Gemengde berichten. Provinciale Staten van Zeeland. RECHTSZAKEN. Arrondissoments-rechtbank te Middelhurg. Drie gebroeders nit de gemeente Dorsselaere kwamen hier om sigaren. Pas waren zij er mede over de grens, of zij werden door eenige ambte- naren opgemerkt. De smokkelaars zetten het natuurlijk op een loopen, doch de douanen achter- volgden ben en een wilde jacht begon. Onderweg moest men over de Moerbeeksche vaart. De twee vlugsten sprongen in een bootje en roeiden naar de overzijde. De derde kwam te laatdoch zonder zich een oogenblik te bedenken sprong hij gansch bezweet in het koude water. Met groote moeite bereikte hij de overzijde, doch juist toea zijn beide broeders hem wilden grijpen, viel hij terug en werd eenigen tijd later levenloos opgehaald. Op zijn rug hing nog het pak sigaren. Er waren slechts 2 kistjes. Voor 200 sigaren binnen te smokkelen had de ongelukkige zijn levengewaagd. Hij is slechts 27 jaar, gehuwd en vader van kind. In de aangrenzende gemeente Moerbeke viel Vrijdag een man van zijn ossenwagen. Hij ge- raakte onder de wielen en werd deerlijk gekneusd huiswaarts gedragen. Na een vreeselijk lijden stierf de man Zondagnacht aan zijn bekomen wonden. De ongelukkige laat een vrouw en 11 kinderen na. De najaarsvergadering der Staten werd heden- avond op de gewone wijze door den Commissaris in na» n der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 40 leden. (De heereu Hennequin en De Smidt waren verhinderd). Na mededeeling van verschillendeingekomenstuk- ken, hoofdzakelijk Koninklijke besluiten, houdende goedkeuring van besluiten in de vorige Staten- vergadering genomen, welke alien evenals eeoige trouw wederkeerende mededeelingen van Gedep. Staten, voor kennisgeving werden aangenomen, kwamen de voorstellen van het Gedeputeerd college aan de orde. Overeenkomstig hunne voorstellen werden Ge- deputeerden voor het eerst of bij vernieuwiDg diligent verklaard ten aanzien van a. het verzoek van den Raad van Colijnsplaat, om subsidie voor het vergrooten van de haven b. het verzoek van den dijkraad voor de water- keering van het calamiteuze waterschap Walzoorden, om wijziging van het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen C. het vemoek van Burg, en Weth. van Burgh, om een renteloos voorschot voor wegsverbetering d. het verzoek van het bestuur van het water schap VereeDigde polders vau Ossenisse, om renteloos voorschot voor wegsverbetering, met adres van J. P. Rosseel c. s., om dat voorschot xiiet te verleenenen 6. de verbetering van de gemeenschap tusschen Noord- en Zuid-Beveland. Naar de afdeelingen werden vervolgens verwezen een twaalftal voorstellen van Gedep. Staten, w. o. dat tot afwijzing van het aangehouden verzoek van het comire voor de tram Brouwershaven Burghsluis om subsidie in de kosten van aanleg en exploitatie van die tram. Ter ondersteuniug van dit verzoek kwamen nog een zestal adressen in, d.1. van 105 ingezetenen van Renesse, 69 van Noordwelle, 144 van Haamstede, 106 van Burgb, 37 van Seiooskerke en 37 van Duiveudijke. Een dezer adressen werd door den griffier voorgelezen. Na de mededeeling des Yoorzitters dat de presentiehjsten van de vergaderingen van Gedep. Staten ter Griffie zijn nedergelegd, werd overge- gaan tot splitsing der vergadering in afdeelingen. Bij trekking werd bepaald, dat zullen behooren Tot de eerste afdeeling de heeren Loois, Heijse, De Jonge, Bolier, De Veer, den Boer, Van der Meer, Hollestelle, VauDeinse, Hennequin,Noordijke en Horn bach, benevens de heeren Siegers en Lucasse als leden van Gedep. Staten tot de tweede afdeeling: de heeren Vader vau 's Graven polder, Van Teijlingen, Kakebeeke, Eras mus, Van Dam, Moerdijk, Hocke Hoogeuboom, Van der Lek de Clercq, Bos, IJsebaert, Van der Have en Moes, met de heeren van Waesberghe Janssens en de Casembroot als Gedeputeerden tot de derde afdeeling: de heeren De Smidt, Houterman, De Bats, Fruijtier, Bolle, Oggel, Dielemau, Hammacher, Fokker, Maas, Pompe van Meerdprvoort en Wisbooin Verstegen, met de heeren Van Lijnden en Van Rompu als leden van het Gedeputeerd college. De Voorzitter doet ten slotte het voorstel om de eerstvolgende openbare bijeenkorast te houden op Dinsdag 11 November, des voorm. te 10 ure. De heer de Jonge stelt daartegenover ook namens anderen voor die bijeenkomst te bepalen op Vrijdag 14 November, zelfde uur. Zonder discussie en stemming wordt overeenkomstig het voorstel van den heer De Jonge besloten. Daarna sluit de Voorzitter de bijeenkomst. De rpchtbank heeft in hare zitting van 4 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken J. H. Jz., oud 14 j., zonder beroep te Hulst, is wegens diefstal veroordeeld tot f lO boete of 10 dagen hechtenis. V. E. L. L. H., oud 26 j., slager te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. 1°. A. V., oud 20 j., arbeider 2°. G. J., oud 17 j., koetsier3°. A. O., oud 17 j., boerenknecht, alien te Axel, zijn wegens mishandeling veroordeeld de le tot 2 maanden, de 2e en 8e ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. D. F. E., oud 35 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. De gemeente-architect van Gorinchem, de heer C. J. Loeve, heeft zich, terwijl hij zich in den nacht van Zaterdag op Zondag naar een brand spoedde, zoodanig overspannen, dat hij halverwege op de straat dood neerzeeg. Te Stavenisse had iemand eenige jaren een hond, dien hij nu gaarne kwijt wilde wezen. Hij had het dier al eens aan iemand in Tholen ge- geven, maar geen wonder het dier kwam terug. Nu, enkele weken geleden, gaf hij den hond aan een paar Belgen mede en tot aller verbazing was het dier Zaterdag terug. De hond moet dus uit Belgie door Brabant zijn komen loopen om, na de Eendracht te zijn overgezwommen, den weg naar zijn vroegeren baas te kunnen nemen. Te Enschede is door het omvallen van een petroleumstel in een woning, waarvan het meubi- lair niet verzekerd was, brand ontstaan, tengevolge waarvan een blok van vier woningen, door arbeiders- gezinnen bewoond, in de asch werd gelegd. Overi- gens was alles verzekerd. Een Open briefje is verspreid, gericht aan de Nederlandsche jongelui, om hen aan te sporen tegen een wekelijksche contributie van twee cents toe te treden als lid van een Nederl. Z-Afrika Jongelieden bond. Het doel is den Boeren zoo- veel mogelijk te steunea om hun landerijen te behouden, indien misgewas of andere tegenspoed het hnn onmogelijk maakt de renten van het Engelsche kapitaal te betalen. Zaterdagmiddag is de 58jarige H. Teesink, bezig bij het maken van een bakkersoven in een perceel aan de Koningstraat te Enschede, door het instorten van den oven onder een laag puin be- dolven, tengevolge waarvan hij eenige oogen- blikkeu nadat hij uit zijn benarde positie was verlost, overleed. Bene vijftienjarige dienstbode te Oud-Vossemeer die in een winkel voor de leus eene boodschap ging maken, ontvreemde daar een bedrag van ongeveer f 70. Vrijdagavond kwam zij in den winkel en vroeg de eigenares, die alleen met eene erg doove nicht sainenwoont, of zij Zaterdag (Allerheiligendag) ook verkocht, en bij toestemmend antwoord werd gevraagd wanneer zij naar de kerk ging. Toen nu Zaterdag de doove nicht alleen thuis was, kwam de dienstbode met eene boodschap, waarbij ze zeker wist, dat deze naar de vliering moest klimmen en in dien tijd sloeg zij haren slag. Spoedig kwam men tot de ontdekkiug dat er gestolen was en viel het vermoeden op bedoelde dienstbode, die ten slotte bleek ook bij haren meester een en ander te hebben weggenomen. Zaterdagavond kwam in het koffiehuis van Velthuizen bij Meppel, G. de V., van Havelte, en zette eenige oogenblikken later per rijwiel zijne reis naar zijne woonplaats voort. Hij schijnt de verkeerde richting ingeslagen te zijn en in de bernsloot laDgs den straatweg te zijn gereden althans Zondagochtend vond men hem daarin levenloos. In de duinen bij Haamstede werden de vorige week door een lOtal jagers in 3 dagen niet minder dan 1200 konijnen, 40 fazanten en eenige houtsnippen geschoteu. Een der jagers, de heer P. Brouwer uit Maastricht, schoot tevens een zeearend met een vlucht van 2$ Meter. Een landbouwer te Gassel verwondde zich bij het snijdeu van veevoeder aan den vinger. Hij deed onzuivere zalf op de wond. Er ontstond bloedvergiftiging en binnen weinige dagen over leed hij. Zondagnacht sprong een man na een huise- lijken twist in het water aan de Coolvest te Rotterdam. Hij werd bewusteloos er uitgehaald en binuengebracht in een bierhuis in de Leeuweu- laan, waar men volijverig den mart ging wrijven, hem aldus weder tot bewustzijn brengende. Toen ook zijn kleeding eenigszins gedroogd was en hij huiswaarts zou gaan, kwam de man tot de ont- dekking, dat zijn portemonnaie met 30 was verdwenen. Een van de helpers wordt hiervan verdacht. Twee arheiders van de margarinefabriek te Goch hadden zich, de een voor zaken, de ander voor pleizier, Zaterdag naar 's-Hertogenbosch be- geven. Beiden, jonge kerels, geraakten daar aan den drank en bezochten er de beruchte Tolbrug- straat. Zondagochtend is het lijk van den een uit de Zuid-Willemsvaart opgehaaldde ander heeft den nacht van Zaterdag op Zondag onder den blooten hemel doorgebracht, zonder te weten welk onheil zijn kameraad is overkomen. Op het lijk van dezen werden gevonden een horloge, dat op 4 uur was blijven stilstaan, en ongeveer f 15 aan geld. Blijkbaar is de jonge man in het water geloopen. De schrik voor inbrekers zit er bij de Am- sterdammers toch wel in Een merkwaardig staaltje daarvan was Zaterdag avond tusschen tienen -en twaalven te zien op de Heerengrackt bij de Bergstraat. Wie ^hem" het eerste gezien heeft, zal wel altijd een raadsel blijven, doch een feit is het, dat om een uur of tien een steeds aangroeiende menigte in angstige spanning staarde naar het dak van het huis van den stalhouder op den hoek van Heerengracht en Bergstraat. Er zat een inbreker op dat dak. Kijk, nou beweegt ie zich zei er een. 't is zonde, hij het 'n mes in zijn handen, zei de dienstbode van mevrouw aan den overkant, die er door haar ^volk" op uitgestnurd was om eens hgauw" te kijken wat er aan de hand was. Hui- veringwekkende verhalen van inbrekers met en zonder messen deden dra de ronde door de stijve- nekken oploopende menigte. Kwam d'r maar een agent, zuchtte een oude juffrouw, die net op weg was om blokschraapsel voor haar poes te halen bij den slager, toen ze bet relletje zag. En ziet als ware de juffrouw een tooverfee geweest, daar verscheen een politie- agenthet gezicht van een koperen helm deed een zucht van verlichting opgaan onder de menigte. //Die zou nou wel het huis omsingelen en meteen het dak opgaan om den inbreker te arres- teeren, dacht de juffrouw van het bloksehraapsel. Doch de agent had zoo'n geval blijkbaar meer bij de hand gehad. Hij haalde assistentie en vier gehelmde dienaren togen met evenzoovele brandende rijtuiglantaarns naar het dak. Adem- loos bleefde menigte naar boven turen. Mensch, ga toch achteruit, hij mocht er 's afspringen, zei een omstander, die wel eens van Jan van Schaffe- laar gehoord had. Doch niets van dit al. De politiemannen kwamen beneden om aan de menigte te rapporteeren dat er niets te rapporteeren was. De meuschen hadden zich laten beetnemen door een schoorsteen Hoezeer de schrik er echter inzat, kan hieruit blijken, dat een aantal menschen bleven staan kijken. Een schoorsteen 't Mocht watkijk, daar heb je hem weer Nou die agenten hebben ook met hun helmen gezocht Het bleef druk voor het huis, tot eindelijk ('t liep al aardig naar middernachteen agent wederom in gezelschap van den bewoner, naar boven toog en wederom tot de ontdekking kwam dat er niets te ontdekken was. Een geweldige brand heeft Dinsdagnacht te Rotterdam gewoed, op Feijenoord. Even 8 uur Maandagavoud zag men in de Oeverstraat rook komen uit een paar raampjes op de eerste ver- dieping, waar een zolder is, waarop zaagsel geborgen werd, en waarnaast zich een hooizolder bevindt. Deze zolder is ongeveer in het midden gelegen van een groot gebouw, aan de firma W. van der Lugt Zoon toebehoorende, hetwelk dient tot berging van duigen, hoepels en vaten, meestnieuw werk. Het reusachtige pand, vijf verdiepingen hoog, wordt begrensd door Prins-Hendrikkade, Oeverstraat, Sleephellingstraat en Burgemeester- Hoffinanstraat. Na een half uur had het vuur zich zoo uit- gebreid, dat hier en daar de vlam uitsloeg, en outzettend was weldra de aanblik het geheele Noordereiland scheen weldra e6a vuurpoel door den weerschijn van de kolossale vlammen. De brandweer, hoewel alle krachten inspannende, stond weer machteloos. Om 10 nur, d. i. twee uren na 't ontdekken van den braud stonden zeven stoomspuiten met tal van stralen en achltien hand spuiten te werken, en toch moest de brandweer het eene stuk na het andere aan het vernielende element prijs geven. Vijf verdiepingen hoog sloegen de vlammen aan alle zijden uit, en nqg steeds breidde het vuur zich uitook de stoomkuiperij en kistenmakerij, een afzonderlijk geheel, aan dezelfde firma toebehoorend en door de Oeverstraat van het groote gebouw gescheiden, geraakte in brand. Nu brak een paniek uit onder de bewoners der Sleephellingstraatzoo hevig was de hitte, dat alle bewoners hun huizen moesten verlaten en onmiddellijk tal van handspuiten in werking werden gesteld om ze nitwendig nat te houden. En altijd door maakte het vuur vorderingenblusschen was nu van de zijde der brandweer opgegevennathouden van omliggende gebouwen was hoofdzaak. Dreunend vielen groote brokstukken op de strateu. Half twaalf stond alles wat aan de firma Van der Lugt behoorde in lichtelaaie. Een opper- vlakte van 120 bij 90 meters was een vuurpoel. De Oeverstraat stond over de geheele lengte, voor zoover zij tusschen de perceelen der firma Van der Lugt doorloopt aan weerszijdeu iu lichtelaaie bonken vuur werden met geweld de lucht inge- slingerd. Ook de geheele Burgemeester-Hoffmanstraat was door de brandweer ontruimd. Toch dreigde daar nog ernstiger gevaarwant in die straat staan tegenover de brandende gebouwen de ma chines mederij der firma H. T. Landman Zoon en daarnaast de groote fabriek der firma William Laming Sons. Nathouden van deze gebouwen had de brandweer zich reeds eenigen tijd tot taak gesteld; maar tegen middernacht moest zij ook hier wijkeD, en met spoed, want van de stoom kuiperij en kistenmakerij der firma Van der Lugt sloegen de vlammen de Burgemeester-Hoffmau- straat in, stukken vlammend hout hoog opvoerend in de lucht. En weldra stond dan ook de fabriek van Laming in brandboven de houten kaas- bergplaatsen vatte het gebouw, ook enorm in omtrek, het eerst vuur. Op hetzelfde oogenblik ontstond ook gevaar voor de opslagplaats van oude vaten der firma Van der Lugt. Eenige duizenden tonnen liggen daar opgestapeld. Om 1 unr stonden wit gloeiend de brokstukken der totaal uitbrandende gebouwen van de firma Van der Lngtop meer dan honderd meters was 't er haast niet uit te houden. Bij de firma Laming stond de vetafdeeling in voile vlam de zolders waar ontelbare kazen op planken opgestapeld zijn, bleven echter grooten- deels behouden. Intusschen was de brand ten deele tot in de Laurierstraat teruggetrokken. Het eenige wat de firma \an der Lugt nog rest: het uitgestrekte terreiu, waar open en bloot, duizenden ledige vaten liggen, was door de brandweer van alle zijden omring en met tal van stralen werd op deze vaten, die overal rookten, water gegeven. Een paar deuren, tot dit terrein toegang geveude, brandden. De menschen, die in de Laurierstraat woonden, waren na middernacht hun woningen ontvluchtde muren werden heet. Om half 2 werkten er, behalve de stoom spuiten, nog 32 handspuiten. De geheele gemeente was zoo goed als van alle brandbluschmiddelen ontbloot. Om 2 uur waren aan de Sleephellingstraat op bijna alle verdiepingen van de drie hooge huizen de ruiten verbrijzeld alle woningen onbewoonbaar, door de massa's water, er ingeworpen om ze voor erger te bewaren voor duizenden schade ook hier. Men zegt dat de schade over het millioen loopt. Om half 3 was de brand onder de knie en waren 14 handspuiten ingerukt. Van de fabriek firma Van der Lugt staat alleen de groote schoorsteen nog overeindalle machinerieen zijn mede vernield. Ongelukken hebben, voor zoover bekend, niet plaats gehad; enkele flauw gevallen menschen zijn per brancard weggebracht. Ongeveer 600 werklieden waren bij deze firma werkzaam. Omtrent de assurantie vernemen wij nader het volgende Wegens de hooge premie op de kuiperij en zagerij liep de firma v. d. Lugt een groot gedeelte eigen risico, men spreekt zelfs van ruim 2 ton. J uist dezer dagen zou door het betalen eener hoogere premie deze risico geregeld worden. De waarde van kuiperij en kistenmakerij bedraagt f 230,000, waarvan slechts f 68,000 verzekerd. Pakhuis en inhoud zijn geheel verzekerd voor 240,000. De drie loodsen hebben een waarde van 40,000 terwijl er slechts f 18,000 op verzekerd is. De waarde van den houtvoorraad is 50,000, waar van voor f 35,000 verzekerd. De premie op de kuiperij en kistenmakerij bedroeg 121/o per mille, op hout 4 a 5 per mille en op het pakhuis 11/i per mille. De firma Laming Sons had haar pand ver zekerd voor f 440,000, de aanwezige goederen voor f 300,000. De schade bij de firma v. d. Lugt wordt als totaal beschouwd zijnde 100 pCt. van de waarde en bij de firma Lamiug naar ruwe schatting 15 pCt. De schade aan inboedels enz. van panden 13 tot en met 31 aan de Sleephelling straat is nog niet geheel bekend. Een echtpaar in de bedevaartplaats Einsiedeln genoot de vorige week het zeldzaam voorrecht zijn 28ste spruit ten doop te houden. Van de kinderen zijn 25 in leven, 14 jongens en 11 meisjes. Een neger die twee blanken had vermoord om ze te bestelen, is door het volk gepakt en te Darling (Mississippi) in tegenwoordigheid van 4000 personen levend verbrand. Er wordt tegenwoordig door rooverbendea in den Kaukasus zoo ergerlijk huisgehonden, dat de Russische pers met steeds meer kracht bij de regeering op krasse maatregelen aandringt. De roovers zijn onlangs zelfs zoo ver gegaan, een fabriek drie dagen lang formeel te belegeren. Een bewoner van Zurich, Smidt genaamd, is op een nieuw deukbeeld gekomen, om den kost te verdienen. Hij had opgemerkt, dat een aantal kinderen in de stad verdwaalden en besloot hen in huis te nemen, tot de ouders hen opeischten of ontdekt werden. Smidt vroeg dan alleen ver- goeding voor het verschafte voedsel en het logies, doch in de meeste gevallen kreeg hij dan nog bovendien een aardig sooimetje als belooning. Langzamerhand nam Smidt's //zaak" in omvang toe, totdat hij zich genoodzaakt zag helpers aan te nemen, om de straten 's avonds te doorzoeken. En thans verdienen Smidt en zijn mannen een goed inkomen. Zijn #hotel" is zoo bekend ge- worden, dat, zoodra een kind weg is, het eerst bij Smidt wordt ge'informeerd. In Queensland heeft zich het zeldzaam schouwspel voorgedaan dat de rivier door middel van treinen van water werd voorzien. In den regenloozen zomer was n.l. de Dee-rivier uitge- droogd, en daar de mijnwerker van de //Mount Morgan Gold Mining Company" afhankelijk is van het rivierwater, heeft het bestuur van die maatschappij een regeling met de regeering ge- troffen om door middel van wateraanvoer per trein de rivier weer te vullen. Weldra stoomden daarop dagelijks 12 water- treinen vau Hanwell uaar Rochkampton, een afstand van 18 mijlen over een natuurlijk zeer harden weg. Elk van deze nieuwerwetsche aquaducten vervoerdeu 18000 gallons water en wogen ongeveer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2