Gemengde berichten. TEH NEUZEN, 27 October 1902. De ruim 80jarige heer W. van Dijken, te Oldenhove, schrijft in de *N. Gron. Ct." In ons land bestaat een straat, waarvan de eene rij huizen onder een andere gemeente dan de tegenovergestelde rij huizen staat. De rij huizen aan dezen kant van de straat staat in Maarsseveeu, de rij aan genen kant staat op Maarssens gebied. maatregelen te nemen of voorstellen te doen, dat zoo spoedig mogelijk een einde worde gemaakt aan het houden van zoodanige openbare collecten, die een plaag zijn voor de ingezetenen, een schade voor de wezenlijk behoeftigen, een belemmering voor een goed georganiseerde armenzorg en een bron van maatschappelijke euvelen. Op de laatste algemeene vergadering van den wBond voor Staatspensionneering" was aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen de samenstelling van een concept-adres met memorie van toelich- ting aan de Regeeriug. Het concept-adres is thans gereed en aan het oordeel der leden onderworpen. Er wordt iu opgemerkt, dat reeds in 1891 blijkens den inhoud der Troonrede van dat jaar, de vraag werd gesteld naar de wenschelijkheid eener wettelijke voorziening in den nood van oude menschen, dat in 1889 in Duitschland, in 1891 in Denemarken, later in Zweden en Noorwegen, Italie, Belgie, zelfs ook in Nieuw-Zeeland een wettelijke regeling over dit onderwerp werd ge- troffen, terwijl in Erankrijk een desbetreffend wets- ontwerp in behandeling is, dat wel geen enkele der in de Staten-Geueraal vertegenwoordigde partijen principieel gekant is tegen een wettelijke voorzie ning en dat ook aan de samenstelling van een wetsontwerp wordt gearbeid, doch dat de vrees gewetiigd blijft voor een regeling in den geest der Duitsche. Nagegaan wordt daarna in welke opzichten de Deensche regeling te verkiezenis boven de Duitsche, doch welke fouten ook aan de eerste aankleven, terwijl ten slotte de bedoelingen van den bond verdedigd worden. Aangedrongen wordt bij de leden der Earner het dairheen te willen leiden, dat aan alle oude Nederlanders, zoo mannen als vrouwen, op zekeren leeftijd recht wordt toegekend op een gelijk staats- pensioen, voldoende om te voorzien in een minimum van sloffelijke behoeften. Ds. J. van den Berg, predikant bij de Geref. kerk te Sliedrecht, heeft het beroep naar die gemeente te Ter Nenzen aangeuomen. Bij de de vorige week te Venlo gehouden examens voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek zijn o. a. geslaagd de heeren R. J. de Theije vin Koewacht, L Rijnberg van Ter Neuzen en M. H. Geelhoedt van Zaamslag, alien leerlingen der Rijkskweekschool te Middelburg. Bij de j.l. Zaterdag alhier door den notaris Van der Moer gehouden veiling van twee woou- huizen, in de Tholensstraat ten verzoeke van de weduwe en erven J. E. Bolleman, werden deze perceelen gezamelijk gekocht door de wed. J. F. Bolleman voor f £325. Vrijdagavond omstreeks half elf ontstond in de buurt Java bij de oost-schutsluis alhier een groote toeloop van de velen, die daar in de omgeving bij gelegenheid der loting voor de national militie nog op de been wareu. Daar was n.l. in het water gesprongen eene dochter eener weduwe, die zich met hare moeder huiswaarts begaf. Terstond waren velen ter plaatse en werd aan de levensmoede een touw toegeworpen dat zij evenwel weigerde te grijpen, waarop een varensgezel met een ladder in de schutkolk afdaal- de, zich te water begaf en de drenkelinge het touw om het lichaam bond, waarua zij op het droge werd geheschen, zonder letsel te hebben bekomen. De ongelukkige gaf den laatsten tijd meermalen blijk van verstandsverbijstering, waaraau ook wel deze hare daad moet wordeu toegeschreven. In plaats dat te Sas van Gent een officier van het wapen der marechaussee zou gedetacheerd worden zooals in enkele bladen ten onrechte is gemeld, worden aldaar gedetacheerd een onder- officier en 3 manschappen. In het geheel wordt de marechaussee in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met 17 manschappen uitgebreid, die alien zuilen blijven onder bevel van den tegenwoordigen districts-commandant. 'tis dus der regeering ernst met te trachten den toestand te verbeteren en het request der heeren Ph. J. van Dixhoorn c. s. is dusjnietgebleven als de stem des roependen in de woestiju. De 13jarige koewachter D. v. H. van St. Jan- steen, die ter zake van brandstichting naar het huis van bewaring te Middelburg was overgebracht, is Zaterdag door de justitie in vrijheid gesteld eu door tusschenkomst der polilie naar zijne ouders teruggebracht. Onze eerste berichtgever persisteert dat de jongen volgens eigen verklaring uit wraak heeft gehaudeld. Hock, 25 Oct. Zaterdag is de landbouwcursus alhier plechtig geopend. Daartoe waren uitge- noodigd, behalve het gemeentebestuur, de heeren Kakebeeke, landbouwleeraar te Goes en Mr. Henne- quin, welke laatste echter verhinderd geweest schijnt te zijn. De heer Kakebeeke opende den cursus en wees daarbij op het belang van het landbouwonderwijs voor deze streek, terwijl de heer Bijleveld den omvang van dat onderwijs schetste en tevens den heer Kakebeeke en het gemeentebestuur dankte voor hunue medewerking bij het oprichten van den cursus. Daarop betuigde het gemeentebestuur, bij monde van den heer burgemeester, zijnen dank #an beide sprekers, opmerkende, dat het onderwijs hier gegeven, weer eene schrede verder was op den goeden weg, den weg die leidt tot meerdere ont- wikkeling van den landbouwenden stand, waarua met de lessen een aanvang werd gemaakt. Axel. Zaterdagnamiddag had alhier ten huize van den heer Koole eene vergadering plaats van de afdeeling Axel e. o. van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap. De vergadering was druk bezocht. Na lezing der notulen werd inzage gegeven van de iugekomen stukken. Daarna gaf de heer A. Geerards van Koewacht eene uitge- breide en geestige lezing over zijne reis naar de algemeene vergadering te Leiden en de indrukken daar opgedaan. Deze lezing werd levendig toe- gejuicht. Bij stemming over het referendum, uit- geschreven door het hoofdbestuur, over onderlinge ondersteuning van openbare onderwijzers, die door het oprichten van bijzondere scholen op wachtgeld zouden gesteld worden, werd met algemeene stemmen voor gestemd. Axel, 27 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 33 paarden, 113 stuks hoornvee, 74 varkens en 8 schapen. Premien werden uitgereikt als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren, 1° prijs f 5, aan Ph. J. van Dixhoorn, land- bouwer, 2e prijs f 3,aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. V oor het schoonste hengst- of merrieveulen beneden het jaar eud een prijs van f 2,aan M. Wolfert, landbouwer. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, 1" prijs f 4,aan M. Moes, landbouwer, 2e prijs f 2,50 aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud een prijs van 5,aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. oor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs f 5,aan P. van Hoeve, landbouwer, 2" prijs f 3,aan A. Schelleman, koopman. Voor de schoonste kalfdragende vaars een prijs van f 4,aan A. Schelleman voornoemd. Voor het schoonste 2jarig rand een prijs van f -Ijaan J. de Putter Jz., landbouwer. V oor den schoonsten hokkeling een prijs van f 2,aan W. Dieleman Wz., koopman. V oor den schoonsten springstier een prijs van f 5,aan J. de Putter Jz., landbouwer voornoemd. Voor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht een prijs van f 4, aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. V oor het grootste getal hoornvee als voren, een prijs van 4,— aan W. Dieleman Wz voornoemd. Voor het grootste getal schapen boven de 10 stuks een prijs van f 2,niet uitgereikt. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks een prijs van 2,— aan J. de Meij, koopmau te Zuiddorpe. Voor het vetste stuk hoornvee een prijs van f 5,aan R. Blankert, koopman. De heeren achter wier naam geen woonplaats is vermeld, zijn alien te Axel woonachtig. De handel was levendig. In den Doele te Rotterdam zijn thans te zien de Malabaren, een Indische volksstam. In zonder- linge tentjes zitten zij te weven, te verwen of koper te bewerken. Op den grond zijn gooche- laars neergehurkt. O. a. is er een, die een vrouw uit een maud laat verdwijnen, van alle zijden met een lans door de maud steekt en er ten slotte toch weder dezelfde vrouw uit te voorschijn haaP, Voorts worden er optochten en dansen gehouden, alles heel curieus. Men meldt nit Bergen op Zoom Donderdagavond laat werd door de tram van Antwerpen te Bergen op Zoom overreden zekere C. uit Huibergen. Vermoedelijk had hij zich in benevelden toestand op de rails gelegd. Toen de machine over hem heen was gegaao, hetgeen de machinist door de duisternis niet kon zien, vond men hem stervende. Een vrouw die wat „mans" is Op een buitenplaats te Bergen op Zoom zijn door den bewoner twee stroopers gevat, die met den lichtbak werkten. Bij hun aanhouding bleek, dat een van hen een vrouw in mannen kleederen was Te Woudrichem viel Vrijdagnamiddag de 70j«rige arbeider Wouter de Groot achterover door het gat van een heoitil. Weinige oogenblik- ken later stierf hij. Men meldt uit Woudrichem Twee visschers van hier bevonden zich Woensdag met hun boot, die stroomafwaarts werd gesleept, op de rivier de Waal, onder de gemeente Gameren. Zij kwamen zoodauig met een strooraopwaarts gesleept wordende rijnaak in aanraking, dat de boot stuk sloeg. Een van hen, de 73jarige Alexander Kentie, die te water geraakte, bekwam daarbij zulke hoofdwonden, dat hij tengevolge daarvan overleed. Te Dinxperloo kwam zich op het gemeente- huis een 13jarige bakkersjongen aanmelden voor het herhalingsonderwijs. Vreezcnde dat zijn aan- melding niet zou baten, omdat hij meende de eenige aanvrager te zijn, beloofde hij, nog eenige jongens en meisjes op te sporen, die met hem aan het onderwijs zouden willen deelnemen. De moeite van den leergierigen knaap bleek overbodig te zijn, omdat zich genosg liefhebbers hadden aangemeld. Van den veehouder v. d. 0., bij Haringcar- spel (N.-H.), zijn Donderdagavond bij een onweers- bui, die slechts korten tijd duurde, 3 koeien door den bliksem gedood. Verleden week werd een bewoner van de 1 ocxe Simonszstraat te Amsterdam, zich noemende privaat-deteetive, wegens schuld, langs gerechte- lijken weg uit zijn woning gezet. De man schijnt in die buurt zoo weinig bemind te zijn dat de buren, door het uitsteken van de vlaggen, hun vreugde over zijne verwijdering te kennen gaven. Door een bijzondere omstandigheid werd Weer- dinge (Dr.) Woensdagavond plotseling in rep en roer gebracht. A1 spoedig bleek, dat die buiten- gewone levendigheid, voorafgegaan door een ge- heimzinnige drukte, ten doel had een jonkman te dier plaatse dringend zijn plichten tegenover een meisje te herinneren, hetgeen hij blijkbaar voor nemens was te vergeten. Een talrijke menigte, die fluks een boerenwagen tot huwelijkskoets promoveerde, begaf zich te ongeveer halfacht, onder het aanheffen van geestdriftvolle huwelijkszangen, naar de woning van den jonkman. Deze had zich inmiddels verscholen, doch spoedig hadden eenige gespierde handen hem gevat en was hij genood- zaakt het ,/wasschopsvolk" buiten te begroeteu. Onderwijl was ook de betrokken jongedochter op het tooneel verschenen, die op overredende wijze den trouwelooze zijn verplichtingen op het hart drukte, waarna het paar plaats nam op den wagen, welke onder daverende gezsngen door het dorp voortrolde, gevolgd door een stroom nieuws- gierigen, die thuis hals over kop alles in den steek hadden gelaten. Bij de herbergen werd halt gehouden en afgestegenverschillende woord- voerders hielden ernstige toespraken tot den weifelenden jonkman, die ten slotte de gunstigste beloften aflegde. Hartelijke felicitaties volgden, er werd gedronken en geklonken en het ,was- schopsvolk" had razend veel schik, totdat schijn- baar in de beste harmonie het toekomstige echt- paar bij de woning der bruid werd afgezet en met rust gelaten, om hun verdere belangen te kunnen bespreken. Reeds sedert eenige jaren was ik bijna blind, en in den laatsten tijd zoo goed als geheel. Nu had ik veel hooren spreken van oog-operaties, waardoor het mogelijk was het gezicht terug te krijgen, rnaar het kwam mij voor, dat op mijn leeftijd zoo iets niet meer kon baten. Op raad van den dokter heb ik mij echter onder behandeling gesteld van den heer Dr. Schutter, oogarts te Groningen. Deze heeft een mijner oogen geopereerd, met het verrassend gevolg, dat ik nu weer kan lezen en schrijven, een genot waarvan ik jaren lang verstoken was. Ik deel dit mee, omdat ik vermoed, dat er meer oude menschen zijn, die het genot van hun gezicht missen en iu de meening leven, dat zij te oud zijn voor zulk een operatie. Ook ik heb dat langen tijd gemeend, maar het is mij gebleken, dat hooge leeftijd hiervoor geen bezwaar is. Een spreekwoord in Friesland zegt„Het haar van den houd, geneest de wond," wat het- zelfde beteexent als het Hollandsch gezegde ,/De hond, die je bijt, moet je ook weer genezen." De vrouw van een bakker in de gemeente Achtkarspelen nam het spreekwoord wat al te woordelijk op, toen haar hond haar in de hand gebeten had. Zij plukte nl. den houd wat haar uit en legde dit op de wond. Het gevolg was dat een paar dagen later de hulp van een ge- neesheer moest worden ingeroepende wond was geinfecteerd. Te Utrecht heeft een drankslaaf het boedeltje van zijn arme, 76jarige moeder, voor een gulden verkocht, om daarvoor sterkedrank te koopen. Het arme vrouwtje moest om onderdak bij de politie aankloppen. Nu de winter voor de deur staat en daarvan voor menig arbeidersgezin werkeloosheid het ge volg is, heeft de Algemeene Werklieden-Vereeni- ging in het Friesche dorpje Mnnnekezijl maatregelen genomen. Zij heeft meer dan 70,000 schoven vlas in verschillende bergplaatsen opgeslagen, welk vlas dezen winter zal worden bewerkt. In dat dorp zal dus geen arbeider dezen winter werkeloos en daardoor buiten verdienste behoeven te zijn. Beide plaatsen hebben veel menschen, dieren en diugen gemeenschappelijk een burgemeester, een dominee, een pastoor en een rabbi, een brug en een brugwachter, een vuilnisman en een lantaarn- opsteker, een post-, ook telegraafkantoor met zijn beambten Het nu bestaande dualisme geeft nogal eens aanleiding tot gehaspelover de brug en zijn waker en het ambt van vroedvrouw o. a. was wel eens gekibbeld, en nu hadden de raden der voornoemde gemeenten een eigenaardig besluit genomen Aan de gemeenschappelijke openbare school staat een hoofd, dat ontslag gevraagd heeft tegen 1 December a. s.door Maarsseveen nu is hem dat toegestaan, maar Maarssen legt beslag op hem tot 1 Januari. Er staat geschreven „Niemand kan twee heeren dienen, of hij zal den eenen aanhangen," enz. Het gaat in deze nu ook erg moeilijk, 't beiden naar den zin te maken, en men zegt dat er nog wel een mouw aan gevast zal wordenEdoch, ietwat komiek is het toch, dat men niet een ge meente maakt van vorengenoemde deelen. Woensdagmorgen kwam een koetsier met een brik van den Amersfoortschen straatweg het dorp Woudenberg inrijden, in gewonen, flinken draf. Onverwacht wilde nog de reeds hoog bejaarde wagenmaker G. E. den Kruisweg oversteken, en wel voor t rijtuig heen, waarvan de koetsier op zoo korten afstand de vaart niet meer verminderen of stuiten kon, zoodat E. door het paard werd omver geloopen en zoo tegen den grond werd ge stagen, dat hij bewusteloos bleef liggen, en uiet- tegenstaande hij spoedig met geneeskundige hulp werd bijgestaan, nog in den avond van dienzelfden dag overleed. De komeet Vrijdagavond op de Blauwbrug te Amsterdam Menschen, steeds meer menschen, zeer veel lui, die langzaam voortliepen in de richting Amstel- straat en bleven staan op de brug, omdac er anderen stonden en menschen, die kwamen aau- hollen, omdat ,/er wat te doen" was. En alien keken naar den zuidelijken hemel. Ja, dat was een komeet. Dat was ie nou. Eu tegen den donkeren achtergrond door een zwart-bewolkten hemel ge- vormd stak de komeet af, witachtig lichtend, met een smaller verlengsel, ook wit maar flauwer; dat was de staart. En den geheelen avond stond het er zwartom het wonder te aanschouweu, waarbij men vergat, dat om een komeet te zien in de eerste plaats een heldere, onbewolkte hemel noodig is. Som- migen vonden het ding wat dichtbij zitten, maar kenners beweerden, dat een komeet altijd dichtbij leek. Om 7 uur was ze opgekomen en een jongen had haar het eerst gezien. Zaterdagochtend toen het dag werd was het ,/natuurverschijnsel" beter te zien. Wat bleek In strijd met de wetenschap omtrent kometeu en aanverwante artikelea, was nu de glans helderder, het lichtend vermogen grooteraan de telefoondraden die over den Amstel loopen, zat ze vast als het geraamte van een vlieger met een gtuk wit papier, dat door den regeu nog niet verteerd was, boven het kruispunt der stokjes. Maar werkelijk Vrijdagavond was't precies een ster met een staart lemand kwam op een mooien dag met een prachtigen patrijshond de herberg van een groot dorp binnen en liet zich koffie, brood en vleesch geven, waaraan hij zich zeer te goed deed. Hij scheen een goede wandeling achter den rug te hebben de hond kwam naast hem zitten en keek met smachtend verlangen naar den baas, die echter geen aanstalten maakte om hem zijn deel te geven. Daar klinkt plotseling uit den muil van den hond duidelijk de vraag ,/Krijg ik ook wat vDaar heb je watantwoordt de baas en werpt hem een afgekloven been toe. Algemeene verbazing der boeren, die aan dezelfde tafel zaten en hem meer uit gewoonte dan, zooals de hond, uit hebzucht de brokken uit den mond keken, en niet weinig nam de verbazing toe, toen de hond duidelijk de woorden liet hooren z/Enkel botten En dadelijk kreeg hij van zijn baas een stuk vleesch. z/Dankjeklonk het weer even duidelijk. Het geheele gezelschap staarde zeer onge- loovig den hond aan. Eindelijk stond een der boeren op, die er warmpjes inzat, en toonde groote opgewektheid om den hond te koopen, doch de eigenaar had daar in 't minst geen ooren naar. De ander biedt hem eens zooveel. //Toe, verkoop me niet!" klinkt het weer met 't zelfde eigenaardige geluid en de hond schijnt zijn baas smeekend aan te zien. Dat maakt den boer nog meer op den hond verzot. 1 en laatste geraakten beide partijen het echter samen eens en de vreemdeling streek een aardig sommetje op. De vergenoegde kooper bindt zijn sprekenden hond aan een touw, om er mee heen te gaan. Daar verheft de hond nog eenmaal zijn stem en zegt met hoorbare aandoening,Nou zeg 'k geen woord meer En tegelijk met man en hond verdween ook de buikspreker. Het »Leger des Heils" felt thans over de geheele wereld 7358 korpsen en buitenposten 15311 officieren en employes (d. w. z. personen, die al hun tijd wijden aan den arbeid van het Leger); 610 maatschappelijke inrichtiugen, waarin 33,000 personen opname vinden. In de gezamen- lijke reddingshuizen voor gevallen vrouwen is plaats voor 5000 personen. In de gezamenlijke tehuizen voor ontslagen gevangenen is plaats voor 1500 personen. Van 1 October 1901 tot 1 October 1902 werden in Nederlaud 100,556

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2