A1 g e a e 0 n Uieuws- en Adverteatieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. H I H DER WET. No. 4300. Donderdag 6 November 1902. V 0 0 J Lokken van werklieden naar Duitschland. 42e Jaargang. FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Zuid-Afrikaansche zaken. Hij stond op, wierp zijn sigarette in bet vuur Keizer Wilhelm en de kunst. Bestrijding der drankzucht. TER NEUZEN, 5 November 1902. TER SEIIZESSCHE (OIRAVT. A.BONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,--. Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- m bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij direct® opgaaf van driemaal plaatsing derselfd# advertent u wordt da pijjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimt* berekend. »I« felad ren«kt|at Msandsg-, Woea.l.g- en VrlJd«g»vo.id, »l«ge«onderd reestdagen, ».IJ de 1». J. VA« tw Www De Burgemeester van TER NEUZEN, gezien de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuws- hladen of de daartoe uitgezonden agenten, soma met ver- strekking van reisgeld voor de heenreis, naar Dmtschland ten behoeve van indnstrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebrnikt kunnen worden, maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, bf zelfbf door tusschenkomst van den Burgemeester banner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Ter Neuzen, den 4 November 1902. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der Hinderwct, doen te wetens dat vergnnning is verleend aan A. L. D. M. A. BRIL, Itandelaar, woonachtig te Sas van Gent en eijne rechtver- krijgenden tot plaatsing van eene electrisclie motor in een loods, staande aan den Stationsweg te Ter Neuzen, kadastraal sectie B no. 503. Ter Nenzen, 3 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Aan de ,/Manchester Guardian" wordt uit Kaapstad gemeld, dat de regeering vau de Kaapkolonie in het parlement herhaaldeiijk de verantwoordelijkheid van de hand heeft gewezen voor de toestrooining van door den staat onder- steunde Engelscbe landverhuizers. De attorney- general zeide, dat hij verbaasd was over het getel van de aankomende personen. Velen van hen waren ongescbikt 'en de meesten gingen naar den Rand, van waar velen dan oubevredigd terugkeeren. De eerste-Minister Gordon Sprigg heeft op een vraag van Merriman geantwoord, dat hij sterk tegen invoer van Chineesche arbeiders voor den Rand was en een wetsontwerp zal indieuen, waarbij de immigratie van Chineesche arbeiders verboden wordt. Op een vraag van Merriman heeft de attorney- general Zaterdag in 't Parlement verklaard, dat 45) Altijd boogst ernstig en koel, trad de prius binnen. Hij boog zonder de hand te reiken aan den heer des huizes, en nam plaats op denzelfden stoel, waarop hij voorheen had gezeten. Welnu, zeide hij na een oogenblik, alles is geloopen, zooals ik voorzien had. Maar om zoo snel te slagen, hebt ge een buitengewoue handigheid moeten ontwikkelen, en ik gevoel me verplicht a mijn hnlde te brengen. Ik neem ze aan, zeide de b»ron glimlachend, en geloof dat ik ze verdien. Ik twijfel er niet aan. De prins stak een sigarette op en ging voort Zon het onbescheiden zijn u te vragen waar ge plan hebt het einde van den winter door te brengen In Italie. Dezen avond vertrekken wij nog. Eerot in het volgende voorjaar zal de prinses haar salons weder opeuen. Hoe lang denkt ge afwezig te blijven Drie maanden ougeveer. Als ge zoo goed wilt zijn zoo lang te wachten, zal ik het genoegen hebben, u de belangrijke sommeu terug te geven welke g(j zoo goed geweest zijt, mij te leenen. Zeer goed. Ik zal wachten. en met den rug tegen den schoorsteen staande, zeide hij 't kleurlingenkorps, waarvan twpe leden wegens mishandeling van Holiandsche vrouwen zijD ver- oordeeld, door de Engelsche regeering georganiseerd en betaald was. De regeering van de Kaapkolonie had daarmee niets uit te staan. Merriman sprak hierover zijn verbazing uit met 't oog op de herhaalde ontkenuiug van den Engel- schen Minister van Oorlog, Brodrick, dat kleur- lingen als troepen werden gebruikt. De Kaapsche correspondent van de »Daily Telegraph" heeft een rondreis door Transvaal en Vrijstaat gemaakt en meldt, dat sedert het sluiten van den vrede tot 30 September tusschen de 45,000 en 50,000 menschen uit de concentratie- kampen naar hun hoeven zijn teruggekeerd, en of- schoon het uitblijven van regen het werk van repatria te ernstig belemmert, er gestadige voortgang en de groote meerderheid vastberaden aan den arbeid is. In Transoranje zijn er sedert het slniten van den vrede 27,832 menschen uit de kampen naar huis gezonden en 8359 krijgsgevangenen door de kampen gepasseerd. Er bestaat ook, volgens dezen zegsman, een uitnemend stelsel van kampen voor werkverschaffing, waarheen zij gaan, die na een maaQd niet kunnen slagen. In deze kampen verdienen de Boeren dan ongeveer f 2,50 per dag. De sterfte in de concentratiekampen is belang- rijk gedaald in Transvaal van 138,6 per 1000 in Januari tot 14,8 per 1000 en in den Vrijstaat en de Kaapkolonie van 213,6 per 1000 in Januari tot 11,7, zegt de correspondent. Zondag hebben de Duitsche Keizer en de Kei- zerin de plechtige inwijding van de nieuwe aka- demie voor beeldende kunsten en muziek te Berlijn bijgewoond. De keizer hield daarbij een rede- voering, waarin hij herinnerde aan de bescherming, die de akademie steeds van het koninklijk huis genoot, en aar. de stichting van het nieuwe gebouw door Keizer Friedrich, den geestdriftigeu kunst- ininnaar en zijn even fijugevoelige gade. De Keizer verklaarde de bevordering van de den mensch veredelende kunsten als een der hoogste plichten van een vorst te beschouwen en spoorde de leeraren aan, in navolging der onbe- reikbare voorbeelden der klassieken en der groote meesters van latere eeuwen, de kunstidealen te kweeken laugs de door overleverin&en ouwrikbare schoonheid en harmonie aangewezen baneu der msthetica. De Keizer spoorde de kunstenaars aan, hun Eq de rest, wanneer kan ik daarop rekenen De rest? herhaalde de baron bleek wordend. Ja, de helft van het kapitaal, dat heden uw eigendom geworden is. De helft van het fortuin dat ik u heb doen winnen. In e£n woord, de vijf en twintig millioen. De vijf en twintig millioen, stotterde Karel Merieux Zeker. Hebt ge dan de afspraak tusschen ons vergeten, hier in deze kamer, op dezelfde plaats, hetzelfde uur, nu achttien maanden geleden Neen ik vergat niets, maar. Wat wilt ge zeggen Die millioenen behooren in\j niet toe. Ik ben niet in gemeenschap van goederen gehuwd. Dat gaat mij niet aan, autwoordde de prins op OBverschilligen toon. Ge znlt het zoo moeten schikken, dat ge uw verplichtingen knnt uakomen, Zoudt ge er aan durven denken, u er aan te ontrekken Neen. Maar het fortuin van de prinses is niet roerend. Het bestaat bijna geheel uit bezittingen in Rusland. Die zijn te verkoopen. Ik ken ze. En dan de huizen te Parijs. Als er geen oumiddellijke koopers te vinden zijn, kost het slechts een enkel woord om er geld op te nemen. Ge zult het toch met me eens zijn, dat om het geld vrij te krijgen, eenigen tijd moet verloopen, Dat stem ik toe, en ik zal h den benoo- digden tijd geven. Verder weet ik niet hoe ik dergelijke be- dragen, zulke opofferingen moet vragen, zonder een goed voorwendsel. heilge roeping te vervullen, alle volksklassen uit de ailed aagsche sleur tot de kunst op te heffen en bij de Germaansche stammen vooral een eigen schoonheidsgevoel en zin voor het edele aan te wakkeren. De Oostenrijksche regeering heeft een wets ontwerp ingediend tot bestrijding der drankzucht. O. m. worden daarin drankschulden, wegens drank- gebruik in tapperijen en dergelijke aangegaan, gerechtelijk oninvorderbaar verklaard, wanneer op het oogenblik van het ontstaan van de latere schuld een vroegere van gelijken aard nog open stond. Hij, die een strafbaar feit pleegt, in den toestand van, zonder met het strafbaar feit verband houdend opzet, ontstane dronkenschap, wordt volgens dit ontwerp voor deze dronkenschap gestraftmet streng arrest van 3 dagen tot 6 maanden, wanneer het strafbaar feit een misdrijf was in alle overige gevallen met streng of eenvoudig arrest van 1 dag tot 3 maanden, of boete van 5 tot 500, met dien verstande echter, dat de dronkenschap niet met een naar haar aard zwaarder straf, dan die welke wegens het strafbaar feit zelf wordt opgelegd, zal worden gestraft, en de strafmaat de helft van het maximum der tegen het strafbaar feit bedreigde straf niet zal overtreffen. Wordt echter ontheffing opnieuw toegestaan nadat de tijd, waarvoor de laatst verleende ontheffing werd toegekend, verstreken is, dan vangt de tijd der nieuwe onthefling eerst aan met de dagteekening van het koninklijk besluit, waarbij zij is toegestaan. Wordt ontheffing verleend aan een dieustplicntige nadat bij bij de militie werd ingelijfd, dan begint het jaar, waarvoor de ontheffing is toegekend, evenzeer met de dagteekening van het desbetreffend koninklijk besluit. De Provinciale Staten van Limbnrg hebben gisteren tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer J. S. H. Brouwers, notaris te Venlo, met 30 stem men, tegen 14 op Mr. P. M. O. H. Beeren- broek, president der rechthank te Roermond. Ter voorkoming van twijfel aangaande het tijdstip van ingang en dat van eindigen van een jaar toegestane onthefling van den werkelijken mi- litiedienst, krachtens de Militiewet van 1901,deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken het volgende mede Wordt aan een loteling voor een jaar ontheffing J van dienst verleend voor zijn inlijving bij de militie, dan begint dat jaar met den dag, waarop zijn inlijving heeft plaats gehad, d. i. de dag, waarop anders de werkelijke dienst zou zijn aangevangen. Wordt de ontheffing ^opnieuw verleend voordat bedoeld jaar afgeloopen is, dan sluit bet tijdstip van aanvang van bet jaar der nieuwe ontheffing zich aan dat, waarop de tijd waarvoor de voorgaande ontheffing werd toegekend verstrijkt,onmiddellijkaan. Dat zult ge wel vinden en dat is trouwens geheel uw zaak. In de maand October wensch ik tien millioen te ontvangen. Een jaar later de vijftien overige millioanen. Dan zijn wij quitte, en nooit zult ge meer van mij hooren spreken. Maar, indien ge het waagt de betalig uit te stellen, dan, ik verzeker het u, zal ik geen medelijden kennen. Wat bedoelt ge O, dat komt er niet op aan. Drijft ge de zaak tot het uiterste, dan knnt ge u niet voor- stellen, wat uw lot zal zijn. Zonder er verder een woord aan toe te voegen greep prins Orsilof zijn hoed. Hij groette en vertrok. V1JFTIENDE HOOFDSTUK. Omstreeks denzelfden tijd kwamen Hanley Gar diner en Jeanne Berard te Noumea aan. Wat den veroordeelde Jan Berard betreft, deze bevond zich nog steeds in de gevangenis op het eiland Re, waar de bannelingen moesten wachten, tot het geheele convooi bijeen was. Bij de uitmonding der rivier Charente op de kust van Frankrijk, lag een oorlogschip ten anker. Het was een fregat, dat na laugen tijd aan den kruistocht van eskaders in de Middelandsche Zee te hebben deelgenomen thans bestemd was een compagnie mariniers, benevens verscheidene mannelijke en vronwelijke veroordeelden naar de strafkolonie Caledonie over te voeren. Naast de valrecp bij de verschansing staat de officier van de wacht. Hij neemt al de veroor deelden, een voor een, nauwkeurig op, tracht zich de verschillenda gelaatstrekken zooveel mogelijk De sluiting der jacht op patrijzen in deze provincie is door Gedep. Staten bepaald op Zaterdag 29 November e. k. met zonsondergang, die op hazen, fazanten, korhoenders en kwartels op Woensdag 31 December e. k. met zonsondergang, terwijl het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vast- gesteld. - Met ingang van 1 Nov. 1.1. zijn o. m. be- vorderd tot kommies 2e klasse bij 'sRijks be- lastingen de heer A. van der Welle, kommies 3e klasse alhier, en tot kommies 3e klasse de heer W. Jansen, kommies 4e klasse te Honteuisse. Gisteravond is in het Pas van Ter Neuzen nabij Borssele de van Antwerpen komende Eng. stoomhoot Clio aangevaren door de voor Antwerpen bestemde Eng. stoomhoot Glenmenzich. Eerstge- noemde boot is tengevolge der aanvaring gezonken. Voor zoover ons bekend is, zijn geen persoonlijke ongelnkken te betreuren. Bij de gisteren te Aardenbnrg gehouden aanbesteding van de levering van 383,000 Kg. superphosphaat werd aaBnemer de heer J. J. van Arenthals te Hansweert voor f 2,53 per 100 Kg. Verder werd genoemde heer aannemer te Ove- zande van eene partij superphosphaat, groot 150,000 Kg. a f 2,57 per 100 Kg. en verder werd door hem onderhandsch aangenomen de levering van 100,000 Kg. superphosphaat voor de vereeniging te Nieuwdorp. Zaamslag, 4 Nov. Door de postbode van Zaamslag op Ter Nenzen M. Wisse, is tegen 1 December a. s. ontslag uit zijne betrekking ge- vraagd. Koewaeht. In deze en andere gemeenten, aan de grens gelegen, worden jaarlijks heel wat sigaren verhandeld. Deze sigaren gaan meest naar Belgie en worden door de smokkelaars per 500 k 1000 opgekocht. Vele herbergen, welke niet meer dan 4 a 5 unr van de grens liggen, worden door de smokkelaars geregeld van Holiandsche sigaren voorzien. Dit smokkelen geschiedt niet's avonds of 's nachts, maar gewoonlijk op klaarlichten dag. Meestal loopen deze smokkelarijen goed af. Dezo week had er echter een treurig ongeval bij plaats. •■mmmmm.bsbbb^sasa— in het geheugen te prenten en wijst zwijgend met de hand naar de trap, die naar het tusschendek voert. Beneden worden zij opgewacht door andere ge- wapende mariniers, die hen hunne cellen aanwijzen. Het is een lange rij hokken, aan beide zijden van het ruim getiinmerd, met zwaar ijzeren tralie- werk aan de voorzijde afgesloten. Dat is het zoogenaamde scheeps-bagno. Tusschen de ijzeren traliehekken blijft een lange, smalle ruimte over een soort van gang, waarlangs zich de wacht, de oppassers en officieren bewegen. De geschut- poorten zijn nog gesloten doch zoodra het schip zee heeft gekozen, worden ze opengezet om versche lucht binnen te laten. Op dit oogenblik is het echter daar beneden nog zoo somber en donker als in eeB grafkelder. Boven op dek hoort men plotseling groote levendigheid. De bevelen volgen elkander snel op. Het gaDgspil geraakt in beweging, de anker- ketting knarst in de kluisgaten en valt dreunend naar beneden in het hoi. Het fregat begint zich te bewegen en een zachte deining doet zich gevoelen. Op dit oogenblik begeeft zich een van de wachters langs de gang tusschen de hokken der gevangenen, tot hij plotseling blijft staan en roept Nummer 213. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1