lieuws- in AdT©rtsatieblad 200uwsch*71aaad0r0a. No. 4301. Zaterdag 8 November 1902. 42® Jaargang. A 1 g 9 a 6 e a V 0 0 Landbouwberichten. Gemengde heriehlen. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BBRSTB BLAD. Het krediet woos* Zuid-Afi*ika. In de Kaapkolonie. De zeerooverij in de Roode Zee. SEIIZESSOHE COFRASfT. ABONNEMENT: Voor Per drie maauden binnan Ter Neuzen 1,—Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerik* 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. IDTimiTIlIi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor eiken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf ran driemaal plaateing derzelfda advertentie wordt da prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte bsrekend. Oit blad veKtkljat Haandag-, Woemdsg- en Vrljdagaroad, Bttgetonderd op Feeitdagen, l>tj de Flrma P. M. ttfe »AaHi>ai ts f»» *em«» Londen, 6 November. Bij de besprekingen over de kredietaauvraag van 96 millioen verklaarde Chamberlain heden in het Lagerhuis, dat hij zijn zending aanvaardde zoo onbevangen en onbevoor- oordeeld als mogelijk was, en met den vasten wil, alles te overwegen wat te berde gebracht mccht worden ieder voornaam man, iedere vereeniging van invloed had het recht, gehoord te worden. Chamberlain zeide, dat er nu nog slechts 34,000 menschen in de concentratiekanopen waren, en dat van de 24,000 gedeporteerde krijgsgevangenen er reeds 14,000 in het land waren teruggebracht, 7000 zoudeu nog voor het einde van't jaar terug- gaan, en de rest binnenkort. De gift van 24 millioen geschiedde ten behoeve van de trouw gebleven Engelsche en Afrikaansche bevolking in Transvaal en Oranjerivier, die op ruimer schaal schadeloos gesteld zou worden dan zij, die tegen de Engelschen gevochteu hadden. Voorts zouden giften geschonken worden aan de trouwe bevolking, die te lijden had ouder den eersten inval in de Kaapkolonie, en aan dien in Natal maar geen stoiver zou gegeven worden als schadeloosstelling aan de opstaudeliugen. Wat wij, zeide Chamberlain, aan onze vijanden gaven, werd geschonken uit menschlieveudheid en met de bedoehng, dat die menschen niet verbitterd zouden zijn en in staat gesteld zouden worden, hun vroegere welvarendheid terug te krijgen. Chamberlain zeide ten slotte lndien het voor- geschoten geldelijk bedrag onvoldoende blijkt te zijn, zal ik niet aarzelen, aan te dringen op meer opofferingen om de schade te vergoedeu. Het terugbrengen van de Boeren naar hun land heeft mijn verwachtingen ver overtroffen. Het is ver- sta-adig, optimistisch te zijn. Laat ons vertrouwen dan in de toekomst en de toekomst zal ons geven wat wij verlangen. Ik ga uaar Zuid-Afrika met den ernstigeu wensch, al wat op oneenigheid gelijkt, te vergeten, en de verwante volkeren saarn te brengen, tot een groote Afrikaansche natie, onder de Britsche vlag. Onder luide toejuichingen werden de gevraagde gelden met algemeene stemmen toegestaan. Botha, De la Rey en Schalk Burger waren op de tribune aanwezig. Londen, 6 November. Aan Botha en De la Rey werd gister in het Lagerhuis een diner aan- geboden door twee unionistische leden (aanhangers van Chamberlain). Daarua werden hun plaatsen aangeboden in de loge voor voorname vreemde- lingen. De jongste nederlaag werd aan het ministerie- Gordou Sprigg toegebracht, doordateenamendement werd aaugenomen van Malan om f 168,000 te bezuinigen op de verdedigings-begrooling, waardoor een door Sprigg voorgestelde reorgatiisatie en uit- breiding van de koloniale strijdmacht onmogelijk gemaakt werd. De jingos hoopten, dat het ministerie dat op den Afrikaanderbond moet steuueu,- uu aftreden zou. Onmiddellijk nadat de beslissing gevallen was, stelde het progressistische lid, kolonel Scherm- brucker, voor het Huis te verdagen, opdat de re- geering kon overwegen wat haar na deze stemming te doen stood. De premier bestreed dit voorstel met de opmerking, dat de toestaud voor het mini sterie volstrekl niet buitengewoon was en met de stemmen van de Afrikaander leden werd de ver- daging met 19 tegen 42 stemmen verworpen. Het ministerie stemde met de meerderheid. Zooals men weet is sinds eenigen tijd tusschen Italic en Turkije een geschil hangende naar aau- leiding van de rooverijen, die herhaaldelijk door Tnrksche onderdanen in de Roode Zee werden gepleegd. Over de jongste incidenten in deze, wordt uit Midi in Yemen gemeld De Italiaansche kommandant Arnone is in de afgeloopen week met deoorlogsschepen „Piemonle", ^Caprera" en ^Galileo" in Midi aangekomen. Hij had buiten een burgerlijken ambtenaar uit 1 ernen een kolonel met Turksche troepeu, die ouder zijn bevel stondeu, aan boordonmiddellijk na zijn aankomst ontscheepte hij, op verzoek der plaatselijke overheid, troepen en drie kanonneu, om de vlncht der zeeroovers, die loen alien daar verzameld waren, te verhindereu. Tijdens de landing hadden vier Italiaansche sloepen een hevigen aanval der zee roovers te verduren, dien zij evenwel afsloegen. De zeeroovers hadden groote verliezenaan de zijde der Italianen werden twee matrozen gedood, waarouder een inboorlingeen matroos werd gewond. De plaatselijke overheid verzocbt daarua om verlenging van den gestelden termiju van vijf dagen voor de uitlevering der zeeroovers. De kommandant was bereid een uitstel toe te staan onder voorwaarde, dat men niet alleen de zeeroovers uitleverde, die zich op een ontoegankelijke plaats aan de zeekusl verborgeu hadden, maar ook door de inwoners van de stad een scbadevergoediug van f 7500 voor de beide gedoode matrozen liet betalen. Daar deze veorwaarden niet aangenomen werden, liet de kommandant op het dorp vuren, zonder evenwel de Turksche troepen aan te vallen. Het vuren werd gestaakt, zoodra de voorwaarden werden aangenomen. De Italiaansche kommandant stoud een verlenging van den gestelden termijn tot 11 November toe. De Porte verklaart nu, dat de zeerooverszaak als geregeld werd bescbouwd en zij derhalve moet aannemen, dat de kommandant van de yPiemonte" willekeurig gehandeld heeft. Meu schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan deTel.: Opmerkelijk is het, hoe het suikergehalte der beetwortelen hier in de laatste dagen uog toe- genomen is. In de vorige week werden aan de cobperatieve suikerfabriek te Sas van Gent ver- schillende partijen beetwortelen geleverd, welke meer 17 suikergehalte hadden. Ook in Belgie is het suikergehalte der beet wortelen niet gering. Iu het slaatslaboratorium te Leuven werden 27 October 1.1. 120 stalen beetwortelen onderzocht. Hoogste gehalte was 17,1%, iaagste 12,4 en gemiddelde 15,5 Zij, die op gehalte verkocht hebben, zullen dus dit jaar nog een goeden prijs van hunue beetwortelen maken. In September was onze handel iu rundvee met Belgie zeer levendig. Daar de groote markten van Anderlecht (Brnssel), Antwerpen en Gent steeds schraal voorzien waren van goed vee, be- zochten de Vlaamsche kooplieden druk onze markten en kochten te Rotterdam, Leeuwarden, Zwolle en Gorinchem vele runderen, voornamelijk slachtvee. Zoo werden dan in September ruim 1300 runderen meer uitgevoerd dan in Augustus en 2400 meer dan in Juli van dit jaar. De ge- heele uitvoer bedroeg 6034 stuks. Ook de handel in schapen bloeide dit jaar, vooral die in lammeren. Werden in Augustus door Belgische kooplieden 2155 lammeren in ons land en Duitschland opgekocht, in September bedroeg dit aautal al 5086, of bijna 3000 stuks meer. Het aantal uitgevoerde schapen was 7(372 stuks, zoodat tegenwoordig het aantal ingevoerde schapen en lammeren uit ons land grooter is, dan die van alle audere lauden te zamen. In de negen eerste maauden van dit jaar kwamen er b. v. van de 78,002 in Belgie ingevoerde schapen, 40,209 uit ons land, 83,562 nit Duitschland en 231 uit andere landen van Enropa. Men schrijft uit Eriesland Men kent de prijsraadsels, waarbij de oplossingen moeten vergezeld gaan van een bedrag iu postzegels, om aan den ondernemer flinke winst te bezorgeu. In een onzer dorpen kan men van zulk een ondernemer de vijfcents postzegels voor 4$ cent koopen, wel een bewijs dat de man er veel out- ▼ing en de zaak zoo goed ging, dat 10 pet, kon verspeeld worden. De Minister van Water- staat heeft thans iu eene prijsraadselgeschiedenis uitspraak moeten doen. Een inwoner van een dorp bij Drachten annonceerde een prijsraadselde oplossingen en bet bedrag moesten worden iuge- zonden bij de firma v. d. Meer Co. De ondernemer heet Hoeksma, en de directeur van let postkantoor te Drachten, de firma v. d. Meer Co. niet kennende, wilde de brieveu niet aan Toeksma afstaan, die beweerde het hoofd dier firma te zijn. Hoeksma ging naar een advocaat en sommeerde per deurwaarder tot afgiftede directeur weigerde. De inspecteur der postenjen deelde het gevoelen vau den postdirecteurbe- sloten werd toen het advies van den Minister van Waterstaat in te winneu. Deze raadde de brieven i Hoeksma af te geven, mits deze vooraf schriftelijk verklaarde het hoofd der firma v. d. Meer Co. te zijn. Hoe het soms met de prijzen van dergelijke prijsraadsels of andere loterijen gaat, kan hieruit hlijken, dat sommige personen tegen vergoeding van een gulden een bewijs afgeven, dat zij den loofdprijs gewonnen en ontvangen hebben, waar- van natuurlijk niets aan is. Op den Binnenweg te Rotterdam is Woens- dagavond verdwaald aangetroffen een 7jarig knaapje, dat uit Schiedam was komen loopen om daar naar den brand te kijken. Een paar kameraadjes, die lem vergezelden, was hij hier kwijt geraakt. De politie zorgde er voor dat het ventje bij zijn ouders terugkwam. Een vijftal mannen, tusschen 30 en 40 jaar waren Dinsdag op het Stationsplein te Zaandam aan het stoeien. Zij hadden blijkbaar niets anders te doen. Een hunner had het ongeluk een ander daarbij te bezeeren, waardoor deze in drift ontstak en zijn kameraad zoo mishandelde, dat deze als lamgeslagen op straat bleef liggen en dokter en politie er aan te pas kwamen. Woensdagavond was de vuurgloed door den brand te Feijenoord veroorzaakt belangrijk minder de belangstelling, om ter plaatse een kijkje te nemen, bleef nog zeer groot. Overal nit de om- geving kwamen belangstellenden opdagen en niet alleen kijkgragen, maar ook brandweermannen van beroep. Op het terrein van den brand was nog weinig verandering gekomen. Het vuur minderde door gebrek aan brandbaar materiaal en door bet toen reeds gedurende tweemaal 24 uren daarin werpen van ontzaglijke hoeveelheden water. Naar de Prov. Gron. Ct. meldt, is er te Groningen in den nacbt van Zoudag op Maaudag een brutaal stukje begaan, waarvan de daders tot dusver oubekend zijn. In het perceel, bewoond door den heer B. Benus, koek- en banketbakker buiten de voorinalige Apoort, is men na twee uur, (op dat unr is een der bedienden thuis gekomen en vond alles gesloten) door den kelder ingebroken, door van een dear waarvan een rnit was ge- broken den hefboom, waarmee zij gesloten was, op te lichtende weg ging vervolgens door keHken en bakkerij naar de slaapkamer van den heer B. Daar stond als gewoonlijk de geldlade op tafel de heer B. is gewoou die 's avonds mee naar boveu te nemen zij werd door de dieven meegenomen. In de Zwaantjesgang, naast het perceel, heeft men 's morgens de lade terug- gevouden, waarin nog f 12,54 aanwezig was, terwijl f 30 vermist werd. Er lagen afgebrande lucifers, waardoor het vermcelen voor de hand ligt, dat de dieven in de gang een onderzoek hebben ingesteld, waarbij ze vermoedelijk verrast zijn geworden, anders hadden ze de overige contanten zeker niet laten liggen. Vreemd mag het heeten, dat niemand der huisgenooten onraad bespeurd beeft. De inbrekers moesten het bed van de dienstbode passeeren, teiwijl er bovendien 5 bedienden in huis zijn. Alleen de zoon van den heer B., die in een vertrek slaapt 17 meter boven den beganen grond, heeft eenig gestommel gehoord, maar bij dacht dat er een van de be^ dienden thuis kwam. De politie doet onderzoek Drie Zaansche jougeus, onderscheidenlijk 18 en 14 jaar oud, die in den loop van den zomer zooveel van de heerlijkheden van Dusseldorf hadden vernomeu, besloten, daarbeen ook eens een reisje te maken. Zondagavoud gingen zij op weg, den polder door, uaar Amsterdam, waar twee van ben over- nachtten in een der vele karren nabij de viaduct, terwijl de derde een familielid opzocbt, welk familielid echter, toen deze bemerkte dat ;/ze er thuis niets van wisten," hem weder naar Zaandam terug bracht. De twee kameraden echter zetten den volgenden dag de reis voort. Na een paar horloges te hebben beleeud (een der jongens had er zes van zijn vader weggenomen) kochten zij een spoorkaartje naar Arnhem. In Utrecht werden zij door een rechercheur opgemerkt, die met hen de reis naar Arnhem medemaakte en zoo met de plannen van de jongens bekend geraakte. Onze avonturiers keken, te Arnhem aangekomen, raar op hun neus, toen ze door den beer met wien ze zoo gezellig hadden gepraat, en wien ze nog een horloge te koop geboden hadden, werden uitgenoodigd, om nu maar weer naar hun ouders terug te keeren. In den avond van 6 October toen een groep Javanen en eenige Chineezen zich op de onder- ueming ^Gloezoer" (Deli) aan den waterkant op- hielden, ontstond tusschen deze lieden twist, die er op uilliep, dat een der Javanen een Chinees een slag toebracht. Van een slag kwamen er meer en de Chinees, die den oever opgeloopen was, haalde zijn rasgenooten te hulp, die weldra onder hevig getier kwamen aanloopen. Ook de Javanen hadden naar hulp omgezien en toen nu een mandoer der Javanen naar de plaats van den twist toegesneld kwam werd hij door de Chineezen beetgepakt, op den grond gesmetea en zou waarschijnlijk onder hun slagen bezweken zijn, als niet een der Chineesche tandils, een krachtig gebouwd man, hem onder den hoop vandaan had gehaald en in een hokje, waarvoor hij zich met eenige anderen posteerde, in veiligheid had gebracht. Geruimen tijd wist hij de Chineezen door zijn optreden in bedwang te houden, maar zij hielden aan en bleven pogingen in 't werk stellen om den man in hun macbt te krijgen, tot zij een tweeden Javaan in handea kregen en dien op dezelfde wijze begonnen te trappen en te slaan. De heeren van de estate, op dat moment in het Clublokaal, suelden toe om te zien wat het heidens speklalel te beteekenen hadde heer Meinesz, assistent, kwam juist intijds om den armen Javaan uit een op hem beukenden troep Chineezen weg te halen, maar geraakte nu zelf handgemeeneen der kerels sloeg daarna her haaldelijk met een grooten parang op hem los, en zoo was de heer M. wel genoodzaakt, zijn leven te verdedigen en den woesteling een revolver- schot in de beenen toe te dienen. Van het oogenblik van consternatie maakte de heer M. gebruik om, op last vau den administrateur, zoo spoedig mogelijk zijn leven te bergen en de vlucht te nemen. De beer De Veer kreeg even later, toen de kerels met steenen begonnen te werpen, een zwaren steen tegen het voorboofd, hetgeen een bloedende wonde veroorzaakte. De assistent Cambier ging toen hulp halen en snelde in een wagen zonder lantaarns stadwaarts, maar stuitte op den troep opruiers, die ouder 't geroep „Taukeh lai," elkaar het sein gaven, dat men hem moest tegenhouden. De heer C. zette het p ard echter in voile vaart en aldus op den troep iurennende en links en rechts klappen met de zweep uitdeelende, wist hij te ontsnappen en kon het bericht naar Medan brengen, waar de assistent-resident, de controleur, de kapitein Chinees enz. weldra op de been waren om de uoodige oppassers en sados bijeen te krijgen. Ook van „Belawan Estate" waren de Europeauen weldra gewapend toegesneld, om het geziu van den heer De Veer te beschermen. Gelukkig was intusschen de eerste woede wat bekoeld en bij 't verschijnen van gewapende hulp was de dol- zinnige muitlust spoedig verdwenen. Debelhamels zijn bekend en zullen hun straf dus niet ont- loopen. Het bestuur vau het eiland Korfoe heeft de aanbiedingen van een Engelsch syudicaat, dat zich voorstelt een speelbauk op het eiland op te richten, aaugenomen. Kotfoe is het eiland, waar volgens de jongste onderzoekingen der geleerden Odysseus woonde het is het oude Itbaken. Waar dus eens voor eeuwen Penelope haar kleed weefde, zal thans de roulette staau en zullen geblas;erde dames de verveling door het spel trachten te dooden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1