L1 g e m t e a Hieuws* en Ad?ertentieblad Zeeuwsch*7Uaaderea. Gemeente-Vroedvrouw, Gsmssnts-Y rosd vros w* No. 4295. Zaterdag 25 October 1902. 42e Jaar^ang, Sollicitanten naar de betrekking van Gemengde berichten. 7 0 0 t GEMEENTE PHILIPPINE. FEUILLETON. 0NSCHULDIG VER00RDEELD. ABONNEMENT: Per drie maanden binuen Tei 7euzen f 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boei mdelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADTSSTHTllJI: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd* adverteniia wordt d« pr$s slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EERSTE ZB3L.A.I3. Burgemeester en Wethouders van 'PER NELZEN roepen op ter standplaats SLUISKIL, op eene jaarwedde van 300, Stnkken franco in te zenden aan den Burge meester voor 17 November a. s. Ter Neuzen, 23 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. n^Pb Burgemeester en Wethouders van 0* HOEK maken bekend, dat dejongens die wenschen deel te nemen aan het op 3 November a. 8. te geven herhalingsonderwijs, zich daartoe tot en met 31 dezer bij het hoofd der school kunnen aanmelden. Hoek, 9 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. UITGELOOT op de geldleening 1390, Hi0. 25 en op idem 1898, N°. 6. Burgemeester en. Wethouders van Philippine, (get.) CAMMAERT, Burgemeester. (get.) J. L. DE MULDER, Wethouder. Het Kruger-boek. Van Kruger's herinneringen wordt door de Times" reeds een uittreksel gegeven, dat drie kolommen lang is. Uit dit stuk blijkt, zegt het blad, hoe Kruger in den strijd met wilde beesten en in de verdediging tegen wilde volken een ▼aderland won voor zich en zijn volk en hoe hij dit door zijn krachtig optreden tegen binnenlaudsche onlusten heeft beschermd. Zijn taak heeft hij dapper volvoerd, vanaf den 40) Afziende van elke poging tot ontvluchting, zoolang Berard zich in Frankrijk bevond, had Mr. Gardiner zich het recht voorbehouden, van zijn invloed gebruik te maken, om het lot van zijn beschermeliDg te verzachlen. In dit opzicht, nu hij wat minder veeleischend was, moest hij slagen. Een minister, wie het ook is, hecht altijd eenigszins aan het oordeel van de buiten- landsche pers en daarom wenschte de minister van justitie Mr. Hanlev Gardiner te ontzien. Op zijn bevel waren dan ook bijzondere bevelen gegeven, ointrent de houding, welke ten opzichte van Jean Berard aangenomen moest worden. In schijn moest men dezen veroordeelde behaudelen als de anderen, maar in het geheim kregen de verschillende personen, die er invloed op konden uitoefenen, in last zich zoo weinig hard als mogelijk was tegenover hem te betoonen en eenige gunsten toe te staan, van onschatbare waarde voor een gevangene. Niet tevreden met hetgeen bij van den minister van justitie verkreeg, had de Amerikaan ook nog een bezoek gebracht aan den minister van marine, en deze had zich van zijn kant gehaast, Berard bjjzonder aan te bevelen aan deu commandant van tijd dat hij, als 9jarige knaap, deu Grooten Trek" meemaakte. In't eerste stuk van't uittreksel wordt beschreven hoe de jonge Kruger, toen hij 14 jaar was, zijn eersten leeuw schootin 't tweede, hoe Kruger door zijn roekeloosheid onder een rhinoceros raakte en dien van beneden af doodschoot, en hoe zijn zwager hem een (link pak slaag met de sjambok gaf voor zijn onvoorzichtigheid. Het derde stuk beschrijft de omstandigbeden van den strijd tegen Moselikatte, die op den Grooten Trek van 1836 volgde en tegen den hoofd- man Setcheli, in 1852. Kruger zegt, dat na de nederlaag van Setcheli kommandant Scholtz in het huis van den Engelschen zendeling Livingstone een komplete werkplaats voor het herstellen van vuur- wapenen en een hoeveelheid oorlogsmateriaal voud, die Livingstone in voorraad had ten gebruike van Setcheli. Dit was een schending van de Sandrivier-con- ventie, waarin het verschaffen van wapens en ammunitie aan de kaffers verboden was. De wapenvoorraad van den zendeling werd met het oog daarop in beslag genomen. En daarom werden de Boeren belasterd en beleedigd door Livingstone in geheel Engeland. Kruger verhaalt dan verder, hoe hij vrede sloot met den Basoeto-hoofdman Moshesh, ten behoeve van den Oranje-Vrijstaathoe hij heel alleen in een donkere grot ging, waarin een groct aantal kaffers, die overwonnen waren door de Boeren, die den moord op Herman Potgieter gewroken hadden. Kruger sprak hen in hun taal aan-, alsof hij een van hen was, en drong bij hen aan, om zich te onderwerpen, maar zonder uitkomst. Bij het begin van den burgeroorlog tusschen Van Rensburg en Schoeman wilde Kruger geeD deel nemen aan het geschil, maar toen hij er eenmaal in betrokken was, rustte hij niet, voordat hij het recht van spreken van het volk had verzekerd. Hij ontkent beslist, eenig plan gehad te hebben om zijn Christelijk Gereformeerde kerk tot staats- kerk te maken, in plaats van de Hervormde kerk. Na de nederlaag vau Schoeman's afdeeling bij Swartkopjes haalde hij Van Rensburg over, hem niet verder te vervolgen, en dit had tengevolge dat onderhandelingen werden geopend, dis tot een vergelijk leidden. In het laatste stuk van 't uittreksel beschrijft Kruger de aankomst aan Theophelus Shepstone te Pretoria, om het land te annexeeren. Kruger, die Shepstone's plannen doorzag, drong er bij president Burgers op aan om Shepstone en zijn gewapende lijfwacht niet te veroorloven, de stad binnen te gaan, tenzij onder geleide. Doch Burgers het schip, dat het convooi der gevangeuen naar Caledonie zou overbrengen. Op deze wijze trachtte Hanley Gardiner, nadat de groote pogingen om een ontvluchting te be- werkslelligen, mislukt waren, zich tevreden te stellen met kleinigheden. De aanvoerder van het convooi gevangenen, die den vorigen dag van zijn chef bevelen te dien opzichte ontvangen had, trad op den gevangene toe en zeide op een toon, welke bijua beleefd klonk Het is tijd om te vertrekken. Ik wacht op niemand anders dan op u. Jeanne Berard stond dadelijk op. Zij wilde haar vader bet voorbeeld geven van onderwerping en moed. Een laatste maal drukte zij hem aan het hart, kuste hem op het voorhoofd, op de oogen, op de wangen, trachtte hem tot bedaren te brengen, wischte zijn tranen af, en zeide, zich tot den aanvoerder van het convooi wendende Mijnheer, wij zijn gereed. De man, die vooruit liep alsof hij den weg wilde wijzen, ging naar het plein. Zij volgden hem stap voor stap, wankelend en in elkanders armen ge- kneld. De directeur, dien zij langs moesten, groette beleefd en men meende dat deze groet me> juffrouw Berard gold. Hij boog echter, ondanks zichzelf, voor dezen gevangene, wiens onschuld wel niet voor hem vaststond, maar mogelijk scheen ze hem zeker toe. Tusschen de rij van bewakers doorgaande, na- derden zij meer en meer den celwagen. Door groote zelfbeheerschiag gedreven, droeg Jeanne Berard het hoofd hoog opgericht en rustig keek nam daarvan geen nota. De presidentsverkiezing moest toen weldra plaats hebben, voor de ver- kiezing was het echter reeds duidelijk, dat Kruger een groote meerderheid zou hebben. Hij bood Burgers toen aan om de meerderheid der stemmen op hem te doen vereenigen, indien hij een duidelijk bewijs gaf van zijn voornemen, om de onaf- hankelijkheid van het land te verdedigen. Doch voor den dag der verkiezing wapperde de Engelsche vlag in de Republiek. De generaals in Engeland. Londen, 22 October. De Boeren-generaals kwa- men hier heden aan en verklaarden, dat zij niet van plan waren op dit oogenblik een onderhoud met Chamberlain aan te vragen. Reuter verklaart, dat 't eenige initiatief in deze van heu moet uitgaan, want dat Chamberlain zeker niet uit eigen beweging de zaak ter hand zal nemen. Generaal De Wet vertrekt 1 November naar Zuid-Afrika. Een denkbeeld van Garnegie. Londen, 22 October. Andrew Carnegie, de Schotsch Amerikaansche millionair, ontving heden een eeregraad van de St. Andrews Universiteit, en heeft bjj die gelegenheid een merkwaardige redevoering uitgesproken, waarin hij beweerde, er bij Keizer Wilhelm op te hebben aangedrongen, dat deze zijn invloed zou aanwenden om een Vereenigde Staten van Europa op industrieele basis in het leven te roepen. Dit alleen zou in staat zijn nieuwe afzetgebieden te verwerven en een Amerikaanschen inval tegen te gaan. Hjj voorspelde, dat de ijzermijnen van Enge land binnen 25 jaren zouden uitgeput zijn, die van Amerika binnen den tijd van 60 A 70 jaren. Amerika had nu reeds de plaats van Engeland in genomen als eerste natie, wat rijkdom en handel betreft. Hij achtte het voor de Eugelschen nood- zakelijk, minder alkohol en tabak te gebruiken en zich minder aan ruwe sport over te ge7en. Hij geloofde, dat na de pijnlijke, maar heilzame lessen de Engelschen gelukkiger en minder ver- slaafd aan hun verderflijke neigingan zouden worden. Om Afghanistan. Sedert jaren streeft Rusland er naar een eigen vertegenwoordiging in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, in te stellen, maar de Engelschen hebben zich steeds tegen de uitvoering van dat plan verzet, daar zij met recht vreezeu, dat een Russische consul of gezant in Kaboel het middel- zij om zich heen, alsof zij wilde zeggen ik bloos niet, ik schaam me niet, ik vergezel geen schuldige trotsch loop ik aan de zijde van een martelaar. Haar houding, haar bescheidenheid, haar vorste- lijke schoonheid, naast de groote gestalte van Berard, thans met ongedekt hoofd, breed voorhoofd, de door ellende vergrijsde haren, de tranen, welke men langs de wangen zag biggelen, dat alles maakte zulk een indruk op al die mannen, dat zij onwillekeurig met eerbied vervuld werden en evenals hun chef, de pet afnamen om beleefd te groeten. Ook de aanvoerder van het convooi scheen, terwijl hij het portier openhield, meer te wachten op een reiziger, dan op een gevangene. Allen verwachtten een hartverscheurend af- scheidstooneel. Zij vergisten zich. Vader en dochter wilden zulk een genot niet schenken aan al die nieuwsgierigen en hadden elkander op het kantoor voor de laatste maal omhelsd. Plotseling keerde Berard zich naar Jeanne. Hij keek haar langen tjjd aan, greep haar beide handen, drukte ze krachtig en zich toen met g weld aan dezen indruk onttrekkende, stapte hij in het rijtuig. Dadelijk daarop zette de rijdende gevangenis zich in beweging. Uit de wagens weerklonken kreten, snikken en ook gelach, liedjes en beleedigingen. Toen hoorde men niets meer, de ijzeren deuren van de gevangenis waren weder dicht gevallen. punt van tegen Engelaud gerichte intriges in Af ghanistan zou kunnen worden. Zoolang de emir Abd-oer-Rhaman leefde, had het Russische streven geen kans op succes, maar zijn zoon en opvolger Habib-Oellah schijnt in den tijd, dat de Engelschen in den moeilijken oorlog met de Boeren verwikkeld waren, zeer vriendschappelijke betrekkingeu met de Russen aangeknoopt te hebben en de Russische regeering heeft nu aan de Engelsche meegedeeld, dat zij den wensch koestert, met Afghanistan in directe verbinding, betreffende de grensaangelegen- heden te treden, ofschoon het Afghanistan nog altijd beschouwd als liggend buiten zijn belangen- sfeer. Ondanks deze verklaring blijft de Engelsche regeering van wantrouwen tegen Rusland vervuld en zij heeft op het Russische voorstel afwijzend geantwoord, onder de opmerking dat zij, voor zij veranderingen in de bestaande verhoudingen toe- staat, eerst zou moeten weten, hoe de keizerlijke regeering zich het verkeer van de Russische en Afghaansche grensbeambten denkt. Op deze opmerkingen is van uit St. Petersburg nog geen antwoord te Londen ontvangen, maar men kan zeker zijn, dat de Russen de zaak niet zullen laten rusten. Het meest opvallend is wel, dat de Engelsche regeering, terwijl nog onderhandeld wordt, de zaak publiek maakt. Vermoedelijk is dat gebeurd om 't Engelsche volk in 't bijzonder aandachtig te maken op 't streven van Rusland in zake Afghanistan. Woensdagochtend te ongeveer zeven uren had er in de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden een vreeselijk ongeluk plaats. Eenige werklieden moesten een drijfriem van een der machines inkorten, waartoe een hunner naar boven ging, ten einde den drijfriem van de as te lichten, hetgeen geschieden zou terwijl de machine in werking bleef. Plotseling hoorden de beneden gebleven werklieden een gil, keken naar boven en zagen hun kameraad door den drijfriem gegrepen en rondgeslingerd. Onmiddellijk werd »stop" ge- zet en de ongelukkige te hulp gekomen. Hij bleek verwond en er werd daarom onmiddellijk om geneeskundige hulp getelefoneerd. Oogen- blikkelijk verscheen Dr. K., die breuken aan een arm en een been constateerde, terwijl ook de borstkas was beschadigd. De verwonde, A. v. L., oud 20 jaar, die bewusteloos was geraakt, werd op last van Dr. K. per politiebrancard naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Even na aan- Jeanne Berard bleef op dezelfde plaats staan, midden op het plein, alsof het rijtuig er nog stond. Zij volgde het zelfs niet met de oogen. Haar ge- dachten schenen versteend, evenals haar lichaam. Zij dacht niet, zij weende niet. Toen verscheen Mr. Gardiner in de deur van de woning van den portier. Uit een gevoel van bescheidenheid, had hij zich tot op dat oogenblik op een afstand gehouden. Thans kwam hij haar zeggen Ge zijt niet alleen. Ik blijf er nog. Ik ben er immers altijd, als uw verknochte vriend, ik die u aanbid. Zij zag hem in hetzelfde oogenblik toen hij verscheen. Hem strak aanziende, liep ze langzaim op hem toe en toen zij bij hem was greep ze zijn arm. Een rijtuig wachtte hen vlak voor het gebouw zij stapten er in en al voortrijdende, steunde zij het hoofd tegen den schouder van sir Gardiner en schreide langen tijd, zonder het zwijgen te verbreken. Hunne toebereidselen waren gemaakt en reeds sedert twee dagen hadden zij de koffers verzonden. Getrouw aan het plan, dat zij ontworpen hadden namen zij om zeven uur des avonds, den nacht- trein naar Marseille. (Wordt vervolgd). TEB SEHZESSCHE (MEANT. Ult bind ventkljat Hasndag., Woemdag- en VrijiIui(aronil, aitneionilrrd op Feeatdagen, bij lie Fir ma P. jr. VII Dl UIDI «r«e*.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 1