A1 g e a e i a Hiiuws- sa Admteatieblad 2eeuwjch-Vlaaad«ria, No. 4308. Dinsdagj 25 November 1902. voor 42e Jaargang. NATI0NALE MILITIE. DE W0N1NGWET. FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. AD VlBTENTlUt Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BU deze courant behoort een bijvoegsel. Zitting wan den Militienaad. NASCHRIFT. TER NEUZEN, 24 November 1902. (Wordt vervolgd). \l'!l7.EVSCHE (IIIRAVI'. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f branco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. Van 1 tot 4 regel* 0,40. Voor elken rsgol meer /9,10. Bq directe opgaaf Tan driemaai plaatsing darzclfde advertenii* wordt pr.« slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. UK to!»d na.aod»ic. Woenristf- en Vrljdaaavond. .nge.ooderJ oy Fee.tdagen, blj de Ftrma W. J. tit SSS& 1AVUK K* TT«r» Burgemeester en Welhouders der gemeente TER NEUZEN Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Militieraad in Zeeland voor de lichting van bet jaar 1903, o]> l»ins«la» den IO llecember 1003, des voormiddags te 9 uur te Hnlat in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden om uitspraak te doen omtrent alle lotelingen dezer gemeente; dat voor den Militieraad nine* verachijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of uebreken of gemis van de gevorderde lengte; dat zij, die wegens ziekte of gebreken met in stoat zijn om voor den Militieraad te verschijnen, daartan door tusschen- komst van den Bnrgemeester hnnner woonplaats inoeien kenniigevrn aan den Militieraad, onder overlegging van een ongexegelde geneesknndige verklaring vermeldende den aard van de ziekte of van het gebrek vestigen uitdrukktlijk de aandacht op van hen, die vrijstelling verlangen wegens broederdimst of op grond van te behooren tot twee of meer in hetzelfdjaar geboren breeders, dat de opgaaf van de vrijstelling bij de loting of het mleveren van de bewijsstukken hen niet ontslaat van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen op bovenvermelden dag en wijzen de lotelingen, die gebreken hebben of meenen te hebben, op hunne verplichting, voor zooveel zij daartoe in staat zijn, en onverschif/ig welk nwmmer zij hebben getrokken, om voor den Militieraad te verschijnen, teneinde geneeskundig je worden onderzocht. Ter Neuzen, den 24 November 1902. Bnrgemeester eu Wethouders voornoemd, J. A. P. GF.ILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. IV. SL O T). Alhoewel ik slechts een vluchtig overzicht geef, ben ik toch nog niet aan het einde. Vooral moet ik nog melding maken van nieuwigheden, waarmede zeer velen zullen te maken hebben. Ik heb hier in de eerste plaats het oog op de voorschriften van art. 9 der Wouiugwet. Hier vinden we n. m. bepaald Verhuurders van wouingeu, welke drie of minder ter bewoniug beslemde vertrekken hebben, zijn verplicht bij het Gemeeutebestuur, biunen den termijn door dat bestuur te bepalen, aangifte te doen van hunne naatn, hunne voornamen eu hunne a. woon b. c. d. ligging van het gebouw, aantal vertrekken der woning, aanlal bewouers met verinelding van naatn en beroep. Wordt de woning door een nieuwen huurder betrokken dan moet uieuwe aangifte geschieden Hetzelfde is het geval voor den nieuwen eigeuaar bij koop enz. Voor die aangifte moeten worden gebruikt formulieren ter secretarie te verkrijgtm, zouder dat men daarvoor een cent behoeft te betalen. 58) De reglementen aan boord van het transportschip veroorzaakten dus toevalligerwijze, dat de beide gestraften, Fortier en Marcelle, zich vlak tegen- over elkander bevonden, slechts gescheiden door de smalle gang tusscheu de hokken en de ijzeren staven die ze afsloten. Dat was een geval, dat het hoofd van de op- zichters niet had voorzien. Marcelle Hebert was de eerste der vrouwelijke veroordeelden, welke op deze wijze gestraft werd, en de gewoonte aan boord van dit schip, om ze gedurende haar straftijd af- zonderlijk op te sluiten, was hem oubekend ge- bleven. De straftijd van Marcelle Hebert zou den vol genden dag verstreken zijn. Zij zou weder naar het hok onder hare gezellinnen terugkeeren. Het was omstreeks drie uren in den namiddag, toen de commandant, deels uit een gevoel van mensche- lijkheid, deels als een maatregel van gezondheid, gebruik makende van het schoone weder, den gevangenen verlof gaf, om niet bij twintig o dextig man tegelijk, maar gezamelijk op het dek Er is slechts sprake van i,verhuurders" als iemand zijn perceel dus bijv. gratis wil afstaan, valt hij buiten de verpliehting. Hoe zal een verhuurder de vraag sub. d. gesteld steeds juist kunuen be- antwoorden Wat moet men verstaan onder een vertrek Uit de Memorie van Antwoord aan deTweede Karner blijkt reeds voldoende dat er ook hier plaats zal zijn voor zeer verschillende opvattingen. Volgens art. 151 der Grondwet kan niemand van zijn eigendom worden ontzet dan na vooraf- gaande verklaring bij eene wet, bepalende dat het algemeen belang de onteigening vordert en tegen vooraf genoten of vooraf verzekerde schadeloos- stelling, een en ander volgens de bepalingeu eener algemeene wet. Deze wet is de wet regelende de Onteigening ten Algemeene Nutte van 28 Augustus 1851 gewijzigd in 1861, 1877 en 1886.) Ook deze wet wil voor tot onteigening kan worden overgegaan het bij wet verklaarde nut der onteigening. En hierop nu maakt de Woningwet een uit- zondering van belang. Ze doet dat door aan de wet op de onteigening een serie van bepalingen toe te voegen, eu de eerste dier bepalingen vangt aan irZonder voorafgaande verklaring bij de wet, »dat het algemeen nut de onteigening vordert, ,/kan in het belang der volkshuisvesting onteige- /rning plaats hebben, 1°. ter ontruiming van „oppervlakten enz." Die er lust in heeft moet het maar eens in de wet nalezen. Ik wilde alleen op die groote nieuwigheid, ik zou bijna zeggen uitvinding wijzen. Ook moet gewezen worden op eene onteigening, die wel geen onteigening genoemd wordtmaar die er toch veel van heeft. Art. 29 zegt o. m.»De gemeenteraad is be- voegd, in het belang van stelselmatige hebouwing, vte verbieden dat gebouwen worden gebouwd of ,/herhouwd op grond, welke ingevolge een vooraf- ,/gegaan raadsbesluit in de naaste toekomst voor „den aanleg van eene straat, een gracht of plein „bestemd is." Wat ,stelselmatige bebouwing" is, wie daartoe het plan moet hebben, wat //gebouwen" zijn, wat is te verstaan onder //naaste toekomst" we vinden het in de wet niet verklaard. Men kan daaromtrent nu wel eene meening vormen op grond der wet en der beraadslagingen enz.maar er blijft toch ook bier weer alle kans op verschillende opvattiDgeu. Evenwel iets nieuws van anderen aard zal voor velen van meer belang zijn. Ik bedoel den geldelijken steun, welke kan worden verleend doorde gemeente. Volgens art. 29 kunnen door den gemeenteraad voorschotten worden verleend aan hen, die zijn te wandelen. Hij wilde ze alien de gezonde, frissche lucht laten iuademen, alien zich laten koesteren in de versterkende zonnestralen. Het tusschendeks was bijna ledig, men vond er niemand dan een paar mannen, die gestraft wareu. Drie of vier woestelingen, die men niet veilig los kou laten, een krankzinnige eu Fortier in zijn ijzers aan bakboord. Marcelle Hebert in haar hok aan stuurboord. Het geluid van naderende voetstappen verbrak de diepe stilte, Fortier lichtte het hoofd op en oDtwaarde Robin, die langzaam de trap afdaalde. Benedeu gekomen, hield de opzichter een oogen- blik stil, hij zag voorzichtig om zich heeu en kwam slechts aarzelend en stap voor stap naderbij. Weldra scheen hij zich gerust te stellen. Er was niemand, die hem kon bespieden, al zijn onderhoorige wachters en opzichters waren boven aan dek om de gevangenen te bewakeu. De ge- strafte mannen sliepen in bun hok. De luiken van de afdeeling der vrouwen waren van onder tot boven gesloten. Overal heerschte eeuzaamheid en stilte. Zonder het geschuifel der voetstappen op het dek en den klank der pratende stemmen, die zich van boven lieten vernemen, had men kunnen meenen op een schip te zijn, dat door zijn bemanning was verlaten. Nog eens wierp Robin een blik om zich heen, aangeschreven (volgens art. 14) om verbeteringen aan te brengen. Die voorschotten kunnen echter alleen worden tegen reutevergoeding feitelijk is het niet anders dan eene geldleening en met hjpothecair verband op het te verbeteren perceel terwijl verder is bepaald, dat het geld in hoogstens 20 jaar moet ziju teruggeven. Waarom nu alleen hypotheek op dat perceel mag worden ge- nomen is niet duidelijk, Het zal toch voor de gemeente maar de vraag zijn een waarborg voor de terugbetaling te hebben. De gemeente treedt dus in dergelijk geval als geldschietster op. De Gemeenteraad zal het bedrag der rente be palen en zal natuurlijk al zoodanige voorwaarden tunnen stellen als hij zal dienstig oordeelen. Oorspronkelijk was in de wet voorgesteld aan de gemeente te dier zake boven andere bypotheken voorrang te geven. Daarvoor was iets te zeggen omdat het perceel door de verbetering in waarde vermeerdert. Maar de Tweede Kamer had er geen vrede mee. De hypotheek zal nu rang nemen na bestaande bypotheken en daarom zal in vele gevalleu de Gemeenteraad wel niet genegen zijn het voorscbot te doen. De bepaling is nu, zeide de Minister, vrijwel tot een doode letter gemaakt. Maar daarom had ten eerste nu zeker in de wet moeten zijn bepaald, dat de Gemeenteraad zich ook tevreden kan stellen met eerste hypotheek op andere perceelen en ten tweede had nu moeten zijn voorgeschreven, dat de Gemeenteraad be- voegdbeid had bestaande bypotheken af te lossen om dan opnieuw voor het gezamelijk bedrag dier en der kosten van verbetering hypo thecate inschrijving te nemen. Het bezwaar dat er dan soms veel geld zou kunnen noodig zijn, zou voor de gemeente zelf niet van overwegend belang zijn, omdat zij tot voorschreven doel volgens art. 33 voorschotten kan krijgen van het Rijk. Die voorschotten moeten worden toegestaau door de Koningin. Eu gelukkig weer eene commissie er wordt een college ingesteld dat de aanvragen om voorschotten en bijdragen onderzoekt, toezicht houdt op het richtig gebruik daarvau enz. Een college dus, althans zoo begrijp ik het, ter controleering van den Gemeenteraad. De wet bevat overigens nog meer bepalingen o. a. over uitbreiding van bebouwde kommen en over geldelijke uitkeeringen aan vereenigingen, vennootschappen en stichtingen uitsluitend in het belang der volkshuisvesting werkzaam. Dat men daar vennootschappen heeft onder gebracht, is nog al zonderling. Vennootschappen (maatschappen) toch zijn door de wet erkende en geregelde vereenigingen tot het verdienen van geld hoe meer hoe liever Datuurlijk. toen richtte hij snel zijn schreden naar bet kleine hok, waarin Marcelle Hebert was opgesloteu. Hij riep haar eu begon haar over Fortier te Barren. Fortier die dit hoorde, richtte zich plotseling op langs de tralies en begon als een leeuw te brullen Hij bukte zich, greep het hangslot, dat de ijzeren staaf aan den ring om zijn enkels verbond wrong het met wanhopige inspanning van alle kracbten los en mikte met dit eenige wapen, dat hij zich verschaffen kon, door de tralies heen naar het hoofd van Robin. Ondanks ziju drift had hij juist getroffen. Het ijzeren hangslot vloog niet alleen tusschen de tralies van zijn eigen hok door, maar raakte ook geen der staven van het tegenoverliggende en kwam met een doffen smak tegen het voorhoofd van Robin. De schok scheen hem eerst te verdooven. Hij werd bleek en sloot de oogen. Een oogwenk was het, alsof hij zijn bewustzijn zou verliezen, maar hij herstelde zich spoedig. Plotseling viel ziju oog op de gestalte van den woedenden Fortier, die van zijn ijzers ontslagen, wanhopige pogingen aanwendde om zijn hok te openen. Hij zag het hangslot, dat aan zijne voeten was neergevallen en begreep, wie hem dit naar het hoofd geslingerd had. Onwillekeurig greep hij naar de revolver en ijlde op het hok van Fortier toe, die achter Hiermede wensch ik dit overzicht te eindigen. De woningwet is zeker goed bedoeldmaar dat deze wet, zooals ze is opgesteld, zelfs bij eerlijke toepassing, zal blijken, althans grooten- deels, eene mislukte proef te zijn daarvan houd ik mij voorloopig overtuigd. Misschien is dat ook maar het beste, omdat we dan kans hebben een betere wet te krijgen, die zekerder en op eenvoudiger wijze tot het beoogde doel kan brengen. Ofschoon de Nederlandsche wetgevende machine is ontzettend langzaam, zooals ieder weet. Maar dan toch liever geen wet, dan eene die haar doel niet kan bereiken of dat doel voorbij streeft. Vooral, wat men noemt, sociale wetten dienen door eenvoud en duidelijkheid uit te blinken. En, zooals we zagen, kan de Woningwet daarop in geenendeele aanspraak maken. Ter Neuzen, 15 November 1902. VAN DER MOER. Ik zie dat ik verzuimd heb melding te maken van art. 5, dat aan Burgemeester en Wethouders eene macht geeft, welke wel reeds in sommige Bouwverordeningen voorkomt, maar die daarom, sommige gevallen, niet minder bedeukelijk is dit te meer nu eene wet die macht verleent. Het artikel zegt o. a. z/Het is verboden zonder schriftelijke vergunaing //van Burgemeester en Wethouders: »a. een gebouw op te richten of geheel of „voor een gedeelte te vernieuwen. „b. krachtens enzoovoorts." Dat ook hierover weer tal van geschillen kunnen ontstaan is duidelijk. Wat bijv. is een gebouw, wat is gedeeltelijk vernieuwen Om welke reden mogen B. en W. de ver- gunning weigereu Dit vinden we alleen bepaald voor gemeenten, waar reeds voorschriften voor gebouwen bestaan. Daar mag de vergunning alleen worden geweigerd, indien aan die voorschriften niet worde voldaan. Er is echter beroep op den Gemeenteraad mogelijkmaar het kan lang duren voor op dat beroep wordt beslist, want de Gemeenteraad zal zelf bij verordening den termijn bepalen. Intusschen kan men echter reeds groote schade hebben geleden. Juist hier was er alle reden om zoowel Burg, en Weth. als den Gemeenteraad aan cen wettelijken termijn te binden. v. d. M. Wegens ingevallen dooiweder is het vervoer op de bij de provincie in ouderhoud zijnde wegeu beperkt met ingang van middernacht van 24 op 25 November. Nadat de heer H. te Hulst door den kan- tonrechter te Ter Neuzen, ter zake van het niet de ijzeren staven, met de armen over de borst gekruist, kalm den opzichter afwachtte. Help Help gilde Marcelle Hubert. Op hetzelfde oogenblik daalden de veroordeelden wier wandeltijd verstreken was, de trap af, oih zich weder naar de hokken te begeven. De beide opzichters aan bet hoofd der lange rij gevangenen ontwaarden hun chef met de re volver in de hand, gereed om vuur te geven. Meenende dat hrj in levensgevaar verkeerde, haasten zij zich hem bij te staan. Zij redden Fortier het leven. Door tusschen de beide mannen in te stormen, verhinderden zij Robin het schot te lossen. De veroordeelden, niet wetende, wat er gaande was, (jlden de nauwe gang in, opge- drongen door de achteraankomende nieuwsgierigen en meer dan 50 lichamen scheiden Robin plotse ling van zijn vijand. Komaan, wat beteekent dat geweld vroeg de eerste luitenaut nogmaals, zich dezen keer tot den hoofdopzichter Robin wendeude. Maar ook Robin aarzelde met zijn antwoord. Hij had een oogenblik tijd noodig om zich te herstellen. Hij wist, dat hij zelf zich aau een overtreding had schuldig gemaakt. Hij kon de waarheid, de geheele waarheid niet vertellen. Hij begon te spreken, stotterend en onsamenhangend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1