A i g e a e e a Hieuws* en Adverteatisfclad Zeeuwsch-YUaadirea. Hinderwet. No. 4297. Donderdaa: 30 October 1902. 42e Jaargang. Y 0 0 t FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Chamberlain naar Zuid-Afrika. Engeland en Turkije. TER NEUZEN, 29 October 1902. Mil 7<E\N('HK (01 KMT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgio 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaara, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENCE!*: Van 1 tot 4 regels 0,40, Voor alken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing aerzelfde advertent; is wordt d« prjjs slechtg t veemail berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. Hit blad vei r.aktjnt flaandaf-« Woemdag- en VriJdagaTOBd, aitaeionderd op Keentil»yen, hi] lie t'lrina r. J. Ultn" r«" Burgemeester en Wethouders van TEB NEUZEN gelet op artikel 8 der Hinderwet <1 o e n te weten: dat vergnnning is verleend aan JOANNES V ERBIEST, slachter te Ter Neuzen, tot het oprichten van eene «lach. terii, in een steenen schuur, staande in den Acliterweg, op een gedeelte van het perceel kadastraal sectie C 856. Ter Neuzen, 27 October 1902. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Londen, 26 October. Officieel wordt meegedeeld, dat Minister Chamberlain in de laatste helft van November naar Zuid-Afrika zal gaan om zich op de hoogte te stellen van de vraagstukken, die ontstaau zijn door het beeindigen van den oorlog en om de zaken van de nieuwe kolonien te regelen. Hij hoopt te kuunen spreken met ver- tegenwoordigers van alle betrokken belangen en hun inzichten te vernemen omtrent de te volgen staatkunde. De Minister zal de Kaapkolonie, Natal, de Oranje-kolonie en Transvaal bezoeken en is voor- nemens in begin van Maart terug te keeren. Het plan van bet bezoek wordt door den Koning en den eersten-Minister ten voile goedgekeurd. De //Standard" verklaart, dat de reis tegelgkertijd een bewijs is voor de grondigheid, waarmee Chamberlain het werk van 't sterk maken van het Britsche rijk uitvoert, als ook van zijn begnp voor de verwardheid en de rnoeilijkheid van de in Zuid-Afrika op te lossen vraagstukken. De heele toekomst van Zuid-Afrika hangt grooten- deels af van de uitkomsten van de reis. In elk geval is het plan van de reis belangrijk bet is een nieuwe koers in de Britsche politiek. De duur der reis is we] is waar kort, maar voldoende voor een scherpzinnig zakenman als Chamberlain, die de ingewikkeldste vraagstukken dadelijk kan aanpakken en onderzoeken, en invloedrijk genoeg om alle onredelijke oppositie, hoe krachtig ook, op zij te zetten om zijn eigen plannen door te voeren. De H Daily Telegraph" merkt op, dat thans, nu Chamberlain eenmaal een precedent geschapen heeft, men er nauwelijks aan twijfelen kan, dat hij het bezoek ook over andere kolonien zal uit- strekken. Het bezoek schijnt geschikt om het moederland met de dochternaties nog nauwer te verbinden en de rijkseeuheid te bevorderen. 42) En wel tusschen den echtgenoot en zijn vrouw? vroeg zij. O, dat is geheel iets anders, dat begnjpt ge toch' wel. Nooit kunt ge mij overtuigeu. Laat dat onderwerp nu maar rusten en spreken wij over iets anders. Het onaangename nieuws dat ik ontvangen heb, dwingt mij naar Parijs te gaan. Eat begrijp ik. Laat ons vertrekken. Neen, neen Als ge mij vergezeldet, zou ik altijd bij u en altijd met u zijn, en daardoor zou ik mijn zaken die ik daar verrichteu moet, veronachtzamen. Daartoe heb ik thans ecbter niet meerhet recht Ik ben verplicht om een poging aan te wenden een deel van mijn vermogen te redden. Blijf hier en wacht mij. Lang zal ik niet afwezig blijven, slecht.s enkele dagen. In onze phnuen komt geen wijziging. Te Parijs kan ik het thans niet uitbouden, ik zou er een al te treurig figuur maken. Laat ik me gewennen aan mijn armoede. Ja, ge hebt gelijk, zeide zij. Zij kon niet nalaten zijn doorzicht te bewonderen, zijn kalmte io het ongeluk en zijn kiesche fijngevoeligheid. GeduTeudeeen week kruisteu hun brievenelkander zonder eerig opouthoud, maar op zekeren morgen ontving prinses Sophia niets. Zij bracht een verschrikkelijken nacht door. Het etille dorp kwam haar zoo vervelend en ver Het blad twijfelt niet of de Zuid-Afrikaners zullen den grooten staatsman toejuichen, zelfs velen die tot nog toe zijn tegenstanders zjjn geweest. Hadden Carnarvon en Kimberley indertijd Bartle Frere's waarschuwingen in acht genomen, dan zouden de gebeurtenissen in Zuid-Afrika anders zijn geloopen en de noodlottige Boeren- oorlog afgewend kunnen zijn. Yolgens de ^Times'' gaat mevrouw Chamberlain mee. Lord Onslow zal Chamberlain in het Hooger- luis, en Austen Chamberlain, de zoon, hem in let Lagerhuis vervaugcn. De //Times" hoopt, dat deze nieuwe koers het begiu zal zijn voor andere reizen van Chamberlain. Niets zou meer bijdragen tot bevestiging van de rijksidee dan opeenvolgende tochten van Chamberlain naar verschillende deelen van het rijk. De fStar" verklaartBeter laat dan nooit. Ware Chamberlain in October 1899 gegaan, mis- schien zou de oorlog afgewend zijn. Maar C ham- berlain moet onbevooroordeeld gaanniet hier vooraf zeggen dat de Randmijnen hoogstens met 10 pCt. belast ZHllen worden, gelijk de Minister aan een deputatie van de Raudfinauciers moet ver- zekerd hebben. De //Westminster Gazette" onderstelt, dat Cham berlain eerder gaat om de meeningen van anderen te hooren dan zijn eigene uit te spreken. Anders zou Chamberlain's reis meer kwaad dan goed doen. De ervaring, tot dusver met dergelijke inspectie- reizen opgedaan, getuige die van Froude, is alles- behalve bemoedigend, zegt het blad. De #Daily News" schrijft, dat Chamberlain geen oogenblik te vroeg naar Zuid-Afrika gaat. De toestand daar is de maar denkbaar wildste chaos. Het blad spreekt de hoop uit, dat Chamberlain als demokraat, niet als jingo naar Zuid-Afrika zal gaan, en de toestanden beoordeelen zal zonder zich door de bureaukratie of een kliek te laten influenceeren. Chamberlain gaat thans aan de voornaamste taak van zijn leven. Van den uitslag hangt niet alleen zijn eigen roep, maar ook de toekomst van het rijk af. Van Turksche zijde wordt verklaard, dat de greusregeling van het achterland van Yemen en Aden, tengevolge van onrechtvaardige eischen van Engeland, geheel tot stilstand gebracht is. Her- haalde pogingen om tot overeenstemming te geraken bleven zonder uitslag, wat aan Turksche zijde toe- nemende ontstemdheid veroorzaakt. Van Engelsche zijde verklaart men de Turksche eischen op de laten voor, dat het haar was, alsof zij moest sterven. Duizeud vreezen speelden haar door het hoofd. Den volgenden morgen hetzelfde zwijgen. Zij zond telegrammen, doch deze bleven onbeaut- woord. Toen kon zij het niet langer uithouden en vertrok naar Parijs. Daar aankomeude liet zij zich dadelijk naar de woning van baron Merieux rijden. De bediende verklaarde, dat zijn meester niet thuis was. Welnu, dan zal ik op hem wachten. En na den bediende met een gebaar bevolen te hebben, zich te verwijderen, trad zij de kamer binnen en daar viel haar eerste blik op Karel Merieux, die voor den schoorsteen zat. Hij was driftig opgesprongen en staande, met de armen steunende op den rug van een armstoel keek hij haar strak aan, onbeweeglijk, zonder op haar toe te Snellen. Ook de prinses bleef op dezelfde plek staan, ten deele verbaasd over deze ontvangst, maar bovenal verschrikt. Zij wilde spreken, hem ondervragen, en zij kon niet. Het was haar onmogelijk geluid voor te breugen uit de als het ware dicht geschroefde keel. Hij verbrak het eerst het stilzwijgeu, terwijl hij op droevigen verwijtenden toon zeide Waarom zijt ge gekomen Zjj spanae al haar krachten in, en hijgend, stotterend, antwoordde zij Waarom ik gekomen ben Gij vraagt waarom ik gekomen ben? Gij Wel natuurlijk, omdat ge niet tot mjj terngkeerdet. Ge liet nae daar ginds alleen zonder te schrijven, zon der op mijn brieven en telegrammen te ant- sedert lang onder Engelschen invloed staande ge- bieden volkomen ongerechtigd. Dat men in Turkije //ontstemd" is, zal wel uitkomen. Het Engelsche departement van Buiten- landsche Zaken heeft n.l. aan den Turkschen gezant te Londen doen weten, dat, wanneer Turkije de militaire stellingen in de zone van den stam Haboechabi niet ontruimde, de Indische regeering een expeditie naar Aden zou uitrusten, om de Turken uit hun posities in het onder Engelsche bescherming staande land van dezen stam te ver- jagen. En ook da Engelsche gezant te Konstan- tinopel heeft hetzelfde aan de Turksche Regeering bekend gemaakt. In verband hiermee is Zondag de Turksche Ministerraad in buitengewone vergadering in het paleis bijeengeroepen. De tweede tolk van het Engelsche gezantschap te Konstantinopel is met een buitengewone opdracht, in verband met de zaak, naar Aden gezonden. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken i» het gevoelen gevraagd van de Ged. Staten der provincies over een voorstel van de Centrale Commissie voor de Statistiek omtrent een even- tueel te houden hedrijfstelling. Blijkens de toelichting van het voorstel waren de laatst vorige Ministers van Binnenl. Zaken en van Waterstaat overtuigd van het nut, dat een goede en betrouwbare bedrijfsstatistiek kan ople- veren en beaamden zij daarom de wenschelijkheid eencr hedrijfstelling. Het voorstel gaat vergezeld van een wetsontwerp en memorie van toelichting. Volgens art. 1 zal in het jaar 1903 en daarna telkens op een door de Kouingin te bepalen tijd- stip een algemeene hedrijfstelling worden gehouden. De kosten van iedere telling worden op pi. m. 3y,j ton geraamd. Bij Kon. besluit is op daartoe gedaan ver- zoek eervol ontslag verleend aan den heer P. J. van Braband, als 1" luitenant van het 5® bataljon rustende schutterij. Bij de heden alhier door den notaris Dreg- mans ten verzoeke van den heer F. J. Oostdijk gehouden veiling van een woonhuis, schuur en erf, aan het eind der Noordstraat, groot 1 are 17 centiaren, werd het perceel opgehouden op f 3000. woorden. O, zoo kon ik niet langer leven. Ik zou gestorvea zijn. Ik verlaat het dorp, kom hier en men zegt me, dat ge er niet zijt. Ge wildet mij dus niet ontvaugen Ge hebt me dus niet lief meer. Ik bemin uik bemin uriep hij met trillende stem. Ge bemint me en doet me zoo lijden Ge bemint me en kuntjtoch ver van me leven Daar- van begrijp ik niets. Ge kunt het ook niet begrijpen, antwoordde hij met gedempte stem. Ge kunt niet raden, dat ik een ellendeling ben. Een ellendeling, herhaalde zij. Een ellen deling, gjj Ja, een ellendeling, of never een armzalige kerel. Ik kan de ellende niet dragen. De ellendeDe ellendeherhaalde zij Yerklaar u toch nader. Waartoe zou het dienen mij te verklaren hernam hij ontmoedigd. Weet ik zelf, wat er in mij omgaat P Te Parijs komende, ben ik dadelijk naar den persoon gegaan, die mijn zaken behartigt. Ik heb niet alleen alles verloren, wat ik bezat, maar een beursspeculatie, welke men voor mijn rekening gedaan heeft, onder voerwendsel mijn zaken weder in orde te brengen, is mislukt. Ik heb thans een kleine twee duizend gulden schuld Gisteren heb ik een dagvaarding ontvangen. Ik ik Zoover moest het dus met mij komen. Ik heb geloopen, ik heb gezocht, ik heb me tot mijn vrienden gewend. Geld heb ik niet gevraagd, men leent niet, als man het niet terug kan geven, maar ik vroeg een betrekking, een plaats, het kwam er niet op aan welke, als ik er slechts gelegenheid door kreeg te Parijs te leven, u niet Bij de heden alhier door de notarissen Yan Deiuse en De Ridder ten verzoeke van de wed. en erven B. J. de Boij gehouden veiling van een woonhuis met werkplaats, erf en tuin, in de Vlooswijkstraat alhier, werd het perceel opgehouden op 3400. Zaamslag, 28 Oct. Tot predikant aan kerk 11 alhier is beroepen Ds. J. van Loo, candidaat te Waarden. Axel, 28 Oct. Heden had alhier in het Gulden Ylies" ten overstaan van den notaris Jregmans te Axel en ten verzoeke van zijn princi- palen de instelling plaats van eene partij ouroerende goederen. Koopen 1 tot en met 4 ingesteld door den leer J. F. Saman te Clinge voor 1400 den boop. Koopen 5 tot en met 14 door den heer A. Th. 1 loftier te St. Jansteen voor f 45,000 den hoop. Koopen 15, 16 en 17 doer den heer Rottier voomoemd voor f 620 per 44 a. 56 c. Koopen 18 tot en met 21 door den heer A. van de Vijver te Hontenisse voor 050 per 44 a. 56 c. Axel, 28 Oct. Heden had alhier de knecht van den landbonwer Burm het ongeluk ouder de wielen te geraken van een met bladeren van suikerbieten geladen wagen. Hij werd hierdoor zoo ernstig gekwetst, dat zijn toestand niet buiten gevaar is. Boschkapelle, 28 Oct. De vorige winter is zooals bekend, de schuur der hofstede van den leer J. Stallaart afgebrand. De oude woning bleef gespaard, doch hiervoor is eene schoone nieuwe in de plaats gekomen die met de prachtige schuur een sieraad is onzer gemeente. Wanneer men deze schuur met oudere vergelijkt staat men verwouderd over de practische, doelmatige inrichting die bijeen plaatst wat bijeen hoort, en niet, zooals bij oudere gebouwen 't geval is, over de gansche ruimte ver- spreidthoe gemakkelijk bijv. kunnen de koeheeten in ruime kelders aangevoerd worden en vandaar weer bij 't vee. We kunnen belangstellenden en vooral land- bouwers ten zeerste een kijkje aanraden. De heer Wisse, bouwkundige te Zaamslag, heeft alle eer van zijn werk. Dezer dagen zijn hier gewone aardappelen, geen Rijsselaars, verkocht tegen 3,40 de 100 Kg., wat voorzeker een kolossaal hooge prijs mag genoemd worden. Door de voortdurende vraag zijn echter vele landbouwers nog niet genegeu al hun voorraad van de hand te doen, doch kuilen te verlaten. Ik zou dit huis verkocht hebben met de meubels, mijn schulden betaald en dan zou ik aan het werk gegaan zijn. Ja, ik zou den moed gehad hebben om te werken teneinde u te behouden. Ik zou een klein huisje gehuurd hebben of een enkele kamer, en gij zoudt er gekomen zijn, zooals ge nu hier komt. Uw trots zou dat niet verhinderd hebben, ik ken u. Dat is waar. Welnu Welnu, niets heb ik gevonden, niets. Overal gaf men mij hetzelfde antwoord. De betrekkingen zijn alle vervuld. Er zijn twintig liefhebbers voor een plaats. De groote zaken ontdoen zich op het oogen blik van de helft harer beambten. Aan de beurs worden geen zaken gedaan. Misschien later, werd mij toegeroepen, maar reken er niet op. Later Later Hoe zal ik tot dien tijd leven Wat moet er van mij worden? Zal ik na tot nu toe op grooten voet geleefd te hebben, moeten vallen Zal ik achter mijn rug laten zeggen Die baron Merieux ge weet wel, die zooveel van zich heeft doen spreken, 'is op, geheel en al op. Welnu neen! Ik kan me niet verzoenen met de gedachte, dat men mij zou beklagen, mij, die voorheeu bewonderd, benijd werd. Het is hoogmoed, domme ijdelheid misschien, maar het is nu eenmaal zoo Toen herhaalde zij verschrikt. Hij boog het hoofd en prevelde Toen heb ik er aan gedacht mij het leven te benemen. U het leven te benemen P.Dus zelf- moord. Stel u gerust, haastte hij zich uit te roepen. Dat denkheeld heb ik verworpen. God heeft er mij voor bewaard. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1