H. Kramer, H. W. R. KRAMER. H. W. R. KRAMER. Kiezers BER KEN B O OMEN. Ciemengde berichten. Advertenlien. gaat niet door. Binnenland. Telegrafischa barichten. Openbare Verkooping. Espenhout, Boomen, Balken en Slipperbloks. TER NEUZEN, 26 November 1902. Philippine, 25 Nov. Gisteren is het oudste zoontje van den brigadier der Kon. Marechaussee bijna het slachtoffer geworden van het ijsvermaak. Dat ventje, ongeveer zes jaren oud, was met zijn sleedje op de vest achter het huis van den ge- meeuteveldwachter gegaan en wel zeven meters van den kant zakte hij door het ijs en hield zich nog boveu door zijn handen op de schollen te houden. De veldwachter Van den Hemel kwam op het geroep aansnellen, waagde zich tot het knaapje en smaakte de voldoening het van een gewissen dood te redden. ••/SUST" VERKOOPiNGte HOEK, op Zaterdag 29 November a. S., des middags 2 ure, (geannonceerd in het hoofdblad), Eenige kiezers die liem naast de scheepvaart ook de kleinhandel- belangeu durven toevertrouwen. 49765 Engelsche kub. voeten 68S Engelsche kub. voeten eenigszins belangrijken aanvoer van die steen, in ongelegenheid, gerakende plaatselijke toestand verandert trouwens, zoodra wordt overgegaan tot verbreeding van het kanaal. Terecht is daarom een noordwestwaarts gerichte steenhaven ontworpen, met den bodem (breed 35 M.) op 3 M. onder kanaalpeil, waar gelegenheid moet bestaan zoowel tot opslag als tot overladen van den wagon in de tjalk, hetgeen eene beschoeiing over eenige lengte en enkele lichte steigers vordert j de beloopen blijven overigens onverdedigd. De houthandel, welke zoowel balkhout alsgezaagd hont en mijnhout omvat, blijft sinds 1895 vrijwel op gelijke hoogte. Het gezaagd hout wordt thans voornamelijk gelost langs den kanaaldijk, tusschen de hectometerpalen 130 en 132, en, meer noord- waarts, tusschen de palen 135 en 138, voor een ander deel gebracht naar de binnendijks gelegen terreinen de toestand is echter zeer onvoldoeude. Verbreeding van het kanaal zal eerstgeuoemd dijkvak aan den houthandel onttrekken aan aanleg van den kademuur voor diepgaande schepen valt het overige gedeelte ten offer. A1 moge nu daaromtrent de toekomst van den houthandel geene zekerheid bestaan, zoo moet toch, zal dit artikel voor Ter Neuzen behouden blijven, de noodige voorziening worden getroffen. Aanbeveling verdient daarom de aanleg van een houthaven, als door den Rijkswaterslaat voor- gesteld. De haven ontworpen bezuiden van en eveawijdig aan de voorgestelde steenhaven, met den bodem (breed 45 M.) 6 M. onder kanaalpeil, met onverdedigde beloopen zal gelegenheid geven de lading zoowel in andere vaartuigen, als op den wal te lossen afzonderlijke steigers zullen dit vergemakkelijken. Eenvoudige loodsen of overkappingen langs een der zijden van de haven zouden als opslag- plaatsen te verhuren zijn. De kade voor diepgaande vaartuigen, de steen haven en houthaven moeten door sporen met den spoorweg verbonden worden. De Commissie vermeent hierbij nog als hare meening te moeten doen kennen, dat, waar de langs het station gelegen steigers met bijbeboorende spoorbanen door den aanleg van de bovenom- schreven werken moeten gewijzigd worden en beheer van alle sporen op en nabij het emplacement Ter Neuzen in een hand strikt noodzakelijk wordt geacht, de sporen op en langs deze havens en terreinen moeten worden beschouwd als een uit- breiding van het gemeenschappelijk station Ter Neuzen. Met het oog op d* geringe financieele krachten der betrokken spoorwegmaatschappijen kan aanleg der spoorbanen van Rijkswege in aanmerking komen de exploitante moet echter verplicht worden tot het verstrekken van alle voor de exploitatie noodige voorwerpen, als beweegbare kranen van voldoend vermogen enz. Die aangelegenbeid moet bij het regelen der spoorwegtoestanden, in het eerste gedeelte van dit rapport behandeld, niet uit het oog worden ver- loren. De Commissie acht de bovengenoemde werken noodig, en wenschelijk, dat reeds thans met de voorbereidende werkzaamheden wordt aaugevangen, opdat de nieuwe werken tijdig zullen gereed zijn, d. w. z. aan de kade voor diepgaande vaartuigen moeten de schepen kunnen laden en lossen, ten dage dat de nieuwe sluis voor het verkeer wordt opengesteld. Wordt hiervoor niet gezorgd, is de haven van Ter Neuzen niet behoorlijk ingericht, dan zijn de grootere vaartuigen welke door de sluis varen, genoodzaakt naar Gent door te varen de handel van Ter Neuzen zal dan verloopen. Waar nu steenhaven en houthaven reeds thans gewenscht en, zoodra de als losplaatsen dienende terreinen door den nieuwen kademuur worden ingenomen onmisbaar zijn en het verkleer slechts geleidelijk naar de nieuwe los- en laadplaatsen moet worden overgebracht, is het wenschelijk de uitvoering dezer werken tijdig onderhanden te nemen. Daarom moet reeds nu het algemeeri plan der weiken en de verbinding met het emplacement worden ontworpen en uitgewerktniet onwaar- schijnlijk dat het ontwerp op ondergeschikte punten nog wijziging behoeft. Dringend noodig is intusschen, dat de Staat zich reeds thans in het bezit stelt van alle voor de nieuwe havenwerken noodige terreinen, daarbij met het oog op de toekomst meer onteigend dan aanstonds noodig is. Het terrein tusschen het kanaal en den spoor weg, begrepen tusschen den watergang be- noorden hectometerpaal 138 en een door hecto- meterpaal 129 nagenoeg Noordwestelijk gerichte liju, thans in hoofdzaak eigeudom van de spoor- wegmaatschappij MechelenTer Neuzen en van de staalfabriek, moet zoo spoedig mogelijk langs den weg der onteigeniDg het eigendom van den Staat worden. De commissie vermeent te moeten herhalen, dat hier inderdaad urgentie bestaat. De commissie, (get.) J. L. CLUYSENAER. A. A. BEKAAR. J. A. P. GEILL. J. NELEMANS. G. RYPERMAN. BEELAERTSYAN BLOKLAND, Secretaris. De uitslag der gisteren voor het district Leiden gehouden stemming voor de Tweede Kamer is als volgt Uitgebracht 3917 stemmen, van onwaarde 92, geldig dus 3825. Volstrekte meerderheid 1913. De heer De Lange (antir.) kreeg 1756, Prof. Van der Ylugt (lib.) 1472, Jhr- Van den Berch van Heemslede (christ. hist264, de heei Sytsma (vrijz.-dem.) 183 en Mr. Meudels (soc.-dem.) 150 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. de Lange en Prof. Mr. W. van der Vlugt. Bij de algemeene verkiezingen in Juui 1901 werden uitgebracht 3967 geldige stemmen. Toen werd gekozen de heer A. E. van Kempen (antir.) met 2164 stemmen, terwijl op Mr. H. L. Drucker (vrijz.-dem., ook door de liberale kiesvereeniging candidaat gesteld) werden uitgebracht 1081, en op Mr. W. van der Kaay (lib.) 722 stemmen. Van welingelichte zijde vernam de ,/N.-Br.", dat het in de bedoeling der regeering ligt de Landweerwet op 1 Augustus 1903 in werking te doen treden. Het volgend jaar zal alzoo geen nieuwe lichting der schutterij meer worden inge- lijfd. In Eriesland nemen vereenigiogen, buiten de arbeiders staaude, meer en meer het initiatief tot het oprichten van schapenfondsen voor den arbeidenden stand. Dat deze fondsen zeer nuttig werken blijkt uit de volgetide mededeelingen, door een der deelnemers aan een commissie ad hoc voor de stichting eener dergelijke corporatie verstrekt. In de eerste plaats voorziet een schaap bijna het geheele jaar door het arbeidersgezin van melk. Vaak schiet er nog zooveel over, dat er verkocht kan worden of kaas gemaakt. Een niet minder groot voordeel is dat een schaap genoeg mest geeft om daarmede 16 a. 20 are grond te bemesten, om daarop winterprovisie te verbouwen. Moet hij dit land huren wat in de meeste gevallen het geval is dan kan hij uit den verkoop der lammeren de huurpenningen maker.. Een en ander was dan ook voor den arbeider oorzaak, dat hij het zonder armvoogden doet, wat anders niet het geval zou zijn. Verliest nu een arbeider zijn schaap, dan is dat een zware slag en juist daarom is het zoo wenschelijk foudsen op te richten, die hem in staat stellen weerzulk een bron van klein gewin aan te koopen, waartoe hem zelven de middelen outbreken. De vereenigiug z/De Eendracht" te Knijpe heeft nu het initiatief genomen tot stichting van een dergelijk fonds voor de vele arbeiders aldaar. Heden werd alhier door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van mej. M. Hamelirik (wed. W. Pladdet) en haren echtgenoot H. van de Sande, in het openbaar verkocht een huis met toebehooren en schuur en het recht van erf- pacht op den grond aan de Nieuwediepstraat, groot 73 centiaren. Kooper werd de heer Jac. Hameliuk voor f 970. Biervliet. Een verbiudingsplan van Breskens naar Ter Neuzen bestaat reeds vele jaren. Dit plan, met groote wijziging in de vorige plannen, is andermaal ter hand genomen, en alle weken zijn deskundigen van elders in onze om- geving aan voorloopige maatregelen in de weer, die op een ernstige behandeling dier verbinding wijzen. De hoofdrichting is bepaald over Hoofdplaat, Biervliet en den Hoek. De verbinding dezer twee Jaatstgenoemde gemeenten levert de meeste be- zwaren op. De Braakman maakte steeds het hoofdbezwaar uitdoch thans wil het nieuwe ontwerp langs een omweg de diepe en wijde strooming ontgaan. De lijn zou de zuidelijke zijde van den Angelinapolder met den noordkant van den Stellezeedijk verbinden, waarvan den Hoek gemakkelijk te bereiken valt. Volgens dat ontwerp zou de Bouchautsche haven weggenomen worden. Middelburg, 26 Nov. Door Ged. Staten van Zeeland is aau Emile van de Vijver, landbouwer te Koewacht, vergunning verleend tot het berijden met twee aan elkander gekoppelde voertuigen, van de wegen leidende van zijne landerijen naar de spoorwegstations te Axel en Kijkuit. 's Gravenhage, 26 Nov. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling der Indische begrooting stelde de Minister bij de afdeeling onderwijs in het vooruitzicht voorstelleu tot verbetering van de positie der onderwijzers en voor het in ludie openen van eene gelegenheid tot voorbereiding voor eene universitaire opleiding. Sedert eenigen tijd werden op een der Engel- sche bookmakerskantoren te Middelburg brieven vermist met zgn. postal-orders. Bij de van de verduisteriug verdachte personen werden door de politic huiszoekirigen gedaan, doch zonder gevolg. Ook een door de politie op een gegeven oogen- blik op het kantoorpersoueel toegepaste fouilleering bracht niets aan het lieht. Een der bedienden, blijkbaar in 't nauw ge bracht, zou naar men vermoedde, naar Engelaud vertrekken en had zijne goederen bij een ander in bewaring gegeven. Bij dien keunis werd huiszoeking gedaan en in de goederen van deu verdachte werden een aantal postal-orders, te zamen voor een waarde van ongeveer 1000, benevens een aantal Engelsche postzegels gevondeu. De bewuste persoon, M. genaamd, Duitscher van geboorte en vroeger in Berlijn woonachtig, die sedert ongeveer een halfjaar op het kautoor werkzaam was, is sedert Zondag verdwenen. Vermoedelijk is hij naar zijn Heimath weergekeerd. Nader meldt men Maandagmiddag werden bij voormalige en tegeu- woordige klerken van het betrokken bookmakers- kantoor weer huiszoekingen gedaan en een talrijk publiek, dat daarvan de lucht had gekregen, schoolde samen voor de woningen waar zij plaats hadden. 's Namiddags werd een jongmensch, zekere J., een Middelburger, dat op het bewuste kantoor in dienst is geweest, in arrest genomen en naar het huis van bewaring overgebracht. De zaak schijnt van grooten omvaug te wezen en behalve zij die zich de waarden toeeigenden, moeten er ook personen in betrokken zijn die de geldswaardige papieren in betaliug uamen of die opkochten. Ook van dezen zijn er reeds door de justitie gehoord. Gistermiddag werd door de justitie weder huis zoekingen bewerkstelligd in de woningen van personen die bij de zaak betrokken werden ge acht. Een hunner, een Amsterdammer, werd ter beschikking van de justitie gehouden. Gistermiddag moesten verschilleude personen voor den rechter van instructie verschijnen. De verduistering, die belaugrijk wezen moet, was zeer gemakkelijk. Het betrokken kantoor ontving meermalen 's weeks vele duizenden brieven, waarvan bet overgroote deel een minder of meer belaugrijk bedrag aan geld bevatte. Voor de chefs was het openen van al die brieven natuurlijk niet mogelijk, zoodat dit door klerken geschieden moest. De controls op dit werk schijut niet afdoende en bij de massa brieven ook niet wel mogelijk te zijn geweest, zoodat zij, die dit wilden doen, zich zonder veel moeite brieven met den inhoud kon- deu toeeigenen. Het geldswaardig bedrag, dat de brieven in- hielden, bestond meerendeels in postalorders of Engelsche postzegels, beideri artikeleu die voor hen, die deu weg er voor wisten, vrij gemakkelijk in zilver waren om te zetten. M., die voortvluchtig is, moet nog niet zijn opgespoord. (M. Ct.) Te Wageningen is de couducteur B., der Oosterstoomtram, Zondag bij het overstappen onder het rijden, onder den tram geraakt. Hij werd daarbij ernstig aan beide beenen gewond. Te Drouwen (Drente) heeft Zaterdag een ernstig ongeluk plaats gehad dat alleen aan nalatigheid moet worden toegeschreven. De werk- man B. B., uit Buinen, zou te Drouwen een der diepste putten reinigen, waartoe hij aan een ketting, die zwak en ingesloten was, naar beneden zou worden gelaten. De ketting brak, en de werk- man stortte naar de diepte. Daar de put van keisteenen was opgebouwd, werd hij erg verwond. Een been is gebrokeu en men vreest dat ook de rug gekwetst is. De patient is naar het akademisch ziekenhuis te Groningen overgebracht en verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Te Loenhout, aan de Belgische grens, zijn Zondag twee jongelieden van omstreeks 17 jaar, J. P. en C. C., door het ijs gezakt en verdronken. De bijna 60jarige A. Michael, van 's-Gre- velduin Capelle, die als aannemer van de in aanbouw zijude openbare school te Babylouien- broek tijdelijk aldaar zijn verblijf hield is gisteren- avond op noodlottige wijze omgekomen. Hij was per fiets naar Gorinchem en van daar met de spoor naar Leerdam gegaan voor zijn zaken en denzelfden dag op gelijke manier naar zijn kost- huis willende terugkeeren, is hij, waarschijnlijk door de diepe duisternis misleid, op een kwartier afstands van zijn bestemming in een sloot geraakt, die een steilen kant heeft. Gisterenochtend is hij er dood uitgehaald. Gerechtelijke verkoop. Men schrijft uit Deventer aan Het Volk Maandagmiddag werd te Deventer krachtens bevel der rechtbank de exekutioneele verkooping gehouden ten verzoeke van een huiseigenaar en ten lasle van een huurder. De huurschuld be- droeg 23. Voordat men tot de verkooping overging, nam de anarchist Kolthek het woord en verzocht den aanwezigen, niet voor het meubilair te willen bieden hij wees daarbij op den ongelukkigen toestand, waarin het gezin was geraakt. J. van den Oord had opdracht alles terug te koopen. Tijdens den verkoop, waarbij een zoon van den huiseigenaar tegen v. d. Oord opbood, was er een vreeselijk tumult en geschreeuw. Tegen het einde, toen v. d. Oord geen geld meer bij zich had om te koopen, hield een der aanwezigen een collecte die f 15 opbracht. In Zurich breken den laatsten tijd berhaalde- lijk branden uit, waarvan men zeker kan nagaan dat ze zijn aangestokenzoo is ondcrmeer in het stedelijk houtdepot brand gesticht met succes. Maar Zaterdagnacht is het heel ernstig geworden. Op vier verschilleude plaatsen in de stad is de brandstichter men vermoedt dat het een man is bezig geweest. Drie brandeu konden nog in het begin worden gestuit, maar een vierde huis brandde af. Ondanks het verbod van de politie te Luik, gericht tot deu artiest, die een dag of tien geleden in les Retards was opgetreden, gegrimeerd als Koning Leopold, kwam gisteravond te Brussel in het Scala een coupletzanger op met diezelfde grime. Dadelijk klouk uit de zaal het bevel van een commissaris van politie dat de zanger pruik en baard moest afleggen, en het publiek gaf niet onduidelijk te kennen, dat het ook niet van dezen true van den artiest gediend was, //Mooi zoo riepen velen toen de commissaris gesproken had. Zoo zong de coupletzanger zijn liedjes zonder baard of pruikhet waren liedjes op den Koning, volstrekt niet ergerlijk evenwel, maar integendeel, dat, als Leopold geen Koning was in Belgie, dan zou bij toch de eerste man zijn van het land, eufin, een lied van het voortreffelijk genre dat minstens in een nummer van elk goed gedirigeerd cafe-chantant moet worden //daargesield". Het publiek van Scala werd dan ook enthou- siaste, vooral toen de commissaris na afloop van het liedje ook op het tooneel kwam en aan het zingen ging, en zich outpopte als de heer Laser- pette, een ander artiest van het gezelschap. A. HUINEMAN, Deurwaarder. Wie zullen wij Maandag stemmen als lid der Kamer van Koophandel Eene keuze in dit geval te doen zal ous wel niet moeilijk vallen. Immers wie kunnen we anders nemen, dan iernaud die zoowel met kleinhandel als met scheepvaart volkomen bekend is? Daarom kiezers, blijft niet thuis, en brengt uwe stem uit op den heer die wij met het volste vertrouwen durven aan- bevelen. Bij de a. s. herstemming voor een lid van de Kamer van Koophandel bevelen wij dringend aan den heer lemand die met de scheepvaart en handels- toestanden zeer goed op de hoogte is. Verzuimt niet, Maandag aaustaande tusschen 11 en 1 ure, alien uwe stem uit te brengen op den heer VELE KIEZERS. De Deurwaarder A. Huinenian,teTerNeuzen,zal op Zaterdag den 29 November 1902, des namiddags te twee liren, te Ter Neuzen, op het zoogenaamde eiland, bij de vluchthaven, ten verzoeke van den heer P. HANSEN, gezag- voerder van het Deensche stoomschip //Russia", in het openbaar h contant verkoopen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6