A1 g e a e e a Uieuws* ea Adverteatioblad voor Zeeuwsch-YUaadsrea. Herhaaldo Oprooping. QsmGGnts-V roGdvrouw* No. 4310. Zaterdag 29 November 1902. 42e Jaargang. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Gemeente-Vroedvrouw, ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EERSTS ZBXjAID. Sollicitanten naar de betrekking van Boeren naar Madagascar? Voor Zuid-Afrika. F R A N K R IJ K. Om Somaliland. Venezuela en de mogendheden. Op Cuba. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Pechtbank te Middelburg. TER \EI7iE\SCHE (MEANT. Per drie m&anden binuen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADTSBTESTIJN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor alien regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derseiide advertentie wordt de pz^a slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsniimte berekend. |rr|j,itt|jmoBil, altiiecanderd op Feeatdagen, l»ij de Firms f. J. yA* Burgemeester en Wethouders vanTERNEUZEN roepen op tet sUodplutt SLUISKIL, op eene j..r.edde van f 300, D Sthkken franco in te zenden aan den Burge meester voor 15 December 1902. Ter Neuzen, 26 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J L. OOSTERHOFF, Secretaris. voor de uit, dat het mogelijk doen om de belasting Marseille, 25 November. Generaal Maritz Js hedenmiddag met de paketboot „Djennah die de mail naar Madagascar vervoert, vertrokken. be- durende vijf dagen «as hij de gast van president Rruger, dien hij in goede gezondheid verliet. Volgens hem ziet de president met eeu tevreden blik de emigratie zijner landgenooten naar Madagascar aan. Indien de generaal slaagt in ziin zending, die bestaat in het verknjgen van den gouverneur-generaal van groote landconcessies om deze te ontginnen, dan zal hij de Boeren uitnoodigen er heen te komen. Maritz heeft een brief van Kruger aan generaal Galliem bij zich. Ondervraagd over de plauneu van Kruger, zeide de generaal, dat de president nooit meer naar Transvaal zal terugkeeren. Londen, 26 November. In eeu redevoering, hedenavond te Croydon gehouden, heeft de Minister van Financien, Ritchie, verklaardIndien het noodig is, dat er nog meer hulp verleend wordt aan onze vijanden van kort geleden in Zuid-Afrika, dan zal die verleend moeten worden om die overeenstemming en vrede te verzekeren, waarnaar de regeering uitziet als den groudslag welvaart van Zuid-Afrika. Ook sprak hij de hoop zou wezen in April ieis te in Engeland te verlichten. De Franscbe afgevaardigde De Reille hield Dins- dag een interpellate over den toestaud van het Middellandsche zee-eskader en zeide, dat het eskader steeds gereed behoorde te zijn om onmid- dellijk na eeu oorlogsverklariug handelend op te treden. Minister Pelletan antwoordde, dat de nationale verdediging in geen enkel opzicht schade leed. Hij heeft voor het Middellandsche zee-eskader hetz'elfde stelsel in toepassing gebracht, als wat voor het Noordelijk eskader wordt gebezigd, De Kamer verwierp de prioriteit voor een motie van den heer Reille, maar nam met 288 tegen 204 stemmeu een motie van den heer Boarrat aan waarbij de verklaring van den heer Pelletan zonder meer wordt goedgekeurd. De Fransche senator Gotteron heeft den Minister van Oorlog ge'interpelleerd over den gezondheids- toestaud in het Fransche ieger. De sterfgevallen in het loopende jaar hadden 2131 bedragen, in het Duitsche leger maar 432. De Minister antwoordde, dat de sterfte in Fransche leger inderdaad viermaal zoo groot als in het Duitsche. De Fransche gezoudheids- kundige dienst had hier echter geen schuld aan, die was onberispelijk. De oorzaak van de meeste sterfgevallen is tering in het Fransche leger 1415 tegen maar 129 in het Duitsche. De tering richt vooral in Frankrijk verwoestingen aan. Bovendien keurden de Fransche geneeskuudigen de miliciens te gauw goed. Daarom had hij den officieren van gezondheid gelast, te zwakke jongelingen weer uaar huis te zenden en alle middelen aan te wenden, am de verspreiding van deze ziekte tegen te gaan. De hoofdkollonne van de Eogelsche expeditie tegen de Somalis zal waarschijnlijk van Obbia, op Italiaansch gebied, oprukken. De afstand van daar naar de sterkte van den Moellah is ruim 200 K. M. DAnn Een sjeik te Obbia heeft den Engelschen 8000 kameelen en 300 ruiters aangeboden, de eerste voor het transport, de laatsten als verkenners. De Moellah heeft, volgens een Engelsch bericht, 6000 geweerdragers en ongeveer 5000 ruiters, en dan nog een 20,000 speerdragers. Duitschland en Engeland hebben de Ver. Staten gepolst over 't optreden tegenover Venezuela. De Amerikaansche regeering verklaarde, dat zij andere Amerikaansche staten niet kon beschermen tegen de gevolgen van hun verkeerde poliliek ten opzichte van het buitenland, maar zij zou eeu blijvende in-bezit-neming van Amerikaansch gebied niet als een vriendschappelijke handeling beschouwen. Er komen verontrustende berichten van Havana. Een werkstaking die bij de sigarenmakers begonnen was, omvat thans allerlei bedrijven; ook het trampersoneel doet geen dienst. Herhaaldelijk hebben botsingen plaats gehad tusschen de werk- stakers en de politie. Verscheiden personen zijn daarbij gedood of gewond. De sympathie stedelijke overheid met de werkstakers aandacht. De autoriteiten moeten zelfs geweigerd hebben, de burgerwacht op te roepen. Overal zijn de winkels gesloten. Volgens de „Times" draagt de geheele beweging het karakter van een betooging tegen Amerika. Telkens hoort men onder de werkstakers het geroep ,/Weg met de Amerikanen Voor het presidentsgebouw is Maandag door de stakers een betooging gehonden, waarbij de politie tusschenbeide moest treden. Twee stakers werden gedood, velen gewond. Vijf politieagenten werden eveneens zwaar gekwetst. der trekt de het Aan de Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van Financien en van Buitenlandsche Zaken la het volgende adres verzonden Waar meerdere onzer groote Landbouwvereemgingen en ook eenige afdeelingen onzer Maatschappy zich tot de Regeering hebben gewend, om haar gevoelen kenbaar te maken omtrent de maatregelen, die, als een gevolg van de Conventie van 5 Maart 1902 tot oplossmg der suikerqnaestie te Brussel gesloten, zullen behooren te worden genomen, acht het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur der Maat- schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland zich verplicht, mededeeling te doen van den loop der behandeling dezer aangelegenheid in de vergadering van het Hoofdbestuur der Maatschappij van 6 November J. als gevolg waarvan het besluit werd genomen om te dezer zake geen adres van wege die Maatschappij te doen uitgaan. In c.venzemelde vergadering werd door den oorzitter namens het Uitvoerend deel van het hoofdbestuur het voorstel gedaan en verdedigd, om zich tot de Regeering te wenden met een adres, waarin zoude worden geweren op het belang van den verbouw van beetwortelen voor den landbouwer, den veldarbeider en de schipperij. met yermeldmg tevens van de vermeerdering der cultuur van andere gewassen die. met name in deze provincie, dit jaar reeds plaats vond en daarvoor in de plaats trad. Voorts zoude in dat adres aan de Regeering worden ver- zoeht om bij de onzekerheid van de toekomst van de beet- wortelsuikerindustrie de kausen op het behoud eener cultuur van natuurlijken omvang te bevorderen door uitbreiding van het consumptiegebied en wel door eene belangnjke verlaging van den suikeraccijns, en eindelijk zoude de wensch worden te kennen gegeven, dat de Regeering in het algemeen maat- reeelen mocht beramen, waardoor de beetwortelcultuur zoowel voor den landbouwer als voor de industne, loonend bieef 9 De beraadslaging ter vergadering hepaalde zich bijna tnt- sluitend tusschen den Voorzitter, belast met de verdediging den iflhoud van het hovenbedoelde adres, en een der afeevaardigden van de afdeeling Hulst onzer Maatschappij. Deze afgevaardigde bleek de toekomst van de beetwortel- suikerindustrie zoo duister in te zien, dat de lnvoermg eener surtaxe hem wenschelijk voorkwam, al ware het met tot het maximum ijfer in de conventie genoemd. Bii de bespreking der preliminaire vraag, schappij zich met een adres tot de Regeering zoude wenden achtte deze afgevaardigde dit ongcraden op grond, dat de kans bestond, dat de strekking vau dit adres eene andere zoude knnnen worden, dan door het Uitvoerend deel was aangegeven, in welk geval de Voorzitter der Maatschappij later, naar zijne meening, als lid van de 2« Kamer, by de behandeling van een eventueel Wetsontwerp in eene moeielyke zoude komen; tevens moende hij, dat, waar het van de Zeenwsche Landbouwmaatschappy gewoon was volkomen eenstemmig te zijn in de uitdrukking van zijn gevoelen, het zich liever moest onthouden van de openharing zijner meening, geval zoude zijn. gevoerd, dat hij hoopte, steeds te znllen kunnen onderscheid gevonilen maken tussehen de verschillende betrekkingen, waarin hij 1 verkocht. had op te treden en aangetoond, dat verschil van gevoelen tusschen de leden der vergadering van het Hoofdbestuur zich meermalen had voorgedaan, waarbij dan zoowel het gevoelen van de meerderheid, als dat der minderheid, tot zijn recht werd gebracht. Bij de daarop gevolgde stemming over de vraag, of men zich in dezen tot de Regeering wenden zoude, verklaarde zich een geiijk aantal, n.l. 10 leden, daar voor en daar tegenhet voorstel werd daarop krachtens de bepaling der Statuten beschouwd als te zijn verworpen. De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland een gewest, dat ongetwijfeld nauw be- trokken is hij de toekomst van de beetwortelcultuur zal zich dus van het uiten harer meening bij de Regeering en Volksvertegenwoordiging onthouden. Het is moeielijk aan te nemen, dat het gevallene besluit berust op de aangevoerde gronden en wij meenen, dat veeleer eene overigens lofwaardige vrees voor eene onzuivere stemming evenwel niet uit- gesproken in het spel wasimmcrs, naast den woord- voerder, in dezen de voorzitter van de Cooperatieve beet- wortelsuikerfahriek te Sas van Gent, bevonden zich drie aandeelhouders dier fabriek als afgevaardigden der afdeelingen ter vergadering. Hunne stem tegen het voorstel tot het uiten eener meening mag dan ook onzes inziens worden beschouwd als het gevolg der overweging, dat zij, zoowel voor de beetwortelsniker- industrie als voor den landbouw opkomende, aan de zuiverheid der stemming over de strekking van een eventueel in te dienen adres afbreuk zouden doen. Het Uitvoerend deel van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteett in Zeeland Get. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. C. A. H WAGTHO, Vice-Voorzitter. J. J. VAN WEEL, Penningmeester. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Secretarii. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 November, de volgende vonuissen uitgesproken E. S., oud 25 j., schipper en visscher te Graauw, is wegens inishandeling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. F. d. W., oud 36 j., metselaar te Sas van Gent, is wegens inishandeling veroord. tot eene maand gevangenisstraf. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen J. B., oud 35 j., rijksveldwacbter, geboren te Maastricht, wonende te Arnemuiden, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij te Arnemuiden in 1902 op verschillende tijdstippen opzettelijk gelden van diverse personen ontvangen om daarvoor opgelegde boeten te betalen bij den ontvanger der registratie te Middelburg, zich heeft toege- eigend en kwitantien aan personen heeft uitgereikt, val'schelijk met den naam van dien ontvanger onderteekend, alles breeder bij voormeld bevel schrift omschreven. Aan den beklaagde is Mr. P. Dieleman, advo- caat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. is. De andere heeft hij te Tilburg of de Maat- positie hoofdbestuur van de waar dit nu vermoedelyk niet het Door den Voorzitter werd daartegen aan Eene dame te Assen heeft met hare drie kinderen gevaar geloopen 's uachts door kolendamp te stikken, die uit een vulkachel, waarvan de afvoerbuis was gesloten, zich in het slaapvertrek verspreidde. De dame was reeds in den toestand van overgang, waarin de kolendamp hare slachtoffers met looden zwaarte ter neder drukt, en op het punt het bewustziju te verliezen, toen zij zich plotseling in een meer of minder helder oogenblik het lot van Zola herinnerde, uit bed strompelde en een raam openstiet, wat haar en hare kinderen de redding bracht. Hanz Holzer, de wereldwandelaar, die 24 Aug. jl. met een kruiwagen aan de hand per voet de reis van Culemborg naar Weenen aanvaardde, heeft het te Mainz moeten opgeven. In eene briefkaart, 18 dezer door hem aan den heer J. Wagemaker te Culemborg geschreven, deelt hij mede, dat hij, drie maanden geleden, is aangetast door typhus en thans nog te Mainz ligt in het St. Rochus Hospitaal. Korten tijd na elkander was te Eethenen te Babelonienbroek een koe gestolen, zonder dat men wist in welke richting men een onderzoek moest instellen. Thans heeft de marechaussee uit Dussen de hand gelegd op zekeren S. uit Udenhout, bij wien nog eene der gestolen koeien op stal Woensdagochtend vroeg werd te Amsterdam een werkman die zich naar zijn werk begaf, in de Kinkerstraat, hoek BilderdijkkaJe, onverhoeds aangevallen door een man die met een dolkmes hem een steek in den bnik gaf. Door een paar andere mannen achtervolgd werd de dader gegrepen en aan de politie overgegeven. De getroffene werd in het Wilhelmina-Gasthuis verbonden. Wraak van een afgewezen vrijster Voor 't kantongerecht te Maastricht had zich te verantwoorden een man, die met zijn kar over het land van een ander gereden had. Zoowel aanklaagster (een weduwe) als de be klaagde waren aanwezig. De man hoorde een vonnis tegen zich uitspreken. Na afloop der zaak vroeg de kantonrechter of de man nog iets tot zijn verdediging wenschte in 't midden te brengen, waarop de beklaagde in zijD dialect ten antwoord gaf i/Mijnheer de rechter weet u ook, waarom zij mij een proces-verbaal heeft laten maken En 't antwoord, dat hijzelf gaf luidde^omdat ik vroeger met haar gevrijd heb, maar ik wilde haar niet." Algemeen gelach Omtrent het ongeluk, gedurende de vorst van de vorige week op de Zuiderzee voorgevallen, schrijft men dd. 21 November nader Hedenmorgen kwam de nieuwe postboot Baron Rengers, die van Enkhuizen uit Urk zou trachten te bereiken, al vroegtijdig in't gezicht, doch werd uit den koers stoomende door den opkomenden nevel aan 't oog onttrokken. Waarom die richting gevolgd was, bleek eerst bij aankomst alhier. Alras verbreidde zich het treurige nieuws, dat de postboot en een lijk en een half bevroren opvarende van een gezonken tjalk aan boord had. Het bleken te zijn de 76jarige knecht Barends, door de felle vorst doodgevroren en de 23jarige, ongehuwde schipper Albert Foppen van het te Harderwijk thuisbehoorende tjalkschip De vrouw Aaltje. Ontzettend is het lijden van beiden geweest. L.l. Dinsdag van Lemmer komende, waren ze door sterken wind en ijs genoodzaakt bij't Enkhuizer- zand te ankeren. Kort daarna sloeg het schip aan den grond, werd lek en zonk in circa vijf voet water. De opvarenden zochten een toevlucht op de lading turf en weldra door het wassende water op de gaffel, slechts een weinig door het zeil beschut tegen den ijzigen, snerpenden oosten- wind. Een etmaal hebben ze samen in dien bangen toestand doorgebracht. Toen bezweek de bejaarde knecht door kou en ontberiDg. Zijn lijk bleef in een bocht van 't zeil voor wegspoelen bewaard. En eerst hedenmorgen werd schipper Foppen uit zijn benarde positie van een anders wissen dood gered. De Baron Rengers stoomde door het ijs naar het verongelukte schip en zette op ongeveer 300 M. afstand de vlet overboord. Niet zonder gevaar bereikte men de tjalk en liet den geheel verstijfden Foppen en 't lijk in de vlet zakken. Aan boord van de postboot opgenomeu, werd de overlevende liefderijk verwarmd en verkwikt in de machinekamer. In geen twee dagen had hij, voor zoover zijn geheugeu reikt, iets gegeten of gedronken. Wel zat er brood en spek in zijn jas, maar het vermogen om het in den mond te brengen, had ontbroken. Door de felle vorst zijn handen en beenen bevroren. Thans wordt hij op 't eiland zorgvol verpleegd. Een woord van lof komt de bemanning van de postboot toe, die al herhaalde malen met groote moeite schipbreukelingen op de Zuiderzee heeft gered. Het aantal geredden is door deze kloeke daad tot 57 geklommen, waarbij helaas voor de eerste maal eeu doode. Te Ribemont, in Frankrijk, is op klaar- lichten dag, de echtgenoote van den ontvanger der registratie Bouquet in haar woniug vermoord. De ontvanger vond zijn vrouw geworgd in de keuken slechts korten tijd nadat men haar nog aan de straatdeur had gezien. Uit de kas van den ontvanger bleek een bedrag van 20,000s francs ontvreead.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1