A 1 g o a 0 e a Hieuws* sa Advsrteatisblad 2eouwsch»YUaade?0a, No. 4305. Dinsdag 18 November 1902. Gemengde berichten. 42e Jaargang. V 0 0 t "FTw"0N IN G W E T. Binnenland. Telegrafische berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Herstemming Kamer van Koophandel en Fabrieken. TER NEUZEN, 17 November 1902. TER SEIIZEISCHE (MRAST. ABONNBMENT: Voor Per drie maanden binuen Ter Neuzen f 1,—franco per post: Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®*: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken ragel mew 0,10. Bq directs opgaaf van driemaal plaatsing derxalfde advertent words da prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Dtt 1,1 veruhljwt iMaandag-, W»e..dag. e» TrlJJagaroa*.^■ttgeaon.lerd op FeertJagea, bij de Firm* P. J. Til Ok IAHDO tm Var Keuea. Burgemeester en We thou der* van TEB NEUZEN raaken bekenddatop^Tiaandas den 1 December l»08,ien Kaadhuize van des voormiddags 11 tot des namiddags lure, herstemming zal plaats hebben voor de verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter voorziening in de vacature van den heer E. J. L. NOT,SON. Ter Neuzen, 17 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAP. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTEKHOFF, Secretaris. Reeds lang had ik plan een vluchtig over sight te geven van verschilleude bepalingen der Woningwet", sedert 1 Augustus 11. in werkiug. Vooral omdat mij herhaaldelijk is gebleken dat die wet velen geheel onverschillig is. En toch kan die wet ingrijpend genoeg werken, omdat ze qroote waardeoermindering van verschillende per- ceelen kan tengevolge hebben, hetgeen met alleen eigenaars maar ook hypothecaire en andere schuldeischers kan treffen. Aan dat plan werd ik herinnerd door een artikel in het Weekblad voor Privaatrecht euz. getiteld „Woningwet en Hypotheken." De schrijver tracht een middel te vinden oin de belangen van de hypothecaire schuldeischers in de akte beter te verzekeren. Dit kan mer evenwel onbesproken blijven. Er is beweerd dat de Woningwet voor tal van gemeenten niet zoo ingrijpend zal werken, omdat men daar bouwverordeningen heeft met ineer of minder strengf eischeu in den geest van die wet. Maar zelfs in gemeenten, waar zulke verorde- ningen zijn, laat soms samenstelling, inrichtieg enz. van woningen veel te wenschen over en in ieder gevaler zijn tal van gemeenten, waar men precies bouwt, zooals men wil en waar hoegenaamd geen voorschriften daarvoor bestaan en daarop niet het minste toezicht wordt uitgeoefend. Ik zal dit zeker niet goedkeuren, ofschoou ik van oordeel blijf, dat, indien de algemeene belangen of de belangen vat, omwouenden daardoor met bepaald worden geschaad of niet kunnen worden verkort, ieder zelf zijne wouing moet kiezeu en inrichten zooals het hem het beste schikt. Met de zoogenaamde sociale wetten waarvan de Woningwet er eene is van de laatste jaren ben ik niet bijster ingenomeu. Ten eerste: omdat die wetten een groot deel van de Nederlanders tot ambtenarru maakt om de overige Nederlanders te controleeren en bij slot van rekeniDg aan den rechter over te leveren. Ten tweede: omdat vele bepalingen dier wetten strijden met het gevoel van vrijheid, waarop wij Nederlanders, ons steeds zoo hebben beroemd maar dat we nu langzamerhand wel kunnen gaan nalaten, omdat we meer en meer bekneld raken tusscheu allerlei voorschriften, die nu eens gebieden, dan weer verbieden en voor het groote publiek zoo ingewikkeld zijn, dat er geen outkomen aan eene botsing schijnt. Werdeu nu die bepalingen noodzakelijk en dringend door het algemeen belaug geeischt, dan moest men natuurlijk zijn vrijheidsgevoel inbiuden doch dat is m. i. volstrekt niet altijd het geval. Ten derde: omdat te voorzien is, dat die nieuwere zoo ingrijpende wetten der laatste jaren, welke in hare uitvoering over zooveel radereu loopen en moeten loopen en zoo verbazend veel omslag, formaliteiten, geschrijf, rapporten, adviezeu, besluiten etc. medebrengen omdat te voorzien is dat die wetten in de verschillende gemeenten of landsdeelen zeer uiteenloopend zullen worden toegepast en wij daardoor een nog ongelijkmatiger rechtstoepassing krijgeu dan we reeds hebben. Die nieuwere wetten (ook bijv. onze nieuwste belastingwetten) geven van den eersten dag af reeds aanleiding tot zooveel verschil van gevoelen en z6oveel geschillen voural als menschen, die nooit iets aan studie van wetten hebben gedaan belast zijn met de uitvoering en dus ook met uitlegging daarvan dat zelfs reeds voor eene wet in werking is gebracht, daayoor toelichtingen worden geschreven niet alleen, maar en dat is het treurige bepaald noodzakelijk zijn. Eene wet moest duidelijk en klaar zijn voor iedereen. Men heeft in het vrij treurige staaltje van wetgevingskunst der laatste jarende beruchte h Leerplichtioet" een prachtig voorbeeld van eene wet, die onmogelijk volkomen kan uitgevoerd worden. Wetten, welke aan dit gebrek lijden en waarmede in de toepassing zoo zonderliDg en zoo verschillend wordt omgesprongen, kunnen tnoeilijk tot eerbied voor en gehoorzaamheid aan de wet dwingeu. De theorie is zeker mooi. Men moet het volk beschaven en ontwikkelen, men moet het gezonde woningen geven enz. enz. Maar de praktijk We moeten nu afwachten wat de vruchten zullen zijn. Goedkoope vruchten zullen het in geen geval wezen, want de uitvoering der wetten zalelkjaar eene groote som kosten. Volgens art. 77 der Grondwet zal het formulier van afkondiging eener wet ook bevattenude beweegredenen der wet." Wat vinden we nu bij de Woningwet" van 22 Juni 1901 als motief aangegeven Een voudig dit yAlzoo Wij in overweging gennmen hebben, i»dat het tuenschelijk is bepalingen vast te „stellen betreffende de volkshuisvesting". Wat vinden we als motief bij de ,/Gezondheids wet", die een dag ouder is, n. m. van 21 Juni 1901? Dit: yAlzoo Wij in overweging genomen hebben, wdat het noodzakelijk is, met intrekking der „wet van 1 Juni 1860, gewijzigd bij de ^wetten van 16 April 1867, 15 April 1886 yen 15 April 1891 het staatstoezicht op de uvolksgezondheid nader bij de wet te regelen Men merke op: dat in het motief der Woning wet wordt gesproken van ttwenschelijk"in dat van de Gezondheidswet van vnoodzakelijk" Mag men hieruit afleiden dat de regeering niet bepaald overtuigd was van de ynoodzakelijkheid der Woningwet Mij dunkt men kan tot geen andere conclusie komen. Maar voor eene wet, die diep kan ingrijpen in de persoonlijke vrijheid, die zelfs iemand van zijn eigendom kan ontzetten daarvoor dient toch wel een sterker motief te bestaan dan de een- voudige wenschelijkheid. Doch de wet is er nu worden toegepast, zij het zeer, zeer vrijgevig. (Wordt vervolgd werken te Ter Neuzeu, dat de Minister spoedig m|atregelen zal nemen teneinde verplaatsing van den handel naar Gent te voorkomen en de spoorweg- toestauden te Ter Neuzen te verbeteren. Aange- drongen werd op openbaarmaking van het verslag der betrokken commissie, terwijl men ook gaarne zou vernemen, welke indrukken de Minister heeft opgedaan, toen hij Ter Neuzen bezocht. eenmaal en ze moet dan ook voorloopig v. D. M. Uit het voorloopig verslag der Tweede Kamer op de Waterstaatsbegrooting blijkt o. m. dat Sommige leden in verband met de door de Kamer aaugeuomen motie van den heer Van Giju c. s. hadden verwacht dat de peiliogen en opme- tingen, waarvoor in verband met het ontwerp der verbeteringen van den waterweg van Dordrecht langs Brouwershaven naar zee ten vorigen jare eene som van f 8000 werd aangevraagd en toe- gestaan, spoedig zouden hebben plaats gehad. In- tusschen schijnt het onderzoek eerst in September jl. ingesteld te zijn, te laat om nog bij deze be- grooting een voorste. tot veroatering van den waterweg aauhaDgig te maken. Volgens mededeelingen in het Marineblad is de toestaud achteruitgegaan, en in het weekblad De Ingemeur is betoogd, dat bij de opening van den Nieuwen Maasmond verzanding te vreezen is. Op spoedige verbetering van dezen waterweg, welke niet alleen voor Dordrecht, maar ook voor de proviucie Zeeland van groot belang is, werd met nadruk aangedrongen. Gevraagd werd, of onder het thans aangevraagde bedrag weder eene som is begrepen voor hetdoen van peilingen en opmetingen in dezen waterweg. Men hoopte, bij de besprekiug van de haven Door den Commissaris der Koningin in Zeeland zijn benoemd in de gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten welke haren zetel heeft te Ter Neuzen tot lid en voorzitter de heer A. Moerdijk, fabrikant, en lid der Provin ciate Staten van Zeeland, te Zuiddorpe, en tot leden de heeren Mr. F. C. van Deiuse, advocaat te Ter Neuzen, Dr. R. P. Offringa, arts te Axel, A. J. Klaassen, apotheker te Ter Neuzen, en J. Wisse, bouwkundige te Zaamslag. Bij de Vrijdag te Graauw gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ontstaan door de ontslagneming van den heer H. Frauken, zijn uitgebracht 188 stemmen. Hiervan verkregen de heeren P. A. van Kampen 98, en A. Plasschaert 83 stemmen. Van onwaarde waren 2 briefjes. Gekozen is dus de heer Van Kampen. Volgens mededeeling van den hoofdingenieur van den waterstaat is in het verlengde van den Oosthavendam van de buitenhaven van Hansweerd een oudiepie gevonden met 28 d.M. minste water, zoodat het daar aanwezige baken op grooter afstand dan 70 M. moet gepasseerd worden. Hulst. Zondag had in het hotel De Graanbeurs alhier de voortzettiug plaats van den tooneel- en voordrachteuwed8trijd, uitgeschreven door de letter- lievende vereeniging K Ernst en Luim." Des middags waren reeds de meeste plaatsen van den lattn rang en ook vele van den 2den rang al besproken en toen de voorstelling begon was de groote zaal stampvol en moest menigeen zich met een staauplaats behelpen. Om circa 5 uur begon de wedstrijd met yDe politieke Dorpskleermaker" comische voordracht. Het zou ons te ver voeren, als wij iedere voordacht afzonderlijk gingen bespreken. Daarbij past het ons niet hier een oordeel over de voorgedragen stukken te vellen. Wel mogen wij mededeelen, dat er Zondagavond genoten werd door het talrijk publiek en dat er aan het daverend applaus soms geen eiude kwarn. Een paar heeren uit Gent, die een 4tal stukken zouden voordragen, waren niet opgekomen. Mej. Alida Ringler uit Leeuwarden, die de vorige week te Meppel den eersten prijs (een gouden medaille) behaalde in een wedstrijd in het reciteeren was zoo bereidwillig voor de weggevallen nummers een paar stukken van haar uitgebreid repertoire te geven. Deze stukken werden natuurlijk buiten de wedstrijd voorgedragen. De wijze waarop mej. Ringler optrad, baar beschaafde manier van voor dragen en haar heerlijke taal brachten menigmaal de bezoekers in verrukking. Geen wonder, dat haar optreden telkens met een daverend applaus begroet werd. Het stukje getiteld „Het goud- viscbje" viel bijzonder in den smaak. Het laatste nummer van het programma was een blijspel met zang in 2 bedrijven, getiteld: Kermisavond." Dit stuk, waarin veel aardige passages voorkomen, werd gespeeld door de tooneel vereeniging „De Vreugd" nit St. Gilles (Waes). Koewacllt. In het begin van de maand Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Dierick alhier voor de eerste maal in handen ran den Commissaris der Koningin den eed als burgemeester sflegde. Zooals te begrijpen is, zal dit feit niet onopge- merkt voorbijgaan. Er heeft zich reeds eene feest- commissie gevormd, waarin de leden van den gemeenteraad, de hoofden der beideopenbare scholen en de voorzitters der hier bestaande vereenigingen zitting hebben. Deze commissie zal voorzeker al het mogelijxe doen om het feest zoo luisterrijk mogelijk te maken. Stoppeldijk, 15 Nov. In de afgeloopen week is hier kolossaal in de beeten gewerkt, vooral als gevolg van de aanschrijving der Union Sucriere, dat uiterlijk den 21 Nov. de gecontracteerde beeten geleverd moeten zijn. Het natle wee* der laatste dagen was een treurige hiuderpaal. We hebben gezien, dat vier paarden uit alle inacht moesten trekken voor een wagen met pi. m. 2200 kilo, een vracht, waarmede bij droog weder een koppel paarden gemakkelijk wegloopt. Ook 't arbeidsloon stijgt en men besteedt reeds tot 7 ct. per roede, tegen 4 a 5 ct. in andera jarentoch wordt het daggeld niet groot, want het zijn uitzanderingen, als er meer dan pi. m. 12 roeden per dag door een arbeider gedolven wordt. De oorzaak schuilt in en in de kollossale wortels en voornamelijk in den vettigen kleveri- gen grond, die niet wii scheuren of breken. 's Grayenhage, 17 Nov. De Hooge Raad handhaafde heden de veroordeeling van J. F. B.v.E., meubelmaker, en P. Z., arbeider te Rotterdam, tot 8 en 9 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal in vereeniging met braak en inklimming en poging daartoe te Ovezande in de R. K. kerk te Kwaden- damme en in de kerk van de gemeente van wijlen Ds. Bakker te 's Gravenpolder. Door den burgemeester eener Noord-Hol- landsche gemeente is een instructie geopend tegen de vrouw van den hoofdonderwijzer aldaar, die verdacbt wordt steenkolen te hebben ontvreemd uit de gemeentelijke bergplaats der openbare school. Verschillende getuigen en de verdachte zijn ge- hoord. Men meldt uit IJmuiden:. Toen de bark Arjmiraal Tromp, kapitein Kuiper van Malmo naar Hier, onderweg Dinsdag jl. ter hoogte van Doggersbank met frissche koelte zeilde viel er een jongen overboord. Men wierp hem een reddingsgordel toe. 't Was 's avonds 7 uur, doch bij het weinige maanlicht kon men toch zien dat de jongen de gordel greep en zwom. Ln minder dan geen lijd was een boot overboord gezet en bemaud met 4 personen trok men op redding uit. Een lantaarn werd meegenomen. Op het barkschip gaf men ouafgebroken signalen, opdat men het schip zou kunnen vinden en in het oog houden. Tot 12 uur 's nachts bleef de bark daar zeilen en wachten op de terugkeer van de boot, echter vergeefs. Men heeft taal noch teeken er meer van vernomen. Meest waarschijnlijk zijn alle 5 personen ver- dronken. De kans dat zij door een ander schip of boot zijn opgenomen is zeer klein, nn er in zooveel dagen niets dienaangaaude is bekend geworden. Aan boord der bark meende men een noordwaarts sturend stoomschip gezien te hebben, doch het was reeds ver weg van de plaats des onheils. Van de 10 koppen bij vertrekken uit Malmo waren er nu nog slechts 5 hierover. Een treurige thuiskomst dus. Men meldt uit Delft Sedert eenige dagen miste een schipper zijn schuit waarop een soort kajuit was gebouwd. De politic vond het vaartuig en daarin drie jongens, broertjes, oud resp. 8, 11 en 18 jaar. Deze knapen waren reeds twee dagen varende en hadden het zich aan Jboord comfortabel ingericht. Een kleine vulkachel, op klaarlichten dag gestolen uit een spoorwachtershuisje, zorgde voor warmte14 wittebrooden waren in de kast, natuurlijk uit bakkerswagens gestoleneen bus met 5 liters peteroleum en een lantaarn waren de middelen om duisternis te keeren. Ook lectuur was aan- wezigEen reis op dea rug van een walvisch, door Gerard Keller, in prachtband, diende het gezelschap tot verpoozing. Dit en nog veel meer alles van diefstal afkomstig, vormde het hebben eu houden van de knapen, die thans in arrest zijn gesteld. Men meldt uit Arnhem Een noodlottig ongeluk had Vrijdagmiddag plaats in de stoomwasscherij vau de firms J. Kruyt- zer, aan de Schaapsdrift alhier. De centrifuge welke dient om het waschgoed winddroog te maken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1