A 1 g e m e o n Nieuws- en Ad?erteatieblad voor Zeeuwsch-VUaaderen. No. 4307. Zaterdaa: 22 November 1902. 42® Jaargang. DE W0NINGWET. (iemengde berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TnTn'R,S'i':ij3 ~nHj-A.XD. hi. De Koning van Belgie. Chamberlain en de generaals. De Krijgswet in den lfrijstaat. De spoorwegen in Zuid-Afrika. Tegen de anarchisten. TER IlDXIISfill COURAIfF. Pel drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTlNTlIiS: Van 1 tot 4 regelz 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf ran driemaal plaatsing derxelfds advertentic wordt da pr^js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. »l« bl»ri Tenthljat Jlianilsg-, Woenndag- en VrlJ(l»gaTO«t. attgetniiderd op Feentdagen, bij de Fbma P. J. VAM *m T«i Se«.e». Ofschoon het Dagelijksch bestuur der gemeente (volgens art. 16) niet alleen kan, maar zelfs tot plicht heeft te letten op den toestand der womngen en overbevolking daarvan, is toch het oppertoezicht opgedragen aan de Gezondheidscommissie (in het leven geroepen volgens art. 2 der Gezondsheidswet.) Art. 11 der Woningwet draagt aan de Gezond heidscommissie opom bij een met reden »om- kleed" ad vies het gemeentebestuur de woningen aan te wijzen a. die wegens niet-inachtneming van de voor- schriften of uit anderen hoofde (men lette vooral op deze woorden, omdat daardoor de door de verordening gestelde grenzen vrijwel vervallen) ongeschikt ter bewoning zijn, met bijvoegiug van eene omschrijving van noodzakelijke verbeteringen, indien de commissie van oordeel is, dat de womng nog in bewooubaren staat kan worden gebracht b. waarbij, ofschoon zij niet ter bewoning ongeschikt zijn, het aanbrengen van bepaaldelijk aangeduide verbeteringen noodzakelijk is c. waarin meer personen zijn gehuisvest dan volgens verordening geoorloofd is. Maar niet alleen Burg, en Wethouders en de Gezondheidscommissie kunnen toezien en waken ook iedere groep van minstens drie meerderjange inqezetenen heeft wat te vertellen. Deze kunnen toch, volgens art. 12, bij het gemeentebestuur een bezwaarschrift ludieuen be- treffende woningen, welke, blijkens persoonlijk onderzoek (het mogen dus niet eenvoudig losse praatjes zijn) hetzij door niet-inachtneming der voorschriften, hetzij uit anderen hoofde (ook hier verdienen deze woorden alle aandacht) ongeschikt tot bewoning zijn, verbetering noodig hebben of overbevolkt ziin. Zelfs kan ieder hoofd van een geztn of een afzonderlijk levend per soon zulk een bezwaar schrift indienen betreffende de door hem bewoonde woning. En daarmede is voor sommige gevallen een prachtige gelegenheid geopend voor buurders om noodzakelijke verbeteringen te verknjgen, waartoe een woningeigenaar niet vrijwilhg wil overgaan. Burgemeester en Wethouders moeten evenwel in ieder geval de zaak onderzoeken en zullen daartoe ook onverwijld, zegt art. 12 het advies van de Gezondheidscommissie inwinnen. Wanneer men nu bedenkt (men zie daarover het artikel van den heer D. Buyze in de n" van 4 en 9 October 1.1.) dat er behalve Gezondheids- commissien nog zijn Inspecteurs en Hoofd-Inspec- teurs van de volksgezondheid en een centrale gezondheidsraaad, wier werkkring is aangegeven in art. 1 der gezondheidswet dan moet men wel tot het besluit komen dat Nederland binnen een jaar of tien zal uitblinken boven andere landen wat de huisvesting der ingezetenen betreft. Ingeval het volgens art. 11 of 12 ingewonnen advies der Gezondheidscommissie strekt tot on- bewoonbaarverklaring dan moeten, volgens art. 13, Burgemeester en Wethouders daarover den Ge- meenteraad doen beslissen. Zijn behalve in evengemeld geval Burge meester en Wethouders van oordeel dat verbete ringen bepaald noodzakelijk zijn, dan wordt eene aanschrijving gericht tot den belanghebbende (in den regel de eigenaar) om de noodig geoordeelde verbeteringen aantebrengen of wel, zoo hij dat wil, de woning te ontruimen of te doen ontruimen alles binnen den termijn door B. en W. te stellen. Van die aanschrijving geven B. en W. ook kennis aan de hypothecate schuldeischers Aldus vinden we bepaald in art. 14. Burgemeester en Wethouders behoeven even wel niet te wachten op eene aanwijzing door de Gezondheidscommissie of een bezwaarschrift, vol gens art. 12. Zij kunnen ook geheel zelfstandig aanschrijvingen doen, doch ze moeten altijd vooraf het advies der Gezondheidscommissie inwinnen (art. IB). Wat een omslag 1 Wat betreft de kennisgeving aan den hypo- thecairen schuldeisclier dat is inderdaad een roerende zorg van diens belangen. En dat was dan nog niet eens door de regeering voorgesteld maar is bij amendement in de wet opgeuomen. De regeering was zeker van oordeel dat zoo'n schuld- eischer toch zelf maar moet weteu op welke panden hij hypotheek neemt. Daarvoor is veel te zeggen. Daarom wordt er vermoedelijk overigens in de wet heelemaal niet van den hypothecairen schuld- eischer gewag gemaakt. Een perceel zou dus kunnen zijn afge- broken voor zoo'n schuldeischer er iets van wist want wordt direct tot onbewoonbaarverklaring besloten, dan krijgt hij geen kennisgeving. Is een woning ongeschikt ter bewoning en kan zij niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat worden gebracht of wordt niet voldaan aan de aanschrijving tot het aan brengen van noodzakelijke verbeteringen, dan moet, volgens art. 18, de woning onbewoonbaar worden verklaard. En tegelijk daarwee geeft de Gemeenteraad last tot ontruiming binnen een bepaalden tijd, welke evenwel steeds door den Gemeenteraad kan worden verlengd. Maar is eenmaal de termijn teneiude en is niet tot verlenging daarvan besloten, dan moeten de bewoners er uit en wordt het huis gesloten. De ontruiming en sluiting geschieden op ver- toon van den daartoe strekkenden last in tegen- woordigheid, hetzij van den Kantonrechter, hetzij van den Burgemeester of een Wethouder, hetzij van een Commissaris van politie, (art. 21.) Is zoo'n onbewoonbaar verklaard perceel ge- vaarlijk of hinderlijk voor de bewoning van andere woningen dan kan het worden afgebroken (art. 22) en zal de afbraak publiek worden verkocht (art 24). De opbrengst wordt, na aftrek van de kosten van het afbreken en van den verkoop, ter hand gesteld aan den daarop rechthebbende en ofschoon de kosten van ontruiming en sluiting ten laste der gemeente komen, zal het overschot in den regel wel weinig of niets bedragen. En dan valt het gordijn en het stuk is uit. Het spreekt van zelf want al onze wetten van de laatste jaren geven van den dag van hare geboorte af aanleiding tot allerlei moeilijk op te lossen, soms wel onoplosbare vragen en zeer uiteenloopende opvattingen het spreekt dus van zelf dat ook bij de toepassing der Woningwet talrijke moeilijkheden zullen rijzen. Tal van formaliteiten, vrijstellingen, hooger beroep, opheffing van besluiten, allerlei termijnen voor dit en voor dat enzoovoorts maken het, oppervlakkig beschouwd, nog al onschuldig uit- ziende woningwetje tot een ingewikkeld samenstel, waarmede veel knappere koppen dan waaruit vele gemeenbesturen en gezondheidscommissien bestaan, zullen te kampen hebben. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk dat de vader der wet, die voorzitler is der Haagsche Gezond heidscommissie verschillende knoopen eenvoudig zal hebben door te hakken. (Slot volgtj. v. d. M. Brussel, 20 November. Een commissie uit de Kamer is hedenochtend naar het paleis gegaan om den Koning geluk te wenschen, dat hij Zaterdag aan den aanslag op zijn leven ontsnapt was. De Koning antwoordde met een toespraak die opzien zal wekken in den lande. Het is een troebele tijd zeide de Koning waarin wij leven. Er zijn volksleiders die de orde willen verstoren welke een waarborg is voor alle pu- blieke vrijheden. Buiten de orde staat slechts de bandeloosheid, die onvermijdelijk voert tot des- potisme. Op hun weg vinden de volksmenners eerst de staatshoofden. Kunnen zij die niet treffen, dan vallen zij hun vrouwen aan, gelijk in de afschuwelijke misdaad van Geneve geschied is. Valt ook dat hun niet gemakkelijk, dan leggen zij het aan op de Ministers, zooals Canovas, en bij gebreke van Ministers laten zij de huizen der or.s burgers in de lucht vliegen. Zij willen schrik aanjagen, maar dat zal hun Diet gelukken, en al velden zij een man van gewicht, aan het hoofd van een staat staande, deze zou dadelijk vervangen worden. Hun aanslagen geschieden niet altijd door revolverschoten, niet enkel met wapens en helsche machines, soms gebruiken zij het papier, dat immers zoo geduldig is. Wat mijzelf betreft, ik sta aan den avond van mijn leven niemaud kent het uur van zijn dood, hoe lang ik nog leven zal weet ik niet, en evenmin hoe lang men mij zal laten leven. Maar ik kan u ver- zekeren dat de tijd die mij nog gegeven is, geheel gewijd zal zijn aan mijn land. Londen, 19 November. Chamberlain deelde heden in het Lagerhuis mee, dat hij niet voor- nemens is verder in bespreking te treden met de Boeren-generaals, voor hij naar Zuid-Afrika vertrekt. Bloemfontein, 19 November. Een buitenge- woon summer van de „Staatscourant", heden verschenen, bevat het besluit tot opheffing van de Krijgswet, die zal worden vervangen door een zelfde verordening als voor Transvaal werd vast- gesteld. In een toelichting verklaart de gouverneur, dat het stelsel van verlofpassen gehandhaaft blijft, dooh dat er naar gestreefd wordt, het zoo weinig mogelijk hinderlijk te maken. Pretoria, 19 November. De krijgswet is van af heden ook voor Tranavaal opgeheven, maar aan den luitenant-gouverneur is een belangrijke machtsbevoegdheid gegeven voor het handhaven van de orde. Permits worden alleen verstrekt aan hen, die den eed van trouw afleggen. De luitenant-gouverneur heeft het recht om personen, die gevaarlijk voor den vrede beschouwd worden, uit het land te verbaunen. Zoodra de Transvaalsche leening zal zijn uitge- geven en het bedrag, dat ter beschikking wordt gesteld voor spoorwegwerken, bekend is, zal den raad van beheer van spoorwegen een uitgebreid spoorwegplan voor Transvaal en Oraejerivierkolonie ter goedkeuring worden voorgelegd. Inmiddels wordt reeds hard gewerkt aan de spoorwegen BloemfonteinTabanchu en Harri- smithVereenigiDg, de eerste is tot op drie kilo meters afstand van Tabanchu gereed. De regeering van Basoetoland schijnt voornemeus te zijn, een lijn aan te leggen, die Maseroe ten oosten van Tabanchu met de hoofdlijn verbindt en een andere zijlijn van Leeuwrivier naar hetzelfde punt. Naar aanleiding van den moordaanslag van Gennaro Rubino op den Belgischen Koning is in 't Engelsche Lagerhuis aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de vraag gedaan of er geen aanleiding bestond om door een wet machtiging te geven tot het uitzetlen van vreemdelingen, die zich schuldig gemaakt hebben aan misdaden of misdrijven, en tot het tegenhouden van anarchisten, die uit andere landen verdreven een scbuilplaats in Engeland komen zoeken. De Minister antwoordde, dat in het jaar, geein- digd* op 31 October, 4943 vreemdelingen voor de politierechtbank van Londen verschenen zijn. Een koninklijke commissie is nu bezig met een onderzoek naar de immigratie van vreemdelingen en het rapport van deze commissie moet eerst afgewacht worden. Men meldt In de iufanterie-kazerne te Venlo is door den in verregaanden staat van dronkenschap zijnden soldaat A., in woede, een met scherp geladen geweer afgeschoten op den sergeant B., omdat deze dreigde van hem rapport te maken, zonder deze gelukkig te raken. De kogel drong door het eerste en tweede plafond en bleef in het derde zitteu. H. Visser, korporaal, en E. Wijnberg, huzaar, beiden behoorende tot het 3d« eskadron 2d« regiment huzareu, te RoermoucL^in garnizoen, zijn heden naar 's Hertogenbosch getransporteerd, alwaar zij, als verdachten in de zaak der verdwenen en later teruggevonden reservekas, waarin zich ouge- veer f 900 bevond, voor den krijgsraad zullen terecht staan. Uit Amsterdam meldt men Eene dame, die Dinsdagavond de voorstelling in den Stadsschouwburg bijwoonde, verliet in de pauze haar zitplaats en liet een handmof, waarin haar portemonnaie zat, achter. Bij hare terug- komst bleek de portemonnaie verdwenen te zijn. Als verdacht van dien diefstal werd door de politie de hand gelegd op een man en eene vrouw, die in dat uur daar samen gezeten hadden. Onder den stoel van den man vond men de ledige portemonnaie terug, en hij bleek in het bezit te zijn van het bedrag aan geld, dat in de porte monnaie moet zijn geweest. Donderdagnamiddag gebeurde te Nieuwediep een emstig ongeluk. Drie officieren der infanterie liepen nabij het fort Dirks Admiraal langs de spoorlijn, toen er een locomotief met een wagen achter hen aan kwam rijden. Door den harden wind bemerkten zij haar te laat. Twee hunner konden nog juist bijtijds ter zijde springen, maar de derde, de pasbenoemde 2e luitenant der infan terie Engers, struikelde, zoodat zijn voet onder een wagen kwam en verbrijzeld werd. De voet werd in het marine-hospitaal te Willemsoord afgezet. Het Hbl. meldt Dinsdagavond te ongeveer kwart voor elf uur i» er brand ontdekt in de vogelgalerij van Artis te Amsterdam, aan de zijde der Doklaan, en wel in dat gedeelte van het gebouw, waar de apen hun winterlogies hebben. De brand was vermoedelijk ontstaan door een defect aan de verwarmingsinrichting. De oppasser, die er om tien uur nog de ronde had gedaan, had niets verdachts bemerkt. De vlam sloeg even uit het dak, maar de brandweer was het vuur met een slang op de waterleiding spoedig meester. Behalve een aantal verbrijzelde glasruiten is de materieele schade zeer gering. Maar droeviger voor Artis is Let feit dat de orang-oetang, in het voorjaar van dit jaar door den heer S. Feninga, gezagvoerder der Maatschappij Nederland, aan het genootschap ge- schonken, het slachtoffer is geworden. Het arme dier had zich in zijn angst aan de tralies van zijn kooi geklemd en was in den rook ge- stikt. De directeur, Dr. Kerbert, had het beest dat nog eenigszins warm voelde, dadelijk naar het directie-gebouw gedragen en gepoogd of het be- wustzijn uog was op te wekken, doch het baatte niet, het arme dier had reeds den laatsteu adem uitgeblazen. De andere apen hadden zich aan de tralies geklemd, angstig door den rook en al die bewegingenkele kregen een koud bad van de brandweer, doch gelukkig kwamen zij met den schrik vrij. Ook kon Dr. Kerbert tot zijn vreugde consta- teeren, dat van de vogels geen enkele in den rook geslikt was. Uit de aangrenzende papegaaien- galerij had hij dadelijk voor alle zekerheid een aantal dier vogels naar veiliger plaats laten breDgen. De materieele schade is doorassurantie-penningen licht te herstellenhet verlies van den orang- oetang is ernstiger. De commandant der brandweer liet voor alle zekerheid een brandwacht gedurende den nacht als wacht achter. De brandweer kon ongeveer kwartier na twaalf weder inrukken. Een zeker zeer zonderling luchtverschijnsel wordt van Vrij dag uit Australie gemeld. Een orkaan van rood stof omhulde Melbourne, Sidney en aodere steden van Zuid-Australie in volkomen duisternis. Des middags liepen de bewoners door de straten met lantaams in de hand. Plotseling evenwel werd het luchtverschijnsel van ernstiger aard; ware vuurbollen vielen neer, staken een groot getal huizen in brand en veroorzaakten een hevige paniek onder de bevolking. Het bericht verdient zeker nadere bevestiging voor het geloofd kan worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1