TelegrafSsche berichten. (aemersgde berichten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 's Gravenhage, 7 Nov. De beer Schalk Burger is heden met zijn secrttaris, de heer Villiers, alhier aangekomen en had een ouderhoud met den heer Wolmarans. De generaals blijven vooreerst te Londen, ter afdoening van belangrijke zaken. Min schrijft aan de //Arnh. Ct." Een enquete, ingesteld door den //Bond van Ned. Onderwijzers," heeft aangetoond, dat er voor het exarnen van onderwijzer in April 1902 onge- veer 660 oudt rwijzers zonder betrekkiug rondliepen. Eukele gelukkigen vonden buiten het onderwijs een betrekkiug: een werd schippersknecht, een ander kellner, een boerenknecht. De kellner solliciteerde //onder het bedienen" voort, doch van de 120 tnaleu dat hij een zegeltje wegstuurde werd hij slechts 3 inalen opgeroepeu een keer kwam hij op de voordraeht. De examens leverden rnim 1400 onderwijzers af. Telt men het getal vacatures af, dan zijn er op het oogenblik stellig 1800 onderwijzers te veel, Men schrijft aan Het Volk Onder behoor van het dorp Kollumerzwaag werd onlangs een hut gebouwd, die, volgens ver- zekering van een buurman, den eigenaar nog geen gulden kostte. De wanden zijn geheel van plaggen opgezet, alleen aan den gevel z tten eukele dunne plankjes. In dien gevel zitten twee raampjes, elk met vier ruitjes van 2 bij dM. Geen dier ruitjes bestaat uit een enkel stuk glas, dat zou te duur komen. Het dak, gemaakt van groene boomtakken, is gedekt met los stroo en heidde- plaggen. Een deur van dunne plankjes verleent toegang naar binnen. Midden in het vertrek staat een dikke paal om het dak te stutteu. Geen vloer, geen zolder, geen bedsteden, geen kasten vindt ge er. In een hoek van het vertrek licht het bed, dat er niet onziudelijk uitzi/t. Overigens ziet ge slechts een oude tafel, een paar stoelen en een ouden kinderwagen waaruit een kindje, nog onbewust van de armoede zijner ouders, u vrij- moedig tegeublikt. Door de Duitsche politie is aan de Neder- landsche bericht, dat uit de gevangenis aldaar is ontvlucht een 22jarig anarchist, genaamd Bernard Piesman, geboren te Loda in Rusland en beeld- houwtr van beroep. Men vermoedt dat hij naar ous land de wijk heeft genomen. Men meldt uit Velsen Donderdaginiddag om half drie had de wachter aan den overweg van de spoorlijn IJmuidenVelsen een der boomen gesloten, toen bij den andere aankwam de 70jarige doove D. uit Beverwijk, die, niettegeustaande het geroep, doorging en door den tiein werd gegrepen. Hem werd een arm en een been afgeredeu en verder werd hij iuwendig zwaar gekwetst, zoo-fat de dood eenige oogenblikken later reeds intrad. Wij lezen in het N. v. d. D. Aan de hier en daar vernomen voorspellingen van een bijzonder strengen winter, wordt op het platteland weinig waarde gehecht. Wat men daar in de natuur waarneemt, zou ook eerder doen vermoeden, dat de aanstaande winter zacht zal zijn. De wilde ganzen (sneeuwganzen) zijn nog niet eens naar het Zuiden getrokken, doch bewonen nog steeds hare gewone Noordelijke kwartieren. De bijen, welke tegen strenge winters instinctmatig het vlieggat in den korf vernauwen, om minder last te hebben van de koude hebben tot dusver die opening gelaten zooals zij was. Amphibieen en insectenlarven, welke bij verwachting van strenge koude diep in den grond gaan om hun winterslaap te houden, worden niet dieper aangetroffen dan bij zachte winters. A1 deze verschijnselen doen eerder denken aan een zachten dan aan een strengen winter. Maar het is nog vroeg in den tijd, en het kan dus nog wel veranderen. Intusschen zijn het niet alleen buitenlieden, die zich aan weervoorspellingen wagen. Ook stedelingen, ja, zelfs Amsterdammers, doen dit wel eens. Een A msterdammer heeft reeds sinds jaren aanteekening gehouden van de weersge- steldheid op „de vier Vrijdagen van Februari", welke, volgens een zeer oude traditie, het type der vier achtereenvolgende jaargetijden aan- geven. Volgens zijne aanteekeningen van dit jaar sinds half April in ons bezit zouden het zijn 1°. eene lente met weinig gure dagen 2°. een afwisselende zomer, waarin men niet over te warme dagen zou te klagen hebben 3". een vrij wel zachte herfst, maar toch ook koude dagen. A1 deze voorspellingen zijn tot dusver uit- gekomen, inzonderheid de tweede. Wanneer dit ook het geval zal zijn met de vierde, dan hebben wij te verwachten*een zachten of kwakkel- wintereen droevig uitzicht voor schaatsenrij ders Ter waarschuwing werd het volgende aan de Ned. gezonden Dezer dagen verliet een logee, een meisje van ruim 2.0 jaar, onze woning om over Amster dam te reizen naar haar woonplaats, die ik hier X. zal noemen. Haar bedoeling was, te Amster dam eerst nog eenigen tijd bij familie te blijven logeeren. Het juiste uur van haar komst had ze niet opgegeven, zoodat zij niet werd afgehaald. Tot haar verbazing werd zij op het perron te Amsterdam evenwel tochopgewacht; eenjuffrouw kwam op haar toe, die haar vroeg of ze van X. kwam (zij noemde haar geboorteplaats) en, toen daarop bevestigend werd geantwoord, zei zij //Dan ben ik gezonden om u af te halen". En meteen deed zij een poging om de reistasch over te nemen. Onze logee was zoo verstandig, niet mee te gaan, ondanks al haar vriendelijkheden, en evenmin liet zij zich verschalken, toen de andere zei//Ik weet zeker, dat u de rechte persoon zijt, want zoo en zoo moest u er uitzien". Op de vraag*,Kunt u, die mij moet afhalen, mijn naam noemen", werd een ontwijkend, onver- staanbaar antwoord gegeven. Het eind van de zaak was, dat de //juffrouw", na nog een eindje te zijn gevolgd, haar pogingen opgaf. Hoe deze aan den naam van de geboorteplaats kwam is een raadselof ze in den trein is geweest of een zijdelingschen blik in het kilometerboekje heeft kunnen werpen is onbekend, maar dit is zeker, dat dit geval een der praktijken is van de huizen van slecht allooi. Voor de jury van Nizza heeft dezer dagen de 36jarige Henri Vidal, de //vrouwendooder", terechtgestaan, die binnen een termijn van 23 dagen, van November tot December 1901, twee moorden en twee pogingen tot moord op dienst- meisjes en andere vrouwen heeft gepleegd. Zijn laatste slachtoffer was een Zwitsersch dienstmeisje dat door Vidal in den trein tusschen Nizza en Eze door een groot aantal messteken werd gedood, beroofd en wier lijk daarna door hem in een tunnel op de rails werd geworpen. Eenige dagen daarna werd Vidal in Nizza gearresteerd. Het gerechtelijk onderzoek dnurde evenwel bijna een vol jaar daar een onderzoek moest worden ingesteld naar de toerekenbaarheid van den beklaagde. De geneeskundigen verklaarden, dat hij niet geheel toerekenbaar is. Hij schijnt erfelijk belast te zijn. Het proces is gister geeiudigd met de ter dood veroordeeling van den beschuldigde. Dejuryant- woordde bevestigend op alle vragen en kende geen verzachtende omstandigheden toe. Op de vraag van den president, of hij niets te zeggen had, antwoordde Vidal onverschillig#Ik heb slechts te bedanken". Het hof veroordeelde hem daarop ter dood. De terechtstelliug zal op een openbaar plein plaats hebben. Vidal heeft tegen zijn bewakers gezegd, geen cassatie te zullen aanteekenen. //Ik heb liever dat, mijn hals afgesnedsn is, dan zijn miju ellenden voorbij He publiek was uiterst opgewonden en wilde den moordenaar te lijf. Na drie honderd jaar zoekens heeft Professor Rudolf Herzog, hoogleeraar in de Grieksche archaeollogie aan de universiteit te Tubingen op het eiland Kos den tempel van Esculaapoutdekt. Het is een kleine wit marmeren tempel, waarin zich een alegorische gebeeldhouwde groep de Ge- zondheid en de Geneeskunde, voorgesteld door de klassieke slang, bevindt. Over-over-grootmoeder. Zulk een zeld- zanue vrouw is thans het plaatsje Gjbrvik in Hammerdal in Zweden rijk, mevr, Lisbet Eliasdotter. Het merkwaardige is dat ook de drie tusschen- personen en de jougeborene alien van het vrouwelijk geslacht zijn. De catastrophe bij gelenheid van een vuur- werk te New-York, heeft zich als volgt toegedragen. De dagbladeigenaar Hearst had ter viering van zijn verkiezing en van de overwiuning der democra- tische partij in de stad New-York in de onmiddel- lijke nabijheid van Madison Square Garden groote stukken vuurwerk laten plaatsen. Er waren drie gruepen vuurwerk en bij iedere groep stouden twintig gietijzeren mortieren, geladen met zware bommen. Toen de eerste groep, vuurwerk werd sfgestoken, viel een mortier om en schoot zijn bom midden in de dichte menschenmenigte 30 a 40,000 personen sterk, die op Madison Square naar het vuurwerk stonden te kijken. De bom ontplofte en wierp heele hoopen menschen tegen den grond. Door den schok vielen ook de overige mortieren om en schoten eveneens hun bommen tusschen de menigte. Tegelijkertijd vloog de tweede vuurwerkgroep, die ongrveer 30 meter verder stond, in brand. Ook hier schoten de mortieren hun bommen af in het gedrang. En een oogenblik later ontplofte de derde groep op dezelfde wijze. In de vreeselijke paniek, die onder de duizenden ontstond, werdeu vele personen gewond. In Ma dison Avenue werden 16 personen opgenomen, van wie er eenigen letterlijk aan stukken gescheurd waren. In het geheel werdeu 12 personen ge dood en 82 gewond, onder wie velen doodelijk. Te Hamburg is bericht ontvangen dat bij een ontploffing van den ketel aan boord van de postboot Sithoriia, van de Hamburg-Amerika-lijn, aan de Westkust van Afrika zestien stokers in den uitstroomeuden stoom levend verbrand zijn. Hun lijken zijn overboord gezet. Een wakkere grijsaard. Bij de stem ming over het voorstel der Deensche regeering om de bezittingen in West-Indie (Antillen) aan de Vereenigde Staten af te staan, heeft een bijna honderdjarige den doorslag gegeven. Name- lijk de Kamerheer Thygeson zu Danomgaard, die, 97 jaar oud en ziek, zich uit Jutland naar Kopenhagen had begeven en in de vergaderzaal had laten brengen. Hoe hij zou stemmen wist men tot het laatste oogenblik niettoen zijn naam werd afgeroepen en ieder in spanning was, daar men wist dat van zijn stem de beslissing afhing, stond hij langzaam van zijn zetel op, boog zich over zijn lessenaar en riep met krachtige stem z/tegen", en daarmede waren de 32 stemmen, voor de verwerping noodig, verkregen. Terstond daarna werd hij door zijn bediende uit de zaal geleid en den volgenden dag keerde hij naar Jutland en zijn bed terug. Zijn ziekte is niet van ernstigen aard en hij zelf is zeker over de 100 jaar te zullen worden. Hij is in Noorwegen geboren toen dat nog met Denemarken vereenigd was. Hij herinnert zich nog dat hij op den arm zijner moeder te Parijs keizer Napoleon een legerrevue heeft zien houden. Reeds een halve eeuw is hij in Jutland ijverig bezig als directeur der kustbeplantingeu die daar van staatswege worden aangelegd. In het testament van een rijk en boosaardig Engelschman las men het volgende Aan mijn vrouw Elisabeth, die dank zij mijn domheid mijn vrouw is geworden en met een te waardeeren volharding mijn goeden naam door het slijk heeft gesleurd, vermaak ik jaarlijks 5 en het afschrift van het eerste, thans van rechtswege vernietigde testament, waarbij ik haar ur.iverseel erfgenaam had gemaakt van mijn vermogen van 130,000. Ik vermaak 5 shillings aan mijn nicht Margareta O'Reil, die zich 's Zondags, in plaats van naar de kerk te gaan, in stilte bedrinkt. Voor gezegde 5 shillings moet zij van mijn begrafenis weg blijven en zich thuis, te mijner gedachtenis, een stuk in haar kraag drinken. Aan mijn //vriend" Charles Cunard vermaak ik een negenoog (een soort van lamprei of prik), omdat ik geen siang voor hem kan achterlaten. Deze negenoog moet voor hem een zinnebeeld zijn dat ik hem als een slang aan mijn boezem gekoesterd heb, opdat hij mij in de societeit als den gierigsten kerel kon bekladden. John Abbot, mijn trouwe knecht, krijgtzesstuivers. Daarvan moet hij een strop koopen, opdat hem, als hij voor zijn boevenstreken wordt opgehangen en de sherif de strop vergeet, ten minste het wachten op de plaats der terechtstelling bespaard wordt. Behalve de bovengenoemde legaten valt mijn vermogen ten deel aan de navolgende liefdadige instellingen (volgt de opsomming). In de gevangenis van Lomza in Polen heeft een oproer plaats gehad. Een gevangene, die van Kief was aangebracht, slaagde er in, op de slaapzaal zijn bed in brand te steken. In de verwarring, die hierdoor ontstond, trachtten een 300 gedetineerden te ontvluchten. Degouverneur der gevangenis riep aanstonds de hulp van een escadron paardevolk in en de poging tot ont- snapping mislukte. Deze week is in een sloot nabij Parijs het lijk gevonden van een 74jarigen man. Iu zijn zakken was een brief, waarin hij meedeelde, dat hij een eind aan zijn leven had gemaakt, omdat hij sedert drie dagen niet gegeten had. Naar aanleiding van dit incident wordt opge- merkt, dat het reservefonds van de Openbare Armenzorg te Parijs op het oogenblik zoo rijk is, dat het 'tgemeentebestuur geld heeft kunnen leenen voor het onderhoud en reparaties aan zieken- huizen. Te Chicago is een dynamietaanslag gepleegd op het huis van zekeren Cordeck. Het geheele huis vloog in de lucht. Cordeck en een van zijn dochters werden gevaarlijk gewond. Zijn vrouw en zes kinderen bekwamen lichtere kwetsuren. Van deze daad wordt verdacht Charles Smith, die vroeger bij Cordeck ingewoond heeft. Hij is gearresteerd. Honderdjarigen Terwijl de gemiddelde leeftijd ook in Pruisen allengs toeneemt, daalt het getal zeer oude personen, althans dat der honderd jarigen. In 1871 leerde de volkstelling dat 474 meer dan een eeuw oud waren. In 1880 waren er nog 361, maar in 1885 slechts 91, in 1890 72, in 1895 46 en in 1900 nog maar 35 (slechts 5 mannen). De groote daling is wellicht maar schijnbaar, omdat eerst na 1890 juist bij zulke oude personen de juistheid van den opge geven leeftijd nauwkeuriger is nagegaan. Onder de 35 van 1900 waren 4 vrouwen de oudste, nl. 104, 105, 107 en 111 jaar er waren 10 bedeelden en 2 verpleegden in gasthuizen bij. Twee honderd jarige vrouwen werden nog als //werkzaam" opge geven, de eene als arbeidster, de andere als vroed- vrouw. De meesten (27) woonden in de Oostelijke provincial). Van de mannen was een nog gehuwd en een //jonggezel", van de vrouwen eene ,/jonge- dochter". Twee waren in het buitenland geboren (Rusland en Luxemburg). Vergadering van Donderdag B November 1902. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna wordt de openbare vergadering geschorst, welke overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergadering komt aan de orde 1Ingekomen stukken. P® Voorzitter dcelt mede dat op de volgende verzoeken tot afschryving wegens schoolgeld gunstig is beschikt en aan adressanten de achterhnn naam vermelde aftehrnving is toece- staan: F. Lanret 2,73, Theoph. Acke 0,90, Deleuil ,6<i' S"i. der PeijI S1'65' °- C- F- de fa"*' J 0,96. Aan J. Eekman werd geheele ontheffing toegestaan. b. Missive van Ged. Staten van Zeeland, d.d 18 Oct vai Toon fooT ,\eUri^ he"cht van het ™dsbe3luit van 14 Oct-. 1902, tot wyziging der begrooting voor 1902. c Een adres van A. de Vrieze en een van S L van Dishoeck wed^ A van Ovemraten Kruijsse houdende be zwaren tegen de mtg.fte in erfpacht van een aan de gemeente toebehoorenden gang, gelegen achter het perceel beWoond door eersten adressant, toebehoorende aan de tweede adres 8MTb, uitgifte door D. P. Solleveld Ts geTrtgd Mocht dtt verzoek worden ingewilligd dan zou het door eem- genoemde bewoonde perceel een achter-uitgang moetenmisen waarvan reeds een groot aantal jaren gebruik is gemaakt en zou ook de by het perceel behoorende schuur, difmen lanl" achter nehoort te kunnen bereiken waardeloos worden g De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth deze zaak nog met voldoende hebben kunnen onderzoeken en s"lt daarom namens Burg, en Weth. voor deze stukken te stellen m handen van het Dag Best, opdat dit college zich omtren" de zaak nader kan op de hoogte stellen. Z. h. s. aldus besloten. d. Een schryven van de levensverzekeringsmaatsehappii Raadpensionans Johan de Wit, de vraag stellende of het gemeentebestnnr genegen zon zijn by genoemde maatschappii de politieambtenaren, gemeentewerklieden, het personeel der brandweer enz. te verzekeren. De Voorzitter merkt op dat dit adres, als gesteld on ongezegeld papier, behoort te worden terzijde gelegd Spreker kan evenwel namens het Dag. Best, meedeelen dat het college onderhandelingen heeft aangeknoopt met de maatschappij Nova" voor hetzeltde doel. e. Een schryven van H. Brand, waarbij deze bericht zijne benoeming tot gemeente-bouwmeester aan te nemen Als het noodig is zal hij op 15 Nov. zijne functie aanvaardenj ofschoon het hem liever ware geweest op 1 Dec. a. s als wanneer het werk, waarbij hij thans verbonden is, dan 'ver- moedelijk geheel klaar zal zijn. De Voorzitter deelt mede dat de heer Brand hier is geweest en dat hem toen is meegedeeld dat zijne indienst- treding op den^door den Band bepaalden datum, gewenscht werd gcacht. f. Een schryven van H. Zonnevijlle, waarbij deze bericht zijne benoeming tot gemeentebode aan te nemen. De Voorzitter deelt mede dat de benoemde in de iaatste vergadering van Burg, en Weth. is beeedigd en, zooals de leden hebben kunnen opmerken, zijne functie heeft aanvaartl. K- Missive van Ged. Staten van Zeeland, dd. 25 Oct. 11., waarbij het college meedeelt te berusten in de bij raads- besluit van 14 Oct. 1902, voor het jaar 1903 aan het Burgerlijk Armbestuur toegekende subsidie. Aangenomen voor kennisgeving. Is. Een adres van A. Thielman, F. A. Kerstens, P. Buijs- rogge, H. van der Velden, J. F. Barm, F. Daelman, Th. Acke, V. Galle, K van der Molen. B. C. L. van Wiemeersch, J. van de Ree-Tazelaar, P. Faas, H. D. Bol, J. A. Hamelink, A. van Houwe, P. van Jole, S. Hamelink, M. Hamelink, J. G. Verhelst, G. Meertens, M. Dees en A. Hollebosch, van den volgenden inhoud Ondergeteekenden, alien ingezetenen van Ter Neuzen, geven met verschuldigden eerbied UEd. Achtb. college te kennen, dat de gelegenheid en vergunning tot muziekmaken en dansen in het lokaal, genaamd •Valentino" in de Dijk- straat no. 184, iederen Zaterdag- en Zondagavond aanleiding geven tot verstoring der openbare rust en orde, waarop zij, ingezetenen, prijs stellen en reclit hebben. De bezoekers van voornoemd lokaal bevuilen schier ieder dier avonden de stoepen van menig ondergeteekende. Bij een der ondergeteekenden werd door hen zelfs de schutting achter zijne woning zeer ontredderd. Herhaalde malen hebben onder die bezoekers, zoo in het lokaal voornoemd als daar buiten, op straat, in de nabijheid van de woningen der ondergeteekenden, vechtpartijen plaats gchad, bij welke ver- storingen der openbare orde en rust de stedelijke politie meestal schitterde door hare alwezigheid. De taal, welke de bezoekers uitslaan, maken het onder geteekenden niet doenlijk met hunne kinderen in de kamers aan de straatzijde op die avonden te verblijven. Die bezoekers zijn meerendeels minderjarig. Hunne ouders zullen niet anders dan dankbaar en blijde zijn, als voor hun kinderen de gelegenheden tot ver- kwisting en nitspatling worden verminderd. Redenen waarom ondergeteekenden UEd. Achtb. college eerbiediglijk verzoeken, maatregelen te nemen tot handhaving van de openbare orde en rust in hunne onmiddellijke omgeving. De Voorzitter merkt op dat de zaken, in dit adres bedoeld, verband houden met de bepaling der verordening op voor het publiek toegankelijke plaatsen enz. en stelt daarom voor dit te behandelen gelijk met het door den heer De Jonge ingediende roorstel tot wijziging dier verordening. Z. h. s. aldus besloten. 1. Een adres van J. van der Peijl en A. de Kraker, onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs in de gemeente Ter Neuzen, die tot den Raad het cerbiedig, maar dringend verzoek richten, een einde te maken aan den onbillijken toestand, waarin zij ten opzichte van andere collega's in deze gemeente verkeeren. Zij vragen dus beleefd, hunue jaarwedde, althans van 1 Jan. 1903 af, te bepalen op 700. Blijkens eene nevens dit adres ingezonden memorie van toelichting, gronden adressanten hun verzoek op motieven in een vorig adres uiteengezet. Zij hebben voor het bezit der hoofdakte slechts eene ver- hooging van f 50 ontvangen, waar deze billijkheidshalve op f 100 diende te worden bepaald. Hoewel het vroeger gedane verzoek is verworpen, gal de beraadslaging er over blijk, dat bijna alle raadsleden van het billijke overtuigd waren. Waar eene in uitzicht gestelde algemeene verbetering der jaarwedden voor dit jaar is uitgesteld, wagen adressanten het een beroep op het billijkheidsgevoel van den Raad te doen en u te verzoeken hun alsnog de gevraagde verhooging toe te staan. De Voorzitter deelt mede dat dit adres eerst heden morgen is ingekomen en dat Burg, en Weth. dus nog geen gelegen heid hebben gehad dit te behandelen, waarom hij voorstelt dit adres te stellen in handen van Burg, en Weth. Z. h. s. aldus besloten. j. Een adres van L. J. Verliude welke verzoekt hem in de Korte Dijkstraat naast zijne woning een strookje grond ter breedte van J M. in erfpacht te willen geven ten einde daarover zijne biinden te kunnen laten draaien. De Voorzitter deelt mede dat dit adres, ingezonden naar aanleiding eener bespreking met Bnrg. en Weth., ook pas is ontvangen, en geeft in overweging dit eveneens te stellen in handen van Burg, en Weth. Z. h. s. aldus besloten. 2. Regeling jaarlijksche veemarkt. De Voorzitter, er op wijzende dat de jaarlijksche veemarkt overeenkomstig randsbesluit zal gehouden worden op Woensdag 19 November a. s., herinnert aan een het vorig jaar na de veemarkt van de keuringscommissie ontvangen schrijven, van den volgenden inhoud De keuringscommissie der paarden- en veemarkt is van meening dat in het belang van de veemarkt, in plaats van premien, bovendien nog nitgereikt dienden te worden medailles en diploma's voor den schoonsten dekhengst, voor het schoonste merriepaard, voor den schoonsten springstier en voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, waarvan minstens twee sinks op de markt moeten aanwezig zijn om naar d# nitgeloofde helooning te kunnen dingen. Zij geeft daarom den Raad beleefd in overweging he volgende jaar daartoe over te gaan en de noodige bedragen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6