I Landbouwberichten. Gemengde berichten. Teiegrafteche barichten. TER NEUZEN, 22 October 1902. Provinciale Staten van Zeeland. „Reeds drie jaren geleden besloot de gemeente- raad van Rodeo een school te bouweD, mits het rijk een ruirn subsidie wilde verleeDen. Voordat de vorige Minister van Binnenlandsche Zaken aftrad, zegde hij nog de gevraagde subsidie toe. De bestekken en teekeningen waren ook reeds gereed, maar daarop werd nog 's Ministers goedkeuring vereischt. En thans, anderhalf jaar later, is die goedkeuring er nog niet. De zaak komt niet verder. Eerst werden de stukken teruggezonden met tal van opmerkingen, waardoor wijziging in de bestekken noodzakelijk werd. 0. a. werden in den H»ag de bedsteden in de onderwijzers- woning te lang bevonden. Wat door het depar- tement van binnenlandsche zaken verlangd werd, is geschied. De stukken werden daarna weder naar Den Haag vprzonden maar men wacht nu reeds maanden, en de definitieve goedkeuring versehijnt uiet. Intusschen zijn sommige kinderen van onderwijs verstoken en moeten andere een uur over de heide gaan om op school te komen. no. a naar Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter en burgcrlijke leden van den militieraad en tot hunne plaaisvervangers voor de lichting der nationale militie van 190B in de provincie Zeeland tot voorzitter J. H. C. Heyse, lid der Provin- ciale Staten tot zijn plaatsvervanger Mr. F. J. N. van Dam, lid der Provinciale Statentot lid L. K. van der Harst J.Jz., lid van den gemeenteraad van Middelburg tot zijn plaatsvervanger Mr. A. A. de Veer Gzn., lid van den gemeenteraad van Middelburg. Aan de universiteit te Amsterdam is be- vorderd tot arts de heer P. A. Bareutsen, geboren te Schoondijke. A. M. Wemesfelder te Breskens is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Sliedrecht. St. Jansteen. In den nacht tusschen Zondag i Maandag is op de spooibaan van Ter Neuzen Mechelen tusschen Hulst en Clinge brand ontstaan bij een zoogeuaamd routehuisje. Eenstal of schuurtje is afgebrand en het woonhuisje erg beschadiyd. St. Jansteen. Door den gemeenteveldwachter alhier is Dinsdagavond in de schuur van de wed. C. L. Cammaert gearresteerd, de 13jarige koe- wichier D. v. H., verdacht van in den morgen van den 21en dezer een korenhoop in brand te hebben gestoken van den landbouwer Van der Gauwe, die op diens bouwland stond onder die gemeente, en geheel is verbrand. v. H. die zijn misdrijf moet bekend hebben zou den brand hebben gesticht uit wraak over eene lichamelijke kastijding die hij vioeger van de zi de van dien landbouwer eens moet onder- hebben. De verdachte is heden middag naar Middelburg overgi bracht en ter bescbikkiug der Justitie ge- steld. Stoppeldijk, 20 Oct. Dezoogenaamde//Nootjes- kermis" aan de Vogel was dit jaar buitengewoon druk. 'tZag werkelijk zwart van menschen en in de 3 koffiehuizen kwamen handen te kort om te bedienen. Alles liep in de beste orde af en tot laat in den avond heerschte er eene hoogst gezellige drukte. Het schoone weder, een buiten- kansje in dezen tijd, had natuurlijk velen tot een bezoek uitgelokt. Stoppeldijk, 21 Oct. Droeve treurmarschen klonken heden morgen door ooze gemeente. De fanfare St. Cecilia bracht een harer oudste leden zoo eervol mogelijk grafwaarts, namelijk den heer J. v. Campen. 't Was dan ook wel verdiend. Niet minder dan vier en vijftig jaar was hij als werkend lid werkzaam en was ook ons muziekgezel- schap te zijnen huize gevestigd. De fanfare verliest in den overledeneeen ijverig lid en een zeer goede kracht_ In de a. s. Najaarsvergadering der Prov. Staten zullen na mededeeling van verschillende ingekomen stukken (koninklijke besluiten tot goedkeuring van besluiten der Staten in de laatste zomervergadering genomen, enz.) o. a. de volgende voorstellen van Gedep. Staten in be- handeling komen 1. Om opnieuw diligent verklaard te worden ten aanzien van het verzoek van den Dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden om wijziging van het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen. Bij besluit der Staten van 1 Juli j.l. werden Gedep. Staten diligent verklaard ten opzichte van een adres van den Dijkraad voor genoemde waterkeering om dat reglement in dier voege te wijzigen, dat pensionneering van de dijk- wachters en vaste arbeiders mogelijk zou worden. Alvorens dienaangaande een voorstel te doen, hebben Gedeputeerden het noodig geacht een onderzoek in te stellen, dat voor de Najaars vergadering niet afgeloopen zal zijn, waarom zij 'voorstellen hen opnieuw diligent te verklaren. 2. Tot diligentverklaring ten aanzien van het verzoek van het bestuur van het waterschap Vereenigde polders van Ossenisse om renteloos voorschot voor wegsverbetering, met adres van J. F. Rosseel c.s., om dat voorschot niet te verleenen. 3. Tot vaststelling van eene regeling voor het pensionneeren van weduwen en weezen van Provinciale ambtenaren, met een brief tot toelichting en eene nota van wijziging. Naar aanleiding van het voorstel van Gedepu teerden, dd. 31 Mei 1902, werd in de Staten- vergadering van 9 Juli d. a. v. aangenomen de volgende motie van den heer Mr. De Veer z/De vergadering besluit het voorstel van Gedep. Staten tot het regelen voor de pension neering van weduwen en weezen van Prov. ambtenaren aan te houden tot de najaars vergadering en Gedep. Staten uit te noodigen inmiddels nader advies uit te brengen omtrent de financieele gevolgen van hun voorstel". Naar aanleiding dezer uitnoodiging traden Gedeputeerden in overleg met den heer Dr. A. W. Poort, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg, die herhaaldelijk voor andere besturen een onderzoek instelde naar de finan cieele gevolgen van regelingen van gelijke strekking. Dr. Poort verklaarde dat het bedoelde onder zoek in geen geval voor de Novembervergadering van 1902 kon afgeloopen zijn. Verder - Was hij van meening dat het getal ambtenaren waarover het onderzoek zou loopen te klein is om te leiden tot geheel betrouwbare resultaten, zoodat de uitslag van het onderzoek niet met genoegzame zekerheid zou kunnen worden aangenomen tot bepaling van een cijfer voor de financieele gevolgen. In verband daarmede is het Gedeputeerden wenschelijk voorgekomen, aan Dr. Poort nog geene opdracht te verstrekken, maar van zijn gevoelen eerst mededeeling te doen aan de Staten, opdat deze zelf over de al- of niet- wenschelijkheid van dit onderzoek kunnen beslissen. Gedep. Staten herinneren voorts, en dit naar aanleiding van eenige opmerkingen, voorkomende in het algemeen verslag der afdeelingen in de vorige Statenvergadering uitgebracht, aan de in hun voorstel van 31 Mei 1902 gedane mededeeling, dat de eenvoudigste vorm, om aan het bij de motie van 8 November 1901 uit- gesproken verlangen te voldoen, hun voorkwam te zijn, dat het bestaande besluit voor de van weduwen en weezen van amb- puteerden voor hen te machtigen tot den open- baren verkoop van die boomen, op zoodanige wijze en onder zoodanige voorwaarden als in het belang van de Provincie en van den weg raadzaam zal worden geacht. 7. Tot inwilliging van het verzoek van C. L. van Woelderen, J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg en Mr. J. Smit Az., om het toegestaan subsidie van f 1500 voor de op- richting en instandhouding van eene zeevaart- school te Ylissingen te verhoogen tot f 2000. In de Staatsbegrooting voor 1903 stelt de Minister van Binnenlandsche Zaken voor, aan die school eene jaarlijksche Rijkssubsidie te ver leenen van f 2000, mits door de Provincie Zeeland een gelijk bedrag worde toegezegd. Dientengevolge verzoeken adressanten, vor- mende de commissie tot oprichting der school, het reeds toegestane subsidie van f 1500 te brengen op 2000, opdat zoodoende vervuld worde de voorwaarde, waarvan het geven van subsidie door het Rijk afhankelijk wordt gesteld. Adressanten deelen voorts mede, dat zij den Minister hebben verzocht de Rijkssubsidie te verhoogen met 640, aangezien de ontvangsten waarop zij mogen rekenen, in het geval door de Staten aan het verzoek wordt voldaan te zamen bedragen f 5260 en derhalve nog ver- hoogd dienen te worden met genoemd bedrag van f 640 opdat de jaarlijksche exploitatiekosten ad f 5900, welke naar de meening van adres santen niet voor vermindering vatbaar zijn, door een gelijk bedrag aan jaarlijksche ont vangsten gedekt worden. Het komt Gedep. Staten voor, dat de in het adres vermelde omstandigheden aanleiding geven, om het verzoek in te willigen en 8. Om voor den aanleg van proeftuinen in 1903 een crediet tot een maximum van 100 te openen aan de commissie, belast met het toezicht op de proefvelden in Zeeland. zijn pensioenen tenaren van den Waterstaat zoodanig werd aangevuld, dat het van toepassing zou zijn voor alle Prov. ambtenaren en bedienden, die zelf tot pensioen gerecbtigd zijn. Het bestaande besluit was in hoofdzaak gevolgd naar de wet tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, waarvan de tekst is bekend gemaakt bij Koninklijk besluit van 21 Juli 1894 (Stbl. no. 136). 4. Tot afwijzing van het aangehouden ver zoek van den raad van Hontennisse om een renteloos voorschot voor wegsverbetering. Bij besluit van 1 Juli jl. werden Gedep. Staten deligent verklaard ten aanzien van bet adres van den gemeenteraad voornoemd om een rente loos voorschot uit de Prov. fondsen tot de lielft der op 15500 geraamde kosten voor bekeiing van een gedeelte van den Mariadijk en van de Noordstraat in die gemeente. Zooals in het adres wordt medegedeeld, zullen de kosten voor vier vijfden door het Kroondomein worden gedragen en zal ook het onderhoud der we gen ten laste van het Kroondomein blijven, zoodat de gemeente slechts eene som van /3100 ten haren laste neemt. Door inwilliging van het verzoek zou derhalve een renteloos voorschot worden verleend aan het Kroondomein van 6200 en aan de ge meente van 1550. Gedep. Staten kunnen daartoe niet adviseeren, daar het niet op den weg der Provincie kan liggen, om het Kroondomein door het verleenen van een renteloos voorschot tegemoet te komen. Bovendien komt het Gedeputeerden voor, dat het gemeentebelang alleen betrokken kan zijn bij de verbinding tusschen de buurten Noord straat en Knapaf en dat het landbouwbelang de verharding van den Mariadijk niet bepaald noodzakelijk maakt, omdat de buurt Knapaf reeds door kunstwegen met de haven van Wal- zoorden verbonden is. Daarom stellen Gedeputeerden eene afwijzende beschikking op het verzoek voor. 5. Omtrent het verzoek van de vergadering van ingelanden van het waterschap Lamswaarde c. a. om een renteloos voorschot voor wegs verbetering. 6. Tot verkoop van boomen op den weg van Ter Neuzen naar Axel. Op het gedeelte van den weg van Ter Neuzen naar Axel tusschen de kilometerpalen 3/4 en 4/5 staan 215 aan de Provincie behoorende opgaande olmen. Volgens een door den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat ingewonnen advies is het wenschelijk die boomen, welke volkomen rijp zijn, niet meer in dikte toenemen en in waarde verminderen zullen, te doen rooien en te ver- vangen door eene beplanting met olmen van de soort Dumon. De waarde van de bovenbedoelde boomen wordt geschat op 5575. Op grond van een en ander stellen Gede- Middelburg, 22 Oct. Heden werd alhier aan het gebouw van Provinciaal Bestuur aanbesteed 1. Het onderhoud van de tramweghavens aan het Zijpe, provincie Zeeland, gedurende de jaren 19031905. (Raming f 6000 per jaar.) Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer C. Boiler te Bruinisse voor 5130. 2. Het maken van werken tot verdediging van het strand vodr Ter Neuzen. (Raming f 1450.) Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer A. Tholens Dz. le Ter Neuzen voor f 997. Door het Hoofdbestuur der Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid is aan de Ministers van Buiten- landsche Zaken, van Financien, van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Kolonien het volgende adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het hoofdbestuur der Groninger Maatschappij van Land bouw en Nijverheid, goedgekeurd bij kon. besl. d.d. 29 Januari 1900, no. 37, dat ingevolge de suikerwetgeving in verschillende landen van Europa eenerzijds de productie kunstmatig is bevorderd en anderzijds de consumptie kunstmatig tegengegaan, tenge- volge waarvan ten slotte is ontstaan een groote overproductie, dat aan dezen onnatuurlijken toestand tencht een einde zal worden gemaakt door de inwerkingtreding der Brusselsche suikerconventie met ingang van den ien September 1903, dat meergemelde overproductie heeft ten gevolge gehad een buitengewone daling van den suikerprijs, waarbij geen loonende bietencultuur voor ons land meer mogelijk is, dat deze bietencultuur van groot algemeen belang is te achten, waarbij in hooge mate zijn betrokken o. a. 1°. de suikerfabrieken met al haar personeel, 2°. de landbouw, 3°. de veldarbeiders en 4°. de kleine schipperij, waaromtrent valt op te merken ad. lum. In Nederland bestaan 31 suikerfabrieken, die in 1901 hebben verwerkt pi. m. 1500 mill. K.G. beetwortelen. Laat men de directeuren, chefs de culture en chemici, als hooger bezoldigde beambten, buiten rekening, dan waren voor die verwerking benoodigd verscheidene duizenden fabrieks- arbeiders, verdienende samen pl.m. f 1,5 mill, aau loon ge durende eene campagne. ad. 2um. De in 1901 geteelde beetwortelen gerekend op f 9 per 1000 K.G. geeft dit eene geldelijke opbrengst van 1,500,000 X f 9 is 13| mill. Rekent men 30,000 K.G. peeen per H.A. (de lagere oogsten van de Betuwe en Utrecht mede in aanmerking genomen) dan zouden verbouwd zijn 50,000 H.A. beetwortelen. Aannemende, dat deze !/g hebben ingenomen van het bouw land der bietenverbouwers, dan komt men tot 300,000 H.A. in wisselbouw bij beetwortelen-cultuur betrokken, d. i. ruim Vs van al het bouwland in Nederland (861,894 H.A. volgens het laatste landbouwverslag.) Doch niet alleen naar de oppcrvlakte, veel meer nog naar haren aard is de beetwortelencultuur voor den landbouw van groot belang. Overal waar zij is ingevoerd heeft zij de intensiteit van het bedrijf yerhoogd, de grondbewerking en de bemesting vcr- meerderd, de veevoeding verbeterd. ad 3um. 1 H.A. beetwortelen kost aan arbeidsloon zonder het paardenwerk, gemiddeld ongeveer f 90, d. i. bij 50,000 H.A. in totaal pl.m. f milliocn, waarbij nog is te rekenen f 0,50 per 1000 K.G. voor 'het laden en lossen in en uit schip of wagon en het wegcn. Voor de 1500 millioen K G. wordt dit f I millioen of te zamen met de millioen in totaal millioen aan arbeidsloon, nagenoeg uitsluitend voor veldarbeiders. Bij graanbouw zou dit bedrag onge- twijfeld minsten8 f 4 mill, lager zijn geweest. Hierbij dient te worden overwogen, dat een groot deel van dit meerdere arbeidsloon wordt verdiend in een tijd van schaarschte aan werk, jzoodat de veldarbeider er door in staat wordt gesteld zijne inkomsten te vermeerderen in een tijd, dat hij anders zou moeten ledig loopen of veel minder loonend werk ver- richten. Bovendien leert de ervaring dat door de bietencultuur de loonstandaard ten platten lande in het algemeen wordt opge- heven, ook voor het overige veldwerk. Neemt men aan, dat door het verdwijnen van den bietenbouw door de betrokken veldarbeiders-gezinnen f 50 per gezin aan arbeidsloon wordt gederfd, wat gemiddeld niet ver van de waarheid kan zijn, dan zouden 80,000 gezinnen die schade lijden en zulks bij inkomens van 250 tot 400. Naar ons oordeel bewijzen deze cijfers duidelijker dan het langste betoog, van hoe ingrijpend belang de beetwortelen cultuur voor den veldarbeider is geworden, wat nog van des te groot ere beteekenis zal blijken, naarmate zijn trek naar de Duitsche industriestreken vermindert of ophoudt. ad 4UH1. Het laatst genoemd, maar daarom niet het minst, zijn bij de suikerindustrie betrokken de belangen van de kleine schipperij. Van de genoemde 1500 mill. K.G. zijn vervoerd pl.m. f gedeelte per schip en pl.m. per as. Rekent men het vervoer per schip op f 1 gemiddeld vracht per 1000 K.G., dan is door de kleine schipperij aan vracht ontvangen pl.m. 1,1 mill. Behalve de bieten is per schip vervoerd een groote hoeveelheid pulp, pl.m. 180 mill. K.G. suiker en pl.m. 100 mill. KG. steenkolen. Deze cijfers bewijzen van hoe groote beteekenis ook voor deze groote schare kleine lieden de suikerindustrie in ons land is geworden. Verder wordt eerbiedig opgemerkt, dat het niet aangaat eerst door de suikerwetgeving een nienwe belangrijke industrie in het leven te roepen, waarbij landbouw, veldarbeiders en kleine schipperij zich hebben aangepast, om daarna onver- wachts elken regeeringssteun weg te nemen en dien geheelen tak van volksbestaan te gronde te laten gaan, dat de beetwortelsuikerindnstrie niet, zooals is voorgegeven, slechts van belang is te achten voor de door hooge dividenden verwende aandeelhouders van suikerfabrieken, waarvoor het hoofdbestnnr zich allerminst warm maakt, maar tevens en vooral voor landbouw, veldarbeider en kleine schipperij, hetgeen met reden mag doen verwachten, dat onze regeering al het mogelijke zal willen doen, om te verhinderen, dat die met den ondergang bedreigde tak van ons volksbestaan worde vernietigd, dat de eenige middelen, die daartoe in de gegeven om standigheden in staat stellen, bestaan in een belangrijke verlaging van den suikeraccijns en in het heffen van een surtaxe, als bij de suikerconventie toegelaten, dat de verlaging van den suikeraccijns tot gevolg zal hebben een vermeerderd verbruik van suiker, wat op zich zelf van groot belang moet worden geacht, Diet alleen uit het oogpunt van een volkomen onschuldig, zeer algemeen ge- bruikt genotmiddel, maar evenzeer en vooral nit bet oogpunt van volksvoeding, dat dit vermeerderd suiker verbruik tot gevolg zal hebben een rijzing van den suikerprijs, dat, zal die prijsstijging den Nederlandschen producent ten >ede^ komen ler instandhouding van den bietenbouw, d© heffing van een surtaxe als boveubedoeld en in alle met ons concnrreerende landen ongetwijfeld zal worden ingevoerd, noodzakelijk zal blijken, dat die surtaxe in werking zou moeten treden lang voor 1 Sept. 1903, omdat anders ons land vooraf met buitenlandsche suiker dreigt te worden overstroomd, zooals schijnt te mogen worden afgeleid o. a. nit het feit, dat van 1 Jan.1 Junij. 1. reeds pl.m. 49 mill. K.G. ruwe suiker is ingevoerd, terwijl er nog ongeveer 90 mill. K.G. inlandsch product onverkocht in voorraad lag, Redenen, waarom het Hoofdbestnnr zich tot Uwe Excel- lentien wendt met het eerbiedig, doch dringend verzoek wel te willen bevorderen, dat wetsvoorstellen worden ingediend a. tot belangrijke verlaging van den suikeraccijns; b. tot heffing van een zoo spoedig mogelijk in te voeren surtaxe, als bedoeld bij art. 3 der suikerconventie. 't Welk doende, Het Hoofdbestuur der Maatschappij voornoemd, (get.) J. Bs. WESTERDIJK, Voorzitter. (get.) H. D. EBBENS, Secretaris. Uithuizermeeden, Nieuwbeerta, 20 September 1902. In het huis van bewaring te Amsterdam heeft maanden lang een man gezeteu, wiens identi- teit met geen mogelijkheid was vast te stellen. Hij noernde zich Frans van Erve uit Nijmegen, maar uit een in die plaats ingesteld onderzoek bleek, dat dit een valsche naarn was. Zijn signale- ment werd naar alle zijden verspreid doch zonder resultaat. Men besloot daarop nu ongeveer een maand geleden zijn portret te verspreiden. De Tel. meldt thans, dat de werkelijke naam van Van Erve is Cornelis Casimier Alberti. Hij was brievengaarder te Nieuw-Beijerlaud, waar hij zich schuldig had gemaakt aan verduisteriug. Met de noorderzon vertrokken, werd in het begin van het jaar zijn opsporing in het Politieblad verzocht. Alberti had zich naar Amsterdam begeven en werd hier al spoedig gearresteerd, omdat hij ver schillende kamerverhuursters had opgelicht. In Gaasterland en sommige plaatsen in den omtrek is sedert 1 October een aanzienlijk aantal lijsters gevangen, waarschijulijk toe te schrijven aan de meestal gunstige windrichting. De arme vogels stuiten in hun vlucht of trek op het groote water en verspreiden zich dan iu de bosschen en op de akkers eu landerijen nabij de zee. Met mooi weder komen zij weinig in de bosschen, waar de strikkeu zijn uitgezet, die deze nuttige diertjes in massa uitmoorden ten behoeve van de lekkerbekken, die er een bijzonder pleizier in vinden, een schotel zangvogels te verorberen. Een aardappelenhandelaar te Nederbrakel (Belgie) had Donderdag zijn knecht ontslagen omdat hij hem verdacht ongeoorloofde betrekkingen te hebben met zijne vrouw. Daardoor ontstond een twist tusschen de beide mannen. Hierbij trok de knecht zijo mes en bracht zijn tegenstander een gevaarlijke wond aau het hoofd toe, zoodat deze in levensgevaar verkeert. De moordenaar is op de vlucht gegaan. Een deel van de brug, waardoor Galata met Konstantinopel verbonden wordt, is Zaterdag ingestort. Zeventien personen kwamen daarbij om vele anderen zijn gewond. In Zvreden is de oogst dit jaar in vele streken zoo goed als mislukt en zelfs het rijke Halland leverde uiet zooveel graan op als andere jaren. Het gevolg is, dat de plattelandsbevolking iu sommige streken veel te lijden heeft. Men tracht in den nood te voorzien door het openen van inschrijvingen. Het koninklijk paar heeft bereids 10,000 Deutmatken is kronen geschonken. Ook in commissie gevormd met het brengen voor de noodlijden- een doel, geld bij een te den in Zweden. Te Angleur, bij Luik, is een meisje van 17 jaar, dat op een terril (afvalhoop) van de Vieille Montagne kooltjes raapte, onder een af- schniving van heete stof schier geheel begraven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1902 | | pagina 2