A1 g e a e e a Nieuws* sa Adverteatieblad Zeeuwsch'Viaaadirea, No. 4303. Donderdag 13 November 1902. 42e Jaargang. Y 0 0 J FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Binnenland. A.BONNEMENT: Pel drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bnshouders. A D Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. B T 1 FT I 1 K; Van 1 tot 4 regels 0,40. Vcor alken regal maer f 0,1 Bjj directe opgaaf ran driemaal plaataing derzalfde adrartantio wordda prfl* slechts tt eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Ibl* felad TUXhyat JHundai-, Woeaidif en Vrljdagavoad, altgwonderd op Feeitdaaeii, blj >le Flrma P. J. VAM BAMMM tm Tai Ie».ea. DE KEIZERREIS. Het beeft in de buitenlandsche bladeu niet ontbroken aan beweringen, dat het bezoek van Keizar Wilhelm aan Engeland blj gelegenheid van den verjaardag van ziju oom, politieke beteekenis had, en ook niet aan verklaringen, welke die politieke beteekenis zou zijn. De merkwaardigste van al die onderstellingen is wel die, waarmee thans de Daily News' is voor den dag gekomen. De verzekenug van het blad komt hierop neer, dat Dnitschland in het Yangtse-dal een vergoeding wil hebben voor de welwillendheid van Chamberlain in zake de Dela- goabaai, geheel vrij te lateu. En deze kwestie sou thans worden uitgemaakt. Het blad zegt ,Geen officieele tegenspraak kan het feit ver- anderen dat de te behandeleu vraag is wat Duitsch- land zal krijgen als belooning voor zijn stilzwijgen, terwijl wij onze onderhandelingeu met Portugal, in verband met de Delagoabaai, afdoen. „De moeilijkheid, waariu lord Landsdowne zich bevindt, is een vorst van de schranderheid van den Keizer, volkomen duidelijk en Duitschland zal niets ontzien om zooveel mogelijk zijn voordeel te doen met den lastigen toestand van ons depar- tement van Buitenlandsche Zaken. #De heer Chamberlain weigert er in te berusten, dat het tot stand komen van een gunstige over- eenkomst voor de Delagoabaai zou worden ver- traagd. Men zegt niet te veel, als men beweert dat geen overwegingen, hoe ernstig ook, den Minister van Kolouien er toe zullen brengeu ziju persoonlijke wenschen op te geven. ,Met Portugal behoeven wij geen moeilijkheid te vreezen, maar het is volstrekt niet zeker dat Duitschland zoo gemakkelijk tevreden te stellen zal zijn. vHet is onmogelijk dezen toestand los te maeen ran Duitschlands plotselinge weigering om Sjanghai op de gebruikelijke gelijke voorwaarden te ont- ruimen. Duitschlands oorspronkelijke eischen kunnen voor nadere overweging zijn teruggenomen, maar slechts opdat de Keizer persoonlijk verder de onderhandeliugen kan voeren. ^Sjanghai is de sleutel van het Yangtse-dal een streek van onschatbare minerale en indus- trieele eigendommen en een slag, toegebracht aan Engelands suprematie in deze streek, zou dadelijk een nadeeligen invloed hebben op de omVangrijke industrieen van Lancashire. fHet is maar al te duidelijk, dat de Britsche regeering onze positie te Sjanghai in gevaar heeft gebracht om een daartegenover onbeteekenende concessie aan Delagoabaai te verkrijgeu. Zijn deze mededeelingen van het Engelsche 48) Onder de gevangenen, waarmede Berard geduren- de zijn verblijf op het eiland gedwongen geweest was samen te ziju, bevond zich een zekere Fortier, evenals hij wegens moord tot levenslaugen dwang- arbeid in de strafkolonie veroordeeld. Fortier was een bleek man van omstreeks dertig jaren met doordringenden oogopslag en dikke, roode lippen, waartusschen men twee rijen tauden ontwaarde, die als van een wild dier wijd van elkander stonden. Met een betere kleeding dan die welke hij thans droeg, met ziju laug donker- awart haar en zwaren knevel, die hij vroeger ge- dragen had, maar die nu afgekuipt was en weg- geschoren, kon men zich voorstellen, dat hij er knap moest hebben uitgezien. Zijn gestalte was middelmatig van lengte en eerder mager dan gezet. Toch toouden de zware spieren de breede polsen, de vierkante schonders en de krachtige hals, dat in hem buitengewone lichaamskracht huisde en hij tot de soort menschen moest worden gerekend, die als van ijzer en staal schijnen te z(jn gemaakt. Reeds sedert eenigen tijd had Fortier zich tot Berard aangetrokken gevoeld, en deze had er eiudelijk in toegestemd zich met hem te onder- houden, nadat hij hem eerst laugen tijd had gade- geslagen. De twee maunen vulden elkander als oppositie-blad juist, dan zal daarvan binnenkort nog wel wat naders uitlekken. Een tevreden Minister. Londen, 11 November. In een redevoering aan een diner in Guildhall heeft de minister- president Balfour verklaard, dat de oorlog twee vragen had opgelost, die door staatslieden opge- worpen waren voordat de oorlog begon. De eerste was dezeis het Britsche volk, evenals in het verleden, voorstander van den vrede, doch bereid groote nationale en persoonlijke offers te brengen En de tweedezijn de groote, zieh zelf besturende kolonie's bereid te strijden voor tiet rijk, waarvan zij deel nitmaakten Deze vragen worden niet meer gesteld, omdat ieder thans het antwoord kent. De oorlog zal gevolgd worden door een niet minder succesvollen vrede. Groote materieele moeilijkheden zijn te overwiunen, doch Balfour hoopte, dat na vorloop van eenige maanden de toeatand in de Zaid-Afrikaausehe kolonies guuatiger zou zijn, dan ooit te voren. De moreele verhouding zal zonder twijfel ook verbeterd zijn, dank zij groote regeerders als Milner en Chamberlain. De algemeene stand der zaken in Somaliland bracht de vriendschappelijke gevoelens van Italie voor Engelaud aan den dag. Yolgeus meuschehjke berekeniug bestaat er geen gevaar voor den wereld- vrede, doch een eisch des tijds blijft het niette- min voortdurend internationale verdraagzaamheid, vriendschap en overeenstemmiug aan te kweeken, die, op verstandige wijze aangemoedigd, een machtigen invloed zullen uitoefenen op den Europeeschen vrede, indien deze ooit bedreigd wordt. Zij zullen una in staat stellen, de groote politiek van het Europeesche concert voort te zetten, dat zulk een gewichtig instrument voor den vrede waa in hot verleden en het in de toe- komst belooft te zijn. De xeeroovepij in de Roode Zee. Tusschen Italie en Turkije is, naar aanleiding van de zeerooverijen in de Roode Zee, een over- eenkomst gesloten op de volgende grondslagen alle schepeu der zeeroovers, die geblokkeerd worden in den omtrek van Middie, zullen aan den komman- dant Arnone overgegeven en in den grond geboord worden. De Turksche autoriteiten zullen de zee roovers, die Turkiche onderdanen zijn, op voor- beeldige wijze straffen. De Porte zal te Massowa de zeeroovers, die inwoners van Erythrea zijn, uitleveren, en verbindt zich in de toekomst den zeeroof met kracht te onderdrukken. Een schade- vergoeding zal betaald worden aan de betrekkingen der twee Turkache zeeliedeu, die te Middi z(jn omgekomeu, en ook zullen de Erythreers een schadevergoeding ontvaBgeu. het ware aan Aan de eene zijde lichaamskracht, aan de andere sterkte van geest en vastheid van wil. Zelfs hun lotgenooten beschouwden hen met zekere bewondering. Volgens de vakmannen, vormden zij te zamen een paar moordenaars, gelijk men slechts zelden in de wereld te zien krijgt. Wat willen ze van u? vroeg Fortier, zoo- dra Berard in zijn hok was teruggebracht en de wachter hen verlaten had. De commandant vertelde mij, dat ik hem was aanbevolen, antwoordde Berard, en hij gaf mij de vrijheid om hier vandaan te gaan, om in het vooronder bij het volk te slapen. Wat ge natuurlijk dankbaar hebt aangenomen. Neen, zei Berard, ik heb er voor bedankt. Maar waarom P Omdat gij mij noodig hebt. Wat Hebt ge om mijnentwil geweigerd Daar dank ik u voor! antwoordde Fortier, terwijl zijn oogen schitterden. En waarlijk ik heb u hier zeer noodig.ik kan niet buiten u.nu minder dan ooit. Sedert ik aan boord en in dit ellendige hok met al die anderen opgesloten zit, alsof wij wilde dieren waren, is de moed mij geheel en al ontzonken. Toen ge terugkwaamt, dacht ik er juist over een eind aan de ellende te maken en mijn hoofd tegen de tralies te pletter te loopen. Voeldet ge u zoo rampzalig P Meer dan ik zeggeu kan. Al de ellende die ik om mij heeu aauschouw, maakt mij wanhopig en jaagt mij angst aan. Koningin Wilhelmina heeft bij Haar kort verblijf te Ludwigslust niet verzuimd een lievelings- stichting van het Mecklenburgsche vorstenhuis met een bezoek te vereeren. Bethlehem", een stichting, waarvan groote zegen uitgaat in het land en ver over zijn grenzen en waarvan groothertogin Marie de hooge bescherm- vrouwe is, was oorspronkelijk een kinderziekenhuis, dat in 1847 door Helene von Biilow werd gesticht onder groothertogin Augusta, de eerste gemalin van groothertog Friedrich Franz II, ontwikkelde let zich echter spoedig tot een Diaconessen- nrichting, waar meisjes tot ziekenverpleegsters opgeleid worden. Van Bethlehem" uit worden thans zieken verpleegsters naar de talrijke verplegings-stations in het gansche land gezonden 280 zusters arbeiden thans in dienst der stichting in het werk der ziekenverpleging, weezenverzorging, hulp aan blinden, enz. De Staat geeft een jaarlijksche subsidie en heeft, evenals vele vorstelijke en particuliere personen, meermalen sommen beschikbaar gesteld voor uit- breiding der inrichting. De stichting heeft haar eigen kerk en een fraai gelegen park. Na de receptie bij de prinses van Reuss begaven zich Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en groothertogin Marie Vrijdag te half drie naar 0 Bethlehem", waar Zij aan den ingang werden ontvangen door de moeder (Oberin) gravin Von Bassewitz, generaal-luitenaut Von Kaeseler en pastor Schmaltz, benevens de doctoren van het huis. In de kapel hadden zich dediacouessen verzameld, die de Hooge Gasten bij het binnentreden met een Gezang begroetten. De Koningin onderhield zich daarna met alle znsters en gaf elk een bouquetje viooltjes. Daarop werd de geheele inrichting be- zichtigd. In de kinderafdeeling zougen de kleinen een welkomstliedje. Ook de Mariaschool werd bezocht, waar jonge meisjes voor den arbeid worden voorbereid. Bij het doorwandelen van de zieken- zalen ontving iedere kranke een ruiker van ver- schillende bloemen uit handen van de Koningin, Die ook voor elk een vriendelijk, opbeurend woord had. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Bij het afscheid spraken de Hooge Bezoeksters eenige harte- lijke woorden van dank en hulde tot de moeder. Daarna reden Zij naar het slot van den groot hertog, waar de thee gebruikt werd. De groothertog begaf zich Zoudag ook naar Dobbin. Zondag woonden de Vorstelijke personen in de kerk te Dobbin den Dankdag voor den oogst bij. In zichzelf gekeerd, somber voor aich atarende, maar nog bevende van drift, keerde Fortier naar zijn hoek terug, wendde zijn lotgeuoot den rug toe en zweeg. Den volgenden morgen, toen de werkzaamheden van de reiniging der kooien waren afgeloopen, gaf het fiuitje van den schipper het sein voor den aanvang der inspectie. Ze werd dien dag een Vrijdag door den commandant persoonlijk gehouden. Men had de gevangenen te voren onderricht, dat't hun vergund was den commandant de klachten en bezwaren, die zij mochten hebben, voor te dragen. Er waren er verscheidenen, die van deze vergunning gebruik maakten. De commandant ontving ze koel, en gaf slechts nu en dan den opzichter eenige korte bevelen. Voor een van de kooien hield hij langer stil en scheen hij met de oogen iemand te zoeken. Het was de afdeeling, waarbij Berard zich bevond, die bij het zien van den commandant meer naar voren trad. De laatste kwain naderbij, in de meening, dat Berard hem wenschte te spreken maar toen hij zag dat deze zweeg, vervolgde hij zijn inspectie, die weldra was afgeloopen. Na zijn vertrek verspreidde zich het gerucht, dat er in de verschillende hokken bazen zouden worden benoemd. Hoe weinig verheven of ver eerend een zoodanige betrekking moge zijn, is ze toch in deze omgeving van het hoogste gewicht De baas van het hok verdeelt het werk, ziet toe bij de aitdeeling en het gebruik van het voedsel Na de godsdienstoefening werd het tweede ontbijt op het slot gebraikt, waarbij ook de predikant genoodigd was. Des namiddags bezocht Koningin Wilhelmina met Prins Hendrik en princes Marie de hertogin van Saksen-Altenbnrg op het slot Serrahn, een uur van Dobbin. TER NEUZEN, 12 November 1902. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing voor vier leden van de Earner van Koophaudel en fabrieken, wegens periodieke aftreding, kwamen 76 van de 119 kiezers hunne stem uitbrengen. Van onwaarde waren 4 briefjes. Volstrekte meerderheid 37. Gekozen werden de heeren P. A. van de Velde met 63, M. G. A. Blankers met 53, J. C. J. tolijn met 46 en P. J. Versluijs met 41 stemmen, alien aftredende leden. Verder verkregen de heeren A. J. Tazelaar 21, J. R. H. de Smidt 19, G. van der Peijl 10, J. Schesle 7 en H. W. R. Kramer 2 stemmen, terwijl verschillende personen ieder 1 stem ver- cregen. Voor de vacature ontstaan door het vertrek van den heer E. J. L. Nolson, waren eveneens 76 briefjes ingeleverd. Van onwaarde 3 stemmen. Volstrekte meerderheid 37 stemmen. Hiervan verkregen de heeren H. W. R. Kramer 85, P. J. Scheele 29, J. R. H. de Smidt 4, G. van der Peijl 8, A. J. Tazelaar 1 en A. H. Donze 1 stem. Alzoo herstemming tnsschen de heeren Kramer en Scheele. Gister kwam de kapitein van de aan de oskade alhier liggende Eng. schoener Devonshire in een cafe alhier, waar hij ook reeds vroeger meermalen kwam. Terwijl de buffetjuffrouw af en aan liep, verwijderde hij zich uit de gelagkamer en wist ongemerkt een bovengelegen logeerkamer te bereiken alwaar hij eenige uren na dien werd aangetroffen en zich toen verwijderde. Men dacht dat hij, onder den invloed van sterken drank, die Earner had opgezocht, om daar zijn roes uit te slapen, doch vermiste later een goudenhorlogeketting. De gemeentepolitie werd alsnu verwittigd en met het signalement van den bezoeker in kennis gesteld. Deze toog op onderzoek uitaan de loskade komende wilde de kapitein der Devons hire de vlucht nemen toen hij de politiemannen in het oog kreeg. Hij kon evenwel aan een onderzoek niet ontsnappen en bij fonilleering werd de vermiste ketting op hem bevonden. Hij werd gearresteerd ei veor den burgemeester geleid, doch na afloop van het onderzoek en nadat proces- verbaal was opgemaakt, weer losgelaten. benuemt de baksmaats, geeft de zieken aan, zoo ze er zijn, houdt toezicht op het behoorlijk na- komen der verschillende reglementen, tracht de orde te bewaren, legt het zwijgen op of veroor- looft het praten en voorkomt of beslecht alle twisten. Het spreekt van zelf dat zulk een man genoegzaam overwicht behoort te bezitten over zijn medgezellen, om zich te doen gehoorzamen. Gehoorzaamt men hem niet, weet hij zijn gezag niet te handhaven, dan is zijn leed niet te over- zien. Op hem rust de geheele verantwoording, alle fouten of ongeregeldheden komen voor zijn rekeniug. Van den morgen tot den avond leeft hij als in een stortbui van straffen. Fortier trad op Berard toe. Ze willen u als baas van het hok hebben, sprak hij. Wat is dat vroeg Berard. Fortier legde het hem uit. Dat wil ik niet 1 Dat doe ik nietriep Berard uit, zoodra hij hem begrepen had. Wees voorzichtig, hernam de ander, het is hier te gevaarlijk, dingen te weigeren, die ons niet aanstaan. Men zou u in het cachot onder in het ruim opsluiten en ik zou n langen tijd niet weer zien.En ik moet u zien, ik moet u elken dag, voortdurend om en bij mij hebben, om mij te helpen, om mij tegen mijzelf te be- schermen, dat ik niet den een of anderen slechten streek bega (Wordt vervolgd). TER AEIIZEMSCHE (01 RAIT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1