BREUKEN 1 Gemersgde berichten. BtJRGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Haudelsberiebten. Twee broeders levend begraven. 7 Vrijdag 14 Voorui. Nam. 10.14 10.43 11.11 11.37 11.58 0.20 12.41 1.2 1.22 1.42 2.2 2.23 2.46 aanbesteed de levering van 2000 liters petroleum ten behoeve der straatverlichting en verpacht de heffing van passage of straatgeld over 1903. Voor de levering van petroleum was ingeschreven door den heer H. L. van Halst alhier voor de som van 14-6,50 en door den heer G. van Veen alhier voor 135,—aan welke laatste inschrijver de levering werd gegund. Het straatgeld werd in pacht toegewezen, even als het vorige jaar, aan den heer P. Gilson voor 570,—. Hulst. Zondag werd in de schoone concertzaal der Harmonie in het hotel //De Graanbeurs alhier een begin gemaakt met den tooneel- en voordrachten- wedstrijd, uitgesehreven door de letterlievende vereeuiging //Ernst en Luim". De belangslelliug was groot. De ruime, schoon ingerichte zaal was geheel bezet. Onder de tal- rijke bezoekers werden ook nog al enkele vreem- delingen opgemerkt. Tien heeren zouden dien avond ieder een voordracht houden, terwijl het tooneelgezelschap //Mutua Amicitia" van Rotterdam een paar tooneelstukken zouden opvoeren. Bij het begin van den wedstrijd deelde echter het bestuur mede, dat een drietal heeren wegens ver- schillende omstandigheden niet konden komen, zoodat eene kleine veraudering in het programma noodzakelijk was. De voordrachten, zoowel de comische als de dramaiische, schenen bij het publiek goed in den smaak te vallen. Een luid applaus aan het einde van ieder stuk bewees het. Het gezelschap van Rotterdam speelde een tooneelspel getiteld *Na acht jaren" en een blijspel //Een huis met com- mensaals." Vooral het laatste stuk had veel succes. De verschilleude rollen daarvan werden door de dames en heeren goed afgespeeld. In plaats van de numiners die van het programma waren afge- voerd, gaven een paar leden van het gezelschap #Apollo" buiten wedstrijd een tweetal voordrachten, waarvan vooral het laatste //Hans de Porder" zeer goed beviel. Koewaclit. Zondagmorgen, toen velen ter kerke waren, wilden eenige smokkelaars een drietal Nederlandsche koeien frauduleus over de greuzen voerei. Een persoun, die dit zag, waarschuwde een der Belgische ambtenaren en deze snelde met de revolver in de hand de smokkelaars achterna. Deze sloegen op de vlucht en de ambtenaar had het gelnk een der koeien in beslag te nemen. Het dier werd naar het kantoor der invoerrechten vervoerd, vanwaar het naar Selzaete zal wordeu overge'oracht. Koewacht. Zondag maakten de leerlingen der landbouwcursus met hun ouderwijzer een uitstapje naar Sas van Gent om daar een bezoek te brengen aan de cotiperatieve suikerfabriek. Met veel be- langsteiling werden de verschillende machinerieen bezichtigd en de bevrerkingen nagegaan, welke noodig zijn om de suiker uit be bieten te halen. Het uitstapje was voor onze jeugdige landbouwers niet alleen zeer geuoegelijk, maar bovenal zeer leerzaam. Koewacht. Er worden heel wat tweelingen geboren, die weinig of geen levensvatbaarheid hebben en waarvan de eene ot beide helften, den strijd om het bestaan opgeven, voor die goed en wel begonnen is. Ook hier zijn uitzonderingen op den regel en de moeders, die zich op een ge- zond prachtstuk van een tweeling kunnen beroemea, al komeD ze Diet vaak voor, zijn toch wel te vinden. Voorzeker moeten dat ook wel de heer Dom. Baert en zijne zuster Marie geweest zijn, die Zaterdag hun 85,ten verjaardag mochten vieren. Beide oudjes zijn nog frisch en gezond, ofsehoon wel wat geplaagd door de rampen des ooderdoms. De fanfaremaatschappij //De Eendracht bracht de heer D. Baert eene serenade. De oude vrouw te Borssele, die 11 October 91 jaar werd en veertien dagen later bij een val haar been brak, is Woensdagavond aan de gevolgeu van dien val overleden. V6or het ongeval genoot zij een goede gezond heid. Op de Korte Hoogstraat te Rotterdam is een automatisch restaurant geopend, dat het gister verbazeud druk had. Door een dubbeltje in eeu glenfje te doen kan men o. a. zelf zich eeu kop koffie, een glas bier of een bittertje inschenken. Ook voor hetzelfde geld is een broodje met zalm te bekomen, De rijksveldwachter B. te Arnemuiden is gearresteerd, verdacht van verduistering en valsch- heid in geschrifte. De verduistering meet hierin bestaan, dat hij ontvangen boeten ten eigen bate aauwendde en valschelijk onderteekende kwitanties afgaf. B., die gehuwd en vader van 8 kinderen is, stond bekeud als een goed politieman. De politie te Delft heeft weder een valsche gulden in beslag genomen. Zij draagt het borst- beeld van Kouingin Wilhelmina en het jaartal 1897 en heeft geen randschrift. Door de stoomtram van Antwerpen naar Bergen op Zoom is, ter hoogte van Stabroeck, de secretaris dier gemeente overreden. Hij was met zijn vtrloofde naar Antwerpen geweest om meubels te koopen, doch geraakte door te vroeg nitstappeu onder de tram, met het gevolg dat beide beeuen hem werden afgereden. Hij is reeds overleden. Even buiten Venloo zijn Vrijdagnamiddag door den sneltrein, komende uit Crefeld, 3 kinderen, die uit de school waren gekomen en onder den afsluitboom waren gekropen, te pletteren gereden. De machinist had aan het ongeval geen schuld. Twee dier kinderen waren broertje en zusje. Aan de gemeentegasfabriek, Oostzeedijk te Rotterdam, waar men Vrijdagmorgen bezig was de nieuwe fabriek voor watergas in orde te brengen, zijn vier personen, die zich tegen het nadrukkelijk verbod in op het dak hadden begeven, ten gevolge van de giftige gassen bewusteloos geraakt. Eerst na geruimen tijd gelukte het den politie-dokter hen weer bij te brengen door middel van kunst- matige ademhaling. Vrijdag had in de buurtschap De Woeste, onder Epe, een treurig ongeluk plaats. De broeders Hendrik, oud 22 jaar, en Dries de Weerd, oud 16 jaar, wareu gaan grint graven. Toen zij 's avonds wat lang uitbleven, zond hun moeder er een jonger broertje van 12 jaar heen om te zien waar zij waren. De jongen vond zijn broers niet bij of in het grintgal, wel hun jassen. De moeder vermoedde dat zij een buurpraatje waren gaan houden. Toen zij echter nog niet spoedig thuis kwamen, ging de vader eens kijken en vond den put inge- stort. Met behulp der buren ging men aan het graven en vond de lijken van Hendrik en Dries ongeveer een meter onder het zand, de oudste zelfs in staande houding met de schop in de hand. De moord op de wed. Dijkxhoorn De bedrijvers van den moord aau de Dubbele Buurt te Amsterdam hebben, zooals men zich zal herinnereD, het doel van hun gruweldaad niet bereikt. Zij hoopten bij de weduwe Dijkxhoorn, die in goeden doen was, een eenigszins belangrijke som gelds te vinden, doch hun zoeken, na het bedrij ven van den moord, is vergeefs geweest. Toch was het geld wel in huis, zelfs een goede 5000, doch de misdadigers hadden geen ver- moeden omtrent de wijze, waarop de vermoorde het verborgen had. Het geld was n. 1. besleten in een ijzeren kistje en dit was gedeponeerd in dell kameremmer. Bij het gerechtelijk onderzoek is dit outdekt en het geld natuurlijk op veijiger plaats overgebracht. In het begin der vorige week, reden twee bereden agenten van de Amsteriamsche politie op den Middenweg in den Buiksloterhampolder. Voor hen uit ging een polderwagen, beladen met bieten, en een tilbury, waarachter de heer J. Duinker, machinist en opzichter over dijken en wegen van den polder, liep. Het paard van een der bereden agenten sloeg plotseling op hoi, naar men zegt door te schrikken van een hond, die onverwachts een sloot over- sprong. In vliegende vaart ging 't schichtige dier er van door. De beangste berijder moet, naar ooggetuigen vertellen, wel driemaal tegeu den machinist Duinker geroepen hebben: ,/Denk er om, pas op Doch deze scheen doof. Mogelijk was het ge- raas van de beide wagens in het kiezel de oorzaak, dat hij niets van het geschreeuw hoorde. Een ongeluk was nu onvermijdelijk. Paard en ruiter stortten zich op den ongelukkige, die evenals de politieageut. gewond werd en onmiddellijk be wusteloos was. Dadelijk schoten eenige voorbijgangers, bewoners van Buiksloot toe, om de behulpzame hand te bieden. De politieagent en het paard waren in staat na een half uur naar Amsterdam terug te keeren. De toestand van Duinker was echter zeer ernstig. Hij bleef bewusteloos. Men bracht hem in allerijl per brancard naar het Binnengasthuis, waar hij helaas Donderdagtnorgen overfeed, zonder bij kennis te zijn geweest. Duinker was een oppassend, oprechten degelijk man, die hoog in aanzien stond bij zijne superieureu, het bestuur van den Buiksloterham polder. Kort geleden werd gemeld, dat de 2e luitenant M., van het le reg. inf. te Den Helder, door een ander officier niet gevaarlijk in het been werd gewond. Latere berichten evenwel doen zien, dat dit jacht- ongeluk erustiger is dan aanvankelijk gedacht werd. Het schot een dubbel schot, dat niet door een officier, maar door een burger was afge- geven heeft het rechterbeen over 6 c. M. boven den enkel geheel verbrijzeld, en zeer waarschijnlijk zal de jonge officier voortaan voor het leger onbruikbaar zijn. Ter hoogte van de Tweede Rosestraat te Rotterdam, stapten Vrijdagnacht omstreeks 12 uur de hoofdconducteur 11. W. .lansina, en de remmer J. P. Cramer, beiden in dienst der Holl. Uzeren Spoorweg-Maatschappij, uit een stilstaanden goederentreiu, komende uit de richting Dordrecht. Zij bleven een oogenblik staan op de rails naast dien trein met den treminer B., en door de duis- ternis bemerkten zij niet dat uit He richting IJselraonde een achteruitrijdende trein aankwam, hoewel deze trein toch behoorlijk verlicht was. Te laat werden zij den trein gewaar. Cramer werd gegrepen en door den trein overreden. Zijn hoofd werd verpletterd en de romp in tweeen gesneden. De hoofdconducteur Jansma werd door den trein tegen den grond geploft, doch kwam gelukkig tusschen de rails terecht. Hij had, door het bloed van Cramer bespat en liggende naast diens verbrijzelde ledemnten, de tegenweordigheid van geest zich, niettegenstaande zijn linkerboven- arm door den val gebroken was, plat tusschen de rails te leggen. Voor de locomotief van den over hem heen rijdenden trein hem bereikte werd gelukkig op den stilstaanden goederentrein het oaheil bemerkt. Een noodsignaal werd gegeven, de rangeerende trein tot stilstand gebracht en afgekoppeld en Jansma uit zijn gevaarlijke positie verlost. Hij is daarop naar het ziekenhuis ge bracht. Cramer's verminkte lijk is in den drenkelingen- bak naar de loods voor drenkelingen in Crooswijk vervoerd. De tremmer B. kwam met den schrik vrij. Men meldt uit Oudbeierland Reeds geruimen tijd hadden eenige losse werk- lieden aan de Beetwortelsuikerfabriek alhier werk- zaam, op verschillende tijden, doch meestal des Zaterdags- en des Zondagsavonds, de burgerij overlast aangedaan. De politie was machteloos om aan het molesteeren een einde te maken. Menschen, die niemand hinderden, maakten soils des avonds met boksbeugels en messen kennis. Geen wonder, dat daardoor een zoo groote ver- bittering onstaan is, dat een kleinigheid slechts noodig geweest is, om Donderdagavond een formeele vechtpartij te doen ontstaan. Nadat de herbergen gesloten waren, werd het ergste gevreesd. Een achttal ,/peewerkers" werden welhaast op de vlucht gedreven en de Beierlanders, met stokken ge- wapend, hen achterna. Toen de vluchteliugen de meestoof hun thuis bereikt hadden, vielen er van weerszijden steenen. Met groote moeite hield de politie het volk terug. Er werd met steenen geworpen en toen ten slotte het werpen van steenen uit het gebouw niet ophield, schoot de politie eerst met los kruit en vervolgens met scherpe patronen op de bewoners in de meestoof. Dit hielp ten slotte en dank zij ook eeu fiksche regenbui, ging ieder naar huis. Met zorg zag men den Zaterdagavond tegemoet. Versterking der politie werd zeer dringend noodig geacht. INGEZONDEN STUKKEN. Mynheer de Redacteur I In de raadszitting van 1.1. Donderdag werd o. m. voorloopig besproken een adrea van eenige bewoners van Korte Kerk Nieuw- en Dijkstraat, aangaande overlast dien zij hebben in verband met het geven van mnziek en danspartij in bet lokaal Valentino". Ik ben het in dezen met den heer Voorzitter geheel eens, d. w. z. dat de adressanten meer bedoelen, „de handhaving van de orde in die luurt." Tenminste (eenigen uitgezonderd), geloof ik dat verschillende onderteekenaars principieel niet zijn, tegen het houden van muziek en dans niet alleen, maar er zelfs bij voorkomende gelegenheden nog wel een dansje aan zouden wagen. Maar M. de R.het zal zijn zooals ik meen. Een beter politietoezicht is hoofdzakelijk hetgeen zij bedoelen. Ik grond mijn vermoeden daarop, dat vroeger in diezelfde bunrt atonden, twee groote orgels, daarop werd muziek gemaakt en ook gedanst, (ook op Zondag) en dan woonden daar ook verschillende onderteekenaars van genoemd adres en toen heb ik van klachten of requesten nooit iets vernomen. Ik zie er dus niet in, wat vermoedelijk de heer De Jonge er wel in zieteen adhaesie betuiging met zijn inge zonden voorstel. Misschien willen adressanten zich nog wel eens nider ver- kluren. Want er zal bij eventueele behandeling van het voorstel De Jonge, natuurlijk rekening mede worden ge- houdenen dan zou een heeleboel gekibbel omtrent Hdoel en etrekking" van het adres kunnen worden vermeden. Voor de plaatsing betnig ik U, M. de R., mijn oprechten dank. Ter Neuzen. C. Ter lieuzen. Hnwelijks-aangiften. 6 Nov. Hubertus Charles Rudolph Dun, oud 32 j., jm. en Gustavine Celestine Juliette Gailley, oud 23 j.. jd. 7 Nov. Cornelis Adriaan Kaan, oud 22 j., jm. en Willemina Geertruida Doof, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkiugen. 6 Nov. Jozias de Kraker, oud 22 j.. jm. en Pieternella Schoonakker, oud 21 j., jd. Geboorten. 2 Nov. Janna Jacoba Martina, d. van Ben jamin van Hoeve en van Martina Scheele. 3 Nov. Maria Catharina, d. van Simon Willem Serle en van Adriana Scheele. 4 Nov. Lijkele, z. van Woutertje van de Bree. 5 Nov. Geertruida Sara, d. van Anthonie de Zeeuw en van Janna Elisabeth Dooms. Alida Jozina Eliza beth, d. van Frans Johannes de Kuijsscher en van Adriana Maatje Balnikker. 6 Nov. Tanneke Hendrika, d. van Jan van Es en van Maria Adriana van de Wege. Jacob, z. van Mnarten Servaas en van Tannetje Griep. 7 Nov. Elizabeth Maatje. d. van Willem van der Stel en van Sara Maria Vel 8 Nov. Krijti, z. van Jan Hamelink' en van Hendrika Catharina Hamelink. Overlyden. 5 Nov. Janna van de Wege, oud 69 j., echtg' van Jacob Lsmbertus de Doelder. Rotterdam, 10 November 1902. Binnenl, G r a n e n. Er was heden ruime aanvoer van allerlei soorten van Tarwe, Rogge, Gerst en Haver. Ook in Boonen en Erwten was goetie handel. Men noteert Puike Tarwe 7,25 a 7,90mindere en goede 6,a 6,50 Rogge /4,75 h 5,75; Gerst /4,75 h 5,Chevaliergerst /5,25 a 5,75; Gerst per 100 kilo 7,h 8, Haver 3,k 3,50 en dikke nog daarboven Paardenboonen 6,50 a 7,nieuwe Wal- chersche Witte Boonen 10,a 11,75; Bruine Boonen goede 9,k 10,mindere 6,k 8,Kookerwten 8,Et, 11, en mindere soorten 7,k f 7,50 Kroonerwten 9,75 k 10,Koolzaad 8,it 8,25 Kauariezaad 7,75 a 9,per hectol. a 68Stieren 36 Schapen 40 it 52 j per kilo. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo f 175 en per 100 kilo 7,25 a 7,90Rogge per 2100 kilo 128 a 130 Gerst Zwarte Zee /110 it /112; Amerik. Mais 142 Odessa 136 a 138 per 2000 kilo; Boekweitgrutten 236 per 2100 kilo; Haver 6,50 a 7,10 per 100 kilo. Me el. Prima inlandsch 10,75 a 11,50 1* soort 9,75 a 10,50Zeeuwsche Tarwebloem /ll,it 11,75; prima Belgisch 11,25 a 12,25le soort 10,25, a 11,prima Fransch 10,25 a 11,25; prima Duitsch 12,— it 13,—1« soort 10,75 it 11,75 extra puik Hong. 15,— k f 16,—prima Amerik. 11,50 it 12,50; 1« soort 10,75 a 11,25; 2° soort 9,25 it 9,75; Inl. Rogge- bloem 9,50 it 10,75; Duitsche 9,25 a 10,75 per 100 kilo netto. Runderprijzen 46 a 50; Kalveren 70 a 90 Varkens 44 a 50 cent, allei M e 1 k- en Kalfkoeien 110 it 225; Stieren 60 it 90 Yaarzen 55 it 100 Graskalveren 30 a 40 Fokkalveren 18 a /20 nuchtere /6a 12 Biggen 7 a 15 alles per stuk. Aardappelen. Spuische jammen 3, a /3,40 Overmaassche 3,a 3,25; Brielsche kralen 3,25 k 3,50 Flakkeesche jammen 2,— it 2,50 Geldersche 2,25 it 2,40 Eigenheimers 1,80 a 2,per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld 54 en 65 it 70 cents per half kilo. Zeeuwsche Eieren 5,50 it 6, en Buitenlandsche 3,per 100. Zeeuwsche Ajuin 0,90 a 1,per 60 kilo voor puike, mindere soorten lager. V 1 a s. Blauw Hollandsch 1,50 a 2,20 per steenwit Zeeuwsch 1,60. Karwijzaad 11,a 11,25 per 50 kilo. L ij n z a a d 9,it 11,25 per hectol. Amerik. Petroleum in houten vaten per 100 kilo 10,10 it 10,60 en 7 it 7i cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten 35 cent en dito Santos 18^ cent per half kilo. YEEHANDEL IN BELGIE. Veeprijzen duur Ossen 75 tot 95; Vaarzen 70 tot 90 Stieren 65 tot 85 c.vette Kalveren fr. 1 tot fr. 1,20 vette Varkens 92 c. tot fr. 1,02. In 10 dagen, voor het levenzonder bandradicale genezing door den specialist Dr Bastin, in zijn gesticht te Fontaine l'Evfcque (Belgie), het eerste vr breuken, door den Staat erkend. Tot nu 4790 echte genez. Model- gesticht, zusters, spreekdraad enz. 12 jaren bestaan. Betaling na genez. Yraagt adres genez. personen. ZEETIJDINGEN. Van 7 tot en met 9 Nov. VLAG. NAAM. M\ Van on naar. Lading. Voor Ter Meaxen i 7 Eng. s.s. 'River Lagan 2272 [Londen stukg. 9 idem Ann Webster 2241 idem idem idem Golfer 1066 idem ledig Vwa Ter Henes 8 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. 9 Deens. s.s. jElsc 4441 Bleyth ledig Voor Henti 7 Eng. s.s. Don 2658 Goole stukg. Ned. s.s. La Flandre 5716 New-York petroleum Eng. s.s. Truro 3366 Hull stukg. idem Sea Serpent 2553 Londen idem 8 Deens. s.s. J. N. Madvig 4991 St.Petersb. hout& vl. Eng. s.s. Cape York 1501 Boulongne ledig Deen. sch. Phoenix 493 Marans graan Zweed. s.s. Tirving 3176 Methil kolen Duits. s.s. Hernosand 3358 Hernosand hout 9 Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen stukg. idem Hero 2194 Hull idem Vaan tient i Eng. s.s. Egret 3492 Liverpool stukg. Deens. s.s. Paris 3881 Burneiland ledig Eng. 8.8. Pearl 1915 Goole stukg. Dnits. s.s. Aug. Leonhard 3787 Methil ledig 8 Eng. s.s. Sea Gull 2762 Londen stukg. idem Faraday 2525 New-Castle idem 9 idem Springhill 1898 Callee ledig idem Don 2658 Goole stukg. idem Abbotsfort 2979 Leith idem idem Truro 3366 Hull idem Belg. s.s. Ganda 1341 Borghead phosph. Eng. s.s. Tuborg 4752 Cardiff ledig idem gape York 1501 Newport aardapp. Voor Selzaete i 8 Eng. 8.8. Commercial CO Caen creosoot Van Selzaete i 9 Eng. s.s. Commercial 321lLonden |ledig Van 7 tot en met 9 Nor. werden laugs de Oostsluizen alhier 57 binnenvaartuigen op- en 64 afgeschutdoor de Westsl. 10 op- en 8 afgeschut. DAGEN. Dinsdag 11 November Woensdag 12 u Donderdag 13 u Zaterdag 15 g Zondag 16 g Maandag 17 g

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2