Gemerigde berichten. Telegrafischa barichten. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg. Naar wij vernetnen hebben zich than? voor deelname aan het voorbereidend militair onderricbt alhier opgegeven 32 personen en zal een request worden verzonden aan den Minister van Oorlog om dat onderricht alsnog alhier te doen geven. De prov. stoomboot Zuid-Beveland voer, heden- namiddag de haven binnenkomende, met de steng van den mast tegen een staaldraad, waarmee het Noorsche stoomschip C. Sundt aan den West- havendam gemeerd lag, en waardoor die steng werd rerbrijzeld. Naar we vernemen had de kapitein van de C. Sundt van de autoriteiten verguuning ontvangen daar aldus vast te meeren, onder voorwaarde dat er een wachtman bij de staaldraad werd geplaatst, om die los te gooien voor eventueel binnenkomende schepen. Omdat die staaldraad zeer hoog gespannen was, werd die door de stuurlieden der prov, boot niet epgemerkt. Terwijl zij aan den waterkant speelde had bet twe"jarig dochtertje van G. Stockman te Sluiskil het ongeluk het overwicht te verliezen, bij het scheppen van water met een pannetje, en in het kannaal te vallen. Het kind zou zeker verdronken zijD, zoo zekere A. Brakke, die daar in de nabijheid was, het ongeval niet had opge- merkt. Hij sprong onmiddellijk te water en mocht het genoegen smaken het kind te redden. Beroepen naar de Geref. gemeente te Gies- sendam (A), Ds. K. J. Kapteijn te Axel. Axel, 9 Nov. Terwijl de 18jarige L. v. C. alhier Zondag namiddag zijn karabijn beproefde, sprong die, waardoor zijn linkerhand zeer erustig werd gewond. Nadat door een geneesheer de hand onderzocht en verbonden was, bleek, dat zij niettegenstaande de ernstige verwonding, toch niet zal behoeven te worden afgezet. Axel, 10 Nov. Heden namiddag had alhier in het /Gulden Vlies" ten overstaan van de no- tarissen Dregmans te Axel en Percij te Lokereu, de herveiling plaats van de onroerende goederen, behoorende aan de familie Percij. Van koopen 14, zijnde bouwgrond en bouwland, gelegen in de gemeente Clinge werd kooper dhr. A. de Beijn te Clinge voor 2170 per den hoop. Van koopen 1521, bouwland, gelegen in de gemeente Zuiddorpe werd kooper dhr. B. C. IJsebaert alhier. Wat koopen 1517 betreft voor f 640 en koopen 1821 voor 715 per 44 a. 56 c. Axel, 10 Nov. Dezer dagen had alhier eene vergadering plaats van ouders van schoolgaande kinderen, ten einde overeenstemming te verkrijgen tot het zenden van een request aan de Regeering, om iutrekking van de leerplichtwet te verkrijgen, of deze zoodanig te wijzigen, dat den kinderen meer vrijheid gegeven wordt om te werken. Alge- meen was men van meeuing dat de bestaande wet op den leerplicht, vooral ten platte lande, voor bet landbouwbedrijf, zeer nadeelig werkt. Deze vergadering was druk bezocht en van teekeuen werd ruiin gebruik gemaakt. Staande de vergadering, de handteekeningen overziende, maakte een bezoeker de opmerking, dat het voor vele vaders van het grootste belang zijn zou, indien dezen ook nog ter school gingen om te leeren schrijven. De toevoer van suikerpeeen nabij het station heeft thans een zoodanigen omvang genomen, dat het noodzakelijk is geworden, ten einde moeilijkheden te voorkomen, om voortdurend aldaar toezicht te laten houden door marechaussees. De onbezoldigde rijksveldwachter C. van Zuiddorpe, op surveillance zijnde in hetjachtveld onder deze gemeente, had de voorgaaude week h°t ongeluk, dat hij door de hem vergezellende hond werd omver geworpen en zoo onzacht tegen den grond terecht kwam, dat hij per as naar zij ne woniug is vervoerd geworden, terwijl er vrees bestond voor een beenbreuk. Philippine, 11 Nov. Naar wij vernemen is Maandag jl. van den heer Commissaiis des Konings van Oost-Vlaanderen, alhier een schrijven toegekomen omtrent den loteling, waarvoor de naloting op 22 Nov. moet plaats hebben, meldende dat wel de jongen in Philippine geboreu is, maar van Belgische ouders, die heden weer in Belgie wonen en dat derhalve hij voor de natiouale militie in Belgiti is ingeschreven. Als de jongen zich nu voor beide landen soldaat trekt, zal hij twee heeren te gelijk moeten dieneu. Ra, ra, hoe is dat Philippine. De heer V. N. Voerman, raadslid dezer gemeente, heeft 5 Nov. jl. zijn ontslag als zoodanig ingediend. Ruirn 31 jaren heeft hij dit arabt, benevens dat van wethouder, in de gemeente bekleed. Zijn hooge leeftijd heeft hem grootendeels daartoe genoopt. Sas van Gent. Maandsgnamiddag had in het hotel Rotterdam alhier ten overstaan van notarissen Vollenhoven van Daalen te Sas van Gent en Kops te Assenede de geannonceerde verkooping plaats van 10 perceelen bouw- en weiland, ten verzoeke van den heer G. Woulters te Gent, waarvan koopers werden als volgt Koopen 1 tot en met 4, gelegen in den Van Remoorierepolder, gemeenten Sas van Gent en Ter Neuzen, de heer P. Wauters alhier voor 21600. Koop 5 gelegen in den Pierssenspolder, gemeente Ter Neuzen, de heeren gebroeders Kielman te Sluiskil voor f 7100. Koop 6 en 7 gelegen in den Seijdlitzpolder, gemeente Ter Neuzen, den heer J. de Caluwe te Westdorpe voor voor 8300. Koopen 8, 9 en 10, gelegen in den Smidschor polder, gemeente Axel, de heer A. de Beleir te Westdorpe voor f 15375. Die perceelen te zamen groot ongeveer 91 gemeten brachten de totale som op van f 52375. Graaaw. Naar verluidt surveilleerden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. twee marechaus sees in den Kieldrechtpolder nabij de plank over den watergang waarbij men komt aan het oud foit »de knol." Midden in den nacht zagen zij iemand uit de richting van den liniedijk over de plank komen en bleek deze persoon een zak met meel op den rug te dragen. De marechaussees traden te voorschijn en gingen op den man af, waarop deze zijn zak tegen een der marechaussees afwierp welke daardoor viel, terwijl hij inmiddels aan den haal ging. De andere politieman kon hem echter grij pen, waarop een worsteling ontstond, waaronder beiden te water geraakten. De aangehoudene welke ook met een geopend mes gewapend scheen kon zich echter losmaken met achterlating van pet en jas en ontsnapte zonder vermoedelijk getroffen te zijn door een revolverschot dat de eene marechaussee in dp duisternis op hem schijnt gelost te hebben. De zak met meel is vermoedelijk afkomstig van diefstal, doeh waar deze gepleegd zoude zijn is tot heden niet bekend. (Zel.) 's Gravenliage, 12 Nov. Schalk Burger ver- trekt heden naar Mentone om een bezcek te brengen aan Krugeren keert 29 dezer naar Zuid-Afrikaterug. H. M. de Koningin wordt 20 Dec. a. s. van Het Loo te 's Gravenhage terugverwacht. Heden ochtend is een echtpaar uit Zierikzee, gelo^eerd in de Korte Poten alhier, dood gevonden in het slaapvertrek, gestikt door den rook ontstaan door het smeulen van in brand geraakte bed- gordijnen. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Nov. de volgeude vonnissen uitgesproken P. A. H oud 28 j., arbeider te Westdorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. H., oud 33 j., werkman te Axel is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevange- nisstraf. Wegens slapte van werkzaamheden aan de fabriek De Schelde te Vlissingen zijn onlangs de werkuren verminderd. Thans is men overgegaan tot het bedanken van werklieden. Tegen aan- staanden Zaterdag zijn een 30tal werklieden bedankt in 't geheel seden de laatste weken een 40 en nog meerderen zullen er ontslagen warden. Naar men uit Goes meldt, heeft daar een zes- jarig knaapje, dat verpleegd werd in bet gasthuis, in een onbewaakt oogenblik, buiten de schuld van de verpleegster zijn kleeren bij de kachel gehouden. Het kind is in brand geraakt en aan zijn wonden overleden. Men meldt ons uit Rotterdam De Rotterdammers zijn een geheele week vol spanning geweest. Na den geweldigen brand te Feijenoord was het van algemeene bekendheid dat in de kluis al de boeken en familiestukken der familie v. d. Lugt waren en dat deze kluis een kolossale warmte had doorstaan. Van lieverlede werd bet puin verwijderd en sedert een paar dagen was de kluis van alles vrijgemaakt. Pogingen werder. gedaan om de ijzereu deur te openen, maar zonder resultaat. Eindelijk werd de fabrik; n de heer J. Lips, uit Dordt er bijgehaald, die erDinsdagmiddagin slaagde ten overstaan van firmanten en autoriteiten de kluisdeur te forceeren en te openen. Een luid hoerah steeg op, toen men bemerkte dat niets was beschadigd en de boeken weder dadelijk ge- bruikt kunnen worden. Een fotograaf uit den omtrek heeft eenige foto's van de kluis in gesloten en geopenden toestand genomen en veel kans is er dat de kluis, waar iedereen te Rotterdam den mond vol van had, zal bezongen worden. Men meldt uit Eindhoven De ssboeumaker Van Kemenade, van Wester- hoven, wilde Maandagmiddag te Veldhoven op de in beweging zijude tram springen. Hij geraakte er onder en kreeg een der wagens over het lichaam. Naar het liefdehuis getransporteerd, bleek het dat zijn linkerarm verbrijzeld was en hij ook inwendig zwaar gewond was, zoodat zijn toestand weinig hoop op herstel geeft. De man was eerst sedert drie maanden gehuwd. Men schrijft aan de N. R. Ct. Tijdens een Zaterdagavond gehouden oefenings- vergadering der turnvereeniging //Knijpe" te Knijpe, viel een ongeval voor. De voorturner, de. heer J., maakte eene eenvoudige oefening aan het hoogrek, n. 1. den buikdraai. Bij den voorzwaai liet hij plotseling, men oordeelt tengevolge der gladheid van den rekstok, beide handen los en viel vobr den rekstok op den grond. De toestand was van dien aard, dat geneeskun- dige hulp werd ingeroepen. De geneesheer con- stateerde dat niets gebroken was de heer J. was goed bij zijne positieven, maar kon niet loopen. Volstrekte rust werd voorgeschreven zijne turn- makkers droegen hem naar huis. Hij klaagde over erge pijn in schonderbladen en boveuarmen en zijn beenen bleven doof. De dokter consta- teerde bij een tweede bezoek eenige beterschap. Thans meldt men, dat de heer J. aan inwendige verbleeding is overleden. Dat voor sommige lieden het bedelen nog zoo een onvoordeelig zaakje niet is, daarvan leverde zekere L. te Utrecht weder het bewijs. De man is ongeveer 60 jaren oud en gaat geregeld elken morgen de straat op om bij zijne vaste klanten zijn cent of halve cent welke gewoonlijk voor hem reeds klaar ligt in entvangst te nemen. Vroeger verdiende zijn vrouw op haar manier een aardig weekgeld, doch met het toenemen der jaren ver- minderde deze bron van inkomsten zoodanig, dat hij haar die hij bovendien van verkwisting beschuldigde, een paar jaren geleden verliet. Sedert leefde hij zeer sober alleen, en maakte zoo een aardig potje, waarvan hij echter niet veel plezier heeft, daar hem zoo nu en dan nogal eens een flinke duit wordt ontvreemd. Zoo deed hij eergisteren weer aangifte bij de politie, dat tijdens hij afwezig was een nog onbekende dader van zijn kamertje een zak met f 70 aan klein geld had ontvreemd. Gelukkig voor den man had men een tweeden zak met ongeveer hetzelfde bedrag, benevens f 170 aan bankpapier, onder een vloertegel ver- borgen, niet gevonden. De treinsmid S., te Enschede, is Zaterdag avond op het stationsemplacement aldaar door een rangeerenden trein overreden. Zijn beide beenen zullen vermoedelijk ten deele moeten worden ge- amputeerd. Een meisje, G. H., is bij haar werk in de papierfabriek te Tie], door de machine gegrepen, waardoor haar armen en beenen werden vermorzeld. Ze is opgenomen in het gasthuis. Dezer dagen is oplichterij gepleegd bij eene firma, die gewoonlijk nogal op haar hoede is tegen kwade praktijken, omdat haar magazijn ruim is voorzien met preciosa. Vrijdagavond vervoegde zich bij de firma Etienne Delaunoy, in antiquiteiten, Kalverstraat te Amster dam, een man, vloeiend Engelsch sprekende, leeftijd ongeveer 38 jaar, zwart haar en snor, gekleed in bruine demisaison met zwarten phantasichoed. Hij kocht allereerst een antieke tabaksdoos van zilver, waarop was gegraveerd eene voorstelling van //Deugd en Ondeugddaarna een dito doos, waarop scheepjes en bloemen gegraveerd, en eindelijk eenige andere oude voorwerpen, alles tot een bedrag van ongeveer f 356. De kooper gaf in betaling eene cheque, groot vijftig pond sterling, en hem werd in Hollandsch geld terugbetaald f 342. Den volgenden dag bleek de cheque, waarop als afkomst stond vermeld The London City and Midland Bank, valsch. De politie werd met het geval in kennis gesteld, en vele groote firma's te Amsterdam zijn gewaarschuwd, omdat door be- dot-lden antiquair is medegedeeld, dat de kooper nog in het bezit is van een aantal valsche cheques. Uit nadere informaties is gebleken, dat bedoelde kooper had opgegeven genaamd te zijn George Campbell. (Hbl.) Men schrijft nit Heemstede aan de N. Ct. Vrijdagmiddag kreeg een vrouw alhier, die van haar man gescheiden leefde, onverwachts bezoek van haar echtgenoot, die, vergezeld van een deur- waarder uit Haarlem en twee getuigen, het kind, dat bij de moeder woont, kwam weghalen. Even voorbij de Kastanjelaan, waar de vrouw woont, stond een rijtuig gereed. Nauwelijks had de vader het kind of blootshoofds snelde hij naar het rijtuig en reed weg. De moeder echter was de ontvoerder op den voet gevolgd en ging aan het portier van het rijtuig hangen, waardoor de koetsier wel genoodzaakt was stil te houden. Daarop vloog de vader uit het rijtuig en ging met het kind op den arm aan den haal. Spoedig werd hij echter tot staau gebracht en na een hevigen twist genoodzaakt het kind los te laten, waarmede de moeder onder groote vreugde der vele omstanders in triomf huiswaarts keerde. Zaterdagavond ontstond te Breda brand in het bovenhuis aan de Visscherstraat, bewoond door den heer H. A. v. d. Ploeg, schilder. De heer v. d. Ploeg was zelt afwezig toen de brand uitbrak. Aan den voorkant liet de brand zich in den beginne niet dreigend aanzien men zag wat rook, meer niet. Daarentegen sloegen de vlammen aan den achterkant geducht uit. Van de zeven kinderen, die het echtpaar bezit, waren reeds vier op de tweede verdieping te bed gelegd. Het eerste noodige werk was dus deze vier kleinen te redden. Dat is met veel moeite gepaard gegaan. De rook hing zeer dicht op portaal en trap, men kon er haast niet doorheen worstelen, en bovendien was het natuurlijk pik- donker, zoodat men geeu hand voor de oogen kon zien. Pastoor Hulsker, die bij de familie op kamers woont, ondernam echter ondanks dit alles den toeht naar boven, later gevolgd door de moeder, die bijlichtte met een lamp. Door een ongelukkig toeval, we] verklaarbaar in deze oogenblikken van spanning, brak onderweg de lamp, zoodat ook op de trap nog brand dreigde uit te breken. Gelukkig echter wist men daar het begin van brand spoedig te blusschen. Middelerwij] was pastoor Hulsker tot de tweede verdieping doorgedrongen en na veel inspanning mocht het hem gelukken drie der kinderen te redden het vierde kon hij echter niet vinden. Eindelijk, na veel zcekens, nadat men beneden in hevigen angst had staan wachten, mocht het pastoor Hulsker gelukken, ook het vierde kind te redden. Dit kind was bewusteloos, en ook pastoor Hulsker was door den benauwden rook en de hitte zoodanig bevangen, dat hij een vijfden tocht naar boven niet zou kunnen ondernomen hebben. De heer v. d. Ploeg was inmiddels gewaarschuwd, en naar huis gesneld. Zijn boeken waren nog in den brand en tot driemaal toe heeft hij gepoogd ze te redden. Toen hij hierbij een der ruiten verorijzelde aan den voorkant, pogende met cen ladder op de eerste verdieping te komen, scheen het, dat de vlammen meer lucht kregeu, zoodat toen ook aan den voorkant alles weldra in lichtelaaie stond. De brandweer was intusschen aangerukt en begon haar werk krachtig, waardoor zij het vuur weldra meester werd. Zij wist den brand tot een ver dieping te beperken, die in lichtelaaie stond tusschen het beuedenhuis en de tweede etage in. Voor den h«er v. d. Ploeg is deze brand een ware ramp. was veel lager verzekerd, dan de schade bedraagt alles is verbrand, huisraad, klee- dereu, goud- en zilverwerk, alles. Een Winterswijksch wielrijder reed Vrijdag avond over een der vele grintwegen in die ge meente. Zijn helder brandende lantaarn wierp groote lichtbundels voor hem. Aangelokt door het licht,, sprong eensklaps een fliuke haas voor het voorwiel, werd door de spaken gegrepen, en zat weldra zoo vast, dat de wielrijder nolens volens af moest stappen, om langoor uit zijne netelige positie te bevrijden. Dat deze daarna in triomf medegevoerd werd, behoeft zeker geen betoog. Sedert eenige dagen werd in den omtrek van Helmond een zeer groote roofvogel opgemerkt, welke Zaterdag door Jhr. E. Wesselmau van Hel mond is geschoten. Het bleek een zee-arend te zijn, die een vlucht van pi. m. 2 meter had. Een Heilsoldaat, die eenige dagen geleden weigerde om als getuige in een strafzaakje voor de rechtbank te Amsterdam den eed af te leggen, en in gijzeling gesteld werd, kwam Zaterdag weer voor, en verklaarde zich thans bereid, den eed af te leggen. Hij deed daarbij uitkomen, dat hij den vorigen keer had geweigerd geheel uit eigen beweging en niet omdat zijn superienren hem daartoe hadden aangespoord of omdat dit in het algemeen wordt geleerd door het Leger des Heils. In een van de groote hotels te Amsterdam heerschte Zaterdagnacht heel wat consternatie. Een der logeergasten ontwaakte door gestommel op zijne kamer en zag iemand het laatje van eene waschtafel opentrekken, waarin hij zijn geld en lijf- sieraden geborgen had. Hij sprong het bed uit om den dief te grijpen doch deze zich betrapt ziende, verliet in allenjl door een andere deur de kamer en was op die wijze in een oogwenk buiten het bereik van zijn aanvaller. Deze kwam echter op den corridor iemand tegen, die uit alle macht ^DievenDieven schreeuwde en die niemand anders kon zijn dan de man, die in het meervoud zijn eigen qualiteit openbaarde. Zoo vatte 't dan ook de loge op die hem in de borst greep en zoolang alarm maakte dat eenigen van het hotel-personeel te hulp schoten. Bij een onderzoek op de eigen kamer van den arres- tant werden in een crapaud weggestopt, een aantal sieraden en een portefeuille met ongeveer f 500 aan Duitsche banknoten gevonden, welke het eigendom bleken van een anderen loge, die op dat oogenblik nog gerust en wel in Morpheus' armen lag. De dief had dus, voor hij ontdekt werd, reeds elders zijn slag geslagen. Hij beweerde echter, dat hij doodonsehuldig was, en dat men hem, door deze voorwerpen op zijn kamer te deponeeren in een kwaad vermoeden trachtte te brengen. De eerstgenoemde loge herkent evenwel in hem met vrij groote zekerheid den man dien hij op zijn kamer aan het laatje zag morrelen. Vermoedelijk heeft men hier met een beroeps- hoteldief te doen en wel dezelfde, die dezer dagen in een paar hotels te Rotterdam geopereerd heeft. In het hierbedoelde hotel hield hij sinds Woens- dag verblijf. Natuurlijk logeert hij op het oogenblik bij de politie. De politie te 's Hage heeft een 19jarig dienstmeisje aangehouden, die in een tijdsverloop van nog geen jaar, bij stukjes en beetjes, haar meesteres, een oude dame, voor een bedrag van ongeveer 900 aan geld en effecten heeft be- stolen. Voor het gestolene had het meisje zich gaande- weg verschilleude voorwerpen, als gouden- en zilveren sieraden, een pendule, een naaimachine, vaasjes, enz., en ook kleedingstukken aangeschaft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2