A 1 g e m s e a Uieuws- ea Advertentieblad o o r Zoiuv8eh*7Uaadtna. hihbbbwbt. No. 4302. Dinsda^ 11 November 1902. 42e Jaargang. PAABDM- en V11MABBT. Binnenland. Paarden- en Veemarkt FETJILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De Duitsche Keizer in Engeland. De Fransche staking. De zeerooverij in de Roode zee. Om Afghanistan. TER NEUZEN, 10 November 1902. MZMSCHE COCRAST. Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!*!!!: Van 1 tot 4 regel* 0,40. Voor elken regel meet 0,1 n. Bij directs opgaaf yan driemaal plaatsing derselfda advertentie vordt da prije slechts tweemtil berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. uTt blad .eriifcyyiaan.li.ir-, Woennl.f- en VrlJtlnK»voa«t, altireionilenl op Feeetdagea, bij de Firms P. J. V1£PB^1IIB» la Tat We«»«a. Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in die gemeente zal worden gehouden op Woemdag, 19 November zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Ter Nenzen, 8 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896,) maken bekend: dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie u gelegd aen verzoek van ABRAHAM MOENS, slachter, wonende te Ter Neuzen om vergunning tot het opnchten eener wlacliterij, in een gedeelte van het perceel, staande in de Jozinastraat, wiik K 394, kadastraal sectie C 8828 en dat op Maandag, 24 November 1902, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dozer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 10 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Port-Victoria, 8 November. Keizer Wilhelm is hedenmorgen om 10 uur, aau boord van de jHohenzollern", begeleid door de „Sleipner" en de fNymphe" en geescorteerd door het Britsche slagachip //Anson" en de torpedojagers „Race- horse", -/Roebuck" /Haughty", /-Sunfish", //Ran ger" en ,/Swordfish", alhier aangekomen onder geschutgedooder, nadat bij de ontmoetiDg bij het Nore-vuurschip reeds 21 saluutschoten gewisseld warer.. De Keizer verliet onmiddellijk de//Hohen- zollern" en nam plaats in den treiu naar Shorn- cliffe, terwijl op de Britsche oorlogsschepen de manschappen op het dek paradeerden enalleschepeu de Duitsche vlag aan den grooten mast hadden geheschen. De Keizer is bij zijn aankomst aan het station Shorncliffe ontvangen door lord Roberts en de hoofden van den staf te Dover en te Shorncliffe, terwijl de burgemeester van Folkestone en de voorzitter van den gemeenteraad van Santgate bovendien aanwezig waren. Honderd man van het l'4* regement koninklijke dragonders vormden de eerewacht op het perron en allerwegen langs den weg naar het kamp van Shorncliffe waren troepen opgesteld. In het kamp aangekomen, werd de Keizer met saluutschoten begroet en onmiddellijk begon de parade van het l'te regi ment dragonders, waarvau de Keizer de chef is, terwijl het regiment ten slotte defileerde. De Keizer blijft bij de officieren lunchen en vertrekt 4j) Ik vrees geen verraad van uw kant, mijnheer autwoordde de veroordeelde. Ik vrees alleen maar, niet door u begrepen te worden. Welnu spreek De commandant ging zitten. Berard stond voor hem, met zijn krachtige gestalte recht opgericht De eerste reden, die er mij toebrengt, uw vriendelijk aanbod af te slaan, mijnheer zeide hij, ligt in de vrees. Ik houd daarbij mijn eigen belaug in het oog en geloof, dat het beter is, het tegen- woordige aan het toekomende op te offeren. Daar ginds in Caledonie zal ik hoogst waarschijnlijk geen meesters vinden, die zoo welwillend voor mij zijn als gij wel hebt willen wezen. Zoodra ik aankom op het eiland, waar ze ons zullen brengen, zal ik gedwongeu worden mijn leven te sly ten onder dezelfde menscben, wier omgang gij mij op het oogenblik sparen wilt. Ik behoef u niet te zeggen, hoe de voorkeur, die ik aan boord van het schip van u zou hebben genoten, op mij zou worden gewroken, Gij zult te goed weteu, hoe zulke menschen er op uit zijn hun jaloezie op hun in den namiddag naar Sandringham, waar morgen, ter gelegenheid van den verjaardag van Koning Edward, groote receptie plaats vindt en een staats- diner, besloten met een muziekavond, waarbij d violistKubilik zich zal doen hooren. De scheidsrechterlijke uitspraak voor de staking in het departement du Nord is ongeveer gelijkluidend aan die voor het departement Pas de Calais, en dus in het nadeel der stakers. Cotte, de secretaris der nationale federatie vau mijnwerkers, dringt er op aan, dat de mijnwerkers vooral niet bij gedeelten het werk zullen hervatten. De mijnwerkers van Pas de Calais hebben be sloten nog niet aan het werk te gaan, doch af te wachten, wat het bestuur der vakvereeniging lieromtrent beslissen zal. Het bestuur zou Zater- dag hierover vergaderen. Even wel zijn er reeds velen, die zich zonder nader bevel neerleggen bij de gevallen uitspraak. Iederen dag dalen er weer meer kolenwerkers in de mijnen af. Te Vallenciennes, in het Noorderdepartement, heeft een groote bende stakers uit de omliggende streken veel schrik verspreid. Een 800 man rwamen samen op het inarktplein en trokken daarop in drie groepen er op uit. De eerste groep had het voorzien op de woning van Emile Delhaye, den president der vakvereeniging van de gele mijnwerkers. Delhaye zelf was te Parijs, zijn zieke vrouw, een oude moeder en twee kleine kinderen waren thuis. De betoogers drukten de deur der woning in, smeten de bewoners op den grond, en terwijl zij dezen vasthielden, sloegen ze alles kort en klein in huishet bed werd in brand gestoken met petroleum, zelfs de luiken werden stuk geslagen. Hierbij is bet echter gebleven. Het officieuse blad „Capitale" verklaart, dat kapitein Aruoue van de regeering last heeft ge- kregen de actie tegen de roovers niet af te breken. Daar het Turksche eskader, dat zich in de Roode Zee bevindt, uit twee oude korvetten en een kanonneerboot bestaande, ongeschikt is geble- ken, om het rooverwezen te onderdrukken, heeft het Turksche Ministerie van Mariue bevel gekregen onmiddellijk vier oorlogsschepen uit te rusten en naar de Roode Zee te zeDden. Men is dadelijk hard aan 't werk getogen, maar 't zal ook ditmaa! wel weer bij de goede voornemens blijven. Aan het verzoek van Rusland aan den emir om handels-reciprociteit, wordt, meldt de //St. James Gazette", in parlementaire kringen nog al beteekenis gehecht. Het blad herinnert er aan, dat Rusland reeds 6 Februari 1900, toen Engeland medegevangene bot te vieren, zoodra zij meenen daartoe in de gelegeuheid te zijn. Ik zou geen oogenblik rust hebben. Alle haat en wraakzucht, welke zich in de borst van zulke menschen kunneu ophoopen, worden plotseling over het slachtoffer uitgestort. Men wreekt zich dan op hem over al de geleden ellende. Ik ben er bang voor, mijnheerEerlijk gezegd, ik ben bang voor het leven, dat mij daar zou wachteu. Het kan tien, twintig jaar, misschien mijn geheele leven duren. Ik ben imrners levenslaug verbaunen. De commandant hoorde zijn gevangene aan, met de oogen strak op de zijue gevestigd. Ik begrijp het, zeide hij, en waarschijnlijk hebt ge gelijk. Maar ge spraakt zooeven van Verschillende redenen, die u er toe brachten mijn aanbod af te slaan. Welke zijn de audere Ronduit gezegd, heb ik er nog maar eene, mijnheer, en deze is zeer moeilijk te beschrijven. Beproef het althans. Gedurende de lange en ledige uren, die ik in mijn voorloopige gevangenis gesleten heb, mijn heer vervolgde Berard, heb ik dikwerf over alles nagedacht. Mijn verbeeldiug werd opgewekt, ik schiep mij een droombeeld misschien wel ten- gevolge van de langdurige eeuzaamheid. Ik dacht bij mij zelf, dat, daar het noodlot mij plotseliug tot een verdachte, een beschuldigde, eeu veroordeelde zeer door den oorlog in Zuid-Afrika was gebonden, op directe betrekkingen met Afghanistan had aan- gedrougen. Toenmaals had Rusland echter ver- geefs den steun van de andere mogendheden voor dezen eisch gevraagd en had de zaak laten rusten, toen Eugeland beslist vroeg, waarom Rusland dan die directe verbindingen met Afghanistan noodig had. Sedert zijn even wel, volgens 't bovenge- noemde blad, Rusland's geheime agenten in Afghanistan niet zonder succes werkzaam geweest. De betrekkingen van de Indische regeering tot den emir waren onlangs zeer gespannen. De Indische regeering had den emir gevraagd, waarom hij zekere bewegingen uitvoerde, die niet buiten verband met zekere Rnssische kuiperijen stonden. Het antwoord van den emir viel niet naar wensch uit en 't gevolg was, dat de Indische regeering weigerde den emir zijn jaar-tractament uitte betalen. Rusland droeg van een en ander kennis, toen zich onlangs zijn verlangen naar directe betrekkingen met Afghanistan herhaalde. Dit verlangen zou slechts het dunne eind zijn van een wig. De Minister van Oorlog, brengt in de Stct. (no. 262) ter kenois van de lotelingen van de lichting van 1908, die wenschen te worden inge- deeld bij een van de bereden korpseu, dat zij, voor zooveel de beschikbare plaatsen dit toelaten, bij een korps naar hnnne keuze kunnen worden ingedeeld, indieu zij zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot hem, Minister, wenden. Yoor bijzonderheden zie men de Stct. De wensch elijkheid werd in de afdeelingen der Tweede Kamer betoogd van een wijziging in de wet op de bedrijfsbelasting, die het mogelijk zou maken buitenlandscbe schippers te treffen, ook indien zij minder dan 3 maauden bier te lande bun bedrijf uitoefenen. Tusschen de Koninklijke Maatschappij »de Schelde" te Vlissingen en de Electric Boat Com pany te New-York, waarvan the Holland Torpedo- boat Company eene afdeeling is, is eene overeenkomst gesloten, waarbij aan »de Schelde" gedurende 25 jaar het uitsluitend recbt is verleend tot bet bouwen van onderzeesche torpedoboolen voor Nederland en hare kolonien volgens de plaunen, uitvindingen en patenten thans in het bezit van of nog te verkrijgen door de Electric Boat Company. Blijkens hier ontvangen bericht is het tjalk- schip van schipper A. de Bruin, alhier thuis behoo- rende, Zaterdag van Burghsluis met suikerbieten geladen afgevaren, aau de 3" roode boei nabij Zierikzee gezonken. De opvarenden zijn gered. en eindehjk tot een galeislaaf en banneling ge- maakt heeft, daarin voor mij een wenk zou kun nen liggeu om onder zekere klasse van ongeluk- kigen een roeping te vervullen. Ja, dacht ik, ben ik plotseling en onverwacht als ontwikkeld man gedoemd te leven in een omgeving van mis- dadigers en verworpelingen, is het dan wellicht mijn plicht niet, alles te doen wat ik kan, om die ellendelingen uit hun staat van vernedering tot een beter leven op te heffen Dat denkbeeld heb ik sedert niet meer laten varen. Het is mijD doel niet hen door preeken of redeneeren tot hun plicht te brengen en zoodoende de priester onder de galeiboeven te worden, ik wilde alleen op hen werken door het voorbeeld. Alleen door mijn onderwerping, mijn gedrag, wenschte ik hen op te wekken tot plichtsbesef. Ik zou hun willen leeren, minder haatdragend, minder wraakgierig te worden. Ik wil hen trachten op te heffen uit de diepte van gemeenheid, van beest- achtigheid, waartoe zij zijn vervallen. In het begin zullen zij mij uitlachen, dat weet ik reeds vooraf, maar wat komt er dat op aan Elk mensch die iets goeds wil tot stand brengen, is er aan bloot gesteld bespot te worden. Wat doet er dat toe? De gedachte om een enkele van die rampzaligen eenig begrip vau plichtsbesef, in een woord, eenig menschelijk gevoel in te boezemen, Naar wij vernemen moet dezer dagen door den voerman K. uit Zaamslag, alhier bij de marechaussees aangifle zijn gedaan, dat zijn elfjarig zoontje P., koewachter bij den landbouwer De M. onder die gemeente, op den 25 Oct. j.l. op het veld waar hij de koeien hoedde, door een tweetal personen, die daags te voren te Ter Neuzen aan de loting voor de militie hadden deelgenomen, onder geweldpleging zooveel sterkedrank is toe- gediend, dat de jongen eenige oogenblikkeu later door een arbeider van dien landbouwer, bewuste- loos naar diens hofstede is gedragen. Het door de marechaussees ingesteld onderzoek moet evenwel aan het licht hebben gebracht, dat hetgeen de vader van het kind omtrent het feit vernomen had, slechts ten deele waar was, want dat namelijk van geweldpleging in deze geen sprake moet geweest zijn en de toediening van de hoevesl- heid sterkedrank op verlangen van den jongen zelf moet hebben plaats gehad. Intusschen blijven dergelijke handelingen door volwassen personen gepleegd, in elk geval te laken, want een geluk mag het zeker heeten, dat de jongen geen nadeelige gevolgen van zijue dronkenschap heeft ondervonden. Tegen het tweetal, zekere S. en R., beiden arbeiders onder Zaamslag, moet dan ook procesverbaal zijn opgemaakt. De voordracht voor onderwijzeres aan de school van den heer Yerhage te Biervliet bestaat uit de dames F. Baetens, Ierseke, M. P. de Hullu, Breskens, S. E. van Oosten, Aardenburg, en A. M. de Ylieger, Zuidzande. Voor die betrekking te St. Maartensdijk komt op de voordracht voor mej. M. E. Scheffelaar Klots te Sluiskil en te Krabbendijke mej. Noteboom te Ossenisse. Zaamslag, 8 November. Een schoenmaker alhier werd dezer dagen door een mug in een zijner vingers gestoken, op welke plaats hij den vinger met de nagels stuk krabde. Onder hevige pijnen begon de vinger zoo buitenge^jon op te zetten, dat hij zich dadelijk onder geneeskundige behandeling moest stellen, alwaar bloedvergiftiging geconsta- teerd werd. Ofschoon de pijn nog niet geweken is bevindt hij zich thans redelijk wel. Door D" J. van Loo, candidaat te Waarder, is voor het beroep Daar kerk B alhier bedankt. Axel. De oefeningen in den wapenhandel in deze gemeente, waarvan vroeger gemeld is, dat zij dit jaar niet zouden doorgaan, zullen nu naar alle waarschynlijkheid toch gehouden worden en een aanvang nemen op Dinsdag 18 Nov. e. k. Een 30tal jongens zullen aan de oefeningen deelnemen. Axel, 7 Nov. Heden werd alhier een aanvang genomen met den cursus in paardenkennis16 leerlingen nemen er aan deel. Sas van Gent, 10 Nov. Heden werd door burgemeester en wethouders iu het openbaar maakt mij sterk genueg, alle spotternijen, alle vernederiDgen te verduren, die ik, door gebruik te maken van uw goedheid, zou kunnen ontloopen. De commandant van het oorlogschip stond op. De uitdrukking van zijn anders zoo streng gelaat was verzacht, en met een stem, die zijn ont- roering verried ofschoon hij blijkbaar zijn best deed om op gewonen toon te spreken zeide hij Ge moet zelf weteu wat ge doet. Mochtge ooit van gedachte verauderen, vergeet dan niet, dat ge mij altijd kunt spreken. Ik ben steeds bereid u te woord te staan. Hij riep den wachter, die Berard bij hem gebracht had, en gaf hem zijn gevangene over. Met denzelfden kalmen blik, waarmede hij boven was gekomen, sloeg deze ook thans weder de oogen om zich heen. Hij zag de kust van Frankrijk niet meer. Naar alle zijden strekte de eindelooze zee zich uit purperkleurig ging de zou in het westen onder. En weder rneende hij daar, om- geven door een krans van gouden stralen het beeld zijner geliefde dochter Jeanne te zien 1 Gauw wat. Maakt dat ge naar benedeu komt, beet de wachter hem toe. Zonder een woord te zeggen gehoorzaamde Jean Berard aan het ontvangen bevel en daalde af in het afschuwelijk verblijf dat hem daar benedea wachtte. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1