T Gemengde faeriehten. Arrondissements-rechtbank te Middelhnrg. Kantongerecht te Tor Neuzen. De rechtbank heeft in hare zitting van 31 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken In zake J. J. A. R., 28 jaar oud, winkelier te Sint Jansteen, geappelleerde van een vonnis van het kantmgerecht te Hulst, waarbij hij ter zake vanhet ten verkoop voorhanden hebben van phosphorlucifers werd vrijgesproken, is het vonnis des eersten rechters vernietigd en opnieuw rechtdoende, geappelleerde vercordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. S. J. L., 22 jaar oud, h.uisvrouW van J. B., zonder beroep te Hoek, is wegens diefstal ver- oordeeld tot eene maand gevangenisstraf. Zitting 31 October 1902, Veroor«teel«l zijn A. A., broodbakker te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der bouwverordeningtot eene boete van f 1, subsidair 1 dag hechtenis. L. Ij. E. M., arboider te Sas van Gent, ter zake van zonder vergnnning geiegenheid geven op den openbaren weg tot het houden van hazardspeltot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. J. v. D., arbeider te Axel, ter zake van strooperij tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. R. F. P., echippersknecht te Philippine, ter zake van op de Schelde en Zeeurvsche stroomcn een voor de botvisscherij verboden vischtuig gebruiken; tot eene boete van 3, snbs. 3 dagen hecht. met bevel tot vernietiging der riek. P. v. D., koopman te Basscvelde en B. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het rijden op een velocipede zonder lantaarn ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. I. C. L., C. J. Ldekknechten op een sleepboot, C. H., bootwerker, alien te Ter Neuzen, ter zake van het verrvekken van rnmoer, waardoor de nachtrust. kan worden verstoord ieder tot eene boete van I, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. W. D. v. W., schippersknecht, ter zake als voren tot eene boe"e van f 2, subs. 2 dagen hecht. T. E., visseher te Bouchaute, ter zake van bevisschen der Schelde zonder consent; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. I. B. d. D., koopman, C. S., laudbouwer, beiden te Axel, ter zake van overtreding der Leerplichtwetieder tot eene boete van f 0,50, subs 1 dag hecht. I. v. d. P., W. d. G., veldarbeiders te Hoek; I. B., I. S., arbeiders, A. F. v. d. W., schoenmaker, A. V., horloge- maker, A. Y., metselaar, F. v. d. V., timmermansknecht, alien te Axel, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.voor elke boete P. R., arbeider, P. R., mosselvisscher, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. C. F., zonder beroep te Ter Neuze,n, ter zake van het terwijl hij in slaat van dronkenschap verkeert in hetopenbaar de orde verstorentot eene boete van f 5, subs, 3 dagen hecht. G. V. V., koopman, zwervende, P. A. R., schippersknecht, V. B., werkman. alien te Ter Neuzen. E. J. S., schippers knecht te Axel, P. E. F. D. G., arbeider te Sas van Gent ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. S., arbeider te Assenede, D. R., timmermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot eene boete van f 3, snbs. 2 dagen hecht. voor elke boete. L. L. E. M., arbeider te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 3. subs. 3 dagen hecht. J. v. h bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij eerste herhalingtot boete van 5, subs. 3 dagen hecht. A. S.. bootweiker aldaar, ter zake van openbare dronken schap bij tweede herhaling; tot eene hecht. van eene week. C. P. K tijman, te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij vierde herhalingtot hechtenis van twee weken. J. I)., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij zevende herhaling, tot hecht. van 3 dagen ei tot plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van drie maanden. De telegraaf heeft de droevige mare gebracht van het tweede zware verlies, dat generaal Botha in zijne familie trefl. Den 21 Maart 1901 sneu- velde te Doornberg, Philip Botha thaus is het bericht gekomen dat een tweede broeder hem ont- vallen is, de welbekende Christiaan Botha. Den ganschen oorlog heeft hij medegemaakt, alle zwarig- hedeu doorstaan, maar evenals bij generaal Lucas Mtyer schijnen de doorgestaue vermoeienissen en ontberingen eerst in het tijdperk van rust hun reactie te hebben doen gelden. Christiaan Botha al wordt zijn naara uit den aard der zaak niet zoovcel genoemd als die van zijn broer Louis was niet de minste onder de Boeren-generaals. Bij den terugtocht over Laings- Nek, in zijn campagnes tegen French, waarin hij dezen noodzaakte de districted Ermelo en Carolina te ontruimeu, in het gevecht van Itala en in zoo- vele andere heeft hij zich het waardig e'enbeeld van zijn broeder, den commandant-generaal, betooud zijne menschlievendheid in het behandelen van Engelsche dooden en gekwetsten werd zelfs door de Engelschen hoog geprezen. Wij betuigen gene raal Botha ouze hartelijke declnemiug met dit nieuwe verlies. Wceusdag werd te Monnikkendam een jong- mensch begraveu, die het slachtoffer was van een misplaatste grap. Een der kameraden van den overledeue en met hem te Amsterdam werkende, omwikkelde zich 's avonds met een wit laken en verscheen plotseling waarop P. S. zoo hevig schrikte, dat hij ziek werd en aan de gevolgen stierf. (Tel.) Men schrijft aan het Hbl. uit IJmuiden Woensdagavond is voor gebrek aan water, proviandeering en reparation aan eeDige machine- rien, een Russisch eskader, bestaande uit 4 torpedojagers Stresmitelny, Strogni, Smetling en Svetrepv, bestemd naar de Dardanellen alhier binnengeloopen. Donderdagmorgen bij het appel werd op de Stresmitelny een matroos vermist. Na lang zoeken werd de man bewusteloos in het ruim gevonden. Onmiddellijk werden door den inmiddels geroepen Dr. Bok de noodige middelen te baat genomen, doch alle pogingen bleven vruchteloos. Het bleek, dat de man door ont- snapt kolengas in het ruim gestikt was. Heden zou de begrafenis plaats hebben. In de exportslagerij te Doetinchem geraakte een os, die ter slachtbank werd geleid, los, greep een man, die bezig was varkens te slachten, op de horens en wierp hem in den pot met kokend water. Ernstig met brandwonden overdekt, werd de ongelukkige er uit gehaald en, na door inmiddels ontboden geneesheeren verbonden te zijn, per brandcard naar zijn woning vervoerd. Zeker wel de nieuwste manier om de leden eener kiesvereeniging zonder moeite bij elkander te houden, wordt door de R. K. kiesvereeniging „Reeht voor Allen" te Heusden in praktijk ge> bracht. Daar biedt men den leden voor hun jaarlijksche contribute van 25 ct. eenmaal in 'tjaar een feestavond aan. Zoo zullen dezen op 4 Nov. e.k. worden vergast op een soiree amusante waarbij tevens zal optreden de bekende karakter- komiek Abr. de Winter uit Breda. In de Nederlandsche stoombleekerij te Nijverdal geraakte Woensdagnamiddag een zestien- jarige jongen met zijn arm tusschen de kamraderen eener machine, waardoor dat lichaamsdeel vreeselijk werd gahavend. Ook in de zijde ontving hij ernstige verwondingen. Hij is per spoor naar het Ziekenhuis te Almelo vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De commissaris van politie te Tilburg arres- teerde Diusdagavond om 10 uur den heer D., commies 2e klasse der posterijen aldaar, op be- schuldiging van een bedrag van ougeveer 500 gulden verduisterd te hebben. De justitie uit Breda heeft Woensdag een onder zoek gedaan en naar men verneemt heeft D. volledige schuld bekend. Deze ontrouw geworden amhtenaar was 18 jaren in dienst der posterijen. Volgens /yHet Volk" zou de zoon van prof. Bolland te Leiden daar bij het groenloopen zoo ergerlijk mishandeld zijn, dat de professoren er zich mee bemoeid hebben en dat de Senaat (het collegium) van het studentencorps, na verschijnen voor den rector, zich gedwongen heeft gezien den schuldige een flinke reprimande toe te dienen. De gemeente-financien van Amsterdam De toeneming van uitgaven voor onderwijs en armwezen bedraagt voor Amsterdam totaal 651,000. Voor andere zaken is er een toeneming van uitgaven ten bedrage van f 369,000 totaal een toeneming van f 1,020,000. Tegenover deze toeneming van uitgaven staat een toeneming van de inkomsien van f 200,000. 't Staat er bedroevend bij Te Pieterburen is een ingezetene bij ver- gissing niet op het kohier der bedrijfsbelasting geplaatst. Wel ontving hij de bekende vragenlijst, welke, na door hem ingevuld te zijn, door een beambte werd teruggehaald, doch het aanslagbiljet bleef uit, wijl men hem vergeten had, zoodat hij niet als belastingplichtig kon worden aangemerkt. Wat misschien niet ieder belastingschuldige zou gedaan hebben, deed deze. Geen voordeel willenae trekken ten nadeele van het land, maakte hij zelf den ontvanger op de vergissing opmerk- zaam, zoodat de schatkist het bedrag, waarvoor hij in de bedrijfsbelasting is aangeslagen, niet zal missen. De beruchte Frans Rosier, die pas te Haarlem tot 12 jaar gevangenisstraf is ver- oordeeld, heeft van dit vonnis appel aangeteekend en eerlang zal hij dan te Amsterdam voor het Gerechtshof terecht staan. Hij heeft te Amsterdam eenige maanden gewoond in de Conradstraat, bij een bootwerker en zijn vrouw. De bootwerker is een schrale, magere man en zijn vrouw is een knappe, gezond uitziende vrouw. Al spoedig bestond er geen al te beste verstandhouding tusschen die twee. Op zekeren dag zeide de vrouw tot haar man, dat zij een neef uit Indie verwachtte, dien zjj wel gaarne in huis wilde nemen als commensaal. Hoewel de man daar in het eerst niets van wilde weten, stemde hij eindelijk toe en de „neef" arriveerde onder den naam van Karel R. Springer. Hij was een gladde vogel, had een aangenaam praatje over zich en wist de menschen al spoedig voor zich in te pakken, vooral de vrouw. De bootwerker meende al bespeurd te hebben, dat er een zekere verstandhouding tusschen den ,/neef" en zijn vrouw bestond. Inderdaad is nu gebleken, dat het zoo is en tevens is uitgekomen, dat Karel R. Springer niemand meer of minder is dan ,/Haarlemsche Frans". Hij heeft bij haar gewoond van 't laatst van September van het vorige jaar tot half Juli. Den 20 Juli is Frans gearresteerd te Zand- voort in het bezit van allerlei breekwerktuigen, maskers, revolvers enz. Nu moet men weten, dat de bootwerker pas twee maanden gevangenisstraf heeft ondergaan en uit de gevangenis brieven heeft geschreven aan zijn ouders, waarin ,/geheimen" werden onthuld van belang voor de justitie in verband met de te Amsterdam gepleegde misdaden. Er is ook gebleken, dat Frans in den nacht van 9 op 10 April, toen de moord in de Czaar Peterstraat geschiedde, niet thuis is geweest. Door de vrouw is een horloge gestolen uit Frans kistje, waarvan gebleken is dat het heeft toebehoord aan freule Van Weening Douglas, van de Raamvest te Haarlem, aan wie het was ontstolen. Ook is het nu uitgekomen, dat de vrouw verteld heeft eenige weken voor den moord op Brouwer in de Czaar Peterstraat, ,/binnenkort zullen jullie hier in de Czaar Peterstraat iets zien gebeuren, waar heel Amsterdam van zal sidderen". Dit zou nu slaan op den moord van den kruidenier Brouwer. Toen later aan de vrouw gevraagd werd, hoe zij zooiets had kunnen zeggen, antwoordde zij kaartlegster van beroep te zijn. Hoe al deze dingen ook in elkaar mogen zitten, zeker is, dat ,/Haarlemsche Frans" te Amsterdam 8 a 9 maanden heeft rondgescharreld zonder iets te verdienen en intusschen goed te betalen, dat uit correspondenties is gebleken, dat hij afweet van verschillende daar gepleegde misdadenals hij er geen deel aan heeft gehad. De justitie stelt een ernstig onderzoek daar- omtrent in. Ze wonen onder een dak. Maar een van zin zijn ze volstrekt niet. Men ziet dat meer. Bij de beide gezinnen, waarop we hier doelen is de wederzijdsche antipathie al heel erg. Vooral de dames zijn als olie en vuur. Ze kunnen elkaar niet luchten of zien. De een steekt, bij wijze van spreken, geen vinger in de asch, of de auder roept er schande over en ach en wee, en wel zoo luidkeels, dat de beele buurt te zamen loopt. Dan bestormen de twee furies elkaar over en weer voor een aandachtig luisterend auditorium, met de verschrikkelijkste scheldwoorden en vloeken en verwenschingen, en de menschheid staat ver- baasd over den rijkdom aan wonderkrachtige termen van het woordenboek dezer beide helle- vegen. Soms worden ook de maunen betrokken in den twist; dan woedt de oorlog natuurlijk met verdubbelde kracht. Zoo weer gisterenmiddag. De Molenstreek want daar wonen de twee gezinnen in rep en roer, 't begon met een kijfduet over kippen. Die zouden vergiftigd zijn. Dat beweerde tenminste een der dames. En ze gaf niet onduidelijk te kennen, dat ze haar tegen- partij verdacht van dit gruwzame feit. Dit was te veelIn een oogwenk werd het duet fortis simo uitgevoerd. Nu vielen ook de mannen- stemmen in. En dat forsch, geweldig, dat het dreunde in 't rond. Ja, met zooveel vuur, dat, toen de vronw van J. B., misschien buiten adem, een oogenblik zweeg en zich in haar woning begaf, S. B. haar volgde. Daar speelde hij een andere wijs. Hij greep de schoone aan, scheurde haar wreedaardig en woest aan de lokken. Vrouw B. gilde als een varken, dat het mes op de keel voelt. Moord Moord Menschen helptklonk het met voile akeligheid uit de woning, waar dit drama werd afgespeeld. De man der aldus ge- molesteerde vrouw snelde zijn gade te hulp. Groot gevecht tusschen S. B. en J. B. De eerste werpt den ander op een kookkachel. Deze, J. B., krijgt daarbij een diep gat in't hoofd. Maar zelfs 't gezicht van het uit het hoofd van zijn vijand stroomende bloed vermocht de woede van Sj. B. niet te bekoelen. Hij drukt Jan B. nog stevig neer op den vloer. Nu was de maat vol. Er kwam interventie, in den persoon van den zoon des huiseigenaars. Die zoon wist den razenden Sj. B. buiten de woning te brengen. Van deze wijze van Zondagvieren is aangifte gedaan bij den veldwachter ten Ham, en zeker zullen de kampioenen zich later te Winschoten moeten verantwoorden voor de uitingen hunner woeste drift. (Veend. Ct.) Men schrijft omtrent de margarinefabriek der firma Prinzen Van Glabbeek In het hartje van Noord-Brabant, in de welvarende en bloeiende stad Helmond, waren wij onlangs in de geiegenheid een kijkje te nemen in eene der grootste inrichtingen daar ter plaatse, nl. in de margarinefabriek der firma Prinzen Van Glabbeek. MargarineSchrik niet, waarde lezer, op het hooren van dit woord wek in u niet op de gevoelens van een ongepast vooroordeel, waarmede de huismoeders zich zoolang met middeleeuwsche hardnekkigheid kantten tegen alles wat margarine was Neen, vergezel ons liever eens op onze omwandeling door de mime gebouwen en werkplaatsen der fabriek en onder den indruk van de pijnlijke reinheid en de gezellige bedrijvigheid die daar heerschtge- paard met de voortreffelijkheid van het fabrikaat, verdwijnt uw vooroordeel en ziet gij welhaast in de margarine een zegen voor burger en werkman. Vergezeld van een der heeren directeuren be- zichtigden wij eerst de z. g. n. melkkamerwij zagen daar hoe de duizenden liters melk aan ge- voerd, gemeten, gewogen en gepasteuriseerd werden, alles met een kalme vlugheid en eene verbluffende zekerheid welke het werk licht maakt en geene minuut van den tijd doet verloren gaan. Verder toonde men ons de afgeroomde melk en de roomdoor eene bijzondere bewerking van deze laatste is het aan de firma gelukt een product samen te stellen, volgens deskundigen alles overtreffende van hetgeen tot dusver op het gebied van margarine geleverd werddit product is in den handel bekend onder den naam Ballon". V erder gekomen zagen wij de vermenging van vet en olie, de reusachtige karnmachines en kwamen eindelijk op de plaats waar de margarine kant en klaar stond. Keurig ziet het fabrikaat er uitvan de minste soort, tot het gerenommeerde en eerste klas merk Ballon toe was de kleur een wellust voor het oog en de smaak aan dien van natuurboter gelijk. Nog zagen wij hoe de margarine door de handen van een vijftigtal zindelijke meisjes gewogen en verpakt werd; hoe de kistjes, vaatjes en andere verpakkingen dicht- gemaakt en met bekwamen spoed gemerkt werden en eindelijk hoe de stevige paarden de zwaar beladen wagen ter verdere expeditie naar spoor, boot of tram heenvoeren. Waarlijk, de opgewekte geest onder dehond- derden werklieden, de nauwkeurige zindelijkheid, die u uit elk hoekje der uitgebreide fabriek tegen- glimt en tegenlacht zij geven u den indruk, dat de fabriek der firma Prinzen Van Glabbeek is eene model inrichting, waar niet gewerkt wordt onder de belemmerende gedachte„om den broode", doch onder het gelukkige gevoel van eensgezindheid tusschen patroon en werkman. President Kruger's ossenwagen, door lord Kitchener aan de stad Londen geschonken, is in de City Green lard aldaar geiustalleerd. De bekende „Long Tom" wordt elken dag verwacht. De wagen van President Kruger bevindt zich nog in denzelfden staat als waarin de overwinnaar hem vond. Van binnen is het rijtuig bekleed en van gemakken voorzien, onder andere van een opvouwbaar bed. Alleen de stoel van den President is verdwenen, doch enkele kastjes en kistjes, waarin hij gewoon was benoodigdheden voor de reis te bergen, zijn nog aanwezig. Een melkboer te Jumet, bij Charleroi, zag Woensdag in het huis van een klant komend, twee kerels bezig met het huis te doorsnuffelen, terwijl de bewoners afwezig waren. Woedend omdat zij gestoord werden, hield een hunner een revolver onder den neus van den melkboerdeze viel op de knieen en vroeg genade. Doch de booswicht liet zich niet vermurwen en schoot den man een kogel door het hoofd, zoodat hij doodelijk gewond neerviel, terwijl de dieven de vlucht namen. Te Mernv bij Paliseul, in Belgie, was een dronkaard in den vijver geloopen en toen hij op het punt was te verdriuken, riep hij luid om hulp. Een blinde, Nestor M., snelde hem ter hulp en slaagde er in, den drenkeling te redden. Men heeft den blinde eene warme ovatie gebracht. Vier kanonnen van de Engelsche forten op Malta waren afgedankt. Toen bleek, dat de vracht naar Engeland hooger was dan het bedrag, dat ze bij verkoop in Engeland waarschijnlijk zouden opbrengen en daar men ze op Malta niet van de hand kon doen, werden de kanonnen zonder veel omslag in zee gegooid. De schuldeischers van de Humberts hebben zich de vraag gesteld, wie de kosten moet drageu van het omvangrijke en zeer dure geding tegen deze oplichtersfamilie. Ze beloopeu nu al 200.000 frcs. De betrokkenen meenen dat de staat ze zal moeten dragen, en wel omdat al die uitgebreide onder- zoekingen worden gedaan niet in het belang van de schuldeischers maar in het opeubaar belang. Het hof van cassatie in Frankrijk zal hebben uit te maken of kikvorschen tot de visschen mogen gerekend worden. Dezen zomer werden twee per- sonen in een klein plaatsje bekeurd wegens over treding der wet op de visscherijen, omdat zij met de hand kikkers uit een riviertje hadden gehaald, zonder een vischakte te kunnen vertoonen. Voor de rechtbank te Auch voerden zij aan, dat kikkers geen visschen zijn en werden vrijgesproken. Het gerechtshof te Agen was eveneens van oordeel dat het vangen van kikvorschen niet onder de bedoelde wet valt. De inspecteur der visscherijen had beweerd dat al wat in stroomend water leeft door de wet is bedoeld en zal nu de beslissing van het hoogste rechlscollege inroepen. De Biologische vereeniging op Helgoland wil een onderzoek instellen omtrent de tochten der visschen op de Noordzee. Daartoe heeft zij een groot getal leveude visschen voornamelijk schollen, van een merk voorzien en ze aan het eiland zelf en ook op andere plaatsen aan de Noordzee weer in het water gelaten. Het merk bestaat, zoo meldt de Weser Zeitung, uit aluminium met de teekens HO 2 en een volg- nummer. Visschers die zulke visschen vangen wordt verzocht de plaats, waar dit geschied is nauwkeurig op te teekenen, de visschen te bewaren en bericht te zenden aan genoemde vereeniging. Hongersnood heerscht onder dearme bevolking in noordelijk Zweden, waar de oogst geheel mislukt is. Alle graanvoorraden van vroegere jaren zijn uitgeput en wat dit jaar nog geoogst werd is voor brood alleen zelfs ontoereikend. De arbeidende klasse lijdt groot gebrek en hetaaHlal werkeloozen is zoo groot als men de laatste jaren niet heeft gekend. De landlieden hebben bij gebrek aan ander voedsel hun vee moeten slachten, de kindereD

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 6