No. 4310. Ter Neuzensche Courant Zaterdag 29 November 1902. 42" Jaargang. Landbouwberichten. Gemengde berichten. FEUILLETON. ONSCHULDIG VER00RDEELD. Telegrafische berichten. T"V7"iE3!H]ZDZE3 ~RT.iA.XD- TER NEUZEN, 28 November 1902. De beperkine van het vervoer op de kunstwegen, niet in onderhoud bij het Rijk, wordt opgeheven met ingang van middernacht tusschen 28 en 29 dezer. Blijkens de in dit nummer voorkomende ad- vertentie beeft de Chr. Jongelings-vereeniging z/Bidt en Werkt" alhier, het voornetnen a. s. Zondagavond om half zeven ure, een lokaal te openen in de Kerkhoflaan alhier. Naar men ons meedeelt is dit lokaal in hoofdzaak bestemd voor het houden van Zondagschool, en wel voor de kinderen die daar in den omtrek woneD, terwijl er buiten de kerkuren des avonds in geevangeli- seerd zal worden, en tevens pogingen zullen worden gedaan om eene werklieden-vereeniging op te richten. Door genoemde jongelings-vereeniging worden reeds geruimen tijd pogingen aangewend en nog steeds voortgezet, om in het midden der stad eeu flink en ruim lokaal in eigendom te verkrijgen, waarin zoo noodig 800 a 400 personeu zouden kunnen worden vereenigd. Waar reeds door enkele gegoede ingezetenen voor verwezelijkiug van dat plan steua is toege- zegd, hebben de leden der vereeniging alien moed, dat zij in dezen zullen slagen. Het streveu der jongelingen verdient dan ook alien steun der ouderen, niet alleen in woord maar ook in daad. Men is thans bezig met het plaatsen eener kolentip aan de loskade boven de spoorbrug in den oosteliiken kanaalarm, welke moet dienen voor het fossen van kolen, waarvan het vervoer eener aanzienlijke partij door de spoorwegmaat- schappij Mechelen—Ter Neuzen is aangenomen. Gisteren is alhier met bestemming voor Gent opgeschut de Deensche stoomboot N. G. Peterson, die op de Oosterbank bij Schouwen aan den grond had gezeten, waarop een deel^der achterdeklast is overboord geworpen. Een vijftal blazers arriveerden gisteren met dat hout geladen te Brouwershaven. De schade door den vorst. van de vorige week aan de beetwortelen toegebracht, schijnt over het algeuaeen niet zoo erg 'als men verwachtte en -hebben de nog in den grond staande beeten niet zooveel van de vorst geledeu als die op den hoop lagen. Erger moet het zijn met de nog te velde staande aardappelen, die verloren zijn, en de voederbeeten. Tengevolge van de enorme schade aan laatst- geuoemde zullen sommige landbouwers verplicht zijn een gedeelte van huu vee van de hand te doen, waartoe in de omgeving reeds een lanbouwer zou zijn overgegaau. Gistermorgen werd door zekeren M. te Philip pine bij de marechaussee aldaar aangifte gedaan dat, vermoedelijk's avonds te voren, door verbreking van het slot, uit de roef van zijn hoogaarts, liggende in de nabijheid van het dorp, was ontvreemd, behalve een scheermes en andere kleine voorwer- peu, een jas, broek en vest, dien schipper toebe- hoorende. Het vermoeden viel terstond op een koopman in postpapier enz., die men dien avond in de nabijheid had gezien. De marechaussee onmiddellijk eeu onderzoek instellende, arresteerde gistervoor- middag te Sluiskil dien koopman, T. genaamd en vond hem in 't bezit van de gestolen voorwerpen. Als een staaltje van 's mans brutaliteit wordt gemeld, dat bij zich's avonds ua het plegen van den 55) - Klokslag twaalven kwam de krijgsiaad bijeen. Zooals Berard reeds had voorspeld, deed Fortier niet de minste poging om zich te verdedigen. De commandant liet de zaak er echter met bij rusten. Met eenige eeuvoudige woordeu zette hij het geval uiteen, verhaalde alles wat er was geschiedi, riep Marcelle Hebert tegelijk met den opzichter Robin binnen en noodzaakte ten slotte den laatste, om om alles te bekennen. Op voorstel van den president besloot de krijgs- raad na een kort overleg, om Fortier niet ter dood te veroordeelen. Voor de goede tucht en om tegen- over de gevaugeuen het gezag van de opzichters niet te ondermijneu, veroordeelde de commandant hem echter tot een maaud cachotstraf, terwijl de opzichter Robin daarentegen van verder toezicht outslagen werd en hem tot aan het eiud vau zijn reis arrest opgelegd werd. Toen het vonnis in het tusschendeks bekend werd, vormden de gevangeuen een kriug en dausten in het rond van de pret. Er moesteu zelfs eenige in de ijzers worden gezet, om ze tot kalmte te brengen. Een man, die den dood voor oogen heeft gehad en vrijgesproken wordt, een terdoodveroordeelde, die zijn straf in eeu maaud cachot ziet verauderd, is geeu voorwerp om te beklagen. Toch i» die cachotstraf aan boord van een trausportsihip iets verschrikkelijks. Er zijn voor- beelden te over vau ongelukkigen, die er krank- zinnig door zijn geworden, anderen wisten zich dief'stal en vermoedelijk in 't bezit van 't gestoleue zijne waren nog te koop had gepresenteerd aan de marechausseekazerne te Fhillippine. De ver- dachte, die zijn misdrijf bekende is hedenmiddag gevankelijk naar Middelburg overgebracht. De voordracht voor onderwijzeres te Seroos- kerke (S.), bestaat uit de dames: P. Klompe te Serooskerke, S. Cahn te Hengelo (O.), M. E. Scheffelaar Klots te Sluiskil en Le Grand te Zuidzande. Hoek, 28 Nov. De uitvoering van de tooneel- vereenigiug //Al doende leert men" alhier op gisterenavond, is goed geslaagd. Het vaderlandsche drama »De Booaschapper of Loevestein in 1570" werd zeer goed gespeeld en de verschillende spelers verdienen alien lof. Het telkens veranderd tooneel en de prachtige costumes verhoogden zeer den indruk. Jammer dat het tweede nummer van het programma geschrapt moest worden. Met eenige voordrachten eindigde de uitvoering, die daarop met een zeer genoegelijk bal besloten werd. Zaamslag, 27 Nov. Gisteren werd alhier in de omgeving van de Othensche kreek een prachtige areud gesehoten, wat voor deze streken wel een groote zeldzaambeid mag genoemd worden. Door den gelukkigen schutter is de vogel, die een vlucht had van 2,20 M., aan den burgemeester cadeau gedaan. Hontenisse, 26 Nov. De Oranje-vereeniging, die hare jaarlijksche uitdeeling van kleederen aan behoeftigeu gewoonlijk houdt in den loop der maand December, had die, met het oog op den zoo vroeg en zoo streng invallenden winter, reeds in het eind der vorige week bepaald. Daartoe waren, als vroeger, uit even zoovele gezinnen een 60lal kinderen met hunne moeders uitgenoodigd, en kwamen deze Vrijdagavond jl. in een der lokalen vau de school in de Molen- straat bijeen. De kleinen werden, als gewoon, op chocolade met krentenkoeken onthaald, werden ook andere versnaperingen rondgedeeld, en aan ieder hunner een stuk speelgoed uitgereikt. Aan ieder der moeders werd, naar gelang de grootte of de behoefte van het gezin, een pak ter hand gesteld, inhoudende verschillende kleeding- stukken. Ruim 600 stuks kleederen, alien nieuw, werden uitgereikt. Verder kreeg ieder kind een bon voor een paar klompen, een krentenbrood voor broertjes en zusjes thuis en werden 9 dekens onder hen verloot. Dat de bedeeliug dit jaar weer ruimer wis dan de vorige, is een gevolg van de meerdere inkomsten. Het ledental dier vereeniging (contributie 25 cent) neemt ieder jaar toe, en is bijna algemeen. De bedeeling werd door tal van leden bijgewoond. Vroolijk en opgetogen keerden de kleinen huis- waarts de moeders, van wie velen met een traan in het oog, zagen we alien bij het heengaan aan het bestuur der vereeniging hun dank brengen. Dat de Oranje-vereeniging moge bloeien is de wensch van velen, zeker niet het minst van de armen. 's Gravenhage, 28 Nov. Tweede Kamer. De Indische begrooting is aangenomen. De Kamer verlaagde op voorstel van den heer De Waal Malefijt den post voor tegemoetkoraing boven onderstand aan den ontslagen luitenant Bosch van f 1065 tot f 500. Op de interpellate vau den heer Artz aut- woorddede Minister dat het ondoenlijk was alle sterf- beter te houden, maar vertoouden nog langeu tijd eeu zonderlinge schuwheid in den oogopslag, schrik- kend bij het minste geluid en steeds bevende bij de herinneriug aan wat zij hebben uitgestaan. En toch niettegeustaaude dit alles, misschien wel juist tengevolge van dit alles, daalde er een onbeschrijfelijke kalmte in het gemoed van Fortier. Het hart rust, wauneer het lichaam bovenmatig lijd. Zijn litfde voor Marct lie Hebert werd stiller en bedaarder. Hij beminde haar nog evenzeer, maar zijn liefde was minder koortsachtig. Eu hij vergat de ellende van het tegenwoordige, om alleeu aan de toekomst te denkeu. Hij dacht ook aan Berard, den edelen vriend, die voor hem in de bres was gesprongen en uooit gekende, weemoedige gevoelens ontwaakten in het hart van den misdadiger. Hij had dien vriend lief, die hem steeds had aangehoord, die hem altijd ten beste had geraden, aan wien hij thaus het leven verschuldigd was, met al den gloed waar- mede hij wist lief te hebben. Ja, hij was Berard het leven schuldig, en daar- boven, in het tusschendeks, was er niet een onder de gevangeuen, die dit niet even goed wist. Voor hem was Berard een held geworden. Eukele de beste vereerden hem en zouden alles voor hem hebben overgehad, de laagsten vreesden hem om zijn macht. Het hok van Berard bleef het netste en orde- lijkste van alien en toch was het leven in het tusschendeks harder dan ooit. De zeilschepen, die zich naar de Indische zee richten kunneu niet, zooals de stoombooten, dicht langs de Kaap de Goede Hoop heengaan, maar zijn, om den vrij sterken stroom op het zoogenaamd Kaapsche Rif te mijden, verplicht een graad of tien, twaalf, gevallen in Indie van officieren eu minderen, niet in of door den dienst voorgekomen, telegrafisch via het Departement van Kolonien aan de familie te melden. Het Departement is steeds zoo delegent mogelijk, en was dit ook in het geval van den overleden luitenant Van Geijtenbeek, maar on- mogelijk achtte de Minister 't, te voorkomen dat sorns langs particulieren weg, als in casu ge- schiedde, het sterfgeval eerder bekend wordt. In de Memorie van Antwoord betreffende de goedkeuring van de overeenkomst betreffende de suikerbelasting, den 5den Maart 1902 te Brussel gesloten tusschen Nederland, Daitschland, Oosten- rijk Hongarije, Belgie, SpaDje, Frankrijk, Groot- Brittannie eu Ierland, Italie en Zweden, legt de Regeeriug nog nader haar standpunt ten deze bloot. Zij heeft aan de totstandkoming der overeenkomst medegewerkt uit overtuiging, dat voor ons volk bis geheel, dat is voor het moederland en zijne kolonien, de voordeelen der conventie hare nadeeJen verre overtreffen. De conventie is het logische gevolg van het algemeen erkeiide feit, dat de premien den toestand hebben bedorven, dat zij verkeerd hebben gewerkt. Waar het zich nu laat aanzien dat geen der groote Mogeudheden, ter conferentie vertegen- woordigd, zich aan de gevolgen van uitsluiting zal blootstellen, zou Nederland, dat bovendien betrekkelijk de meeste kaus heeft om bij de con ventie baat te vinden, onverantwoordelijk handelen, door zich de overeengekomeu retorsie- maatregelen op den bals te halen. Bij het door het Departement van Financien bereids verzonden wetsontwerp tot wijziging van de Suikerwet worden, nevens de verplichte af- schaffing der premien, de maatregelen voorgesteld, welke in verband met de conventie en met inacht- nemiug van den toestand der Rijksfinancien, raad- zaam worden geacht. In antwoord op de in het Voorloopig Verslag en in de Nota van den heer De Ram gestelde vragen, deelt de Regeering mede, dat het in de bedoeling ligt over te gaan 1°. tot verlaging van den accijns met het bedrag der vrij vallende premien, dat is van f 27 tot f 24 voor geraffineerde suiker eu voor andere suiker naar evenredigheid 2°. tot het verleenen van de bevoegdheid om, zoodra dit noodig mocht blijken, bij algemeenen maatregel van bealuur over te gaan tot invoering van eene bij de wet geregelde surtaxe, tot zoodanig bedrag als de omstandigheden zullen gebieden, mits binnen de grenzen door de conventie gesteld. Omlrent de vraag in hoeverre de bij art. 4 bedoelde heffing van een compeusatoir recht kan geschieden zonder in strijd te komen met tractateu, waarin aan niet-contracteerende Staten behaudeling op den voet der meest begunstigde natie wordt verzekerd, niet andere woorden in hoeverre die heffing aanleiding zou kunnen geven tot dezerzijdsche opzegging van een of ander meest-begunstigings- tractaat, een vraag, die bij alle tot de conventie toegetreden Regeeringeu in overweging is, acht de Regeering het verkieslijk vooralsuog geen bepaald oordeel uit te spreken. De Regeering is het geheel eens met de leden, die meenen dat, indien Australia premie verleent eu dus niet tot de conventie toetreedt, Engeland verplicht zal zijn van de suiker uit dat land compensatoir recht te heffen. Toetreding van onze kolonien wordt thans nuttig noch wenschelijk geoordeeld. Toch is het raadzaam gewapeud te zijn voor het geval, dat te eeniger zuidelijker te sturen. Het is koud, 's winters zelfs buitengewoon koud op de breedtede koes- tereude zon der keerkringen is sedert lang verdwenen en door een ondoordringbaren, vochtigen nevel vervangen. Het was in deze dagen vooral, dat Berard zich onderscheidde. Hij wist dsn moed boven te hou den bij de ongelukkigen, die zich zonder hem ongetwijfeld aan de wanhoop zouden hebben over- gegeven. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Eerst na verloop van een voile maand de commandant had hem geen enkelen dag geschon- ken werd Fortier uit het cachot gehaald en weder in zijn hok teruggebr cht. Het halfdonker van het tusschendeks brandde als heldere zonne- stralen in zijn aan het donker gewende oogen. Toch kwam er een glimlach op zijn gelaat, zijn vriend was weder bij hem en Marcelle Hebert zou hij weldra wederom zien. De //Florida", het pleizierjacht van Mr. William Hanley Gardiner, was ten auker gekomen op de reede vau Noumea, een diepe, zekere ligpUats voor de schepen, door een rij van klippen tegen wind en stroom beschut. Dicht bij de //Florida", een stoomschip van de eerste grootte, maar sierlijker en fraaier van vorm en nitrustiug dan de andere, lagen verscheidene schepen, gereed om de reis te aanvaarden, beuevens stoomschepen van allerlei grootte, die de verbinding met Sinduey onderhielden. Van 't dek van het jacht genoot men een vrij uitgestrekt en schilder- achtig maar treurig en eentonig uitzicht op de kust, tijd invoer van gepremieerde suiker in onze kolonien mocht plaats vinden. In navolging van hetgeen Engeland deed, is daarom ook voor onze kolonien de bevoegdheid tot toetreding voorbe- houden. In de vergadering der afdeeling Leeu warden o. a. der Friesche Maatschappij van Landbouw is naar aanleiding van het aan de Regeering gericht adres der Ned. Coop. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, tot verlaging van den suikeraccijns en tot verhooging der surtaxe, aan het bestuur opgedragen, eene openbare vergadering voor te bereiden, waarin door deskundigen het voor en tegen wordt besproken. Men meldt uit Middelburg De Duitscher M. van het bookmakerskantoor is Woensdag gearresteerd en onmiddellijk naar het huis van bewaring overgebracht, tegelijk met een anderen klerk B. genaamd, terwijl Dinsdagavoud reeds nog een ander, een Middelburger was gearre steerd. In het geheel zijn nu reeds vijf personen naar het huis van bewaring overgebracht. Het onder zoek wordt intusschen voortgezet en men verwacht dat nog meer arrestaties zullen volgen. Op verzoek van de Nederlandsche justitie heeft de Londensche politie beslag gelegd op een bedui- dend bedrag, door den gearresteerdeu Duitscher op een der Engelsche banken geplaatst. Door de politie wordt ijverig gezocht naar een persoon, ook werkzaam geweest op het bewuste kantoor. Deze moet Maandag van Middelburg naar Rotter dam zijn vertrokken en Dinsdagavond teruggekeerd met den laatsten trein. Hij moet te Middelburg uit den wagon zijn gestapt, doch is na dien tijd nergens meer gezien. Het station heeft hij niet door een der uitgangen verlaten en over de naar de stad leidende brug is hij niet gekomen, hoe hij het station heeft verlaten, is een raadsel. Zoowel te Middelburg als te Vlissingen is Woensdag in alle richtingen gespeurd, maar tot dasver zonder resultaat. De jonge man is als bij tooverslag verdwenen. Er kunnen elk oogenblik nieuwe aanhoudingen worden verwacht, daar de justitie haar onderzoek met den meesten ijver en zoo uitgebreid mogelijk voortzet. Op het kantoor waren afwisselend tusschen de 10 en 20 klerken werkzaam. De groote hoeveelheden postzegels die ontvreemd werden, schijnen in Engeland van de hand te zijn gedaan, terwijl ook de postalorders daar verzilverd werden. Allerlei geruchten doen de ronde overdesommen die gestolen werden, doch hieromtrent kan niets met zekerheid gezegd worden, doch zooveel schijnt zeker, dat het totaal ontvreemd bedrag een kolossale som beloopt. De aaugehoudene Duitscher M. moet alleen bij een Engelsche bank geleidelijk een bedrag van 1000 gedeponeerd hebben. Het kantoor der firma Stoddart werd geopend in Januari 1901, dus bestaat bijna twee jaren, waaruit van zelf wel valt op te maken dat niet met eenige zeker heid te zeggen is, wanneer de dediefstallen begonnen zijn, en nog veel minder hoe groot het bedrag is. De groote uitgaven die sommige personen echter deden, schijnen bij de fitma argwaan gewekt te hebben, met het bekend gevolg. Met spanning volgt het publiek deze zeer ernstige zaak, vooral waar nu reeds een vijftal jongelieden met de gevaugenis hebben kennis gemaakt, en het is nog niet te zeggen of dit getal niet grooter zal worden, daar het onderzoek van de justitie allicht waaraan alle plantengroei, alles wat groen was scheen te ontbreken. Allerwegen ontdekte het oog naakte zandheuveleu van roodachtige tint. In de verte lag het schiereiland Ducos. Aan de linker- hand strekte zich het oostelijk gedeelte van het eiland Nou uit met zijn reeks van lage, gepleis- terde, grijze gebouwen, aan de rechterzijde het Konijnen eiland met zijn hospitalen eu zijn hoog- oveus. Dicht bij de kust aan den ingang der haven, stonden eenige verspreide woningen, gevolgd door de voorstad van Noumea, een verzameling van houten schuren en huisjes, sommige met een kleinen tuin aan den voorkant, waar eeu enkele laurier of zelfs nu en dan een pisang of andere vruchtboom zich scheen te verwonderen, in den dorreu grond nog in leven te zijn gebleven. Een weinig verder verhief zich de eigenlijke stad Nou mea. Zij is op een vlakte gebouwd eu hare straten zijn zoo regelmatfg aangelegd en snijden elkauder zoo rechtboekig dat het geheel veel op een schaakbord gelijkt. De hooge huizen aan de achterzijde doen het voorkomen alsof de stad tegen een helling ligt. Het zijn de bischoppelijke gebouwen en het paleis van den gouverneur. Een heldere zonneschijn lag over het geheel verspreid en verminderde de treurigheid van den aaublik, al deed hij er het onoogelijke des te meer van uitkomen. Aan boord van de //Florida" dacht er echter niemand aan, dit alles waar te nemen. Onder de groote zonnetent, die over het geheele dek van voren naar achteren was gespannen, heerschte een buitengewone drukte een vroolijke menigte lachte, waudelde en praatte door elkander, terwijl de wijn niet gespaard werd. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5