f i Geinengde berichten. ralegrafischtf bsricmen. Landbouwberichten. II RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. Kantongerecht te Ter Neuzen. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. gebrek aan werkvolk nog niet hebben kunnen uitdoen. Men vertelt van een die nog 14 ge- meten in den grond heeft en 22 November is de tijd tot levering aan de fabrieken uit. Sas van Gent. Alhier is Donderdagmorgen het jongste kind van den arbeider L. L., een driejarig rneisje, aan nona gestorven. Sedert de vorige week Vrijdag had het geslapen zonder walcker te worden. Des avonds van denzelfden dag overleed het oudste kind van dat huisgezin, een twaalfjarig meisje, aan een slepende ziekte. Koewacht. Zooals wij reeds meldden, is hier eene feeslcommissie gevormd om het 25jarig burgemeesterschap van den heer C. Dierick op waardige wijze te vieren. Deze week hield de coimnissie hare eerste vergadering ten huize van den heer E. de Vleeschauwer alhier. Tot voor- zitter der commissie werd gekozen de heer E. Piasschaert, wethouder, tot onder-voorzitter de heer Jac. Pieters, oudste raadslid, tot secretaris de heer A. Geerards, hoofd der school en tot penning- meester de heer Jac. de Theije bestuurslid van de wielrijdersvereeniging Excelsior." Besloten werd het feest te vieren op den dag, waarop de heer Diericfc vodr 25 jaar hier ais burgemeester geinstalleerd is, zijnde 7 Januari a. s. Men kwatn overeen den geachten burgervader bij die gelegenheid een prachtig geschenk aan te bieden. Om alle gemeentenaren in staat te stellen naar vermogen bij te dragen in dit algemeen geschenk zullen eenige heeren met een lijst en een beurs bij alle ingezetenen roudtaau. Alle, giften, hoe klein ook, zullen dankbaar aanvaard worden. 's Gravenhage, 21 Nov. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de Indische Begrooting is gesloten, na replieken, waarbij de heer Van Vlijmen heftig protesteerde tegen den heer Van Kol's slechte gewooute om lage insinuation en beschuldigingeu jegens fcamerleden te uiten. De Voorzitter riep den spreker tot de orde, doch de heer Van Vlijmen hield vol dat de heer Van Kol geinsinueerd had, toen hij beweerde dat de heer Cretner het gouvernement en de regeering de hand boven het hoofd hield, omdat hij bang is voor onthullingen in Deli. De Minister van Kolonieu weigerde antwoord op de vraag wat de oorzaak is van den Atjeh-oorlog, omdat hij niet wil meewerken aan een onvruchtbaar debat over de al of niet rechtvaardigheid van den oorlog. In de zitting van 21 Nov. zijn de volgende vonnissen uitgesproken J. A. P., oud 16 j., bakker te St. Jansteen, is wegens mishaudeling veroordeeld tot eene maand gevaDgemsstraf. A. A. v. B., oud 22 j., landbouwer te St. Jan steen, is wegens mishaudeling veroord. tot 14 dagen gevang. w P. d'H., oud 29 j scjtipper te Graauw (Paal), is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. S. P. v. d. H., oud 22 j., metselaar" te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot eene maand gevang. e E. E., oud 22 j., slager te Hontenisse (Tasch- dijk), is wegens diefstal veroord, tot f 10 boete of 10 dagen hecht. C. J. L., oud 21 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens mishandeling vrijgesprokeu. M. J. v. B., oud 40 j., koopman te Zaamslag, is wegens beleediging veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. J. v. L., oud 22 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 6 weken gevang. Het gerechtsbof te's Gravenhage deed giste- ren uitspraak in de zaak van F. D. en M. 1)., metselaarsknechts te Zaamslag, die door de recht- bauk te Middelhurg wegens mishandeling waren veroordeeld tot 3 maauden en 14 dagen gevange- nisstraf, en die van dit vounis in hooker beroep waren gekoinen, en veroordeelde hen tot 6 maauden gevangenisstraf. Zitting van 21 November 1902, Veroordeeld. zijn: J. W. <1. R., W. J.iJ. R., J. v. L.. alien bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake van het loopen over den spoorweg zonder vergunningieder tot eene boete van 1, subsidiair 1 dag hechtenis voor elke boete. W. d. V schippersknecht, zwervende, terr zake van het verwekken van rumoer Waafdo'or de nachtrusj kan worden ver-toordlot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. B. d. B., arbeider te Sas van Gent, tbr zake van le. openbare dronkenschap en 2" het verwekken van nachtrumoer tot 2 boeten, elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. F. B., winkelier te Caprijke, ter zake van het rijden met een velicopfede zonder bel ot signaalhoorn op den openbaien wegtot eene boete van 0,50, subs. ,1 dag hecht. A. H., deurwaarder te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een velocipede over een voor voetgangera beslemden weg tot eene boete van /O,oli, subs. 1 dag hecht. C. L. S,, werkman, E T., werkman, J. C. F., werkman, E. F werkman, alien te WeStdorpe, R. D tapster te Sas van Gent, J. v. d. B pakhuisknecht te Axel, ter zakg van overtreding der leerplichtwetieder tot eene b- O'e van 1, subs. 1 dag hecht. F. D., landbouwer, P. C., arbeider, beiden te Axel, ter zake als voren ieder tot eene botlte van*/ 2, subs. 1 dag hecht. P. M. d. R., W. M. J. P., zonder beroep te Ter Neuzen, tar zake van strooperij, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. F. P. P., E. G., L. B. VaH., L. P., L. A. F. P., arbeidsters, alien te Philippine, ter zake ais voren ieder tot eene boete ■van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. M., N. Z., zonder beroep aldaar, ter zake als voren tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. B fabrieksknecht te Sas van Gent, ter zake van het niet binnen drie dagen na de bevalling zijner vrouw bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aangifte doen van de geboorte van een kindtot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. W. v. d. B., winkelier te Axel, ter zake van visscherij- overtreding; tot eene boete van C,50, subs. 1 dag hecht. J. K., landbouwer te Axel, ter zake van overtreding der Jachtwet; tot eene boete van f I, subs, i dag hecht. E. d. Zdienstknecht te Hoek. ter zake als vorentot 2 boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete met verbeurdverklaring en vernietiging van het geweer. C. L. d. P., werkman, P. v. K., werkman, J. G. V., smidsknecht, J. F. v. R., postbesteller, alien te Ter Neuzen, E. W., arbeider, A. K, bargeschipper, C. E. B., timmerman, alien te Sas van Gent, J. M. v. d. H., metselaar te Othepe, J. B F arbeider te Clinge, ter zake van openbare dronken schap; ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. D. C. d. R., bootwerker, C. A. V.. werkman. H. K., voermansknecht, J. J. D., schippersknecht, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. J. J. d. L., arbeider te Sas van Gent, P A. H., arbeider te Westdorpe, H. A. B., schippersknecht te Philippine, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 3, subs 3 dagen hecht, M. A. D, zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren driemaal gepleegdtot 3 boeten van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. J. G. H., ver'aten huisvrouw van P. d. W„ zonder woon- plaat», ter zake van openbare dronkenschap bij eerste her- balingtot eene boete van 3. subs. 8 dagen hecht. P. D. A., arbeider te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van 5, subs. 2 dagen hecht. A. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij derde herhaling; tot hecht. van drie weken. Vrijgesprokeu t J. A d. K., arbeider te Axel, ter zake van strooperij. M. d. B.. winkelierster te Philippine, ter zake van over treding der Drankwet. VERGADERING van het Hoofdbestuur, gehouden den 6den November 1902 te Middelhurg. Tegenwoordig alle leden. Uitgenoodigd ter bij woning der vergade ring de Directeur van bet Rijksiand- bouwproefstation te Goes, de Rijksland- bouwleeraar in Zeeland, de Rijkstuin- bouwleeraar in Zeeland enNoord-Brabant en de Zuivelconsulent der Maatschappij. De voorzitter opent de vergadering. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn vastgesteld, doet de voorzitter namens bet uitvoerend deel het voorstel de vergaderingen van bet hoofdbestuur voortaan in 't openbaar te bouden en daarbij behalve de leden der Maatschappij ook toe te laten vertegenwoordigers van de pers en belangstellenden. Dit voorstel vindt algemeen bijval, bet zal aan de afdeelingen worden medegedeeld en daaromtrent zal in de voorjaarsvergadering eene beslissing worden genomen. De algemeene vergadering en de afdeelings- tentoonstelling worden in J 903 gehouden te Goes. Uit den staat van vermoedelijke ontvangsten en uitgaven blijkt, dat de rekening over dit jaar, waarschijnlijk zal sluiten met een nadeelig slot van pi. m. f 5,De begrooting voor 't volgend jaar wordt daarna in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 10101,20 met een post van onvoorziene uitgaven groot 170,715 vastgesteld. De heer G. A. Yorsterman van Oyen wordt met algemeene stemmen berkozen als algemeene secretaris de heer Mr. P. C. J. Hennequin met een gelijk aantal stemmen tot afgevaardigde naar het N. L. C, Beide nemen die betrek- kingen aan onder dankzegging voor bet in hen gestelde vertrouwen. Op voorstel van den heer M. Kostense wordt b.esloten bij de volgende tentoonstellingen die van werktuigen onjniddellijk te openen na de algemeene vergadering. In alle afdeelingen, behalve in Zierikzee, zullen cursussen geopend worden in paarden- kemjisin genoemde' afdeeling hebben zich daarvoor geene d&slnemers aangeboden. Mededeeling wordt gedaan, dat de jaarlijksehe provinciale subsidie voor de paardenfokkerij gebracbt is van 2350 op 3550 en van de zienswijze der afdeelingen over de bekroning. der fokbengstep. Aan de afdeelingen is uit de subsidie ter bevordering der varkensfokkerij eene som toege- staan van 20,— ieder, voor de toepassing van bet serum Lofenz tegen de vlekziekte onrler de varkens In de afdeeling Hulst vindt het fokken van 5 orkshire varkens grooten bijval, minder in de afdeeling Oostburg. Proeven met bet serum Lorenz zullen in verscbeipene afdeelingen worden genomen. Hoefsmidscursussen zullen geopend worden in de afdeelingen Walcheren, Oostburg en Hulst. Het examen ter verkrijging van een diploma als hoefsmid zal zoo mogelijk afgenomen worden door de vorige commissie in bet jaar 1904. Het aantal wintercursussen' in landbouwkunde in Zeeland bedraagt 28. Voor de nieuw opge- ricbte cursussen worden eommissien van toezicht benoemd. Op voorstel van deu zuivelconsulent zullen in iedere afdeeling een drietal personen worden uitgenoodigd om hem behulpzaam te zijn bij een onderzoek naar de kosten van boterproductie per liter melk, wanneer de bereiding niet fabriek- matig plaats heeft. Mededeeling geschiedt, dat de Maatschappij is aangenomen als lid van de Ned. Kamer van Koophandel te Londen dat de heer T. J. Voorbeijtel is bestendigd als lid van de commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland dat de heer F. P. Polderdijk als zoodanig is benoemd. Aan het bestuur der Maatschappij is gezonden een ontwerp van wet op de landbouwvertegen- woordiging met eene memorie van toelichting, waaromtrent Ged. Staten namens den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid hun advies vragen, te geven binnen 14 dagen. Naar aan leiding van een schrijven daarover in een der dagbladen meent de voorzitter hierover te moeten mededeelen, dat daarvan slechts een exemplaar is toegezonden, dat de korte termijn, die gesteld werd, den aard der gedachte behandeling duidelijk aanwees dat omtrent den inhoud en de strekking van dit ontwerp dan ook geen enkel woord gewisseld is in de pers dat daarom deze toe- zending met verzoek om advies beschouwd is, als te zijn van vertrouwelijken aard, waaromtrent aan de afdeelingen gesteld de termijn ware voldoende geweest zonder gevaar voor onge- wenschte openbaarbeid geene mededeeling kon geschieden. Alleen kan bij dienaangaande hier dat het eventueel aannemen van dit ontwerp alle maatschappijen van landbouw zal overbodig maken. Aangaande de uitnoodiging der Hollandscne Maatschappij van Landbouw tot bijwoning eener vergadering, waar gehandeld zal worden over het schenken van fokvee aan de Boeren van Zuid-Afrika, deelt de heer Van Weel mede, dat hjj de Maatschappij daar heett Vertegen- woordigd, doch dat hij weinig verwachting heeft van die onderneming, aangezien elk stuk vee aan vracht alleen f 120 kost, nog daargelaten, of het vee tegen de vermoeienissen van de reis en het hooglandsklimaat aldaar bestand zal zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, dat onze Maatschappij geen heil in deze zaak ziende zich van verdere medewerking zal onthouden. De directeur van hetRijkslandbouwproefstation te Goes brengt zijn dank aan de medewerking van het hoofdbestuur om te geraken tot uniforme aanbestedingsvoorwaarden voor meststoffen en voedermiddelen, waaromtrent de voorzitter op- merkt, dat die dankbetuiging aan den directeur gericht mag worden voor 'tgeen hij in dezen heeft gedaan en aan den algemeenen secretaris der Maatschappij. Eindelijk wordt medegedeeld, dat door Ged. Staten vergunning is verleend in de afdeeling Tholen, behoudeiis op enkele wegen, die daarvoor ongeschikt zijn, met twee gekoppelde wagens te rijden. Na eene korte pauze wordt de suikerquaestie aan de orde gesteld. Na eene duidelijke uiteen- zetting van dit vraagstuk door den voorzitter, waarin hij zich nagenoeg geheel aansloot bij de zienswijze van den hoogleeraar D'Aulnis. stelde hij namens het uitvoerend deel voor, een adres te riehten tot de hooge regeering en daarin te vermelden de waarde van bet verbouwen van beetwortels voor de landbouwers, de veldarbeiders en de schipperij, met heenwijzing tevens naar de ver- andering, die de cultuur reeds heeft ondergaan ver'volgens wijzende op de onzekerheid van de toekoinst der suikerindustrie, de Regeering te verzoeken de kansen op behoud eener productie van natuurlijken omvang te bevorderen a. door bet consumptiegebied uit te breiden door eene aanz'ienlrjke verlaging van den accijns, en verder b. zoo noodig, zoodanige maatregelen te be- ramen, dat de beetwortelcillttiur zoowel voor den landbouwer als voor de industrie loonend blijftl Tegen de bescbouwingen van den voorzitter opponeerden de heeren Collot d'Escury en Fruij- tier, die even als.de Rijkslandbotiwleeraar in deze provincie een surtaxe, Zooals de Brusselsche conventie die toelaat, voor het behoud der bietencultuur onmisbaar achtten. De beer Collot stelde voor omtrent deze qnaestie geen adres tot de Regeering te riehten. Na repliek en dupliek staakten de stemmen. over bet voorstel van het uitvoerend deel om bedoeld adres in te zenden en daar eene tweede stemming wel geen ander resultaat zoude leveren, werd bet voorstel beschouwd verworpen te zijn. De voorzitter noodig achtende aan de Regee ring kenbaar te maken, waarom van eene Maat schappij in eene provincie, die zoo nauw bij de bietencultuur betrokken is, geen adres in zake de suikerquaestie uitging, deelde mede, dat het plan bestond de Regeering in het kort met den loop dezer bespreking in kennis te stellen en beloofde op verzoek van den beer Collot d'Escury, dat alle leden van het hoofdbestuur en de afdeelingsbesturen daarvan een afdruk zouden ontvangen. Nadat bij de rond vraag de heer Zuidweg de medewerking gevraagd had van het hoofdbe stuur, teneinde bij Gedeputeerde Staten aan te dringen op herstel van den steiger te Wolfaarts- dijk werd de vergadering met de gewone plicht- plegingen gesloten. Mr P. C. J. Hen.vequin, Voorzitter. G. A. VoRSTERMAN van Oyen, Secretaris Aaar gemeld wordt zijn door een weldadige hand bij den Minister van Binneulandsche Zaken de gelden gestort, benoodigd om 17 nog op St. Helena verloevende krijgsgevangenen, alien Neder- landem, van daar naar het vaderland terug te voeren. Donderdagnacht heeft in het Lange Voorhout te s Graveuhage een juffrouw zich met een revolver voor t hoofd geschoten, nadat zij te voren een heet, van wien zij aan de deur van haar pension had abcheid genomen, met een revolverschot in den rug had getroffen. Beiden zijn opgenomen in het Ziekenhuis. De toestand van de^juffrouw, die vroeger een pension hield in de Sweelinckstraat is bedenkelijk, die van den man is gunstig. De heer is hoofdambtenaar aan een der depar- tementen en voorzitter van een kuDslgenootschap aldaar. Naar beweerd wordt, had hij zich, op haar verzoek, naar t pension der juffrouw begeven ter afdoening van een geldelijke regeling. Men schrijft De ervaring leert, dat er enkele eenvoudige, kostelooze middelen zijn om warm te worden of te blijven. Den bloedsomloop in de voeten kan men her- stellen, en Haardoor dus een gevoel van warmte opwekken, door eenige malen achtereen op de teenen te gaan staan in bed kan men dit bereiken door de voeten uit t(e strekken en in te trekken tot men er rnoe van is Een stuk karton in de schoenen draagt ook bij tot behoud van warmte. Papier tusscheu deketts verhoogt de uitwerking van de bedekking belangrijk. Eu voor wie er tegen kan behandeling van het geheele lichaam 's morgens met koud water. Zondagavond is de laatste tram van Wiu- schoten naar Finsterwold te Beersterhoogen ont- spoord. Een personeuwagen is omgekanteld en in eene sloot terecht gekomen. De passagiers kregen geen letsel. IJ !S. In de Zuiderzee loopt het grondijs; zeer spoedig zal de vaart gestremd zijn. Uit Texel - De haven zit zoo vol ijs, dat geen zeilvaartuig er meer door kon komen. De Ada van Holland onderhoudt met moeite de gemeenschap en is met een dichte ijskorst overdekt. De haven van Maiden is door het ijs geheel afgesloten. Met spoed moest eene vaste bezetting naar het fort Pampus gebracht worden. De stoomboot van het fort kon op den terugtocht de haven niet meer biunenkomen en moest over Amsterdam en Weesp naar Muiden. Door den buitengewoon lagen waterslind 1 M. A. P.) en de felle vorst is de stoom- bootdienst tusschen Genemuiden en Zwolle ge- staakt. Ook de overtocbt over het veer te Genemuiden is voor rij- en voertuigen gestremd. Tengevolge van de felle vorst is de scheepvaart op de Drentsche Hoofdvaart en andere kanalen in Drente gestremd. Ook de stoombootdienst van AsseD op Zwolle is gestaakt. Uit Heerenveen wordt gemeld De vorst heeft de scheepvaart naar de Friesche venen gestremd Lit Enkhuizen Langs de kust der Zuiderzee vertoont zich reeds drijfijs. Uit Monnikendam s Zoover het oog reikt is alles ijs, vermoedelbk is echter de Gouwzee nog open. Alle verkeer met het eiland Marken is afge- sneden. .tit; In de haven te Monnikendam loopt men zfelfs onder de brug door, alsof het weken gevroren heeft, en dat in 2 dagen Eergisteren is buiten Dover, in stormachtig weer, de ,/reddingsbol" van kapitein Donvig be- proefd. De toestel, een groote bol, zoo gecon- strueerd dat de golven er geen vat op hebben, en niet in den luchtkoker doordringen, hield zijqh uitstekend de uitvinder en twee man, die er lrf waren gegaan, heschen een zeil en keerden zoo naar de haven terng. De Berlijnsche huur.-automobielen, waarmede een ondernemer drie jaren lang proeven heeft genomen, zijn thans voor goed op stal gezet, omdat ze, in vergelijking met huurrijtuigen die door paarden getrokken worden, niet rendeeren. De slijtage van de gummi-banden, allerlei her- stellingen, de gewone bedrijfskosten enz. vorderden voortdurend zulke hooge uitgaven, dat de man het niet vol kon houden. De automobiel zal dus voorloopig wel een weelde-artikel blijven. Tegelijkertijd wordt gemeld dat te BerlijD, kort: na elkaar, drie automobiel-ondernemingen na een verlies van millioenen hebben moeten liquideeren, In heel Europa vrij hevige kou. In Bo- hemen en Galicie heeft de thermometer zelfs 10 graden Celsius onder het nulpunt gestaan. In I rankrijk en in de Alpen is Veel sneeuw gevallen. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6