No. 4301. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag1 8 November 1902. 42» Jaargang. Binnenland. T"W"2E1IEjIDIEj "RT iA.ID. TEIt NEUZEN, 7 November 1902. FEUILLETON. ONSCHULDIG VEROORDEELD. Provinciale Staten van Zeeland. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. In de afiDelingen der Tweede Kamer werd iustemming betuigd met de benoeming van een Staatscommissie voor bet iustellen van een onder- zoek naar de wijze, waarop de verpleging van verschillende groepen van krankziunigen dient geregeld te worden. Van verschillende zijden werd de aandacht gevestigd op de in den jongsten tijd bekend ge- worden klachten over de verpleging in de krank- zinnigengestichten. Ook al nam men in aanmerking dat de mededeelingeu van gewezen verpleegden niet altijd betrouwbaar zijn, toch achtte men een nauwgezet onderzoek alleszius gewenscht. In de gestichteu is te weinig ruimte. Vaak is het uiterst moeilijk voor een krankzinnige plaats te vinden. Is niet ook de Regeering van oordeel, dat in dezen nood behoort te worden voorzieu De afdeeling Utrecht vau den »Neder- landschen Bond van Gemeente-ambteuaren" heeft aau de Tweede Kamer bij adres verzocht, bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Gemeente wetook den rechtstoestand der secretarie- ambtenaren te verzekereu, door een toevoeging aan art. 179 der wet, zooals die voor de secre- tarissen, ontvangers en ambtenaren van den Burger- lijken Staud wordt voorgesteld. Afschaffing Personeele Belasting In een vergadering vau de Apeldoornsche Handelsvereeniging werd door den voorzitter, de heer C. J. Voortman, ingeleid Afschaffing der Personeele Belasting is in 't belang van den Handeldrij»enden Middenstand en om tot dat doel te gerakeu is aansluiting aan den Algem. Nederl. Bond van Industrieelen en Handelsliedeu nood- zakelijk." Door spreker werd gewezen op het feit, dat door den heer Brouwers, afgevaardigde der Tweede Kamer voor Beverwijk, in December 1901 in de Kamer was gezegd //Ik heb dikwijls den midden stand booreu noemen de kern der maatschappij, inaar zonder tegenspraak durf ik dezen ook noemen de zuigpomp van Rijks- en gemeeutebelastiugen welke woorden door Dr. Kuyper werden beant- woord. Dr. Kuyper zei, dat ook de nood van den middenstand behoort tot de maatschappelijke kwestie, doch dat de middenstand, wal iuitiatief en activiteit betreft, ver bij de arbeideude klasse achterstaat en dat de middenstand zich als een man moet vereenigen en dan zijn nooden en wenschen aan de regeering kenbaar maken. Door den spreker werden een groot aantal voorbeelden aangehaald, waaruit het onbillijke der personeele belasting bleek en door hem aan- getoond, dat een inkomstenbelasting de meest billijke en rechtvaardige was. Doch omiat een vereeniging daaraan niets zou kunnen veranderen werd op aaneensluiting vau den geheelen handel- drijvenden middenstand aangedrongen en wel bij den Nederl. Bond van Industriejlen en Handels- lieden, gevestigd te Rotterdam, welk voorstel door de vergadering met algemeene stemmen werd aangenomen. De landbonwer J. Pladdet van Hoek kwam gisternamiddag met paard en ledige wagen naar Ter Neuaen. Kort nadat hij de Sassche poortgepas- seerd was schrok het paard, naar men zegt, door een wielrijder, en steigerde, waardoor gevaar oulstond dat wagen, paard enz.iu het kanaal zouden terechtkomen. De voerman P. dit gevaar duchtende trachtte van 46) Een man, tegen deu wand van het schip op den grand liggeud, ricbt zich langzaam overeind. Hier ben ik, antwoordde hij. Die man was Jan Berard. De wachter liet zijn gevangene naar buiteu treden. Ga vooruit, beval hij, daarheen. En hij wees hem een trap, die naar het dek voerde. Toen Berard in de open lucht kwam, ademde hij lang en diep. Rondom zich heen zag hij niets dan de effen kalme zee. Aan delinkerhand verdween de Fransche kust langzaam uit het gezicht. Berard verliet zijn land zonder spijt en zonder leedgevoel. Hij liet tr niemand achter, die hem dierbaar was, zijn dochter had reeds lang geleden het vaderland verlaten, op dezelfde wijze als hij deed. Een oogenblik later bevond Berard zich tegenover den commandant van het fregat, een man van 45 ii 48 jaar, bekend om zijn groote gestrengheid maar tegelijk om zijn rechtvaardigheid tegenover de manschappen. Laat den man met mij alleen, beval hij, en bteng hem op het achterdek. Zoodra de commandant met deD gevangene alleen was, sprak hij hem aan Uw naam is Jan Berard vroeg hij. Ja, mijnheer. Gij zijt dus tot levenslange verbanning ver- den wagen te springen en viel daarhij zoo nood- lotlig dat zijn liukerbeen boven den enkel vrij ernstig gebroken werd. Door spoedig aauwezige hulp werd het paard bij den teugel gegrepeu en tot bedaren gebracbt, terwijl ook geneeskundige hulp werd ingeroepen, die spoedig aanwezig was. Na door den heer Buyze voorloopig verbonden te zijn werd Pladdet per raderbraucard naar zijne woning te Hoek evergebracht. Door Gedep. Staten van Noord-Brabant is benoemd tot provinciaal veearts te Heusden, c. a. de heer M. F. Plankeel te Oostburg. Mej. S Dees te St. Philipsland heeft tegen 1 Januari a. s. haar eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan de openbare lagere school in den Anna-Jacoba-polder. Te Venlo slaagden voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren C. P. Amelunxen van Sas van Gent en D. J. A. Bareman van Hoek. Gisteren slaagden de heeren J. Coruelissen te Axel en P. A. Verbist te Nieuw Namen. Te Philippine zal Zaterdag den 22 Nov. door den mililie-commissaris in Zeelaud een naloting gehouden worden voor een loteling. Aan de loting, den 24 Oct. te Ter Neuzen gehouden, werd voor die gemeente door 8 lotelingen deelgenomen, terwijl er zich 9 aangemeld hadden. Maar omtreut een der lotelingen was het onzeker of hij in ons land verplicht was te loten. Hij zelf is wel hier geboren maar zijn ouders wonen in Belgie. En eerst thans is uitgemaakt, dat hij volgens de Nederlandsche wet Nederlander is. Intusschen heeft hij ook van het gemeentebe- stuur van Bouchaute (Belgie) de woonplaats zijner ouders bericht outvangen, dat hij ook daar voor de nationale militie is ingeschreven. (M. C.) Men schrijft uit Sas van Gent aan de VI. Ct. Woedde te Sas van Gent in het begin van dit jaar hevig de diphteritus, thans komt zij daar weer veelvuldig voor. Twee kinderen uit een huisgeziu zijn wederom overleden en de gevallen, die zich nog voordoen zijn legio. Als een loopend vuur breidt zich de ziekte uit. Uitsluitend school- kinderen leden vroeger aan de ziekte, doch nu ook is een 20jarige jongen er hevig door aangetast. De geneesheeren spuiten de patienten herhaaldelijk met het bekeode serum in. Alhoewel de gebeele stad er op aandringt het hestuur schijnt er niet vau te willeu weten, de scholen te sluiten. En toch, niets ware meer wenschelijker dan dat. Aan het Gebouw van het Prov. bestuur te Middelburg werd gisteren aanbesteed 1". Het onderhoud van de aauleg- en losplaats voor visschers in den Brakman bij de Isabella- sluis, en van het havenkanaal van Philippine met bijhehoorende werken, gedurende de jaren 1903, 1904 en 1905. (Raining 9070.) Inschrijvers waren de heeren J. Jansen, K. de Vos en A. Tholens Dz., alien te Ter Neuzen, reap, voor de aom van f 9070, f 8100 en 7668. 2°. Het herstellen van de bekleediug en het gedeeltelijk vernieuwen eu versterken vau het aanvaarroosterwerk van de oostelijke ponton in de buiteuhaven van het kanaal door Walcheren te Vlissiugeu. (Raining /"3070.) Van de zes ingeleverde biljetten was het laagste dat van den heer W. Dekker te Veere, nl. voor 3254. 3°. Het vernieuwen van een houten beschoeiing in het posthaventje te Gonshoek. (Raming f 2000.) Drie inschrijvers. Laagste inschrijver was de heer J. C. Gelderblom te Tholen, ad f 1485. Omtrent de gunning aan de laagste inschrijvers zal nader worden beslist. oordeeld, omdat ge den Russischen prins Lavisine hebt vermoord Neeu, mijnheer. Wat zegt ge? Zijn er dan twee Berards hier aan boord Of heeft men u bij vergissiug hier gebracht Dat geloof ik niet, commandant Maar ge vroegt mij of ik het was, die prins Lavisine hebt vermoord en daarop heb ik //neeu" geautwoord. De rechtbank heeft gemeend mij te moeten ver- oordeelen, omdat zij meende, dat ik schuldig was aan dieu moord. Dat maakt een groot verschil. Voor mij is 't hetzelfde, merkte de comman dant op. Dat weet ik, mijnheer antwoordde de ander, maar ik meende mij te mogeu verantwoorden. De kapiteiu zag den gevangene oplettender aan dan hij tot nu toe gedaan had. Zijn bedaarde, kalme stem, zijn rustig voorkomen, zijn geheele uiterlijk verbaasden hem ten hoogste. Na een oogenblik van ernstig uadenken hervatte hij De minister van marine heeft de goedheid gehad mij in het bijzonder omtrent uw zaak in te lichteu. Ik heb zijn brief hier en ik zie geen eukele redeu waarom ik deu iuhoud zou verzwijgen. De minister schrijft mij dat verschillende omstan- digheden hem belet hebben gehoor te geven aan de aauzoeken, die ten uweu behoeve gedaan zijn. Het schijnt mij toe dat er staatkuudige redenen in het spel zijn geweest, die uw verbanuing nood- zakelijk maakten. Intusschen hebt ge het aan den iuvloed van eeu hoog geplaatst man te dauken dat er van hoogerhand verlangd wordt dat ge aan boord zoo goed mogelijk zult worden behan- deld. Ziedaar de hoofdinhoud van den brief. Axel, 7 Nov. Woensdag gaf voor eene flink bezette zaal de rederijkerskamer De herleving" hare eerste opvoering. Opgevoerd. werden een drama getiteld ffDe twee Breeders" en drie blijspelen. Het eerste, eene episode uit het jaar 1600, werd flink afgespeeld, en bewees dat er krachten in die rederijkerskamer zitteu, welke vele andere tooneelvereenigingen haar kunnen benijden. Het spel voldeed dan ook zeer, en costumes en decoratie waren met zorg gekozen. Van de drie blijspelen voldeed het zangspel z/Vogels voor de kat" wel het meest, en bracht het geheele publiek onophoudelijk aan het lacheu. De rederijkerskamer ,/De herleving" heeft ge- toond, dat zij herleefd is, eu zal, naar men ons verzekeri, al het mogelijke in het werk stellen om aan Axel's kunstminnend publiek iets goeds, iets degelijks te leveren. Boschkappelle, 6 Nov. Een arbeider onder onze gemeente, op 't gehucht Luntershoek, hoorde 'a naehts een verdacht geluid aau 't kippenhok. Hij stond dadelijk op, doch door het leven dat hij maakte, maakte de dief of de dieven zich uit de voeten. 's Morgens, bij 't tellen zijner hoenders, bleek hem echter, dat hij er drie miste en tot behoud zijner overige op tijd was gaan zien. Stoppeldijk, 6 Nov. Dat het fruit dit jaar duur is, is bekend. Hier zijn de laatste dagen vele appels en peren verkocht, recht van de boomen, groot eu klein dooreen, dus, goed soort en minder soort tegen 8 cent de appels en 6 cent de peren, wat voorzeker een zeer hooge prijs mag genoemd worden. Zniddorpe. Woensdag geraakte het paard van den laudbouwer F. Termote, dat voor een kar gespannen was, midden in de kom van het dorp op den hoi. De echtgenoote van den smid C. werd door de kar een eind medegesleurd en kreeg een diepe wonde aan het hoofd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een telefoonpaal werd zoodanig stuk gereden, dat de draad hrak en de telefonische gemeenschap werd verbroken. Eindelijk kwam de kar tegen het huis van den herbergier De Moor terechtwaardoor het gelukte het paard tot stilstand te brengen. St. Jansteen. In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad werd de begrooting van inkomsten en uitgaven over 1903 vastgesteld op 13882,125, zijnde f 50 meer dan het vorige jaar. De verordening op het herhalingsonderwijs werd aangevuld met de bepaling, dat eventueel de jongens zich moeten aanmelden tusschen 20 en 23 November en de meisjes tusschen 20 en 23 December a. s. bij Burgemeester en Wethouders. Liefhebbers zullen dus Vrijdag of Zaterdag over acht dagen zich een toegangs- biljet moeten verschaffen ten gemeentehuize. Omtrent den leeftijd der leerlingen zijn geene grenzen gesteld, mits zij vrij van de verplichting om de dagschool te bezoeken, zijn. Op voorstel van den heer Staal' werd nog besloten het aantal straatlantaarns met vier te vermeerderen. Een kaboutermannetje. Heeft Noordwolde onder het A-B-C-volkje een reus aan te wijzen, onder de schoolgaande kinderen in deze gemeente bevindt zich een ware dwerg. In de maand Maart is n. 1. een zesjarige jongen school gekomen, zoo klein en ingedrongen, dat de onderwijzers hem vooreerst voor een verdwaald schaap hielden voor de bewaarschool bestemd. Gewapend echter met een bewijs van toelating, dat schijnbaar onmogelijk op hem zelf betrekking kon hebben, werd hij voor loopig geplaatst, totdat werkelijk een dag of wat Natuurlijk zal ik mij naar de wenschen van den minister gedragen, om dit te zeggen liet ik u roepen. Berard hoog zonder te antwoorden. De reis, die wij nu een uur geleden aan- vingen, vervolgde de commandant, zal lang duren en daarbij voor de officiereu zoowel als voor de manschappen verre van aangenaam zijn. Voor de gevangenen is ze daarentegen zeker meer onaau- genaam. Zulk een zeereis kau voor hen niet aDders dan vreeselijk zijn. Zij zijn genoodzaakt gedurende den geheelen overtocht eeu nauw en bekrompen hok te bewouen, en worden, gelijk vanzelf spreekt, steeds met de grootste gestrengheid behandeld. Dit kau niet anders. Ouder hen viudt men hooswichten van de ergste soort die met geen goedheid zijn te regeeren. Bij de eerste verslapping van tucht, staan zij gereed daarvan op een wijze gebruik te maken die op een oorlogschip niet zou kunnen geduld worden. Niettemin heb ik besloten, u zooveel ik kan te ontheffen van de strenge maatregeleu die ik tegen over de anderen in acht moet nemen. Ik zal u dus niet meer uaar het tusscheudeks terugzenden. Er zal wel een hoekje voor u in het vooronder of ergens anders te vinden zijn. Ik hoor, dat ge een goede opvoediug hebt ontvangen en zal dus zorgeu, dat u eenig schrijfwerk verschaft wordt. Kortom, wat in rnijn macht staat ben ik bereid te doen om u het leven hier aan boord zoo aangenaam mogelijk te maken als ouder uwe omstandigheden mogelijk is. Zijt ge daarmede tevreden Hebt ge me nog eeu bijzondere gunst te vragen Als ge het mjj toestaat ja, kapitein, ant woordde de gevangene. later de identiteit van den kleuter bewezen was. Intusschen gedraagt de kleine zich uitmuntend en maakt het niemand lastig daar hij den ganschen schooltijd door slaapt. Beenen heeft hij bijna niet. De afstand van de klnssedeur tot zijn bankje (7 M.) wandelt hij in 35 pasjes af. Bij een anderen kleinen jongen past hij juist onder den armoksel en de grootste jongen der klasse is een halven meter langer dan hij. Hij was dan ook bij zijne komst ter school slechts 0,80 M. lang en is nog niets gegroeid. Door de Naamlooze Vennootschap Stoomtram HulstWalzoorden is onder dagteekening van 29 October j. 1. het volgend adres tot de Staten gericht Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Naamlooze Yennootschap Stoomtram Hulst— Walzoorden dat de werken van den stoomtram nagenoeg gereed zijn en de exploitatie der lijn binnen korten tijd zoude kunnen aanvangen dat adressante echter door de buitensporige eischen der betrokken eigenaren groote moeilijk- heden ondervindt bij den aankoop der terreinen, noodig om den zomerweg op te leveren volgens de concessie haar door heeren Gedep. Staten verleendzoodat op zeer enkele plaatsen de zomerweg thans nog niet de voile breedte heeft en adressante zich voorstelt door wettelijke onteigening in het ontbrekend te voorzien dat zij daarom, tot haar leedwezen, zich op- nieuw tot Uwe vergadering moet wenden met het verzoek om een uitstel te vefleenen van het tijdstip waarop volgens punt 1 van het besluit, waarbij hare subsidie uit de Prov. fondsen werd verleend, de geheele onderneming in exploitatie moest zijn, en eerbiedig verzoekt den datum van genoemd punt te wijzigen in 1 Augustus 1903; dat echter alle werken, op de vereischte breedte van den zomerweg na, in den loop der maand November gereed zullen zijn en dat de exploitatie van den tramweg dan kan aanvangen, daar het weinige dat aan den zomerweg ont- breekt voor de exploitatie van den tramweg niet hinderlijk is en slechts zeer geringe hinder voor het gewone verkeer kan opleveren. 't Welk doende, De Administrates, (get.) EM. VAN DEN BROECK. Gedep. Staten stellen naar aanleiding van dit verzoek voor de le voorwaarde van hun besluit van 16 Juni 1897 tot subsidieering te lezen»dat de geheele onderneming uiterlijk 1 Aueustus*) 1903 in exploitatie kome en onafgebroken blijve." Tevens stellen zij voor de 6* voorwaarde van dat besluit zoodanig aan te vullen, dat duidelijk uitkome, dat het subsidie eerst vorderbaar is, nadat de geheele onderneming gereed en in exploitatie zal zijn. Volgens de thans geldende voorwaardeuiterlijk 1 Januari 1903. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Nov. de volgeude vonnissen uitgesproken A. J. G., oud 42 j., visscher te Hoek, i9 wegens diefstal vrijgesproken. P. D. A., oud 24 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling van ambtenaren veroordeeld tot eene maaud gevangenisstraf. K. L. K., oud 44 j werkmau te Clinge, is wegens mishandeliug veroord. tot eene maand gevaug. wwia— En welke Uit den grand vau mijn hart hen ik u dankbaar voor uwe goedheid, antwooidde Ber>rd, wanneer ik u echter een gunst zou mogeu vragen, zou het juist deze zijn, daarvan geen gebrnik te mogeu maken. Ik wenschte naar het tusscheu deks terug te keeren. Ik wilde mijn vonnis onder- gaan in alle gestrengheid en in geen enkel opzicht anders te worden behandeld en meer voorrechten te genieten dan mijn medegevangenen. De commandant keek zijn gevangene met groote verbaziug aan. Hij meende verkeerd gehoord te hebben. Hoeeen gevangene, aan wie zulke aanbiedingen gedaau, zulke voordeeleu aangeboden werden voorrechten, die in zijn toestand van ouschatbare waarde waren, weigerde se aan te nemen De veroordeelde, een man van opvoediug en ontwikkeling, wilde uit vrije verkiezing leven en gedurende langeu tijd omgaan met misdadigeis van de ergste soort, met het uitvaagsel der mensch- heid De commandant bood hem vrijheid, versche lucht, licht en zonneschijn aau en hij verkoos e'lmde, duisternis en somberheid Voor een man vau ontwikkeling moest het immers een hel wezen, daar beneden ouder die meuscheu te moeten leven. Waarom weigerde hij het edelmoedig aanbod van den commandant Deze was een te verstandig man om zich bij de weigering van zijn gevangene eenvoudig neer te leggen. Hij wilde de redenen leeren kennen, welke er hem toe dreven. Ik heb heb er verscheidene, antwoordde hem Berard op zijn vraag, maar ik vrees Gij kunt mij gerust miles zeggen, ik ben niet gewoon anderen te verraden. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 5