BIJVOEGSEL Ter Hsazensche Courant Dinsdag 25 November 1902. No. 4308. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 2 Chamberlain en de generaals. Gisteren heeft de Engelsche regeering een blauw- boek doen verschijnen in verband met bet beroep der Boeren-geueraals op de beschaafde wereld. In een brief aan Botha van 6 November be- treurt Chamberlain den toon van het beroep en de redevoeringen der generaals op het vasteland. De Minister zegt, dat het werkelijk niet de be- doeling der regeering is, het parlement te vragen de vrije schenking van 86 millioen gulden, op zich zelf een feit zonder voorbeeld in de wereld- geschiedenis, te verhoogen. Hij zegt echter ver- deren steun toe door middel van een leening op billqke voorwaarden. Chamberlain wijst er op, dat de uitgaven voor de burgerkampen die sedert het slhiten van den vrede op groote schaal zijn vervormd tot inrichtingen, die de menochcn -frr start" stelien naar hun Kaardsteden terug te keeren en die Botha zegt Chamberlain dien wensch om verderen strijd te vermijden te waardeeren. Hij spreekt den wensch uit, dat zijn bezoek aan Zuid-Afrika zal leiden tot herstel van vrede en voorspoed in de landen, die door den oorlog hebben geleden. In een schrijven van 18 November verklaart Botha te deelen in den wensch, dat Chamberlain's bezoek zal leiden tot herstel van vrede en voorspoed in het verwoeste land. De eerste slachtoffersPas heeft de winter- vorst de wateren doen stollen, of reeds is weer melding te maken van personen, die zich te vroeg op de ijskorst waagden en hun onvoorzichtigheid met den dood moesteu bekoopen. Zekere J. Srnit, knecht bij den schnitenvoerder Warris, maakte Donderdag met Karsje Bakker een tocht op de Drentsche Hoofdvaart en geraakte nabij de Vene- sluis in een windgat. Hoewel geoefend zwemmer, gelukte het hem niet weer op het droge te komen en werd hij levenloos opgehaald. Dr. Groene- wegen, nit Smilde ontboden, kon niet anders dan den dood van den man constateeren. Door de postboot is te Urk aangebracht de half bevroren schipper en bet lijk van den dood- gevroren knecht van eeu door ijsgang gezonken 2,400,000 per jaar kosten,° gedrageu worden I tjalkschip op het Enkhuizer Zand, door de rijksregeeriug en de vrije gift aanzienlijk \[eI1 meldt uit Doetinchem verhoogen. De kosten voor de kampen bedroegen Eenigen tijd nadat de landbouwer J. S., wet- sedert hun oprichting meer dan 36 millioen en houder der gemeente Ambt-Doelinchem, met kar men kan billijkerwijze niet tegenspreken, dat daar- door de levens van duizendeu vrouweu en kinderen behouden bleven. Op Botha's klacht, dat de concentratiekampen nog steeds worden gehandhaafd, verklaart Cham berlain, dat de daarvoor vereischte uitgaven alleen de opheffing der kampen reeds in 't belang der regeering zouden makenzij worden echter uit menschlievendheid gehandhaafd. Niemand betreurt m£er het hooge sterftecijfer in de kampen ge- durende het heerschen van epidemische mazelen en longontsteking dan de Engelsche regeering dat doet, en uiets, geld nog wetenschap, werd ge- spaard om die groote sterfte te doen verminderen. Chambeilaiu wijst op de aanzienlijke bjflragen aan Transvaalsch geld, die gedurende den oorlog ten behoeve van de republiek naar Europa zijn gezonden. De Britsche regeering wenscht zich niet te bemoeien met de uitgave van dit geld voor zoover het wettig is gebruikt, maar er is zonder twijfel een groot saldo over, dat feitelijk toekomt aan de Britsche regeering als opvolgster van de regeering der voormalige republiek. De Britsche regeering zou bereid zijn, dit bedrag te voegen bij het ondersteuningsfonds. Minister Chamberlain spreekt de verwachting uit, dat gene- raal Botha hem zal helpen de personen uit te vinden, aan wie dit geld was toevertrouwd en van dezen te krijgen een staat van uitgaven met het saldo, aangezien de koloniale regeering zich vol- komen verantwoordelijk stelt voor het ouderhoud van noodlijdende weezen en voor het onderwijs. Tenslotte erkent de Minister, dat zeer vele hoeven verwoest zijn, maar de verliezen zijn grootelijks overdreven. De Britsche regeering hoopt ernstig, dat het ijverige streven van de plaatselijke overheid, met medewerking van het volk, zal leiden tot den terugkeer van een mate van voor spoed, die geenszins behoeft onder te doen voor dien v66r den oorlog. Den 12 November antwoordde generaal Botha, dat tot Chamberlain's rede op 5 November de generaals steeds in de meeuing hebben verkeerd, dat de gift van 36 millioen bestemd was voor gedeeltelijke schadevergoeding van in den oorlog geleden verliezen. Zoo begreep ook lord Milner de zaak, gelijk blijkt uit zijn telegram van 11 Juni. Onder deze omstandigheden werd de oproep nitgevaardigd. Met betrekkiug tot Chamberlains opmerking, dat de gift vau 36 millioen ongeeveuaard is in de geschiedenis, zegt Botha, dat alle omstandig heden ongeevenaard waren en de gift van 86 millioen een van de voorwaarden was voor het neerleggen der wapens. Botha verklaart, niets te weten van bedragen als door Chamberlain bedoeld, die naar Europa zouden zijn gezonden. Mochten ze er zijn, dan zou hij met genoegen zien, dat het geld op de aangegeven wijze werd besteed. Botha zegt verder te vreezen, dat zijn opmer king omtrent de concentratiekampen is misver- staau zijn bedoeling was slechts te wijzen op hen, die verlangend zijn, de kampen te verlaten en over voldoende middelen beschikken. Botha wenscht een strijd te vermijden, welke pijnlijke berinneringen zou kunnen verlevendigen, Hij erkent, dat de regeering alle krachten iuspant om zorg te drageu voor het onderwijs in de kampen, maar zijn landgenooten zijn van oordeel, dat hun kinderen de moedertaal niet moeten vergeten. Hij waardeert ook wat de regeering doet voor de weezen, maar hij maakt bezwaar tegen groote weeshuizen. De weezen moeten zooveel mogelijk worden opgevoed door hun naaste bloedverwanten. Botha wijst er op, dat Chamberlain verkeerd is ingelicht omtrent de hulp der Boeren, verleend door hun buitenlandsche vrienden en handhaaft zijn verklaringen omtrent de verwoesting, door den oorlog teweeggebracht. In een schrijven van 15 November aan generaal en paard het huis verlaten had, kwamen kar en paard bij een buurman aauholleu. Na eenig zoeken vond men den man bewusteloos en met een verbrijzeld hoofd aan den weg liggen. Na ingeroepen geneeskundige hulp werd hij terstond met rijtuig naar het ziekenhuis te Arnhem ver- voerd. Men vreest voor zijn leven. Een koopman in bedel-negotie, die het mede- lijden weet op te wekken doordat hij een houten been heefl, werd te Zutphen wegens dronkenschap opgebracht en vertelde, dat hij elken dag voor f 1,50 aan jenevergeld noodig heeft! Aan Het Centrum wordt geschreven Den 15en December hoopt Jacob Klaver te Kloosterburen (Gron.) het zeldzame voorrecht te genieten den honderdsteu verjaardag te kunnen vieren. Deze dag mag niet onopgemerkt voorbijgaan, te meer niet, omdat Klaver als een der weiuige nog levende oud-strijders de belangstelling waard is van al zijne landgenooten. Door de kluftgenooten is eene commissie be- noemd, bestaande uit Joh. Vos en S. Wiersum te Molenrij, en B. H. de Graaff te Kloosterburen, die den wakkeren oudeu mau op den heugelijken dag een passend aandenken hopen te kunnen aanbieden. Het Zeeuwsche meisje, dat onlangs in den Haag op den zaakwaarnemer Burghout heeft ge- schoten en sedert in observatie in het huis van bewaring aldaar vertoeft, is volgens de doktoren toerekenbaar voor de door haar gepleegde feiten, en alzoo niet krankzinnig bevonden. Dat niet alleen de bietenverbouwers groot nadeel ondervonden van den vroeg ingevallen vorst blijkt uit het volgeude, dat uit Veendam gemeld wordt De winter is hier bijna ieder te gauw geweest. De verschillende aardappelmeelfabrieken, die deze week hare aardappelen er door kondeu krijgen, moeten nu het werk staken, omdat de schepen elders zijn vastgevroren. Een fabriek is er nog die 50,000 H.L. moet vermalen, waarvoor meer dan de helft op't water reeds is. Deze aardappels lijden verbazend door de vorst en verliezen het zetmeelgehalte. Sommige landbouwers die ver- leden week de laatste vracht konden afschepen, hadden de aardappels natuurlijk niet voldoende gedekt. Ook deze zijn voor de fabriek verloreu. De fabrikant en de boer lijden daardoor enorme schade Vele burgers zitten nog zonder turf. Bij dezen is het gewoonte, dat ze na de campagne hun turfschuur voorzien. Uit Lisse meldl men aan de Opr. Haarl. Ct Dinsdagavond omstreeks half zeven werd de manufacturier G. S. K. met paard en rijtuig gaande door het bosch van Wassergeest naar Voorhout, zijn woonplaats, volgens zijue aangifte aangehouden door drie personen, waarvau de eerste zich voor het paard stelde en de anderen den wagen beklommen en hem met een mes dreigeude de beurs of het leven afvroegen. Zij ontnamen hem toen de portemonnaie, in houdende ongeveer /G5 aan zilvergeld en de zakportefeuille, waarin een bankbiljet van 60 en een van 25. De politic stelde vruchteloos een onderzoek ter plaatse in. De jutfrouw, die Donderdag te's Gravenhage eeu heer in den rug schoot en daarua zich zelven ernstig verwondde, is aan de gevolgen overleden. De toestand van den getrotfene is bevredigend. Volgens latere berichten was hij naar de wouing in het Voorhout gegaan, na ontvangst vau een briefje der daderes, waarin deze hem tot een be- spreking over een financieel voorstel uitnoodigde, waarbij, volgens mededeeling van de juffrouw, een oom zou tegenwoordig zijn. Het is nog niet uitgemaakt of de aankondiging deraanwezigheid van het familielid op waarheid berustte, dan wel te baat genomen werd om den verwonde in het huis te lokken. Nog zijn de volgende bizonderheden bekend geworden De f 5000 hebben betrekking op een schuld van de juff'rouw aan een geldschieter en staau dus niet in verband met het bezit vau brieven, maar wel moeten er ook tusschen haar en den getroffene banden van financieelen aard bestaan. De daderes was gewoon met een geladen revolver op zak te loopen, die zij wel eens meer te voorschijn baalde, wanneer hare schuld- eischers 't haar lastig maakten. Deze houding gaf wel eens aanleiding tot twijfel aan hare ver- standelijke vermogens. Op een der koude dagen van de afgeloopeu week (toen de N.O. wind zoo fel blies), liet, naar gemeld wordt het hoofd der 1" openb. lagere school te Rozenburg eenige kinderen, die tamelijk ver van het schoolgebouw wonen, gedurende het middaguur, hunne boterhammen in de school ver- orberen. Deze overigens goede maatregel zou door een klein verzuim een der kinderen noodlottig worden. Het onderwijzend personeel liet de kinderen zekeren tijd alleen in het lokaal, van welke gelegenheid een 9jarig meisje, dochter van J. v., gebruik maakte om te dicht bij de kachel te komen. De kleertjes van de kleine geraakten in brand. In haar angst vloog het kind naar buiten, waar de vlammen door den wind natuurlijk werden aange- blazen. Het hoofd der school, het onheil ziende, doofde de vlammen, door zijn jas om het kind te slaan, maar inmiddels had de kleine vreeselijke brandwouden bekomen, waaraan zij Zaterdagnacht is overleden. Naar verluidt, zal het gemeentebestuur thans alle kachels doen ommantelen. Aan de ,/Twentsche Ct." wordt uit Eusched^ gemeld De genezing van een klomp- of zoogenaamden paardevoet is zeker lets ongewoons. De heer A. A. Smits, arts alhier, heeft het bewijs geleverd, dat ze niet tot de onmogelijkheden behoort. Het 9jarig zoontje van den agent van politie De Vries alhier was ongelukkig behept met die kwaal en al kon de leveuslustige knaap met zijn makkers in het spel zeer goed meedoen, toch hinderde hem die vergroeiing. Men raadpleegde genoemden geneeskundige die er niet tegen opzag te oeproeven wat hij ver- mocht. Een photographie met X-9tralen werd van den voet genomen, waaruit bleek, dat alle kootjes (beenderen) in den v'oet aanwezig waren. In t ziekenhuis had nu de operatie plaats, waarbij spieren en peezen werden losgemaakt, en zelfs enkele kootjes moesten worden afgebeiteld. Hier- na is de voet gezet en in een verband gelegd en moest de jongen nog eenigen tijd in ziju nieuw verblijf worden gehouden. Thans gaat de patient weer naar school en heeft zijn voet als ieder. Hij wordt nog geregeld geelectriseerd, teneinde ook de nog kreupele gang zooveel mogelijk te verminderen. De lSjarige zoon van den burgemeester van Lochum, nabij Neuwied, raakte bij het sneeuw- ballengooien een 14jarigen schoolmakker met een sneeuwbal, waarin zich een steen berond, in het linkeroog, welks zienkracht daardoor aanmerkelijk werd verzwakt. De vader van den gewonde diende een eisch in tegen den burgemeester als vader van den dader tot betaling van de genees- en verzorgingskosten, waarvoor hij 207 mark vroeg en van een leveuslange rente van 60 mark per jaar. De rechters zegden den eisch toe, omdat de getroffene door vermindering der zienkracht in ziju latere werkzaamheid zou worden beperkt. -T- De excentriciteit, welke sommige Amerikanen kenmerkt bij de keuze van een echtgenoote, is weer eens vertoond door een rijken New-Yorkschen koopman, Peter Martin geheeten. Hoewel de vrouwelijke bevolking van New- York vijfinaal zoo sterk is als de mannelijke en hoewel Martin behalve zijn millioenen ook een knap uiterlijk heeft, had hij nog nimmer aan trouwen gedacht. Doch een paar dagen geleden besloot hij plotseling een vrouw te nemen en daartoe wendde hij zich tot ^n van zijn klanten, John Miles, een dameshoedenfabrikant, die onge veer honderd meisjes in dienst had. Hij schreef hem het volgende briefje ,/Ik heb u tien jaar lang geleverd nu wil ik uw klant eens zijn. Ik wil een mooie jonge brunette trouwen. Morgen kom ik bij u aan." Den volgeuden dag kwam Peter Martin in het atelier van John Miles en hield er revue over de brunettes, terwijl blondines en roodharigen van spijt op haar lippen beten. In vijf minuteu had Martin ziju keus gemaakt. Hij steeg onmiddellijk met ziju bruid in een rijtuig en een kwartier later was hij met haar getrouwd. Bij gelegenheid van het vertrek van den oud- president van Brazilie, Campos Sales, uit Rio de Janeiro, is deze door de volksmenigte uitgejouwd. De politie moest een charge doen, waarbij een doode en verscheidene gewonden vielen. Vermoedelijk vindt de woede van het volk haar oorzaak in de verhooging der belastingen, die de laatste drie jaren door den gewezen president zijn ingevoerd. Voor den nieuwen president, Rodriquez Alves, die het voetspoor van zijn voorganger schijnt te willen volgen, is dit geen gelukkig voorteeken. Een blad te Kazan (Rusland) bevat een verhaal van een heidenschen offerdienst, welke onlangs in een dorp van de provincie Kazan heeft plaats gehad. Door de priesters werden bijdragen in boter. melk, zout en meel van de dorpsbewoners opge- vraagd en op een daarvoor gunstigen dag g;ng de geheele bevolking uit naar den oever der rivier, waar gebedeu tot de regengoden werden opgezonden en een zwaluw, die men gevangen en met boter besmeerd had, werd losgelaten, opdat zij omhoog zou vliegen en hunne gebeden tot de ooren der goden zouden brengen. De dienst eindigde met een maaltijd, waarna de priesters elkaar van den oever in de riviet begonnen te duwen en water over de schare wierpen. Nieuwe bizonderheden worden uit Wellington geseind over het lot van de schipbreukelingen, die 4£ dag op het vlot hebben doorgebracht. Om honger en dorst te stilleu kwam men overeen elkaars bloed te zuigen. Twee aan twee gaf men een snee in het vel en dan zogen zij tegelijk elkaars bloed. Wie niet wilde werd in zijn slaap uitgezogen. Men zegt, dat de stewardess bezweken is aan bloedverlies. Men is in Australia en op Nieuw-Zeeland verontwaardigd op de acht over- levenden, omdat men 4£ dag te kort vindt om tot zulke praktijken zijn toevlucht te nemen. In een dierentent op de kermis van Mout- martre heeft een vreeselijk gevecht plaats gehad tusschen een beer en een hyena, die samen in een kooi opgesloten waren. De temmer stond nog buiten om het publiek aan te lokken. De dieren huilden en bromden intusschen voor het in de tent verzamelde publiek. Plotseling gaf de beer den hyena een slag met zijn klauw, dat de tfgravenschenner" in een hoek van de kooi vloog. Het dier stond weer op, sloop heimelijk op den beer toe, kroop onder zijn hals en sproug hem toen eensklaps naar de keel, waar hij zich vastbeed. Vergeefs trachtte de reusachtige beer het dier af te schudden, het bloed stroomde uit zijn hals, terwijl onder het publiek verscheidene vrouweu flauw vielen. Toen de temmer aan kwam loopen om de beide dieren van elkander te scheiden, was het te laat. De beer was al geworgd en lag dood op den grond. Het kostte een outzaglijke moeite de hyena van het groote lichaam, waaraan hij zich vast- gezogen had met zweep- en stokslagen te ver- wijderen en in een audere kooi te drijven. A A N 11 E S T E D IN G. Op Woensdag 3 December 1902, des voor- middags ten 11 ure, zal aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden a»nbeateed Het onderhoud van het Nederlandsch ge- deelte van het kanaal van Ter Neuzeu, met bijbehoorende werken, gedurende de jaren 1903, 1904 en 1905. (Raining 23950 per jaar.) ZEETIJDINGEN. Van 21 tot en met 23 Nov. a Van 21 tot en met 23 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 55 binnenvaartuigen op- en 58 afgeschutdoor de Westsl. 8 op- en 4 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 25 November 10.24 10.57 W oensdag 26 t, 11.24 11.50 Donderdag 27 12.18 Vrjjdag 28 0.84 12.54 Zaterdag 29 1.13 1.32 Zondag 30 K 1.49 2.5 Maandag 1 December 2.23 2.39 VAN DE VAN 3 VLAG. i NAAM. M*. Van en naar. Lading. Veer Ter Veeien i 21 Zweed. s.s. Mereddio 3079 Siiderham hout Eng. «.s. Hi ver Lagan 2272 Londen slu Itg. idem Astrologer 2580 Leith idem 22 idem Alice Taylor 2019 Amble kolen 23 idem Ann Webster 2241 Londen stukg. idem Golfer 1066 idem ledig Vieo Yrsr 1 22 Eng. s.s. Hailing 219J Londen ■tukg. 23 Duits. s.s. Juno 3921 Grangemouth )edig Vnnr Uenl i 21 Eng. s.s. Irontier Town 832 Newhaven ledig Zweed. s.s. Ferro 3591 Fineiden kopererts Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. 22 idem Middlesburgh 3293 Metbil kolen 23 idem Der went 2349 Goole stukg. idem Sea Hound 3085 Londen idem 1n Uent 21 Eng. s.s. Whimbrel 2514 Manchester stukg. Belg. 9.s. Emanuel 402 Ostende ledig Eng. s.s. Egret 3492 Liverpool stukg. 22 idem Irontier Town 832 Marcombe cement Deens. s.s. Kamma 4285 New-Castle ledig Eng. s.s. Don 2658 Goole stukg idem Faraday 2525 New-Castle idem idem Sea Gull 2762 Londen idem Duits. s.s Gefle 1754 Hamburg ledig 23 Eng. s.s. Truro 3368 Hull stukg. Duits s.s. Herzog J. Albr. 2457 New-Castle ledig Deen. sch. Phoenix 493 Leith ballast

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5