, om hem in stukken te scheuren. De rampzalige vrouw was middelerwijl, door eenige burgers ondersteund, en uitgeput door bloedverlies uit een groot aantal, men zegt 14, wouden, naar hetzelfde bureau gebracht. En met den verbandtrommel in dat bureau aanwezig, verboud men baar zoo goed mogelijk. Maar zoo was de arme vrouw gewond en op zooveel plaatseu gestoken, dat de inhoud van den verbandtrommel ternauwernood toereikend was om al het bloeden te stelpen. Per brancard bracht men het slacht offer vervolgens naar het Stedelijk Ziekenhuis aan den Coolsingel, waarheen ook de man werd vervoerd. Ook ziju wonden waren van dien aard, dat hij, na eveneens in het politiebureau Vinken straat te ziju verbonden, in genoemd Ziekenhuis ter verpleging moest worden opgenomen. De 36jarige brievenbesteller te lJmuiden, J. N. Tielrooy, leefde sedert geruimen tijd in onmin met zijne vrouw Trijntje Metz, tengevolge van mishaudelingen, waaraan zij voortdurend van hem blootgesteld was. Reeds was daarom een echt- scheidings-procedure aanhangig gemaakt, en was zij naar hare familie in Den Haag vertrokken en vestigde zij zich Vrijdagavond in de Benthuyzer- straat, te Rotterdam terwijl in een aangrenzende straat haar gehuwde zuster woout. Zij was vooruemens twee postbeambten in den kost te nemen, en was daartoe de woning Zaterdag morgen aan het inrichten. Van haar man zou zij maandelijks 32 gulden ontvangen en een naai machine. Onverwacht was hij Zaterdagochtend uit lJmui den overgekomen en drong om halfelf de woning binnen, gewapend met een nieuw scheermes, dat hij speciaal gekocht had, waarop het hierboven ver- melde plaats greep. Voor de vrouw bestaat ernstig levensgevaar, wijl enkele slagaders zijn doorgesneden en veel bloedverlies is ontstaan. De justitie uit het nabijgelegen gerechtsgebouw aan den Noordsingel was binnen weinige minuten ter plaatse. De officier van justitie, vergezeld van den rechter-commissaris, en diens griffier, stelden een onderzoek in, in de met bloed bevlekte woniDg, namen eenige brieven en voorwerpen in beslag en begaven zich daarop tot tweemaal toe naar het ziekenhuis om de slachtoffers, zoo mogelijk, in verhoor te nemen. Tielrooy heeft daar eene bekentenis afgelegd. De vier kinderen werden ondergebracht bij de zuster van T. Metz in de Zaagmolenstraat. Men schrijft uit Friesland aau de Arnh. C. Een recidivist wellicht door ouinacht, om in de wvrije wereld" door arbeid in ziju eigen onder- houd te voorzien tot herhaliug gedwongen stond voor de Heerenveensche rechtbank terecht wegens bedelarij. Hij was een man van 73 jaren, in 1858 werd hij voor het eerst gevonnist //naar de Kolonie" en sinds dat is 44 jaren langis hij i/kolonist" gebleven. Was zijn straftijd van 3 of 4 jaar //om", dan ging hij eenige dagen in //de wereld"; na 14 dagen was hij gewooulijk al weer als verpleegde terug. Nu kreeg hij 1 November jl., ontslag; den 13 November zat hij alweer in preventieve hechtenis wegens bedelarij en, wordt het requisitoir gevolgd, dan zal hij maar weer voor drie jaar naar //de kolonie" gaan, nu voor de achttiende maal De Kolonie is voor dien man zijn //te huis" geworden, waar hij de grootste helft zijns levens doorbracht. Hoe kaa het anders P Toch ligt dunkt ons in de historic van dezen man het bewijs, dat in ons strafstelsel er iets niet in den haak is. Wij kennen niet alle omstandigheden, waardoor deze man op 29jarigen leeftijd, dus in de kracht zijns levens, veroordeeld werd tot //opzending", maar laat ons nu het slechtste maar veronder- stellen, //onwil om te werken en misbruik van sterkedrank". Dat die man nu 44 jaren op kosten van den staat geleefd heeft, is zeker van minder beteekeuis dan de vraag, of er ook pogingen aan- gewend zijn om dien man te verbeteren, wat toch een integreerend deel moet uitmaken van alle straf. En niet het miast als het een straf geldt voor een feit, dat nu niet bepaaid een misdrijf kan genoemd worden. Dat zoo iemand zich geheel //thuis" gevoelt in de kolonie seder 44 jaren, is al een versehijnsel dat de vraag wettigt of het dan werkelijk waar is wat de massa zegt, //dat eeus in de kolonie eigenlijk altijd in de kolonie beteekent". Waar gaan we dan heen met onze gestichten, die rijks- werkinrichtingen heeten en die nu al weer zoo bezet zijn, dat er geen plaatsje over is Elk jaar zal dat getal toenemen Zou dit ook het geval zijn, wanneer men begon met te trachten de menschen te verbeteren Er moeten er nn omstreeks 3000 personen gehuisvest zijn, en zouden al die menschen, hetzij door onwil of door onmacht aldaar verblijvende, nu bij goede leiding per se onvatbaar zijn voor verbetering? Het wil er bij ons niet in en het verschijnen van den 73jarigen recidivist voor de rechtbank versterkt onze meening. Te Hannover is de eerste-luitenant Von Plessen zoo ongelukkig van zijn rijwiel gevalleD, dat hem de sabel in het lijf drong. Hij werd doodelijk gekwetst opgenomen. Eenigen tijd geleden overleed te Berlijn een koopman en liet een groot vermogen na, dat bij gebreke van een uitersten wil aau een neef kwam. De nalatenschap was reeds vereffend toen een rechthebbende opkwam, die beweerde een buiten echt geboren dochter van den erflater te zijn en een brief van dezen vertoonde inhoudende dat hij haar een legaat van 15,000 mark had vermaakt. Haar vordering werd echter in rechteu afgewezen wegens ontstentenis van een uitersten wil. Maar dezer dagen kwam deze te voorschiju, bij werkzaam- heden in de woning van den erflater. Een werk- man vond het document op een verborgen plek en bij opening bleek het inderdaad het vermelde legaat te behelzen. Een afschuwelijke vergissing is begaan door de politie te Barmen. Een assistent aan het station zakte, toen hij zich 's ochtends tenen half zes naar zijn kantoor wilde begeven, op den weg naar het station ineen. De politie vond den ongelukkige en bracht hem als beschonken naar de gevangeni8. Eerst eenige uren later deelde men de arrestatie aan den stationschef mede, en toen men vernam dat de man oumogelijk dronken kon zijn, daar hij om half zes's ochtends in dienst moest zijn, werd een dokter gehaald, die consta- teerde dat de arrestant door een beroerte getrofFen was. Nu werd de man naar het ziekenhuis over- gebracbt, waar hij kort daarua overleed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1