Binnenland. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Eene dwaling. Het Krugerboek. Boerenafgevaardigden belet eaaar ZuitE-Mpika terug te keeren. TER NEUZEN, 19 November 1902. De Brusselsche politie heeft bij de nasporingen, waartoe de aanslag op den Koning aanleiding heeft gegeven, Maandagochtend in het Hotel Wa terloo gevangen genomen, waarschijnlijk zonder hem te kenuen, het Engelsche socialistische parleimntslid Keir Hardie. Oudanks zijn protest en het aanbod om zijn identiteit te bewijzen, werd Hardie naar het politiebureau meegenomen. Daar bleek wie hij was, en hij werd dadelijk in vrijheid gesteld. Hardie is naar den Engelschen consul gegaan om te protesteeren. Aan Reuter deed Keir Hardie van zijn weder- varen het volgende verhaal Terwijl ik van ochtend zat te ontbijten, kwamen twee politie-agenten in burgerkleeren in het hotel. Zij vroegeu mij, of ik geen pak in ontvangst had genomen aan het Volkshais. Ik antwoordde ont- kenneud, maar zeide dat een telegrafische post- wissel aan miju naam bij die instelling was aan- gekomen en dat de politie er geen kennis van kon drageu, zonder dat zij rnijn correspondentie had onderschept. De agenten brachten mij naar het bureau voor vreetndelingen, waar men mij tot mijn groote verrassiug, nadat ik mij bekend had gemaakt, vroeg, of ik Rubino kende. Ik antwoordde met een scHaterlach. De i fficier van politie verklaarde, dat hij mij ter besehikking zou houden van den rechter van instruc ie, maar toen ik mijn hoedanigheid van Engelsch parlementslid noemde, scheeu men zeer onthutst. Kort daarna liet de commissaris van politie mij in vrijheid stellen, bracht mij terug naar miju hotel en nam afscbeid met een hand- druk. Ik ging daarna naar den Engelschen vice-consul, die mij zeide dat het gebeurde hem speet, maar dat de Belgische wet een dergelijk optredsn aan de politie veroorloofe. Ik denk het Miuisterie van Buftenlandsche Zaken in den arm te nemen, als ik in Engelaud terug ben. Ik ga nu eeist naar Rotterdam en vermoedelijk ook naar Duitsckland. Niet onverdeelde en eerlijke waardeering vouden bij de Engelsche bladen de //Gedenkschriften van Paul Kruger", waarvan de Nederlaudsche be- werking hieraau zij nog even tusschen haakjes herinnerd in een zeer verzorgd uiterlijk en voorzieu van een mooi portret van den president bij de firma J. Funke verscheen als premie van //Het Nieuws van den Dag." De //Daily Telegraph" tenminste ontzegt aan de gedenkschriften alle historiscbe waarde en kent er alleen waarde aan toe als een karakterschets welke 's man karakter maar al te goed teekent, als een politieken Pecksniff, gelijk de //Daily Mail" Kruger noemt. Wij w;ten, dat aldus de tale der jingo's is. DaartegenoVer is te plaatsen het oordeel van de //Daily News", die zich afvraagt, waarom deze merkwaardige Kruger Engelaod's vijand geworden is. Het oogenblik is nog niet gekomen, zegt de //Daily News" om Kruger's beteekenis naar waarde te bepalen, maar zeker was het oordeel over hem tijdens den oorlog in Engeland niet juister dan in Frankrijk in 1871 over Bismarck. Wij weten niet, zegt het blad, of later een rijper oordeel in Engeland Kruger niet hooger zal stellen dan Chamberlain, omdat hij grooter en edeler was, en zelfs in zijn streven beter is ge- slaagd. Londen, 17 November. De in Enropa ver- toevende Boerenafgevaardigden Fischer, Wolmarans, Wessels en anderen hebbeu bij Chamberlain zelf te vergeefs vergunning gevraagd naar Zuid-Afrika terug te mogen keeren. Chamberlain antwoordde, dat hij, zoodra hij zelf uit Afrika is teruggekomen, hen zou waar- schuwen, wanneer hij hun kon veroorloven, terug te keeren. Gednrende al dien tijd mogen de Boerenafgevaardigden geen geld opnemen uit de Zuid-Afrikaausche banken, terwijl hun eigeudommen in Transvaal en de Oranjerivierkolonie thaus door Engeland zijn bezet. Daar de middelen der Boerenafgevaardigden bijna ziju uitgeput, zulleu zij zonder twijfel verplicht ziju huu bezittingen te verkoopen. Dit is het doel, dat Chamberlain steeds beoogde. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren waren ingekomen mededeelingen van het overlijden van de heeren Van Kempen en Den Hertog, zij zijn met brieven van rouwbeklag beantwoord. Het nieuw benoemd Kamerlid voor Gouda Mr. S. de Vries heeft, na eedsaflegging zitting genomen. Heden te 11 uur is de behandeling der Indische begrooting aangevangen. De heer Arts verkreeg verlof den Minister van Koloniiin te interpelleeren naar aanleiding van het feit, dat begin Oct. jl. de familie van een officier van het Indische leger uit Nederlaudsche dagbladeu het overlijden van dien officier moest vernemeu, zonder dat de familie vanwege het Departement van Kolonien met dat overlijden in .kennis was gesteld. Daarna zijn de afdeelingen hernieuwd. Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de vestingbegrooting blijkt dat door enkele leden de aandacht is gevestigd op een artikel van den kapitein W. F. Pop, getiteld //Herziening van de Vestingwet, urgent of niet opgenomen in het orgaan der Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap, waarin ten aanzien van de werken aan de Wester-Schelde wordt betoogd, dat het doel, waarmede deze werken worden in stand ge- houden, niet van te voren behoeft uit te sluiten, dat eene regeling tot stand kome, die de be- lemmeringen opheft, welke Ter Neuzen thans van zijne vestingwerken ondervindt. Bij de heden alhier gehouden veemarkt waren ter markt gebracht14 paarden, 6 ossen, 45 stuks hoornvee, 13 schapen en 139 varkens. De volgende premien werden toegekend Voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, le premie 4 aan J. de Regt te Ter Neuzen en 2e premie f 2 aan J. A. Donze te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard van minstens 2 jaar oud, le premie /5 aan C. Zegers te Ter Neuzen, aan wien daarvoor ook de bronzen medaille met diploma werd toegekend, en 2e premie f 2 aan denzelfden. Voor het schoonste veulen beneden het jaar 4 aan C. Zegers voornoemd. Voor het grootste getal paarden, minstens 3 stuks, van een en denzelfden eigenaar 4 aan J. A. Donze voornoemd. Voor den schoonsten springstier van minstens 1 jaar oud, fb aan H. Hartog te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uit- gezonderd) ter markt gebracht uit de kantons Hulst en Ter Nenzen, le premie 4 aan E. A. Ysebaert te Ter Neuzen en 2e premie f 2 aan A. Schelleman te Axel. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uit- gezonderd) van buiten die kantons aangevoerd, 1° premie f 4 aan P. Baeke te Assenede en 2e premie f 2 aan P. Verbist te Zuiddorpe. Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le premie fb aan A. Schelleman voornoemd, aan wien daarvoor ook de bronzen medaille met diploma werd toegekend, en 2e premie 2 aan P. de Deckere te Philippine. Voor het schoonste ruud van 1 tot 2 jaar oud, 4 aan A. Schelleman voornoemd. Voor het schoonste kalf van tot 1 jaar oud, f 3 aan C. L. van der Bent te Ter Neuzen. Voor het vetste stuk rundvee (stieren uitge- zonderd), fb aan E. A. Ysebaert voornoemd. Voor het grootste getal rundvee van een eD denzelfden eigenaar, 4 aan E. A, Ysebaert voornoemd. Voor het grootste getal schapen, boven de 3 stuks, f 3 aan P. Baeke te Assenede. Voor het grootste getal varkens, boven de 6 stuks, f 2 aan J. de Meij te Zuiddorpe. Voor het grootste getal varkens boven de 25 stuks, fb aan P. Meert te Ter Neuzen. Op verzoek van het comite tot oprichting van een ziekenhuis alhier, verbond ook het muziek- gezelschap Apollo zich, een concert te geven ten voordeele dier stichting. Dit concert zal worden gegeven op Dinsdag 9 December a.s. en zal bestaan it' het geven van muziekstukken en tooneelstukken. De entree voor deze uitvoering is hepaald op 50 en 30 cent en wordt den Ter Neuzenaren eene lijst gepresenteerd waarop zij van hunne belaug- stelling kunnen doen blijken. Wij hopen, zo6 voor Apollo als voor het a. s. ziekenhuis, op eene mime dtelneraing en rneenen de lijst bij onze gemeeute- uaren te mogen aanbevelen. Gisterenmorgen is men begonnen met het opzetten van water op de baan der IJsclub Ter Neuzen. Bij de heden alhier door den notaris W. A. de Ridder, ten verzoeke van de weduwe en erven P. M. de Ruijter, gehouden veiling van een woonhuis, schuur en erf, te Ter Nenzen, buurt Java, groot 71 centiaren, werd kooper de heer P. Loof Mz. voor f 730. Hedennamiddag werd alhier door het bestuur van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den oever van voornoemderi calamiteuzen polder (raining f 8028,36 Hiervoor werd iugeschreven door de heeren Jan Roskam te Sliedrecht. voor f 7980, Jan Jansen te Ter Neuzen voor 7250, P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor f 6600. Met ingang van 1 December 1902 is be noemd tot kommies-ontvanger voor het grens- kantoor der le categorie te Kapellebrug A. van de Zande, thans tijdelijk belast met de waarnemiug van die betrekking. Hoek. Het aanvoeren en in vaartuigen laden van suikerbieten aan ons haventje te Mauritsfort, geeft daar een aardige drukte en blijkt thans zeer voldoende de behoefie die aan deze inrichting bestond en welke inrichting met betrekkelijk geringe uitgaven is tot stand gebracht. Axel, 18 Nov. Het voorbereidend militair onderricht is alhier heden aangevangen met 31 leerlingen. Zsiamslaa;, 17 Nov. Heden had alhier door het bestuur van den Kleine Huissenspolder, voor den tijd van 9 jaren, de verpachting plaats van de grasetting van den dijk, van de afgegraveu gronden en dijkputten, behoorende aan genoemden polder en ter grootte van 4,06,90 H.A. Pachter werd A. J. Yerpoorte alhier voor /100 per jaar. Eveneens werd door het bestuur van den Eendragtpolder voor denzelfden tijd verpacht de grasetting van den dijk, van de afgegraven gronden en dijkputten, alsmede het gebruik van het bouw- land, toebehoorende aan gemelden polder en ter grootte van 6,73,82 H.A. Hiervan werd pachter Jac. Scheele alhier voor /250 per jaar. Walzoorden, 19 Nov. Met het leggen van het noodige wisselspoor aan de tramlijn alhier en het doortrekken der lijn tot aan kilometerpaal 0, komt men heden gereed. Ossenisse. Binnenkort zal alhier een telephoou- kantoor worden geopend en is men bezig de lijn van hier naar den provincialen weg HulstWal zoorden aan te leggen. s Gravenhage, 19 Nov. Bij Kon. besluit is vernietigd het besluit van Ged. Staten ^an Zeeland, waarbij is ingetrokken hun besluit van 4 April 1890, voor zoover daarbij is goedgekeurd art. 4 der ver- ordening regelende het openbaar lager onderwijs in de gemeente Oostburg, vastgesteld door den raad dier gemeente, op 28 Maart 1892, in welk artikel de leeftijd is geregeld voor de toelating van leerliDgen op de openbare lagere scholen. Tweede Kamer. Aangevangen is het debat over del Indische Begrooting uitgezonderd de kwestie der eereschuld, welke verdaagd is tot de behandeling der Indische comptabiliteitswet na het Kerstreces. De heeren Cremer en Tydeman verdedigden tegenover den aanval van den heer Yan Kol de wijze waarop de commissie van rapporteurs het afdeelingsverslag vaststelde. De heer Van Kol handhaafde zijne grieven. De heer Schaper, herhaaldelijk tot de orde ge- roepen, vie! heftig den heer Cremer aan, hem b°schnldigende van het wegmoffelen van voor hem minder aangename zaken. De heeren Fock en Hordijk namen een af- wachtende houding aan tegenover den Minister, wiens optreden de heer Van Limburg Stirum toejuichte. Eene door den heer Van Kol, namens de socia- listen voorgestelde motie, om zoo spoedig moge- lijk een vredesverdrag te sluiten met den Sultan van Afjeh en de Atjehsche hoofden, zonder onzerzijds den eisch te stellen van volkomen verlies hunner onafhankelijkheid, wordt tot latere behandeling uitgesteld. Uit Millingen meldt men Ylak bij de aanlegkrib te Doornenburg tegenover den Millingschen wal is Zaterdagochtend een schip gezonken, beladen met cokes voor Belgie. Twee paarden, die op 't schip waren en gebruikt zouden worden voor 't sleepen op de Belgische ka- nalen zijn verdronken. De bemanning wist zich te redden. Sedert geruimen tijd werden uit de buffetten der cantine van de ouderofficieren en minderen van het 8e regiment infanterie in de Menno van Coe- hoorukazerne te. Arnhem, geld, sigarenenconsumptie- artikelen ontvreemd. De daders bleven onbe- kend. In het begin der vorige week echter is een tamboer op poging tot diefstal betrapt en slechts disciplinair gestrafl, omdat de uitvoering ontbrak daar toevallig in de doorzochte toonbank- lade geen geld aanwezig was. Den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. werd door een sergeant, die zich in de cantine verdekt had opgesteld, een soldaat op heeterdaad betrapt op diefstal van sigaren koek en jams. De soldaat is thans met twee andere soldaten, vermoedelijke medeplichtigen, in verzekerde bewaring. De heer S. uit's Gravenhage braeht Zaterdag een bezoek aan zijne te Hilversum wonende zieke dochter. Hij ging Zondagmorgen gezond en wel naar de kerk, doch werd 's nachts ougesteld en overleed tengevolge van een beroerte. De kranke dochter trof dit zoodanig, dat zij drie uur later eveneens overleed. De politie in Den Haag heeft de hand ge- legd op een viertal jouge maunen, die bezig waren uit een onbewoonde gemeubileerde villa te Scheveningen de meubelen weg te halen. Gaande- weg hadden zij den inboedel bij stukjes en beetjes verhuisd naar verschillende pandjeshuizen in Den Haag. Alles was van hunne gading pendules, stoelen, beddegopd enz., het was alles op deze wijze uit de villa gesleept, totdat de recherche van het hoofdeomraissariaat van politie er achter kwam en de dieven aanhield. Een inzender deelt in het N. v. d. D. het volgende mede //Dezer dagen is op klaarlichten dag een meisje van 5 jaar voor in de Wagenaarstraat te Amster dam in het trapportaal van haar eigen huis door een gevaarlijk sujet op de schandelijkste wijze aangerand, le.igevolge waarvan bet arme kind hoogst ernstig ziek ligt. Dit is niet het eenige geval van dien aard. De dokter, die de kleine patiente behandelt, verklaarde, dat hij in een auder stadsgedeelte op het oogenblik nog vier van zulke gevallen in zijn praktijk heeft. Ouders, die gewoon zijn hun kiuderen op straat te laten spelen, of wel nitzenden om een bood- schap te doen, mogen zich daarom wel tweemaal bedenken v66r zij zoo iets doen. V\ anneer het waar is, dat bij de politie ver- scheiden verdachte personen bekend zijn, van wie men zelfs portretten heeft, wordt het dan niet hoog tijd, dat zulke sujetten voortdureud van poliliewege door iemand gevolgd worden om ons schuldige levent.jes te beschermen tegeu een vreese- lijke verwoesting in enkeleonbewaakte oogenblikken* Nederland is in het bezit van een rijks- werkinrichtiug Veenhuizen. Sedert onheugelijke tijden werden hieriu werkloozen opgenomen, zoowel mannen als vrouwen. Nu gebeurde het eens 't is lang, heel lang geleden dat een der vrouwelijke verpleegden het zielenaantal van de inrichting met een deed vermeerderen een knaapje werd geboren. Deze bleef in de inrichting totdat men dacht, dat hij op eigen wieken kon drijven. Hij ging de wijde wereld in, doch was spoedig in de inrichting weder terug wegens landiooperij. Aan den rechter had hij laten blijken, dat hij zich zoo ,/unheimisch" gevoelde, sedert hij de inrichting had verlaten. De man is thans 63 jaar en heeft daarvan 56 jaar in den //krententuin" doorgebracht, zooals hij op het politiebureau te Utrecht mededeelde, d. i. acht-nege}fde van zijn ganschen leeftijd. Hij hoopt nu spoedig weder naar de plaats terug te keeren, waar hij geboreu en getogen is Men schrijft Sedert geruimen tijd vond men op de spoor- weglijn MaastrichtVise in de coupe's lste i]. het fluweel der kussens en der rugleuuingen uit- gesneden. Aanvankelijk meende men dit te moeten toeschrijveri aan brooddronkeu reizigers. Toen zich die feiten echter herhaalden, werd er nauw- keurig toezicht gehouden en kwam men tot de ontdekking dat een hoofdconducteur der Belgische Staatspoorwegen de schuldige was. Hij werd op heeterdaad betrapt en aan de justitie overgeleverd. Het fluweel gebruikte hij om er paDtoffels van te maken. De hoofdconducteur Jansma, die de vorige week bij Feijenoord werd overreden door een rangeerenden trein, is daarbij zoodanig verwond, dat zijn liukeronderarm is afgezet moeten worden. Er gingen 48 wagens over hem heen. Hij lag juist op een verhoogden overweg en had nog de tegenwoordigheid van geest om, toen hij zag, dat de vunrkast der machine hem zou dooden (wijl deze laag langs den weg gaat) zich zoo te schuiven dat hij op dieper terrein kwam. Uit Gramsbergen wordt aan de Zw. Ct. gen Terwijl Vrijdagmorgen de arbeider Huisman uit de Krim met zijn aanstaande alhier ter secretarie verscheen om in ondertrouw te worden opgenomen, werd H. aldaar afgewacht door den veldwachter Spa en den kleermaker Alsters, beiden uit Coevor- den. Wat was er geschied Donderdag was H. in den winkel van Alsters geweest om een broek te koopen, en een keuze gedaan hebbende, had hij te kennen gegeven ook een jas te willen zien. Terwijl A. zich naar zijn werkplaats had begeven om aan het verlangen van den kooper te voldoen, was deze met de broek verdwenen. zonder te betalen. Onmiddellijk was de veldwachter Spa van het voorgevallene in kennis gesteld, clie, vermoedende dat de man op het gemeentehuis zou komen, aldaar had post gevat. Huisman kwam, hij had het vermiste kleedingstuk aan het lijf. Alsters herkende de broek als de zijne, en Huisman verklaarde die te hebben mee genomen. H. werd gelast zich van de broek ta ontdoen, welke als overtuigingsstuk kan dienen, en tegen hem werd procesverbaal opgemaakt. In de onderbroek nam H. plaats naast zijn meisje en beiden werden in ondertrouw opgenomen. Had intnsschen de burgemeester niet de goedheid gehad, H. van een nieuwe broek te voorzien, de bruidegom had zonder bovenbroek naar de Krim moeten terugkeeren. Men schrijft uit Drachten aan de Leeuw. Ct. In het naburige de Fogeren had Zaterdagavond met de tram van 7,10 een ernstig ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog al goed is afgeloopen. De veekoopman J. v. d. V., van de Leeuwarder- markl terugkeerende, reed met paard en wagen juist over de rails toen de tram passeerde. Hij slingerde van den wagen en werd bewusteloos opgenomen. Een arts, in de tram aanwezig, onder- zocht hem en constateerde, toen de levensgeesten na een kwartier ongeveer terugkeerden, dat hij geen ernstige kneuzing kon vinden. Zondag be- vond de man zich vrij wel. De wagen is geheel vernield. 't Paard bleef ongedeerd, doch een varken dat zich op den wagen bevond was dood. Iemand uit Zaandam had zich van het kilometerboekje van een ander meester gemaakt, om dit zelf te gebruiken. De direetie der Staats- spoorwegen had dit aan alle stations laten bekend maken, met opgave van het nummer, en een premie gesteld op het vinden van den dief. Te Geldermalsen werd deze nu Vrijdag gesnapt en daar hij verder moest en zelf een kilometerboekje bezat, dat hij liet afstempelen, werd men meteen met den naam van den snuggeren man bekend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2